52013PC0250

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 302/2009 на Съвета относно многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море /* COM/2013/0250 final - 2013/0133 (COD) */


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.           КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Съюзът е договаряща страна по Международната конвенция за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (наричана по-долу „Конвенцията“). Червеният тон е най-важният вид в Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (наричана по-долу „ICCAT“) и в момента е единственият, за който се прилага многогодишен план за възстановяване. Настоящото транспониране е свързано с критични разпоредби в плана за възстановяване, които бяха подробно обсъдени и приети на годишната среща на ICCAT през ноември 2012 г. съгласно Препоръка 12-03.

На своята 16-та специална среща през 2008 г. създадената с конвенцията ICCAT прие Препоръка 08-05 за въвеждане на нов план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море, който заменя предишния план за възстановяване, приет през 2006 г. Преди Препоръка 08-05 да породи действие беше приет Регламент (ЕО) № 302/2009 на Съвета[1].

На своята 17-та специална среща през 2010 г. ICCAT прие Препоръка 10-04 за изменение на многогодишния план за възстановяване на червения тон. С оглед възстановяване на запасите Препоръка 10-04 предвижда допълнително намаляване на общия допустим улов и засилване на мерките за понижаване на риболовния капацитет и за засилване на мерките за контрол, най-вече по отношение на операциите по прехвърляне и поставяне в клетки, както и предвижда допълнителна препоръка през 2012 г. от страна на Постоянния комитет за изследвания и статистика (SCRS) относно установяването на местата за размножаване и създаването на резервати.

На своята специална среща през 2012 г. ICCAT прие Препоръка 12-03 за изменение на многогодишния план за възстановяване на червения тон. С цел по-добро адаптиране на риболовните сезони към дейността на флота в Препоръка 12-03 се предвижда изменение на „откритите“ риболовни сезони, които са различни от „закритите“ риболовни сезони, определени в член 7 от Регламент (ЕО) № 302/2009 на Съюза, изменен с член 1, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 500/2012[2]. Освен това действителните дати, на които е разрешен риболовът от страна на кораби с мрежа гъргър, кораби с подхранка и кораби за тралене, бяха изменени. Накрая, за да се избегне неяснотата по отношение на онези съоръжения, за които няма конкретни правила за риболовния сезон, бе необходимо да се включи разпоредба, която изрично да разрешава използването на всички останали съоръжения за риболов през цялата година.

Срещу тази препоръка обаче имаше няколко възражения от договарящи страни по ICCAT, които най-вероятно ще отложат нейното влизане в сила до месец август 2013 г. Тези възражения обаче бяха свързани с разпределението на ОДУ и не засягат риболовните сезони. Освен това на последната междусесийна среща, проведена в Севиля (18-20 февруари 2013 г.), договарящите страни по ICCAT изразиха намерението си да приложат разпоредбите на Препоръка 12-03, включително новия риболовен сезон за корабите с мрежа гъргър (26 май — 24 юни), както е определено в параграф 22 от препоръката.

Що се отнася до риболовен сезон 2013 г., в Регламент (ЕС) № 40/2013 за определяне за 2013 г. на наличните възможности за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, които са предмет на международни преговори или споразумения[3], Съветът вече е постановил, че сезонът за кораби с мрежа гъргър ще тече от 26 май 2013 г. до 24 юни 2013 г., за да се предостави на държавите членки достатъчно време за планиране. Само риболовният сезон за кораби с мрежа гъргър беше разгледан в посочения регламент поради времевия график и степента на важност на това съоръжение предвид по-високия му риболовен капацитет и предишни случаи на неспазване.

До цялостното прилагане на Препоръка 12-03 и влизането ѝ в сила, с цел да се осигури ефективното опазване на запасите от червен тон, като се гарантира спазването на тези нови риболовни сезони и се улеснят дейностите по правоприлагането, както и за да се предостави правна сигурност по отношение на риболовните сезони, следователно е необходимо да се измени разпоредбата, засягаща риболовните сезони в Регламент (ЕО) № 302/2009 на Съвета.

По тези причини, както и за да се позволи на държавите членки правилно да изготвят плановете си за риболов, капацитет и инспекции, свързани с риболовните сезони, и да изпълнят задълженията си за докладване, е необходимо тази разпоредба да се измени във възможно най-кратък срок, а промените да се приложат с обратна сила, считано от 1 януари 2013 г.

Поради това Регламент (ЕО) № 302/2009 следва да бъде съответно изменен.

