52011DC0186

/* COM/2011/0186 окончателен */ ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА Междинна оценка на съвместната програма Eurostars


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 8.4.2011

COM(2011) 186 окончателен

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

Междинна оценка на съвместната програма Eurostars

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

Междинна оценка на съвместната програма Eurostars

Контекст

Със съвместната програма Eurostars се цели подкрепа за малки и средни предприятия (МСП), осъществяващи научноизследователска и развойна дейност (НИРД), като се съфинансират техни пазарноориентирани научноизследователски проекти и им се предостави необходимата правна и организационна рамка. Тя се основава на широкомащабно европейско сътрудничество между държавите-членки по приложна научноизследователска дейност и иновации във всякакви технологични или промишлени области. В нея се включиха всички[1] държави-членки на ЕС и 6 държави, асоциирани към Седмата рамкова програма[2], по линия на EUREKA — европейска междуправителствена организация за подкрепа на НИРД в близост до пазарната фаза[3].

На 9 юли 2008 г. Европейският парламент и Съветът взеха решение за участие във финансирането на Eurostars[4] с вноска в размер до 100 млн. EUR за периода 2008—2013 година[5], отговаряща на максимум една трета от действителните вноски на държавите-членки и на другите участващи държави. Секретариатът на EUREKA е отговорен за изпълнението на програмата, както и за получаването, разпределянето и следенето на финансовата вноска на ЕС.

Горепосоченото решение (наричано по-долу „Решението за Eurostars“) се основава на член 185 от ДФЕС (предишен член 169 от Договора за ЕО), който позволява при осъществяването на многогодишната рамкова програма да се координират националните научноизследователски програми чрез доброволен процес на интеграция между държави-членки, обхващащ научни, управленски и финансови аспекти.

В Решението за Eurostars Европейският парламент и Съветът посочват по-специално значението на МСП за растежа в Европейския съюз и за неговата конкурентоспособност, необходимостта държавите-членки и Европейската комисия да повишават ефективността и взаимното допълване на националните и европейските програми за подпомагане на МСП[6], значението на стимулирането за промишлени иновации (включително връзки с EUREKA особено по отношение на МСП) и значението на координацията на националните програми за развитието на Европейското научноизследователско пространство (ЕНП).

В последното си съобщение относно водещата инициатива „Съюз за иновации“[7], приета в контекста на новата стратегия на ЕС за растеж „Европа 2020“[8], Комисията потвърди важното значение на МСП и особено на тези с голям потенциал за растеж, способни лесно да превърнат резултатите от НИРД в нови продукти и услуги. Те представляват гръбнакът на европейската икономика, като имат голям принос за конкурентоспособността и растежа ѝ. Поет бе категоричен ангажимент да се разработят програми на ЕС за научни изследвания и иновации, осигуряващи улеснен достъп и по-активно участие на МСП. С оглед постигане на тази цел Комисията посочи и необходимостта да се използва още повече партньорството с агенции на държавите-членки въз основа по-специално на опита по инициативата EUREKA — Eurostars.

Европейският съвет отправи настоятелен призив за рационализиране на инструментите на ЕС за финансиране на научните изследвания и иновациите, включително тези за МСП[9]. Понастоящем подкрепата за МСП в Европейския съюз е много разпокъсана и Европейската комисия е в процес на преосмисляне на цялостния подход. Като отчете значението на МСП за стимулиране на иновациите в Европейския съюз, Европейският съвет прикани Комисията да проучи осъществимостта на схема за новаторски научни изследвания в малките предприятия като част от общи действия за оценка, за да се отговори чрез пазарно базиран подход на потребностите на бързо разрастващи се новаторски дружества.

По линия на прегледа на бюджета[10] бе предложено пълната гама от инструменти на ЕС за финансиране на научните изследвания и иновациите да бъде обединена в обща стратегическа рамка[11] — идея, която беше подкрепена от Европейския съвет с оглед да се подобри ефикасността на въпросното финансиране на национално и европейско ниво, да се отстрани разпокъсаността на финансирането на цялата система за иновации, да се рационализират инструментите и да се премахне евентуално дублиране.

Решението за Eurostars съдържа изискване за междинна оценка на всеки две години от започването на работата по програмата. Настоящата оценка беше изготвена от група от независими експерти (наричана по-долу „групата“) с председател г-жа Laperrouze, бивш член на Европейския парламент и заместник-председател на комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE).

