52012PC0221

Предложение за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за приемането на допълнителната изследователска програма за Реактора с висока плътност на неутронния поток за 2012—2015 година за изпълнение от Съвместния изследователски център за Европейската общност за атомна енергия /* COM/2012/0221 final - 2012/0111 (NLE) */


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1. КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Експлоатацията на реактора с висока плътност на неутронния поток (High Flux Reactor — „HFR“) на Общността беше подпомагана от редица допълнителни изследователски програми. На 25 май 2009 г. Съветът прие тригодишна (2009—2011 г.) допълнителна изследователска програма (Решение 2009/410/Евратом на Съвета — ОВ L 132/15, 29.5.2009 г.), която да се изпълнява от Съвместният изследователски център (JRC) за Европейската общност за атомна енергия във връзка с експлоатацията на реактора, разположен в института на JRC по енергетика в Петен, Нидерландия.

Вноските за допълнителната изследователска програма за 2009—2011 г. бяха от три участващи държави членки — Нидерландия, Франция и Белгия — на обща стойност през тригодишния период 35 млн. EUR. Тази сума включваше средствата за годишните вноски за фонда за извеждане от експлоатация на реактора (тя включваше също така вноската за фонда за извеждане от експлоатация за 2008 г., за която експлоатацията на HFR не беше обхваната от предходната допълнителна програма).

Сегашната допълнителна изследователска програма ще изтече на 31 декември 2011 г.

Настоящото съобщение се отнася за нова четиригодишна програма за експлоатацията на HFR (2012—2011 г.).

Реакторът с висока плътност на неутронния поток се използва от Комисията по силата на споразумение между Евратом и Нидерландия от 25 юли 1961 г. Това споразумение бе подписано за срок от 99 години. За изпълнението му, на 31 октомври 1962 г. двете страни сключиха дългосрочен договор за наем за 99 години, който предоставя вещни права (in rem) („bail emphytéotique“).

HFR играе важна роля в Европейския съюз. Главната цел на допълнителната изследователска програма на HFR е да се осигури постоянен и надежден неутронен поток за експериментални цели. Проучваните области са: наука за ядрените материали и горива с цел да се подобри безопасността на ядрените реактори (както за ядрено делене, така и ядрен синтез), проучвания по управлението на стареенето на реактора и неговия живот, изследване на авангардни горивни цикли и управление на отпадъците. HFR действа също така като съоръжение за обучение на докторанти и стипендианти с докторска степен, които извършват изследователската си дейност по национални или европейски програми.

Реакторът се използва също и за търговско производство на радиоизотопи, което покрива повече от 60 % от 10-те милиона медицински диагностики, извършвани всяка година в Европа. Той е доставчик с основно значение за европейските радиофармацевтични дружества в тази област. Освен това, поради местонахождението си в Европа, продукцията на реактора бързо се отправя до европейските медицински центрове. Това е от основно значение за най-широко използваните краткоживеещи изотопи.

2. КОНСУЛТАЦИЯ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Сред държавите членки, с които бяха извършени консултации с оглед на техните изследователски дейности в ядрената област, три държави членки (Нидерландия, Франция и Белгия) се съгласиха да допринесат за финансирането на HFR.

3. ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Предложението се основава на член 7 от Договора за Евратом.

4. ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Във финансовия отчет на тази нова допълнителна програма е посочен приносът, който ще бъде осигурен от три участващи държави членки, а именно — Нидерландия, Франция и Белгия. Вноските от тези три държави членки възлизат на 31,400 млн. EUR. Тази сума плюс очаквания търговски приход, осигурява достатъчен оперативен бюджет, за да се балансират прогнозните разходи за реактора за периода 2012—2015 г. Следва да се отбележи, че бюджетът включва средства за извеждането от експлоатация на реактора, както и за разходи, свързани с помощни съоръжения, застраховки и управление на отработеното гориво:

Комисията потвърждава декларацията, вписана в протокола от заседанието на Съвета от 27 юни 1996 г., с която заяви, че „на основата на адекватно финансиране HFR може да допринесе за изпълнението на програми на Общността, независимо дали те се реализират в контекста на рамковите програми или не. Това участие може да се осъществи или на конкурентен принцип, или чрез услуги за облъчване, които се предоставят на институти на JRC при провеждането на съответните им дейности“. Това означава, че Комисията няма да допринася към експлоатационните разходи на HFR с финансови средства от своя институционален бюджет, включително всякакви разходи по поддръжката или ремонта на реактора.

5. ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Не се прилага

2012/0111 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за приемането на допълнителната изследователска програма за Реактора с висока плътност на неутронния поток за 2012—2015 година за изпълнение от Съвместния изследователски център за Европейската общност за атомна енергия

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 7 от него,

като взе предвид предложението на Комисията,

след консултация с Научния и технически комитет[1],

като има предвид, че:

(1)       В рамката на Европейското изследователско пространство, реакторът с висока плътност на неутронния поток в Петен (наричан по-нататък „HFR“), беше и ще продължи още известно време да бъде важно средство на разположение на Общността, което да допринася към науката и изпитването на материалите, към ядрената медицина и към изследванията за безопасността на реакторите в областта на ядрената енергетика.

(2)       Експлоатацията на HFR беше подпомагана с поредица от допълнителни изследователски програми, последната от които — Решение 2009/410/Евратом на Съвета от 25 май 2009 г. за приемане на допълнителна изследователска програма за изпълнение от Съвместния изследователски център на Европейската общност за атомна енергия — изтече на 31 декември 2011 г.[2]

(3)       Предвид продължаващата необходимост от HFR като незаменима инфраструктура за общностни изследвания в областта на подобряването на безопасността на ядрените реактори, здравеопазването, включително разработването на медицински изотопи, за да се отговори на въпросите на медицинските изследвания, ядрения синтез, фундаменталните изследвания, обучението и управлението на отпадъците, включително възможността за изучаване на поведението на ядрените горива по отношение на безопасността за реакторните системи, представляващи интерес за Европа, неговата експлоатация следва да продължи по настоящата допълнителна изследователска програма до края на 2015 г.

(5)       Поради особения им интерес от продължаване на експлоатацията на HFR, Нидерландия, Франция и Белгия следва, както сами са посочили, да финансират настоящата програма чрез финансов принос към общия бюджет на Европейските общности под формата на целеви приходи.

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Допълнителната изследователска програма за експлоатация на HFR (наричана по-нататък „програмата“), чиито цели са определени в приложение 1, се приема за срок от четири години, считано от 1 януари 2012 г.

Член 2

Финансовият принос, сметнат за необходим за изпълнението на програмата, възлиза на 31,400 млн. EUR. Тази сума подробно е разписана в приложение II. Този принос се счита за целеви приход в съответствие с член 18, параграф 2 от Регламент № 1605/2002 на Съвета[3].

Член 3

1.           Комисията отговаря за управлението на програмата. За тази цел тя разчита на услугите на Съвместния изследователски център.

2.           Съветът на гуверньорите Съвместния изследователски център се информира редовно за изпълнението на програмата.

Член 4

Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета доклад в средата на срока и краен доклад за изпълнението на настоящото решение.

Член 5

Настоящото решение влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

То се прилага от 1 януари 2012 г.

Член 6

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Съвета

Председател

ПРИЛОЖЕНИЕ I

НАУЧНИ И ТЕХНИЧЕСКИ ЦЕЛИ

Главните цели на програмата са следните:

1. да осигури безопасната и надеждна експлоатация на HFR, за да се гарантира наличието на неутронния поток за експериментални цели.

2. Да позволи ефикасно използване на HFR от изследователските институти в широк диапазон от дисциплини: подобряването на безопасността на ядрените реактори, здравеопазването, включително разработването на медицински изотопи, ядрения синтез, фундаменталните изследвания и обучение, както и управлението на отпадъците, включително възможността за проучване на въпроси по безопасността на ядрените горива за реактори, които представляват интерес за Европа.

___________________________________________________________________________

ПРИЛОЖЕНИЕ II

РАЗБИВКА НА ВНОСКИТЕ

Вноските за програмата се осигуряват от Нидерландия, Франция и Белгия.

Тези вноски се разпределят по следния начин:

Нидерландия: 29,000 млн. EUR;

Франция: 1,200 млн. EUR

Белгия: 1,200 млн. EUR

Общо: 31,400 млн. EUR

Тези вноски се правят в общия бюджет на Европейските общности и са предназначени за настоящата програма.

