7.3.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 69/10


Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

2012/C 69/08

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

„ACEITUNA ALOREÑA DE MÁLAGA“

ЕО №: ES-PDO-0005-0785-03.08.2009

ЗГУ ( ) ЗНП ( X )

1.   Наименование:

„Aceituna Aloreña de Málaga“

2.   Държава-членка или трета държава:

Испания

3.   Описание на земеделския продукт или храна:

3.1.   Вид продукт:

Клас 1.6:

Плодове, зеленчуци и зърнени култури, пресни или преработени

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:

Овкусени трапезни маслини, получени от здрави плодове от сорта маслинови дървета Aloreña (Olea europea, L.), обрани при подходящата степен на зрялост и преди да променят цвета си. Маслините са разцепени на две, присъщата им горчивина е смекчена в саламура чрез естествена ферментация и са овкусени с мащерка, резене, чесън и черен пипер или екстракти от тези растения в съотношение в рамките на 1—3 %. Този процес се базира на наследствени обичаи, предавани поколение на поколение.

Трите вида „Aceituna Aloreña de Málaga“ — verdes frescas (пресни зелени), tradicionales (традиционни) и curadas (консервирани) — се характеризират с физико-химични свойства, които се дължат единствено на използвания сорт и метода на производство в района, в който се отглеждат и преработват:

а)

маслините се мариноват в саламура. Ниското съдържание на олеуропеин означава, че за премахване на горчивия им вкус не е необходимо третиране със сода каустик, поради което те се накисват само в подсолена вода и се овкусяват с мащерка, резене, чесън и черен пипер. Маслините са пресни, с различна степен на ферментация;

б)

лесно отделяща се костилка — това качество е много ценено при трапезните маслини;

в)

по отношение на вътрешните характеристики екипите от дегустатори дават отлични оценки на съотношението между месестата част и костилката, еднородността на продукта, хрупкавата консистенция и твърдостта на месестата част;

г)

поради факта, че не са обработвани с основи, маслините се отличават с наличието на кожица и с влакнеста структура;

д)

по отношение на аромата/вкуса екипите от дегустатори в различни органолептични изпитвания са дали положителни оценки на овкусяването на маслините, изтъквайки качества като техния аромат и подходящия баланс на сол спрямо леката горчивина (обичайна за метода на приготвяне без използване на основи). Горчивината зависи от степента на ферментация на маслините, като пресните зелени маслини обикновено са по-горчиви от преминалите пълна ферментация.

В зависимост от използвания метод на обработка и ферментация на маслините „Aceituna Aloreña de Málaga“ могат да бъдат получени три различни продукта:

1.   „Aceituna Aloreña de Málaga“verde fresca (пресни зелени):

Маслините се разцепват, веднага се поставят в бидони и се оставят на хладно място, където могат да се съхраняват, докато не настъпи промяна в обичайните за тях органолептични и физико-химични характеристики, или в хладилни помещения, в които се поддържа температура от максимум 15 °C и където могат да останат, докато не настъпи промяна в присъщите им органолептични и физико-химични характеристики. След като маслините бъдат разцепени и поставени в саламура, трябва да изминат най-малко три дни, преди те да бъдат опаковани.

Органолептични характеристики

Пресните зелени маслини са бледозелени на цвят, с много приятен аромат, напомнящ на зелен плод и трева, което говори за тяхната свежест и скорошно обиране. Забелязва се също така наличието на характерните подправки, използвани при приготвянето им. Консистенцията на маслините е твърда и хрупкава, костилката се отделя лесно от месестата част и остатъците от кожицата остават след сдъвкване. Основният вкус се отличава с характерна горчивина, като в някои случаи се долавя и наличието на сол в зависимост от използваните подправки. Вкусовите усещания включват така също стипчивост и острота.

2.   „Aceituna Aloreña de Málaga“tradicional (традиционни):

След доставка, класифициране и разцепване тези маслини се поставят в бидони в помещения без климатизация, където се съхраняват най-малко 20 дни преди опаковането за консумация. Маслините могат да бъдат съхранявани при тези условия, докато не настъпи промяна в органолептичните и физико-химичните им характеристики, които са обичайни за този вид приготвяне.

