5.3.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 64/5


Заключения на Съвета относно инвестициите в образование и обучение — отговор на съобщението „Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“ и на годишния обзор на растежа за 2013 г.

2013/C 64/06

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

В КОНТЕКСТА НА:

1.

Членове 165 и 166 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

2.

Стратегията „Европа 2020“ и по-специално годишния обзор на растежа за 2012 г. и 2013 г. и специфичните за отделните държави препоръки за 2012 г.

3.

Заключенията на Съвета от 12 май 2009 г. относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („ЕСЕТ 2020 г.“) (1), чиято първостепенна цел е подкрепата за по-нататъшното развитие на системите за образование и обучение в държавите-членки, насочени към личната, социална и професионална реализация на всички граждани, както и към постигането на устойчив икономически просперитет и пригодност за заетост, като същевременно се насърчават демократичните ценности, социалното сближаване, творчеството и иновациите, активната гражданска позиция и диалогът между културите.

4.

Съвместния доклад на Съвета и Комисията от февруари 2012 г. относно прилагането на стратегическата рамка ЕСЕT 2020 (2), в който бяха набелязани стъпки за оползотворяване на процеса в рамките на ЕСЕТ 2020 в подкрепа на целите на стратегията „Европа 2020“ в областта на растежа и работните места, както и редица приоритетни области за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението за периода 2012—2014 г.

5.

Незатихващата икономическа криза, както показват последните прогнози на Комисията, в които се предвижда по-бавно от очакваното възстановяване на икономиката и пик на безработицата от почти 11 % през 2013 г. (3), с 60 % по-високо равнище на безработица при нискоквалифицираните работници (4).

6.

Необходимостта да се спре увеличаването на безработицата сред младите хора в Европа, която в момента е средно около 23 %, а в някои държави-членки надвишава 50 % (5).

7.

Нарастващия брой доказателства, че предлаганите умения не съответстват на нуждите на пазара на труда — в момента над 2 млн. са незаетите работни места в Европа (6).

8.

Необходимостта да се поставят основите на бъдещия растеж и конкурентоспособност в условия на ограничени публични финанси чрез по-ефективни инвестиции в системите на образованието и обучението и безспорната социално-икономическа възвращаемост на тези инвестиции.

9.

Заключенията на Съвета от 26 ноември 2012 г. относно образованието и обучението в „Европа 2020“ — приносът на образованието и обучението за икономическото възстановяване, растежа и създаването на работни места (7), в които се потвърждава, че секторът на образованието и обучението, включително на министерско равнище, следва да играе по-значителна роля както при определянето на общите подходи и цели във връзка с образованието и обучението, така и при изпълнението на аспектите на европейския семестър в рамките на „Европа 2020“, свързани с образованието и обучението.

10.

Заключенията на Европейския съвет от 13—14 декември 2012 г. (8), в които:

Съветът, държавите-членки и Комисията се приканват да предприемат своевременни действия в отговор на съобщението на Комисията „Преосмисляне на образованието“ (9),

се изразява задоволство от постигнатия напредък към цялостен подход на ЕС към заетостта на младите хора и се призовава Съветът да разгледа предложенията в пакета относно заетостта на младите хора,

се изтъква, че е важно да продължи прилагането на диференцирани, стабилни и благоприятстващи растежа фискални политики и да се постигне баланс между нуждите от продуктивни публични инвестиции и целите за спазване на бюджетната дисциплина.

11.

Установяването, в зависимост от текущите преговори по многогодишната финансова рамка за 2014—2020 г., на връзка между избора на инвестиционни приоритети и действия в рамките на бъдещия програмен период на структурните фондове 2014—2020 г. и политическите предизвикателства, очертани в специфичните за отделните държави препоръки и националните програми за реформи на държавите-членки.

ПРИВЕТСТВА:

1.

Основната функция, която се възлага в годишния обзор на растежа за 2013 г. на образованието и обучението като ключови фактори за растеж и конкурентоспособност, включително позоваването на ключовата роля на инвестициите в човешки капитал за преодоляване и предотвратяване на безработицата, както и за създаване на условия за икономическо възстановяване, благоприятстващо създаването на работни места.

2.

Позицията, изразена в годишния обзор на растежа за 2013 г. относно диференцираната фискална консолидация, в която държавите-членки се приканват да запазят потенциала за бъдещ растеж, като инвестират приоритетно в образование и обучение и по възможност увеличат инвестициите в тази област.

3.

