52009PC0610

Предложение за Решение на Европейския Парламент и на Съвета относно участието на Общността в съвместна научноизследователска и развойна програма за Балтийско море (BONUS-169), предприета от няколко държави-членки (текст от значение за ЕИП) SEC(2009)1476 SEC(2009)1475 /* COM/2009/0610 окончателен - COD 2009/0169 */


[pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

Брюксел, 29.10.2009

COM(2009)610 окончателен

2009/0169 (COD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

относно участието на Общността в съвместна научноизследователска и развойна програма за Балтийско море (BONUS-169), предприета от няколко държави-членки

(текст от значение за ЕИП)

SEC(2009)1476 SEC(2009)1475

ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

Контекст на предложението

Цели

Целта на настоящото предложение, основаващо се на член 169 от Договора за ЕО, е да се определи участието на Общността в съвместна научноизследователска програма за Балтийско море (BONUS-169), предприета от всичките осем балтийски държави-членки (Дания, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Литва, Полша и Швеция, наричани по-долу „участващите държави“) в подкрепа на устойчивото развитие на Балтийския регион. BONUS-169 ще предостави научни резултати за улеснено осъществяване на управление, съобразено с екосистемата в Балтийския регион, и в подкрепа на разработването и прилагането на „подходящи за целта“, основаващи се на екосистемата регламенти, политики и управленски практики, целящи да се гарантира устойчивото използване на благата и услугите на екосистемата.

Инициативата ще спомогне и за изграждането и структурирането на Европейското изследователско пространство (ЕИП) в Балтийския регион. Финансираните преди мрежи BONUS ERA-NET и ERA-NET PLUS вече допринесоха значително за подобряване на координацията на научните изследвания относно Балтийско море. BONUS-169 ще даде тласък за постигане на критичната маса или на нивото на обединение, необходими за адекватно отношение към много сложните национални научноизследователски системи. Чрез обединяване на всички 8 балтийски държави-членки тази инициатива цели да се постигне трайно координиране и сътрудничество между техните политики за научни изследвания и научни общности за справяне с общи европейски предизвикателства, като по този начин значително се допринесе за структурирането на Европейското изследователско пространство в Балтийския регион чрез премахване на преградите между научноизследователските програми, финансирани на национално равнище. Руската федерация също ще може да участва в съвместната научноизследователска програма, при условие че са изпълнени необходимите правни изисквания. Освен това се очаква BONUS-169 да допринесе значително за прилагането на стратегията на ЕС за Балтийския регион и активно да подпомага мореплавателската стратегия и морската политика.

Участващите държави се споразумяха BONUS EEIG — мрежата от балтийски организации за финансиране на науката със седалище в Хелзинки, Финландия — да играе ролята на специална структура за изпълнение на BONUS-169.

Основания за предложението

Множество природни, както и обусловени от човешката дейност фактори оказват силно въздействие върху екосистемата на Балтийско море. Морето и крайбрежието са особено засегнати от комбинираното и все по-отрицателно въздействие на замърсяването, еутрофизацията, изменението на климата, повишаването на киселинното съдържание, агресивните екзотични видове, прекомерната експлоатация на биологични ресурси и обедняването на биоразнообразието. Тези заплахи намаляват способността на Балтийско море устойчиво да предоставя благата и услугите, от които се нуждаят хората. Това има тежки последици за целия Балтийски регион и за Европейската общност като цяло. През следващите десетилетия се прогнозира нарастване на глобалните промени (включително изменението на климата) и на дългосрочните, както и на широкообхватните въздействия, което ще окаже допълнителен натиск върху екосистемата на Балтийско море.

За трайно решаване на екологичните проблеми и за разработването и прилагането на екосистемен подход спрямо Балтийско море са необходими нови научни знания с оглед да се разбере поведението на пределно сложната екосистема на Балтийско море, нейните взаимодействия и обратни връзки с множество природни и антропогенни фактори.

Макар в Балтийския регион да се осъществяват множество научноизследователски дейности, те до голяма степен остават некоординирани, като липсва съвместно одобрен регионален план за действие. Вследствие на това начинанията, които са така спешно необходими в отговор на сложните предизвикателства, са силно разпокъсани.

Спешно необходимо е действие на равнището на Общността, тъй като поради ограничените възможности за научни изследвания, с които се разполага на национално, регионално или местно равнище, не е възможно индивидуално справяне със сложните екологични предизвикателства в Балтийския регион като цяло. Спешно необходимо е обединено и съгласувано действие на балтийските държави, за да се отговори ефективно на твърде значителните и належащи екологични предизвикателства, пред които е изправен регионът.

