52014PC0668

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за приемане на процедурния правилник на Комитета за Европейския фонд за развитие (ЕФР) /* COM/2014/0668 final - 2014/0310 (NLE) */


ОБЯСНИТЕН МЕМОРАНДУМ

Вътрешното споразумение между представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно финансирането на помощта от Европейския съюз съгласно многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. в съответствие със Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС и за разпределението на финансовата помощ за отвъдморските страни и територии, за които се прилага част четвърта от Договора за функционирането на ЕС (наричано по-нататък „Вътрешното споразумение“) беше подписано на 24 и 26 юни 2013 г.

Вътрешното споразумение влезе в сила на ХХ[1] след приключването на процеса на ратификация, т.е. на първия ден от втория месец след нотифицирането на ратификацията му от последната държава членка.

В член 8, параграф 5 от Вътрешното споразумение се посочва, че Съветът трябва да приеме процедурния правилник за Комитета за ЕФР с единодушие по предложение на Комисията.

В проекта на процедурен правилник на Комитета за ЕФР, приложен към предложението за решение на Съвета, се вземат предвид разпоредбите на Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР, и по-специално член 14 от него, както и резултатите от дейността на Комисията за опростяване и хармонизиране в областта на комитологията, включително стандартния процедурен правилник, одобрен от Комисията в рамките на тази дейност[2].

Поради това Комисията предлага на Съвета да приеме приложеното решение.

2014/0310 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за приемане на процедурния правилник на Комитета за Европейския фонд за развитие (ЕФР)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Вътрешното споразумение между представителите на правителствата на държавите — членки на Европейския съюз, заседаващи в рамките на Съвета, относно финансирането на помощта от Европейския съюз съгласно многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. в съответствие със Споразумението за партньорство АКТБ—ЕС и за разпределението на финансовата помощ за отвъдморските страни и територии, за които се прилага част четвърта от Договора за функционирането на Европейския съюз[3] („Вътрешното споразумение“),

като взе предвид Регламент ХХ на Съвета относно изпълнението на 11-ия Европейски фонд за развитие („Регламент относно изпълнението на 11-ия ЕФР“)[4],

като взе предвид Решение 2013/755/ЕС на Съвета от 25 ноември 2013 г. за асоцииране на отвъдморските страни и територии към Европейския съюз[5] („Решение за отвъдморско асоцииране“),

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Приема се процедурният правилник на Комитета за Европейския фонд за развитие, съдържащ се в приложението.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на […] година.

                                                                       За Съвета

                                                                       Председател

[1]               Да се въведе датата на влизане в сила на Вътрешното споразумение за 11-ия ЕФР.

[2]               Регламент № 182/2011 от 16 февруари 2011 г. (OВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13); стандартен процедурен правилник (ОВ C 206, 12.7.2011 г., стр. 11).

[3]               ОВ L 210, 6.8.2013 г., стр. 1.

[4]               Да се въведе препратка към Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР.

[5]               OВ L 344, 19.12.2013 г., стр. 1.

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за приемане на процедурния правилник на Комитета за Европейския фонд за развитие (ЕФР)

ПРОЦЕДУРЕН ПРАВИЛНИК НА КОМИТЕТА ЗА ЕВРОПЕЙСКИЯ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ

Член 1

Състав

Комитетът за Европейския фонд за развитие („Комитетът“) включва делегациите на държавите членки („делегациите“) и се председателства от представител на Комисията.

В работата на Комитета по въпросите, отнасящи се до ЕИБ, участва наблюдател от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

На заседанията присъства като наблюдател представител на Генералния секретариат на Съвета .

Член 2

Сезиране на Комитета

Комитетът се сезира в случаите и в съответствие с процедурите, установени в Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР[1] и когато е уместно, в Решението за отвъдморско асоцииране. По отношение на отговорностите, които са му възложени с Решението за отвъдморско асоцииране[2], Комитетът се нарича „Комитетът ЕФР—ОСТ“.

Член 3

Свикване на заседание

1.           Комитетът се свиква от своя председател по негова собствена инициатива или по искане на обикновено мнозинство от членовете на Комитета.

2.           Могат да бъдат свиквани съвместни заседания на Комитета с други комитети, за да се обсъждат въпроси, попадащи в съответните им области на отговорност.

Член 4

Дневен ред

1.           Председателят изготвя проект на дневен ред и го представя на Комитета.

2.           В дневния ред се прави разграничение между:

а)      проектомерките, които Комисията трябва да приеме и за които се иска становището на Комитета в съответствие с процедурата, предвидена в член 14 от Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР;

б)      другите въпроси, отнесени до Комитета за информация или само за обмяна на мнения по инициатива на председателя или по писмено искане на член на Комитета.