Основан на обширна документация, проучване на конкретни случаи, доклади за отделни държави и интервюта с МСП и заинтересовани страни, докладът за междинна оценка (наричан по-долу „докладът“) представя анализ на основните аспекти на програмата Eurostars (оперативни и стратегически) и препоръки както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Групата обърна особено внимание на напредъка в постигането на основните цели на Eurostars — подкрепа за МСП, осъществяващи НИРД, както и съгласуване и синхронизиране на националните програми за научни изследвания и иновации.

Настоящият доклад представя вижданията на Комисията по основните препоръки, отправени от експертите.

Междинна оценка от групата от независими експерти: забележки на Комисията

Съгласно член 13, параграф 2 от Решението за Eurostars междинната оценка следва да отрази напредъка по отношение на целите , определени в приложение 1 към въпросното решение; да включва препоръки за най-подходящите начини за по-нататъшно задълбочаване на научната, управленската и финансовата интеграция ; да посочи доколко МСП, осъществяващи НРД, имат достъп до съвместната програма Eurostars и какви са качеството и ефикасността на нейното изпълнение .

Докладът на групата обхвана всички тези аспекти и предостави значително количество факти, забележки и препоръки. Комисията счита целия доклад[12] за неразделна част от процеса на междинна оценка съгласно член 13, параграф 2. Поради това Комисията изтъква в следващия текст само най-значимите констатации и препоръки за бъдещата работа и съсредоточава върху тях своите забележки.

Напредък в постигането на целите на Eurostars

Необходимостта от Eurostars

Експертната група заключи, че е достигната целевата група — европейски МСП, осъществяващи НИРД — в съответствие с главната цел, формулирана в приложение 1 към Решението за Eurostars, и че въпросната целева група предоставя устойчива ниша от гледна точка на търсенето. Със своята отличителна комбинация от характеристики програмата очевидно отговаря на реалните потребности на МСП, осъществяващи НИРД, и привлече голям брой кандидатури, като необходимите средства за реализиране на отговарящите на изискванията проекти надвишават първоначално определения бюджет. Групата счита, че търсенето от страна на МСП на международно сътрудничество в НИРД вероятно ще нараства поради бързото превръщане на подхода за открит достъп до иновациите в обичайна практика и осъзнатото значение на НИРД за ефективността на МСП. С оглед на това групата препоръчва програмата Eurostars да бъде продължена след 2013 г. и за нейното продължение Европейската комисия да подготви предложение за увеличаване на бюджета чрез използване на клаузи за гъвкавост, за да се отговори на растящото търсене.

Комисията приветства големия интерес на МСП към Eurostars. Важно ще бъде да се установи дали се запазва това равнище на търсене и дали участващите в Eurostars държави са в състояние да му отговорят. Освен това понастоящем повечето участващи МСП вече са включени в международни научни изследвания, както е пояснено в точка 2.3. Би могло да се постави въпросът дали те представляват първоначалната целева група. Дискусиите относно бъдещото разпределение на бюджетни средства за Eurostars следва да се провеждат с оглед на по-нататъшното развитие на програмата и евентуално в общия контекст на бъдещата обща стратегическа рамка за финансиране на научните изследвания и иновациите, както и на заключенията на Европейския съвет от 4 февруари 2011 г.

Социално-икономическо въздействие на Eurostars

По програмата Eurostars се работи сравнително от скоро, така че досега са завършени само няколко проекта. Както се отчита от групата, качествената оценка на въздействието чрез измерването на допълнителната полза от даден проект (по отношение на вложени ресурси, постигнати резултати и поведение) е много трудна поради липсата на конкретни данни, повечето от които трябва да бъдат събрани при приключването на проекта.

За правилна оценка на допълнителната полза се изисква прилагането на подходящи методи, за което е необходимо Секретариатът на EUREKA и националните органи за финансиране да събират специфични данни, посочени от групата в нейните препоръки.

Комисията приветства препоръките относно показателите за въздействието и относно необходимите данни, които биха довели до по-добра оценка на очакваното въздействие на проектите по линия на Eurostars. Тя насърчава Секретариата на EUREKA да разработи посочените показатели и да събира въпросните данни, но без да се налагат прекомерни задължения на МСП за отчетност. Комисията ще ги вземе предвид с оглед на окончателната оценка, която съгласно Решението за Eurostars ще бъде изготвена през 2013 г. От решаващо значение ще бъде тогава да е налице пълно разбиране за въздействието на Eurostars върху стопанската дейност на участващите МСП.