Тези вноски са окончателни и не подлежат на преразглеждане по отношение на колебанията, свързани с разходите по експлоатацията, поддръжката и извеждането от експлоатация.

.

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ

1.           РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

              1.1.    Наименование на предложението/инициативата

              1.2.    Съответна(и) област(и) на политиката в структурата на УД/БД

              1.3.    Естество на предложението/инициативата

              1.4.    Цел(и)

              1.5.    Основания за предложението/инициативата

              1.6.    Срок на действие и финансово отражение

              1.7.    Предвиден(и) метод(и) на управление

2.           МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

              2.1.    Правила за мониторинг и докладване

              2.2.    Система за управление и контрол

              2.3.    Мерки за предотвратяване на измами и нередности

3.           ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

              3.1.    Съответна(и) функция(и) от многогодишната финансова рамка и разходен(ни) бюджетен(ни) ред(ове)

              3.2.    Очаквано отражение върху разходите

              3.2.1. Обобщение на очакваното отражение върху разходите

              3.2.2. Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

              3.2.3. Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

              3.2.4. Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

              3.2.5. Участие на трети страни във финансирането

              3.3.    Очаквано отражение върху приходите

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ

1.           РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.        Наименование на предложението/инициативата

Допълнителната изследователска програма за Реактора с висока плътност на неутронния поток за 2012—2015 г. за изпълнение от Съвместния изследователски център за Европейската общност за атомна енергия

1.2.        Съответна(и) област(и) на политиката в структурата на УД/БД

Дял 10:          Пряка изследователска дейност

Глава 10 04: Приключване на предишни рамкови програми и други дейности

Статия 10 04 04:      Експлоатация на реактора с висока плътност на потока (HFR)

1.3.        Естество на предложението/инициативата

x Предложението/инициативата е във връзка с нова дейност

¨ Предложението/инициативата е във връзка с нова дейност вследствие на пилотен проект/подготвително действие

¨ Предложението/инициативата е във връзка с продължаването на съществуваща дейност

¨ Предложението/инициативата е във връзка с дейност, пренасочена към нова дейност

1.4.        Цели

1.4.1.     Многогодишна(и) стратегическа(и) цел(и) на Комисията, към която(ито) е насочено предложението/инициативата

Реакторът с висока плътност на неутронния поток (HFR) играе важна роля в Европейския съюз в помощ на производството на медицински радиоизотопи, безопасните ядрени технологии, областите на изследване на стареенето и продължаването на живота на ядрените инсталации, трансмутацията на дългоживеещите актиниди с оглед на по-добрата безопасност на съхраняването на отпадъци, подобряване на безопасността на горивата и проучванията на безопасността на горивата за новите по-безопасни реактори.

Освен това за фундаменталните изследвания се използват неутронни снопове за изучаване на строежа на материалите. Тази дейност се развива постоянно и допринася за разбирането на механизмите на влошаването на характеристиките и начините за тяхното смекчаване във връзка с безопасността на съществуващите инсталации. В рамката на термоядрения синтез се изпълняват няколко проекта с цел да се изпитат конструктивни и възпроизвеждащи материали за бъдещи реактори за ядрен синтез.

1.4.2.     Конкретна(и) цел(и) и съответна(и) дейност(и) във връзка с УД/БД

Главните цели на допълнителната програма за HFR е безопасната и надеждна работа на HFR. Тази дейност включва нормалното използване на инсталацията за максимален период на експлоатация и осигуряването на неутронен поток за провеждане на опити и за производство на изотопи.

1.4.3.     Очакван(и) резултат(и) и отражение

Данни за облъчване и резултати в широк спектър от дисциплини като: подобряването на безопасността на ядрени реактори, разработването на медицински изотопи в отговор на въпросите и нуждите на медицинските изследвания, изследването на материали за реактори за ядрен синтез, фундаменталните ядрени изследвания и обучение, въпросите на управлението на отпадъците и ядрените горива за ново по-безопасно поколение реакторни системи.

