25.11.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 345/1


МАТЕРИАЛ XLVI

Конференция на комисиите по европейски въпроси на парламентите в Европейския съюз (КОСАК)

Варшава, 2—4 октомври 2011 г.

2011/C 345/01

1.   Многогодишна финансова рамка

1.1.

Като има предвид продължаващата икономическа и финансова криза в някои държави-членки; проблемите, свързани с прекалените бюджетни дефицити, които принуждават редица държави-членки да прилагат съществени програми за строги икономии; социалното недоволство, подхранващо евроскептицизма, от една страна, и нарастващите нужди и все по-големите предизвикателства, свързани с икономическото развитие на Европейския съюз, с прилагането на стратегията „Европа 2020“ и със запазване на позициите в глобалната конкуренция, от друга страна; КОСАК подкрепя усилията на институциите на ЕС, намерили израз в предлаганата Многогодишна финансова рамка за периода 2014—2020 г., която предоставя основа за провеждане на дебат и вземане на решения в Европейския съюз. При все това резултатите от дебата трябва да вземат предвид националните бюджетни рамки и националните бюджетни стратегии.

1.2.

КОСАК счита за необходимо опростяването и въвеждането на по-голяма прозрачност на правилата и процедурите, свързани с натрупването, разпределението и разходването на собствените ресурси на Европейския съюз, и насърчава институциите на ЕС да предприемат необходимите мерки в тази насока. Националните парламенти и Европейският парламент ще разгледат надлежно състоятелността на тези специфични мерки.

1.3.

КОСАК анализира внимателно предложенията за въвеждане на различни видове европейски такси, които биха предоставили нов източник на приходи за бюджета на ЕС. КОСАК счита, че в период на възстановяване от кризата, новите инструменти не бива да налагат по-голяма финансова тежест на частния сектор или на физическите лица. В някои случаи подобни мерки биха могли също така да изкривят равнопоставените условия на конкуренция между единици от ЕС и техните конкуренти в световен мащаб.

1.4.

В светлината на сложната настояща ситуация и редицата проблеми, свързани с необходимостта за подобряване на планирането, одобрението и резултатността на бъдещите бюджети на ЕС, КОСАК насърчава компетентните институции да ускорят законодателната дейност в тази област и, при възможност, да предприемат по-чести и всеобхватни социални консултации.

1.5.

КОСАК насърчава институциите на ЕС да договорят и приемат Многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г., която ще позволи средносрочните и дългосрочните политики на ЕС да бъдат приложени изцяло в съответствие с европейския принцип за солидарност и с оглед на настоящата икономическа и финансова криза. В този контекст КОСАК подчертава, че политиката на сближаване, придружена от една справедлива и равноправна обща селскостопанска политика са основни инструменти и играят важна роля за повишаване на солидарността, намаляване на икономическите и социалните различия сред държавите-членки и постигане на стратегическите цели на ЕС. Те следва да продължават да бъдат съсредоточени върху растежа и развитието на най-слабо развитите региони.

1.6.

КОСАК подчертава особената значимост на финансирането на ЕС за проекти от европейски интерес, които не могат да привличат достатъчно финансиране единствено от частния сектор, но са от съществено значение за постигане на целите на политиката на ЕС за добре функциониращ вътрешен пазар.

1.7.

КОСАК приветства съобщението на полското председателство относно организирането на конференция относно Многогодишната финансова рамка на 20 и 21 октомври 2011 г. КОСАК също така приветства намерението на председателството да покани представители на националните парламенти и подчертава значимостта на това националните парламенти да бъдат привличани за участие на ранен етап.

1.8.

КОСАК насърчава институциите на ЕС да включат целта за подобряване на отчетността и прозрачността при управление на финансовите средства на ЕС в преговорите относно Многогодишната финансова рамка. КОСАК приканва държавите-членки, като надлежно се вземе предвид позицията на Европейската комисия, към по-голяма отчетност и прозрачност при разходване на финансовите средства на ЕС на национално равнище.

