52013PC0185

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за отмяна на Регламент (ЕО) № 827/2004 на Съвета за забрана на вноса на атлантически едроок тон (Thunnus obesus) с произход от Боливия, Камбоджа, Грузия, Екваториална Гвинея и Сиера Леонe и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1036/2001 /* COM/2013/0185 final - 2013/0097 (COD) */


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.           КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

На 14 ноември 1997 г. Европейският съюз стана договаряща страна по Международната конвенция за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (Конвенцията ICCAT) по силата на Решение 86/238/ЕИО на Съвета[1].

В Конвенцията ICCAT се предвижда рамка за регионално сътрудничество при опазването и управлението на рибата тон и тоноподобните видове в Атлантическия океан и прилежащите към него морета чрез създаване на Международна комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT) и чрез приемане от страна на тази комисия на мерки за опазване и управление, които стават задължителни за договарящите страни.

През 1998 г. ICCAT прие резолюция 98—18 относно недокладвания и нерегламентирания улов на риба тон от кораби с парагада с голям капацитет за улов в района, обхванат от Конвенцията. С тази резолюция бяха въведени процедури за идентифициране на държавите, чиито кораби са ловили риба тон и тоноподобни видове по начин, който намалява ефективността на мерките на ICCAT за опазване и управление. В нея също така се посочват мерките, които да бъдат предприети, и в които при необходимост да бъдат включени ограничителни мерки за недискриминационна търговия, с цел да не се позволи на корабите на тези държави да продължават да прилагат подобни риболовни практики.

След приемането на резолюция 98—18 ICCAT е идентифицирала Боливия, Камбоджа, Екваториална Гвинея, Грузия и Сиера Леонe като държави, чиито кораби извършват улов на атлантически дебел (едроок) тон (Thunnus obesus) по начин, който намалява ефективността на приетите от нея мерки за опазване и управление, като е подкрепила заключенията си с данни относно улова, търговията и дейностите на корабите. Вследствие на това ICCAT препоръча договарящите страни да предприемат подходящи мерки в съответствие с разпоредбите на резолюцията от 1998 г., с които да се забрани вносът от гореспоменатите държави на атлантически дебел (едроок) тон и на получените от него продукти под каквато и да е форма.

Поради тази причина с Регламент (ЕО) № 827/2004[2] бе забранен вносът в Европейския съюз на атлантически дебел (едроок) тон с произход от Боливия, Камбоджа, Екваториална Гвинея, Грузия и Сиера Леонe.

На 14-ото си специално заседание през 2004 г. ICCAT призна усилията, положени от Камбоджа, Екваториална Гвинея и Сиера Леоне за отстраняване на посочените от нея проблеми, и прие препоръки за отмяна на мерките за ограничаване на търговията спрямо тези три държави.

В резултат на това Регламент (ЕО) № 827/2004 бе изменен с Регламент (ЕО) № 919/2005[3], така че предвидената в него забрана на посочения внос остана в сила само за Боливия и Грузия, докато вносът от Камбоджа, Екваториална Гвинея и Сиера Леоне бе разрешен отново.

На 22-рото си редовно годишно заседание ICCAT призна положените усилия и предприетите действия от страна на Боливия и Грузия и прие препоръка 11—19 за отмяна на наложената на тези две държави забрана за внос на атлантически дебел (едроок) тон и на получените от него продукти.

Поради това Регламент (ЕО) № 827/2004, изменен с Регламент (ЕО) № 919/2005, следва да бъде отменен.

2.           РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОТ ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Не се прилага.

3.           ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Отмяната на забраната за внос на атлантически дебел (едроок) тон и получените от него продукти, наложена на Боливия и Грузия, бе приета от ICCAT — международен орган, в който Европейският съюз е договаряща страна. С оглед на изпълнението на своите международни ангажименти Европейският съюз следва да въведе посоченото решение в правото на Съюза и следователно да отмени Регламент (ЕО) № 827/2004. Тъй като настоящото предложение се отнася до общата търговска политика, неговото правно основание следва да бъде член 207 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

4.           ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Не се прилага.

