Брюксел, 14.7.2015

COM(2015) 352 final

2015/0154(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която да бъде заета от името на Европейския съюз по отношение на проекта за процедурен правилник на Конференцията на държавите — страни по Договора за търговията с оръжие (ДТО)


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Договорът за търговията с оръжие (ДТО) има за цел да допринесе за мира, сигурността и стабилността в международен и регионален план, като регламентира международната търговия с конвенционално оръжие и пресече незаконната търговия с оръжие. С него се въвеждат норми по отношение на трансфера на конвенционално оръжие и се изисква от държавите — страни по договора, да подложат на системен контрол целия износ на оръжие, за да гарантират, че конвенционалното оръжие и боеприпаси няма да се използват, наред с останалото, за погазване на правата на човека, тероризъм и нарушаване на хуманитарното право.

Основите на ДТО бяха положени с Резолюция 61/89 на ООН, приета през 2006 г., а самият ДТО бе приет на 2 април 2013 г. от Общото събрание на ООН. ДТО влезе в сила на 24 декември 2014 г. след ратифициране от 50 държави — страни по договора. ДТО бе ратифициран от 69 държави, включително 26 държави — членки на ЕС.

В ДТО, наред с останалото, се предвиждат мерки (като контрол върху вноса и износа), влизащи в обхвата на общата търговска политика на Съюза. В тази сфера ДТО засяга области от законодателството на Съюза, чието регламентиране вече е в напреднал етап. Той има отношение също така и към следните актове от вторичното законодателство на Съюза, свързани с вътрешния пазар: а) Директива 2009/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 г. за опростяване на реда и условията за трансфер на продукти, свързани с отбраната, вътре в Общността; б) Директива 91/477/ЕИО на Съвета от 18 юни 1991 г. относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие; в) Регламент (ЕС) № 258/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за изпълнение на член 10 от Протокола на Организацията на обединените нации срещу незаконното производство и трафика с огнестрелни оръжия, техните части и компоненти и боеприпаси, допълващ Конвенцията на Организацията на обединените нации срещу транснационалната организирана престъпност („Протокол за огнестрелните оръжия“), и за установяване на разрешения за износа и мерки за вноса и транзита на огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси.

Съгласно член 17, параграфи 1 и 2 от ДТО в рамките на 18 месеца след датата на влизане в сила на ДТО временният секретариат свиква Конференция на държавите — страни по договора, която на първото си заседание трябва да приеме с консенсус своя процедурен правилник. Първото заседание на Конференцията на държавите — страни по договора, ще се проведе на 24—27 август в Мексико. На 6—8 юли в Женева ще се проведе последно подготвително заседание, за да бъде представена работата на комисията за изготвянето на проект за процедурен правилник и да бъдат приключени преговорите по този въпрос.

Конференцията на държавите — страни по договора, отговаря за прегледа на изпълнението на ДТО, обсъжда измененията в ДТО, както и въпроси, породени от тълкуването на ДТО. Поради това Конференцията на държавите — страни по договора, ще разглежда въпроси, отчасти попадащи в изключителната компетентност на ЕС. Освен това в процедурния правилник, който ще бъде приет, ще се урежда начинът на работа и на приемане на решения на Конференцията на държавите — страни по договора. Така процедурният правилник следва да се разглежда като решение, което ще има пряко въздействие върху изключителната компетентност на ЕС и участието на ЕС като наблюдател в Конференцията. С оглед на намерението на държавите членки да гласуват за процедурния правилник на Конференцията на държавите — страни по договора, Комисията предлага приемането на решение на Съвета по смисъла на член 218, параграф 9 от ДФЕС за установяване на позицията, която да бъде заета от името на Европейския съюз на първото заседание на Конференцията.

Съгласуваност със съществуващите разпоредби в тази област на политиката

Не е приложимо

Съгласуваност с другите политики на Съюза

ДТО включва въпроси, които съгласно разпоредбите относно външната компетентност, съдържащи се в член 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), са от изключителната компетентност на Съюза.

