9.12.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 409/90


ДОКЛАД

относно годишните отчети на Изпълнителната агенция за малките и средните предприятия за финансовата 2014 година, придружен от отговора на Агенцията

(2015/C 409/11)

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Изпълнителната агенция за малките и средните предприятия (наричана по-нататък „Агенцията“, известна още като „EASME“) със седалище в Брюксел заменя и наследява функциите на Изпълнителната агенция за конкурентоспособност и иновации (EACI). Агенцията е създадена за периода 1 януари 2014 г. — 31 декември 2024 г. с Решение за изпълнение 2013/771/EС на Комисията (1) за отмяна на Решение 2007/372/EО на Комисията (2). Нейният съществено разширен мандат включва управление в тясно сътрудничество със седем генерални дирекции на Комисията, на действията на ЕС в областите на изследванията и иновациите, конкурентоспособността на малките и средните предприятия, околната среда и действията по климата, морското дело и рибарството, а също така както и в миналото — на части от Програмата за конкурентоспособност и иновации за периода 2007 — 2013 г.

ИНФОРМАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

2.

Одитният подход на Сметната палата включва аналитични одитни процедури, пряко тестване на операции и оценка на ключови контроли на системите за наблюдение и контрол на Агенцията. Използвани са също така доказателства, получени от дейността на други одитори (където е приложимо), както и анализ на изявленията на ръководството.

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

3.

Съгласно разпоредбите на член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) Сметната палата извърши одит на:

а)

годишните отчети на Агенцията, които се състоят от финансови отчети (3) и отчети за изпълнението на бюджета (4) за финансовата година, приключила на 31 декември 2014 година, и

б)

законосъобразността и редовността на операциите, свързани с тези отчети.

Отговорност на ръководството

4.

Ръководството отговаря за изготвянето и вярното представяне на годишните отчети на Агенцията, както и за законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции (5):

а)

Отговорностите на ръководството по отношение на годишните отчети на Агенцията включват: разработване, въвеждане и поддържане на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето и вярното представяне на финансовите отчети, с цел те да не съдържат съществени неточности, независимо дали същите произтичат от измами или от грешки; подбор и прилагане на подходящи счетоводни политики въз основа на счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията (6); изготвяне на счетоводни разчети в съответствие с конкретните обстоятелства. Директорът одобрява годишните отчети на Агенцията, след като отговорният счетоводител ги е изготвил въз основа на цялата налична информация и е съставил служебна бележка, съпътстваща отчетите, в която, наред с другото, декларира наличието на достатъчна увереност относно вярното и точното представяне на финансовото състояние на Агенцията във всички съществени аспекти.

б)

Отговорностите на ръководството по отношение на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции, както и по отношение на съответствието им с принципа на доброто финансово управление, се състоят в разработване, въвеждане и поддържане на ефективна и ефикасна система за вътрешен контрол, осигуряваща адекватно наблюдение и подходящи мерки за предотвратяване на нередности и измами, и ако е необходимо — правни действия за възстановяване на неправомерно изплатени или използвани средства.

Отговорност на одитора

5.

Въз основа на извършен от нея одит Сметната палата е длъжна да представи на Европейския парламент и на Съвета (7) декларация за достоверност относно надеждността на годишните отчети, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. Сметната палата извършва своя одит в съответствие с международните одитни стандарти и етичните кодекси на Международната федерация на счетоводителите (МФС) и международните стандарти на ИНТОСАЙ (МСВОИ). Съгласно тези стандарти Сметната палата следва да планира и извършва одита по такъв начин, че да получи достатъчна увереност, че годишните отчети на Агенцията не съдържат съществени неточности, както и че свързаните с тях операции са законосъобразни и редовни.

6.

Одитът включва прилагане на процедури за получаване на одитни доказателства относно съдържащите се в отчетите суми и оповестявания, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции. Избраните процедури зависят от преценката на одитора, която се основава на оценка на риска от съществени неточности в отчетите или съществено несъответствие на операциите с изискванията на правната рамка на Европейския съюз, независимо дали това се дължи на измами или на грешки. При извършването на подобна оценка на риска се взема предвид вътрешният контрол, отнасящ се до изготвянето и вярното представяне на отчетите, както и системите за наблюдение и контрол, въведени с цел осигуряване на законосъобразност и редовност на свързаните с отчетите операции, и се разработват подходящи за обстоятелствата одитни процедури. Одитът на Сметната палата включва също така оценка на уместността на използваните счетоводни политики и основателността на направените счетоводни разчети, както и оценка на цялостното представяне на отчетите.

