52013PC0914

Препоръка за ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА за преодоляване на прекомерния бюджетен дефицит в Хърватия /* COM/2013/0914 final - 2013/ () */


Препоръка за

ПРЕПОРЪКА НА СЪВЕТА

за преодоляване на прекомерния бюджетен дефицит в Хърватия

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 126, параграф 7 от него,

като взе предвид препоръката на Комисията,

като има предвид, че:

(1)       Съгласно член 126 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) държавите членки трябва да избягват прекомерния бюджетен дефицит.

(2)       Пактът за стабилност и растеж се основава на целта за осигуряване на стабилни публични финанси като средство за укрепване на предпоставките за ценова стабилност и висок и устойчив растеж, водещ до създаване на трудова заетост.

(3)       На [X януари 2014 г.] Съветът реши съгласно член 126, параграф 6 от ДФЕС, че в Хърватия съществува прекомерен бюджетен дефицит.

(4)       В съответствие с член 126, параграф 7 от ДФЕС, както и с член 3 от Регламент (ЕО) № 1467/97 за определяне и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит (ППД)[1] Съветът отправя препоръка до съответната държава членка с оглед преодоляване на прекомерния дефицит в рамките на определен период. В препоръката се определя максимален срок от шест месеца, през който съответната държава членка да предприеме ефективни действия в тази насока. Освен това в препоръката за коригирането на прекомерния дефицит Съветът следва да изиска да бъдат постигнати годишни бюджетни цели, които съгласно прогнозата, на която се базира препоръката, съответстват на минимално годишно подобрение на структурното салдо (т.е. коригираното спрямо фазата на икономическия цикъл салдо, без еднократните и другите временни мерки) от най-малко 0,5 % от БВП като референтна стойност. Освен това, в съответствие с член 2 от Регламент (ЕО) № 1467/97, определящ изискванията съгласно критерия за дълга, бюджетната цел, която се препоръчва за последната година от периода за извършване на корекцията, трябва да гарантира, че изискваното намаление на разликата между съотношението на дълга към БВП и заложената в Договора референтна стойност (60 % от БВП) ще се осъществи в рамките на две години след коригирането на прекомерния дефицит въз основа на прогнозите на Комисията.

(5)       Съгласно прогнозата на Комисията от есента на 2013 г. се очаква дефицитът по консолидирания държавен бюджет да остане над референтната стойност от 3 % от БВП в периода 2013—2015 г., а структурното салдо да продължи да се влошава през целия прогнозен период — от около 4 % от БВП през 2013 г. до почти 6 % от БВП през 2015 г. Това се дължи главно на по-високите разходи, като например лихвени разходи, в съчетание със спад на приходите. В прогнозата на Комисията от есента на 2013 г. не е отчетена програмата за бюджетна консолидация, която бе обявена през септември 2013 г. с публикуването на насоките за икономическата и фискалната политика, тъй като информацията за консолидационните мерки по обявения пакет бе твърде ограничена. Мерките, представени при второто преразглеждане на бюджета за 2013 г. и в проектобюджета за 2014 г., приет от правителството на 14 ноември 2013 г. и представен на парламента, нямат съществено въздействие върху бюджетните тенденции. В действителност предвижданията за държавните приходи и разходи и консолидирания държавен дълг, посочени в прогнозата на Комисията от есента на 2013 г. и актуализирани съобразно новите данни, получени след публикуването, показват твърде незначителни промени. Комисията използва преразгледаните прогнози като нов базов сценарий.

(6)       По отношение на състоянието на консолидирания държавен дълг съгласно преразгледания бюджет за 2013 г. и проектобюджета за 2014 г. се очаква неговото съотношението към БВП да достигне 62 % в края на 2014 г. и да се увеличи допълнително до около 64 % и 64¾ % през съответно 2015 г. и 2016 г. В прогнозата на Комисията от есента на 2013 г. се предвижда през 2014 г. съотношението на държавния дълг към БВП да надхвърли референтната стойност по Договора, достигайки близо 65 %, и да продължи да нараства през прогнозния период. Актуализацията на прогнозата от есента на 2013 г. въз основа на допълнителната информация, получена след нейното публикуване (конкретно относно емитираните през ноември 2013 г. облигации в USD), показва, че съотношението на консолидирания държавен дълг ще надхвърли прага от 60 % от БВП още през 2013 г.

(7)       В условията на голяма несигурност по отношение на развитието на икономиката и бюджетната сфера бюджетната цел, препоръчана за последната година от срока за извършване на корекцията, следва да се формулира така, че стойността ѝ да бъде отчетливо по-ниска от референтната стойност, с цел да се гарантира спазването на целевия показател за намаляване на дълга през последната година от период на ППД.

(8)       Съгласно Регламент № 1467/97 корекцията на прекомерния дефицит следва да бъде осъществена в годината, следваща годината на неговото установяване, освен при наличието на особени обстоятелства. С оглед прекомерният дефицит да бъде коригиран в съответствие с този подход най-късно до 2015 г. и същевременно да се осигури спазването на целевия показател за намаляването на дълга, е необходимо подобрение на структурното салдо с най-малко 1,3 % от БВП през 2014 г. и 2015 г. Това би довело до значителен спад на производството и допълнително ще подсили дълбоката и продължителна рецесия. Би могло да се удължат крайните срокове, по-специално по отношение на процедурите при прекомерен дефицит въз основа на критерия за дълга, когато бюджетният дефицит, необходим за покриване на критерия за дълга, е значително по-нисък от 3 % от БВП.