1.4.4.     Показатели за резултатите и за отражението

Задълженията на Комисията се състоят в управление на допълнителната изследователска програма и впоследствие в докладване за техническото състояние на експлоатацията на реактор, неговото използване за науката, и бюджетното му положение. JRC (Институт по енергетика и транспорт) ще изготвя доклад два пъти годишно, който ще обхваща следните точки:

(1) техническо докладване, предоставящо експлоатационните данни за HFR;

(2) обобщено описание на главните научни постижения;

(3) състояние на дейностите по ремонт и поддръжка;

(4) бюджетно състояние, що се отнася до приходите от държавите членки и използването на бюджета на допълнителната изследователска програма (включително средства за извеждане от експлоатация, разходи за управление, плащания към оператора и др.).

1.5.        Основания за предложението/инициативата

1.5.1.     Изискване(ия), което(ито) трябва да бъде(ат) изпълнено(и) в краткосрочен или дългосрочен план

HFR се стреми да подпомага изследователските и развойните дейности на участващите държави членки в областта на: безопасността на ядрените инсталации и цикъла на горивото, управлението на отпадъците, термоядрения синтез, способностите за фундаментални изследвания и обучение.

HFR остава активен в подобряването на безопасността на реакторите. Координирането на усилията, разпространението на резултатите и подпомагането на хармонизацията се осъществяват посредством европейските мрежи.

HFR се стреми също така да осигурява медицински радиоизотопи.

1.5.2.     Добавена стойност от участието на ЕС

Добавената стойност от изследователските дейности на HFR е свързана с трансгранично въздействие, икономии от мащаба, допринасяне за намаляването на националните инвестиции в изследвания. Намесата на европейско равнище е обоснована в ядрената сфера.

Реакторът се използва също така за търговското производство на радиоизотопи за над 60 % от 10-те милиона медицински диагностики, извършвани всяка година в Европа. Той е много важно съоръжение за европейския медицински сектор (болници, клиники, лекари…), тъй като радиоизотопите се използват в различни медицински области, но най-вече за превенция и лечение на ракови заболявания. Алтернативите са съвсем малко, тъй като той произвежда най-често използваните краткоживеещи изотопи. Поради местоположението си в Европа, продукцията на реактора бързо се отправя до европейските медицински центрове.

1.5.3.     Поуки от подобен опит в миналото

В момента снабдяването с технеций Tc-99m за медицински цели разчита на неоправдано малък брой производствени реактори, между които е и HFR. Тъй като тези реактори са изградени през 1950-те и 1960-те години, те наближават края на срока си на експлоатация, което поражда нарастваща нужда от планирани спирания за поддръжка и все по-чести непредвидени прекъсвания на производството. В средата на май 2009 г. канадският реактор NRU (произвеждащ медицински изотопи) беше спрян и остана извън експлоатация до края на 2009 г., което доведе до продължителен недостиг на медицински изотопи в световен мащаб. През 2010 г. HFR беше спрян за ремонт на част от първичната охладителна система — Bottom Plug Liner и прекъсването на работата му повлия на снабдяването с медицински изотопи.

1.5.4.     Съгласуваност и евентуална синергия с други съответни инструменти

Предложената допълнителна изследователска програма ще отговори на различни научни и технологични предизвикателства с цел да изпълни краткосрочните и дългосрочните цели на Стратегическия план за енергийни технологии (SET-Plan) и Технологичната платформа за устойчива ядрена енергия (SNE-TP). Тя ще има също така дейности тясно свързани с удължаването на РП-7 на Евратом (2012—2013 г.) и със следващите рамкови програми.

1.6.        Срок на действие и финансово отражение

x Предложение/инициатива с ограничена продължителност

– x Предложение/инициатива в сила от [1.1.]2012 г. до [31.12.]2015 г.

– x Финансово отражение от 2012 до 2016 г.

1.7.        Предвиден(и) метод(и) на управление[4]

x Пряко централизирано управление от Комисията

Забележки

Собственикът на HFR е Комисията в съответствие със споразумението между Евратом и Нидерландия от 25 юли 1961 г. (под наем за 99 години). За експлоатацията на HFR отговаря притежателят на лиценза за експлоатация NRG (NL), което позволява работа/експлоатация на основата на независим и състоятелен правен режим. Допълнителната изследователска програма, управлявана от JRC, предвижда допълнителни приходи, които да са посветени на изследвания за финансиращите държави членки.

