52011DC0407

/* COM/2011/0407 окончателен */ ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ относно резултатите от функционирането на Регламент (ЕО) № 717/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 27 юни 2007 г. относно роуминга в обществени мобилни телефонни мрежи в рамките на Общността, изменен с Регламент (ЕО) № 544/2009


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

относно резултатите от функционирането на Регламент (ЕО) № 717/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 27 юни 2007 г. относно роуминга в обществени мобилни телефонни мрежи в рамките на Общността, изменен с Регламент (ЕО) № 544/2009

СЪДЪРЖАНИЕ

1. Въведение 3

2. Обща информация 4

2.1. Настоящ регламент 4

2.2. Преглед на пазара 4

2.3. Развитие след приемането на регламента 5

2.4. Процес на консултации 6

3. Преглед 7

3.1. Изпълнение на целите 7

3.2. Въвеждане на структурни мерки 8

3.3. Удължаване на срока на действие и разширяване на приложното поле на регламента 9

4. Заключение 12

1. Въведение

Целта на стратегията „Европа 2020“ [1] е Европа да се „превърне в интелигентна, устойчива и приобщаваща икономика с високи равнища на заетост, производителност и социално сближаване“. Един от основните елементи на новата стратегия е Програмата в областта на цифровите технологии за Европа [2] (ПЦТЕ), в която се определят редица „Основни цели за изпълнение“ за постигане на единен цифров пазар. По отношение на международните мобилни роуминг услуги целта е „разликата в цената между разговорите с използване на роуминг и националните разговори в рамките на една държава да се доближи до нула не по-късно от 2015 г.“ [3] Тази цел ще се постигне, ако конкуренцията на пазарите за мобилни услуги осигури на потребителите бърз и лесен избор на роуминг услуги на цени, които са равни или близки до съответните конкурентни национални ценови равнища.

Нуждата да се разрешат проблемите с роуминга, за да се превърне единният пазар в осезаема реалност, е отбелязана и в Акта за единния пазар, приет от Комисията на 13 април 2011 г. Единният цифров пазар е един от посочените в Акта за единния пазар лостове, чрез които може да бъде развит потенциалът на единния пазар за растеж, работни места и доверие от страна на потребителите, включително що се отнася до мобилните услуги в Европа.

Срокът на действие на Регламент (ЕО) № 717/2007 (изменен с Регламент (ЕО) № 544/2009) относно роуминга в обществени мобилни телефонни мрежи (по-долу наричан „регламентът“), който влезе в сила през юни 2007 г., ще изтече на 30 юни 2012 г., освен ако не бъде удължен – евентуално в изменен вид – от Парламента и Съвета въз основа на предложение на Комисията. Регламентът изисква от Комисията да преразгледа неговото функциониране и да докладва на Европейския парламент и на Съвета не по-късно от 30 юни 2011 г. Съгласно член 11 от регламента Комисията има задължението да прецени дали са постигнати неговите цели, които включват потребителите да не заплащат прекомерни цени за роуминг услуги в целия ЕС в сравнение с конкурентните национални цени, като по този начин се допринася за доброто функциониране на вътрешния пазар и същевременно се постига висока степен на защита на потребителите, насърчаване на конкуренцията и прозрачността на пазара, и стимулиране на новаторството и избора на потребителите.

В настоящия доклад се представя прегледа на Комисията на функционирането на регламента, обясняват се основните промени в политиката, които предлага, за да се приведат в действие заключенията в него, и е придружен от законодателно предложение за съответно изменение на регламента. Подробностите и свързаната обосновка могат да бъдат намерени в законодателното предложение и съответната оценка на въздействието. Както и при самия регламент, правното основание на новото предложение е член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз (предишен член 95 от Договора за създаване на Европейската общност).

2. Обща информация

2.1. Настоящ регламент

Поради специфичната структура на пазара за роуминг и неговия трансграничен характер националните регулаторни органи признаха още през 2005 г., че не разполагат с подходящи инструменти за ефективно преодоляване на проблеми с конкуренцията, на които се дължат високите цени на роуминг услугите и че разнопосочните действия на държавите-членки ще бъдат неефективни и ще навредят на установяването и функционирането на вътрешния пазар.

