Брюксел, 30.7.2015

COM(2015) 374 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

за прилагане на Регламент (ЕО) № 862/2007 относно статистиката на Общността за миграцията и международната закрила

(текст от значение за ЕИП)


1.Въведение

Основната цел на Регламент (ЕО) № 862/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 11 юли 2007 г. относно статистиката на Общността за миграцията и международната закрила 1 (по-нататък наричан също така „регламентът“) е събирането и съставянето на европейска статистика в областта на миграцията и международната закрила.

Настоящият доклад следва първия доклад, приет от Комисията през септември 2012 г. 2 в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 862/2007.

В член 12 от посочения регламент по-специално се посочва, че „До 20 август 2012 г. и на всеки три години след това Комисията представя доклад на Европейския парламент и на Съвета за статистическите данни, съставени съгласно настоящия регламент, и за тяхното качество.

Настоящият доклад отразява напредъка, постигнат от държавите членки съвместно с Комисията (Евростат) при прилагането на регламента от първия доклад насам.

2.Статистически данни, уредени в Регламента

Регламент (ЕО) № 862/2007 се отнася за съставянето на европейска статистика в областта на миграцията и международната закрила (убежището). Основните области на статистическа информация, които регламентът урежда, са:

международни миграционни потоци, разпределени по групи според гражданството, групи според държавата по рождение, групи според държавата на предишно/следващо обичайно местопребиваване и по възраст и пол; население разпределено по групи според гражданството и групи според държавата по рождение и по възраст и пол, придобиване на гражданство по държава на предишно гражданство (член 3);

молби за предоставяне на убежище, първоинстанционни и постановени при обжалване решения за предоставяне или отнемане на различни форми на статут на лице, ползващо се с международна закрила, молби за предоставяне на убежище, подадени от непридружени малолетни и непълнолетни лица, разпределени по гражданство, и статистически данни относно прилагането на Регламента „Дъблин III“ 3 от държавите членки (член 4);

гражданите на трети страни, на които е отказан достъп на територията на държава членка на външната граница, както и гражданите на трети страни, незаконно пребиваващи на територията на държава членка съгласно националното законодателство в областта на имиграцията, разпределени по гражданство (член 5);

разрешения за пребиваване, издадени на лица, които са граждани на трети страни, разпределени по гражданство, срок на валидност и основания за издаване (имиграционна категория) на разрешението (член 6);

граждани на трети страни, адресати на заповед за напускане на територията на държавата членка по силата на законодателството в областта на имиграцията, и граждани на трети страни, регистрирани като напускащи територията на държавата след издаването на такава заповед, разпределени по гражданство (член 7).

Като част от процеса на прилагане Комисията продължи да развива и поддържа тясно сътрудничество с различните национални органи, участващи в изготвянето и предоставянето на данни за целите на регламента. Статистическите данни относно миграционните потоци и населението в общия случай се предоставят на Комисията (Евростат) от националните статистически институти (НСИ). Статистическите данни относно разрешенията за пребиваване и предоставянето на убежище в повечето случаи се предоставят пряко от министерствата на вътрешните работи или от имиграционните служби. Статистическите данни относно граничния контрол и експулсирането на нелегални мигранти също могат да бъдат предоставяни от министерствата на вътрешните работи или от имиграционните служби, или от полицейските органи.

Основните характеристики на тези статистически данни са представени в таблица 1 по-долу.

Таблица 1: Основни характеристики на статистическите данни, предоставяни съгласно Регламент (ЕО) № 862/2007

Член 3

Миграционни потоци, население, придобиване на гражданство

Член 4

Убежище

Членове 5 и 7

Прилагане на законодателството в областта на имиграцията

Член 6

Разрешения за пребиваване

Географски обхват

36 държави (32 държави от ЕС/ЕАСТ)

32 държави от ЕС/ЕАСТ

32 държави от ЕС/ЕАСТ

32 държави от ЕС/ЕАСТ

Първа година на събиране на данните

2008 г.

2008 г.

2008 г.

2008 г.