Решенията, приети по силата на ДТО, като например приемането на процедурния правилник на Конференцията на държавите — страни по ДТО, могат да окажат въздействие върху изключителната компетентност на ЕС. Поради тази причина процедурният правилник не следва да съдържа разпоредби, които:

(1)могат да възпрепятстват държавите членки да прилагат:

а)Директива 91/477/ЕИО на Съвета от 18 юни 1991 г. относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие, със съответните изменения;

б)Директива 93/15/ЕИО на Съвета от 5 април 1993 г. за хармонизиране на разпоредбите, свързани с пускането на пазара и надзора на взривни вещества с гражданско предназначение, със съответните изменения;

в)Директива 2009/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 г. за опростяване на реда и условията за трансфер на продукти, свързани с отбраната, вътре в Общността, със съответните изменения.

(2)могат да ограничат свободното движение на стоки, хора, услуги и капитали в рамките на вътрешния пазар на Съюза, освен ако ограничението не се основава изрично на член 36, член 45, параграф 3, член 52, параграф 1, член 65 или член 346 от ДФЕС.

(3)могат да ограничат износа от Съюза или вноса в него, или транзитното преминаване през територията на Съюза, и не са съвместими с някоя от приложимите разпоредби на законодателството на Съюза, в това число по-специално:

а)Регламент (ЕО) № 260/2009 на Съвета от 26 февруари 2009 г. относно общите правила за внос;

б)Регламент (ЕО) № 1061/2009 на Съвета от 19 октомври 2009 г. относно установяването на общи правила за износ;

в)Регламент (ЕС) № 258/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за изпълнение на член 10 от Протокола на Организацията на обединените нации срещу незаконното производство и трафика с огнестрелни оръжия, техните части и компоненти и боеприпаси, допълващ Конвенцията на Организацията на обединените нации срещу транснационалната организирана престъпност („Протокол за огнестрелните оръжия“), и за установяване на разрешения за износа и мерки за вноса и транзита на огнестрелни оръжия, техни части и компоненти и боеприпаси, както и

г)Директива 2009/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 г. за опростяване на реда и условията за трансфер на продукти, свързани с отбраната, вътре в Общността, със съответните изменения.

Тези законодателни актове на Европейския съюз са част от достиженията на неговото право, поради което е от ключово значение те да не бъдат поставени под въпрос пряко или косвено в резултат на приемането на процедурния правилник на Конференцията на държавите — страни по ДТО. Това се отнася и за всяко изменение на въпросното законодателство на ЕС, както и за предвижданото бъдещо законодателство на ЕС в областите на политиката, засегнати от ДТО.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание на предложението за решение на Съвета е член 218, параграф 9 от ДФЕС, в който се предвижда, че „Съветът, по предложение на Комисията […] приема решение за […] установяване на позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие […]“.

Тъй като не е страна по ДТО, Европейският съюз не може да приеме процедурния правилник на Конференцията на държавите — страни по ДТО. Конференцията на държавите — страни по ДТО, обаче трябва да се счита за орган, създаден с международно споразумение, по смисъла на член 218, параграф 9 от ДФЕС, а процедурният правилник на тази Конференция трябва да се счита за акт с правно действие по смисъла на този член. Поради това член 218, параграф 9 от ДФЕС е приложим, въпреки че ЕС не е страна по ДТО.

Като се има предвид, че процедурният правилник има правно действие в области, които са от изключителната компетентност на ЕС, е необходимо институциите на Съюза и държавите членки да вземат всички необходими мерки за сътрудничество при приемането на процедурния правилник на Конференцията на държавите — страни по ДТО, и за гарантиране на изпълнението на произтичащите от договора ангажименти. В процедурния правилник следва по-специално да бъде предвидено достатъчно време за консултиране и обсъждане между държавите — членки на ЕС, и институциите на Съюза на проектите на актове с правно действие, които следва да бъдат приети от Конференцията на държавите — страни по договора.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Вж. по-горе

Пропорционалност

Предложението е последователно и пропорционално с оглед на разпоредбата на член 218, параграф 9.

Избор на инструмент

Предложение за решение на Съвета за установяване на позицията, която да се заеме от името на ЕС.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Не е приложимо

Консултации със заинтересованите страни

Не е приложимо

Събиране и използване на експертни становища

Комисията не е потърсила външни експертни становища за изготвянето на настоящото предложение

Оценка на въздействието

Не е приложимо

Пригодност и опростяване на законодателството

Не е приложимо

Основни права

Предложението няма отражение върху основните права

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Няма

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и уредба за мониторинг, оценка и докладване

Не е приложимо

Обяснителни документи (за директивите)

Не е приложимо

Подробно разяснение на конкретни разпоредби на предложението

Член 1

Тъй като не е възможно ЕС да стане страна по договора, с този член се установява позицията на ЕС по проекта за процедурен правилник на Конференцията на държавите — страни по ДТО, която да бъде заета на първото заседание на Конференцията, тъй като процедурният правилник представлява акт с правно действие по смисъла на член 218, параграф 9 от ДФЕС.

