9.12.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 409/324


ДОКЛАД

относно годишните отчети на Европейската полицейска служба за финансовата 2014 година, придружен от отговора на Службата

(2015/C 409/36)

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Европейската полицейска служба (наричана по-нататък „Службата“, известна още като „Европол“) със седалище в Хага е създадена с Решение на Съвета (2009/371/ПВР) (1). Целта на Службата е да подкрепя и усилва действията на компетентните органи на държавите членки и взаимното им сътрудничество за предотвратяване и борба с организираната престъпност, тероризма и други тежки форми на престъпност, засягащи две или повече държави членки (2).

ИНФОРМАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

2.

Одитният подход на Сметната палата включва аналитични одитни процедури, пряко тестване на операции и оценка на ключови контроли на системите за наблюдение и контрол на Службата. Използвани са също така доказателства, получени от дейността на други одитори , както и анализ на изявленията на ръководството.

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

3.

Съгласно разпоредбите на член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) Сметната палата извърши одит на:

а)

годишните отчети на Службата, които се състоят от финансови отчети (3) и отчети за изпълнението на бюджета (4) за финансовата година, приключила на 31 декември 2014 г., и

б)

законосъобразността и редовността на операциите, свързани с тези отчети.

Отговорност на ръководството

4.

Ръководството отговаря за изготвянето и вярното представяне на годишните отчети на Службата, както и за законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции (5):

а)

Отговорностите на ръководството по отношение на годишните отчети на Службата включват: разработване, въвеждане и поддържане на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето и вярното представяне на финансовите отчети, с цел те да не съдържат съществени неточности, независимо дали същите произтичат от измами или от грешки; подбор и прилагане на подходящи счетоводни политики въз основа на счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията (6); изготвяне на счетоводни разчети в съответствие с конкретните обстоятелства. Директорът одобрява годишните отчети на Службата, след като отговорният счетоводител ги е изготвил въз основа на цялата налична информация и е съставил служебна бележка, съпътстваща отчетите, в която, наред с другото, декларира наличието на достатъчна увереност относно вярното и точното представяне на финансовото състояние на Службата във всички съществени аспекти.

б)

Отговорностите на ръководството по отношение на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции, както и по отношение на съответствието им с принципа на доброто финансово управление, се състоят в разработване, въвеждане и поддържане на ефективна и ефикасна система за вътрешен контрол, осигуряваща адекватно наблюдение и подходящи мерки за предотвратяване на нередности и измами, и ако е необходимо — правни действия за възстановяване на неправомерно изплатени или използвани средства.

Отговорност на одитора

5.

Въз основа на извършен от нея одит Сметната палата е длъжна да представи на Европейския парламент и на Съвета (7) декларация за достоверност относно надеждността на годишните отчети, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. Сметната палата извършва своя одит в съответствие с международните одитни стандарти и етичните кодекси на Международната федерация на счетоводителите (МФС) и международните стандарти на ИНТОСАЙ (МСВОИ). Съгласно тези стандарти Сметната палата следва да планира и извършва одита по такъв начин, че да получи достатъчна увереност, че годишните отчети на Службата не съдържат съществени неточности, както и че свързаните с тях операции са законосъобразни и редовни.

6.

Одитът включва прилагане на процедури за получаване на одитни доказателства относно съдържащите се в отчетите суми и оповестявания, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции. Избраните процедури зависят от преценката на одитора, която се основава на оценка на риска от съществени неточности в отчетите или съществено несъответствие на операциите с изискванията на правната рамка на Европейския съюз, независимо дали те се дължат на измами или на грешки. При извършването на подобна оценка на риска се взема предвид вътрешният контрол, отнасящ се до изготвянето и вярното представяне на отчетите, както и системите за наблюдение и контрол, въведени с цел осигуряване на законосъобразност и редовност на свързаните с отчетите операции, и се разработват подходящи за обстоятелствата одитни процедури. Одитът на Сметната палата включва също така оценка на уместността на използваните счетоводни политики и основателността на направените счетоводни разчети, както и оценка на цялостното представяне на отчетите. При изготвянето на настоящия доклад и на Декларацията за достоверност Сметната палата взе предвид резултатите от одита на отчетите на Службата, извършен от независим външен одитор, в съответствие с член 208, параграф 4 от Финансовия регламент на ЕС (8).