7.

Сметната палата счита, че получените одитни доказателства са достатъчни и подходящи като база за изготвяне на нейната декларация за достоверност.

Становище относно надеждността на отчетите

8.

Сметната палата счита, че годишните отчети на Агенцията дават вярна представа във всички съществени аспекти за нейното финансово състояние към 31 декември 2014 г., както и за резултатите от нейната дейност и за паричните потоци за приключилата на тази дата финансова година, в съответствие с разпоредбите на финансовия регламент на Агенцията и счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията.

Становище относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

9.

Сметната палата счита, че операциите, свързани с годишните отчети за финансовата година, приключила на 31 декември 2014 година, са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

10.

Изложените по-долу коментари не са в противоречие с изразените от Сметната палата становища.

КОМЕНТАРИ ОТНОСНО БЮДЖЕТНОТО УПРАВЛЕНИЕ

11.

Размерът на пренесените от 2013 г. бюджетни кредити, които са анулирани през 2014 г. (2 60  209 евро или 20 % от общия размер на пренесени бюджетни кредити (19 % през 2013 г.), показва завишаване на бюджетните нужди в края на 2013 г., така, както и през предходната година.

12.

Въпреки че през септември 2014 г. първоначалният бюджет на Агенцията е коригиран и намален с 3 млн. евро, само 91 % от намалените бюджетни кредити са поети задължения от Агенцията. Това ниско ниво на усвояване се обяснява предимно с организационни и оперативни проблеми, свързани с разширения мандат на Агенцията за изпълнение на допълнителни програми и задачи в тясно сътрудничество с Комисията. Въпреки това, същественото ниско усвояване на бюджета показва необходимостта да се подобри бюджетното планиране на Агенцията.

13.

Това е отразено също така във високото и нараснало ниво на бюджетни кредити за поети задължения, прехвърлени към 2015 г., които възлизат на 3,8 млн. евро, или 17 % (2013 г.: 1,3 млн. евро, или 8 %), свързани предимно с дял III (Разходи в подкрепа на програми), в размер на 2,6 млн. евро, или 72 % (2013 г.: 0,6 млн. евро, или 35 %), което противоречи на бюджетния принцип за ежегодност.

ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО ВЪВ ВРЪЗКА С КОМЕНТАРИ ОТ ПРЕДХОДНАТА ГОДИНА

14.

В приложение I са представени корективните действия, предприети в отговор на коментарите на Сметната палата от предходната година.

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител Milan Martin CVIKL — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 8 септември 2015 г.

За Сметната палата

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Председател


(1)  ОВ L 341, 18.12.2013 г, стр. 73.

(2)  ОВ L 140, 1.6.2007 г., стр. 52.

(3)  Финансовите отчети включват счетоводен баланс и отчет за финансовия резултат, отчет за паричните потоци, отчет за промените в нетните активи и обобщение на основните счетоводни политики и друга разяснителна информация.

(4)  Тези отчети включват отчет за бюджетния резултат и приложение към него.

(5)  Членове 62 и 68 във връзка с членове 53 и 58 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

(6)  Счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията, се основават на международните счетоводни стандарти за публичния сектор (МССПС), издадени от Международната федерация на счетоводителите, или, където е приложимо, на международните счетоводни стандарти (МСС)/международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), издадени от Съвета по международни счетоводни стандарти.

(7)  Член 162 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Проследяване на изпълнението във връзка с коментари от предходната година

Година

Коментари на Сметната палата

Етап на изпълнение на корективните действия

(Завършени/Текущи/Предстоящи/Няма данни)

2013

Въпреки че нивата на изпълнение на бюджета за 2013 г. са задоволителни, размерът на пренесените от 2012 г. бюджетни кредити, които са анулирани през 2013 г. (2 15  000 евро или 19 % от общия размер на пренесени бюджетни кредити), показва слабости в планирането на бюджета на Агенцията и е в противоречие с бюджетния принцип на ежегодност. Анулираните бюджетни кредити основно се отнасят до временни бюджетни задължения, поети за обичайните административни разходи.