Органолептични характеристики

Цветът на традиционно овкусените маслини е между бледозеленикав и жълт, за разлика от наситения зелен цвят на пресните зелени маслини. Имат аромат на пресен плод и на специфичните подправки, които се използват при приготвянето им. При тях отсъстват нотките на свежа трева, характеризиращи пресните зелени маслини. Макар че консистенцията им не е толкова твърда, те са хрупкави, костилката се отделя лесно от месестата част и кожицата е запазена. Те са леко горчиви, а стипчивостта и остротата не се усещат толкова силно, колкото при пресните зелени маслини.

3.   „Aceituna Aloreña de Málaga“curada (консервирани):

След доставката и измиването тези маслини се поставят в съдовете за ферментиране без да се цепят и се консервират най-малко 90 дни, преди да бъдат опаковани. Маслините могат да се съхраняват при тези условия, докато не настъпи промяна в органолептичните и физико-химичните им характеристики, обичайни за този вид приготвяне.

Органолептични характеристики

Консервираните маслини са жълтокафеникави на цвят, а ароматът им е на зрял плод и свежа трева. Усеща се ароматът на подправките и млечните нотки, които са характерни за метода на приготвяне и ферментация. Костилката се отделя лесно от месестата част, чиято консистенция не е толкова твърда и хрупкава, а остатъците от кожицата остават и след сдъвкване. Вкусът е кисел, горчивината изчезва в устата, а после вкусът е пикантен.

Маслините, обхванати от наименованието за произход „Aceituna Aloreña de Málaga“, задължително са с най-добро или превъзходно качество:

Маслини с най-добро качество: тази категория включва маслини от клас „Extra“ в съответствие с техническите здравни правила за предлагане на трапезни маслини с размер 140—200 на пазара.

Маслини с превъзходно качество: тази категория включва маслини от клас „I“ в съответствие с техническите здравни правила за предлагане на трапезни маслини с размер 140—260 на пазара.

При оценката на органолептичните характеристики трябва да се спазва търговския стандарт, приложим към трапезните маслини (COI/OT/NC № 1) и метода за сетивен анализ на трапезните маслини (COI/OT/MO № 1, 2008 г.), както и да се използват изследванията, извършени от Департамента по науки и технологии за хранителните продукти на Университета на Кордоба (Departamento de Bromatología y Tecnología de los Alimentos de la Universidad de Córdoba), съдържащи се в ръководството за качеството и процедурите на управителния орган.

3.3.   Суровини (само за преработени продукти):

3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход):

3.5.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район:

Всички етапи от производствения процес — производство на суровините, приготвянето на продукта и крайното опаковане — трябва да бъдат извършени в определения географски район.

Опаковането се извършва при получаване на поръчка, като маслините трябва да са прекарали най-малко три дни в бидоните, преди да бъдат опаковани. На етапа на опаковане се добавят подправките, които са обичайни за района. Поради нетрайния характер на продукта, неговите специфични характеристики и метода на производство е необходимо опаковането винаги да се извършва в географския район на производство и приготвяне на ЗНП „Aceituna Aloreña de Málaga“ — целта е да се постигнат и запазят органолептичните характеристики на маслините до реализирането им на пазара.

3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.:

Опаковането се извършва в зависимост от категориите, които са установени в техническите и здравните разпоредби. Поради това маслините, обхванати от наименованието за произход „Aceituna Aloreña de Málaga“, задължително са с най-добро или превъзходно качество.

С цел да се удължи периодът на предлагане на пазара маслините могат да бъдат подложени на обработка (например пастьоризация) или да бъдат поставени във вакуумни опаковки с регулируеми параметри на средата, при условие че крайният продукт запазва своите първоначални органолептични и физични свойства.

3.7.   Специфични правила за етикетиране:

На етикета трябва да бъде изписано наименованието за произход „Aceituna Aloreña de Málaga“. Върху опаковките трябва да бъдат поставени номерирани печати за качество, които се издават от управителния орган.

На етикета трябва да е указан типът на маслините — пресни зелени, традиционни или консервирани.

4.   Кратко определение на географския район:

Районът на производство се намира в югоизточната част на провинция Малага и включва общо 19 общини: Alhaurín de la Torre, Alhaurín el Grande, Almogía, Álora, Alozaina, Ardales, El Burgo, Carratraca, Cártama, Casarabonela, Coín, Guaro, Málaga, Monda, Pizarra, Ronda, Tolox, El Valle de Abdalajís и Yunquera.