2.           РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

С държавите членки, засегнати от този вид риболов (CY, ES, FR, GR, IT, MT и PT), бяха извършени консултации по време на заседанието на ръководната група за съвместния план за разполагане за червения тон, проведено в седалището на Европейската агенция за контрол на рибарството във Виго на 11 декември 2012 г., относно необходимостта от изясняване на датите на риболовния сезон. Всички те се споразумяха да въведат датите, както са определени в параграфи 21 — 26 от Препоръка 12-03 на ICCAT за изменение на Препоръката на ICCAT относно установяване на многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море.

3.           ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Целта на предложението е транспониране в законодателството на ЕС на препоръка, приета в рамките на ICCAT, чрез изменение на Регламент (ЕО) № 302/2009 на Съвета по отношение на риболовните сезони за съоръжения, използвани за риболов на червен тон. Ограниченият обхват на настоящото предложение означава, че то е необходимо с цел осигуряване на бързото приемане на регламента преди началото на риболовен сезон 2013 г.

2013/0133 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕО) № 302/2009 на Съвета относно многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 2 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет[4],

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)       Съюзът е страна по Международната конвенция за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (наричана по-долу „Конвенцията“).

(2)       На своята 16-та специална среща през 2008 г. създадената с конвенцията Международна комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (наричана по-долу „ICCAT“) прие Препоръка 08-05 за установяване на нов план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море, който заменя предишния план за възстановяване, приет през 2006 г. Регламент (ЕО) № 302/2009[5] беше приет с цел прилагане на тези международни мерки за опазване на равнището на Съюза.

(3)       На своята 17-та специална среща през 2010 г. ICCAT прие Препоръка 10-04 за изменение на многогодишния план за възстановяване на червения тон. След това Регламент (ЕО) № 302/2009 бе изменен с Регламент (ЕС) № 500/2012[6], с цел да се приложат тези преразгледани международни мерки за опазване на равнището на Съюза.

(4)       На 18-тата си специална среща през 2012 г. ICCAT прие Препоръка 12-03, с която допълнително измени многогодишния план за възстановяване на червения тон. С цел по-добро адаптиране на риболовните сезони към дейността на флотовете, в Препоръка 12-03 се предвижда промяна на риболовните сезони, които вече са определени като открити сезони за разлика от закритите сезони, посочени в предишните препоръките на ICCAT. Освен това действителните дати, на които е разрешен риболовът от страна на кораби с мрежа гъргър, кораби с подхранка и кораби за тралене, бяха изменени. Накрая, за да се избегне неяснотата по отношение на онези съоръжения, за които няма конкретни правила за риболовните сезони, бе необходимо да се включи разпоредба, която изрично да разрешава използването на всички останали съоръжения за риболов през цялата година.

(5)       До влизането в сила на Препоръка 12-03 на ICCAT и цялостното ѝ прилагане, с цел да се осигури ефективно опазване на запасите от червен тон, да се предостави правна сигурност по отношение на риболовните сезони и, накрая, да се позволи на държавите членки правилно да изготвят плановете си за риболов, капацитет и инспекции и да изпълнят задължения си за докладване, е целесъобразно във възможно най-кратък срок да се изменят разпоредбите относно риболовните сезони в Регламент (ЕО) № 302/2009 и тези изменения да се приложат от началото на 2013 г.

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Член 7 от Регламент (ЕО) № 302/2009 се заменя със следното:

„Член 7

Риболовни сезони

1.           Риболовът на червен тон се разрешава в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море за големи пелагични кораби за улов с парагада, които са с дължина над 24 m, за периода от 1 януари до 31 май, с изключение на зоната, ограничена на запад от 10 °з.д. и на север от 42 °с.ш., където такъв риболов се разрешава за периода от 1 август до 31 януари.

2.           Риболовът на червен тон с мрежа гъргър се разрешава в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море за периода от 26 май до 24 юни.

3.           Риболовът на червен тон от кораби с подхранка и от кораби за тралене се разрешава в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море за периода от 1 юли до 31 октомври.

4.           Риболовът на червен тон с пелагични траулери се разрешава в източната част на Атлантическия океан за периода от 16 юни до 14 октомври.

5.           Любителският и спортният риболов на червен тон се разрешават в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море за периода от 16 юни до 14 октомври.

6.           Риболовът на червен тон със съоръжения, различни от посочените в параграфи 1—5, е разрешен през цялата година.“

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. Той се прилага от 1 януари 2013 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент                         За Съвета

Председател                                                Председател

[1]               ОВ L 96, 15.4.2009 г.

[2]               ОВ L 157, 16.6.2012 г.

[3]               ОВ L 23, 25.1.2013 г.

[4]               ОВ C , , стр. .

[5]               ОВ L 96, 15.4.2009 г.

[6]               ОВ L 157, 16.6.2012 г.