5.           НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЕЛЕМЕНТИ

Не се прилага.

2013/0097 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за отмяна на Регламент (ЕО) № 827/2004 на Съвета за забрана на вноса на атлантически едроок тон (Thunnus obesus) с произход от Боливия, Камбоджа, Грузия, Екваториална Гвинея и Сиера Леонe и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1036/2001

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 207, параграф 2 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)       На 14 ноември 1997 г. Европейският съюз стана договаряща страна по Международната конвенция за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (Конвенцията ICCAT) по силата на Решение 86/238/ЕИО на Съвета[4].

(2)       В Конвенцията ICCAT се предвижда рамка за регионално сътрудничество при опазването и управлението на рибата тон и тоноподобните видове в Атлантическия океан и прилежащите към него морета чрез създаване на Международна комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT) и чрез приемане от страна на тази комисия на мерки за опазване и управление, които стават задължителни за договарящите страни.

(3)       През 1998 г. ICCAT прие резолюция 98—18 относно недокладвания и нерегламентирания улов на риба тон от кораби с парагада с голям капацитет за улов в района, обхванат от Конвенцията. С тази резолюция бяха въведени процедури за идентифициране на държавите, чиито кораби са ловили риба тон и тоноподобни видове по начин, който намалява ефективността на мерките на ICCAT за опазване и управление. В нея също така се посочват мерките, които да бъдат предприети, и в които при необходимост да бъдат включени ограничителни мерки за недискриминационна търговия, с цел да не се позволи на корабите на тези държави да продължават да прилагат подобни риболовни практики.

(4)       След приемането на резолюция 98—18 ICCAT е идентифицирала Боливия, Камбоджа, Екваториална Гвинея, Грузия и Сиера Леоне като държави, чиито кораби извършват улов на атлантически дебел (едроок) тон (Thunnus obesus) по начин, който намалява ефективността на приетите от нея мерки за опазване и управление, като е подкрепила заключенията си с данни относно улова, търговията и дейностите на корабите.

(5)       Вследствие на това ICCAT препоръча договарящите страни да предприемат подходящи мерки в съответствие с разпоредбите на резолюцията от 1998 г., с които да се забрани вносът от гореспоменатите държави на атлантически дебел (едроок) тон и на получените от него продукти под каквато и да е форма.

(6)       С Регламент (ЕО) № 827/2004 на Съвета[5] бе забранен вносът в Европейския съюз на атлантически дебел (едроок) тон с произход от Боливия, Камбоджа, Екваториална Гвинея, Грузия и Сиера Леоне.

(7)       На 14-ото си специално заседание през 2004 г. ICCAT призна усилията, положени от Камбоджа, Екваториална Гвинея и Сиера Леоне за отстраняване на посочените от нея проблеми, и прие препоръки за отмяна на мерките за ограничаване на търговията спрямо тези три държави.

(8)       В резултат на това Регламент (ЕО) № 827/2004 бе изменен с Регламент (ЕО) № 919/2005[6], така че предвидената в него забрана на посочения внос остана в сила само за Боливия и Грузия, докато вносът от Камбоджа, Екваториална Гвинея и Сиера Леоне бе разрешен отново.

(9)       На 22-рото си редовно годишно заседание ICCAT призна предприетите действия от страна на Боливия и Грузия и прие препоръка 11—19 за отмяна на наложената на тези две държави забрана за внос на атлантически дебел (едроок) тон и на получените от него продукти.

(10)     Поради това Регламент (EО) № 827/2004 следва да бъде отменен,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕО) № 827/2004 се отменя.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на седмия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент                         За Съвета

Председател                                                Председател

[1]               ОВ L 162, 18.6.1986 г., стр. 33.

[2]               ОВ L 127, 29.4.2004 г., стр. 21.

[3]               ОВ L 156, 18.6.2005 г., стр. 1.

[4]               ОВ L 162, 18.6.1986 г., стр. 33.

[5]               ОВ L 127, 29.4.2004 г., стр. 21.

[6]               ОВ L 156, 18.6.2005 г., стр. 1.