5.   Връзка с географския район:

5.1.   Специфична характеристика на географския район:

Природната област Guadalhorce (Sierra de las Nieves и Valle del Guadalhorce) попада в рамките на планинската верига Cordilleras Béticas. Долината на река Guadalhorce е оградена от няколко планински вериги и хълмове. Тази планинска система обуславя ясните контури на района на производство, като граница липсва единствено при устието на река Guadalhorce.

Климатът в областта съчетава континентални и типични средиземноморски характеристики, в резултат на което се образува високо специфичен микроклимат, благоприятстващ производството на разнообразни култури — от тропически (авокадо) до такива, които са характерни за равнинните земеделски поля (зърнени култури). В тази среда маслини се отглеждат главно в сухите райони по склоновете на хълмовете и планините, заобикалящи долината, което, в съчетание с мекия климат, оказва решаващо въздействие върху крайните характеристики на продукта, момента на прибиране на реколтата и растежа на дърветата.

Теренът е много неравен, като редовете от маслинови дървета се разполагат по склоновете, заобикалящи долината на река Guadalhorce, която е ясно обособена и оградена от планинската верига. По тази причина маслиновите дървета, които растат на трудни за обработване и бедни почви, не са от много продуктивния сорт, който се среща при обработваемата земеделска земя. Производителността на този сорт е ниска, но качеството на плода е ненадминато.

От земеделските техники, използвани при отглеждането на маслини в долината на река Guadalhorce, най-голямо въздействие върху крайните характеристики на продукта има подрязването, известно със своята щателност и характерния вид, който придава на дърветата. Методът включва изрязване на вторичните клонки и запазване на основните клони, което придава на дървото форма, напомняща за чаша за вино. Поради премахването на повечето от вторичните клонки короните на дърветата добиват характерна сферична форма.

Процесът на приготвяне включва различни видове обработка, с които се премахва горчивината на маслините и се добавят съответните подправки. Той се основава на обичаи, предавани от поколение на поколение. На практика се прилага същият метод, който е бил използван преди много години, и това го прави специфичен и уникален за района на отглеждане на продукта.

5.2.   Специфична характеристика на продукта:

1.

Съдържание на олеуропеин. Олеуропеинът представлява полифенол, който придава горчивина на маслините, а „Aceituna Aloreña de Málaga“ съдържа приблизително 103 mg на килограм. Това означава, че горчивият им вкус може да бъде отстранен само чрез мариноване, като са достатъчни не повече от 48 часа престой в саламурата.

2.

Костилката не е прикрепена към месестата част и затова се отделя лесно. Според местната традиция моментът на прибиране на реколтата се определя, като маслината се разрязва по средата, за да се провери дали костилката се отделя лесно. Ако се отделя, значи моментът е подходящ за бране на маслините. Това качество се цени високо при трапезните маслини, но не са много сортовете, които го притежават.

3.

Съотношението от най-малко 3:1 между месеста част и костилка е едно от най-високите при трапезните маслини.

4.

Размерът на маслините „Aceituna Aloreña de Málaga“ е 140—260. Този диапазон ги класифицира в категория „Extra“ според точка 3.2.1 „Качествена класификация“ на стандарт COI/OT/NC № 1. Традиционно този параметър се цени високо както от производителите, така и от потребителите, а за постигането му се използват специфични методи на отглеждане.

5.

Органолептично описание на различните видове „Aceituna Aloreña de Málaga“:

5.1.

Пресни зелени:

Обикновено те са бледозелени на цвят, с много приятен аромат, напомнящ на зелен плод и трева, което говори за тяхната свежест и скорошно обиране. Забелязва се също така наличието на характерните подправки, използвани при приготвянето им. Консистенцията на маслините е твърда и хрупкава, костилката се отделя лесно от месестата част и остатъците от кожицата остават след сдъвкване. Основният вкус се отличава с характерната горчивина, като в някои случаи се долавя и наличието на сол в зависимост от използваните подправки. Вкусовите усещания включват така също стипчивост и острота.

5.2.