3.           Всяка делегация може да поиска включването на точка в дневния ред на заседанията на Комитета. Информацията по тези точки може да се предостави устно.

4.           Дневният ред включва одобрение на протокола от предишното заседание.

Член 5

Документи, които се изпращат на членовете на Комитета

1.           Председателят изпраща на членовете на Комитета поканата за заседанието, проекта на дневния ред и проектомерките, по които се иска Комитетът да даде становището си, достатъчно време преди заседанието, като се отчитат спешният характер и сложността на темата, и не по-късно от 21 календарни дни преди датата на заседанието. Другите документи, свързани със заседанието, и по-специално документите, придружаващи проектомерките, се предоставят, доколкото е възможно, в същия срок.

Всички документи се предоставят в съответствие с член 15, параграфи 2 и 3.

2.           В надлежно обосновани случаи председателят може по своя собствена инициатива или по искане на член на Комитета да съкрати срока за предоставяне на документите, посочен в параграф 1. Освен в изключително спешни случаи срокът е не по-кратък от седем календарни дни.

3.           По изключение в надлежно обосновани изключително спешни случаи (напр. сериозни икономически, социални и политически обстоятелства, природни бедствия в държавата получател, хуманитарна криза или други външни обстоятелства от подобен характер, изискващи много бърза реакция) председателят може, по искане на член на Комитета или по своя собствена инициатива, да не спази сроковете, предвидени в параграфи 1 и 2.

4.           Параграфи 2 и 3 не се отнасят до стратегическите документи, многогодишните индикативни програми и корекциите, нанесени в тях в резултат на междинните и окончателните прегледи, посочени в член 7, параграф 2 от Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР.

5.           В случай на проектомерки, представени на Комитета за становище по устната процедура, делегациите информират писмено секретариата на Комитета най-малко три работни дни преди датата на заседанието относно проектомерките, по които могат да се договарят без обсъждане, и относно мерките, които считат, че трябва да бъдат обсъдени по време на заседанието.

В същия срок делегациите излагат писмено също така забележките и исканията за допълнителна информация.

Комисията предоставя допълнителна информация и дава отговор по забележките, когато това е възможно, писмено поне един ден преди заседанието на Комитета.

6.           При надлежно обосновани наложителни причини за спешност Комисията може също така да използва процедурата, посочена в член 14, параграф 4 от Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР. В такива случаи, за да получи становището на Комитета, председателят представя мерките най-късно 14 дни след приемането им.

Член 6

Предаване на документите за програмиране на Съвместната парламентарна асамблея

В съответствие с член 7, параграф 1 от Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР секретариатът на Комитета предава на Съвместната парламентарна асамблея документите за програмиране за информация едновременно с изпращането им до делегациите в Комитета.

Член 7

Становище на Комитета

1.           Когато даден въпрос е отнесен до Комитета за становище, той се обсъжда при условията и съгласно процедурата, предвидени съответно в член 14, параграфи 3 и 4 от Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР и в член 8, параграфи 2 и 3 от Вътрешното споразумение.

2.           Освен ако член на Комитета възрази, председателят може, без да се предприема официално гласуване, да определи, че чрез консенсус Комитетът е дал положително становище по проектомерките.

3.           Когато се използва устната процедура и в хода на заседанието в проектомерките бъде направена съществена промяна или бъдат добавени нови фактически елементи, председателят може, по своя собствена инициатива или по искане на държава членка, да отложи гласуването по дадена точка от дневния ред до края на заседанието или до следващо заседание.

4.           Ако в посочената в параграф 3 ситуация председателят не реши да отложи гласуването, както е поискано от една (или повече) делегация(и), тази/тези делегация(и) може(гат) да изрази(ят) резерва, която може да бъде оттеглена в рамките на максимум три работни дни, считано от деня, следващ заседанието. След изтичането на този срок становището на Комитета се регистрира като окончателно. Комисията уведомява държавите членки относно окончателната позиция, приета от държавата(ите) членка(и), чиято(ито) делегация(и) е/са изразила(и) резерва в рамките на Комитета.

5.           По искане на делегация гласуването по даден въпрос може да бъде отложено, ако документите, свързани с конкретна точка от дневния ред, не са били изпратени до членовете в срока, предвиден в член 5, параграфи 1 и 2. В този случай председателят може да реши да удължи периода на консултация, но не по-късно от края на следващото заседание. Ако е необходимо, може да се приложи писмената процедура, предвидена в член 11 от настоящия процедурен правилник.

По предложение на председателя или по искане на член на Комитета обаче последният може да реши с обикновено мнозинство на членовете си да запази тази точка в дневния си ред поради спешността на въпроса.