Честота

Ежегодно

Ежемесечно/на всяко тримесечие/ежегодно

Ежегодно

Ежегодно

Краен срок за предаване на данните

12 месеца след края на референтната година

2 месеца след референтния период (РП) за месечните/тримесечните данни

3 месеца след РП за годишните данни

3 месеца след края на референтната година

6 месеца след края на референтната година

Доставчици на данни

Националните статистически институти

Министерствата на вътрешните работи (или свързани имиграционни служби)

Министерствата на вътрешните работи, имиграционните служби или Гранична полиция

Министерствата на вътрешните работи (или свързани имиграционни служби)

3.Други приложими законодателни актове

От 2012 г. насам влязоха в сила два нови правни акта в областта на демографските статистически данни. Те са от значение за събирането на статистически данни за международните миграционни потоци и населението, разпределени по групи според гражданството и според държавата по рождение съгласно член 3 от Регламент (ЕО) № 862/2007, по-специално по отношение на последователността на наборите от изисквани статистически данни:

1.Регламент (ЕС) № 1260/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 20 ноември 2013 г. относно европейската демографска статистика 4 ;

2.Регламент за изпълнение (ЕС) № 205/2014 на Комисията от 4 март 2014 г. за установяване на единни условия за изпълнението на Регламент (ЕС) № 1260/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 20 ноември 2013 г. относно европейската демографска статистика по отношение на разпределенията на данните, сроковете и ревизирането на данните 5 .

Същевременно влязоха в сила нови законодателни актове в областта на законната миграция. Тези актове са от значение за съставянето на статистически данни относно разрешенията за пребиваване съгласно член 6 от регламента и са (или ще бъдат в близко бъдеще) взети предвид при събирането на тези данни. Става дума за следните директиви:

1.Директива 2009/50/ЕО на Съвета относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на висококвалифицирана трудова заетост 6 (събирането на данните започна през 2013 г. с референтна 2012 година);

2.Директива 2011/98/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно единна процедура за кандидатстване на граждани на трети държави за единно разрешение за пребиваване и работа на територията на държава членка и относно общ набор от права за работници от трети държави, законно пребиваващи в държава членка 7 (събирането на данните започна през 2014 г. с референтна 2013 година);

3.Директива 2014/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно условията за влизане и престой на граждани на трети държави с цел заетост като сезонни работници 8 (събирането на данните ще започне през 2018 г. с референтна 2017 година);

4.Директива 2014/66/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави в рамките на вътрешнокорпоративен трансфер 9 (събирането на данните ще започне през 2018 г. с референтна 2017 година).

След присъединяването на Хърватия през юли 2013 г. Регламент (ЕО) № 862/2007 стана задължителен и за тази нова държава членка и по подразбиране всяко позоваване на агрегирани данни, които следва да се предоставят, препраща към ЕС–28.

Предвид различните правни основания, статистическите данни, предоставяни в рамките на горепосочените нови законодателни актове, не са включени в оценката на качеството по-долу и ще бъдат предмет на специални доклади за оценка съгласно изискванията на тези конкретни правни актове.

4.Регистриран общ напредък след доклада от 2012 г.

След доклада от 2012 г. наличието и пълнотата на данните значително са се подобрили при всички събрани данни. Наблюдава се подобрение като цяло на качеството на данните, което води до тяхната по-голяма точност, съгласуваност и съпоставимост. Държавите членки са предприели подобрения на използваните източници на данни и статистическите инструменти, използвани за обработването на данните, които водят до по-голяма точност на данните, пълнота и навременното предоставяне на данните на Комисията.

Благодарение на подобреното качество и все по-голямата пунктуалност при предоставянето на данните от държавите членки Комисията можа да съкрати времето, необходимо за разпространение на данните, което предполага по-навременното публикуване на данните и по-нататъшно подобряване на тяхната достъпност за ползвателите.

Освен това в областта на статистическите данни, събирани съгласно член 3, считано от референтната 2013 година, събирането на данните е обединено с това на данните, изисквани по силата на Регламент (ЕС) № 1260/2013, с цел постигане на съгласуваност между различните разбивки на населението и, доколкото това е възможно, на демографското равновесие между населението, основните демографски събития и миграционните потоци. Метаданните, които държавите членки трябва задължително да попълват, също бяха обединени.

Освен това в областта на статистиката, събирана по членове 4—7, статистическото сътрудничество в рамките на Комисията, с други органи на ЕС и държавите членки доведе до изменения на насоките за данните, събирани съгласно регламента 10 . Подобренията в методологията доведоха до по-голяма яснота на статистическите определения и понятия. Последните законодателни промени в областта на миграцията и предоставянето на убежище бяха включени в методическо ръководство за събирането на данни относно предоставянето на убежище и разрешенията за пребиваване.