2.   Две години след влизането в сила на Договора от Лисабон — парламентарен опит

2.1.

КОСАК отбелязва със задоволство своя първи дебат относно оценката на парламентарната дейност и най-добрите практики, две години след влизането в сила на Договора от Лисабон.

2.2.

КОСАК приветства активното участие на националните парламенти в проверките за субсидиарност по Протокол 2 относно прилагането на принципите на субсидиарност и на пропорционалност към Договора от Лисабон. Националните парламенти изразиха различни гледни точки относно прилагането на практика на принципа за субсидиарност. КОСАК счита, че националните парламенти и институциите на ЕС следва активно да обменят информация, както и съществуващите им практики относно прилагането на Протокол 2, и че неговото прилагане следва да бъде по-конкретно, като част от непрекъснатия диалог между всички засегнати страни.

2.3.

В съответствие с член 5 от Протокол 2, КОСАК подчертава, че за да могат националните парламенти да упражняват отредените им правомощия, е необходимо да се позволи финансовите последици от проектите на законодателните актове на ЕС да подлежат на оценки, както и, в случая на директивите, последиците за националните правни системи. Освен това КОСАК припомня, че проектите на законодателни актове следва да бъдат обосновани въз основа на качествени и количествени показатели. КОСАК отбелязва, че анализите за субсидиарност в обяснителните меморандуми на Комисията до момента не отговарят на изискванията на член 5.

2.4.

КОСАК отбелязва безпокойствата на националните парламенти във връзка с качеството и независимия характер на оценките за въздействие на проектите на законодателни актове на ЕС, които на моменти сa считани за схематични и незадоволителни по същество. КОСАК привлича внимание към предложението на редица национални парламенти пълният текст на оценките за въздействие да бъде превеждан на всички официални езици на ЕС.

2.5.

КОСАК приветства дебата относно сътрудничеството на националните парламенти с Европейската комисия. КОСАК отправя искане към Европейската комисия да вземе предвид резултатите от дебата в оценката на Комисията относно състоянието на Съюза, както и при подготовката на работната програма на Комисията.

2.6.

По принцип КОСАК е удовлетворен от тясното и открито сътрудничество на националните парламенти с Европейската комисия, установено съгласно Договора от Лисабон. Неформалният политически диалог между Европейската комисия и националните парламенти ще допринесе за укрепване на парламентарното измерение в процеса на вземане на решения на ЕС. При все това КОСАК отбелязва, че в съответствие с член 6 от Протокол 2, представените мотивирани становища трябва по-скоро да посочват защо съответният проект не е в съответствие с принципа на субсидиароност, а не обратното.

2.7.

КОСАК призовава Европейската комисия да предоставя по-точни и съдържателни отговори на мотивираните становища във връзка с проектите на законодателни актове. Редица национални парламенти считат, че отговорите на Европейската комисия следва да бъдат съсредоточени в по-голяма степен върху конкретните съмнения, изразени в мотивираните становища, представени от националните парламенти. КОСАК отправя искане към Европейската комисия да предприеме необходимите стъпки, за да гарантира, че нейните отговори на мотивираните становища или предложени материали в рамките на неформалния политически диалог се предават в рамките на три месеца.

2.8.

КОСАК отбелязва безпокойствата, изразени от редица национални парламенти, някои от които се съдържат в мотивираните становища, във връзка с факта, че правомощията, предоставени на Европейската комисия за регулиране посредством делегирани актове, не са с достатъчен обхват. КОСАК отбелязва, че това може да доведе до ситуация, при която основни елементи от дадена област, предвидена за проекти на законодателни актове на ЕС, ще останат извън обхвата на контрол на националните парламенти.

2.9.

Като има предвид по-нататъшното междупарламентарно сътрудничество, КОСАК подчертава значимостта на по-динамичната комуникация, като част от диалога и обмена на информация и добри практики между комисиите по европейски въпроси на националните парламенти на държавите-членки на ЕС и Европейския парламент.