10.4.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 115/20


Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2015/C 115/05)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент(ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„OGULINSKI KISELI KUPUS“/„OGULINSKO KISELO ZELJE“

ЕС №: HR-PDO-0005-01233 – 27.5.2014 г.

ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

1.   Наименование/наименования

„Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“

2.   Държава членка или трета държава

Република Хърватия

3.   Описание на земеделския продукт или храна

3.1.   Вид продукт

Клас 1.6. Плодове, зеленчуци и житни растения, пресни или преработени

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

„Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“ е продукт, получен чрез естествена млечнокисела ферментация на прясно зеле от местния сорт Ogulinski.

Преди да бъде пуснато на пазара „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“, на зелки и/или нарязано, има следните органолептични и физични/химични свойства: листата са на цвят жълти до златисто жълти, мирисът е характерният за млечно ферментиралите продукти мирис, а вкусът е млечнокисел. Листата са тънки, почти прозрачни, много меки, с тънки листни жили. „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“ има много дълго стебло, наричано „кочан“ на разговорен език в определения географски район. Стеблото е по-дълго от ¾ от диаметъра на зелката, което влияе на формата на самата зелка. Зелката на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ е кръгло-сплескана. Тя е твърда без да е жилава, не е замърсена, съдържа от 1,5 до 4 % NaCl, от 0,5 до 2,5 % млечна киселина и до 0,7 % оцетна киселина. Зелката на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ тежи най-малко 1 kg.

3.3.   Фураж (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

Зелето за производство на кисело зеле „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“ е от семейство Brasicceae, от вида Brasica oleracea L.var.Capitata, който е местен, Огулински сорт. Характеристики на зелките, използвани за биологична ферментация: светлозелен цвят на обвивните листа, кръгло-сплескана зелка, без наранявания, твърда, без неприсъщ мирис, с мек вкус и аромат.

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

Етапите на производство на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“, от засаждането до брането и мариноването в регистрираните обекти, трябва да се извършва в географския район, посочен в точка 4.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

За да се избегне промяна в цвета и/или вкуса на „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“, опаковането трябва да се извършва в рамките на 24 часа, за да се запази и гарантира качеството на продукта. Опаковките на зелето „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“ тежат по 0,5 kg или по 1,0 kg (когато се опаковат цели зелки и една опаковка съдържа по една зелка).

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Независимо от избраната опаковка, при пускането на пазара върху етикетите присъства надписът „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“.

4.   Кратко определение на географския район

Районът на производство на прясното зеле и на готовия продукт „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“ обхваща широките околности на град Ogulin и общините Josipdol, Plaški, Tounj и Saborsko, т.е. районите на кадастралните общини Blata, Carevo polje, Cerovnik, Hreljin Ogulinski, Janja Gora, Jezero, Josipdol, Latin, Lička Jesenica, Međeđak, Modruš, Musulinski Potok, Ogulin, Oštarije, Otok Oštarijski, Plaški, Ponikve, Pothum, Petar Ogulinski, Saborsko, Skradnik, Trojvrh, Tržić Tounjski, Vitunj и Zagorje.

5.   Връзка с географския район

Спецификата на „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“ се състои в неговото качество, което се дължи на характеристиките на района на производство и на знанията и уменията на производители и преработватели.

Климатът, видът на почвата в Огулинския район и местният сорт зеле са ключови фактори в производството и преработката на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“.

Районът на производство на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ е микрорайон, разположен в югоизточната част на окръг Карловац, която граничи на Запад с окръг Primorje-Gorski Kotar, а на Юг — с окръг Lika-Senj. Става дума за район в Хърватия, където предпланинския подрайон се слива с планинско-горския подрайон.

В определения район преобладава континентален климат, който постепенно преминава в планински. Климатът се отличава с количествата и честотата на валежите и със средната температура на въздуха. Средногодишните валежи (1 557 mm) са до 50 % повече от валежите в други райони, в които се отглежда зеле и количествата дъжд и сняг са по-големи през зимата. Обичайната средна дневна температура в периода, в който расте зелето за „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ (от април до септември) е 10,1 °C, което е по-малко от температурата в останалите райони на производство на зеле. Минималната температура, необходима за отглеждането на зелето за производство на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ е между 1 и 3 °C. Климатът се характеризира с големи амплитуди между дневните и нощните температури, което води до обилна роса през лятото. Равнината на Огулинския район няма потенциал за напояване и съответно лятната роса е ключов фактор за подпомагане растежа на зелето, използвано за производството на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“, защото му осигурява достатъчна влага.

Обичайната средна температура през зимата в района на производство на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ (от април до септември) е – 5,9 °C, което способства за непрекъсната ферментация в обектите за мариноване.

В района на Ogulin почвите са предимно еднородни с песъкливо-праховита до глинесто-праховита текстура. През зимата, поради значителните снеговалежи посочените почви биват често наводнявани, което води до образуването на кафяви, обработваеми почви с дълбок профил и благоприятно съотношение на пясък, прах и глина. Този тип почви са богати на хранителни органични вещества, азот и калий, притежават достатъчно количество вода и са подходящи за отглеждането на зелето, използвано в производството на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“. Тези специфични почвено-климатични условия осигуряват идеални условия за отглеждането на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“.

