29.2.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 60/16


Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

2012/C 60/11

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката за промени в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

„CORDEIRO MIRANDÊS“/„CANHONO MIRANDÊS“

ЕО №: PT-PDO-0005-0787-12.08.2009

ЗГУ ( ) ЗНП ( Х )

1.   Наименование:

„Cordeiro Mirandês“/„Canhono Mirandês“

2.   Държава-членка или трета държава:

Португалия

3.   Описание на земеделския продукт или храна:

3.1.   Вид продукт:

Клас 1.1. —

Прясно месо (и карантия)

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:

„Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“ се нарича месото, получено при клането на овце от двата пола от породата „Churra Galega Mirandesa“, идентифицирани и регистрирани в зоотехническия регистър на породата, на възраст не по-малко от четири месеца, родени и отгледани по екстензивен метод на производство от традиционен тип, като месото се транжира и опакова в определения географски район и в съответствие с правилата, изложени в спецификацията.

Месото на „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“ се пуска на пазара в две различни разновидности независимо от възрастта при клането:

1.

като кланични трупове или половинки кланични трупове;

2.

като цели части или като опаковани парчета.

След транжирането котлетите трябва да са със средна дебелина 2,5 cm.

С оглед на начина на производство, използван в географския район, месото на „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“ има следните характеристики:

а)   тегло на кланичния труп: в зависимост от теглото си кланичните трупове са класифицирани в категории А, Б и В съгласно следната таблица:

б)   залоеност: лойта е бяла на цвят, с лъскава и стегната консистенция; дебелината ѝ леко нараства с увеличаване на теглото на кланичния труп. Структурата ѝ е крехка, но суха;

в)   органолептични свойства: месото е с розов цвят, изключително крехко, сочно и много вкусно; то има дискретни жилки лой в мускулната си маса. Мускулатурата е стегната, с добра сочност и добра крехкост. Между трите категории на „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“ няма съществени разлики по сочност, стегнатост, сила на уханието или обща приемливост;

3.3.   Суровини (само за преработени продукти):

3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход):

Начинът на хранене е тясно свързан с различните категории кланични трупове на „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“. Категория А отговаря изключително на животни, класифицирани като агнета сукалчета, тъй като се хранят само с майчино мляко. При достигане на възраст три месеца агнетата се захранват постепенно с твърд фураж. Тогава те стават неугоени агнета, чиито кланични трупове се отнасят към категория Б или категория В в зависимост от теглото и възрастта на клане. Преминали веднъж на хранене чрез постоянна паша, благодарение на което могат да използват ресурсите на регионалната растителност, агнетата получават допълващи фуражи, състоящи се от зърна от житни растения, смесени с пшенична слама, естествено сено от пасищата или овесено сено и овесен, ръжен и царевичен фураж, произведени в стопанството. Ако фуражът в стопанството не достига или при извънредни обстоятелства (като суша, природни бедствия, пожари, измръзване и пр.), той може да бъде закупен от други стопанства, разположени в определения географски район. Няма количествени ограничения при закупуването на фураж. Използването на посочените фуражи може да бъде разрешено, при условие че:

количествата, давани на животните, са не повече от 50 % от тяхната дневна дажба,

концентрираният фураж, даван на животните, е не повече от 35 % от дневната им дажба и отговаря на изискванията, определени в спецификацията,

производството на концентриран фураж и неговото използване в стопанството се контролират.

Животните се хранят изключително с естествени продукти. Забранено е да им се дават продукти, предназначени да въздействат върху растежа и развитието им, като хормони, антибиотици, сулфамиди, анаболи, кокцидиостатици и всякакви други забранени вещества.

3.5.   Специфични етапи, през които трябва да премине производството в определения географски район:

Наименованието „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“ може да се използва само за месото от животни, които са родени, хранени, отгледани и заклани в стопанства, разположени в определения географски район, регистрирани при управителния консорциум и получили надлежно разрешение от него.