7.

Сметната палата счита, че получените одитни доказателства са достатъчни и подходящи като база за изготвяне на нейната декларация за достоверност.

Становище относно надеждността на отчетите

8.

Сметната палата счита, че годишните отчети на Службата дават вярна представа във всички съществени аспекти за нейното финансово състояние към 31 декември 2014 г., както и за резултатите от нейната дейност и за паричните потоци за приключилата на тази дата финансова година, в съответствие с разпоредбите на финансовия регламент на Службата и счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията.

Становище относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

9.

Сметната палата счита, че операциите, свързани с годишните отчети за финансовата година, приключила на 31 декември 2014 година, са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

10.

Изложените по-долу коментари не са в противоречие с изразените от Сметната палата становища.

КОМЕНТАРИ ОТНОСНО БЮДЖЕТНОТО УПРАВЛЕНИЕ

11.

През 2014 г. значително са подобрени нивата на изпълнение на бюджета и общият размер на пренесени бюджетни кредити за поети задължения е намалял до 5,7 млн. евро или 6,7 % (2013 г. — 11,6 % , 2012 г. — 19,6 %). Въпреки това размерът на пренесените бюджетни кредити за поети задължения все още е сравнително висок за дял II (административни разходи) — 1,9 млн. евро, или 27 % (2013 г. — 3,0 млн. евро, или 41 %). Тези пренесени кредити се отнасят предимно до разходи за поддръжка и за обновяване на седалището на Европол, построено през 2011 г. (1,1 млн. евро).

12.

Нивото на отменените кредити за поети задължения, които са пренесени от предходната година, е високо — 22 % (2013 г. — 9 %). Отмяната се дължи предимно на закъснения в ИТ проекти, изпълнявани от външни доставчици (предимно в областта на управлението на документи и активи и обмяната на полицейски данни).

ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО ВЪВ ВРЪЗКА С КОМЕНТАРИ ОТ ПРЕДХОДНИ ГОДИНИ

13.

В приложение I са представени корективните действия, предприети в отговор на коментарите на Сметната палата от предходни години.

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител Milan Martin CVIKL — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 8 септември 2015 г.

За Сметната палата

Vitor Manuel da SILVA CALDEIRA

Председател


(1)  ОВ L 121, 15.5.2009 г., стр. 37.

(2)  В приложение II към доклада са обобщени правомощията и дейностите на Службата. Тези данни са представени с информационна цел.

(3)  Финансовите отчети включват счетоводен баланс и отчет за финансовия резултат, отчет за паричните потоци, отчет за промените в нетните активи и обобщение на основните счетоводни политики и друга разяснителна информация.

(4)  Тези отчети включват отчет за бюджетния резултат и приложение към него.

(5)  Член 39 и член 50 от Делегиран регламент (EС) № 1271/2013 на Комисията (ОВ L 328, 7.12.2013 г., стр. 42).

(6)  Счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията, се основават на международните счетоводни стандарти за публичния сектор (МССПС), издадени от Международната федерация на счетоводителите, или, където е приложимо, на международните счетоводни стандарти (МСС)/международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), издадени от Съвета по международни счетоводни стандарти.

(7)  Член 107 от Регламент (ЕС) № 1271/2013.

(8)  Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Проследяване на изпълнението във връзка с коментари от предходни години

Година

Коментари на Сметната палата

Етап на изпълнение на корективните действия

(Завършени/текущи/предстоящи/няма данни)

2011 г.

За 7 % от плащанията за 2011 г. са регистрирани изключения и отклонения.

Текущи

2013 г.

Въпреки че с течение на времето Службата е подобрила подготовката, изпълнението и документирането на процедурите за възлагане на обществени поръчки, не всички решения през 2013 г. са се основавали на достатъчно конкретни критерии за подбор, реалистични ценови оферти или не са били в съответствие с установените професионални изисквания. Това е засегнало ефективността на процедурите за възлагане на обществени поръчки.

Текущи

2013 г.