Финансиране на проекти, отговарящи на условията за това

По отношение на ресурсите за Eurostars за периода преди 2013 г. групата отбеляза, че наличното финансиране по отделните покани за представяне на предложения не е достатъчно за покриване на нуждите на всички проекти, преминали успешно изисквания праг при оценката. Групата препоръчва на Европейската комисия и на държавите-членки да предоставят достатъчно средства, за да стане възможно финансирането на по-голяма част от проектите, отговарящи на критериите за оценка по Eurostars.

Комисията приема тази препоръка, доколкото нейното изпълнение би позволило финансиране на всички най-добри проекти на принципа на общия бюджет. Както се посочва в Решението за Eurostars, „разпределението на финансови средства от вноските на Общността и от националните бюджети към одобрени проекти на Eurostars следва списъка с класирането“. Но поради начина, по който функционира сегашният (не централизиран) модел на финансиране, увеличението на бюджета изглежда малко вероятно да доведе до съответно увеличение на финансираните проекти. Това може да се постигне, само ако участващите в Eurostars държави осигурят достатъчно средства за финансиране на всички проекти, класирани на челните места. Освен това Комисията отбелязва, че съгласно наличните понастоящем данни относно средствата, действително изразходвани от националните органи за финансиране, досега е използвана само скромна част от бюджета. Трябва да се вземе предвид и въздействието на сегашната финансова криза върху възможностите за финансиране в много от държавите-членки.

Поради това Комисията предлага да се обмислят алтернативни решения, като например въвеждане на по-строги критерии за оценка на проектите, както се предлага от групата, или пренасочване на предвидени по бъдещи покани бюджетни средства към текущи покани с възможност неизразходваният бюджет да се прехвърля за следващата година.

По-нататъшно повишаване на научната, управленската и финансовата интеграция

Групата заяви, че Eurostars е замислена да се характеризира със значителна степен на интеграция на националните програми във всички три аспекта (научен, управленски и финансов) посредством създаването на основните органи и процедури съгласно Решението.

Необходими са обаче още подобрения за постигане на желаната степен на интеграция на равнище изпълнение, по-специално в следните области: хармонизиране на националните ставки и правила за финансиране, синхронизиране и съкращаване на срока за сключване на договори и хармонизиране на практиките за отчетност. Тези аспекти, които са по-тясно свързани с въпроси по изпълнението и функционирането на Eurostars, се разглеждат в точка 2.4.

Групата препоръчва тези важни проблеми да се решават чрез разработването на пътна карта с измерими междинни цели за улесняване на наблюдението и осъществяването на интеграционния процес и чрез създаването на постоянна работна група за обмен на добри практики.

Комисията приема препоръките на групата с оглед на по-нататъшното ускоряване на интеграционния процес. Тя приканва участващите в Eurostars държави да се съобразят с интеграционната цел на съвместната програма Eurostars чрез по-хармонизирани и опростени условия за допустимост за финансиране и съгласуване на практиките за финансиране и изплащане на средства.

Освен това групата установи и коментира още „области за подобрение“ (посочени по-долу), което се счита от Комисията за решаващо за пълния успех на програмата в дългосрочен план, тъй като се отнася до централни аспекти на изпълнението на Eurostars.

Съответствие с правилата на Eurostars: общи критерии за допустимост и подписани двустранни споразумения

Макар групата да не се изказва за отделни държави, тя изтъква, че критериите за допустимост по Eurostars следва да бъдат прилагани повсеместно във всички участващи държави. На никоя държава не бива да се позволява да налага условия за допустимост, които превишават критериите за допустимост по Eurostars. Тя препоръчва също така двустранните споразумения със Секретариата на EUREKA да бъдат подписвани от всички национални органи за финансиране[13].

