10.12.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 442/351


ДОКЛАД

относно годишните отчети на Изпълнителната агенция за научни изследвания за финансовата 2013 година, придружен от отговора на Агенцията

(2014/C 442/41)

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Изпълнителна агенция за научни изследвания (наричана по-нататък „Агенцията“, известна още като „REA“) със седалище в Брюксел е учредена с Решение 2008/46/ЕО на Комисията (1). Агенцията е създадена за периода от 1 януари 2008 г. до 31 декември 2017 г. с цел управление на специалните дейности на Съюза в сферата на изследователската дейност (2). На 15 юни 2009 г. Европейската комисия официално предоставя административна и оперативна самостоятелност на Агенцията.

ИНФОРМАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

2.

Одитният подход на Сметната палата включва аналитични одитни процедури, пряко тестване на операции и оценка на ключови контроли на системите за наблюдение и контрол на Агенцията. Използвани са също така резултати от работата на други одитори (където е уместно) и анализ на изявленията на ръководството.

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

3.

В съответствие с разпоредбите на член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) Сметната палата извърши одит на:

а)

годишните отчети на Агенцията, които се състоят от финансови отчети (3) и отчети за изпълнението на бюджета (4) за финансовата година, приключила на 31 декември 2013 година, и

б)

законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции.

Отговорност на ръководството

4.

Ръководството отговаря за изготвянето и вярното представяне на годишните отчети на Агенцията, както и за законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции (5):

а)

Отговорностите на ръководството по отношение на годишните отчети на Агенцията включват: разработване, въвеждане и поддържане на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето и вярното представяне на финансовите отчети, с цел те да не съдържат съществени неточности, независимо дали същите произтичат от измами или от грешки; подбор и прилагане на подходящи счетоводни политики въз основа на счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията (6); изготвяне на счетоводни разчети в съответствие с конкретните обстоятелства. Директорът одобрява годишните отчети на Агенцията, след като отговорният счетоводител ги е изготвил въз основа на цялата налична информация и е съставил служебна бележка, съпътстваща отчетите, в която inter alia декларира наличието на достатъчна увереност относно вярното и точното представяне на финансовото състояние на Агенцията във всички съществени аспекти.

б)

Отговорностите на ръководството по отношение на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции, както и по отношение на съответствието им с принципа на доброто финансово управление, се състоят в разработване, въвеждане и поддържане на ефективна и ефикасна система на вътрешен контрол, осигуряваща адекватно наблюдение и подходящи мерки за предотвратяване на нередности и измами, и ако е необходимо — правни действия за възстановяване на неправомерно изплатени или използвани средства.

Отговорност на одитора

5.

Въз основа на извършен от нея одит Сметната палата е длъжна да представи на Европейския парламент и на Съвета (7) декларация за достоверност относно надеждността на годишните отчети, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. Сметната палата извърши своя одит в съответствие с международните одитни стандарти и етичните кодекси на Международната федерация на счетоводителите (МФС) и международните стандарти на ИНТОСАЙ (МСВОИ). Съгласно тези стандарти Сметната палата следва да планира и извършва одита по такъв начин, че да получи достатъчна увереност, че годишните отчети на Агенцията не съдържат съществени неточности, както и че свързаните с тях операции са законосъобразни и редовни.

6.

Одитът включва прилагането на процедури за получаване на одитни доказателства относно съдържащите се в отчетите суми и оповестявания, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции. Избраните процедури зависят от преценката на одитора, която се основава на оценка на риска от съществени неточности в отчетите или съществено несъответствие на свързаните с тях операции с изискванията на правната рамка на Европейския съюз, независимо дали те се дължат на измами или на грешки. При извършването на подобна оценка на риска се взема предвид вътрешният контрол, отнасящ се до изготвянето и вярното представяне на отчетите, както и системите за наблюдение и контрол, въведени с цел осигуряване на законосъобразност и редовност на свързаните с отчетите операции, и се разработват подходящи за обстоятелствата одитни процедури. Одитът на Сметната палата включва също така оценка на уместността на използваните счетоводни политики и основателността на направените счетоводни разчети, както и оценка на цялостното представяне на отчетите.

7.

Сметната палата счита, че получените одитни доказателства са достатъчни и подходящи и могат да се използват като база за нейната декларация за достоверност.

Становище относно надеждността на отчетите

8.

Сметната палата счита, че годишните отчети на Агенцията дават вярна представа във всички съществени аспекти за нейното финансово състояние към 31 декември 2013 г., както и за резултатите от нейната дейност и за паричните потоци за приключилата на тази дата финансова година, в съответствие с разпоредбите на финансовия регламент на Агенцията и счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията.

Становище относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

9.

Сметната палата счита, че операциите, свързани с годишните отчети за финансовата година, приключила на 31 декември 2013 година, са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО ВЪВ ВРЪЗКА С КОМЕНТАРИ ОТ ПРЕДХОДНи ГОДИНи

10.