Техническите подобрения, предприети от Комисията, гарантираха по-ефикасно валидиране и обработване на данните; от своя страна събирането на обширна информация за качеството позволява всестранна оценка на качеството на постъпващите данни. При необходимост бяха предприемани мерки (административни писма) в случаите на несъответствие, за да се осигури необходимата степен на съответствие с изискванията.

5.Качество на изготвената статистика

5.1.Релевантност

В рамките на Комисията основният ползвател на статистически данни за миграцията и убежището е ГД „Миграция и вътрешни работи“. Тези статистически данни обаче често се използват и от други служби на Комисията, и по-специално от ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ и от ГД „Правосъдие“.

Една от важните употреби на тези статистически данни е използването им при ежегодното разпределение на рамковия бюджет за всяка от държавите членки по линия на фондовете за Солидарност и управление на миграционните потоци. След доклада от 2012 г. структурата на тези фондове е променена и сега се определя от новото правно основание: Фонд „Убежище, миграция и интеграция“, създаден по силата на Регламент (ЕС) № 516/2014 11 , както и фонд „Вътрешна сигурност“, създаден по силата на Регламент (ЕС) № 515/2014 12 , за периода 2014—2020 г. Поради многогодишния характер на договореностите за финансиране в рамките на тези нови фондове, данните вече не се предоставят ежегодно. Разпределените суми са изчислени въз основа на предоставените преди това статистически данни, с изключение на фонд „Вътрешна сигурност“, за който се изисква междинен преглед.

Статистическите данни за миграцията и международната закрила се използват от Комисията за изготвянето на редовни доклади, предложения за политики, доклади за изпълнение съгласно изискванията на основни актове и при анализ на политиките. Например Годишният доклад за имиграцията и убежището на Европейската мрежа за миграцията 13 осигурява фактически преглед на основните тенденции в областта на миграцията и международната закрила както на равнището на ЕС, така и на национално равнище. Европейската статистика за миграционните потоци и населението по страна на раждане и гражданство е важна за публикации, като например Специалната притурка за демографските тенденции на ЕС към „Тримесечния преглед на трудовата заетост и социалното положение“ 14 .

Европейската мрежа за миграция 15 продължава да бъде основен ползвател на статистиката на Евростат за миграцията и международната закрила при изготвянето на нейните годишни статистически и аналитични доклади на равнището на ЕС и на национално равнище.

След доклада от 2012 г. се забелязва нарастващо използване на европейски статистически данни в подкрепа на работата на агенциите на Европейския съюз в областта на миграцията, като например Европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на държавите — членки на Европейския съюз (FRONTEX) и Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO). Евростат работи в много тясно сътрудничество с тези агенции по отношение на изготвянето на набори от събрани данни и свързаната с това статистическа методика.

Изготвяните по силата на регламента статистически данни се използват редовно от национални администрации, международни организации, научни работници и групи от гражданското общество, които се занимават с широка гама от теми, включително интегрирането на имигрантите, разработването и мониторинга на националните процедури за убежище и имиграция, както и демографските прогнози и прогнозите относно работната сила в бъдеще.

5.2.Точност

След доклада от 2012 г. се забелязва значително подобрение на точността на данните, предоставяни от държавите членки. По-специално в областта на статистиката по членове 4—7 от регламента, мащабното преустройство на административните системи, свързани с убежището и контрола върху имиграцията, както и за регистриране на населението, оказа значително положително въздействие върху точността на статистическите данни. Държавите членки продължават да въвеждат интегрирани в по-голяма степен и по-всеобхватни административни системи, които си служат със съвременни методи на информационните технологии и комуникациите. Новите системи отговарят по-добре на методологическите и техническите изисквания за събиране на данни на Евростат. Държавите членки продължиха да държат в течение Евростат за текущите промени в административните системи и да търсят консултации и потвърждение, че данните отговарят на изискванията на регламента.

Евростат събира метаданни, по-специално информация относно точността на данните, поясняващи, наред с другите аспекти, източниците на данните и процедурите във връзка с тях, процесите на оценяване или моделиране, прилагани по отношение на данните, както и възможните последици от тях за степента на съответствие с определенията в регламента. Освен това Евростат разработи специални въпросници за качеството с цел да се събере по-конкретна информация, свързана с качеството на данните.