Комисията изцяло подкрепя тази препоръка за Секретариата на EUREKA и участващите в Eurostars държави. Приключването на процеса на подписване на оставащите двустранни споразумения е от приоритетно значение. Следва да се гарантира, че изпълнението на критериите за допустимост по Eurostars представлява необходимото и достатъчно условие за финансирането на всеки участващ проект във всяка участваща държава. Спазването на правилата на Eurostars е от съществено значение за пълно оползотворяване на големия потенциал на програмата, като укрепва доверието в по-дългосрочен план и улеснява интеграционния процес. В Решението за Eurostars се предвижда спазването на общ набор от критерии и правила за финансиране на подбрани проекти, фигуриращи в общ списък с класиране, като се следва последователността на класиране. Комисията изтъква необходимостта от пълно спазване на този ангажимент с оглед на успеха на програмата в дългосрочен план.

„Виртуалният общ бюджет“ (ВОБ)

Изпълнението на програмата Eurostars започна въз основа на модел на финансиране, наречен „виртуален общ бюджет“, т.е. държавите и регионите плащат за своите собствени участници, като прилагат действащите национални разпоредби и принципа на „подобаваща компенсация“. Но съгласно споразумението за делегиране Секретариатът следва да предложи в средносрочен план конкретни мерки за напредък към „реален общ бюджет“ като част от процеса на финансова интеграция.

Групата счита, че ВОБ е бил подходящ организационен принцип за финансиране на дейността по Eurostars. Тя отбелязва обаче също така, че когато дадена участваща държава изразходва заделените от нея бюджетни средства, това може да повлияе отрицателно на всички следващи проекти с участници, които трябва да бъдат финансирани от въпросната държава.

Групата препоръчва в основата на Eurostars да продължи да бъде принципът на „виртуален общ бюджет“ . Тя препоръчва обаче също така при съвместната програма Eurostars да се експериментира с внасянето на 10 % от общите заделени средства в реален общ бюджет, който да се използва за финансиране на класирани на челни места проекти, за които съществува риск да не получат средства поради усложнения на национално равнище.

Комисията отчита достойнствата на „виртуалния общ бюджет“ на този етап на програмата Eurostars. Въпреки това съществуват опасения, че продължаващото прилагане на „виртуалния общ бюджет“ като модел за финансиране би могло да доведе до различия в степента на успешно завършване на проекти между участващите в Eurostars държави в зависимост от наличието на национално финансиране, докато програмата следва да предоставя „равни възможности“ за МСП във всички държави и изцяло да се основава на принципа за високи постижения.

Както вече беше изрично заявено по случай приемането на съвместната научноизследователска и развойна програма за Балтийско море (BONUS) въз основа на член 185 от ДФЕС (предишен член 169 от Договора за Европейската общност), „реалният общ бюджет“, при все че не е самоцел, е средство за гарантиране на високите постижения и финансовия ангажимент от страна на държавите-членки по отношение на всички инициативи, свързани с трансгранично финансиране и сътрудничество, които остават решаващи за напредъка по осъществяването на Европейското научноизследователско пространство.

Поради това Комисията приема препоръката да се изпробва такъв частичен „реален общ бюджет“, което да се извърши до 2013 г. Комисията приканва Секретариата на EUREKA да предложи други подходящи мерки за постигане на същата цел. Това е в съответствие с принципа, че за всяка инициатива по член 185 се изисква пълният ангажимент — както финансов, така и политически, на държавите-членки и това е задължително условие за получаване на европейски средства.

Достъпност на Eurostars за МСП, осъществяващи НИРД

Въз основа на задълбочен анализ, при който бяха използвани по-специално данните от анкета сред регистрираните участници в Eurostars[14] и от проучване за иновациите в Общността[15], групата заключи, че Eurostars е лесно достъпна и нейните правила са разбираеми за кандидатите за участие в нея, разходите за кандидатстване са приемливи, а предоставените инструменти са лесно използваеми.

Програмата изглежда привлекателна главно за МСП, които вече осъществяват международно сътрудничество. Макар че програмата явно притежава голям потенциал за улесняване на международното сътрудничество в НИРД въз основа на предишен опит, данните за установяване на нови отношения са оскъдни и следователно нейното въздействие за създаването на нови партньорства е ограничено.

Групата препоръчва Секретариатът на EUREKA и националните програмни координатори по EUREKA да се стремят до 2013 г. да обхванат МСП без вече съществуващи международни връзки.

Комисията приема тази препоръка предвид очакванията Eurostars да допълва предоставяните от съществуващите инструменти възможности на МСП за извършване на международни научни изследвания, както и понеже принципът на прозрачност е от решаващо значение за успешното въздействие на програмата и следва да бъде спазван изцяло.