Разрешението се дава само ако са изпълнени всички от следните условия:

стопанствата трябва да са разположени в географския район на производство,

животните, предназначени за пускане на пазара, трябва да бъдат надлежно идентифицирани и регистрирани в зоотехническите регистри на породата „Churra Galega Mirandesa“,

използваният начин на производство, по-специално във връзка с храненето на животните, както и с тяхното тегло и възрастта им при клането, трябва да отговаря на предписанията на спецификацията,

производителите трябва да спазват правилата, установени при производството, както и предвидения режим за контрол и сертифициране,

производителите трябва поемат писмено задължение да спазват разпоредбите на спецификацията.

3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.:

3.7.   Специфични правила за етикетиране:

Независимо от начина на търговското предлагане на продуктите, върху етикетите на отделните парчета или опаковките трябва винаги да фигурират освен задължителните указания и следните означения:

„Cordeiro Mirandês — Denominação de Origem Protegida“ или „Canhono Mirandês — Denominação de Origem Protegida“,

логото на продукта,

Image Image

името и адресът на производителя или на групата производители, който/която пуска продукта на пазара,

логото на ЕС (след регистриране на равнище ЕС),

идентификационният номер на животното,

сертификатната марка,

означението за категорията на кланичния труп (А, Б или В),

датата и мястото на клането,

адресът за контакт в случай на рекламации или искане за информация.

Името или фирмата, както и адресът на производителя или на групата, която пуска продукта на пазара, не могат в никакъв случай да бъдат заменени с името на друг субект, дори ако последният носи отговорността за продукта.

Наименованието, под което се продава продуктът, „Cordeiro Mirandês — DOP“ или „Canhono Mirandês — DOP“, не може да бъде допълнено с друго указание или означение (марка на разпространителя и пр.).

4.   Кратко определение на географския район:

Географският район на производство на месото „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“ обхваща общините („concelhos“) Miranda do Douro, Mogadouro и Vimioso в окръг („distrito“) Браганса (Bragança).

5.   Връзка с географския район:

5.1.   Специфична характеристика на географския район:

Морфологичното разнообразие на релефа, средно плодородните или бедни почви, оскъдните валежи, неравномерно разпределени през годината, и реките, които пресичат сгушените в склоновете долини, обуславят селскостопанската система, преобладаваща в този регион. Тя се състои от две части, които са добре обособени, макар и неделими в селскостопанско отношение: плата и хълмисти склонове. На хълмистите склонове преобладават средиземноморските култури: лозя, маслинови насаждения, бадемови дървета, както и отглеждане на дребни преживни животни, местни за региона. Платата, от своя страна, са място, където преобладават житните и фуражните култури. Тук има естествени ливади, наричани „lameiros“ и използвани като пасища за местните породи, които се хранят с вторичните култури или пасат в угарите на житните ниви. Изобилните фуражи и пасища на платата дават възможност за изхранване на овце и едър рогат добитък, които си поделят наличните ресурси. Овцете се изхранват предимно от паша; те използват вторичните култури на обработваемите земи, както и тревата, която расте естествено на необработваемите земи и на угарите, като си добавят от оскъдните хранителни ресурси, предлагани от различните видове храсти на Planalto Mirandês. Породата „Churra Mirandesa“, чието наименование ни препраща към топонимията на района на производство, Planalto Mirandês, се отглежда понастоящем в общините („concelhos“) Miranda do Douro, Vimioso и Mogadouro. Тази порода е древна като самата история на региона, където се среща. Чрез кръстоска на овцете майки от Португалия с овните, доведени от келтските нашественици, последните са получили първия екземпляр „churra“, от който произлизат съвременните овце от тази порода. Животно с голяма издръжливост, овцата „Churra Galega Mirandesa“ е добре приспособена към географските и климатичните условия на Planalto Mirandês и хълмистите му склонове („arribas“) по течението на р. Дуро. Морфологичните и размножителните свойства на породата са сами по себе си доказателство за отличната ѝ адаптация към описаните по-долу специфични характеристики на географския район и на начина на производство. Нейните къси и мускулести крайници ѝ позволяват да измине големи разстояния по терените за паша на Planalto Mirandês, а широките ѝ и здрави копита отразяват разнообразната топография на платото. Набитата морфология на овцата майка, малкият размер на ушите ѝ и дори нейната вълна „churra“ са добра защита срещу мразовитата зима. При тези условия отглеждането на овцете от породата „Churra Galega Mirandesa“ и воденето на стадата са тясно свързани със семейните традиции и предаването на специфичните умения, придобити с течение на времето. Именно в начина на водене на стадото или в грижите за терените за паша се проявяват качествата на добрия пастир на тази порода. Производството на вълна, чието икономическо значение е все още съвсем осезаемо в този район, е допринесло много за запазване на овцевъдството на породата „churras“ в Planalto Mirandês. Що се отнася до месото, от дълго време то е част от хранителните навици на местното население. Към уменията на овцевъдите от района се прибавя, наред с други неща, специфична техника за нарязване и обработка на месото, както и специфичен начин на транжиране на кланичните трупове. Всички тези елементи допринасят за вкуса, с който се отличава продуктът.