6.           В контекста на прегледа на годишните или многогодишните програми за действие всяка делегация може да поиска оттеглянето на проект или програма от програмата за действие. Ако това искане се подкрепя от блокиращо малцинство от делегации, съгласно предвиденото в член 8, параграф 3 от Вътрешното споразумение, във връзка с член 8, параграф 2 от Вътрешното споразумение, програмата за действие се приема от Комисията без съответния проект или програма. Освен ако в съответствие със становищата на делегациите в Комитета Комисията не желае да продължи оттегления проект или програма, този проект или програма се представя пред Комитета отново на по-късен етап извън годишната програма за действие под формата на отделна мярка, която тогава се приема от Комисията в съответствие с процедурата, посочена в член 14 от Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР.

Член 8

Обмяна на становища

1.           Всяка делегация може във всеки един момент да покани Комисията да предостави на Комитета информация и да обмени становища по въпроси, свързани със задачите, посочени в член 14, параграф 2 от Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР. По искане на държава членка и в съответствие с член 18, параграф 2 от Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР всички оценки, включително препоръките и последващите действия, могат също да бъдат обсъдени в рамките на Комитета за ЕФР.

2.           Тази обмяна на становища може да води до формулирането от делегациите на препоръки, които Комисията взема предвид. В протоколите от заседанията на Комитета се отразяват направените изказвания. Изказване, подкрепено от квалифицирано мнозинство от делегациите, съгласно предвиденото в член 8, параграф 3 от Вътрешното споразумение, във връзка с член 8, параграф 2 от Вътрешното споразумение, се записва като препоръка.

Член 9

Представителство и кворум

1.           Всяка делегация се счита за един член на Комитета. Всяка държава членка решава какъв да бъде съставът на нейната делегация и информира председателя за него.

2.           С одобрението на председателя делегациите могат да бъдат придружавани от неправителствени експерти, като разходите за това се поемат от съответната държава членка.

В разумен срок и не по-късно от 5 календарни дни преди датата на заседанието на Комитета на председателя се съобщава следната информация:

а)      съставът на всяка делегация с изключение на случаите, в които той вече е известен на председателя;

б)      имената и длъжностите на всички експерти, придружаващи делегациите, и причините, поради които е необходимо тяхното присъствие.

Ако преди съответното заседание на Комитета председателят няма възражения относно участието на даден експерт, се счита, че разрешението е дадено.

3.           Ако е необходимо, делегацията може да представлява друга държава членка, но не повече от една. Председателят на Комитета се уведомява за това писмено, най-късно до започването на заседанието, от делегацията, която ще бъде представлявана.

4.           Необходимият кворум за валидно провеждане на разискванията на Комитета е този, който позволява да се приеме становище с квалифицирано мнозинство в съответствие с член 14, параграфи 3 и 4 от Регламента относно изпълнението на 11-ия ЕФР.

Член 10

Трети страни и експерти

1.           Представителите на присъединяващите се към ЕС държави получават покана да присъстват на заседанията на Комитета от датата на подписване на Договора за присъединяване.

2.           По своя собствена инициатива или по искане на член на Комитета председателят може да реши да покани представители на други трети страни или други експерти да се изкажат по определени въпроси. Комитетът може обаче да се противопостави на тяхното участие в заседанието с обикновено мнозинство от държавите членки.

3.           Представителите на третите страни и експертите, посочени в параграфи 1 и 2, и тези, посочени в член 9, параграф 2, не присъстват и не участват в гласуването на Комитета.

Член 11

Писмена процедура

1.           В надлежно обосновани случаи председателят може да получи становището на Комитета по писмена процедура. Председателят изпраща проектомерките на членовете на Комитета и определя срок за даване на становище в зависимост от спешността на въпроса.

По принцип, за да приемат позиция, делегациите разполагат с 21 календарни дни от момента на изпращане на предложенията. Счита се, че делегация на Комитета, която не изрази своето несъгласие или намерение да се въздържи преди предвидения в писмото краен срок, е дала своето мълчаливо съгласие по предложението.

В спешни или изключително спешни случаи се прилагат сроковете, предвидени в член 5, параграфи 2 и 3. Спешните или изключително спешните случаи трябва да бъдат надлежно обосновани в писмен вид от Комисията.

2.           Ако обаче член на Комитета поиска проектомерките да бъдат разгледани в хода на заседание на Комитета, писмената процедура се прекратява и разглеждането на предложените мерки се отлага за следващото заседание на Комитета.

3.           Комисията информира писмено и без забавяне членовете на Комитета относно резултата от писмената процедура не по-късно от 14 календарни дни след изтичането на срока.

Член 12

Секретариат

Секретарските услуги за Комитета се осигуряват от Комисията.