През 2013 г. допълнително са подобрени нивата на изпълнение на бюджета, а общият размер на пренесени бюджетни кредити за поети задължения е намалял до 9,4 млн. евро, или 11,6 % (през 2012 г. преносът е в размер на 16,3 млн. евро или 19,6 %). Въпреки това размерът на пренесените бюджетни кредити за поети задължения все още е висок за дял II (административни разходи) — 3,0 млн. евро, или 41 % (през 2012 г. е в размер на 4,2 млн. евро, или 49 %). Тези преноси са свързани основно с планираните късно през годината обновяване на сградата (1,8 млн. евро), както и с други административни разходи, за които до края на годината не са били получени фактури.

Няма данни


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Европейска полицейска служба (Хага)

Правомощия и дейности

Правомощия на Европейския съюз, произтичащи от Договора

(член 88 от Договора за функционирането на Европейския съюз)

Мисията на Европол е да подкрепя и засилва дейността на полицейските органи и на другите правоприлагащи служби на държавите-членки, както и взаимното им сътрудничество, в предотвратяването на тежката престъпност, засягаща две или повече държави-членки, на тероризма и на формите на престъпност, засягащи общ интерес, който е предмет на политика на Съюза, както и борбата срещу тях.

Правомощия на Службата

(Решение 2009/371/ПВР на Съвета за създаване на Европейската полицейска служба (Европол)

Правомощия

Правомощията на Службата обхващат борба с организираната престъпност, тероризма и други тежки форми на престъпност, засягащи две или повече държави членки по начин, изискващ от държавите членки общ подход поради размера и значимостта на престъпленията и последствията от тях.

Правомощията на Европол обхващат също така свързани престъпления, както е определено в чл. 4, параграф 3 от Решението на Съвета за Европол.

Основни задачи

Да събира, съхранява, обработва, анализира и обменя информация и разузнавателни данни;

Да съобщава незабавно, чрез посоченото в член 8 национално звено, на компетентните органи на държавите членки информация, която ги засяга, и да ги уведомява за всички установени връзки между престъпления;

Да подпомага разследвания в държавите членки, по-специално като изпраща цялата значима информация на националните звена;

Да изисква от компетентните органи на съответните държави членки да започват, провеждат или координират разследвания, а в конкретни случаи също така да предлага създаване на съвместен екип за разследване;

Да предоставя разузнавателна и аналитична подкрепа на държавите членки във връзка с големи международни събития;

Да изготвя във връзка със своите цели оценки на заплахите, стратегически анализи и общи доклади за състоянието, включително оценка на заплахата от организирана престъпност;

Да оказва помощ на държавите-членки при събирането и анализирането на информация от Интернет, с цел да се съдейства за разкриването на престъпни дейности, които се улесняват или извършват чрез Интернет.

Допълнителни задачи

Да развива специализирани познания за процедурите за разследване, по които работят компетентните органи в държавите членки, и да предоставя консултации при разследванията;

Да предоставя стратегическа разузнавателна информация с цел съдействие и насърчаване на ефикасното и ефективно използване на наличните ресурси на национално равнище и на равнището на Съюза при оперативните дейности, както и да оказва подкрепа за тези дейности.

Освен това оказва помощ на държавите членки чрез подкрепа, консултации и проучвания в следните области

обучение на служителите на техните компетентни органи, когато е подходящо — в сътрудничество с Европейския полицейски колеж (CEPOL);

организация и оборудване на тези органи чрез улесняване на предоставянето на техническа подкрепа между държавите членки;

методи за предотвратяване на престъпността;

технически и криминалистични методи и анализи, както и процедури за разследване.

Службата действа също така като Централно бюро за борба срещу фалшифицирането на еврото в съответствие с Решение 2005/511/ПВР на Съвета от 12 юли 2005 г. относно защитата на еврото срещу фалшифициране, чрез определянето на Европол за Централно бюро за борба срещу фалшифицирането на еврото.

Европол обработва и предава данни за финансови операции, в съответствие със Споразумение между Европейския съюз и Съединените американски щати относно обработката и предаването на данни за финансови операции от Европейския съюз към Съединените щати за целта на Програмата за проследяване на финансирането на тероризма.