Предстоящи


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Изпълнителна агенция за малките и средните предприятия (Брюксел)

Правомощия и дейности

Области на компетентност на Съюза, произтичащи от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

1.

Политиката на Съюза в областта на околната среда допринася за опазване, защита и подобряване на качеството на околната среда; защита на здравето на хората; разумно и рационално използване на природните ресурси; насърчаване, на международно равнище, на мерки за справяне с регионални или световни проблеми на околната среда, и по-специално борбата с изменението на климата.

(Член 191 от ДФЕС)

2.

Политиката на Съюза в областта на промишлеността гарантира съществуването на условията, необходими за конкурентоспособността на промишлеността в Съюза. За тази цел тя е насочена към ускоряване на приспособяването на промишлеността към структурните промени; поощряване на благоприятна среда за инициативността и за сътрудничество между предприятията; подпомагане на по-доброто използване на промишления потенциал на политиката на иновации, научни изследвания и технологично развитие. Държавите членки се консултират взаимно, като поддържат връзка с Комисията и когато е необходимо, координират своите действия. Комисията може да предприема всякакви полезни инициативи за насърчаване на тази координация, по-конкретно инициативи за установяване на насоки и показатели, организиране на обмен на най-добри практики и подготовка на елементите, необходими за периодично наблюдение и оценка. Европейският парламент получава изчерпателна информация за това.

(Член 173 от ДФЕС)

3.

Политиката на Съюза в областта на енергетиката има за цел да осигури функционирането на енергийния пазар; да обезпечи сигурността на енергийните доставки в Съюза; да насърчава енергийната ефективност и спестяването на енергия, както и разработването на нови и възобновяеми енергийни източници; и да подпомага взаимната свързаност на енергийните мрежи.

(Член 194, параграф 1 от ДФЕС)

4.

ЕС има за цел да укрепва своите научни и технологични основи чрез създаването на европейско научноизследователско пространство, в което изследователите, научните познания и технологиите се движат свободно, и да насърчава развитието на конкурентоспособността си, включително тази на своята промишленост. […],. За тази цел ЕС […] поощрява предприятията, включително малките и средните предприятия, научноизследователските центрове и университети в техните дейности в областта на научните изследвания и технологичното развитие с високо качество; ЕС подкрепя усилията им да си сътрудничат помежду си, като има за цел по-специално да позволи на изследователите да си сътрудничат свободно отвъд границите, а на предприятията да използват пълноценно възможностите на вътрешния пазар, по-конкретно чрез […] определянето на общи стандарти и премахването на правните и финансови пречки пред това сътрудничество. [...]

В стремежа си да постигне тези цели ЕС осъществява следните дейности, които допълват дейностите на държавите членки: а) осъществяване на програми за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности посредством поощряването на сътрудничеството със и между предприятията, научните центрове и университетите; б) поощряване на сътрудничеството в областта на научните изследвания, технологичното развитие и демонстрационните дейности на ЕС с трети страни и международни организации; в) разпространяване и оптимизиране на резултатите от осъществяването на научните изследвания, технологичното развитие и демонстрационните дейности в рамките на ЕС; г) поощряване на обучението и мобилността на занимаващите се с научни изследвания в рамките на ЕС.

(Членове 179 и 180 от ДФЕС)

5.

Европейският парламент и Съветът, като действат в съответствие с обикновената законодателна процедура и след консултация с Икономическия и социален комитет, създават […] останалите разпоредби, необходими за постигането на целите на […] общата политика в областта на рибарството.

(Член 43, параграф 2 от ДФЕС)

Правомощия на Агенцията

(както са определени в Решение за изпълнение 2013/771/EС на Комисията)

Цели

Агенцията отговаря за управлението на дейностите на Съюза в областите на подкрепа за малките и средните предприятия, енергетика, околна среда, морско дело и рибарство, конкурентоспособност и иновации (вкл. екологични иновации). Тя отговаря за управлението на определени направления на следните програми на Съюза:

а)

Програма за конкурентоспособност на предприятията и за малките и средните предприятия (COSME) (2014 — 2020 г.)