След доклада от 2012 г. се забелязва значително намаление на липсващите или непълните данни. Определен брой национални органи са подобрили практиките си, за да се гарантира, че необходимата информация се събира по време на административните имиграционни процедури, и са усъвършенствали компютърните системи, което позволява тези данни да бъдат лесно получени за статистически цели.

Въпреки че са постигнати подобрения, по отношение на член 3 все още съществуват специфични проблеми във връзка с точността, а именно недостатъчен обхват (т.е. лица, които не се регистрират по местопребиваването си) и на свръхобхват (лица, които не прекратяват регистрацията си, тъй като често няма задължение или стимул за това).

Първоначалните проблеми със статистическите данни за предоставянето на убежище, свързани с липсата или ограничената наличност в административните регистри в някои държави членки на информация за възрастта и пола, бяха разрешени и данните вече са пълни. Някои пропуски в данните, свързани с първите години на събиране на данни съгласно регламента, продължават да съществуват също в статистиката относно документите за пребиваване и поради технически ограничения тези пропуски вече не могат да бъдат запълнени. В сферата на статистиката продължават да съществуват специфични проблеми по отношение на точността, свързани със сроковете и различните практики в държавите членки (член 4, параграф 4 — статистиката съгласно Регламента „Дъблин“), които водят до ограничена съгласуваност между данните за входящи и изходящи искания за прехвърляне.

5.3.Навременност и пунктуалност

В зависимост от вида на съответните данни, крайният срок за предоставяне на данни е между 2 и 12 месеца след референтната дата или до края на референтния период.

След доклада от 2012 г. се забелязва значително подобрение на пунктуалността, с която се предоставят данните. Въвеждането на автоматизирани процедури за извличане на данни на национално равнище и редовният мониторинг за съответствие от страна на Евростат са довели до навременното предоставяне на данни. Няколкото оставащи за разрешаване проблеми представляват единични, еднократни случаи (например дължащи се на промени в състава на персонала или такива, причинени от промени в компютърните системи).

Навременното предоставяне на по-пълни данни съгласно регламента на свой ред помогна на Евростат да ускори извършваните от него обработка и разпространение на данни. В резултат на това след излизането на доклада за 2012 г. се наблюдава намаление на времето, необходимо за публикуването на валидираните данни на уебсайта за публично разпространяване на Евростат, след получаването на данните. В допълнение към това поетапното въвеждане на автоматизирани вътрешни процедури за валидиране с обратна връзка за докладване на грешки на националните доставчици на данни допълнително намали времето за обработка.

5.4.Достъпност

Данните (и метаданните) за миграцията и за четирите области (миграция, население и придобиване на гражданство; убежище; прилагане на законодателството в областта на имиграцията; разрешения за пребиваване) са безплатно достъпни на уебсайта на Евростат в разделите „Население (демография, миграция и прогнози) 16 и „Убежище и управление на миграцията 17 . Данните се включват в сборници като Статистическия годишник на Евростат 18 , както и в подробни публикации, съсредоточени върху специфични свързани с миграцията теми 19 . От доклада от 2012 г. насам Евростат насърчава използването на статиите в раздел „Statistics Explained“ на своя уебсайт, където се предоставя повече информация за статистическите данни, тенденции и тяхното тълкуване. Тези статии се изготвят и редовно се актуализират по отношение на всички данни, събрани по силата на регламента 20 .

Раздел „Население“ на уебсайта на Евростат включва статистически данни съгласно регламента и регистрира все по-голям брой ползватели (от 50 хил. до 60 хил. посещения месечно и от 5,7 % до 7,2 % от общия брой на посещенията на уебсайта на Евростат през последните 3 години), като в това отношение се класира на второ място в Евростат.

5.5.Съпоставимост и съгласуваност

5.5.1.Определения

След доклада от 2012 г. използването на хармонизирани определения за всички данни, събирани по силата на регламента, значително е увеличило съпоставимостта на данните.

Проблемите във връзка със строгото прилагане на определенията бяха най–трудни за разрешаване при статистическите данни за миграцията и придобиването на гражданство, уредени в член 3 от регламента. При тези данни бяха най-големи различията между националните системи поради разнообразието в използваните източници на данни. Усилията продължават, но някои страни не са успели да използват 12-месечния времеви критерий за определяне на имиграционните/емиграционните потоци, често защото националното статистическо определение за миграция се основава на критерий за постоянно пребиваване за гражданите или шестмесечно пребиваване за някои граждани от ЕИП (Скандинавското споразумение). Четири страни не са били в състояние да използват критерия „живущ в страната“ за придобиване на гражданство, тъй като това включва предоставяне на гражданство и на лицата, които не живеят в страната или постоянно пребивават в нея.