Член 13

Протокол от заседанията и обобщен доклад за заседанията

Протоколът от всяко заседание се изготвя под ръководството на председателя и съдържа изразените становища по предложените мерки и позициите, отстоявани по време на заседанието. Протоколът се изпраща до членовете на Комитета без забавяне и не по-късно от един месец след заседанието.

Делегациите изпращат на председателя всички писмени забележки, които имат по протокола. Комитетът се информация за тях; ако има несъгласие, предложеното изменение се обсъжда от Комитета. Ако несъгласието продължава, предложеното изменение се добавя като приложение към протокола.

Член 14

Списък на присъстващите

1.           На всяко заседание председателят изготвя присъствен списък, в който се посочват органите или структурите, към които принадлежат участниците. Присъственият списък се раздава на участниците по време на заседанието.

2.           В началото на всяко заседание всяка делегация, чието участие в работата представлява конфликт на интереси по отношение на определена точка от дневния ред, трябва да информира председателя за ситуацията, а всяко лице, посочено от държавите членки, както и експертите, които са получили разрешение от председателя да участват в заседанието в съответствие с член 9, параграф 2 и член 10, параграф 2, и представителите на трети страни, които са поканени да присъстват на заседанието в съответствие с член 10, информират председателя за всякакъв конфликт на интереси по отношение на определена точка от дневния ред.

В случай на такъв конфликт на интереси, по искане на председателя, въпросното лице се оттегля от участие в заседанието, когато се разглеждат съответните въпроси от дневния ред.

Член 15

Кореспонденция

1.           Кореспонденцията, отнасяща се до Комитета, се адресира до Комисията, на вниманието на секретариата на Комитета.

2.           Кореспонденцията, адресирана до делегациите от секретариата, се изпраща и до постоянния представител на въпросната държава членка по най-бързия и най-надеждния електронен начин. Когато постоянно представителство посочи на Комисията конкретен централен електронен адрес за кореспонденция, свързана с работата на комитетите, за кореспонденцията се използва този адрес . Освен това кореспонденцията може да се изпраща директно на лицата, които държавите членки са посочили да ги представляват в рамките на Комитета.

3.           Освен при изключителни обстоятелства кореспонденцията между Комисията и делегациите се изпраща и в двете посоки посредством компютризираните средства, предвидени за тази цел.

Член 16

Достъп до документи и поверителност

1.           Исканията за достъп до документите на Комитета се разглеждат в съответствие с Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета[3]. Решенията относно исканията за достъп до тези документи се вземат от Комисията съгласно нейния процедурен правилник, изменен с Решение 2001/937/ЕО, ЕОВС, Евратом[4]. Ако искането е отправено до държава членка, тя прилага член 5 от Регламент (ЕО) № 1049/2001.

2.           Разискванията на Комитета са поверителни.

3.           Документите, предоставени на членовете на Комитета, на експертите и на представителите на трети страни, са поверителни, освен ако до тях е предоставен достъп съгласно параграф 1 или Комисията ги е направила публично достояние по друг начин.

4.           Членовете на Комитета, както и експертите и представителите на третите страни са длъжни да спазват задълженията за поверителност, посочени в настоящия член. Председателят следи за това експертите и представителите на трети страни да бъдат уведомени за изискванията за поверителност, които са им наложени.

Член 17

Защита на личните данни

Обработването на лични данни от Комитета и от работните му групи се извършва в съответствие с Регламент (ЕО) № 45/2001 на Европейския парламент и на Съвета относно защитата на лицата по отношение на обработката на лични данни от институции и органи на Общността и за свободното движение на такива данни[5], под отговорността на председателя в качеството му на контролиращ орган по смисъла на член 2, буква г) от посочения регламент.

Член 18

Разходи за дейността

1.           Разходите за дейността на Комитета, включително пътните разходи за един участник от всяка държава членка, се поемат от Комисията.

Ако отпуснатите финансови средства го позволяват и без да ги надхвърля, Комисията покрива пътните разходи на двама членове на делегация, които внесат искане за това.

2.           Комисията предоставя на Комитета помещенията и материалните ресурси, необходими за неговата работа.

[1]               Да се въведе препратка към Регламента на Съвета относно изпълнението на 11-ия Европейския фонд за развитие: ОВ (...)

[2]               Решение 2013/755/ЕС на Съвета от 25 ноември 2013 г. за асоцииране на отвъдморските страни и територии към Европейския съюз („Решение за отвъдморско асоцииране“), ОВ L 344, 19.12.2013 г.

[3]               Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43).

[4]               ОВ L 345, 29.12.2001 г., стр. 94.

[5]               ОВ L 8, 12.1.2001 г., стр. 1.