б)

Програма за околната среда и действията по климата (LIFE) (2014 — 2020 г.)

в)

Европейски фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР), включително интегрираната морска политика (ИМП), контролът и научните препоръки и знания.

г)

Рамковата програма за научни изследвания и иновации (2014 — 2020 г.) („Хоризонт 2020“) — части от част II „Водещи позиции в промишлеността“ и част III „Обществени предизвикателства“.

Освен това на Агенцията се поверява управлението на задачите, наследени от следните програми по ПКИ: а) програмата „Интелигентна енергия — Европа“ (ИЕЕ II); б) инициативата за екологични иновации на ПКИ; в) мрежата „Enterprise Europe“; г) бизнес портала „Вашата Европа“; д) „Европейското бюро за помощ относно ПИС“; е) проекта „IPorta“.

Агенцията се стреми да предоставя висококачествена подкрепа за бенефициентите, като превръща политиките на ЕС в действия. Като изпълнителна агенция на Европейската комисия, тя управлява съществени части на програмите COSME, LIFE, Хоризонт 2020 и ЕФМДР. Агенцията дава гаранция, че финансираните от тези програми действия водят до резултати и осигуряват на Комисията ценен принос за нейните политически задачи.

Задачи

Агенцията отговаря за следните задачи по изпълнението на частите от програмите на Съюза, посочени по-горе:

а)

управлението на някои или всички етапи от изпълнението на програмите и някои или всички фази от цикъла на специфични проекти въз основа на съответните работни програми, приети от Комисията, когато Комисията я е оправомощила за това в акта за делегиране;

б)

приемането на инструментите за изпълнение на бюджета за приходите и разходите и осъществяването на всички операции, необходими за управлението на програмата, когато Комисията я е оправомощила за това в акта за делегиране;

в)

предоставянето на подкрепа при изпълнението на програмите, когато Комисията я е оправомощила за това в акта за делегиране.

Управление

Управителен комитет

Състои се от петима членове и трима наблюдатели, назначавани от Европейската комисия. Приема годишната работна програма на Агенцията, след одобрение от Европейската комисия. Освен това приема административния бюджет на Агенцията и нейния годишен отчет за дейността.

Директор

Назначава се от Европейската комисия.

Външен одит

Европейска сметна палата.

Орган за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета

Европейският парламент по препоръка на Съвета.

Ресурси, предоставени на Агенцията през 2014 г (2013 г.)

Бюджет

Оперативен бюджет

Общата планирана сума е в размер на 1  056,5 (1) (242,9) млн. евро (от които 100 % идват от общия бюджет на ЕС). Задълженията за тази сума са поети, а 123,11 (2) (213,9) млн. евро са изплатени от бюджетните кредити (98,98 %), съгласно одобрението на бюджетния орган. Агенцията изпълнява оперативния бюджет под отговорността на Комисията:

95,0 млн. евро за програма COSME;

695,7 млн. евро за програма „Хоризонт 2020“;

34,6 млн. евро за ЕФМДР;

229,9 млн. евро за програма LIFE;

1,3(91,9) млн. евро за програма „Интелигентна енергия — Европа“;

0 (33,1) млн. евро за екоиновации по Програмата за предприемачество и иновации;

0 (51,2) млн. евро за мрежите по Програмата за предприемачество и иновации;

0 (66,8) млн. евро за програма „Марко Поло“.

Административен бюджет

24,5(16,4) млн. евро (100 % субсидия от EС) за административния бюджет, за който Агенцията отговаря самостоятелно.

Брой на служителите към 31 декември 2014 г.

Общ брой на служителите: предвидени 308 бройки, от които са заети 283 (163 предвидени бройки, 161 заети бройки).

Срочно наети служители: предвидени 77 бройки, от които са заети 61 (37 предвидени бройки, 35 заети бройки).

Договорно наети лица: предвидени 231 бройки, от които са заети 222 (126 предвидени бройки, 126 заети бройки).

Продукти и услуги, предоставени през 2014 г.