Статистическите данни в съответствие с член 3 са постигнали по-голяма съгласуваност и съпоставимост със събраните демографски статистически данни чрез договаряне с държавите членки относно еднакви определения за възраст и еднакви разбивки, както и относно определението за агрегати на ЕС в случай на разширяване, както това стана през 2013 г. с присъединяването на Хърватия 21 .

Бе постигнат напредък в определенията, методите и източниците на данни благодарение на приноса на кампанията на ЕС през 2011 г. за преброяване на населението и жилищния фонд, заедно с използването на огледални статистически данни. Въпреки това съществува конкретен проблем, свързан с използването само на постоянна регистрация без времеви критерий за престой, което се отразява на съпоставимостта на данните.

За събирането на данни по членове 4—7 са въведени нови методически насоки. Новите насоки дават по-точни и ясни инструкции за прилагането на определенията и понятията за събирането на данни относно предоставянето на убежище, разрешенията за пребиваване и прилагането на законодателството в областта на имиграцията. Те също така включват най-новите законодателни промени. Например новото преработено законодателство в областта на предоставянето на убежище, прието между 2011 и 2013 г. 22 , е взето предвид при преразглеждането на методическите насоки за събирането на данни по член 4.

5.5.2.Източници на данни

След доклада от 2012 г. във връзка с член 3 държавите подобриха качеството на статистическите данни, предавани на Евростат, въз основа на допълнителни източници (регистри за здравно осигуряване, данъчни регистри и регистри от националното преброяване от 2011 г.) и по-специално на огледалните потоци, отчетени от страните партньори, за да коригират грешките в обхвата, дължащи се на нежеланието за регистриране и отписване от регистъра и, като следствие от това, подценяване на емиграционните потоци и двойно преброяване на част от населението. Този процес беше наблюдаван от Евростат въз основа на задълбочени обсъждания с националните статистически институти и чрез улесняване на обмена на данни между страните.

Комисията (Евростат) беше информирана за подобренията и преустройството на административните регистри в областта на предоставянето на убежище, разрешенията за пребиваване и прилагането на имиграционното законодателство от националните доставчици на данни. Тези подобрения са насочени главно към модернизацията на регистрите, включително по-добро съответствие с методологическите и техническите изисквания за събирането на данни съгласно регламента. В някои държави членки тези технически промени доведоха до прекъсвания в предоставянето на данни. Тези прекъсвания се случват с предварително уведомяване на Евростат и в крайна сметка водят до подобрения на качеството на данните.

5.5.3.Съгласуваност

В случаите, в които е възможно съпоставяне, резултатите показват висока степен на съгласуваност с данните, събрани и публикувани в рамките на други периоди и от национални и международни организации. Евростат си сътрудничи тясно с агенциите EASO и FRONTEX, за да се осигури пълна съгласуваност между данните, събирани от тези агенции. Всички разлики между данните, предоставяни на Евростат, и статистическите данни, публикувани от националните органи, могат да бъдат обяснени с разликите в определенията, когато държавите членки са решили да запазят отделни определения в публикуваните на национално равнище статистически данни. Регламент (ЕС) № 1260/2013 изисква от държавите членки да гарантират, че данните за населението съответстват на изискваните данни по член 3 от Регламент (ЕО) № 862/2007.

5.6.Мерки за подобряване на качеството

Комисията продължава да предприема последващи мерки в случаите на несъответствие с регламента. В някои случаи данните, предоставени от дадена държава, са били непълни, с ниско качество или не са били предоставени в съответствие със законовите срокове. Тези мерки се предприемат в рамките на редовния годишен мониторинг за съответствие на Евростат.

След доклада от 2012 г. тези действия откроиха постигнатия доста значителен напредък от страна на държавите членки по отношение на пълнотата на данните, тяхното качество и актуалност. Това може да се забележи в намаляването на броя на административни писма по повод на несъответствие с изискванията, адресирани до националните статистически органи (таблица 2).

Таблица 2: Преглед на броя на държавите членки, получаващи писма във връзка с несъответствие с изискванията в рамките на мониторинга на съответствието

Член 3

Миграция, население, придобиване на гражданство

Член 4

Убежище

Членове 5 и 7

Прилагане на законодателството в областта на имиграцията

Член 6

Разрешения за пребиваване

2011 г.