2.           МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.        Правила за мониторинг и докладване

Задълженията на Комисията се състоят в управление на допълнителната програма и вследствие в докладване относно

i) техническото състояние на експлоатацията на реактора,

ii) използването му за научни цели,

iii) бюджетното му състояние от гледна точка на финансовите приходи от държавите членки и

iv) извършените плащания.

Програмата е включена в цикъла на планиране на JRC във връзка с УД и в Годишния план за управление. В резултат на това, мониторингът на обявените цели ще бъде включен в Годишния доклад за дейността на JRC.

В допълнение JRC ще изготвя доклад два пъти годишно. Той ще бъде посветен на управлението на допълнителната изследователска програма и ще обхваща следните точки:

- техническо докладване, предоставящо експлоатационни данни на HFR;

- обобщено описание на главните научни постижения;

- състояние на дейностите по поддръжка;

- бюджетно състояние, доколкото се отнася до приходите от държавите членки и използването на бюджета на допълнителната програма (включително средства за извеждане от експлоатация, разходи за управление и др.).

2.2.        Система за управление и контрол

2.2.1.     Установен(и) риск(ове)

Настоящата програма е продължение на предишната допълнителна изследователска програма. Изготвянето ѝ беше обект на вътрешна оценка от страна на участващите държави членки, които извършиха оценка на риска от участие в нея.

2.2.2.     Предвиден(и) метод(и) на контрол

Докладът в средата на срока и крайният доклад ще бъдат посветени на управлението на допълнителната изследователска програма и ще обхващат техническите, научните и бюджетните въпроси, включително средствата за извеждане от експлоатация и др.

2.3.        Мерки за предотвратяване на измами и нередности

Одитът и вътрешният контрол на гореупоменатото докладване се извършват от служители на JRC, като се обхващат както техническите, така и бюджетните аспекти. На Сметната палата се предоставя достъп до всички одити и мерки за вътрешен контрол.

Ще продължи предприемането на подходящи мерки за предотвратяване на нередности и измами както и ще бъдат предприети необходимите стъпки за възстановяване на загубени, неправилно изплатени или използвани финансови средства в съответствие с Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности, Регламент (ЕО, Евратом) № 2342/2002 на Комисията от 23 декември 2002 година относно определянето на подробни правила за прилагането на Финансовия регламент, Регламент (ЕО, Евратом) № 2988/95 на Съвета от 18 декември 1995 г. относно защитата на финансовите интереси на Европейските общности[5], Регламент (ЕО, Евратом) № 2185/96 на Съвета от 11 ноември 1996 година относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности[6] и Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF)[7].

Контролът върху движението на делящи се материали се осъществява от Евратом и МААЕ.

3.           ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.        Съответна(и) функция(и) от многогодишната финансова рамка и разходен(ни) бюджетен(ни) ред(ове)

· Съществуващи разходни бюджетни редове

По ред на функциите от многогодишната финансова рамка и бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка || Бюджетен ред || Вид разход || Вноска

Номер - Описание…...…. || МБК/ЕБК ([8]) || от държави от ЕАСТ || от страни кандидатки || от трети държави || по смисъла на член 18, параграф 1, буква аа) от Финансовия регламент

1а || Статия 10 04 04 - Експлоатация на реактора с висока плътност на потока (HFR) Статия 10 04 04 — Експлоатация на реактора с висока плътност на потока (HFR)[9] || МБК || НЕ || НЕ || НЕ || ДА

· Поискани нови бюджетни редове

Не се прилага

3.2.        Очаквано отражение върху разходите

3.2.1.     Обобщение на очакваното отражение върху разходите

млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната финансова рамка: || 1а || „Конкурентоспособност за растеж и заетост“

ГД: JRC || || || Година 2012 || Година 2013 || Година 2014 || Година 2015 || ≥2016 г. || ОБЩО

Ÿ Бюджетни кредити за оперативни разходи || || || || || ||

Номер на бюджетния ред: 10 04 04 02 || Поети задължения || (1) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Плащания || (2) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за специфични програми || || || || || ||

Номер на бюджетния ред: Не се прилага || || (3) || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни

ОБЩО бюджетни кредити за ГД JRC || Поети задължения || =1 +3 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Плащания || =2 +3 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи || Поети задължения || (4) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Плащания || (5) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за специфични програми || (6) || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни

ОБЩО бюджетни кредити по ФУНКЦИЯ 1a от многогодишната финансова рамка || Поети задължения || =4+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Плащания || =5+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ако предложението/инициативата има отражение върху повече от една функция:

Ÿ ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи || Поети задължения || (4) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Плащания || (5) || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Ÿ ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за специфични програми || (6) || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни

ОБЩО бюджетни кредити по ФУНКЦИИ 1—4 от многогодишната финансова рамка (Референтна стойност) || Поети задължения || =4+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Плащания || =5+ 6 || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

Функция от многогодишната финансова рамка: || 5 || „Административни разходи“

млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

ГД: JRC || || || Година 2012 || Година 2013 || Година 2014 || Година 2015 || ≥2016 г. || ОБЩО

Ÿ Човешки ресурси || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни

Ÿ Други административни разходи || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни

ОБЩО ГД JRC || Бюджетни кредити || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни

ОБЩО бюджетни кредити по ФУНКЦИЯ 5 от многогодишната финансова рамка || (Общо поети задължения = Общо плащания) || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни || няма данни

млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

|| || || Година 2012 || Година 2013 || Година 2014 || Година 2015 || ≥2016 г. || ОБЩО

ОБЩО бюджетни кредити по ФУНКЦИИ 1—5 от многогодишната финансова рамка || Поети задължения || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || || p.m.

Плащания || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

3.2.2.     Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

– ¨  Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

– x Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

Бюджетни кредити за поети задължения в млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Да се посочат целите и резултатите ò || || || Година 2012 || Година 2013 || Година 2014 || Година 2015 || ОБЩО

РЕЗУЛТАТИ

Вид резултат || Среден разход за резултата || Брой на резултатите || Разходи || Брой на резултатите || Разходи || Брой на резултатите || Разходи || Брой на резултатите || Разходи || Общ брой на резултатите || Общо разходи

СПЕЦИФИЧНА ЦЕЛ: Безопасна и надеждна работа на HFR

- Резултат || Дни на експлоатация при пълна || няма данни || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 1 000 || p.m.

Междинен сбор за специфична цел || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 250 || p.m. || 1 000 || p.m.

ОБЩО РАЗХОДИ || || p.m. || || p.m. || || p.m. || || p.m. || || p.m.

3.2.3.     Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.3.1.  Обобщение

– x Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

– ¨  Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

|| Година 2012 || Година 2013 || Година 2014 || Година 2015 || Година ≥2016 || ОБЩО

ФУНКЦИЯ 5 от многогодишната финансова рамка || || || || || ||

Човешки ресурси || || || || || ||

Други административни разходи || || || || || ||

Междинно общо по ФУНКЦИЯ 5 от многогодишната финансова рамка || || || || || ||

Извън ФУНКЦИЯ 5 от многогодишната финансова рамка || || || || || ||

Човешки ресурси || || || || || ||

Други разходи с административен характер || || || || || ||

Междинно общо извън ФУНКЦИЯ 5 от многогодишната финансова рамка || || || || || ||

ОБЩО || || || || || ||

3.2.3.2.  Очаквани нужди от човешки ресурси

– x Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси

– ¨  Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Оценката се посочва в цели стойности (или най-много до един знак след десетичната запетая)

|| Година 2012 || Година 2013 || Година 2014 || Година 2015

Ÿ Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и временно наети лица)

XX 01 01 01 (Централа и представителства на Комисията) || || || ||

XX 01 01 02 (Делегации) || || || ||

XX 01 05 01 (Непреки научни изследвания) || || || ||

10 01 05 01 (Преки научни изследвания) || || || ||

Ÿ Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време — ЕПРВ)[10]

XX 01 02 01 (ДНП, ПНА, КНЕ от общия финансов пакет) || || || ||

XX 01 02 02 (ДНП, ПНА, МЕД, МП и КНЕ в делегациите) || || || ||

XX 01 04 yy || - в централата || || || ||

- в делегациите || || || ||

XX 01 05 02 (ДНП, ПНА, КНЕ — Непреки изследвания) || || || ||

10 01 05 02 (ДНП, ПНА, КНЕ — Преки изследвания) || || || ||

Други бюджетни редове (посочете) || || || ||

ОБЩО || || || ||

XX е съответната област на политиката или съответният бюджетен дял.