Член 3

Целта на решението е да се оправомощят държавите членки да предприемат действия от името на Европейския съюз в рамките на правните ограничения, установени с договора, по отношение на въпросите, попадащи в изключителната компетентност на Съюза, поради което решението е адресирано до тях.

2015/0154 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно позицията, която да бъде заета от името на Европейския съюз по отношение на проекта за процедурен правилник на Конференцията на държавите — страни по Договора за търговията с оръжие (ДТО)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 и член 207, параграф 3, във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)Договорът за търговията с оръжие (наричан по-долу „ДТО“) влезе в сила на 24 декември 2014 г. Двадесет и шест държави членки ратифицираха ДТО. Европейският съюз не е държава — страна по договора.

(2)Съгласно член 17 от ДТО временният секретариат, създаден по силата на член 18 от договора, свиква Конференция на държавите — страни по договора, не по-късно от една година след датата на влизане в сила на ДТО. Конференцията на държавите — страни по договора, приема с консенсус своя процедурен правилник на първото си заседание, което ще се проведе на 24—27 август 2015 г.

(3)Някои от разпоредбите на ДТО засягат въпроси от изключителната компетентност на Съюза, защото попадат в обхвата на общата търговска политика или се отнасят до правилата на вътрешния пазар относно трансфера на конвенционално оръжие и взривни вещества.

(4)Конференцията на държавите — страни по договора, прави преглед на изпълнението на ДТО, тълкува и прилага неговите разпоредби и може да обсъжда изменения в ДТО. В процедурния правилник на Конференцията на държавите — страни по договора, ще се урежда нейният начин на работа и на приемане на решения. Поради това нейният процедурен правилник следва да се счита за акт с правно действие по смисъла на член 218, параграф 9 от ДФЕС.

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията на Съюза по отношение на процедурния правилник на Конференцията на държавите — страни по ДТО, която следва да бъде отстоявана на заседанието на 24—27 август 2015 г., е в съответствие с приложението към настоящото решение и се приема съвместно от държавите членки, които са страни по ДТО, в интерес на Съюза.

Представителите на Съюза могат на място да договорят дребни промени в позицията, изложена в приложението към настоящото решение, без за това да е необходимо допълнително решение на Съвета.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила на .

Член 3

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на година.

   За Съвета

   Председател


Брюксел, 14.7.2015

COM(2015) 352 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Решение на Съвета

относно позицията, която да бъде заета от името на Европейския съюз по отношение на проекта за процедурен правилник на Конференцията на държавите — страни по Договора за търговията с оръжие (ДТО)


ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Решение на Съвета

относно позицията, която да бъде заета от името на Европейския съюз по отношение на проекта за процедурен правилник на Конференцията на държавите — страни по Договора за търговията с оръжие (ДТО)

Държавите членки, които са страни по Договора за търговията с оръжие (ДТО), действащи съвместно в интерес на Съюза, ще гарантират, че процедурният правилник на Конференцията на държавите — страни по ДТО, който ще бъде приет на първото заседание на Конференцията на 24—27 август в Мексико, не съдържа разпоредби, които могат да възпрепятстват държавите членки при прилагането на съществуващото и бъдещото законодателство на ЕС в областта на изключителната компетентност на ЕС.

Държавите членки, които са страни по Договора за търговията с оръжие, следва по-специално да осигурят адекватно ниво на участие на ЕС в Конференцията на държавите — страни по ДТО, и във всеки друг орган, създаден в рамките на ДТО. Процедурният правилник следва да гарантира достатъчно време за консултиране между държавите — членки на ЕС, и институциите на Съюза на проектите на актове с правно действие преди тяхното приемане от Конференцията на държавите — страни по ДТО.

Тъй като ДТО е споразумение, прието под егидата на ООН, участието на Съюза в Конференцията на държавите — страни по ДТО, и във всеки друг орган, създаден в рамките на ДТО, следва да е в съответствие с разширения статут на наблюдател, предоставен на ЕС по отношение на участието в органите на ООН, създадени от Общото събрание на ООН с Резолюция A/65/276, приета на 3 май 2011 г.