Поради това, с цел да се преодолее проблема с високите цени за роуминг по сигурен, хармонизиран и навременен начин, на равнище ЕС бяха предприети мерки под формата на първи регламент относно роуминга в обществени мобилни телефонни мрежи в рамките на Общността („регламентът за роуминга“), който беше приет от Европейския парламент и от Съвета през юни 2007 г. С регламента за роуминга се регулират цените на едро и на дребно за гласови роуминг услуги чрез определяне на максимални граници на цените („Евротарифа“), чиито равнища намаляват през всяка следваща година. Въпреки че от операторите се изисква да прилагат Евротарифа, те са свободни да предлагат алтернативни оферти за роуминг услуги на дребно.

През юли 2009 г. беше приет преразгледан регламент, с който беше удължен срока на действие на първоначалния регламент и беше разширено приложното поле, така че да обхваща цените на едро и на дребно за SMS съобщения и цените на едро за роуминг на данни. С него се въвеждат и мерки за допълнително подобряване на прозрачността. Срокът на действие на преразгледания регламент е 30 юни 2012 г. Въпреки че регламентът е установен за ограничен период от време, в него се посочва също, че той може, във връзка с преразглеждане, извършвано от Комисията, да бъде удължен или изменен.

Междувременно Комисията имаше задачата да наблюдава и да докладва на Европейския парламент и на Съвета относно функционирането на регламента. През юни 2010 г. Комисията прие междинен доклад относно функционирането на регламента за роуминга [4].

2.2. Преглед на пазара

Пазарът на ЕС за мобилни роуминг услуги може да бъде разделен на гласови услуги, SMS и широколентов пренос на данни. По отношение на размера през 2009 г. пазарът на дребно за роуминг в ЕС реализира приходи на стойност 4,777 милиарда EUR (71 % за гласови услуги, 17 % за пренос на данни и около 11 % за SMS). При приходите на пазара на едро стойностите се различаваха съвсем малко, като съответно 69 %, 15 % и 16 % от приходите от негрупови роуминг услуги на едро бяха реализирани от гласови услуги, SMS и пренос на данни. Общият обем на пазара на едро през 2009 г. се равняваше на 1,253 милиарда EUR.

С общ обем на пазара на мобилни услуги в ЕС от около 164 милиарда EUR през 2008 г. приходите от роуминг в ЕС (на пазара на дребно и на едро) възлизат на около 3,68% от общия пазар на мобилни услуги в ЕС. Между 2007 г. и 2009 г. приходите от гласов роуминг спаднаха значително в резултат както на по-ниските цени, така и на по-ниските обеми на трафика (–3,2 %). При роуминга на SMS-и въздействието на регламента вече е видимо, след като общите приходи през 2009 г. в сравнение с 2008 г. са намалели значително въпреки голямото увеличение на обема (+23,1 %). И накрая, при услугите за пренос на данни увеличението на обема от 43,6 % между 2008 г. и 2009 г., съчетано с намаление на цените на едро поради действието на регламента, доведе до общо намаление на приходите. На равнището на пазара на дребно обаче, където не бяха наложени максимални граници на цените за роуминг на данни, общите приходи през 2009 г. останаха на равнището от 2008 г.

2.3. Развитие след приемането на регламента

Комисията наблюдаваше внимателно развитието на пазара за роуминг и в междинния си доклад [5] относно функционирането на регламента отбеляза, че конкуренцията все още не е достатъчно силна. В посочения доклад Комисията установи, че като цяло прилагането на регламента за роуминга е протекло гладко и операторите са спазили новите разпоредби. Потребителите се възползват от намаленията на цените за гласови и SMS роуминг услуги и от увеличената прозрачност и избягване на прекалено големи сметки.

Въпреки това, както средните цени в Евротарифите, предлагани от операторите, така и алтернативните тарифи, са около равнищата на регулираните максимални граници. Цените за роуминг на данни също са намалели, но потребителите все още не се възползват напълно от намаленията, които се предлагат на пазара на едро. Служители на Комисията продължават да работят в тясно сътрудничество с органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения (ОЕРЕС), приемникът на Групата на европейските регулатори (ГЕР), който предостави изключително ценна информация за протичащия мониторинг на Комисията по отношение на регламента за роуминга и за настоящия преглед на регламента.

Член 11 от регламента за роуминга изрично изисква от Комисията да вземе предвид независимо проведения анализ на ОЕРЕС, когато оценява методите, различни от ценовото регулиране, които биха могли да се използват за създаване на конкурентоспособен вътрешен пазар за роуминг. С цел да изпълни това задължение, през декември 2010 г. ОЕРЕС публикува пълен анализ на въздействието на регламента за роуминга и становището си за възможните бъдещи регулаторни подходи [6].