Традиционни:

Цветът им е между бледозеленикав и жълт, за разлика от наситения зелен цвят на пресните зелени маслини. Имат аромат на пресен плод и на специфичните подправки, които се използват при приготвянето им. При тях отсъстват нотките на свежа трева, които характеризират пресните зелени маслини. Макар че консистенцията им не е толкова твърда, те са хрупкави, костилката се отделя лесно от месестата част и кожицата е запазена. Тези маслини са леко горчиви, а стипчивостта и остротата не се усещат толкова силно, колкото при пресните зелени маслини.

5.3.

Консервирани:

Те са жълтокафеникави на цвят, а ароматът им е на зрял плод и свежа трева. Усеща се ароматът на подправките и млечните нотки, които са характерни за метода на приготвяне и ферментация. Костилката се отделя лесно от месестата част, чиято консистенция не е толкова твърда и хрупкава, а остатъците от кожицата остават и след сдъвкване. Вкусът е кисел, горчивината изчезва в устата, а послевкусът е пикантен.

5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ):

Както бе посочено по-горе, маслиновото дърво е много чувствително към средата, в която се отглежда, и към манипулациите, на които се подлага. То е силно приспособимо към заобикалящите го условия. Във връзка с това следва да се отбележи, че районът на производство на маслините „Aloreña“ е ясно обособен от заобикалящата го планинската верига, което обуславя специфичните му характеристики по отношение на климата, почвите и релефа. В съчетание със земеделските познания на местното население това е довело до получаването на трапезни маслини, които се отличават от останалите на пазара.

Съдържанието на олеуропеин в „Aceituna Aloreña de Málaga“ е една от характеристиките, оказваща най-голямо въздействие върху приготвянето на продукта. Ниското съдържание на този полифенол означава, че горчивият вкус на маслините може да бъде отстранен само за няколко дни, като се използва обикновен метод на мариноване. Маслините се разцепват, за да може саламурата по-лесно да проникне в месестата им част и да премахне съединението, което е причина за горчивината.

Мариноването в саламура на „Aceituna Aloreña de Málaga“ е причина за месестата и твърда консистенция на този продукт, тъй като влакнестата структура на пресния плод не се губи, както би се случило при използването на сода каустик. Влияние върху влакнестата консистенция оказва също така видът на почвите, в които се отглеждат маслините — обикновено това са трудни за обработване парцели в планински райони.

Лекотата, с която костилката се отделя от месестата част на плода (т.нар. hueso flotante), е оказала решаващо въздействие върху начина на приготвяне на „Aceituna Aloreña de Málaga“. Тази характеристика позволява маслините да се разцепват по време на приготвянето, като костилката остава отделена от месестата част. Традиционният метод за определяне на подходящия момент на прибиране на реколтата е като плодът се разреже през средата и, ако се установи, че може да бъде разделен на две половини, значи е време прибирането на реколтата да започне.

Специфичният вкус и аромат на „Aceituna Aloreña de Málaga“ зависят и от метода на тяхното приготвяне, който е свързан с наличието на уникален човешки фактор в района на произход. Използването на традиционното съчетание от местни ароматни растения, с които се овкусяват маслините в този географски район (мащерка, резене, черен пипер и чесън) се е предавало от поколение на поколение. Посочените растения от край време се отглеждат или събират в този район, макар че е възможно да произхождат от другаде.

Друга високо ценена характеристика на „Aceituna Aloreña de Málaga“ е нейният размер. Той може да бъде получен само ако земеделските производители се придържат към местните техники за подрязване, които заслужават да бъдат споменати поради своята щателност и овална форма на короните на дърветата. Тази практика на отглеждане оказва въздействие също така върху съотношението на месестата част към костилката, което екипите дегустатори определят като отлично.

Препратка към публикуваната спецификация:

(член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

Пълният текст на спецификацията на продукта е публикуван на:

http://www.juntadeandalucia.es/agriculturaypesca/portal/export/sites/default/comun/galerias/galeriaDescargas/cap/industrias-agroalimentarias/denominacion-de-origen/Pliegos/Pliego_aceituna.pdf

До него може да се достигне и чрез началната интернет страница на Регионалния съвет по земеделие и рибарство

(http://www.juntadeandalucia.es/agriculturaypesca/portal), след което се навигира през следните опции „Industrias Agroalimentarias“/„Calidad y Promoción“/„Denominaciones de Calidad“/„Otros productors“ — спецификациите са при съответното наименование за качество.


(1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.