Програмата BONUS-169 дава възможност за постигане на критичната маса и на степента на обединение, необходими за адекватно отношение към много сложните национални научноизследователски системи. Тя се стреми да подобри ефикасността и ефективността на разпокъсаните понастоящем научни изследвания по отношение на планирането и подхода чрез обединяване на научноизследователските дейности относно екосистемата на Балтийско море в дългосрочна, съвместна, интердисциплинарна и целенасочена многогодишна програма в подкрепа на устойчивото развитие на региона.

Това е в съответствие с трайната политическа подкрепа през последните 15 години от страна на Съвета и на Европейския парламент, настояващи за подобрена координация на научноизследователските дейности в Европа и за съгласуване между националните и регионалните политики и програми за научни изследвания посредством Седмата рамкова програма (РП7) с цел да се избегнат разпокъсаността и припокриването на компетенциите.

В отговор на това, Комисията представя настоящото предложение относно участието на Общността в съвместна научноизследователска и развойна програма за Балтийско море (BONUS-169), предприета от няколко държави-членки.

Съществуващи инициативи в областта на предложението

Макар изследователската общност по екологията на Балтийско море да разполага с достъп до редица програми по Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и технологично развитие, понастоящем не съществува съвместно прилагана схема, която да е специално предназначена за справяне с екологичните предизвикателства в самия Балтийски регион.

По 6-та рамкова програма бе финансирана мрежата BONUS ERA-Net (2004—2006 г.) като първа стъпка за подобряване на координацията в региона. Тя постигна значителен напредък в инициирането на връзки между институции за финансиране на научни изследвания в региона, анализа на състоянието и разработването на предпоставките за по-нататъшно интегриране чрез изготвяне на поредица от аналитични доклади, научен план и правна основа за децентрализирана изпълнителна структура (ДИС).

През 2006 г. в доклад на Европейския парламент относно предложението на Комисията за Седмата рамкова програма (РП7) бе призната необходимостта от справяне с разпокъсаността, като се изтъква, че „…особено важно е Седмата рамкова програма да подкрепя координацията на националните и регионалните политики и програми за научни изследвания“ и че „за избягване на разпокъсаността и припокриването на компетенциите следва да има по-голямо сътрудничество между националните и европейските научноизследователски програми, както и между икономическите участници в дългосрочното планиране на научните изследвания“. BONUS-169 бе една от четирите потенциални инициативи по член 169, включени в специалните програми „Сътрудничество“ и „Капацитети“[1] на РП7 за насърчаване на тази координация. Тъй като на времето не беше достатъчно „зряла“ и готова за изпълнение, тя не бе включена в първата група от приети инициативи по член 169. Вместо това и преди приемането на напълно разработена инициатива BONUS-169, по РП7 бе финансирана ERA-Net Plus (2007—2011 г.) като преходна мярка за по-нататъшно развитие и изпитване на практика на установените механизми чрез съвместна покана.

Съгласуваност с други политики и цели на Европейския съюз

BONUS-169 е в пълно съответствие с целите и духа на европейската стратегия за мореплавателските и морските изследвания и стратегията на ЕС за Балтийския регион. Освен това тя ще допринесе за постигане на целите на преразгледаната Лисабонска стратегия, като се инвестира повече и по-добре в научни знания с оглед на растеж и заетост, съдейства се за изграждането на ЕИП в Балтийския регион и се подпомогне Европа да отговори по-ефективно на ключови предизвикателства към обществото в региона във връзка с опазването на околната среда и устойчивото развитие, туризма, аквакултурите, безопасността на храните и морския транспорт.

Резюме на предлаганото действие

BONUS-169 ще обедини националните научноизследователски програми и дейности на 8-те балтийски държави в една-единствена съвместна научноизследователска програма и ще служи по-специално на научноизследователските и екологичните цели на стратегията за Балтийско море, стратегията за мореплавателските и морските изследвания и Рамковата директива за водите. Освен това чрез съчетаване на националните средства с тези на ЕС ще се постигне критична маса по отношение на капацитет, експертни познания и ресурси, което ще провокира структурни промени в системите за изследване на Балтийско море и прилежащите речни басейни и крайбрежна зона, а също така ще се подпомогне разработването и изпълнението на дългосрочна, основаваща се на сътрудничество, интердисциплинарно добре интегрирана и целенасочена програма, осъществявана съвместно от всички участващи държави-членки.

