15.3.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 77/25


Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

2013/C 77/09

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни  (2)

„PASTA DI GRAGNANO“

ЕО №: IT-PGI-0005-0870-23.03.2011

ЗГУ (X) ЗНП ( )

1.   Наименование:

„Pasta di Gragnano“

2.   Държава-членка или трета държава:

Италия

3.   Описание на земеделския продукт или храна:

3.1.   Вид продукт:

Клас 2.7.

Макаронени изделия

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:

„Pasta di Gragnano“ е продукт, който се получава след смесване на брашно от твърда пшеница с подпочвена вода от местен източник.

Предлага се за консумация под различни форми, до една характерни, плод на творческия подход на хлебарите от Gragnano.

При пускането му за консумация, продуктът трябва да притежава следните характеристики:

Физични характеристики

външен вид: еднороден, без прегаряне и избледняване; не се забелязват шупли, пукнатини или отчупвания, плесен, червеи, паразити или механични примеси,

срез при разчупване: рязко отчетлив,

цвят: сламеножълт,

грапавина: бразди от бронзови изтеглячни дюзи.

При термична обработка „Pasta di Gragnano“ (ЗГУ) има следните характеристики

консистенция: твърда и еластична,

еднородност на термичната обработка: равномерна,

реакция на термична обработка: добра, запазва качествата си дълго,

лепливост: не се наблюдава.

Химични характеристики

съдържание на влага: до 12,5 % в крайния продукт,

минимални хранителни стойности в 100 g сух продукт:

енергийна стойност

1 486 KJ

350 Kcal

протеини

13 g

въглехидрати

73 g

мазнини

1 g

пепел

максимум 0,86 %

Органолептични характеристики

вкус: приятен и изразен вкус на твърда пшеница,

аромат: зряла пшеница.

3.3.   Суровини (само за преработени продукти):

Твърдата пшеница, използвана за производството на „Pasta di Gragnano“ (ЗГУ) трябва да притежава следните характеристики:

съдържание на влага: до 15 % в крайния продукт,

минимални хранителни стойности в 100 g сух продукт:

енергийна стойност

1 486 KJ

350 Kcal

белтъчини

13 g

въглехидрати

73 g

мазнини

1 g

пепел

максимум 0,86 %

Брашното от твърда пшеница се смесва с вода, чийто дял в сместа не надвишава 30 %. На следващия етап сместа се измесва до хомогенна еластична маса

3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход):

3.5.   Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район:

Производственият процес на „Pasta di Gragnano“ включва следните етапи на производство: смесване и измесване, екструдиране или изтегляне, съхнене, охлаждане и стабилизиране, като всички те се извършват на територията на община Gragnano в провинция Napoli.

3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.:

Опаковането трябва да се извършва в производствените стопанства или на мястото на производство до 24 часа след производството, или за да се избегне загубата на влажност, която се отразява на характерните органолептични качества на продукта, или защото загубата на влажност и боравенето с продукта при превоза му могат да предизвикат натрошаването или повреждането на макаронените изделия.

Различните опаковки, използвани за макаронените изделия „Pasta di Gragnano“ са както следва: картонени кутии, прозрачни торби или опаковки, направени от растителни или други поддаващи се на рециклиране материали, които са в съответствие със законодателството на ЕС. Запечатаните опаковки са с тегло 125 g, 250 g, 500 g, 1 kg или 2 kg.

3.7.   Специфични правила за етикетиране:

Върху етикетите, поставени на опаковките, трябва да фигурират с ясни и четливи печатни букви с един и същ размер следните указания:

а)

„Pasta di Gragnano“ и „Защитено географско указание“ или съкращението „ЗГУ“;

б)

името, фирменото наименование и адреса на предприятието опаковчик или производител;

в)

лого на наименованието „Pasta di Gragnano“:

Image

то трябва да се използва непосредствено в съчетание с означението „Защитено географско указание“ и със символа на ЕС.

Логото може да бъде отпечатано в черно и бяло, в монохромен режим или в негатив.

4.   Кратко определение на географския район:

Производственият район на „Pasta di Gragnano“ (ЗГУ) обхваща цялата територия на община Gragnano, в провинция Napoli.

5.   Връзка с географския район:

5.1.   Специфична характеристика на географския район:

Община Gragnano е известна с производството на макаронени изделия от твърда пшеница от XVI век. В исторически план производството на тестени изделия в Gragnano е било дотолкова значимо, че е повлияло на градоустройственото планиране. В средата на XIX век, по повод новия градустройствен план, ширината на улиците и височината на сградите се проектират така, че да улесняват въздушните течения и съответно процеса на съхнене на макаронените изделия.

Процесът на производство на макаронени изделия в община Gragnano винаги е включвал използването на бронзови изтеглячни дюзи. Тази особеност е стимулирала създаването на различни видове изтеглячни дюзи за различни форми макаронени изделия, които въображението на местните жители е свързвало със събития, разказвани в различни истории и местни предания.

Освен това, планините Lattari в близост до Gragnano винаги са осигурявали изобилие от вода. Несъмнено подобен ресурс е улеснявал производството на макаронени изделия както поради факта, че водата е съставка, необходима за замесването на брашното и получаването на необходимото за макаронените изделия тесто, така и за задвижване на мелничарските камъни в мелниците, където се е смилало зърното и се е произвеждало брашното.