Службата продължава усилията си за създаване на „Бюро за помощ Прюм“ с цел подпомагане на ежедневното прилагане на решенията „Прюм“, съгласно заключенията на Съвета от 13 декември 2011 г. относно по-интензивното изпълнение на тези решения.

Европол подкрепя също и цикъла на политиките на ЕС по отношение на тежката и организираната престъпност и проектите (1) EMPACT в съответствие със заключенията на Съвета относно създаването и прилагането на цикъл на политиката на ЕС за борба с организираната и тежката международна престъпност и последващите заключения на Съвета от 27 май 2011 г. за определяне на приоритетите на ЕС в борбата срещу организираната престъпност за периода 2011 г.—2013 г.

Европол включва също така Европейския център по киберпрестъпност (ЕС3) и функционира като средищна точка на борбата с този вид престъпност в Европа, съгласно Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент COM(2012) 140 окончателен от 28 март 2012 г.„Борбата с престъпността в дигиталната ера: създаване на Европейски център по киберпрестъпност“.

Управление

Управителен съвет

Управителният съвет се състои от един представител на всяка държава членка и един представител на Комисията.

Директор

Директорът се назначава с квалифицирано мнозинство от Съвета въз основа на представен от управителния съвет списък с най-малко трима кандидати за срок от четири години. (мандатът на директора може да бъде удължен за не повече от четири години).

Директорът се подпомага от трима заместник-директори, назначени за период от четири години, който може да бъде подновен веднъж.

Директорът ръководи Службата и се отчита пред Управителния съвет за изпълнението на своите задължения.

Директорът е законен представител на Европол.

Външен одит

Европейска сметна палата

Вътрешен одит

Служба за вътрешен одит на Европейската комисия (IAS);

Функция по вътрешен одит (IAF).

Защита на данните и личните права

Съвместен надзорен орган;

Длъжностно лице за защита на данните.

Орган за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета

Европейският парламент, по препоръка на Съвета, действащ с квалифицирано мнозинство.

Ресурси, предоставени на Службата през 2014 г. (2013 г.)

Окончателен бюджет за 2014 г.

84,3 (82,5) млн. евро

Брой служители през 2014 г.

Временно наети служители: 450 (457) в щатното разписание. Действителен брой служители, заемащи длъжност към 31.12.2014 г. — 427 (426), без да се включват 13 бройки за временно наети служители, които не са били заети към 31.12.2014 г., но за които са били приключени процедурите за набиране на персонал и са били изпратени предложения за работа на избраните кандидати. В края на годината 9 от 10 свободни длъжности са били определени за съкращаване от януари 2015 г.

Командировани национални експерти — 31 (34)(действителен брой в края на годината)

Договорно наети лица — 103 (94) (действителен брой в края на годината)

Продукти и услуги през 2014 г. (2013 г.)

Службата като основен помощен център на ЕС за операции по правоприлагане

Оперативната подкрепа за дейностите и съвместни екипи за разследване включва: обработка на данни, доклади за кръстосана проверка, разузнавателно известяване, техническа/криминалистична помощ и експертен опит, разполагане на мобилни офиси, доклади за извършени анализи, оперативна координация в седалището на Европол, оперативни заседания, финансова помощ и т.н. Службата е предоставила по-голям брой оперативни продукти и услуги, с по-високо качество, чрез които е подпомогнала по-голям дял знакови операции и операции по EMPACT:

подпомагане работата по 34  472 трансгранични случая. Те включват 13  693 случая, инициирани от Еврорегионалния център за полицейска информация и сътрудничество (EPICC), който започна да използва приложението SIENA през януари 2014 г. Извън тези случаи на EPICC са подпомогнати 20  779 други случая, което представлява увеличение от 13 % спрямо 2013 г. (18  310).

632 разследвания в държавите членки, подкрепени активно от Службата, свързани с приоритетните области на престъпност.

Службата е координирала и подпомогнала мащабни разузнавателни операции, включващи съвместни действия в много страни от ЕС, насочени към ключови точки на престъпност и важни цели и приключили с успешни оперативни резултати (напр. операция „Архимед“, Дни за действие срещу измамите на авиационните компании).

