52014PC0746

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА относно установяване на позиция, която да бъде поддържана от името на Европейския съюз във връзка с предложения за промяна на приложение III към Ротердамската конвенция /* COM/2014/0746 final - 2014/0356 (NLE) */


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.           КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Под егидата на Организацията на ООН за прехрана и земеделие  (ФАО) и на Програмата на ООН по околната среда (ЮНЕП) през март 1998 г. бяха приключени преговорите за Конвенция за прилагане на процедурата по предварително обосновано съгласие (PIC процедура) при международната търговия с определени опасни химични вещества и пестициди.

Процедурата по подписване на Конвенцията беше открита на Министерска дипломатическа конференция, проведена в Ротердам през септември 1998 г. От страна на Общността Конвенцията беше подписана на 11 септември 1998 г. Ротердамската конвенция представлява значителна стъпка напред в международното регулиране на определени опасни химични вещества, включително на пестицидите. Нейната цел е да способства за споделяне на отговорността и за полагане на съвместни усилия на страните в областта на международната търговия с такива химични вещества, с оглед опазване на здравето на човека и на околната среда от потенциални увреждания и подпомагане на екологосъобразната употреба на такива вещества.

Съюзът приложи Конвенцията чрез Регламент (ЕС) № 649/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно износа и вноса на опасни химикали[1]. Със своето Решение 2006/730/ЕО от 25 септември 2006 г.[2] Съветът реши да одобри Конвенцията от името на Европейската общност.

Конвенцията влезе в сила на 24 февруари 2004 г. Седмата среща на Конференцията на страните (COP 7) ще се проведе в Женева от 4 до 15 май 2015 г. Освен Съюза, страни по Конвенцията са и 27 държави — членки на ЕС.

Очаква се Конференцията на страните, въз основа на препоръки от страна на Комитета за преглед на химичните вещества (CRC), който представлява подчинен на Конференцията на страните (COP) спомагателен орган, да вземе решения за включване на още химични вещества в процедурата PIC чрез добавянето им към приложение III на Конвенцията.

Химичните вещества, препоръчани от CRC за включване в приложение ІІІ към Ротердамската конвенция, а именно хризотилен азбест, метамидофос, трихлорфон, фентион (формулации със свръхниски обеми (СНО), съдържащи 640 g/L или повече активно вещество) и течни формулации (емулгиращ концентрат и разтворим концентрат), съдържащи 276 g/L или повече паракват дихлорид, съответстващ на 200 g/L или повече паракват йон, вече са предмет на ограничения на износа съгласно правото на Съюза, които са сходни с тези съгласно Конвенцията. Ето защо Комисията предлага на Съвета да вземе решение да бъдат подкрепени от името на Съюза в рамките на срещата на COP 7 препоръчаните изменения на приложение III към Конвенцията.

2014/0356 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

относно установяване на позиция, която да бъде поддържана от името на Европейския съюз във връзка с предложения за промяна на приложение III към Ротердамската конвенция

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 192, параграф 1 и член 207 във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)       Европейският съюз е ратифицирал Ротердамската конвенция относно процедурата по предварително обосновано съгласие (PIC) при международната търговия с определени опасни химични вещества и пестициди (наричана тук „Ротердамската конвенция“)[3].

(2)       Съюзът прилага Конвенцията чрез Регламент (ЕС) № 649/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно износа и вноса на опасни химикали[4].

(3)       С цел да се гарантира, че държавите вносителки получават защитата, предложена чрез Ротердамската конвенция, е необходимо и целесъобразно да се подкрепи препоръката на Комитета за преглед на химичните вещества по отношение на включването в приложение ІІІ към Ротердамската конвенция на хризотилен азбест, метамидофос, трихлорфон, фентион (формулации със свръхниски обеми (СНО), съдържащи 640 g/L или повече активно вещество) и течни формулации (емулгиращ концентрат и разтворим концентрат), съдържащи 276 g/L или повече паракват дихлорид, съответстващ на 200 g/L или повече паракват йон. Тези вещества вече са забранени или строго ограничени в Съюза и следователно са предмет на изисквания във връзка с износа, които надхвърлят тези на Ротердамската конвенция.

(4)       Очаква се на седмата среща на Конференцията на страните (COP7) по Ротердамската конвенция да бъдат взети решения за предлаганите изменения в приложение III. Съюзът следва да подкрепи тези изменения,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член единствен

На седмата среща на Конференцията на страните по Ротердамската конвенция, от името на Съюза Комисията подкрепя приемането на измененията за добавяне на хризотилен азбест, метамидофос, трихлорфон, фентион (формулации със свръхниски обеми (СНО), съдържащи 640 g/L или повече активно вещество) и течни формулации (емулгиращ концентрат и разтворим концентрат), съдържащи 276 g/L или повече паракват дихлорид, съответстващ на 200 g/L или повече паракват йон, в приложение ІІІ към Ротердамската конвенция. Незначителни промени в проекторешението на Конференцията на страните могат да бъдат договаряни от представителите на Съюза на срещата, без да е необходимо допълнително решение на Съвета.

Съставено в Брюксел на […] година.

                                                                       За Съвета

                                                                       Председател

[1]               ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 60.

[2]               ОВ L 299, 28.10.2006 г., стр. 23.

[3]               ОВ L 299, 28.10.2006 г., стр. 23.

[4]               ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 60.