2014 г. е първата година от новия мандат на Агенцията, който се различава значително от предишните мандати. Новият портфейл включва наследените програми Програмата за предприемачество и иновации и Програма „Интелигентна енергия — Европа“; както и новите програми „Хоризонт 2020“, COSME, LIFE и ЕФМДР. Агенцията носи отговорност за управлението на действията на Съюза в областта на подкрепата за малките и средните предприятия, енергетиката, околната среда, морското дело и рибарството, предприемачеството и иновациите (вкл. екологичните иновации), в рамките на споменатите по-долу програми на Съюза.

Нови програми

Програма за конкурентоспособност на предприятията и за малките и средните предприятия (COSME)

Програма за научни изследвания и иновации (Хоризонт 2020) в следните области: енергетика, околна среда и ресурси

Програма за околната среда и действията по климата (LIFE)

Европейски фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР)

Наследени програми

Следните части от рамковата програма за конкурентоспособност и иновации: Интелигентна енергия за Европа и програмата за екологични иновации.

COSME — програмата за конкурентоспособност на предприятията и за малките и средните предприятия — се свързва с укрепването на конкурентоспособността и устойчивостта на предприятията на ЕС и е насочена към развиване на предприемаческа култура за насърчаване на създаването и растежа на МСП.

Основни дейности

COSME е една от новите програми, делегирани на Агенцията през 2014 г.

Дейностите за комуникация и разпространение стоят в основата на дейностите на COSME. Например Агенцията организира в сътрудничество с Търговската камара на Торино (партньор на мрежата) годишна конференция, която привлече повече от 700 участници, а в резултат на 2  000 неофициални и официални бизнес срещи бяха създадени 192 потенциални бизнес възможности.

„Хоризонт 2020“ — програмата за финансиране на научни изследвания и иновации има за цел да стимулира икономиката и да осигури бъдещата научната и технологичната база и конкурентоспособността на промишлеността, като допринася за едно по-интелигентно, по-устойчиво и по-приобщаващо общество. Тя обещава повече революционни постижения, научни открития и новаторски решения, като помага на гениални идеи да достигнат от лабораторията до пазара.

Иновации при малките и средните предприятия

Основни дейности

През 2014 г. Агенцията публикува четири покани за представяне на предложения „Иновации при малките и средните предприятия“ в рамките на инициативата „Хоризонт 2020“ и две други покани за представяне на предложения „Използване на пълния потенциал на онлайн сътрудничеството“ и „Осъществени с помощта на клъстери проекти за нови промишлени вериги“, с крайни срокове през март и април 2015 г.

Инструмент за малките и средните предприятия

Основни дейности

Стартирането на нов инструмент за малките и средните предприятия, който представлява постоянно открита покана за представяне на предложения, е голям успех, тъй като Агенцията получава повече от 8  000 заявления за четири крайни срока. Избраните бизнес идеи имат за цел да представят нови продукти, процеси и услуги.

Програмата осигурява обучение на бенефициентите. Целта на обучението е определена и методологичните стартови пакети са подготвени. Мениджърите „Ключови клиенти“ помагат на бенефициентите по инструмента за малките и средните предприятия да определят своите приоритети за обучение и им предлагат един или повече обучаващи. До края на годината 39 МСП са определили своите нужди и са избрали своите обучаващи, а Агенцията е назначила 21 обучаващи.

Агенцията допринася за специфичната цел „Осъществяване на прехода към надеждна, финансово достъпна, приета от обществеността, устойчива и конкурентоспособна енергийна система, насочена към намаляване на зависимостта от изкопаеми горива в условията на все по-оскъдни ресурси, нарастващи енергийни нужди и изменението на климата“ на Обществено предизвикателство 3 „Сигурна, чиста и ефективна енергия“.

Основни дейности

Две от три теми са свързани с договорното публично-частно партньорство за енергийно ефективни сгради. Третата тема е свързана с публично-частно партньорство за преработвателна промишленост (SPIRE). Агенцията е получила 63 предложения, 19 от които са препоръчани за финансиране.

Открити са 15 теми в областта на действията за научни изследвания и иновации, както и в областта на действия за подкрепа. Агенцията е получила 393 предложения, 45 от които са избрани.

Резултатите от първата покана за предложения за енергийна ефективност показаха, че подкрепата за иновации от проучването до продаването в областта на енергийната ефективност е обещаваща.

През октомври по време на организиран от ГД „Научни изследвания и иновации“ информационен ден на публично-частните партньорства Агенцията представи своите теми за финансиране на публично-частни партньорства.