Призива за реформи, отправен в годишния обзор на растежа за 2013 г., с цел увеличаване на ефективността на системите за образование и обучение и на общото равнище на уменията чрез по-тясно сближаване на сферите на труда и образованието, като се отчита фактът, че не съществува универсална рецепта и за някои реформи може да е нужно доста време, докато дадат резултати.

4.

Важността, която се придава на уменията, образованието, обучението и ученето през целия живот за увеличаване на шансовете за професионална реализация и по-конкретно за преодоляване и предотвратяване на младежката безработица чрез мерки за преодоляване на първопричините за нея, много от които са разработени в Съобщението на Комисията от 20 ноември 2012 г. до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, озаглавено „Преосмисляне на образованието: инвестиране в умения за постигане на по-добри социално-икономически резултати“.

ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ ПРИ НАДЛЕЖНО СПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ:

1.

Да създадат условия за подкрепа на социалните аспекти на образованието и обучението и за осигуряване на равни възможности за достъп до качествено образование, така че системите за образование и обучение да могат да продължат да допринасят за насърчаване на социалното сближаване, устойчивото развитие, активната гражданска позиция и личностната реализация в европейските общества.

2.

Да засилят ролята на образованието и обучението в стратегията „Европа 2020“, като вземат предвид съобщението за преосмисляне на образованието, както и аспектите на образованието и обучението в годишните обзори на растежа и специфичните за отделните държави препоръки, и като насочат вниманието си, в съответствие с националните приоритети, приоритетите в рамките на ЕСЕТ 2020 и въз основа на наличните ресурси, към следните области:

a)

увеличаване на ефективността на системите за образование и обучение и на общото равнище на уменията и компетентностите, например чрез по-тясно сближаване на сферите на труда и образованието и чрез осигуряване на ефикасна комуникация и тесни партньорства между съответните области на политиката, подотраслите на образованието и обучението, социалните партньори, както и между различните нива на управление;

б)

насърчаване на високите постижения в професионалното образование и обучение в сътрудничество със социалните партньори, например чрез разработване на системи за професионално образование и обучение с осигурено качество и солиден компонент на обучение в процеса на работа, чрез проучване на възможности за разработване на квалификации с кратък цикъл след средното образование или отговарящи на висше образование в съответствие с Европейската квалификационна рамка (ЕКР) или свързани с първия цикъл в контекста на процеса от Болоня и насочени към секторите с потенциален растеж или секторите, в които има недостиг на умения, и чрез съобразяване на политиките в областта на професионалното образование и обучение с националните, регионалните или местните стратегии за икономическо развитие;

в)

подобряване на учебните резултати на младите хора, които са изложени на голям риск от преждевременно напускане на училище и са с ниска степен на усвоени основни умения, в съответствие със заложената в препоръката на Съвета (10) от 2011 г. рамка, например чрез ранно установяване на слаби резултати в усвояването на основните умения на всички етапи на образованието, осигуряване на индивидуално подпомагане — като същевременно се валидират знанията, уменията и компетентностите, придобити в рамките на системите за неформално и самостоятелно учене — и чрез отстраняване на причините за слабите резултати с помощта на висококачествено и достъпно образование и грижи в ранна детска възраст;

г)

намаляване на броя на нискоквалифицираните лица в зряла възраст, например чрез увеличаване на стимулите за обучението им, чрез осигуряване на информация за достъпа до услуги за учене през целия живот, например информация за валидирането на резултатите от неформалното и самостоятелното учене (11) и професионално ориентиране, чрез предоставяне на възможности за обучение, съобразено с индивидуалните потребности;

д)

предприемане на мерки за развитие на общозначимите умения и компетентности, описани в Препоръката от 2006 г. относно ключовите умения за учене през целия живот (12), от началните етапи на образование до висшето образование, като се прилагат новаторски и насочени към обучаваните лица педагогически подходи;

е)

преразглеждане и укрепване на професионалния профил на преподавателската професия (в т.ч. учители, училищни ръководители и специалисти по подготовката на учители) в сътрудничество със съответните заинтересовани страни, например като се осигури ефикасно образование на учителите и се въведат логически издържани и ресурсно обезпечени системи за набиране, подбор и начална подготовка на учителите, за подпомагането им в началото на кариерата и за по-нататъшното професионално развитие на преподавателския персонал, което да се основава на компетентностите;

ж)

оптимизиране на използването на ИКТ в учебния процес и осигуряване на достъп до висококачествени образователни ресурси със свободен достъп (ОРСД), например чрез подпомагане на практиките за преподаване и оценяване, при които се използват ИКТ, чрез насърчаване на прозрачността относно правата и задълженията на потребителите и производителите на електронни ресурси и чрез подпомагане на институциите за образование и обучение да се адаптират към появата на ОРСД, като се отдели специално внимание на осигуряването на качеството и наблюдението;

з)

поставяне на приоритет и при възможност увеличаване на инвестициите в образование и обучение, като същевременно се работи за увеличаване ефикасността на тези разходи и се насърчава националният дебат около устойчивите и балансирани механизми за финансиране, в който участват голям брой заинтересовани страни.