В приложение I са представени корективните действия, предприети в отговор на коментарите на Сметната палата от предходни години.

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител Milan Martin CVIKL — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 8 юли 2014 г.

За Сметната палата

Vitor Manuel da SILVA CALDEIRA

Председател


(1)  ОВ L 11, 15.1.2008 г., стр. 9.

(2)  В приложение II към доклада са обобщени правомощията и дейностите на Агенцията. Тези данни са представени с информационна цел.

(3)  Финансовите отчети включват счетоводен баланс и отчет за финансовия резултат, отчет за паричните потоци, отчет за промените в нетните активи и обобщение на основните счетоводни политики и друга разяснителна информация.

(4)  Тези отчети включват отчет за бюджетния резултат и приложение към него.

(5)  Членове 62 и 68 във връзка с членове 53 и 58 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

(6)  Счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията, се основават на международните счетоводни стандарти за публичния сектор (МССПС), издадени от Международната федерация на счетоводителите, или, където е приложимо, на международните счетоводни стандарти (МСС)/международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), издадени от Съвета по международни счетоводни стандарти.

(7)  Член 162 от Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Проследяване на изпълнението във връзка с коментари от предходни години

Година

Коментари на Сметната палата

Етап на изпълнение на корективните действия

(Завършени/Текущи/Предстоящи/Не е приложимо)

2011

Необходимо е да се подобри прозрачността на процедурите за набиране на персонал. Въпросите за писмените тестове и събеседванията са определени, след като кандидатурите са били разгледани от конкурсната комисия; праговете за включване в списъка с резерви не са предварително определени; конкурсната комисия не е документирала всички свои срещи и решения.

Завършени

2012

През 2012 г. служител на Агенцията е издал платежни нареждания в размер на 8,86 млн. евро (19 % от бюджета на Агенцията за 2012 г.) в качеството си на разпоредител с бюджетни кредити през времето, когато е замествал началника на отдела. Служителят не е бил вторично оправомощен официално и също така не е бил служебно посочен от разпоредителя за негов заместник. Това противоречи на системата за вторично оправомощаване, установена във Финансовия регламент.

Не е приложимо


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Изпълнителна агенция за научни изследвания (Брюксел)

Правомощия и дейности

Области на правомощия на Европейския съюз, произтичащи от Договора

(членове 179 и 180 от ДФЕС)

Събиране на информация

Съюзът има за цел да укрепва своите научни и технологични основи чрез създаването на европейско научноизследователско пространство, в което изследователите, научните познания и технологиите се движат свободно, и да насърчава развитието на конкурентоспособността си, включително тази на своята промишленост.

За тази цел Съюзът поощрява предприятията, включително малките и средните, научноизследователските центрове и университети в техните дейности в областта на научните изследвания и технологичното развитие с високо качество; той подкрепя усилията им да си сътрудничат помежду си, като има за цел по-специално да позволи на изследователите да си сътрудничат свободно отвъд границите, а на предприятията да използват пълноценно възможностите на вътрешния пазар, […] определянето на общи стандарти и премахването на правните и финансови пречки пред това сътрудничество. [...]

В стремежа си да постигне тези цели Съюзът осъществява следните дейности, които допълват дейностите на държавите членки:

а)

осъществяване на програми за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности посредством поощряването на сътрудничеството със и между предприятията, научните центрове и университетите;

б)

поощряване на сътрудничеството в областта на научните изследвания, технологичното развитие и демонстрационните дейности на Съюза с трети страни и международни организации;

в)

разпространяване и оптимизиране на резултатите от осъществяването на научните изследвания, технологичното развитие и демонстрационните дейности в рамките на Съюза;

г)

поощряване на обучението и мобилността на занимаващите се с научни изследвания в рамките на Съюза.

Правомощия на Агенцията

(Решение 2008/46/EО на Комисията)

Цели

Целта на Агенцията е да управлява програмите, за които отговаря в рамките на Седма рамкова програма на Съюза за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007 — 2013 г.) (наричана по-нататък 7РП) (специфична програма „Хора“, мерки за малките и средните предприятия по програма „Капацитети“, и теми „Сигурност“ и „Космическо пространство“ от програма „Сътрудничество“) по ефикасен и ефективен начин, да предоставя по-ефикасни и ефективни услуги на научноизследователската общност и да осигурява централизирани спомагателни услуги за 7РП на съответните служби на Комисията за всички области на специфичните програми „Сътрудничество“, „Капацитети“ и „Хора“.

По отношение на ефикасното и ефективно изпълнение на програмите Агенцията се стреми, с оглед подпомагане на Европейското изследователско пространство, да подобри управлението на проектите, да установи тесни взаимоотношения с крайните бенефициенти и да осигури широк обществен отзвук на Европейския съюз.

