52010DC0559

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ Становище на Комисията съгласно член 355, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз относно инициативата на френското правителство за изменение на статута на Сен Бартелеми по отношение на Европейския съюз /* COM/2010/0559 окончателен */


[pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

Брюксел, 18.10.2010

COM(2010) 559 окончателен

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ

Становище на Комисията съгласно член 355, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз относно инициативата на френското правителство за изменение на статута на Сен Бартелеми по отношение на Европейския съюз

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ

Становище на Комисията съгласно член 355, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюзотносно инициативата на френското правителство за изменение на статута на Сен Бартелеми по отношение на Европейския съюз

Френската република е сезирала Европейския съвет с инициатива за изменение на статута на остров Сен Бартелеми по отношение на Европейския съюз на основание член 355, параграф 6 от ДФЕС. Понастоящем към посочената територия се прилага член 355, параграф 1 във връзка с член 349 от ДФЕС. Инициативата на Френската република има за цел от 1 януари 2012 г. към посочената територия да се прилага статутът на отвъдморските страни и територии, посочен в разпоредбата на член 355, параграф 2 ДФЕС във връзка с разпоредбите от част четвърта от същия договор.

Член 355, параграф 6 от ДФЕС предвижда, че: „Европейският съвет, по инициатива на съответната държава-членка, може да приеме решение за изменение на статута по отношение на Съюза на държава или датска, френска или нидерландска територия, посочени в параграфи 1 и 2. Европейският съвет действа с единодушие след консултация с Комисията.“

В съответствие с посочената разпоредба на [ да се посочи дата ] Европейският съвет проведе консултация с Комисията относно посочената инициатива.

Комисията подложи на оценка инициативата на Франция с оглед на самите последици, до които ще доведе посоченото изменение съгласно разпоредбите на член 355 от ДФЕС. Действително съгласно посочените разпоредби с влизането в сила на изменението на статута правото на Европейския съюз вече няма да се прилага на територията на Сен Бартелеми, с изключение на част четвърта от ДФЕС.

С оглед на тази оценка Комисията смята, че в настоящото становище е необходимо да вземе позиция по два въпроса ― относно валутата и относно данъчното облагане.

Относно валутния режим

От документите, които Франция е представила на Европейския съвет, е видно, че тя иска еврото да продължи да се използва в Сен Бартелеми. За тази цел, както и за да се гарантира, че общностното право ще продължи да се прилага в областите, които са от съществено значение за доброто функциониране на икономическия и паричния съюз (по-специално валутното законодателство, финансовото законодателство, законодателството срещу изпирането и подправката на пари), трябва да бъде сключено валутно споразумение между Франция и Европейския съюз по подобие на съществуващите споразумения или на споразуменията, които са в процес на договаряне.

В обяснителния меморандум, който Франция е приложила към своята инициатива, тя изрично изтъква, че „ ще поеме необходимите ангажименти по прилагане в Сен Бартелеми на правилата за борба с подправката на пари, за борба с незаконното движение на капитали и с изпирането на пари, както и на правилата за административното сътрудничество “ .

Комисията взима под внимание този ангажимент и ще препоръча своевременно на Съвета започването на преговори с оглед подписването на валутно споразумение между Европейския съюз и Франция на основание член 219, параграф 3 от ДФЕС. В тази препоръка по-специално ще бъде включен проект на необходимите за тази цел насоки за Комисията за водене на преговорите. Съгласно действащите обичайни правила за подготовката на валутни споразумения Европейската централна банка трябва да участва в договарянето.

Относно режима на данъчно облагане

В интерес на доброто функциониране на вътрешния пазар Европейският съюз разполага с европейска политика за добро управление в областта на данъчното облагане, която е изложена в Съобщение COM(2009)201 на Комисията. Тази политика обхваща разпоредби, които имат за цел наред с останалото да предотвратяват трансграничните данъчни измами и укриване на данъци. Също така тя обхваща Етичен кодекс в областта на корпоративното данъчно облагане, чиято цел е борбата с нелоялната конкуренция в областта на данъчното облагане[1].

В областта на данъчното сътрудничество Европейският съюз също така е приел Директива 77/799/ЕИО относно взаимопомощта между компетентните органи на държавите-членки в областта на прякото данъчно облагане и облагане на застрахователните премии[2], както и Директива 2003/48/ЕИО относно данъчното облагане на доходи от спестявания под формата на лихвени плащания[3].

Комисията счита, че след изменението на статута на Сен Бартелеми трябва да се гарантира посредством договорни разпоредби, че и в бъдеще на посочената територия ще се прилагат механизмите от посочените по-горе две директиви относно взаимопомощта и сътрудничеството в областта на данъчното облагане и относно данъчното облагане на спестяванията.

В обяснителния меморандум, който Франция е приложила към своята инициатива, тя изрично изтъква, че „ ще поеме необходимите ангажименти по прилагане в Сен Бартелеми на правилата за прозрачност в областта на данъчното облагане. “

Комисията взима под внимание този ангажимент и ще препоръча своевременно на Съвета започването на преговори с оглед подписването на съответни споразумения на основание член 218 от ДФЕС. В тази препоръка по-специално ще бъде включен проект на необходимите за тази цел насоки за водене на преговорите.

По отношение на нелоялната конкуренция в областта на данъчното облагане Комисията припомня ангажимента, който Франция е поела заедно с останалите държави-членки в рамките на посочения по-горе Етичен кодекс в областта на корпоративното облагане. Съгласно този текст държавите-членки се ангажират да насърчават приемането на принципи, чиято цел е премахването на вредните данъчни мерки на териториите, на които Договорът не се прилага. Комисията се основава на принципа, че този ангажимент, който се отнася конкретно до посочените територии, ще се прилага и по отношение на Сен Бартелеми от момента, в който влезе в сила изменението на статута на острова.

Относно другите области

С оглед на изчерпателността Комисията обръща внимание и на обстоятелството, че изменението на статута може да направи необходимо извършването на технически промени в различни отрасли на вторичното право, по-специално в областта на асоциирането на отвъдморските страни и територии с Европейския съюз, на регионалната политика, заетостта, селското стопанство, морската политика и митническия съюз. Тези промени трябва да могат да бъдат извършени по такъв начин, че да се вземе предвид изменението на статута в съответствие с предвидения график (изменение на статута от 1 януари 2012 г.).

Заключение

Изменението на статута на Сен Бартелеми в по-голямата си част не поставя особени проблеми по отношение на правото на Европейския съюз. Независимо от това са необходими някои технически промени във вторичното право. Също така Комисията счита, че по-специално с цел опазването на интересите на Европейския съюз е важно след датата на изменение на статута между Франция и Европейския съюз да бъдат сключени споразумения относно:

- запазването на еврото, както и на законодателството, чиято цел е доброто функциониране на икономическия и паричния съюз;

- доброто управление в областта на данъчното облагане и по-точно взаимопомощта в областта на данъчното облагане и данъчното облагане на спестяванията.

[1] Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата на държавите-членки в рамките на Съвета от 1 декември 1997 г. относно Етичен кодекс в областта на корпоративното данъчно облагане, ОВ С 2, 6.1.1998 г., стр. 2.

[2] ОВ L 336, 27.12.1977 г., стр. 15.

[3] ОВ L 157, 26.6.2003 г., стр. 38.