Тя приканва Секретариата на EUREKA и участващите в Eurostars държави да разгледат този проблем и да намерят начини да привлекат нови МСП, като направят програмата още по-достъпна и прозрачна. В бъдеще следва да се наблегне и върху привличането на МСП с изисквания профил, а не толкова върху набирането на повече МСП.

Комисията ще работи за улесняване на взаимодействието и пораждане на синергия с други инициативи на ЕС, като подкрепя свързването в мрежа на потенциални автори на предложения, включително МСП без опит в международните научни изследвания.

Качество и ефикасност на изпълнението на Eurostars

Както е предвидено при режим на непряко централно управление, Секретариатът на EUREKA в качеството си на специална изпълнителна структура изцяло отговаря за управлението и оперативното/финансовото изпълнение на Eurostars. В своя анализ на различните дейности по изпълнението на програмата (покани за представяне на предложения, оценка, финансиране, управление на проектите, мониторинг) групата констатира, че процесът протича относително безпроблемно. Тя установи обаче някои области, в които се налагат подобрения, свързани главно с процеса на оценяване: групата откри очевидни усложнения; първо, в разпределението на националното финансиране по проекти; и второ, в преговорите за сключване на договор между постигналите успех кандидати и националните органи за финансиране.

Процес на централно оценяване

При оценяването се следва двуетапна процедура: първоначална оценка от технически експерти и втора оценка от независима оценяваща комисия, която също така извършва и общото класиране на предложенията.

По отношение на техническите експерти групата препоръчва Секретариатът на EUREKA да предприеме необходимите мерки, за да се постигне до края на 2013 г. увеличение на техния брой, като се поддържа обаче високо равнище на експертиза при по-добър баланс между технически и пазарни познания заедно с по-доброто географско разпределение на експертите по участващи държави.

По отношение на независимата оценяваща комисия (НОК) групата препоръчва да се предоставя повече време на членовете на НОК за по-прецизен анализ на подлежащите на класиране предложения, както и да се подава по-точна и систематична обратна информация на кандидатите с проекти и на техническите експерти .

Както правилно се посочва в доклада, успехът на Eurostars зависи от доверието в цялостния процес на оценяване. В тази връзка от особено значение са три аспекта на процеса на оценяване: безпристрастност, качество и своевременност.

Комисията изцяло приема горепосочените препоръки. По-специално експертите трябва да притежават необходимите познания, за да оценяват и социално-икономическото въздействие на проектите — една от отличителните характеристики на Eurostars.

Комисията припомня, че прозрачността на цялостния процес е основен принцип, залегнал в Решението за Eurostars. Поради това тя изцяло приема искането на групата да се подобри качеството на обратната информация от оценителите към кандидатите за участие.

Комисията насърчава Секретариата на EUREKA да предприеме необходимите мерки, за да се подобри качеството на оценките, като се започне от набирането и подбора на експерти (с въвеждането например на по-лесен за използване линк към инструмента за кандидатстване за експерт на публичния уебсайт на Eurostars) и чрез мобилизирането на националните програмни координатори по EUREKA да извършват тези задачи.

Децентрализирано финансиране — срок за сключване на договори

Втора група от препоръки за оперативни мерки, които да бъдат въведени до 2013 г., се отнася до процеса на финансиране, осъществяван главно на национално равнище. Групата намира, че в процеса на изпълнение съществуват доста значителни разлики между отделните държави. От важно значение за Eurostars е да се осъществи висока степен на хармонизиране между държавите, за да се постигне хомогенно оперативно изпълнение и повишена обща ефикасност на програмата. След като дадено предложение бъде подбрано за финансиране, започва етапът на преговори между всеки кандидат и съответния национален орган за финансиране. Групата установи, че този етап е най-сложен.

Групата счита, че съкращаването на срока за сключване на договори (определен като времето между крайната дата за представяне на предложения по дадена покана и датата на подписване на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства) следва да остане един от първостепенните приоритети за всички заинтересовани страни в програмата Eurostars; приканват се участващите държави да предприемат необходимите мерки за това.

Групата също така предложи възможни действия за съкращаване на срока за сключване на договори: по-ранна финансова оценка на национално равнище; Секретариатът да следи положението и да обсъжда проблемите с „по-бавните“ държави; общи и по-строго прилагани срокове за подписване на споразумение за консорциум и за отпускане на безвъзмездни средства.