6

5

3

5

2012 г.

0

1

0

1

2013 г.

2

1

0

3

2014 г.

1

1

0

0

В отговор на необходимостта да се направи по-ефективна оценка на качеството на данните, беше въведен нов общ инструмент за валидиране при обработването на данните. Този автоматизиран инструмент е на разположение и на националните доставчици на данни, като проверките се основават на набори от правила за валидиране, договорени между Евростат и държавите членки.

С цел допълнително оценяване на качеството на входящите данни, Евростат предприе събирането на по-изчерпателни метаданни, както и на информация за качеството на данните. Съгласно стандартите за качество на Европейската статистическа система от 2014 г. насам са разработени специфични за отделните области въпросници за качеството на статистиката в областта на предоставянето на убежище, разрешенията за пребиваване и правоприлагането . Националните отчети за качеството ще бъдат използвани за проверка на качеството, оценка и подобрения и ще бъдат достъпни за широката общественост.

Съгласно член 8 от Регламент (ЕС) № 1260/2013 държавите са длъжни да извършват проучвания за осъществимост относно използването на определението за „обичайно местопребиваване“ за населението. Проучванията включват анализ на настоящите и потенциалните източници на данни, обработката на данни и възможността за прогнозиране на необходимостта от статистически данни. Те целят най-вече да се подобри съпоставимостта на понятията и определенията и съответно да се постигне подобряване на качеството и съпоставимостта на данните. Тези проучвания ще бъдат използвани в доклада относно Регламент (ЕС) № 1260/2013, който Комисията трябва да изготви до края на 2018 г. Резултатите от горепосочените проучвания за осъществимост и доклада могат да се отразят на европейските статистически данни за населението и съответно на съгласуваността с данните, предоставени съгласно член 3 от Регламент (ЕО) № 862/2007.

6.Заключение

С Регламент (ЕО) № 862/2007 бяха внесени значителни подобрения в статистиката за миграцията и международната закрила на равнището на ЕС. Освен това, от доклада за 2012 г. насам, се забелязва допълнително подобрение по отношение на наличността на данните, тяхната пълнотата, качество и актуалност. Данните, събирани по силата на регламента, бяха подложени на допълнителни методологически и технически промени, които доведоха до подобряване на насоките за държавите членки. Качеството на данните, получени по силата на регламента, се е подобрило и в резултат от влизането в сила на Регламент (ЕС) № 1260/2013 и свързаните с него изпълнителни мерки, както и благодарение на преброяването от 2011 г. Подобряването на качеството следва да продължи в бъдеще, по-конкретно с цел подобряване на спазването на сроковете и на точността на данните и разрешаване на проблемите, свързани с преодоляване на недостатъчния обхват и на свръхобхвата,

Беше отчетено съответно нарастване в използването на всички тези статистически данни от официалните органи на европейско и национално равнище, от неправителствените организации и от гражданите.

Изискваните съгласно регламента данни следва да отразяват променящите се нужди на ползвателите, като същевременно се отчитат възможностите на доставчиците на данни. Това би могло да доведе до бъдещи предложения за изменения в регламента с цел добавяне на нови категории данни или специфични разбивки и/или премахване на определени изисквания по отношение на данните, които са били счетени за не дотам полезни. Бяха установени нови пропуски в данните от страна на Комисията, поради което бяха използвани други подходи за събиране на данни, като джентълменски споразумения (например събиране на данни за подадените за първи път заявления за убежище, данни за вида на връщанията на незаконни мигранти, данни относно разрешенията за пребиваване с разбивки по възраст и пол и в съпоставителен анализ с други разбивки). Другите установени пропуски в данните, като разбивката на данните за населението съгласно член 3 по гражданство, както и имиграцията/емиграцията от една предишна/следваща държава на местопребиваване, не могат да бъдат коригирани в рамките на доброволни споразумения.

В по-дългосрочен план има вероятност преустройството на статистиката от европейското преброяване след 2021 г., с възможност за преминаване към по-често (годишно) преброяване, да доведе до по-голяма наличност на данни относно различни аспекти на миграцията. Това следва да допринесе също и за удовлетворяване на променящите се и нововъзникващите нужди от статистически данни, свързани с миграцията.