ПРИЕМА, ЧЕ:

за да имат по-голямо влияние в прилагането на Европейския семестър, представителите на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета по образование, младеж, култура и спорт и/или по целесъобразност — в съответните подготвителни органи, следва да направят, със съгласието на съответните държави членки, преглед на постигнатия от държавите-членки напредък при преодоляване на предизвикателствата, набелязани в специфичните за отделните държави препоръки в областта на образованието и обучението (13). Наред с това и в съответствие с „пътната карта“ за Европейския семестър, изготвена от председателството, компетентните комитети, например Комитета по заетостта, могат да получат съответната подкрепа от Комитета по образование при разглеждането на проекта за специфичните за отделните държави препоръки в областта на образованието и обучението.

ОТБЕЛЯЗВА НАМЕРЕНИЕТО НА КОМИСИЯТА:

1.

При спазване на принципа на субсидиарност и зачитане на националната отговорност за образованието и обучението, както и на институционалната независимост на образователните организации, да подкрепи усилията на държавите-членки да усъвършенстват системите си за образование и обучение, като използват пълноценно програмите и фондовете на ЕС в сферата на образованието и обучението, както и по-надеждна база от данни, подробен анализа на разходите и ползите и повишена прозрачност, включително чрез:

a)

увеличаване на експертния опит, специфичен за отделните държави или създаден в тяхна подкрепа, и на аналитичния му капацитет;

б)

осъществяване на структурирани контакти с държавите-членки, в т.ч. двустранни срещи в ключови моменти от подготвителната фаза, които да доведат до приемането от Комисията на проект за специфичните за отделните държави препоръки;

в)

осигуряване на по-добра координация на дейностите, извършвани от работните групи в рамките на ОМК (14), създадени по силата на стратегическата рамка ЕСЕT 2020, като всички тези групи съсредоточат вниманието си върху основните политически предизвикателства, набелязани в процеса на дейност по ЕСЕT 2020, стратегията „Европа 2020“ и европейския семестър;

г)

проучване за осъществимост на въпроса да се подпомагат държавите-членки, заявили желание за това, да канят партньори за участие в задълбочено разглеждане на специфични за съответната държава проблеми, като се използват приложимите финансови инструменти, включително като се подпомага участието на международно признати експерти;

д)

проучване, в сътрудничество с държавите-членки, на опита от функционирането на първото повторение на новия Обзор на образованието и обучението и на Форума за образованието и обучението и представяне на предложения, с които да се осигури добавена стойност от прилагането на тези нови инструменти през европейския семестър;

е)

обмисляне, в сътрудничество с държавите-членки, на допълнителна методологична дейност във връзка със събирането на съответните данни в подкрепа на направеното предложение (15) за евентуален критерий, който да бъде приет от Съвета в областта на езиковите компетентности.

2.

Да подкрепи инициативи — например предложения Европейски алианс за професионална подготовка — насочени към подобряване на обучението, основано на практиката, и предполагащи сериозни партньорства между образованието и заетостта, по-специално социалните партньори, стопанските среди и институциите, предоставящи ПОО, в съответствие с процеса от Копенхаген.

3.

Съвместно със социалните партньори на равнището на ЕС да проучи вариантите за осигуряване на по-високо равнище и качество на образованието и обучението на възрастните с оглед на тяхната преквалификация или повишаване на квалификацията им.

4.

В тясно сътрудничество с държавите-членки и заинтересованите страни да оцени ефекта от евентуално създаване на Европейско пространство за умения и квалификации за насърчаване на по-голямо сближаване между различните инструменти за прозрачност и признаване на квалификациите на равнище ЕС и на национално равнище, за да се създадат условия уменията и квалификациите да могат лесно да бъдат признавани отвъд националните граници.

5.