5.2.   Специфична характеристика на продукта:

Особеностите на продукта са свързани с породата на животните, но преди всичко с начина на тяхното отглеждане и хранене. Дава им се традиционна храна, приготвена от местните ресурси, която спомага за получаването на месо, което се топи в устата и е особено сочно, крехко и с плътна, суха лой. Мускулатурата е стегната и с равномерни жилки междумускулна лой, което придава на месото много характерни органолептични свойства, а именно голяма крехкост и добра сочност. Котлетите на „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“ се нарязват по типичен метод; що се отнася до дебелината им, която е средно около 2,5 cm, тя дава възможност да се извлече най-доброто от кланичните трупове и да се получи характерен вкус, който допринася за успеха на това месо сред потребителите.

5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ):

Planalto Mirandês, географският район на производство на „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“, е безспорно характерната област на овцата „Churra Mirandesa“. Последната дължи своята добре утвърдена на пазара известност на специфичните физически и органолептични свойства на месото си. Производството на месо от „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“ е тясно свързано с почвените и климатичните характеристики на района, който се отличава с бедни почви и сух климат, благоприятни за екстензивното производство на житни култури и за развитието на естествени пасища, състоящи се от естествено възникваща растителна покривка, свързана с наличните дървесни насаждения. Когато са на пасищата, животите се хранят с тревата, която расте естествено на необработваемите земи и в угарите, както и с оскъдните хранителни ресурси, предлагани от различните видове храсти на Planalto Mirandês, като бял зановец (Cytisus multiflorum), жълтуга (Genista falcata), лауданум (Cistus ladaniferus) или широколистна лавандула (Lavandula pedunculata). Сред ливадните сортове следва да се посочат между другите овсига (Bromus commutatus), власатка (Festuca arundinacea), чуплива гаудиния (Gaudinia fragilis), ливадна лисича опашка (Alopecurus brachystachys), овсигова вулпия (Vulpia bromoides), и пасищен райграс (Lolium perenne). Сеното се получава обикновено от естествени ливади (естествена ливадна растителност); сламата пък е най-често от пшеница или от овес. Ръжта, пшеницата и ечемикът се дават на животните на зърна или под формата на брашно. Именно този начин на хранене, свързан със специфичните характеристики на породата и начина на отглеждане на стадата, толкова добре познат на местното население, придава на месото от „Cordeiro Mirandês“ или „Canhono Mirandês“ вида и изключителните качества на крехкост и сочност, които са толкова популярни в региона.

Препратка към публикуваната спецификация:

(Член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета)

http://www.gpp.pt/Valor/doc/CE_Cordeiro_Mirandes.pdf


(1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.