За постигане на целите на BONUS-169 тя ще бъде осъществена на два ясно обособени етапа: първоначален стратегически етап с времетраене две години, през който ще бъдат създадени подходящи форуми за консултации с оглед активно участие на заинтересованите страни, ще бъде подготвен стратегически план за научни изследвания и ще бъдат разработени и разширени строги правила и ред за изпълнение; етап на изпълнение с времетраене минимум 5 години, през който ще бъдат пуснати минимум три съвместни покани за представяне на предложения с оглед финансиране на проекти със стратегическа насоченост по BONUS-169, отнасящи се конкретно до целите на инициативата.

Двуетапният подход би позволил ангажирането на по-широка гама от финансиращи институции и по този начин мобилизиране на допълнителни средства, както и създаването на последователен, политически мотивиран и дългосрочен план за научни изследвания в подкрепа на устойчивото развитие на региона.

Тъй като бъдещият успех на BONUS-169 ще зависи до голяма степен от постигането на целите, определени за стратегическия етап, Комисията ще направи оценка на зрелостта и готовността за изпълнение на инициативата и при положителен резултат от оценката трябва да сключи с BONUS EEIG споразумение за изпълнение.

Участието на Европейската общност в бюджета на инициативата ще се равнява на това на правоимащите участващи държави в размер на максимум 50 милиона EUR, като по този начин общият предвиждан бюджет ще достигне 100 милиона EUR. Паричните вноски на участващите държави и на Общността ще бъдат управлявани като реален общ бюджет.

Стратегическият етап ще бъде осъществен чрез отпускане на безвъзмездни средства съгласно правилата, формулирани в настоящото решение, и според Регламент (ЕО) № 1906/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. за определяне на правила за участието на предприятия, изследователски центрове и университети в дейности по Седмата рамкова програма и за разпространение на резултатите от научните изследвания (2007—2013 г.)[2].

Етапът на изпълнение ще бъде осъществен чрез непряко централизирано управление съгласно разпоредбите на член 54, параграф 2, буква в) от Финансовия регламент. Съгласно член 56 от Финансовия регламент Комисията първо получава доказателства за съществуването и правилното функциониране на, inter alia , процедури за предоставяне на безвъзмездни средства, вътрешна система за контрол, подходяща счетоводна система в рамките на организацията, на която е поверено изпълнението, както и независим външен одит.

Правни елементи на предложението

Правно основание

Предложението за BONUS-169 се основава на член 169 от Договора за ЕС, отнасящ се до участието на Общността в научноизследователски програми, съвместно предприети от няколко държави-членки, включително участието в структурите, създадени за изпълнението на тези програми.

Освен това в Решение № 971/2006/ЕО на Съвета от 19 декември 2006 г. относно специалната програма „Сътрудничество“ за изпълнение на Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007—2013 г.) изрично се упоменава BONUS-169 като едно от възможните действия за координиране на научноизследователски програми извън рамките на Общността.

Принцип на субсидиарността

Въпреки всички усилия, предприети за справяне с разпокъсаността и дублирането на научните изследвания относно Балтийско море, все още съществува потребност от засилена интеграция на национално финансираните научноизследователски начинания с цел цялостно справяне с екологичните предизвикателства, пред които е изправен Балтийският регион, като голяма част от тях са с трансграничен характер. Стратегическите цели на това действие, а именно обединяването на националните екологични научноизследователски програми относно Балтийско море за справяне с належащите екологични проблеми в Балтийския регион и с недостатъците, водещи до разпокъсаност, не могат да бъдат постигнати от действащи изолирано и в рамките на тяхната национална конституционна система държави-членки, тъй като предприетите единствено на междуправителствено равнище действия, насочени към координация на публичното финансиране за екологични изследвания относно Балтийско море, не се разшириха през последните години и досега не бяха в състояние успешно да решат съществуващите екологични проблеми.

Допълнителното финансиране въз основа на член 169 ще: 1) увеличи средствата за интердисциплинарни изследвания, които напълно отговарят на действителните научноизследователски потребности, но „изпадат“ от традиционните схеми за финансиране — като например проекти, съчетаващи естествени/обществени/хуманитарни науки и т.н.; 2) спомогне за намаляване на диспропорцията между Изтока и Запада във финансирането на научноизследователската и развойна дейност (НИРД); 3) насърчи националните организации за финансиране на научните изследвания да се откажат частично от своята независимост за прилагане на по-ефективна схема за съвместно управление с оглед надзор върху научните изследвания относно Балтийско море. Това бе потвърдено и от много силната политическа подкрепа и одобрение от страна на националните правителства на балтийските държави, както и на множество заседания на Европейския съвет и на Европейския парламент.

Освен това, в допълнение към очакваната добавена стойност за региона инициативата ще спомогне и за разработването на сходни модели за управление на научните изследвания относно други европейски морета.