Съгласувано с евентуални инициативи на държавите-членки в тази област да стартира нова инициатива за „Отваряне на образованието“, като анализира ефекта от помощта на ЕС за разширяване на достъпа до образователните ресурси със свободен достъп и ИКТ с осигурено качество и на използването им.

6.

Да предприеме действия, насърчаващи обучението по предприемачество, по-специално насоки в областта на тази политика, както и рамка за насърчаване на обучението по предприемачество на институционално равнище.

7.

Да анализира ефективността на публичните разходи за образование и обучение и да предприеме разисквания със заинтересованите страни на равнище ЕС за ползата от инвестициите в различните сектори на образованието и обучението.

ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ И КОМИСИЯТА:

1.

Да установят по-тясна връзка между основните стратегически политически предизвикателства, определени по време на европейския семестър, и дейностите в рамките на отворения метод на координация и при поискване да разработят измерението на спецификата по държави с цел подпомагане както на държави-членки членки, така и на групи държави-членки при проследяване на изпълнението на специфичните за отделните държави препоръки.

2.

Да използват пълноценно потенциала за сътрудничество и партньорско обучение, установени в рамките на отворения метод на координация посредством подобрени методи на работа, в т.ч. по целесъобразност:

a)

по-голямо взаимно допълване на дейностите и избягване на дублирането чрез по-добро използване на участието на държавите-членки на ЕС, в други международни организации като ОИСР (16), ЮНЕСКО и Съвета на Европа;

б)

структури и процедури, които увеличават ефикасността, ефективността и ангажираността на държавите-членки за процеса на отворения метод на координация, например на равнище генерални директори и отговорни фактори, определящи политиките;

в)

структуриран доброволен процес на партньорска оценка, съсредоточен върху прилагането на специфичните за отделните държави препоръки и използващ опита от пилотната партньорска оценка през септември 2012 г.;

г)

редовна обратна информация от всички работни групи за Комитета по образование и/или други съответни групи, както и представянето на ключовите им политически констатации на Съвета под формата на стандартен формуляр;

д)

редовна комуникация между Комитета по образование, в частност, и всички тематични работни групи, с цел да се гарантира, че работните групи са изцяло инструктирани за въпросите, по които работят, и за всички текущи промени, които засягат тяхната област;

е)

ясни мандати и стандартни оперативни процедури (например мандат, очаквани резултати, изисквания за членство, както и определен срок на съществуване на групите) за всички тематични работни групи, включително гарантиране, че потенциалът на ИКТ се използва, например чрез провеждането на виртуални срещи;

ж)

установяване на структурирани договорености за разпространението, отразяващи както измерението на ЕС, така и на държавите-членки, преди публикуването на резултатите на работните групи, в т.ч. многоезично публикуване на резюмета на резултатите от дейността на работните групи.

3.

Да стимулират конструктивен процес на проследяване на специфичните за отделните държави препоръки, посредством редовно споделяне, със съответните политически комитети (например Комитета за икономическа политика и Комитета по заетостта), на резултатите на посочените по-горе механизми за сътрудничество в рамките на отворения метод на координация.


(1)  ОВ C 119, 28.5.2009 г., стр. 2.

(2)  ОВ C 70, 8.3.2012 г., стр. 9.

(3)  Есенна икономическа прогноза на Европейската комисия (ноември 2012 г.).

(4)  Статистика на Евростат за безработицата (ноември 2012 г).

(5)  „Преход към заетост за младите хора“ — COM(2012) 727 final, 5 декември 2012 г.

(6)  Европейска система за наблюдение на свободните работни места, 7 декември 2012 г.

(7)  ОВ C 393, 19.12.2012 г., стр. 5.

(8)  Док. EUCO 205/12.

(9)  Док. 14871/12 + ADD 1—8.

(10)  Препоръка на Съвета относно политиките за намаляване на преждевременното напускане на училище (ОВ C 191, 1.7.2011 г., стр. 1).

(11)  В съответствие с Препоръката на Съвета от 20 декември 2012 г. относно валидирането на неформалното и самостоятелното учене (ОВ C 398, 22.12.2012 г., стр. 1).

(12)  Препоръка на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно ключовите компетентности за учене през целия живот (ОВ L 394, 30.12.2006 г., стр. 10).

(13)  Резерва на DE по втората половина от изречението (след „следва да направят …“).

(14)  Отворен метод на координация.

(15)  Вж. док. 14871/12 ADD 2, стр. 3.

(16)  Следва да се гарантира правото на участие на всички държави членки в работата на тази организация.