29.6.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 187/19


Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

2013/C 187/13

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни  (2)

„ACEITE SIERRA DEL MONCAYO“

EO №: ES-PDO-0005-0797-17.02.2010

ЗНП ( Х ) ЗГУ ( )

1.   Наименование

„Aceite Sierra del Moncayo“

2.   Държава-членка или трета държава

Испания

3.   Описание на земеделския продукт или храна

3.1.   Вид на продукта

Клас 1.5:

Масла и мазнини (масло, маргарин, олио и др.)

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

Непреработено маслиново масло „extra virgin“, получено от плодове на маслиновото дърво (Olea Europea L.) от сортовете Empeltre, Arbequina, Negral, Verdial и Royal. Маслото се произвежда чрез механична обработка или чрез други физически способи, които не изменят неговите качества и гарантират запазване на вкуса, аромата и характеристиките на маслините, използвани за получаването на продукта. Съдържанието на масло от различните сортове в крайния продукт е, както следва:

Empeltre — не по-малко от 70 %,

Arbequina — не повече от 25 %,

Negral, Verdial или Royal — поне един от тези малцинствени сортове трябва да присъства в продукта, като общото им количество не надвишава 5 %.

Максимално допустими стойности на някои параметри, приложими за непреработеното маслиново масло „extra virgin“ със ЗНП „Aceite Sierra del Moncayo“:

Киселинност

≤ 0,5°

Пероксидна стойност

≤ 16 mEq O2/kg

K232

≤ 2,0

K270

≤ 0,12

Органолептична оценка

 

Медиана на дефектите

Md = 0

Медиана на признака „плодов аромат“

Mf > 2,5

При органолептичния анализ на „Aceite Sierra del Moncayo“ признакът „плодов аромат“ показва стойност Mf > 2,5, а интензивността на бадемовата нотка е най-малко 2,5. Органолептичната характеристика се допълва от признаците „горчивина“ и „лютивина“, чиито стойности не надвишават 4,5.

Минималното съдържание на олеинова киселина е 70 %, а максималното съдържание на линолова киселина — под 11 %.

3.3.   Суровини (само за преработените продукти)

Отглеждането на маслините трябва да се извършва в района, описан в точка 4.

3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход)

3.5.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

Отглеждането на маслините и производството на маслото трябва да се извършват в района, описан в точка 4.

3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.

С оглед запазване на специфичните свойства на продукта на всички етапи от неговото производство бутилирането се извършва в рамките на определения географски район. По този начин органите за инспекция имат пълен контрол върху производството, като крайната обработка на продукта остава поверена на производителите от района, които най-добре познават специфичната реакция на маслото в зависимост от методите на бутилиране, като например време и начин на декантиране, филтриране, употреба на кизелгурови филтри, целулоза, температури на бутилиране, реакция при ниски температури и при продължително съхранение. Целта е да бъдат запазени особеностите, присъщи на продукта.

Опаковъчното предприятие трябва да разполага със системи, позволяващи маслата със ЗНП да се бутилират отделно от другите масла.

Съдовете, използвани при бутилирането, трябва да са от стъкло, метал със специално покритие за употреба в хранителната промишленост, PET, стъклокерамика или брик, като максималната разрешена вместимост е 5 литра.

3.7.   Специфични правила за етикетиране

В допълнение на търговското наименование върху етикета на съдовете с маслиново масло трябва да са посочени логото на наименованието заедно с надписа „Denominación de Origen Protegida (ЗНП) Aceite Sierra del Moncayo“ и знакът за съответствие, поставен от компетентното сертифициращо звено към органа за инспекция.

Image

Също така върху продукта трябва да има контраетикет, потвърждаващ, че маслото отговаря на изискванията, върху който е отпечатан буквено-цифров код. Кодът, който спомага за гарантиране на проследимостта, се поставя в опаковъчното предприятие по начин, непозволяващ многократното му използване.

4.   Определение на географския район

Географският район, който в морфологично, географско и историческо отношение представлява единно цяло, е разположен между долината на река Ebro и планината Moncayo. Той обхваща окръзите Tarazona y el Moncayo и Campo de Borja, в чиито 34 общини се отглеждат 2 500 хектара маслинови насаждения.