През декември EASME организира в Брюксел голям информационен ден за представяне на поканата за предложения за енергийна ефективност за 2015 г. в рамките на „Хоризонт 2020“, на който присъстват повече от 550 участници.

Служителите на Агенцията също участват в срещите между Европейската комисия и заинтересованите страни от промишлеността по отношение на бъдещите приоритети на договорните публично-частни партньорства за енергийна ефективност и за SPIRE.

Агенцията допринася за общите специфични цели на ГД „Научни изследвания и иновации“ и ГД „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП“ — да се изградят икономика и общество, които са ефективни по отношение на ресурсите и водите и са устойчиви на измененията на климата, природните ресурси и екосистеми да се опазват и управляват устойчиво, да се осигури устойчиво снабдяване и използване на суровини, така че нуждите на нарастващото население на планетата да бъдат посрещнати при екосъобразно разработване на природните ресурси и екосистеми в рамките на Обществено предизвикателство 5 „Действия по климата, околна среда и ресурсна ефективност и суровини“.

Основни дейности

През 2014 г. Агенцията отговаря за изпълнението на поканите за предложения в рамките на „Хоризонт 2020“ във връзка с Обществено предизвикателство 5, с изключение на тези, които са от голямо политическо значение или които са изпълнявани от други органи.

Агенцията управлява и участва в няколко покани за представяне на предложения като поканата за предложения за енергийна ефективност, устойчивост при бедствия и син растеж.

През ноември Агенцията организира информационен ден относно поканите за представяне на предложения за 2015 г. в рамките на „Хоризонт 2020“ за действия по климата, околна среда, ресурсна ефективност и суровини. Целта на това събитие е да представи поканата за предложения за 2015 г. на потенциални заявители и да осигури ръководни насоки относно изготвянето и подаването на предложения.

Агенцията управлява програмата за Околна среда и действия по климата (LIFE), която осигурява подкрепа за постигането на специфични цели, свързани с политиката за околната среда и действията по климата на ниво ЕС и на международно ниво.

Основни дейности

Агенцията управлява следните покани за представяне на предложения, стартирани от ГД „Околна среда“/„Действия по климата“: поканата за представяне на предложения за безвъзмездни средства за оперативни разходи за НПО на LIFE, с общ бюджет от 9 млн. евро, за която Агенцията е получила 66 предложения.

Поканата за представяне на предложения за проекти за изграждане на капацитет е открита покана, която ще приключи през септември 2015 г., и за която са допустими 15 държави членки.

Агенцията направи оценка на повече от 250 предложения в различни направления, като Действия по климата (190 заявители) и Безвъзмездни средства за оперативни разходи за НПО (66 предложения).

Агенцията участва активно в информационния ден на LIFE за национални точки за контакт и организира два информационни дена за безвъзмездните средства за оперативни разходи за НПО.

Агенцията изпълнява части от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР), който има за цел да допринесе за насърчаването на конкурентоспособно, устойчиво в екологично отношение, икономически жизнеспособно и социално отговорно рибарство и аквакултури и за подпомагането на развитието и прилагането на интегрираната морска политика на Съюза.

Основни дейности

Изпълнението на части от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР) е делегирано на Агенцията през октомври 2014 г. ГД „Морско дело и рибарство“ реши да делегира 19 дейности по ЕФМДР.

Първата дейност по ЕФМДР е прехвърлена ефективно на Агенцията през декември. Агенцията изготви в сътрудничество с ГД „Морско дело и рибарство“ оценка на четири покани за участие в търг и на една покана за представяне на предложения.

Интелигентна енергия за Европа (ИЕЕ)

Основни дейности

Програмата „Интелигентна енергия — Европа“ подкрепя политиката на ЕС за енергетиката и нейния амбициозен ангажимент „20 — 20 — 20“, тоест за намаляване на емисиите на парникови газове с 20 %, увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници при енергопотреблението с 20 % и намаляване на потреблението на енергия с 20 % до 2020 г.

През 2014 г. използваният от Агенцията бюджет за Интелигентна енергия — Европа е изцяло употребен (67 млн. евро). Освен това средното време, необходимо за оценяване на докладите относно проектите за Интелигентна енергия — Европа и за плащане на бенефициентите, е по-кратко от договорните задължения.