В доклада си ОЕРЕС изразява становище, че на пазара на едно и на дребно продължават да съществуват структурни проблеми, които ограничават конкуренцията и на които вероятно се дължи поддържането на цени, близки до максималната граница. Също така ОЕРЕС счита, че срокът на действие на настоящия регламент трябва да бъде удължен, а някои форми на регулиране да се запазят, тъй като при настоящите обстоятелства съществува риск цените да се повишат отново, ако регулирането се премахне.

В допълнение към задачата за събиране на обща информация, изпълнена от ОЕРЕС и посочена по-горе, всички национални регулаторни органи предоставиха пряко на Комисията данни за конкретни оператори като част от тяхната обща мониторингова дейност. Тези всеобхватни данни спомогнаха за изграждането на икономически модел, чрез който се представят оценки за въздействието на настоящия регламент, както и за икономическото въздействие на вариантите за политика, представени в настоящия доклад.

Служители на Комисията също проведоха многобройни срещи с мобилни оператори в периода на преразглеждане на регламента за роуминга. От името на Комисията беше извършено проучване на възможностите за преодоляване на проблемите с конкуренцията на пазара за роуминг в ЕС [7].

2.4. Процес на консултации

На 8 декември 2010 г. Комисията започна широкообхватна публична консултация с цел да получи становища относно преразглеждането на регламента за роуминга. Отзвукът беше широк — получиха се общо около 90 отговора.

В повечето отговори се защитаваше необходимостта от продължаване на регулаторната намеса след 2012 г. Отговорите от представителите на сектора бяха смесени – повечето признаха, че продължаването на регулирането е неизбежно, докато някои твърдяха, че конкуренцията се е развила до равнище, което не налага бъдеща регулаторна намеса. Повечето отговорили участници признаха, че настоящият регламент е успял да създаде ползи за потребителите. От друга страна според много малко от тях конкуренцията е достатъчно силна след влизането в сила на регламента. Секторът по-специално беше скептичен по отношение на способността на настоящия модел да стимулира конкуренцията.

Комисията представи редица варианти на бъдещи подходи към регулирането. Както се предвижда в регламента, те включват и различни от ценовото регулиране методи, които биха могли да се използват за създаване на вътрешен пазар за роуминг, т.е. евентуални структурни решения на проблема с липсата на конкуренция на пазара за роуминг. Тези алтернативни варианти бяха оценени от заинтересованите страни, но становищата бяха много разнопосочни. Някои оператори на мрежи и национални органи изразиха съмнения по отношение на структурните решения, които бяха счетени за скъпи, изискващи време и трудни за изпълнение. Задължението за достъп за оператори на виртуална мобилна мрежа (ОВММ) беше възприето по-неутрално и в някои отговори (от по-малки оператори) се изтъкна неговия потенциал за стимулиране на конкуренцията. Продължаването на съществуващия модел с максимална граница на цените беше подкрепено от повечето заинтересовани групи.

Повечето оператори се противопоставиха на регулирането на роуминга за пренос на данни на дребно, докато потребителите, държавите-членки и други подкрепиха този подход. В случай на предлагане на подобно регулиране операторите на мрежи предложиха максимална граница за цените на дребно, която ще позволи гъвкавост на този нов и развиващ се пазар. Според други заинтересовани страни (държавите-членки, представители на потребителите и някои ОВММ) разликата между цената на дребно и максималната граница за цената на едро е твърде голяма и показва, че конкуренцията не се е развила. Общоприето беше мнението, че сегашните технологии не предлагат устойчив заместител на роуминга на настоящия етап.

3. Преглед

В контекста на целите на стратегия „Европа 2020“ и Програмата в областта на цифровите технологии за Европа, както и с оглед на заключенията в междинния доклад относно роуминга, публикуван през юни 2010 г., целта на настоящия преглед е да се подобри функционирането и да се стимулира допълнително развитието на единния цифров пазар по отношение на роуминг услугите в целия ЕС.