В рамките на проекта REFIT на Комисията (Програма за пригодност и резултатност на регулаторната рамка на Европейската комисия) Комисията ще предприеме действия, за да се опрости правото на ЕС и да бъдат намалени регулаторните разходи, като по този начин ще се допринесе за създаването на ясна, стабилна и предвидима регулаторна рамка в подкрепа на растежа и създаването на работни места. Вече са установени някои припокривания, свързани със статистическото отчитане в действащото законодателство в областта на населението и миграцията (например статистиката относно разрешенията за пребиваване), които биха могли да бъдат отстранени чрез опростяване на законодателството.

(1) ОВ L 199, 31.7.2007 г., стр. 23.
(2) COM(2012) 528 окончателен.
(3) ОВ L 180, 29.6.2013 г., стр. 31.
(4) ОВ L 330, 10.12.2013 г., стр. 39.
(5) ОВ L 65, 5.3.2014 г., стр. 10.
(6) ОВ L 155, 18.6.2009 г., стр. 17.
(7) ОВ L 343, 23.12.2011 г., стр. 1.
(8) ОВ L 94, 28.3.2014 г., стр. 375.
(9) ОВ L 157, 27.5.2014 г., стр. 1.
(10) Ревизиране на „Техническите насоки за събиране на данни по член 4, параграфи 1 и 3 от Регламент (ЕО) № 862/2007 – Статистика относно предоставянето на убежище“, „Техническите насоки за събиране на данни по член 6 от Регламент (ЕО) № 862/2007 – Статистика относно предоставянето на разрешения за пребиваване“ и „Техническите насоки за събиране на данни по членове 5 и 7 от Регламент (ЕО) № 862/2007 – Статистика относно прилагането на законодателството в областта на имиграцията“ през 2014 г.; ревизиране на „Техническите насоки за събиране на данни по член 4, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 862/2007 – Статистика във връзка с Регламента „Дъблин“ през 2015 г..
(11)

 Регламент (ЕС) № 516/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. за създаване на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ и за изменение на Решение 2008/381/ЕО на Съвета и отмяна на решения № 573/2007/ЕО и № 575/2007/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Решение 2007/435/ЕО на Съвета ( ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 168 ).

(12)

 Регламент (ЕС) № 515/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. за създаване на инструмента за финансово подпомагане за външните граници и визите като част от фонд „Вътрешна сигурност“ и за отмяна на Решение № 574/2007/ЕО ( ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 143 ).

(13)

  Европейска мрежа за миграция — Годишен доклад за имиграцията и убежището за 2014 г. – Обобщение на докладите относно годишната политик а за 2014 г., подадени от държавите — членки на ЕС, и Норвегия, придружен от Статистическо приложение .

(14) http://ec.europa.eu/eurostat/documents/3217494/5775829/KE-BH-13-0S2-EN.PDF   
(15) http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/networks/european_migration_network/index_en.htm
(16) http://ec.europa.eu/eurostat/web/population-demography-migration-projections/statistics-illustrated
(17) http://ec.europa.eu/eurostat/web/asylum-and-managed-migration/statistics-illustrated
(18)  http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Europe_in_figures_-_Eurostat_yearbook
(19) Например виж данните на Евростат в тематични публикации като „Лица, търсещи убежище, и решения на първа инстанция по молби за убежище: Трето тримесечие на 2014 г.“ — бр. 15/2014, http://ec.europa.eu/eurostat/web/products-data-in-focus/-/KS-QA-14-015
(20) http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Population
(21) Например, спецификацията на агрегата на ЕС за 2013 г. се променя, ако се позоваваме на агрегата от началото на 2013 г. (който все още се е отнасял до ЕС–27) или от края на 2013 г. (вече ЕС–28).
(22) Директива 2011/95/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 г. относно стандарти за определянето на граждани на трети държави или лица без гражданство като лица, на които е предоставена международна закрила, за единния статут на бежанците или на лицата, които отговарят на условията за субсидиарна закрила, както и за съдържанието на предоставената закрила (ОВ L 337, 20.12.2011 г., стр. 9). Регламент (ЕС) № 604/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена в една от държавите членки от гражданин на трета държава или от лице без гражданство (ОВ L 31, 29.6.2013 г., стр. 31); Директива 2013/32/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно общите процедури за предоставяне и отнемане на международна закрила (ОВ L 180, 29.6.2013 г., стр. 60); Директива 2013/33/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила (ОВ L 180, 29.6.2013 г., стр. 96).