Общините, включени в определения географски район, са следните: Alcalá de Moncayo, Añón de Moncayo, El Buste, Los Fayos, Grisel, Litago, Lituénigo, Malón, Novallas, San Martín de la Virgen de Moncayo, Santa Cruz de Moncayo, Tarazona, Torellas, Trasmoz, Vera de Moncayo, Vierlas, Agón, Ainzón, Alberite de San Juan, Albeta, Ambel, Bisimbre, Borja, Bulbuente, Bureta, Fréscano, Fuendejalón, Magallón, Maleján, Mallén, Novillas, Pozuelo de Aragón, Tabuenca и Talamantes.

5.   Връзка с географския район

5.1.   Специфични характеристики на географския район

Районът на производство на маслото, обхванато от ЗНП, е разположен между долината на река Ebro и планината Moncayo.

Той съвпада със зоната на преход между обширните равнини по течението на Ebro и Иберийските планини. Обхванатите общини са разположени в басейните на реките Queiles и Huecha, които се отличават с еднакви почвено-климатични условия.

Маслините се събират направо от дървото, като степента им на зрялост съответства на ранната беритба. Маслиновите насаждения в определения географски район се отглеждат по традиционен начин и без напояване.

Традиционните методи са причина за появата на малцинствени сортове, които са били предназначени за потребление в местните домакинства.

В геоложко отношение преобладават твърдите материали от варовиков и конгломератен тип.

Всички видове почви в района са дълбоки и с основен водороден показател (pH) заради повсеместното наличие на калциеви карбонати. Друга обща характеристика са преобладаващите наносни материали и ниското съдържание на органични вещества.

Географският район е съставен от обширна степно-равнинна зона с умерено-средиземноморски климат. Годишното количество на валежите е между 450 и 467 mm, а най-обилните валежи падат през пролетта и есента.

Средните температури са между 7 и 14 °C, като най-интензивното слънцегреене, придружено с максимални температури от 40 °C и летни бури, е през юли и август. През февруари се регистрират най-ниските температури, които могат да достигнат до – 16 °C.

Средногодишните стойности на евапотранспирацията, измерени в регионалните метеорологични станции, са между 600 и 750 mm. Сравнението между тези показатели и количеството на валежите, падащи в районите около двата речни басейна, ясно показва наличието на воден дефицит.

Разликата в атмосферното налягане в районите на Кантабрийско и Средиземно море води до появата на характерния за тези места студен и сух вятър, известен като „cierzo“. Той се проявява по-често през зимата и в ранна пролет, като неговите силни и продължителни пориви предизвикват не само рязко застудяване, но и усещане, че температурите са по-ниски от реалните. В резултат на тези фактори почвите са много сухи, което е обичайна характеристика за земеделската дейност в района (Cuadrat, J.M (1999 г.).

Вятърът „cierzo“ предотвратява образуването на мъгли и скреж, благоприятствайки по този начин развитието на маслиновите насаждания.

5.2.   Специфична характеристика на продукта

Маслиновите сортове, отглеждани в определения географски район, са Empeltre, Arbequina, Negral, Verdial и Royal. Благодарение на естествения подбор през последните няколко столетия те са се съхранили и адаптирали идеално към местните условия, така че полученият от тях краен продукт е многосортов и със специфични качества, които не се срещат в други райони на производство на маслини.

В етапа на бране показателят за зрелост на посочените сортове е между 3 и 6.

Произвежданият в Moncayo продукт, съдържащ най-малко 70 % масло от маслини сорт Еmpeltre, не повече от 25 % от сорт Аrbequina и максимум 5 % масло от малцинствените сортове, представлява единствено по рода си съчетание, което е характерно само за определения район.