Задачи

По отношение на управлението на проектите Агенцията сключва и управлява споразумения за отпускане на безвъзмездна финансова помощ, като извършва следните операции:

изготвяне и публикуване на покани за представяне на предложения,

оценка на предложения,

изготвяне и сключване на споразумения за отпускане на безвъзмездна финансова помощ,

мониторинг на изпълнението на проектите, включително приемане на докладите и другите документи, които следва да се представят,

плащания, възстановяване на неправомерно извършени разходи, и прилагане на санкции по смисъла на член 114, параграф 4 от общия Финансов регламент, по-специално при идентифициране на грешки в декларираните разходи при извършване на последващи одити на ниво крайни бенефициенти,

последващо популяризиране и разпространяване на резултати.

По отношение на спомагателните дейности за 7РП Агенцията извършва следните задачи:

административна подкрепа за публикуване на покани за представяне на предложения,

управление на електронното приемане на предложенията,

съдействие при дистанционното оценяване и оценяването на място,

подкрепа при изготвянето на писма за назначения и плащания на експерти,

управление на централната база данни с участници в 7РП (единна система за регистрация „на едно гише“), включително съдействие за проверки на финансовия капацитет на избраните бенефициенти,

управление на службата за справки по отношение на научните изследвания.

Управление

Управителен съвет

Състои се от петима членове, назначени от Европейската комисия. Приема щатното разписание на Агенцията и годишната ѝ работна програма, след одобрение от страна на Комисията. Освен това приема административния бюджет на Агенцията и нейния годишен отчет за дейността.

Директор

Назначава се от Европейската комисия. Управлява Агенцията заедно с Управителния комитет, изпълнява административния бюджет, отговаря за установяването на системи за управление и вътрешен контрол, които са адаптирани към поверените на Агенцията задачи; и изготвя докладите, които изпълнителната агенция трябва да представи пред Комисията.

Външен одит

Европейска сметна палата

Орган за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета

Европейският парламент по препоръка на Европейския съвет. По отношение на изпълнението на административния бюджет решението за освобождаване от отговорност се изпраща до директора. По отношение на изпълнението на оперативния бюджет, делегирано от Комисията на Агенцията, Комисията носи крайната отговорност.

Ресурси, предоставени на Агенцията през 2013 г (2012 г.)

Оперативен бюджет за 2013 г. (2012 г.)

1  759,2(1  479,9) млн. евро бюджетни кредити за поети задължения и 1  443,6(1  459,6) млн. евро бюджетни кредити за плащания. Агенцията управлява оперативния бюджет по силата на решение за делегиране на Комисията.

Административен бюджет за 2013 г. (2012 г.)

46,8(46,4) млн. евро. Агенцията изпълнява самостоятелно административния бюджет.

Брой на служителите към 31 декември 2013 г.(2012 г.)

Щатно разписание: предвидени 140 (128) бройки, от които са заети 138 (122).

Договорно наети служители: 418 (385) предвидени, от които към 31 декември 2013 г. на място работят 407 (374).

Общ брой на служителите: 545 (496), изпълняващи следните функции:

управление на програмите: 366 (330)

спомагателни дейности за 7РП: 96 (90)

управленски и административни функции: 83 (76)

Продукти и услуги, предоставени през 2013 г. (2012 г.)

По отношение на програма „Хора“ през 2013 г. са приключени 9 (10) покани за представяне на предложения и са извършени 10 (10) оценки. Сключени са 1  874(1  899) нови споразумения за отпускане на безвъзмездна финансова помощ и са извършени 3  787(3  599) плащания (без плащанията за експерти оценители). Понастоящем по тази програма Агенцията управлява общо 6  090(5  492) проекта.

По отношение на мерките, свързани с малките и средните предприятия по програма „Капацитети“, е приключена 1 (1) покана за представяне на предложения и е извършена 1 (1) оценка. Сключени са 204 (201) нови споразумения за отпускане на безвъзмездна финансова помощ и са извършени 577 (508) плащания (без плащанията за експерти оценители). По тази програма Агенцията управлява общо 691 (625) проекта.

По отношение на темите „Сигурност“ и „Космическо пространство“ от програма „Сътрудничество“ през 2013 г. са приключени 2 (2) покани за представяне на предложения и са извършени 2 (2) оценки. Сключени са 79 (80) нови споразумения за отпускане на безвъзмездна финансова помощ и са извършени 294 (258) плащания (без плащанията за експерти оценители). Понастоящем Агенцията управлява общо 348 (317) проекта по тези теми.

По отношение на спомагателните дейности за 7РП за 2013 г. са получени следните резултати:

съдействие при публикуването на 194 (89) покани за представяне на предложения,

25  214(32  286) предложения са получени посредством системата за електронно подаване на предложения,

наети са 4  323(6  462) експерти оценители и са извършени 5  055(4  217) плащания за тях (единствено за управляваните от Агенцията програми),

извършени са 4  524(6  616) заверки за участие,

изпратени са 4  488(5  871) отговора вследствие на запитвания до службата за справки по отношение на научните изследвания.

Източник: Приложение, предоставено от Агенцията


ОТГОВОР НА АГЕНЦИЯТА

Агенцията се запозна със съдържанието на доклада на Палатата.