52015PC0041

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 2015/104 по отношение на определени възможности за риболов на лаврак /* COM/2015/041 final - 2015/0025 (NLE) */


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.           КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

В Регламент (ЕС) № 2015/104 на Съвета се определят възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси за 2015 г., приложими във водите на Съюза и за корабите на Съюза в някои води извън Съюза. Обикновено тези възможности за риболов се изменят неколкократно по време на периода, в който са в сила.

2.           РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Не е приложимо.

3.           ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Целта на предложените изменения е Регламент (ЕС) № 2015/104 да се измени по начина, описан по-долу.

В своето предложение за Регламент (ЕС) № 2015/104 (COM (2014) 670) Комисията е включила мерки за опазване на запаса от лаврак (Dicentrarchus labrax) в североизточната част на Атлантическия океан. През юни 2014 г. Международният съвет за изследване на морето (ICES) публикува научно становище за този запас, чиято численост е отбелязала рязък спад от 2012 г. насам. От своя страна Научният, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР) е на мнение, че действащите национални мерки за опазване на запаса от лаврак са се оказали като цяло неефективни. Лавракът е късносъзряващ и бавнорастящ вид. Смъртността от риболов за този запас е понастоящем четири пъти по-висока, отколкото равнището на максималния устойчив улов.

Предложението на Комисията включва ограничение върху улова от любителски риболов („ограничение на улова“) и набор от мерки по отношение на стопанския риболов на вида. Тези мерки не бяха приети от Съвета и не намериха място в Регламент (ЕС) № 2015/104 на Съвета.

Понастоящем в Комисията се работи по приемането на мерки, целящи спешното намаляване на смъртността от риболов на лаврак в североизточната част на Атлантическия океан, които се основават на член 12 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно общата политика в областта на рибарството („основния регламент за ОПОР“). Тези мерки са насочени към стопанския риболов на лаврак. Като се има предвид, че любителският риболов е фактор за смъртността от риболов при този вид, е нужно в регламента относно възможностите за риболов за 2015 г. да се включи ограничение на улова за любителски риболов.

2015/0025 (NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) № 2015/104 по отношение на определени възможности за риболов на лаврак

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)       Регламент (ЕС) № 2015/104 на Съвета[1] не включва възможности за риболов за запаса от лаврак (Dicentrarchus labrax) в североизточната част на Атлантическия океан.

(2)       През юни 2014 г. Международният съвет за изследване на морето (ICES) публикува научно становище за запаса от лаврак в североизточната част на Атлантическия океан и потвърди, че от 2012 г. насам се наблюдава бързо влошаване на състоянието му.  Същевременно Научният, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР) разгледа въведените национални мерки, насочени към защитата на този запас, и принципно ги определи като неефективни. Лавракът е късносъзряващ и бавнорастящ вид. Смъртността от риболов за лаврак в североизточната част на Атлантическия океан е понастоящем четири пъти по-висока, отколкото равнището на максималния устойчив улов.

(3)       С цел да се намали смъртността от риболов, причинена от някои видове стопански риболов на лаврак, Комисията прие спешни мерки въз основа на член 12 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета[2].

(4)       Любителският риболов също е значителен фактор за смъртността от риболов при този запас. Поради това е целесъобразно да се определят възможности за риболов под формата на дневно ограничение за броя риби, които практикуващите любителски риболов могат да задържат. Любителският риболов има различни форми, като например риболов на борда на плавателен съд за отдих или риболов от брега.

(5)       Тъй като подобно дневно ограничение допълва спешните мерки, приети от Комисията по отношение на определени видове стопански риболов, настоящият регламент следва да влезе в сила седем дни след публикуването му.

(6)       Регламент (ЕС) № 2015/104 на Съвета следва да бъде съответно изменен,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) № 2015/104 се изменя, както следва:

(1) Член 2 се заменя със следното:

„Член 2

Обхват

1. Настоящият регламент се прилага за следните плавателни съдове:

а)         кораби на Съюза;

б)         кораби на трети държави във водите на Съюза.

2. За целите на член 11а настоящият регламент се прилага и по отношение на любителския риболов.“

(2) В член 3 се добавя следната буква м):

„м) „любителски риболов“ означава риболовни дейности с нетърговска цел, използващи живи морски ресурси за отмора, туризъм или спорт.“

(3) Вмъква се следният член 11а:

„Член 11a

Любителски риболов на лаврак в североизточната част на Атлантическия океан

При любителски риболов в участъци IVb, IVc, VIIa, VIId, VIIe, VIIf, VIIg, VIIh, VIIj и VIIk  на ICES могат да се задържат не повече от три екземпляра лаврак на човек на ден.“

(4) Приложение I към Регламент (ЕС) № 2015/104 се изменя в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на седмия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

                                                                       За Съвета

                                                                       Председател

[1]               РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 2015/104 НА СЪВЕТА от 19 януари 2015 г. за определяне за 2015 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза и за корабите на Съюза в някои води извън Съюза, за изменение на Регламент (ЕО) № 43/2014 и за отмяна на Регламент (ЕС) № 779/2014.

[2]               РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1380/2013 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета.

ПРИЛОЖЕНИЯ

към предложението за регламент на Съвета

за изменение на Регламент (ЕС) № 2015/104 по отношение на някои възможности за риболов

Приложение I към Регламент (ЕС) № 2015/104 се изменя, както следва:

1. В първата таблица (таблица за съответствие на латинските наименования и общоприетите наименования) се вмъква следното вписване след вписването за Deania calcea:

„Dicentrarchus labrax || BSS || Лавpак“

2. Във втората таблица (таблица за съответствие на общоприетите наименования и латинските наименования) се вмъква следното вписване след вписването за пясъчен скат:

„Лаврак || BSS || Dicentrarchus labrax“