22.12.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 398/6


Съобщение на Комисията за изменение на приложението към Съобщението на Комисията до държавите-членки относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към застраховането на краткосрочни експортни кредити

(текст от значение за ЕИП)

2012/C 398/02

I.   ВЪВЕДЕНИЕ

(1)

Точка 13 от новото Съобщение на Комисията до държавите-членки относно прилагането на член 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към застраховането на краткосрочни експортни кредити (1) (съобщението) гласи, че държавните застрахователи (2), ползващи се с някои предимства в сравнение с частните кредитни застрахователи, не могат да предоставят застраховки за краткосрочни експортни кредити за продаваеми рискове. Продаваемите рискове се определят в точка 9 като търговски и политически рискове с максимален период на риска под две години, свързани с публични и непублични купувачи в държавите, изброени в приложението към съобщението.

(2)

Вследствие на трудната ситуация в Гърция през 2011 г. бе наблюдавана липса на капацитет за застраховане или презастраховане, покриващо износа за Гърция. Това накара Комисията да измени своето Съобщение до държавите-членки съгласно член 93, параграф 1 от Договора за ЕО относно прилагането на членове 92 и 93 от Договора към застраховането на краткосрочни експортни кредити, което бе в сила по това време, като временно извади Гърция от списъка на държавите с продаваеми рискове (3). Срокът на действие на изменението изтича на 31 декември 2012 г. В резултат на това от 1 януари 2013 г. Гърция по принцип би трябвало да се счита за държава с продаваеми рискове, тъй като всички държавите-членки на ЕС, са включени в списъка на държавите с продаваеми рискове, посочен в приложението към новото съобщение, което влиза в сила на 1 януари 2013 г.

(3)

Въпреки това раздел 5.2 от съобщението, в който е предвидена специална процедура за възможни изменения на списъка на държави с продаваеми рискове, се прилага от датата на приемането на съобщението, т.е. от 6 декември 2012 г. С оглед на трудното положение в Гърция Комисията реши да използва тази процедура, за да определи дали сегашното състояние на пазара оправдава изтичането през 2013 г. на срока, през който Гърция е извадена от списъка на държавите с продаваеми рискове, или дали е необходимо той да бъде удължен.

II.   ОЦЕНКА

(4)

С цел да определи дали липсата на достатъчен капацитет в частния сектор за покриването на всички икономически оправдани рискове оправдава удължаването на срока на временното изваждане на Гърция от списъка на държавите с продаваеми рискове, Комисията се консултира с държави-членки, частни кредитни застрахователи и други заинтересовани страни и им поиска информация. На 6 ноември 2012 г. Комисията публикува искане за информация относно наличието на застраховане на краткосрочни експортни кредити за износ към Гърция (4). Крайният срок за отговор изтече на 23 ноември 2012 г. Бяха получени 25 отговора от държави-членки, частни застрахователи и износители.

(5)

От предоставената на Комисията информация става ясно, че капацитетът на частния сектор да застрахова експортни кредити за Гърция продължава да е недостатъчен и че в близко бъдеще не се очаква да има нов наличен капацитет. През 2011/2012 г. общият осигурен оборот за рискове, свързани с Гърция, е намалял значително. Почти не се намират нови лимити за застраховане на тези рискове, а наличните и съществуващите лимити бяха намалени или сведени до нула. Същевременно държавните застрахователи отчетоха нарастващо търсене на застраховане на кредити при износ за Гърция поради недостатъчното частно застраховане.

(6)

Откакто Комисията взе решение временно да извади Гърция от списъка на държави с продаваеми рискове през април 2012 г. (5), частният сектор продължи да ограничава своя капацитет. Няма участник в допитването, който да счита, че през 2013 г. ще има достатъчен капацитет в частния сектор. Анализът на Комисията относно липсата на достатъчен капацитет в частния сектор за застраховане на експортни кредити по отношение на Гърция, направен в посоченото решение, продължава да е в сила.

(7)

От април 2010 г. насам икономическите перспективи за Гърция непрекъснато се влошаваха. Според Европейската икономическа прогноза от есента на 2012 г. гръцката икономика остава в дълбока рецесия. Свиването на икономическия растеж се очаква да продължи и през 2013 г (6). Продължаващото влошаване на икономическата среда е отразено в рейтингите на държавния риск (7). Това се отразява сериозно на гръцките предприятия и много от тях изпадат в несъстоятелност (8). През 2013 г. не се очаква подобрение на тази ситуация.

(8)

По тези причини и въз основа на събраната информация Комисията заключи, че капацитетът на частния сектор е недостатъчен, за да обхване всички икономически оправдани рискове, и реши да продължи изваждането на Гърция от списъка на държавите с продаваеми рискове.

III.   ИЗМЕНЕНИЕ НА СЪОБЩЕНИЕТО

(9)

От 1 януари 2013 г. до 31 декември 2013 г. се прилага следното изменение на приложението към Съобщението на Комисията до държавите-членки относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към застраховането на краткосрочни експортни кредити:

Приложението се заменя със следното:

Списък на държавите с продаваеми рискове

Всички държави-членки с изключение на Гърция,

Австралия

Канада

Исландия

Япония

Нова Зеландия

Норвегия

Швейцария

Съединени американски щати“


(1)  ОВ C 392, 19.12.2012 г., стр. 1.

(2)  „Държавен застраховател“ означава дружество или друга организация, която предоставя застраховане на експортни кредити с подкрепата или от името на държава-членка, или държава-членка, която предлага застраховане на експортни кредити, вж. точка 9.

(3)  ОВ C 117, 21.4.2012 г., стр. 1.

(4)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2012_export_greece/index_en.html

(5)  Виж бележка под линия на стр. 3.

(6)  Европейска комисия, „Европейска икономическа прогноза — есен 2012 г.“, European Economy (Европейска икономика) бр. 7/2012 г., стр. 66.

(7)  Например, според Moody: C (длъжникът не е изпълнил едно или повече от своите финансови задължения (със или без кредитна оценка), на техния падеж), според S&P: CCC, според Fitch: ССС (длъжникът понастоящем е уязвим и зависим от наличието на благоприятни икономически условия, за да изпълни своите ангажименти).

(8)  Броят на предприятията в несъстоятелност се е увеличил с 30 % на годишна база между 2010 г. и 2011 г. (Atradius country risk update, Greece, July 10, 2012) и се очаква той да нарасне още повече през 2012 г. и 2013 г. (Euler Hermes Economic Outlook No 1186 (Euler Hermes икономически перспективи № 1186).