Програмата „Интелигентна енергия — Европа“ е донесла осезаеми ползи за енергийната политика на ЕС. Анализът на отражението на програмата „Интелигентна енергия — Европа“ показва, че посредством медиите от 2007 г. насам проектите по програма ИЕЕ са достигнали до 40 млн. души в ЕС; произвели са възстановяема енергия, равностойна на годишното потребление на електричество на повече от 7 млн. души; спестили са еквивалента на първична енергия за годишното потребление на електричество на над 2 млн. домакинства и се е очаквало от тях да доведат до повече от 3 млрд. евро инвестиции в областта на устойчивата енергия.

Агенцията докладва резултатите от програмите на различни събития. Например през юни 2014 г. Агенцията, в сътрудничество с Генерална дирекция „Енергетика“, е организирала ново издание на Европейската седмица на устойчивата енергия (EUSEW) — първото събитие за публични органи, енергийни агенции, частни предприятия, НПО и промишлени асоциации, ангажирани за постигането на целите на ЕС за енергетиката и климата. Седмицата включи церемония по награждаването, политическа конференция на високо равнище и 600 събития с приблизително 1 00  000 участници от ЕС и от много страни по света.

Проведени бяха няколко събития, организирани в рамките на инициативата Managenergy, по-специално по време на Дните на отворените врати. Освен това служителите на Агенцията са присъствали на повече от 100 срещи за проекти.

Екоиновации

Основни дейности

Една от основните цели на програмата за предприемачество и иновации (EIP) е да подкрепя екологичните иновации. Проектите за екологични иновации се фокусират върху по-чисто производство, екологично управление на околната среда и нови продукти и услуги, които да направят устойчивото развитие реалност в бизнеса.

През 2014 г. усилията бяха насочени към:

Приключване на поканата за представяне на предложения за 2013 г., като това води до 461 подадени предложения. След извършването на оценките за финансиране са избрани 59 проекта. Въз основа на наличния бюджет са подписани 42 споразумение за отпускане на безвъзмездна помощ.

През годината се води комуникация с отговорните генерални дирекции и с другите заинтересовани страни. Освен това са проведени някои срещи, при които Агенцията участва активно при представянето на резултатите от програмата. В Обединеното кралство е проведена финансова среща с партньори за екологични иновации и с националния орган за контакт, по време на „Зелената седмица“ са представени проектите FICOB и EcoProFabrics, а в Испания е представен проектът „Екологични иновации във фондовете на ЕС“.

Проекти, съфинансирани от Агенцията, са спечелили международно признание и награди. Координаторът на проекта PHOBIOR спечели наградата „Energy Globe“, проектите LASERMARK и EcoBionet бяха избрани от регионалното правителство на Валенсия за най-добрите европейски екологични проекти за 2013 г., а координаторът на проекта GEnIuS (МСП „Directa Plus“) беше избран да бъде включен в списъка „10 чисти технологии в Италия“ сред десетте най-добри МСП за чисти технологии в Италия.

Като се вземат предвид всички фактори, наследената програма за екологични иновации Рамкова програма за конкурентоспособност и иновации все още е напълно действаща и постига голям успех. Договорени са всички проекти от поканата за представяне на предложения за 2013 г. и повечето от тях са стартирали. Оценката на текущите проекти е извършена в съответствие с поставените цели, а 2014 г. приключи с усвояване на бюджета от 100 %.


(1)  Фигурата включва всички кредитни линии.

(2)  Пак там.

Източник: Приложение, предоставено от Агенцията.


ОТГОВОР НА АГЕНЦИЯТА

11.

Агенцията преглежда всички поети задължения в края на всяка година. 2014 г. беше изключение, тъй като се явяваше първата година от новия мандат на EASME. Тази преходна година включваше много промени: нова операционна структура, много организационни промени, нови програми и значително увеличаване на броя на наетия персонал. На Агенцията бяха възложени редица нови задачи и това се отрази и върху бюджета. Част от бюджетните кредити бяха анулирани, защото дължимите плащания бяха по-ниски от очакваното.

За да коригира тази ситуация, EASME въвежда по-прецизна система за бюджетно планиране и контрол.