При изследване на съдържанието на олеинова киселина в продукта е установено, че то е не по-ниско от изискваните 70 % и надвишава стойностите при други масла и сортове (Международен съвет по въпросите на маслиновите продукти, Световна енциклопедия на маслиновите дървета). Същевременно изследванията сочат, че средното съдържание на линолова киселина при сортовете Empeltre и Arbequina е по-ниско от показателите на същите сортове в други райони на производство. Позволената минимална стойност на олеинова киселина (70 %) и ниският дял на линолова киселина (не повече от 11 %) обуславят високия коефициент на ненаситеност, а оттам — високата стабилност на произвежданото в района маслиново масло.

„Aceite Sierra del Moncayo“ се характеризира с ниски показатели на окисляване и бавно самоокисление, поради което специфичните за продукта стойности на коефициента на екстинкция K270 са под 0,12.

Минималната стойност на признака „плодов аромат“ на „Aceite Sierra del Moncayo“ е 2,5, а минималната интензивност на бадемовата нотка — най-малко 2,5. Органолептичните характеристики се допълват от признаците „горчивина“ и „лютивина“ с максимални стойности 4,5, надвишаващи с не повече от 2 пункта медианата на признака „плодов аромат“, което определя балансирания характер на маслото.

5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ)

Под влиянието на дълбоките варовикови почви, оскъдните валежи, горещите лета и дългите периоди на слани и вятър „cierzo“ в района се е обособила специфична екосистема, където естественият подбор е довел до идеалното приспособяване към средата на маслиновите сортове, от които се произвежда „Aceite Sierra del Moncayo“ (Rallo и кол., 2005 г.).

Следва да се изтъкне, че географският район на производство е разположен в преходната зона между райони с преобладаващо едносортово производство, по-конкретно на маслиновия сорт Arbequina в Cataluña и на сорта Empeltre в югоизточната част на Aragón (Bajo Aragón). Срещат се и малцинствените сортове Negral, Verdial и Royal, които преди време са били предназначени единствено за потребление в местните домакинства.

Почвено-климатичните условия (оскъдни валежи в периода на развитие на плода и засушаване по време на беритбата, високи летни и ниски зимни температури, специфични характеристики на почвата) оказват влияние върху съдържанието на мастни киселини в продукта и са причина за по-високата концентрация на олеинова киселина (Civantos, 1999 г.), чиито стойности надвишават 70 %. От друга страна, ранната беритба на маслините гарантира стойности на линоловата киселина под 11 %, което води до висок коефициент на ненаситеност, обуславящ високата окислителна стабилност на маслото (Световна енциклопедия на маслиновите дървета, 1996 г.).

Присъствието на вятъра „cierzo“ предотвратява появата на слани, които биха провокирали увреждащото плода окисляване. В резултат на това произвежданото в района маслиново масло е с ниски показатели на окисляване и стойностите на K270 са под 0,12.

Стойностите на показателя за зрелост за посочените сортове се определят от традиционно ранното събиране на маслините направо от дървото, в резултат на което показателите за признака „плодов аромат“ на „Aceite Sierra del Moncayo“ са по-високи от органолептичните изисквания в спецификацията.

Благодарение на сухите почви с основен pH, оскъдните валежи и комбинацията от различни сортове минималната стойност на признака „плодов аромат“ на „Aceite Sierra del Moncayo“ е 2,5, а интензивноста на бадемовата нотка — най-малко 2,5.

На последно място, описаните условия на средата водят до недостиг на вода и хранителни вещества в периода на зреене на маслините, в резултат на което полученото от тях масло е с по-силно изразени органолептични характеристики (Civantos и кол., 1999 г.), като „Aceite Sierra del Moncayo“ се характеризира с осезаеми и балансирани горчиво-пикантни нотки, чиито показатели не надвишават с повече от 2 пункта медианата на признака „плодов аромат“ на продукта.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (3)

http://www.aragon.es/estaticos/GobiernoAragon/Departamentos/AgriculturaGanaderiaMedioAmbiente/AgriculturaGanaderia/Areas/08_Calidad_Agroalimentaria/02_Alimentos_calidad_diferenciada/Pliego_aceite_moncayo_09_12.pdf


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12. Заменен с Регламент (ЕС) № 1151/2012.

(3)  Виж бележка под линия на стр. 2.