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на мярката и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на ресурси и в светлината на бюджетните ограничения.

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и срочно наети лица || Единствената задача, изпълнявана от JRC, е управлението на допълнителната програма. Това се извършва по начини, които изцяло са финансирани от целеви приходи от допълнителната изследователска програма.

Външен персонал || Не се прилага

3.2.4.     Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

– x Предложението/инициативата е съвместимо(а) с настоящата многогодишна финансова рамка.

– ¨  Предложението/инициативата налага препрограмиране на съответната функция от многогодишната финансова рамка.

Не се прилага

– ¨  Предложението/инициативата налага да се използва Инструментът за гъвкавост или да се преразгледа многогодишната финансова рамка.

Не се прилага

3.2.5.     Участие на трети страни във финансирането

– ¨ Предложението/инициативата не предвижда съфинансиране от трети страни

– x Предложението/инициативата предвижда съфинансиране съгласно следните оценки:

Бюджетни кредити в млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

|| Година 2012 || Година 2013 || Година 2014 || Година 2015 || Общо

Нидерландия || 7,250 || 7,250 || 7,250 || 7,250 || 29,000

Франция || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 1,200

Белгия || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 0,300 || 1,200

ОБЩО съфинасирани бюджетни кредити || 7,850 || 7,850 || 7,850 || 7,850 || 31,400

Допълнителната изследователска програма изисква само бюджетна структура (p.m.), предназначена да получава от участниците бюджетни кредити с целеви характер. Горните суми са изчислени от засегнатите държави членки с цел да се покрият прогнозираните разходи по реактора за периода 2012—2015 г., като е взето предвид очакваното ниво на търговските приходи. Комисията в никакъв случай няма да покрива дефицит при експлоатацията, включително потенциални разходи за поддръжка и ремонт.

3.3.        Очаквано отражение върху приходите

– ¨  Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

– x Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

– ¨         върху собствените ресурси

– x        върху разните приходи

млн. EUR (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Приходен бюджетен ред: || Налични бюджетни кредити за текущата бюджетна година || Отражение на предложението/инициативата

Година 2012 || Година 2013 || Година 2014 || Година 2015

Позиция 6 2 2 1 || || p.m. || p.m. || p.m. || p.m.

За разните целеви приходи посочете съответния(те) разходен(ни) бюджетен(ни) ред(ове).

Позиция 6 2 2 1 — Приходи от експлоатацията на реактора HFR, които да се използват за осигуряване на допълнителни бюджетни кредити — Целеви приходи

Посочете метода за изчисляване на отражението върху приходите.

Допълнителната изследователска програма се финансира с вноски от участващите държави членки, изчислени въз основа на бюджета за периода 2009—2011 г., актуализирани с очакваната инфлация за периода 2012—2015 г.

[1]               Протокол от заседанието на НТК, проведено на 17 февруари 2012 г.

[2]               ОВ L 132/15, 29.5.2009 г.

[3]               Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности, OВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1)

[4]               Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на интернет страницата BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html

[5]               OВ L 312, 23.12.1995, стр. 1.

[6]               OВ L 292, 15.11.1996, стр. 2.

[7]               OВ L 136, 31.5.1999 г., стр. 1.

[8]               МБК = многогодишни бюджетни кредити / ЕБК = едногодишни бюджетни кредити.

[9]               Позиция 10 04 04 02 „Експлоатация на реактора с висока плътност на потока (HFR) — Допълнителни програми за HFR (2009—2011 г.)“ ще бъде преименувана на „Експлоатация на реактора с висок неутронен поток (HFR) — Допълнителни програми за HFR“, премахвайки позоваването на периода, за да бъде валидна за евентуалните бъдещи допълнителни програми, които може да бъдат приети за експлоатацията на HFR.

[10]             ДНП = договорно нает персонал; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт.