52011DC0211

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА Към стабилно управление на качеството на европейската статистика /* COM/2011/0211 окончателен */


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 15.4.2011

COM(2011) 211 окончателен

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

Към стабилно управление на качеството на европейската статистика

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

Към стабилно управление на качеството [1] на европейската статистика

Въведение

Целта на настоящото съобщение е да определи стратегия, която да даде на Европейския съюз рамка за управление на качеството на статистиката, свързана със засилената координация на икономическата политика, като рамката ще включва механизми за гарантиране на високото качество на статистическите показатели.

В специфичния контекст на системата за фискален надзор на ЕС и на процедурата при прекомерен дефицит Комисията бе натоварена със задачата да оценява редовно качеството както на актуалните данни, докладвани от държавите-членки, така и на основните сметки на сектор „Държавно управление“, съставени в съответствие с Европейската система от сметки. Развитията в последно време, в частност неточността на гръцкия държавен дефицит и дълг[2] показаха обаче, че системата за фискална статистика не намалява в достатъчна степен риска да бъдат докладвани на Евростат данни с качество под стандартното. Комисията изтъкна необходимостта на Евростат да бъдат предоставени разширени правомощия в областта на фискалната статистика, за да се справи с този проблем. През август 2010 г. Съветът предостави тези правомощия.

Освен това въздействието от икономическата и финансовата криза подчерта необходимостта от засилване на структурата за икономическото управление на еврозоната и на Европейския съюз като цяло. На 29 септември 2010 г. Комисията реагира, като прие пакет от законодателни предложения[3]. Пакетът има за цел да разшири и подобри надзора на фискалните политики, макроикономическата политика и структурните реформи за преодоляване на установените недостатъци в действащото законодателство. Предвиждат се нови механизми за правоприлагане, в случай че държавите-членки не изпълняват своите задължения. Ясно е, че тези механизми трябва да се основават на статистическа информация с високо качество, изготвена при стабилно управление на качеството.

Очаква се всички статистически области също да се ползват от подобреното управление на качеството. По-специално, за да бъдат успешни стратегията „Европа 2020“ за растеж и работни места и засиленото икономическо управление, в това число посредством европейския семестър за предварително координиране на икономическите политики в Европейския съюз, ще са необходими солидни, висококачествени данни и статистически анализи, въз основа на които може да се вземат решения, а тяхното изпълнение да бъде контролирано.

СЪЩЕСТВУВАЩАТА РАМКА ЗА КАЧЕСТВОТО В ЕВРОПЕЙСКАТА СТАТИСТИКА

Статистическата информация се получава от действащите в цялата Европейска статистическа система (ЕСС) процеси за изготвяне на статистически данни. Ползвателите на европейската статистика следва да могат да използват уверено тази информация като елемент от собствения им процес за вземане на решения. Тези статистически продукти трябва да отговарят на нуждите. Особено важно е ползвателите да считат, че статистическите данни са относими, актуални и точни и че са изготвени в съответствие с принципите на официалната статистика като професионална независимост, безпристрастност и обективност. Това важи за Европейската статистическа система[4] като цяло, включително и за Евростат.

Цялостното качество на статистическата информация на европейско равнище зависи в голяма степен от адекватността на целия процес, използван за изготвяне на статистически данни. Ако данните, предадени от държавите-членки, са с незадоволително качество, това има отрицателно въздействие върху качеството на европейската статистика. Необходимо е всеобхватно и стабилно управление на качеството, за да се избегнат подобни ситуации. Този системен подход към качеството ще бъде улеснен от реформата на метода за изготвяне на европейската статистика, тъй като се очаква реформата да рационализира цялата верига на изготвяне на данните[5].

През последните години управление на ЕСС бе подобрено, по-специално с приемането на Кодекса на европейската статистическа практика през 2005 г[6]. Контролът върху прилагането на Кодекса в голяма степен бяха свързани с подхода за саморегулиране (самооценки, партньорски проверки и национални планове за прилагане). От 2009 г. когато бе създаден Европейският консултативен съвет за статистическо управление (ЕКССУ), системата бе подсилена чрез добавяне на външна оценка, а след това и с влизането в сила на Регламент (ЕО) № 223/2009 относно европейската статистика[7].

Статистиката на европейските публични финанси се изготвя в съответствие с Европейската система от сметки (понастоящем ESA 95) и съставлява основата на фискалния надзор в ЕС, особено за статистически цели, свързани с процедурата при прекомерен дефицит (ППД). Статистиката на европейските публични финанси се различава от представянето на бюджета или от счетоводството на публичния сектор, които са специфични за всяка държава по отношение на обхванатите субекти и принципите за осчетоводяване на операциите. На национално равнище националните статистически органи отговарят за това отчетените данни да съответстват на правните разпоредби. На европейско равнище Евростат отговаря за предоставянето на статистическа методическа основа, на която се съставят статистическите данни за ППД, както и за оценката на качеството на актуалните данни, отчетени от държавите-членки за целите на ППД.

В резултат на слабостите, установени в статистическите данни за гръцкия държавен дефицит и дълг[8], Комисията получи разширени правомощия да извършва по-задълбочен преглед на източниците на данни за ППД нагоре по веригата. Тези правомощия бяха незабавно използвани за оценка на качеството на статистическите данни за гръцкия държавен дефицит и дълг.

ЗАЩО Е НЕОБХОДИМО ДОПЪЛНИТЕЛНО УКРЕПВАНЕ

В контекста на неотдавнашната финансова криза към слабостите в качеството на публичните счетоводни данни нагоре по веригата и тяхната статистическа интеграция в рамките на процеса за докладване по ППД се добавиха слабости в настоящите механизми за статистическо управление. Извлечените поуки се отнасят и до надеждността на националните статистически системи както и на Европейската статистическа система като цяло. По-конкретно очевидна е необходимостта от укрепване на съществуващата правна рамка по отношение на професионалната независимост на членовете на ЕСС и по отношение на постепенното преминаване от предимно коригиращ подход към превантивен подход за управление на качеството на европейската статистика като цяло и в частност на статистиката на публичните финанси.

Настоящото съобщение надгражда съществуващата рамка, която е в основата на системата за управление, предназначена за изготвянето на европейската статистика. Целта е първо да се преодолеят слабостите, открити с опита, натрупан през последните години, и второ да се повиши качеството на европейската статистика, като се възприеме подход, основан на приоритети и на рискове и който се опира на съществуващите в държавите-членки системи за управление на качеството. В него се вземат предвид и последиците от статистическа гледна точка на законодателните предложения, приети от Комисията на 29 септември 2010 г. относно:

- укрепване на Пакта за стабилност и растеж с изготвяне на предпазливи фискални политики;

- предотвратяване и коригиране на макроикономическите неравновесия;

- създаване на качествени национални фискални рамки, и по-специално необходимостта да се въведат счетоводни системи за публичния сектор, които да подлежат на подходящи механизми за вътрешен контрол и одит и които да обхващат изцяло и последователно всички подсектори на сектор „Държавно управление“;

- по-стриктно прилагане[9].

В настоящото съобщение са отразени заключенията от доклада на работната група Ван Ромпьой[10], представен на 21 октомври 2010 г., както и заключенията на Съвета по икономически и финансови въпроси от 17 ноември 2010 г[11]. В него се обръща особено внимание на въпроса за засиленото прилагане от страна на държавите-членки на Кодекса на европейската статистическа практика. За изпълнението на тази амбициозна стратегия ще е необходимо внимателно преразглеждане на статистическите приоритети и на ресурсите, предоставени на членовете на ЕСС.

Бъдещо развитие

За да разработи и приложи рамката за управление на качеството, Комисията ще работи по следните две направления:

Първо направление за действие: по-нататъшното укрепване на управлението на Европейската статистическа система

Засилено прилагане на Кодекса на европейската статистическа практика

Комисията възнамерява да подобри прилагането на рамката за управление на статистиката, като предложи изменения на Регламент (ЕО) № 223/2009 относно европейската статистика, преразгледан Кодекс на европейската статистическа практика и нов процес за прилагане на този кодекс от националните статистически институти (НСИ) и другите компетентни органи на държавите-членки, а именно:

1. Ще бъде внесено предложение за целеви изменения на Регламент (ЕО) № 223/2009. В предложението ще бъде уточнено, че принципът на професионална независимост на националните статистически институти се прилага безусловно. Статистиката действително трябва да се разработва, изготвя и разпространява по независим начин, без всякакъв натиск от политически или заинтересовани групи или от съюзни или от национални органи, като съществуващите институционални уредби не могат да ограничават прилагането на този принцип. Мандатът на статистически органи за събиране на данни, ако данните могат да бъдат извлечени от налични административни документи, ще бъде засилен, като се изясни тяхната роля при определянето на съдържанието на административни документи, както и изискванията за качество, приложими за административни данни. Когато е необходимо, с тези изменения на Регламент (ЕО) № 223/2009 ще се създава и правна рамка за други инициативи, по-специално въвеждането на нови „ангажименти във връзка с доверието в статистиката“, с които ще се подсили рамката за прилагане на Кодекса на добрите практики.

2. Кодексът на добрите практики ще бъдат преразгледан, за да се направи разлика между принципите, които да се прилагат от членовете на ЕСС, и принципите, свързани с институционалната среда, които да се прилагат от правителствата на държавите-членки. Препоръката на Комисията от 25 май 2005 г. ще се актуализира впоследствие.

3. Комисията предлага държавите-членки официално да се ангажират, въз основа на Кодекса на добрите практики, да предприемат всички необходими мерки, за да бъде запазено доверието в техните статистики и за мониторинг на изпълнението на кодекса („ангажимент във връзка с доверието в статистиката“). В сътрудничество с държавите-членки Комисията ще изготви съгласуван набор от основни принципи на „ангажиментите във връзка с доверието в статистиката“ с цел той да бъден включен в Регламент (ЕО) № 223/2009. За правилното прилагане на Кодекса на добрите практики на национално равнище, подробното съдържание на всеки ангажимент ще бъде изготвено със съответната държава-членка въз основа на следните основни компоненти:

4. всяка държава-членка ще състави своите програми за осигуряване и подобряване на качеството, като отрази своя напредък в спазването на Кодекса и като определи приоритетните действия, необходими за гарантиране на правилното прилагане на минималните стандарти. Тази програма ще се актуализира по подходящ начин, за да се вземат предвид нови потребности;

5. в координация със съответния Национален статистически институт всяка държава-членка редовно ще извършва самооценка на прилагането на Кодекса, като обхваща цялата национална статистическа система. Установените слабости и извлечените изводи ще бъдат използвани в програмата за осигуряване и подобряване на качеството. Сериозните слабости следва да се отстранят възможно най-бързо;

6. на базата на тези „ангажименти във връзка с доверието в статистиката“, и по-специално на националните програми за осигуряване и подобряване на качеството, както и въз основа на самооценките на държавите-членки, Комисията ще може да разработи и организира своята собствена програма за оценка на спазването на Кодекса на добрите практики от страна националните статистически органи.

Тези минимални стандарти се прилагат за всички статистически области. Ще има също специфични изисквания за статистически области, които са в основата на засилената координация на икономическата политика, както е посочено по-долу.

Ролята на Европейски консултативен съвет за статистическо управление(ЕКССУ)

Ролята на този съвет е да упражнява независим надзор върху Евростат и върху Европейската статистическа система като цяло по отношение на прилагането на Кодекса на европейската статистическа практика. След като оцени ролята и ефективността на ЕКССУ, Комисията се надява да продължи ползотворното си сътрудничество с този съвет, което е налице още от основаването му през 2009 г. Комисията очаква ЕКССУ да се възползва от засиленото спазване и мониторинга на Кодекса на добрите практики.

В съответствие с решението за създаване ЕКССУ Комисията ще отчете придобития опит и ако е необходимо, ще направи нови предложения относно функционирането на този съвет. Тя ще иска също становището на ЕКССУ по предложенията за актуализиране на Кодекса на добрите практики и за начините, по които да се улесни прилагането му.

Институционалната среда на Евростат по отношение на изготвянето на европейската статистика

Институционалната уредба на Евростат и начинът, по който тази служба функционира в рамките на Европейската комисия, са определени с Решение 97/281/ЕО[12]. Евростат изпълнява своята координационна роля, както е посочено в Регламент (ЕО) № 223/2009. Неговата професионална независимост, както и целият процес на прилагане на Кодекса на добрите практики, се наблюдават от ЕКССУ. Евростат поддържа също постоянен диалог с ползвателите чрез интерфейса на Европейския статистически консултативен комитет[13]. Така на Евростат се осигурява рамката, която му е необходима, за да играе силна и независима роля в сегашния механизъм. Поради това се предвижда Решение 97/281/ЕО да бъде уеднаквено с вече прилаганата рамка.

Второ направление за действие: превантивен подход за проверка на статистическите данни за публичните финанси (ППД)

Статистическите данни по ППД са резултат на повторното обработка на първични данни за финансите на публичния сектор, наричани по-нататък „данни нагоре по веригата“. Неотдавнашният опит показа, че оценяването на качеството на данните нагоре по веригата е също толкова важно, колкото и да продължи оценяването на качеството при преобразуването на тези данни спрямо стандартите на ESA. Необходими са превантивни мерки, като насърчаване на по-нататъшната стандартизация на публичните сметки и по-широко проактивно управление на оценката на риска, включително оценка на степента, в която качеството на данните нагоре по веригата е подходящо за съставяне на данни в съответствие с правилата на ESA. Успоредно с това обаче ще остане необходимостта от коригиращи мерки. След като бъде гарантирано, че превантивните мерки са ефективни, в крайна сметка нуждата от такива корективни действия ще стане по-ограничена.

Очаквани ползи от засиленото управление на Европейската статистическа система

Възприемането на превантивен подход за проверка на статистическите данни за финансите на сектор „Държавно управление“ означава, че „ангажиментите във връзка с доверието в статистиката“ са изготвени така, че да обхванат рисковете, свързани с неподходящия замисъл на националните статистически системи като цяло. Важни са също следните аспекти: ясно определена функция (с етични и организационни ценности, с които да е запознат персоналът), подходящ контрол на управлението и разделяне на задълженията, вътрешен капацитет за одит или подобна структура и подходящ процес за управление на риска, като към това се числят и информационно-технологичните аспекти. Съществените промени в тези аспекти трябва да се анализират по подходящ начин, за да оцени въздействието им върху рисковете, свързани със статистическите процеси в публичните финанси.

Необходими са също специфични мерки

В допълнение към необходимостта от намаляване на рисковете от общ характер Евростат ще разработи специална система за управление на качеството на статистиката на публичните финанси в сътрудничество с националните статистически институти и националните органи, отговорни за проверката на данните за публичните финанси нагоре по веригата (по-специално сметните палати в държавите-членки).

Целите на един подход за управление на качеството, приложен към статистиката на публичните финанси, ще бъдат постигнати главно чрез въвеждане на подобрени системи за осигуряване на качеството в рамките на ЕСС и чрез внимателно наблюдение от страна на Евростат посредством систематичен анализ на риска и редовни посещения за провеждането на диалог по ППД. С последното преразглеждане на Регламент (ЕС) № 479/2009[14] на Евростат се предоставят правомощия за въвеждане на система за редовен мониторинг и проверка на данните нагоре по веригата относно публичните финанси, приложима за всички държави-членки и предназначена за значително по-добро установяване на рискове. Комисията ще упражнява напълно тези нови компетенции, като провежда посещения за по-интензивен диалог и като включи в тях публичните субекти, които предоставят на НСИ данни нагоре по веригата относно публичните финанси.

Този подход ще улесни създаването на принципна, систематична и последователна рамка за организирането на методологическите посещения. Както се предвижда в новия член 11б на Регламент (ЕО) № 479/2009, когато Комисията прецени, че е целесъобразно, в засегнатите държавите-членки ще бъдат проведени възможно най-рано по-задълбочени методологически посещения.

В този контекст Евростат ще използва своя скорошен опит, за да създаде структурирана превантивна система, приложима за всички държави-членки. Тройната цел е, в сътрудничество с НСИ, да се установяват, оценяват и наблюдават по-добре и по проактивен начин съществените рискове или проблеми с оглед предприемане на коригиращи действия във възможно най-ранния момент. За да бъде постигната тази цел, трябва да бъде обхваната цялата верига за изготвяне на статистически данни — от източниците на счетоводни данни нагоре по веригата до окончателното уведомление за данните по ППД, отчетени от НСИ. Евростат ще въведе хармонизиран и стабилен подход към управлението на качеството за целите ППД, като вземе предвид съответните рискови фактори в своя модел за оценка на риска.

Този нов подход ще се съсредоточи върху:

- пригодността на данните нагоре по веригата относно публичните финанси към изискванията на основаните на ESA сметки;

- тяхната пълнота по отношение на обхващането на сектор „Държавно управление“, като се обърне специално внимание на подсекторите „Федерално държавно управление“ и „Местно държавно управление“, както и на контролираните организации;

- тяхната актуалност и последователност във времето, включително и тримесечните данни, които все повече се превръщат в приоритет за ползвателите;

- ефективността, надеждността, интегритета и прозрачността на потоците от данни между публичните субекти и статистическите органи, отговорни за окончателното изготвяне на данните по ППД. Новият подход ще включва анализ на разпоредбите, свързани с отговорността на националните длъжностни лица и на персонала, участващи в тези работни процеси, проверка на счетоводните данни от държавите-членки на всички нива на сектор „Държавно управление“, както и стабилни и ефективни системи за надзор и контрол на национално равнище. Например, би могло да се постигне съгласие за набор от стандарти за управление на качеството, съобразени с особеностите на процеса на изготвяне на данни по ППД, които да се прилагат от НСИ и да се заверяват от Комисията;

- пълнотата и точността на регистъра на субектите, контролирани от служби на сектор „Държавно управление“ и които поради това могат вероятно да се числят към сектор „Държавно управление“;

- прилагането на Кодекса на европейската статистическа практика в процеса на съставяне на данни по ППД.

Този подход има за цел да сведе до минимум допълнителните разходи за всички участници в системата, тъй като ще се основава на оценка на риска, с което се намира разумен баланс между усилията за предотвратяване, разкриване и намаляване на рисковете от незадоволително качество на данните по ППД.

Освен това в съответствие с предложението си за директива на Съвета относно изискванията за бюджетните рамки на държавите-членки[15] Комисията ще подкрепя прилагането на счетоводни стандарти за публичните субекти, по които се предоставя информацията, необходима за съставяне на данни, основани ESA, за всички подсектори на сектор „Държавно управление“. Този проект включва елементите, необходими за изготвянето на тримесечните сметки на сектор „Държавно управление“, и таблици за съответствие между месечните доклади на касова основа и тримесечните данни съгласно ESA. Евростат възнамерява да играе активна роля в рамките на Международните счетоводни стандарти за публичния сектор, които насърчават счетоводството в публичния сектор да бъде водено въз основа на текущо начисляване, сходно с принципите, основани на ESA.

Този нов подход ще бъде допълнен с по-стриктна политика на прилагане и когато е ясно, че дадена държава-членка е фалшифицирала фискални данни или е предоставила подвеждаща информация, последователна практика ще бъде откриването на процедури за нарушение. В контекста на „ангажиментите във връзка с доверието в статистиката “ ще бъдат предвидени правила за правоприлагането.

Евростат ще продължи да изгражда и поддържа трайни отношения с държавите-членки и между тях, за да наблюдава и контролира една по-хармонизирана система. Евростат ще създаде група от служители на националните статистически институти, чиято задача е да:

- прилага в целия ЕС член 16 на Регламент (ЕО) № 479/2009 по отношение на отговорностите на националните органи и длъжностни лица в контекста на ППД, с участието на Евростат, за да се постигне хармонизирана рамка на ЕС;

- да извърши хармонизирано подобрение на рамката за управление на качеството на статистиката за публичните финанси и по-специално да разработи обща система за ранно предупреждение с цел установяване, оценка и наблюдение на рисковете.

В преработения наскоро Регламент (ЕС) № 479/2009 на Евростат се позволява да въведе система за редовен мониторинг и проверка на данните нагоре по веригата относно публичните финанси, която е обща за всички държави-членки и е предназначена за значително по-добро установяване на рискове (и тяхната оценка и контрол на по-късен етап). Въпреки това, ако се окаже, че настоящото правно основание е недостатъчно, за да обхване всички тези аспекти, Комисията ще предприеме съответните законодателни инициативи.

Следващи етапи

Комисията ще следва стратегията, представена в настоящото съобщение, като вземе предвид ограничените ресурси, в съответствие със своите отговорности съгласно Договора. Тази стратегия се състои от балансиран подход, който се основава на съществуващите постижения и гарантира, че ЕСС може да функционира напълно независимо, но и в тясна връзка с основните си доставчици на данни и институционалните ползватели. Важно е също да се подчертае, че този нов подход към управлението на качеството в статистиката няма да доведе до допълнителни бюрократични изисквания, до по-голяма административна тежест за респондентите или до забавяне в изготвянето на статистически данни.

Като се имат предвид разглежданите въпроси, важно е да се постигне бърз напредък, като се проведе консултация с главните заинтересовани страни, включително и когато са необходими законодателни инициативи като например:

7. да се измени Регламент (ЕО) № 223/2009 с цел засилване на разпоредбите, свързани с независимостта на членовете на ЕСС, да се изиска от НСИ да играят активна роля в определянето на изискванията за качество към източниците на административни данни, както и да се създаде правна рамка за създаване и прилагане на новите „ангажиментите във връзка с доверие в статистиката“;

8. да се преработи Кодекса на европейската статистическа практика, за да се направи разлика между принципите, които да се прилагат от членовете на ЕСС, и принципите, свързани с институционалната среда, които да се прилагат от правителствата на държавите-членки, като евентуално се измени препоръката на Комисията от 25 май 2005 г.

9. да се измени Решение 97/281/ЕО относно институционалната роля на Евростат, за да се уеднакви с прилаганата вече рамка за управление.

Комисията ще отговори също на новите нужди от статистическа информация, по-специално тези, произтичащи от приемането на пакета за икономическо управление, както тя самата предложи на 29 септември 2010 г. Комисията ще предприеме допълнителни инициативи, ако в тези области възникне необходимост от по-стабилно управление на качеството, в допълнение към обичайните изисквания за качество, приложими към официалните статистически данни.

[1] Както и в други организации изискванията за качество в Европейската статистическа система бяха стандартизирани. Под управление на качеството се разбира официален подход, възприет от статистическите органи за прилагането на принципите и на показателите на Кодекса на европейската статистическа практика чрез подходящи процедури и инструменти. То представлява формализирана система, в която се посочват структурата, отговорностите и процедурите, въведени за удовлетворяване на ползвателите, като същевременно процесите на изготвяне и разпространение на данни продължават да се подобряват.

[2] Доклад от Комисията от 8 януари 2010 г. относно статистическите данни за гръцкия държавен дефицит и държавен дълг (COM(2010)1 окончателен.

[3] COM(2010) 522 до 527.

[4] С приемането на Регламент (ЕО) № 223/2009, влязъл в сила на 1 април 2009 г., правната основа на ЕСС бе укрепена и модернизирана, като същевременно бяха създадени ЕКССУ (Европейски консултативен съвет за статистическо управление) и ЕСКК (Европейски статистически консултативен комитет), които съставляват управленската структура на ЕСС.

[5] Съобщение на Комисията от 18 август 2009 г. до Европейския парламент и Съвета за метода за изготвяне на статистическата информация на ЕС: визия за следващото десетилетие — COM (2009) 404 окончателен.

[6] Препоръка на Комисията от 25 май 2005 г. относно независимостта, безпристрастността и отчетността на националните и общностните статистическите органи. COM(2005) 217 окончателен

[7] ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 164.

[8] Доклад от Комисията от 8 януари 2010 г. относно статистическите данни за гръцкия държавен дефицит и държавен дълг —COM(2010) 1 окончателен

[9] http://ec.europa.eu/economy_finance/articles/eu_economic_situation/2010-09-eu_economic_governance_proposals_en.htm

[10] http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ec/117236.pdf

[11] http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ecofin/117762.pdf

[12] Решение 97/281/ЕО на Комисията от 21 април 1997 г. относно ролята на Евростат по отношение на производството на статистическа информация на Общността. ОВ L 112, 29.4.1997 г., стр. 56.

[13] Решение № 234/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2008 година за създаване на Европейски статистически консултативен комитет (ЕСКК). ОВ L 73, 15.3.2008 г., стр. 13.

[14] Произтичащо от Регламент (EС) № 679/2010 на Съвета от 26 юли 2010 година за изменение на Регламент (EО) № 479/2009 по отношение на качеството на статистическите данни в контекста на процедурата при прекомерен дефицит (ОВ L 198, 30.7.2010 г., стр. 1).

[15] COM(2010) 523 окончателен