Брюксел, 1.9.2015

COM(2015) 414 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА

Участието на Европейския съюз в Седмата министерска конференция за защита на горите в Европа — „Forest Europe“ (Мадрид, 20—21 октомври 2015 г.)


СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА

Участието на Европейския съюз в Седмата министерска конференция за защита на горите в Европа — „Forest Europe“ (Мадрид, 20—21 октомври 2015 г.)

Седмата министерска конференция „Forest Europe“ ще се проведе в Мадрид на 20—21 октомври 2015 г. В конференцията, която се организира съвместно от Испания и Словакия, ще участват повече от 40 европейски държави, сред които всички държави — членки на Европейския съюз, както и Европейският съюз, представляван от Европейската комисия.

Обсъждането на политиката за горите в рамките на министерски конференции, което през 2009 г. бе преименуванo на „Forest Europe“, представлява междуправителствен процес, направляван от съответните държави, чието начало беше поставено през 1990 г. с цел насърчаване на устойчивото управление на горите в Европа. То се осъществява чрез доброволни ангажименти, поети от страните по него, които понастоящем са 47. Европейският съюз участва в процеса от самото начало и досега е подписал всички резолюции и декларации.

От 1990 г. досега са били проведени шест министерски конференции „Forest Europe“ (известни преди като министерски конференции за защита на горите в Европа).

Първата министерска конференция, състояла се през декември 1990 г. в Страсбург, бе посветена до голяма степен на наблюдението и защитата на горите, както и на въпроси, свързани с изследователската дейност в областта на горите.

На втората, проведена през юни 1993 г. в Хелзинки, бяха разгледани най-вече устойчивото управление на горите, опазването на биологичното разнообразие в тях, взаимовръзката между горите и климата, както и въпроси във връзка с горите в държавите от Централна и Източна Европа.

На третата, проведена през юни 1998 г. в Лисабон, основният акцент бе върху социално-икономическите аспекти на сектора на горското стопанство в Европа, критериите и показателите за устойчиво управление на горите и опазването на биологичното и ландшафтното разнообразие на горите.

На Четвъртата министерска конференция, състояла се през април 2003 г. във Виена, бе обърнато внимание основно на включването на устойчивото управление на горите в по-широкия контекст на устойчивото развитие.

На петата, проведена във Варшава през ноември 2007 г., бяха разгледани две основни теми: взаимовръзката между горите, дървения материал и енергетиката, и между горите и водите.

Последната министерска конференция бе свикана през юни 2011 г. в Осло, Норвегия. На нея министрите приеха европейски цели за 2020 г. по отношение на опазването и устойчивото управление на горите и взеха решение да започнат преговори за правно обвързващо споразумение за горите в Европа.

На тези шест конференции Комисията взе участие от името на Европейския съюз и подписа заключителните актове редом с държавите членки.

Както и в случая с предишните конференции, Седмата министерска конференция „Forest Europe“ е крачка напред към прилагането спрямо горите в Европа на различните ангажименти, поети по време на Конференцията на Обединените нации по околна среда и развитие, проведена в Рио де Жанейро през 1992 г., в това число Конвенцията за биологичното разнообразие, Конвенцията за борба с опустиняването и Рамковата конвенция по изменение на климата, както и ангажиментите, поети на Световната среща на върха за устойчиво развитие, проведена в Йоханесбург през 2002 г., и на Форума на ООН по горите (ФООНГ, от 2000 г. до момента).

На Седмата министерска конференция „Forest Europe“ в Мадрид ще бъдат разгледани следните теми:

   - зелена икономика и социални аспекти на устойчивото управление на горите,

   - защита на горите в контекста на една изменяща се околна среда,

   - бъдещата посока на „Forest Europe“.

Очаква се на министрите да бъдат представени обща декларация и две резолюции, свързани съответно с първите две посочени по-горе теми. Предложените декларация и резолюции не представляват правно обвързващи инструменти; с тях участниците в конференцията поемат политически ангажименти. В допълнение се очаква на министрите да бъде представено „решение“, което да се приеме с консенсус, относно бъдещата посока на „Forest Europe“.

Ресорните служби на Комисията участваха активно в подготвителния етап на тази конференция с оглед изготвянето на правно необвързващите декларация и резолюции. Всички съставни части на декларацията и резолюциите са в съответствие с текущо провежданите политики.

Участието на Европейския съюз в конференцията се налага поради следните причини:

   — Конференцията е свързана с изпълнението на общоевропейско равнище на международните ангажименти, поети не само от държавите членки, но и от Европейския съюз,

   — като страна по резолюциите от Страсбург, Хелзинки, Лисабон, Виена, Варшава и Осло Европейският съюз взема непосредствено участие в свързаните с тях последващи действия и изпълнение,

   — с резолюциите от Страсбург, Хелзинки, Лисабон, Виена, Варшава и Осло, както и с планираните за Мадрид резолюции държавите в Европа са си изготвили подробни насоки за политиката за горите, определящи общи цели и засилващи координацията и сътрудничеството в тази област. Това е в съответствие с новата стратегия на ЕС за горите и сектора на горското стопанство 1 , както и свързаните с нея заключения на Съвета 2 и доклад по собствена инициатива от Европейския парламент 3 . И двата горепосочени документа подкрепят предложението от стратегията на ЕС за горите да се подобри координацията и сътрудничеството между Комисията и държавите членки, както и между държавите членки, във всички области на политика, свързани със сектора на горското стопанство,

   — темите на Конференцията са свързани с области, частично обхванати от мерките по отношение на горското стопанство на Съюза, особено мерките, свързани с Регламента за развитие на селските райони 4 , Седмата програма за действие за околната среда 5 , Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ 6 , както и с целите на политиките на ЕС, включително развитието на селските райони, климат, енергетика, околна среда и биологично разнообразие, научноизследователска дейност и технологично развитие.

В резултат на това Комисията ще:

1.    Участва, от името на Европейския съюз и редом с държавите членки, в Седмата министерска конференция за защита на горите в Европа — „Forest Europe“, която ще се проведе в Мадрид на 20 и 21 октомври 2015 г.

2.    Подпише актовете, произтичащи от Конференцията, от името на Европейския съюз. Подписът на Комисията не представлява ангажимент за съвместни мерки, попадащи извън правомощията на Европейския съюз.

АКТОВЕ, КОИТО ЩЕ БЪДАТ ПРИЕТИ НА СЕДМАТА МИНИСТЕРСКА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ГОРИТЕ В ЕВРОПА „FOREST EUROPE“

Проект на декларация от Мадрид „25 години заедно за насърчаване на устойчивото управление на горите в Европа“

Проект на резолюция от Мадрид № 1: „Секторът на горите в центъра на зелената икономика“

Проект на резолюция от Мадрид № 2: „Защита на горите в контекста на една изменяща се околна среда“.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ ДОКУМЕНТИ:

Проект на министерска декларация относно „Бъдещата посока на „FOREST EUROPE“.

(1)

COM(2013) 659 final; Съобщение на Комисията „Нова стратегия на ЕС за горите: за горите и сектора на горското стопанство“.

(2)

  http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/agricult/142685.pdf

(3)

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P8-TA-2015-0109&language=EN

(4)

Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г.

(5)

Решение № 1386/2013/ЕС.

(6)

  COM/2011/0808 „Хоризонт 2020“ — Рамкова програма за научни изследвания и иновации“.