Продуктът „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“ притежава специфични морфологични качества, които го отличават от останалите продукти, произведени чрез ферментация на прясно зеле от други сортове. Зелката има изключително дълго стебло, познато разговорно като „кочан“ в определения географски район, с много тънки, почти прозрачни, много меки листа, с тънки листни жили. Специфични за продукта „Ogulinski kiseli kupusi“/„Ogulinsko kiselo zelje“ са негoвите кръгли и сплескани зелки и жълто оцветени листа с тънки жили. Тези специфични особености са били обект на научни изследвания (Ferdo Vešnik, Utjecaj sorte na kvalitetu kiselog kupusa [Ролята на сорта върху качеството на киселото зеле], 1969, Poljoprivredna znanstvena smotra № 6, стр. 3-17 и Poljoprivredna znanstvena smotra № 18, стр. 3-17).

Продуктът „Ogulinski kiseli kupus“/„Ogulinsko kiselo zelje“ е специфичен и с това, че семената на местния сорт Огулинско зеле се съхраняват във фермите в определения географски район.

Човешкият фактор играе също ключова роля на всеки един етап от производството на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“.

В районите на производство на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ брането се извършва изцяло на ръка, а за това са необходими умения и вещина.

Зелето за производство на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ узрява в различна степен, което обяснява различната големина на зелките и затова са необходими познанията на берачите, които от опит преценяват, оглеждайки и опипвайки зелките дали те притежават нужния вид, твърдост и големина и дали са готови за бране.

Така се осигурява необходимото качество на суровината за производството на „Ogulinski kiseli kupusi“/„Ogulinsko kiselo zelje“. Берачът преценява според големината на зелките дали те да бъдат поставени във вани за мариноване или да бъдат настъргани. Тази преценка е невъзможна при машинно бране.

За да не се нараняват зелките за „Ogulinski kiseli kupusi“/„Ogulinsko kiselo zelje“ берачите ги сортират на полето и ги поставят в съдове, които пренасят до ваните за ферментация, където прехвърлят зелките също ръчно.

За мариноването на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ се използва естествен метод на ферментация, при който в зелето се добавят само 5-6 % бистър разтвор на готварска сол и така се получава млечна киселина в анаеробни условия, която действа като естествен консервант.

Човешките знания и умения имат своята роля и след края на процеса на мариноване. Всяка зелка от „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ се изважда ръчно от ваните за ферментация и се оценява на вид и на допир дали е достатъчно ферментирала.

Така се постигат химическите и органолептични свойства, описани в точка 3.2 (Analitičko izvješće za Ogulinski kiseli kupus [Аналитичен доклад за огулинското кисело зеле], 2010, Modruški zbornik, Ogulinski kiseli kupus kroz povijest [Огулинското кисело зеле в историята], Ž. Kosanović, 2008, стр. 160).

Спецификата на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“ кара производителите и преработвателите в Огулинския район да започнат да го опаковат и продават във вакуумирани опаковки. Така за първи път вакуумирани кисели зелки с названието „Ogulinski kiseli kupus“ се появяват на пазара през 1973 г. (Ogulinski kiseli kupus kroz povijest [Огулинското кисело зеле в историята], Modruški zbornik, god. 2. Katedra Čakavskog sabora Modruše, 2008, стр. 153).

Почвено-климатичните фактори играят съществена роля за специфичните качества на „Ogulinskog kiselog kupusa“/„Ogulinskog kiselog zelja“. До ден днешен микроклиматът в района на производство предопределя избора на отглеждащите това зеле. Това се потвърждава и от екотиповете, обособили се в съответните райони: Огулински, Иванковачки и др. (Povrćarstvo, Ružica Lešić, 2002. стр. 175 и 178).

По думите на Кошанович „…когато този сорт се посажда в по-отдалечени райони, той дава значително по-слаба реколта и качеството му е по-ниско от зелето, отглеждано в Огулинското поле. От 1973 г. насам то е било отглеждано многократно на много места. Оттогава до около 1980 г. зелето за Огулинско кисело зеле е отглеждано в околностите на Любляна, Илирска Бистрица, Вараждин, Крижевац, Земун, Футог, Велика Кладуша, Задар, Привлак (до Винковац) и т.н., но никъде не е давало същата реколта и качество, както в Огулинското поле. Очевидно е влиянието на местния климат и местната почва върху този продукт…“ (Modruški zbornik, god. 2. Katedra čakavskog sabora, Ogulinski kupus kroz povijest [Огулинското кисело зеле в историята], Kosanović Ž., 2008, стр. 132).

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

http://www.mps.hr/UserDocsImages/HRANA/OGULINSKO%20KISELO%20ZELJE/Izmijenjena%20Specifikacija%20proizvoda.pdf


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.