(9)       С оглед на това е оправдано корекцията на прекомерния дефицит да бъде осъществена в срок до 2016 г. За да коригира в рамките на удължения срок дефицита по надежден и устойчив начин, Хърватия следва по-конкретно да постигне целеви стойности на номиналното салдо по консолидирания държавен бюджет от 4,6 % от БВП през 2014 г., 3,5 % от БВП през 2015 г. и 2,7 % от БВП през 2016 г., което съответства на годишно подобрение на структурното салдо от 0,5 % от БВП през 2014 г., 0,9 % от БВП през 2015 г. и 0,7 % от БВП през 2016 г., въз основа на сценария по ППД. Наборът от стъпки за корекция бе изготвен въз основава на прогнозата на Комисията от есента на 2013 г., актуализирана с новите данни от преразгледания бюджет за 2013 г. и проектобюджета за 2014 г., и бе удължен до 2018 г. посредством стандартни допускания по отношение на преодоляването на разликата между фактическия и потенциалния БВП и чувствителността на бюджета към стопанския цикъл. Тези стъпки за коригиране на дефицита ще позволят свеждане на номиналния бюджетен дефицит под референтната стойност от 3 % от БВП до 2016 г., като в същото време се осигури приближаване на съотношението на дълга към БВП до референтната стойност от 60 % със задоволителни темпове и следователно покриване на критерия за държавния дълг. Въз основа на сценария по ППД Хърватия би трябвало да приеме мерки за консолидация в размер на 2,3 % от БВП през 2014 г. и 1 % от БВП през 2015 г. и 2016 г., за да постигне посочените по-горе структурни цели. Тези цели са съобразени с необходимостта да се компенсират отрицателните вторични ефекти от фискалната консолидация върху публичните финанси чрез въздействието ѝ върху икономическата активност.

(10)     Мерките за бюджетна консолидация следва да гарантират продължително подобрение на салдото по консолидирания държавен бюджет, като в същото време бъдат насочени към повишаване на качеството на публичните финанси. В това отношение биха били подходящи конкретно мерки, с които се дава приоритет на насърчаващите растежа разходи и инвестиции, включително чрез използването на Кохезионния фонд и структурните фондове на ЕС, подобрява се спазването на данъчното законодателство и се укрепва фискалната рамка.

(11)     С цел да се гарантира постигането на резултати, благоприятстващи в най-голяма степен икономическия просперитет в средносрочен до дългосрочен план, коригирането на прекомерния дефицит следва да бъде придружено от макроструктурни реформи. Тези мерки следва да имат за цел укрепване на потенциала за икономически растеж чрез установяване на по-гъвкави условия на пазара на труда, подобряване на качеството на бизнес средата и повишаването на ефикасността на публичната администрация,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

(1) Хърватия следва да преодолее прекомерния си бюджетен дефицит до 2016 г.

(2) Хърватия следва да постигне целеви стойности на номиналния дефицит по консолидирания държавен бюджет от 4,6 % от БВП през 2014 г., 3,5 % от БВП през 2015 г. и 2,7 % от БВП през 2016 г., което съответства на годишно подобрение на структурното салдо от 0,5 % от БВП през 2014 г., 0,9 % от БВП през 2015 г. и 0,7 % от БВП през 2016 г.

(3) Хърватия следва да определи и стриктно приложи мерките, необходими за постигане на корекцията на прекомерния дефицит до 2016 г., и да използва всички извънредни приходи за намаляване на дефицита.

(4) Като краен срок, в който Хърватия да предприеме ефективни действия и в съответствие с член 3, параграф 4а от Регламент (ЕО) № 1467/97 да докладва подробно за консолидационната стратегия, предвидена за постигане на поставените цели, Съветът определи 30 април 2014 г., след което властите следва да докладват за напредъка по прилагането на тези препоръки най-малко на всеки шест месеца до пълното преодоляване на прекомерния дефицит.

Освен това Съветът призовава хърватските власти i) да извършат задълбочен преглед на разходите с цел рационализиране на разходите за работни заплати, социално осигуряване и субсидии и осигуряване на необходимия фискален капацитет за осъществяване на насърчаващи растежа разходи, включително съфинансиране на финансирани от ЕС проекти, ii) да подобрят допълнително спазването на данъчното законодателство и да повишат ефикасността на данъчната администрация, както и iii) да подобрят институционалната рамка на публичните финанси, включително чрез по-ефективно многогодишно бюджетно планиране, укрепване на ролята и независимостта на Комитета по фискална политика и гарантиране на спазването на фискалните правила. Съветът приканва хърватските власти също така да проведат структурни реформи, насочени най-вече към преодоляване на липсата на гъвкавост на пазара на труда и неблагоприятната бизнес среда и подобряване на качеството на дейността на публичната администрация, с оглед повишаване на растежа на потенциалния БВП.

Адресат на настоящата препоръка е Република Хърватия.

Съставено в Брюксел на […] година.

                                                                       За Съвета

                                                                       Председател

[1]               ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 6.