3.1. Изпълнение на целите

Комисията продължи да наблюдава развитието на пазара за роуминг. Равнищата на цените за роуминг намаляха значително през последните няколко години, но това се дължи предимно на регулирането на цените на едро и на дребно. Както беше отбелязано и в междинния доклад на Комисията от юни 2010 г. [8], по отношение на гласовите и SMS услугите степента, в която операторите предлагат цени под равнищата на регулираните максимални граници, се счита за основен показател за равнището на конкуренцията на пазара. Средните тарифи в ЕС обаче като цяло продължават да бъдат много близки до максималните граници на цените, определени с регламента за изменение от 2009 г., единствено с изключение на тарифите на дребно за роуминг на данни. В резултат на това цените за роуминг за европейските потребители са все още високи — много по-високи от тези, които се определят на национално равнище — и не отразяват свързаните с тях разходи за предоставяне на роуминг услуги. Цените на дребно и по-специално за услугите за роуминг на данни понякога са до седем пъти по-високи от цените на едро [9].

Услугите за роуминг на данни са единствените услуги, за които понастоящем тарифите не са регулирани на равнището на пазара на дребно. Въпреки че беше отбелязано, че след въвеждане на максималната граница за цените на едро тарифите намаляват на пазара на едро, както и на дребно, намалението на цените на едро изглежда не се отразява на пазара на дребно. Вследствие на това печалбите на мобилните оператори са все още много високи.

Предприетите до момента мерки за прозрачност бяха приветствани от потребителите и подобриха тяхната осведоменост за цените за роуминг и възможностите им за проверка на сметките.

Що се отнася до конкурентоспособността на малките оператори, беше установено, че достъпът до мрежата за предоставяне на роуминг услуги на този етап не се предлага за всички оператори, по-специално за оператори на виртуална мобилна мрежа, които не винаги имат достъп до търговски споразумения. Въпреки че неотдавна бяха разработени няколко алтернативни процеса, като например интернационализация и локализация [10], които биха могли да създадат известен конкурентен натиск върху цените на едро за роуминг услуги, не се очаква те да станат пълни заместители на роуминга.

В заключение, на този етап конкурентните пазарни сили не са се развили достатъчно, а цените остават съсредоточени около максималните граници. Липсата на конкурентен натиск все още се усеща както на пазара на едро, така и на пазара на дребно, предимно поради факта, че структурните проблеми, като пречките за навлизане на пазара и високите разходи за свързване, които преобладават на пазара за роуминг, продължават да съществуват. Следователно ако се позволи срокът на действие на регламента да изтече, това би могло да доведе до сериозен риск от повишаване на цените. Оттук произтича и необходимостта да се предприеме различен регулаторен подход. Действително, настоящият регулаторен подход за регулиране на цените, въпреки че е довел до значително намаляване на цените за потребителите през разглеждания период, не е разрешил структурните проблеми на пазара за роуминг и следователно не предлага трайно решение.

По отношение на алтернативите на роуминга, никоя от съществуващите понастоящем технологии не се счита от потребителите за добър заместител на роуминга. Поради това вероятността те да окажат въздействие на конкурентния натиск върху цените за роуминг в бъдеще е твърде малка.

3.2. Въвеждане на структурни мерки

Както се посочва в член 11 от регламента за роуминга, от Комисията се изисква да оцени методите, различни от ценовото регулиране, които биха могли да се използват за създаване на конкурентоспособен вътрешен пазар за международен роуминг. Във връзка с това Комисията анализира различни варианти на политика, като този подробен анализ може да бъде намерен в придружаващата оценка на въздействието. С оглед на увеличаването на ефективността на динамиката на пазара за роуминг и въз основа на оценката на предимствата и недостатъците на различните представени варианти, Комисията предлага да се въведе следното съчетание от структурни решения, насочени както към търсенето, така и към предлагането на пазара за роуминг.

Мярка с вероятно въздействие върху потребителите (търсенето)

Липсата на конкурентен натиск върху цените на дребно за роуминг може да се обясни с редица фактори. На първо място, операторите имат малък стимул да се конкурират, тъй като роуминг услугите по принцип се предлагат като част от по-голям пакет за мобилни услуги, включително национални мобилни услуги и поради това не могат да се използват като инструмент за привличане на нови клиенти. Високите разходи за свързване и липсата на подходящи заместители също възпрепятстват развитието на алтернативни конкурентни предложения. ОЕРЕС също счита, че на пазара на дребно вниманието по отношение на конкуренцията е насочено към националните услуги, а настоящите характеристики на пазара на дребно предлагат много малко стимули на доставчиците на дребно да се конкурират агресивно с оферти за роуминг. Поради това увеличаването на избора на потребителите и на прозрачността по отношение на цените за роуминг най-после ще допринесе за създаване на условия за възникването на по-голяма конкуренция на пазара на дребно.