Комисията приема горепосочените препоръки и насърчава участващите в Eurostars държави да ускорят процесите в националните администрации в максималната възможна степен. Както е предвидено в Споразумението за делегиране[16] между Европейската комисия и Секретариата на EUREKA, целта беше към средата на изпълнение на програмата отделните споразумения за отпускане на безвъзмездни средства да се подписват с участниците в съответните проекти не по-късно от 6 месеца след крайната дата за представяне на предложения. Като споделя напълно виждането на групата, Комисията насърчава Секретариата да продължи своите усилия за следене на срока за сключване на договори и за установяване на най-добрите практики.

Заключение

През първите години от своето изпълнение Eurostars показа значителен потенциал като програма от интерес за МСП, осъществяващи НИРД, подкрепяйки ги да правят иновации. Поради това Комисията ще продължи да поддържа текущата програма до 2013 г., както е предвидено.

Започнало през 2008 г., оперативното изпълнение на програмата все още се нуждае от по-нататъшно подобряване. В това отношение основната мярка за постигане на успех е същественото съкращаване на срока за сключване на договори.

В по-широк план трябва да се засили процесът на интеграция на участващите национални програми. Поради това Секретариатът на EUREKA и участващите в Eurostars държави следва да полагат повече усилия за ускоряване на хармонизирането на националните правила при пълно зачитане на общите критерии и процедури на Eurostars за допустимост и оценка.

Накрая, Комисията ще се включи активно в дискусиите относно възможни последващи мерки за текущата програма Eurostars в контекста на следващия програмен период, без това да засяга изготвянето на общата стратегическа рамка за финансиране на научните изследвания и иновациите и на многогодишната финансова рамка на ЕС, като се вземат предвид по-широкият политически контекст на водещата инициатива „Съюз за иновации“ и заключенията на Европейския съвет от 4 февруари 2011 г.

[1] Eurostars включваше първоначално 26 държави-членки. След като Малта се присъедини към Eurostars през октомври 2010 г., сега всички държави-членки на ЕС участват в нея.

[2] Решение 1982/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007—2013 г.) (ОВ L 412, 30.12.2006 г., стр. 1). Асоциираните държави са Хърватия, Исландия, Израел, Норвегия, Швейцария и Турция.

[3] EUREKA беше създадена с конференция на министри от 17 държави и членове на Комисията на Европейските общности в Париж на 17 юли 1985 г.

[4] Решение 743/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 година за участието на Общността в научноизследователска и развойна програма, предприета от няколко държави-членки, насочена към подпомагане на малки и средни предприятия, извършващи научноизследователска и развойна дейност (ОВ L 201, 30.7.2008 г., стр. 58).

[5] Вноската на ЕС идва от отпуснатия по 7-ма рамкова програма бюджет по тема „Изследвания в полза на МСП“ от специфичната програма „Капацитети“.

[6] Заключения на Съвета, 25—26 ноември 2004 г.

[7] Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите от 6.10.2010 г.: „Водеща инициатива на стратегията „Европа 2020“ — Съюз за иновации“, COM(2010) 546, окончателен.

[8] Съобщение на Комисията от 3.3.2010 г.: „Европа 2020 — Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“, COM(2010) 2020 окончателен.

[9] Заключения на Европейския съвет от 4 февруари 2011 г.

[10] „Преглед на бюджета на ЕС“ — СОМ(2010) 700.

[11] Зелена книга „От предизвикателствата към възможностите: изграждане на обща стратегическа рамка за финансиране от ЕС на научните изследвания и иновациите“, COM(2011) 48.

[12] Докладът е публикуван на http://ec.europa.eu/research/evaluations/index_en.cfm?pg=fp7-evidence в рубриката „Other FP7 Panel Evaluations“.

[13] Седем двустранни споразумения, които все още не са подписани.

[14] Секретариатът на EUREKA започна през май 2010 г. анкета сред регистрираните участници в Eurostars, която обхвана 3182 участници, регистрирани в срок 1 до срок 3. Отговориха 442 регистрирани участници. Резултатите от анкетата бяха предоставени на експертната група.

[15] Групата използва резултатите от различни етапи на проучването за иновациите в Общността (Community Innovation Survey).

[16] Споразумение за делегиране по съвместната програма Eurostars (30-CE-0270684/00-14) от 19.6.2009 г. между Европейската комисия и Секретариата на EUREKA AISBL.