Европейският център за борба с киберпрестъпността (EC3) e подпомогнал няколко трансгранични разследвания срещу киберпрестъпността в тясно сътрудничество с държавите членки и външни партньори, в т.ч. частния сектор. На 1 септември 2014 г. е иницииран пилотен проект за съвместната работна група за борба с киберпрестъпността (J-CAT) в централата на Европол. J-CAT е създаден като рамка за сътрудничество между държавите членки и партньорите по оперативното сътрудничество, с цел обединяване на усилията за борба с киберпрестъпността и проактивна приоритизация, подготовка и провеждане на трансгранични резследвания на киберпрестърни деяния. Повече от 15 операции, подпомогнати от ЕС3, са били инициирани от J-CAT.

Службата е оказала финансова подкрепа за 29 разследвания, свързани с фалшифициране на еврото.

През 2014 г. Службата е подпомогнала 33 съвместни екипа за разследване. Службата е подпомогнала 22 съвместни екипа за разследване като пълноправен член, въз основа на подписано споразумение. Всички съвместни екипи за разследване, подпомогнати от Европол, с изключение на един, се отнасят до приоритетите на EMPACT.

Водещ(и) следовател(и) на операциите в държавите членки и експерти от държавите членки са изразили високо ниво на удовлетвореност от оперативната подкрепа на Европол.

5  617 оперативни доклада, изготвени през 2014 г. в сравнение с 2  250 през 2013 г. (в т.ч. доклади за кръстосана проверка, доклади за оперативен анализ, разузнавателно известяване и доклади с технически ad hoc анализи).

Службата е оказала финансова подкрепа за провеждането на 269 оперативни срещи и 54 срещи „EMPACT“;

Службата е изпълнила отговорностите си за прилагане на членове 4,9 и 10 от споразумението относно Програмата за проследяване на финансирането на тероризма (TFTP) чрез обработване на всички свързани с това искания и информационни сигнали от САЩ и държавите членки.

Нивото на удовлетвореност на потребителите е 70 % (постоянно нарастване през последните години).

Инструменти за стратегически анализ

Стратегически продукти, в т.ч. оценки на заплахи и доклади за състоянието

Изготвени са 26 стратегически доклада относно организираната престъпност и 20 стратегически доклада относно тероризма, включително оценка на интернет заплахата от организирана престъпност, оценка на опасностите от метамфетамин, доклад за състоянието и тенденциите при тероризма (TE-SAT), оценка на заплахата от терористическото движение ИДИЛ (2) и последиците от това за ЕС, доклад за състоянието по отношение на пътуванията с терористични цели (с акцент върху Сирия).

Службата е разпространила 96 уведомления за ранно предупреждение за набелязване на възможности за проследяване от държавите членки (в т.ч. кибербитове, информационни бюлетини за начините на действие на тероризма, уведомления с разузнавателна информация и т.нар. известия SCAN).

Службата като център за информация относно престъпността в ЕС

Инструменти за управление на информацията, Информационно приложение за мрежа за сигурен обмен на информация (SIENA), Информационна система на Европол (EIS), мрежа на бюрата за връзка

Eвропол, държавите членки и трети страни са обменили общо 6 05  245 оперативни съобщения чрез Информационното приложение за мрежа за сигурен обмен на информация (SIENA). Това включва 65  691 съобщения, предадени от Еврорегионалния център за полицейска информация и сътрудничество (EPICC), който започна да използва приложението SIENA през януари 2014 г. Като се изключат съобщенията на EPICC чрез SIENA, направен е обмен на 5 39  554 оперативни съобщения, което представлява увеличение с 18 % в сравнение с 2013 г. (4 56  598).

В Европол са приети 50  285 (43  104) дописки, 47  157 от които (40  617) са предмет на обработка, което представлява увеличение от 16 % в сравнение с 2013 г.

В края на 2014 г. Информационната система на Европол съдържа 2 36  606 (2 45  142) записа. Намалението на броя единици съдържание в информационната система на Европол е свързано с планираното премахване на всички записи от NL във връзка с разработването на нова система за качване на данни. Очаква се данните да бъдат повторно въведени през 2015 г.