Предложението

1. Разрешаване на отделна продажба („разделяне“) на роуминг услуги на националния пазар

Комисията предлага на потребителите да се позволи да не използват фиксираните роуминг услуги, предлагани от техните доставчици на вътрешни услуги, а да избират алтернативен местен оператор само за роуминг услуги. Всеки път, когато клиентът ползва роуминг, роуминг услугата на дребно автоматично ще се прехвърля към този алтернативен доставчик.

Очаква се подобна мярка да окаже положително въздействие върху конкуренцията на пазара на дребно, като улесни смяната на оператори и увеличи гъвкавостта на търсенето чрез повишаване на осведомеността за роуминг услугите при избора на абонамент. Също така се очаква, че тя ще допринесе за повече прозрачност и лесно съпоставими алтернативни тарифни оферти.

Мярка с вероятно въздействие върху структурата на пазара (предлагането)

За да може отделната продажба на роуминг услуги на пазара на дребно да бъде напълно ефективна, е необходимо тя да бъде съчетана със задължение за достъп, което ще улесни навлизането на пазара на съществуващи и нови участници, включително доставчици на трансгранични роуминг услуги с цел да се засили конкурентната динамика на пазара на дребно.

Предложението

2. Подобряване на навлизането на пазара чрез разрешаване на достъп до роуминг услуги на едро

Комисията предлага да се въведе задължение за операторите на мрежи да изпълняват всички обосновани искания за достъп до пазара на едро с цел предоставяне на роуминг услуги.

Това ще улесни разработването на алтернативни оферти за мобилни роуминг услуги, по-специално от страна на по-малките оператори и ОВММ. Така ОВММ ще бъдат в състояние да договарят пряко споразумения за роуминг с оператори на мобилна мрежа в други държави-членки или да получават регулиран достъп до роуминг услуги на едро от местните оператори на мобилна мрежа в своята държава.

В допълнение, това ще увеличи конкурентния натиск върху пазара на едро и следователно ще насърчи операторите да предлагат услуги на едро на възможно най-ниска цена.

В съчетание с първото структурно решение за предложеното по-горе разделяне на услуги настоящата мярка ще осигури и нови възможности за бизнес за по-малките оператори, като им позволи да предлагат трансгранични роуминг услуги, което ще допринесе и за доброто функциониране на единния цифров пазар.

3.3. Удължаване на срока на действие и разширяване на приложното поле на регламента

Удължаване на срока на действие на регламента до 2022 г.

Комисията предлага срокът на действие на регламента да се удължи с 10 години до 30 юни 2022 г. Очаква се, че горепосочените структурни решения ще изискват време, за да бъдат приложени и да окажат въздействие върху пазара. Поради това регламентът предвижда преходните максимални граници на цените да се запазят, за да се гарантира високо равнище на защита на потребителите и в междинния период преди реализирането на структурните решения. Максималните граници на цените на дребно следва по принцип да се прилагат до 30 юни 2016 г. Те обаче могат да бъдат отменени по-рано, ако данните за пазара покажат, че конкуренцията се е развила в задоволителна степен. Максималните граници на цените на едро по принцип следва да се запазят през целия регулаторен период с цел да се гарантира достатъчна стабилност за нови участници на пазара, също с възможност да бъдат отменени, ако данните за пазара покажат достатъчно развитие на конкуренцията.

Комисията предлага да разгледа функционирането на регламента през 2015 г. т.е. една година след крайния срок за пълното изпълнение на структурните мерки и една година преди планираното изтичане на действието на максималните граници на цените на дребно. Този преглед по-специално ще разгледа въздействието на тези мерки по отношение на конкуренцията на пазарите за роуминг. Ако прегледът покаже, че предвидените в регламента структурни мерки не са достатъчни, за да се насърчи конкуренцията на пазарите за роуминг с цел облагодетелстване на потребителите, Комисията ще отправи подходящите предложения към Европейския парламент и Съвета, за да се намери изход от положението. Комисията ще разгледа по-специално дали е необходимо да се променят структурните мерки или да се удължи срокът на действие на всяка от предвидените преходни максимални граници на цените на дребно. След 2015 г. и преди изтичането на срока на действие на регламента през 2022 г. Комисията през редовни периоди от време ще извършва оценка на функционирането на регламента и във връзка с технологичните разработки.

Защитна максимална граница на цените на пазара на дребно до 2016 г. и разширяване по отношение на роуминга на данни

На пазара на дребно съчетаването на структурните мерки следва да доведе до устойчиво конкурентно решение на проблема с прекомерните цени за роуминг без необходимост от дългосрочно регулиране на цените. Въпреки това, предвид факта, че изпълнението на тези решения изисква време, е необходимо да се гарантира постоянна защита на потребителите срещу прекомерни цени за роуминг чрез поддържане на преходни защитни максимални граници за всички услуги на подходящо равнище за определен период от време. Тези преходни максимални граници ще бъдат определени на достатъчно високо равнище, така че да не се нарушат потенциалните ползи от структурните решения за конкуренцията, като те могат да бъдат отменени напълно, когато структурните решения започнат да създават ползи за потребителите чрез засилена конкуренция.

Освен това, в своя преглед Комисията направи заключението, че въпреки налагането на нова максимална граница за цените на едро за пренос на данни, цените на дребно са все още много високи. Намаленията на цените едро за пренос на данни не се отразяват на пазара на дребно и, въпреки мерките за прозрачност, въведени през 2009 г., на потребителите все още се предлагат много високи цени за услугите на дребно за роуминг на данни. Това заключение се споделя и от ОЕРЕС, който отбеляза, че конкурентният натиск при услугите за роуминг на данни на дребно не е достатъчно силен, за да намалеят цените до разумни конкурентни равнища и във връзка с това препоръчва регулаторна намеса с цел намаляване на цените на дребно за пренос на данни, както в случая с услугите за разговори и SMS.

Предложението

3. Поддържане на преходни мерки за сигурност по отношение на цените на дребно до 30 юни 2016 г. с включване на нова максимална граница за услугите за роуминг на данни

Преходните максимални граници на цените на дребно ще намаляват постепенно, докато се въведат структурните решения (през 2014 г.), след което защитните максимални граници ще останат постоянни за максимален период от две години, до 30 юни 2016 г. Максималните граници за цените на дребно ще бъдат отменени след или преди този срок, ако данните за пазара покажат, че конкуренцията се е развила в достатъчна степен.

В рамките на прегледа, който трябва да се извърши през 2015 г., Комисията ще оцени дали предложените структурни мерки са достатъчни, за да се насърчи конкуренцията на пазарите за роуминг. Ако това не е така, Комисията ще направи съответните предложения, за да се реши този въпрос. Тя ще разгледа по-специално дали е необходимо да се променят структурните мерки или да се удължи срокът на действие на преходните максимални граници на цените на дребно.

Комисията предлага механизмът за защитни максимални граници на цените на дребно да бъде разширен по отношение на услугите за роуминг на данни. За да предоставя регулирани услуги за роуминг на данни, за които се прилага Евротарифа за пренос на данни, от местния доставчик ще се изисква да таксува своите клиенти на роуминг услуги с цена за килобайт (освен ако клиентът не избере ценови план).

Освен това мерките относно прозрачността и единиците за отчитане ще продължат да се прилагат както в настоящия регламент с някои изменения.

Удължаване на срока на действие на максималните граници на цените на едро до 2022 г.

С цел да се осигурят трайни равностойни условия, по-специално за новите участници на пазара за отделни роуминг услуги, максималните граници на цените на едро ще трябва да бъдат запазени за срока на действие на новия регламент. Тъй като структурните мерки ще бъдат добре установени, ще бъде възможно максималните граници да бъдат отменени преди 2022 г., ако данните за пазара покажат достатъчно развитие на конкуренцията. Във връзка с това е важно да се отбележи, че пазарът на едро за услуги за роуминг на данни показва по-голяма динамика, отколкото съответните пазари на едро за роуминг на разговори и SMS.

Предложението

4. Запазване на максималните граници на цените на едро до 2022 г.

Максималните граници на цените на едро ще бъдат запазени и след това всяка година ще намаляват постепенно до 30 юни 2015 г., след което ще останат постоянни до срока на изтичане на действието на новия регламент през 2022 г.