„Valle dei Mulini di Gragnano“ пази свидетелства за всичко това — там все още могат да се видят инструментите и способите, използвани едно време при производството на „Pasta di Gragnano“.

Днес община Gragnano е позната като „града на макаронените изделия“ благодарение на своите многовековни традиции в производството им.

5.2.   Специфична характеристика на продукта:

Набраздената повърхност на „Pasta di Gragnano“ позволява макароните да се смесват добре с различни сосове и да се приготвят „al dente“.

Освен това, оригиналните им различни форми, плод на творческото въображение на професионалните местни производители на макарони, открояват продукта и го правят лесно разпознаваем за потребителите.

5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ):

Заявлението за признаване на „Pasta di Gragnano“ (ЗГУ) е основателно предвид репутацията, с която се ползва продуктът и неговата известност. „Pasta di Gragnano“ е в действителност известен със своя традиционен метод на производство с бронзови изтеглячни дюзи.

Те придават на макаронените изделия набразденост, която им позволява да „задържат“ сосове и подправки. При екструдирането, бронзовите изтеглячни дюзи задържат тестото в точките на контакт на дюзите и по този начин се образуват малки грапавини, които позволяват на макаронените изделия, след сготовянето им, лесно да „улавят“ и „задържат“ сосовете. Те също така увеличават повърхността, която влиза в контакт с вкусовите папили на езика, подчертават и запазват типичния вкус и аромат на пшеницата.

Тези характерни свойства на „Pasta di Gragnano“ наред с голямото разнообразие от оригинални форми на тези макаронени изделия са спечелили вниманието на готвачи и потребители, за което свидетелстват многобройните публикации в специализирани издания. Например: „La pasta dei grandi chef“ в списание „Cucina Gourmet“ (стр. 122—124, изд. Edifim, 2010 г.), статията „La pasta di Gragnano“ в кулинарния наръчник „L'Italia del gambero Rosso“ (стр. 90, изд. Sole 24 ore, 2007 г.), статията „La pasta Artigianale: aziende storiche“ в наръчника „Adesso pasta“ (стр. 54—55, Altraeconomia, 2010 г.). Освен тези публикации съществуват и други статии, публикувани в ежедневници: „Sfida fra chef con la pasta di Gragnano“ (La Repubblica, 21 юни 2012 г.), „Italie: À Gragnano la vie rêvée des pâtes“ (Le Monde, 17 декември 2010 г.), „A Gragnano tutti pazzi per la pasta“ (Corriere della sera — Doveviaggi.it — февруари 2012 г.), „Spaghetti, penne e rigatoni: dalla “base” alle 5 stelle“ (Corriere della sera — 25 април 2012 г.), „Pasta Diva“ (Corriere della sera — itinerari gastronomici — 6 октомври 2010 г.).

В Gragnano продължават да ползват бронзови изтеглячни дюзи въпреки разпространението на дюзите от тефлон. Макар тефлонът да улеснява производствения процес, той не може да се сравнява с традиционните методи на производство, с които „Pasta di Gragnano“ са спечелили репутацията си.

Заслужава да се отбележи и вниманието, което майсторите на макаронени изделия от Gragnano отделят на етапа на съхнене, за да гарантират правилното му протичане. Става дума за умения, предавани от поколения, още от времето, когато макаронените изделия са били разстилани върху сушилни на открито по улиците на Gragnano. Правилно контролираният процес на съхнене осигурява на изделията по-добри характеристики при термичната обработка и гарантира, че те няма да изгубят своя аромат и вкус.

От много години Gragnano е домакин на тематично събитие, по време на което по улиците се показват старите методи на производство на „Pasta di Gragnano“.

Изворите и библиографията относно „Pasta di Gragnano“ свидетелстват, че производството на „Pasta di Gragnano“ датира от XVI-XVII в. По време на Кралството на двете Сицилии в средата на XIX в., славата на макаронените изделия от Gragnano и усилията и познанията на жителите, участващи в производството им, се разнася из цялото кралство.

На прага на обединението на Италия, голямото производство на макаронени изделия в Gragnano се дължи на около 100 фабрики, в които работят най-малко 70 % от активното население на Gragnano.

От началото на ХХ в. названието „Pasta di Gragnano“ се е наложило толкова убедително в ежедневния език и делови отношения, че търговците на дребно от Флоренция, Торино и Милано, както и чуждестранните търговци на дребно, отдавна търсят в големи количества именно „Pasta di Gragnano“.

Препратка към публикуваната спецификация:

Настоящата администрация е започнала националната процедура за възражения с публикуването на предложението за признаване на ЗГУ „Pasta di Gragnano“ в Официален вестник на Италианската република № 198 на 25 август 2010 година. Пълният текст на продуктовата спецификация е на разположение на следния интернет сайт:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

или

на началната страница на Министерство на земеделието, храните и горската политика (http://www.politicheagricole.it), където директен достъп до документа се получава чрез опцията „Qualità e sicurezza“ (в горния десен ъгъл на екрана) и след това върху „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“.


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12. Заменен с Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 21 ноември 2012 г. относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни.