14.3.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 76/24


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение от Комисията до Европейския парламент, до Съвета, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите „Акт за единния пазар II — заедно за нов растеж“

COM(2012) 573 final

2013/C 76/05

Докладчик: г-н SIECKER

Съдокладчици: г-жа FEDERSPIEL, г-н VOLEŠ

На 19 декември 2012 г. Европейската комисия реши, в съответствие с член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

„Съобщение от Комисията до Европейския парламент, до Съвета, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите Акт за единния пазар II – Заедно за нов растеж“

COM(2012) 573 final.

Специализирана секция „Единен пазар, производство и потребление“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 8 януари 2013 г.

На 486-ата си пленарна сесия, проведена на 16 и 17 януари 2013 г. (заседание от 16 януари), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 162 гласа „за“, 24 гласа „против“ и 18 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1

Комитетът припомня (1), че единният пазар стои в основата на европейската интеграция и има потенциала да осигурява преки ползи за европейските заинтересовани страни и да генерира устойчив растеж за икономиките на Европа. В настоящата икономическа криза наличието на добре функциониращ и ориентиран към бъдещето единен пазар е не само желателно, но и съществено за политическото и икономическото бъдеще на Европейския съюз.

1.2

На фона на продължаващата икономическа криза и, наред с останалото, на въздействието, което дерегулирането на финансовите пазари оказа върху националните бюджети на държавите членки, реалната икономика, бедността и заетостта в ЕС (2), оптимистичният тон на Комисията в нейното съобщение относно осъществяването на единния пазар изглежда неуместен. ЕИСК счита, че Комисията е обърнала твърде малко внимание на нежеланите отрицателни странични въздействия на единния пазар. Твърде категоричното, демонстративно и преждевременно обявяване на успех може само да подразни гражданите на ЕС. Последствието би могло да бъде допълнително подкопаване на единния пазар, вместо внасяне на нова динамика. Комисията би следвало да демонстрира по-реалистичен подход чрез комуникация в по-умерен тон.

1.3

Функционирането на единния пазар, подобрено благодарение на старите и новите насоки, е изложено на огромен риск заради значителното нарастване на броя на безработните до 28 милиона души – проблем, който засяга най-вече младите хора в ЕС. Стотици хиляди малки и средни предприятия (МСП) фалираха, а 120 милиона граждани, или близо 25 % от населението на ЕС, са изложени на риск от бедност и социално изключване. По тези причини търсенето и потреблението на ЕС понесоха сериозен удар. Освен ключовите действия, които трябва да предприемат, ЕС и държавите членки трябва да активизират усилията си за преодоляване на финансовата, икономическа и бюджетна криза и за оползотворяване на пълния потенциал на единния пазар.

1.4

ЕИСК призовава Парламента, Комисията и Съвета да действат бързо и същевременно качествено, за да осигурят приемането на тези законодателни предложения преди изтичането на мандатите на Парламента и на Комисията през пролетта на 2014 г. ЕИСК би приветствал горещо бързото изпълнение на мерките, предложени в Съобщението относно управлението на единния пазар с цел подобряване на цялостното прилагане на нормите на ЕС.

2.   Общи бележки: „За изграждане на силно конкурентна социална пазарна икономика“

2.1

Комисията определи втората фаза на Акта за единния пазар (по-долу „АЕП“) посредством дванадесет нови ключови действия за подобряване на функционирането на единния пазар. ЕИСК приветства факта, че с него бе проведена консултация преди публикуването на съобщението и че Комисията възприе някои от препоръките му в АЕП II. Изразява обаче съжаление, че този път не бе проведена обществена консултация и че неофициалната консултация не беше добре балансирана между съответните заинтересовани страни.

2.2

Независимо от приноса на единния пазар за икономическия растеж и за разкриването на нови работни места от момента на създаването му досега, той все още не е разгърнал пълния си потенциал по отношение на всички заинтересовани страни, били те предприятия, работници, потребители, граждани или други. Комисията споменава за 2,77 милиона допълнителни работни места, но не казва нищо за несигурния характер на някои от тях (3). Знаем, че от пролетта на 2008 г., когато последиците от икономическата криза се почувстваха в цяла Европа, до този момент са загубени около 10 милиона работни места и по всичко личи, че тази отрицателна тенденция продължава (4).

2.3

Въпреки че Комисията посочва водещите принципи, довели до избора на тези предложения (програмата за по-добро регулиране, цената на „отказа от Европа“ и др.), не всички европейски институции разбират спешния характер на някои от тях. Например по отношение на мобилността на работниците, Комисията обявява инициатива във връзка с портала EURES, докато в същото време други основни дейности в тази област все още чакат одобрение от Съвета.

2.4

ЕИСК счита, че Комисията е обърнала твърде малко внимание на нежеланите отрицателни странични въздействия на единния пазар. Регулирането на финансовите пазари от страна на ЕС се оказа твърде слабо, за да сложи край на неефективния надзор и да предотврати появата на предприемачество, което обслужва краткосрочните интереси на привилегирована група заинтересовани страни. Необходимо е да се обърне по-голямо внимание на подобряването на корпоративното управление. Повишаването на прозрачността и отчетността следва да бъде първостепенен приоритет, за да се гарантира, че единният пазар допринася за развитието на правна среда, която зачита законните интереси на всички заинтересовани страни.

2.5

Прави впечатление категоричността, с която Комисията твърди, че тези 12 нови лоста ще допринесат за растеж, по-голяма заетост и по-голямо доверие в единния пазар. Според ЕИСК историята на въвеждането на единния пазар показва, че въздействието на някои от предприетите в миналото мерки е мащабно, но краткосрочно. Твърде категоричното, демонстративно и преждевременно обявяване на успех може само да подразни гражданите на ЕС, особено при отсъствието на солидни доказателства от оценки на въздействието. Последствието би могло да бъде допълнително подкопаване на единния пазар, вместо внасяне на нова динамика (5). Комисията би следвало да демонстрира по-реалистичен подход чрез комуникация в по-умерен тон.

2.6

За съжаление в АЕП I и II не се подчертава колко е важно да се изгради доверие във връзка с упражняването на правата. ЕИСК продължава да очаква с нетърпение въвеждането на инструмент за ефективна колективна съдебна защита на европейските потребители. Макар че либерализирането на пазарите и увеличаването на конкуренцията са ключови цели на политиката за единния пазар и играят важна роля за осигуряването на свободен избор на потребителите, последните се нуждаят и от стабилна рамка от права, които да им осигуряват защита при закупуването на стоки и услуги, както и от ефективно упражняване на тези права. Няколко проучвания стигнаха до заключението, че прилагането на различни инструменти на ЕС е бавно, а правоприлагането все още е сравнително слабо, особено при трансгранични ситуации. С оглед на това Комисията следва спешно да предложи задължителни мерки във връзка с нови инструменти за правоприлагане.

2.7

Не е удачно само една от дванадесет инициативи да бъде квалифицирана като мярка по отношение на потребителите, макар че няколко от лостовете оказват значително въздействие върху ежедневието на европейските потребители (6). Надяваме се, че това не отразява общото виждане на Комисията за политиката за защита на потребителите. Важно е обхватът да бъде широк и потребителите да не се възприемат като придатък към стопанската политика, а като независими участници с оглед създаването на единен пазар, който да е от полза за всички (вж. докладите на г-н Monti и г-н Grech). ЕИСК е съгласен с Комисията, че единният пазар има все още неизползван потенциал както след петдесетте предложения, така и след първите дванадесет лоста. От гледна точка на потребителите обаче Комисията би могла и следва да постави по-силен акцент върху отдаването на предимство на благоприятни за потребителите инициативи, както ЕИСК вече подчерта в свое становище (7).

2.8

ЕИСК е поразен и от демонстрираната в съобщението липса на признание на социалното партньорство. Доверието не може да бъде възстановено, при условие че включването на социалните партньори в политиките на ЕС е ограничено до сферата на политиката на ГД „Трудова заетост“. Необходима е и консултация със социалните партньори относно различните дейности в рамките на ГД „Вътрешен пазар“.

2.9

Както вече беше изтъкнато в предходни становища на ЕИСК, всяко предложение за трансграничните потребителски сделки следва да се реализира поетапно, започвайки с пилотни дейности под формата на трансгранични договори за продажба между търговски субекти (В2В). Докато не бъде прието някакво предложение за сделките от вида „дружество-потребител“ (B2C), не би следвало да се предприема по-нататъшна инициатива от незадължителен характер относно трансграничните договори за продажба.

3.   Първите 12 лоста и липсващите елементи – текущо състояние

3.1

Комисията вече представи единадесет от дванадесетте законодателни предложения за ключовите действия, а Комитетът прие становища относно тези предложения (8). ЕИСК призовава Парламента, Комисията и Съвета да действат бързо и същевременно качествено, за да осигурят приемането на тези законодателни предложения преди изтичането на мандатите на Парламента и на Комисията през пролетта на 2014 г. Държавите членки следва да прилагат правилно приетото законодателство и да упражняват контрол върху прилагането му, за да гарантират равни условия, а бариерите, изградени върху неаргументирани и дискриминационни основания, трябва да бъдат премахнати, за да се създаде възможност за правилно функциониране на единния пазар.

3.2

Оттеглянето на Регламента „Монти II“ не решава проблемите, създадени от Съда на Европейския съюз (СЕС) с неговите решения по въпроса за командироването на работници. Трябва да бъде намерено решение на сегашната ситуация, тъй като тя пречи на работниците да се ползват пълноценно от правата си. Комисията следва да гарантира, че основните социални права не могат да бъдат ограничавани от икономическите свободи. Комисията следва да обмисли предложение за протокол относно социалния напредък като приложение към Договорите на ЕС. Този протокол следва да изясни връзката между основните социални права и икономическите свободи, като потвърди, че единният пазар не е самоцел, а е създаден, за да се постигне социален напредък за всички граждани на ЕС (което на практика означава прилагане на член 3, параграф 3 от консолидираната версия на Договора за Европейския съюз). В него също така следва да се заяви ясно, че икономическите свободи и правилата относно конкуренцията не могат да се ползват с предимство пред основните социални права и социалния напредък и по никакъв начин не могат да се тълкуват като предоставяне на права на предприятията да избягват или заобикалят националното социално и трудово законодателство и практики, нито пък да се упражняват с цел нелоялна конкуренция по отношение на трудовото възнаграждение и условията на труд.

3.3

ЕИСК идентифицира няколко мерки, които липсват в АЕП I и които счита, че също биха допринесли за повишаване на доверието на гражданите. Липсващите мерки включват преразглеждане на Директивата относно авторското право, таксите за авторски права, неутралността на интернет пространството, протокола относно социалния напредък, микропредприятията и семейните предприятия, мерките в подкрепа на учредяването на нови дружества и разширяването на съществуващите такива, свръхзадлъжнялостта и междубанковите преводи, с оглед на консолидиране на функционирането на единната зона за плащания в евро (ЕЗПЕ).

4.   Дванадесетте нови лоста

4.1   Транспорт

ЕИСК приветства мерките за подобряване на взаимосвързаността на единния пазар в областта на железопътния, морския и въздушния транспорт, но счита, че липсва цялостен подход, тъй като в предложението на Комисията не са включени действия във връзка с железопътния транспорт, на който принадлежи най-големият дял от превоза на стоки и пътници, и с многомодалния транспорт като начин за подобряване на ефективността на транспорта.

4.1.1   Железопътен транспорт

Начинът, по който е определена и обоснована приватизацията на железопътния транспорт, не отразява факта, че в някои важни региони на Европа поддържането на добре функциониращ обществен транспорт изисква да се вземат предвид и причини, които не са само от икономически характер. Механичното въвеждане на рентабилността като критерий може да отслаби обществената функция на системите за железопътен транспорт. Не е достатъчно успехът или неуспехът на приватизацията да се оценява само въз основа на икономиите. Основното съображения следва да бъде качеството и безопасността за персонала и широката общественост.

4.1.2   Воден транспорт

Истински единен пазар за морския транспорт може да бъде постигнат единствено като се гарантират равни условия на конкуренция с другите видове транспорт. Това означава да се предприемат решителни действия за опростяване на административните (митническите) системи за чисто вътрешноевропейския морски транспорт. Общностните стоки би трябвало да се третират различно от стоките от трети страни (по-специално чрез употребата на електронен митнически манифест), за да се намалят бюрократичните изисквания и отговорността да се прехвърли на превозвачите. Като цяло не е необходимо стоките, инспектирани при влизането си в ЕС, да бъдат инспектирани отново в друго пристанище на местоназначение в рамките на ЕС.

Това ще спомогне, от една страна, да се постигне морски транспорт без граници в рамките на ЕС, а от друга, да се създадат така необходимите морски магистрали – ключови морски маршрути между пристанищата на ЕС в съчетание с други видове транспорт. В момента ЕИСК изготвя становище относно синия растеж и ще представи прагматични предложения в тази област в началото на 2013 г.

4.1.3   Въздушен транспорт

ЕИСК признава значението на мерките за справяне с настоящата разпокъсаност на европейското въздушно пространство и същевременно изразява съжаление, че все още не е представен прегледът на Регламента за правата на пътниците във въздушния транспорт, който обхваща обезщетяването и оказването на помощ на пътници в случай на отказ на достъп на борда, отмяна на полет или големи закъснения. Необходимо е законодателството на ЕС да бъде изяснено и актуализирано по отношение на неговото приложно поле и тълкуването на някои общи разпоредби. ЕИСК също така призовава ЕК да представи законодателно предложение, което да наложи на въздушните превозвачи изискването да гарантират защита на всички пътници в случай на несъстоятелност на въздушни превозвачи и да вземат мерки срещу разпространението на неравноправни условия на договорите, липсата на прозрачност при ценообразуване на самолетните билети и затрудненото получаване на правна защита от страна на потребителите, като задължи въздушните превозвачи да се придържат към системите за алтернативно решаване на спорове и към решенията, взети от националните органи за регулиране на въздушния транспорт.

4.2   Енергетика

В много държави членки все още не съществува възможност за избор между различни доставчици на енергия поради липсата на конкуренция. Достъпността на услугите, качественото разглеждане на оплакванията, сравнимостта на офертите и цените, лесната смяна на доставчиците и прозрачността на тарифите и условията по договорите все още не са факт в цяла Европа. ЕИСК призовава Комисията и Съвета да следят отблизо националните енергийни пазари на дребно и, когато е необходимо, да действат своевременно, за да гарантират, че третият енергиен пакет се прилага ефективно в полза на гражданите. Важно е държавите членки да транспонират съответните разпоредби, които се съдържат в третия пакет, по начин, който да е от полза за уязвимите граждани и да предотвратява енергийната бедност в съответната страна. Ангажираността на потребителите е необходимо условие за успешното въвеждане на интелигентни измервателни уреди, които могат да предложат потенциал за енергийна ефективност. Все още обаче има много нерешени въпроси, като например дали евентуалните ползи надвишават разходите за потребителите и компенсират проблемите, свързани със защитата на данните. Във възможно най-кратък срок следва да се намери решение на тези проблеми в интерес на всички потребители на енергия.

4.3   Мобилност на гражданите

ЕК силно подкрепя мобилността, която обаче не е цел сама по себе си. Нужно е много, за да напусне човек дома си и родната си земя. Сравненията със САЩ не винаги са удачни. Работниците и самостоятелно заетите лица, които преминават границите, често страдат от непризнаване на квалификацията им, продължително работно време, лоши условия на труд, дискриминация, неравностойно третиране и езикови бариери. Подобряването на условията на труд и насърчаването на еднакво третиране следва да са част от активната европейска политика за пазара на труда. Комитетът осъжда най-вече факта, че след повече от 20 години липсва напредък по важния въпрос за признаването на професионалните квалификации (9). В Европа би следвало да се насърчава мобилността на стажантите, чираците и младите предприемачи.

4.4   Достъп до финансиране

Предлаганите мерки за улесняване на достъпа до фондове за дългосрочни инвестиции са стъпка в положителна посока. И все пак това няма да реши проблемите, които изпитват МСП в резултат на липсата на оперативен капитал. МСП, които са гръбнакът на икономиката на ЕС, не би трябвало да бъдат дискриминирани по отношение на достъпа до финансиране в резултат на стриктните правила за банковите резерви (10). Комитетът се позовава на предходните си становища относно достъпа на МСП до финансиране (11). Във връзка с това препоръчваме да се създадат револвиращи инструменти за предоставяне на такива кредити, които да позволят на МСП да получават лесен достъп до финансиране без прекомерни обезпечения (12). Гаранциите за тези кредити следва да бъдат предоставяни от националните или европейските ресурси. Държавите членки следва да обмислят и други възможности, като данъчни облекчения за частните лица и семействата, които инвестират в създаването на нови или в разширяването на съществуващи МСП за определен брой години, както и други стимули. Тези мерки следва да допълват съдържащото се в АЕП I предложение за свободно трансгранично движение на европейския рисков капитал, което е насочено към иновативните дружества, но не разрешава въпроса с липсата на финансиране за други МСП.

4.5   Бизнес среда

Предложението за модернизиране на законодателството в областта на несъстоятелността е стъпка в правилната посока за подобряване на бизнес средата, особено ако целта му е да се предостави втори шанс на предприемачите. Все още остават твърде много бюрократични изисквания, които МСП и особено микропредприятията не могат да изпълнят. Призоваваме Комисията да продължи усилията си за намаляване на административната тежест и за определяне на количествени и качествени цели. Във връзка с това оценката на въздействието следва непрекъснато да се подобрява. Извършваната до момента оценка на административната тежест е прекалено силно съсредоточена върху самите разпоредби и отчасти в резултат на това е твърде „технократска“ по своя характер. Регулирането в дадена държава членка може да е продиктувано до голяма степен от желание за запазване на качеството на предлаганата услуга и следователно да е в интерес на общото благоденствие, тоест да не е безполезно (13).

4.6   Услуги

ЕИСК приветства факта, че в АЕП II е предвиден преглед на Директивата за платежните услуги (ДПУ) и подчертава, че развитието на конкурентоспособен и добре функциониращ европейски пазар на платежни услуги, който е от полза за всички потребители и предприятия, следва да бъде основната цел на този преглед. Особено важно е платежните услуги да станат достъпни за потребителите, както и да бъде гарантирано тяхното сигурно, ефикасно и евтино предоставяне. В рамките на прегледа следва да се забрани практиката за налагане на допълнителни такси на потребителите за използване на платежни средства на територията на ЕС. На ползвателите на услугата директен дебит следва да се предоставят безусловни права на възстановяване на средствата при оторизирани и неоторизирани транзакции. На потребителите следва да се осигури силна защита, независимо от използвания начин на плащане, като се вземат предвид съществуващите в някои държави членки строги правила за защита на потребителите. В този контекст следва се отчитат многобройните ползи за всички заинтересовани страни, но от друга страна – и необходимостта от разумна цена за малките и средните предприятия, които предлагат тези методи на плащане на своите клиенти. ЕИСК приветства намерението на Комисията да представи законодателно предложение относно многостранните обменни такси за картови плащания.

4.7   Цифровизиран единен пазар

ЕИСК приветства намерението на Европейската комисия да намали разходите и да увеличи ефективността на внедряването на високоскоростна комуникационна инфраструктура чрез приемане на общи правила. ЕИСК подкрепя предложението за подобряване на високоскоростната широколентова интернет връзка като техническа предпоставка за разширяване на електронната търговия. Важно е да се приеме съгласуван модел на методологиите за определяне на разходите, използвани от националните регулаторни органи в ЕС, за да се гарантира, че разходите са справедливи и са изчислени в съответствие с едни и същи стандарти. Правилно регулираните пазари на далекосъобщителни услуги трябва да осигуряват на потребителите възможност за избор. Ако не бъде ефективно постигнат справедлив достъп на нови оператори до мрежите за достъп от следващо поколение, качеството на възможностите на потребителите за избор на услуги на дребно ще бъде нарушено или ограничено. Всички конкуренти следва да имат достъп до инфраструктурата при равни условия, като на новите участници и на вече установените ползватели следва да се гарантира достъп до мрежите на разумни цени (въз основа на разходите).