Максималните граници на цените на едро могат да бъдат отменени преди изтичането на срока на действие на новия регламент, ако данните за пазара покажат, че конкуренцията се е развила в достатъчна степен.

4. Заключение

С настоящия преглед беше установено, че мерките, въведени с регламента за роуминга, са предоставили възможност на потребителите да получат значителни ползи както поради намалените цени, така и поради подобрената прозрачност през последните години. Въпреки тези положителни резултати динамиката на международния пазар за мобилни роуминг услуги не се е променила достатъчно, което показва ограничените възможности на настоящия модел да стимулира конкуренцията и да осигури трайно решение на проблема с роуминга.

Освен това, както потвърди анализа на ОЕРЕС, не се очаква пазарните сили сами да допринесат за постигането на значително по-ниски цени на роуминг услугите през следващите години. Следователно съществува ясна необходимост от продължаване на регулаторната намеса след 2012 г.

Комисията предлага регламентът да се преразгледа, като се въведат водещи към конкуренция структурни мерки, а неговият срок на действие да бъде удължен до 30 юни 2022 г. Целта на предложените структурни мерки е да се преодолеят причините за проблема, т.е. липсата на конкуренция и избор за клиентите, които са в основата на проблема с високите цени за роуминг. Това ще се постигне , като се гарантира, че пазарът е отворен за различни видове доставчици (чрез което ще се увеличат предложенията за роуминг услуги) от една страна, а от друга страна, като се повиши осведомеността на потребителите за цените на роуминг услугите и се увеличи изборът им чрез възможността за закупуват роуминг като самостоятелна услуга.

Очаква се тези мерки да доведат до устойчиво конкурентно решение на проблема с пазара за роуминг, тъй като се счита, че конкурентният натиск, който стимулират, в бъдеще ще бъде достатъчен за гарантирането на ниски цени на дребно, без да е необходимо дългосрочно регулиране. Все пак, за да бъдат приложени тези структурни решения и да доведат те до резултати, е необходимо време, поради което Комисията предлага максималните граници на цените на едро да бъдат запазени, докато пазарът покаже достатъчна степен на конкуренция, а максималните граници на цените на дребно да се запазят за определен период от време с цел да се гарантира стабилност и предсказуемост за операторите и постоянна защита на потребителите. Освен това Комисията предлага преходните максимални граници на цените на дребно да бъдат разширени по отношение на предлагането на услуги на дребно за роуминг на данни.

Пазарите на роуминг се отличават с уникални характеристики, които оправдават извънредните мерки. Поради това настоящата намеса следва да бъде ограничена във времето и срокът ѝ на действие да изтече на 30 юни 2022 г. Комисията редовно ще представя доклади на Съвета и на Европейския парламент, като взема под внимание становището на ОЕРЕС, относно функционирането на регламента и при необходимост ще разглежда възможни изменения (включително възможността да удължи срока на всяка от предвидените преходни максимални граници на цените на дребно).

Комисията възнамерява да положи максимални усилия, за да подпомогне Европейския парламент и Съвета в постигането на споразумение по отношение на горепосочените въпроси във възможно най-кратък срок с цел да се гарантира, че европейските потребители на услуги за мобилни телекомуникации ще могат да се възползват от тези предложения от 1 юли 2012 г. Това е важно, за да се оправдаят основателните очаквания на гражданите и да се гарантира, че ЕС продължава да постига конкретни резултати в тяхна полза.

[1] Вж. Съобщение на Комисията: Европа 2020 – Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, COM(2010) 2020, 3.3.2010 г.

[2] Вж. Съобщение на Комисията: Програма в областта на цифровите технологии за Европа, COM(2010) 245 окончателен/2, 26.8.2010 г.

[3] Вж. Програма в областта на цифровите технологии, приложение 2.

[4] Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален съвет и Комитета на регионите относно междинния доклад за развитието на услугите за роуминг в рамките на Европейския съюз, COM(2010) 356 окончателен, 29.6.2010 г.

[5] Вж. COM(2010) 356 окончателен, 29.6.2010 г.

[6] Bor (10) 58 Доклад на ОЕРЕС относно международен роуминг в мобилни мрежи.

[7] http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/docs/cons11/wik_report_final.pdf.

[8] Вж. COM(2010) 356 окончателен, 29.6.2010 г.

[9] За повече подробности относно изчислението, вж. оценката на въздействието.

[10] За повече подробности вж. оценката на въздействието.