Информационната система на Европол е задействала 619 (560) трансгранични проверки за престъпления (ТПП) от физически лица. Броят попадения за трансгранични проверки за престъпления се е увеличил въпреки намалението на общия брой записи в системата, което може да е показател за по-добро качество на данните, обменяни чрез EIS.

В края на 2014 г. към приложението SIENA са свързани 573 (452) компетентни органи, в т.ч. органи за отнемане на незаконно придобито имущество, звена за борба с киберпрестъпността, звена за финансово разузнаване, регионални платформи и трети страни.

Уникална мрежа от почти 200 служители за връзка осигурява прякото взаимодействие между централата на Европол в Хага и 28 национални звена на Европол в столиците на държавите членки. Това улеснява обмена на информация и осигурява помощ и координация за провежданите разследвания. В Европол работят също служители за връзка от 13 държави, които не са членки на ЕС, и организации, които функционират съвместно с Европол на базата на споразумения за сътрудничество. Освен това Службата е командировала двама служители за връзка във Вашингтон (САЩ) и един в седалището на Интерпол в Лион (Франция).

Службата като център на ЕС за експертни знания и умения за правоприлагане

Платформа за експерти на Европол (EPE), платформи за обмен на данни и решения за съхранение на данни, специализирани продукти и услуги, обучение, конференции и информационни сесии:

Платформата за експерти на Европол е обхванала 33 експертни области, в т. ч. 6  045 активни профила (32 платформи и 4  419 потребители в края на 2013 г.);

Службата Европол е оказала подкрепа за провеждането на различни обучения под формата на уебинари (организирани от Европол, CEPOL или от държавите членки);

Организирана е годишна европейска полицейска конференция в седалището на Европол.

Външни отношения

Службата си сътрудничи с редица партньори от ЕС, както и с трети страни и международни организации. Обменът на информация с тези партньори се осъществява въз основа на споразумения за сътрудничество. Стратегическите споразумения дават възможност двете участващи страни да обменят всякаква информация с изключение на лични данни, а оперативните споразумения позволяват да се извършва и обмен на лични данни.

В края на 2014 г. в сила са 19 стратегически споразумения и 14 оперативни споразумения (18 страни извън ЕС, 12 органа и агенции на ЕС и три други международни организации, включително Интерпол).

Общо, 11 партньори за оперативно сътрудничество и 4 партньори за стратегическо сътрудничество разполагат с директен достъп до SIENA.

В края на 2014 г. 10 трети участници, които са страни по споразумения за оперативно сътрудничество, са били свързани с най-малко един орган за връзка.

Обменът на информация с външни партньори (10  651) е нараснал с 23 %, в сравнение с 2013 г. (8  663).

Продължи създаването на дългосрочни стратегически партньорства с частния сектор. През 2014 г. ЕС3 е сключил 17 меморандума за разбирателство с частния сектор (в т.ч. Микрософт, McAfee, Cloud Security Alliance, EBF, Kaspersky, Symantec).


(1)  Европейска мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи (EMPACT)

(2)  Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ).

Източник: Приложение, предоставено от Службата.


ОТГОВОРИ НА СЛУЖБАТА

11.

Европол взема под внимание забележката на Сметната палата и ще продължи усилията си за гарантиране на ефикасно и съответстващо на разпоредбите изпълнение на бюджета, по-специално що се отнася до пренасянето на бюджетни кредити във връзка с административни разходи.

12.

Службата приема забележката на Палатата във връзка с високия процент на отменени кредити, пренесени от предходната година. Закъснелите проекти в областта на ИТ са свързани с така наречените решения „в завършен вид“, възлагани от Европол. Ниското бюджетно изпълнение за тези проекти се дължеше главно на доставчиците, които не изпълниха задълженията си да доставят според съгласувания график. Закъсненията не засегнаха ефективността на оперативната дейност, тъй като съществуващите решения в областта на ИТ продължиха да се използват за съответните системи. Следва да се отбележи, че в сравнение с предходната финансова година Европол значително намали пренасянето на бюджетни кредити в абсолютни цифри. Ето защо, въпреки закъснението на доставките, причинено от външни изпълнители, действителното номинално увеличение на неизползваните пренесени кредити беше 0,9 милиона евро в края на 2014 г. (спрямо 2013 г.).