4.8   Електронно фактуриране в областта на обществените поръчки

Предприятията отдавна настояват за широко приложение на електронното фактуриране, включително при трансграничните дейности. С оглед на това заявяваме силната си подкрепа за предложението то да бъде въведено като общо правило при договорите за възлагане на обществени поръчки. Отделно от това, електронната форма следва да се прилага и при представянето на оферти, тъй като липсата ѝ е една от причините за малкото на брой МСП от други държави членки, участващи в обществени поръчки в други държави членки (вж. също работната програма на Комисията за 2013 г.).

4.9   Потребители

4.9.1

На пазара на ЕС все още се намират опасни потребителски стоки, включително такива с маркировка „CE“, носещи рискове за здравето и безопасността, които могат да бъдат избегнати. Поради това ЕИСК приветства намерението на Европейската комисия да предложи законодателен „пакет за безопасността на продуктите“, състоящ се от инструмент за надзор на единния пазар за всички нехранителни продукти, предложение за нова Директива относно общата безопасност на продуктите (ДОБП) и многогодишен план за рамка за надзор на пазара. Прегледът следва да внесе по-голяма яснота за това как си взаимодействат различните законодателства относно безопасността на продуктите. По-специално е необходимо засилване и изясняване на задълженията на производителите. Трябва да се осигури еднаква степен на правоприлагане и да се гарантира ефективността на дейностите за надзор на пазара в целия ЕС.

4.9.2

Следва изрично да се обърне внимание на продуктите, привличащи децата, като забраната на продуктите, имитиращи храни, следва да се запази. Политиката на ЕС трябва да извърши голяма крачка напред в полза на безопасността и здравето. Трябва да се обърне внимание на нелоялната конкуренция спрямо предприятията от ЕС, от които се изисква да спазват нормите на ЕС. Прегледът на ДОБП следва да предотврати ефективно пускането на опасни стоки на пазара; за тази цел е необходима европейска система за надзор на пазара, включваща ефективни проверки по външните граници на ЕС.

4.10   Социално сближаване и социално предприемачество

4.10.1

Предложенията, представени в тази част, са до голяма степен изкуствено отнесени към нея. ЕИСК отчита, че в тези времена на криза е важно вниманието да се съсредоточи върху борбата с по-нататъшната социална изолация и с бедността. Във връзка с това социалното предприятие е очертано като основен фактор на стратегията за излизане от кризата. Разочароваща е липсата на целенасочено ключово действие в подкрепа на развитието и растежа на социалната икономика и социалните предприятия. Предложеното ключово действие 12 не отчита все по-нарастващата социална изолация и бедност в Европа. Поради това ЕИСК препоръчва включването на ясно и целенасочено ключово действие относно социалните предприятия, в съответствие с далновидните препоръки на ЕИСК, което според Комитета ще отговори по-ефективно на необходимостта от допълнително социално сближаване (14).

4.10.2

ЕИСК приветства предложението за предоставяне на достъп до основна разплащателна сметка на всички граждани на ЕС, осигуряване на прозрачност и съпоставимост на таксите за банкови сметки и улесняване на смяната на банкови сметки. ЕИСК се надява, че Комисията този път ще предложи задължително законодателство, вместо препоръката от юли миналата година, която бе силно критикувана заради незадължителния си характер. ЕИСК отбелязва, че осигуряването на прозрачност и съпоставимост на таксите за банкови сметки за потребителите или показва значителни недостатъци, или се оказва напълно неуспешно. Предложеното законодателство на ЕС следва да гарантира правото на достъп до основна разплащателна сметка на всеки потребител и да премахне всички пречки пред смяната на банкови сметки.

Брюксел, 16 януари 2013 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Staffan NILSSON


(1)  ОВ C 24, 28.1.2012 г., стр. 99.

(2)  http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-03122012-AP/EN/3-03122012-AP-EN.PDF

(3)  FLASH-IT, Policy Research Alert 5 – Employment., октомври 2012 г.

(4)  Бюлетин на Евростат, 31 октомври 2012 г.

(5)  Доклад Monti, 2010 г.: „Това би подкопало основите на икономическата интеграция, растежа и заетостта в целия ЕС в момент, когато появата на нови световни сили и на големи екологични предизвикателства правят един сплотен ЕС още по-необходим от всякога, в интерес на европейските граждани, както и на ефективното световно управление.“

(6)  Резолюция на Европейския парламент от 14 юни 2012 г. относно „Акта за единния пазар – следващите стъпки към растежа“.

(7)  ОВ C 299, 4.10.2012 г., стр. 165.

(8)  ОВ C 24, 28.1.2012 г., стр. 99.

(9)  ОВ C 191, 29.6.2012 г., стр. 103.

(10)  Вж. CRD IV.

(11)  ОВ C 351, 15.11.2012 г., стр. 45.

(12)  Карта Seczenyi в Унгария – вж. http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.iapmei.pt%2Fconferencia%2F1_Laslo_Krisan.ppt&ei=DM29UKvHJNGRhQehsoGwDA&usg=AFQjCNHWIFTTA7fbjHyT1ShycR1qL7tKRQ

(13)  Вж. становището на ЕИСК ОВ C 318, 29.10.2011 г., стр. 109, пар. 3.2.

(14)  Това е подчертано и в становището на ЕИСК: ОВ C 299, 4.10.2012 г., стp. 165.


ПРИЛОЖЕНИЕ

към становище на Европейския икономически и социален комитет

Следното изменение, което получи повече от една четвърт от подадените гласове, беше отхвърлено по време на разискванията (член 39, параграф 2 от Правилника за дейността):

Параграф 3.2 (изменение 5):

Оттеглянето на Регламента „Монти II“ не решава проблемите, създадени от Съда на Европейския съюз (СЕС) с неговите решения по въпроса за командироването на работници. Трябва да бъде намерено решение на сегашната ситуация, тъй като тя пречи на работниците да се ползват пълноценно от правата си. Комисията следва да гарантира, че основните социални права не могат да бъдат ограничавани от икономическите свободи. Комисията следва да обмисли предложение за протокол относно социалния напредък като приложение към Договорите на ЕС. Този протокол следва да изясни връзката между основните социални права и икономическите свободи, като потвърди, че единният пазар не е самоцел, а е създаден, за да се постигне социален напредък за всички граждани на ЕС (което на практика означава прилагане на член 3, параграф 3 от консолидираната версия на Договора за Европейския съюз). В него също така следва да се заяви ясно, че икономическите свободи и правилата относно конкуренцията не могат да се ползват с предимство пред основните социални права и социалния напредък и по никакъв начин не могат да се тълкуват като предоставяне на права на предприятията да избягват или заобикалят националното социално и трудово законодателство и практики, нито пък да се упражняват с цел нелоялна конкуренция по отношение на трудовото възнаграждение и условията на труд. Комисията представи две законодателни предложения, целящи подобряване и засилване на транспонирането, изпълнението и прилагането на практика на Директивата относно командироването на работници. Първото предложение, отнасящо се до прилагането на практика на Директива 96/71/ЕО, е насочено към подобряване на защитата на работниците, временно командировани в чужбина, чрез подобряване на информацията, административното сътрудничество и контрола, и е все още в процес на обсъждане. Второто предложение относно упражняването на правото да се предприемат колективни действия в контекста на свободата на установяване и свободното предоставяне на услуги („Монти II“) беше оттеглено.

По отношение на принципа за равностойността на основните социални права спрямо икономическите свободи ЕИСК е на мнение, че гаранции за този подход трябва да се предоставят по-специално въз основа на първичното право. ЕИСК отбелязва, че третото съображение от преамбюла, както и по-специално член 151 от ДФЕС, са предназначени да насърчават подобряването на условията на живот и работа, „така че да се постигне тяхното хармонизиране, докато се осъществява подобряването“, и изрично призовава за включването в Договорите на „протокол за социален напредък“, за да се утвърди принципът на равностойността на основните социални права и икономическите свободи и по този начин да стане ясно, че не би следвало да се позволи нито икономическите свободи, нито правилата за конкуренцията да имат предимство пред основните социални права, както и също така да се определи ясно въздействието на целта на Европейския съюз за постигане на социален напредък  (1).“

Изложение на мотивите

Ще бъдат представени на заседанието.

Резултат от гласуването:

Гласове „за“

:

77

Гласове „против“

:

114

Гласове „въздържал се“

:

11


(1)  ОВ C 376, 22.12.2011 г., стр. 74.