Принцип на пропорционалността

Съгласно член 169 Общността се приканва да „предвиди по споразумение със заинтересованите държави-членки своето участие в научноизследователските програми и програмите за развитие, осъществявани от няколко държави-членки, включително и участие в структури, създадени за изпълнението на тези програми“. Това означава, че държавите-членки имат водеща роля и разполагат с голяма свобода за вземане на решения на национално равнище.

Очаква се инициативата да има много силен стимулиращ ефект чрез мобилизиране на средства в размер до 100 милиона евро за научни изследвания относно Балтийско море — сума, която не би била осигурена при отсъствие на член 169 и е считана за крайно необходима предвид на характера на съществуващите проблеми и наложителността на тяхното решаване. Това финансиране ще позволи чрез BONUS-169 да се постигне коренна промяна на сегашното състояние — от силно разпокъсана система за инвестиране в научни изследвания относно екосистемата в Балтийския регион към структурирано и уравновесено инвестиране, способно да отговори на сложните и трансгранични аспекти на цялата екосистема на Балтийско море и да допринесе за разработването и прилагането на солидни устойчиви политики в региона.

Избор на инструменти

Бяха разгледани три варианта на политиката за постигане на общите и специфичните цели на инициативата. Те са:

- Политически вариант 1: продължаване на политиките, разработени досега по РП7 (т.е. продължаване на обичайната практика)

- Политически вариант 2: прибягване към насочени към региона покани за представяне на предложения за интердисциплинарни изследвания по Рамковата програма

- Политически вариант 3: прибягване към член 169 с три алтернативни подхода (А, Б и В), различаващи се по обхват и дълбочина на стратегическата ориентация и участието на заинтересованите страни в рационализирането и осъществяването на поканите за представяне на предложения:

- политически вариант 3 чрез подход А — прибягване към член 169 с ударение единствено върху морските изследвания и с незабавно пускане на научно ориентирани покани за представяне на предложения;

- политически вариант 3 чрез подход Б — прибягване към член 169, като ударението се разширява с включване и на прилежащите към Балтийско море речни басейни и преди стартирането на инициативата и предложението на Комисията бъдат разработени стратегическа визия и пътна карта;

- политически вариант 3 чрез подход В — прибягване към член 169, като ударението се разшири с включване и на прилежащите към Балтийско море речни басейни и през първия етап на инициативата бъдат разработени стратегическа визия и пътна карта.

Политически вариант 3 чрез подход В е предпочитан, тъй като позволява ефективно справяне с установените по-горе недостатъци чрез постигане на устойчива, дълготрайна интеграция на равнището на държавите-членки, институциите и изследователската общност.

Участието на Общността би гарантирало отразяването на действително европейски интереси в работната програма на инициативата, като се изхожда от дейности изцяло на национално равнище, но без ограничаване само до тях.

Въздействие върху бюджета

Бюджетните последици от това хоризонтално предложение вече са посочени в правното основание на РП7[3], както и в специалната програма „Сътрудничество“ на РП7[4]. Споразумението, което ще бъде сключено между Комисията и специалната изпълнителна структура, трябва да гарантира, че финансовите интереси на Общността са защитени.

Допълнителна информация

Опростяване

Предложението предвижда опростяване на административните процедури за публични органи (на ЕС или национални) и за частни заинтересовани страни.

ЕС ще работи пряко със специалната изпълнителна структура на BONUS-169 (BONUS EEIG със седалище в Хелзинки), която ще отговаря за разпределянето, администрирането, наблюдението и докладването относно използването на вноската на Общността и на паричните вноски на държавите-членки. Вноската на Общността заедно с паричните вноски на държавите-членки ще бъдат администрирани като реален общ бюджет.

Прегледи

Преди започването на етапа на изпълнение Комисията ще направи оценка на зрелостта и осъществимостта на инициативата. В средата на етапа на изпълнение ще бъде направен междинен преглед, а в края на съвместната научноизследователска програма — заключителен преглед.

Европейско икономическо пространство

Предложеният акт е от значение за ЕИП, поради което обхватът му следва да включва и Европейското икономическо пространство.

Допитване до заинтересованите страни

Методи за допитване, основни целеви сектори и общ профил на запитаните

В процеса на оценяване на въздействието се прибягна към съветите на пет независими експерта, формиращи експертна група по оценка на въздействието на BONUS (IAEG). Групата съчетаваше широка гама от експертни познания на високо ниво и през цялата 2008 г. и първата половина на 2009 г заседаваше редовно в Брюксел[5]. Нейните препоръки образуваха основата за преразглеждане на програмата BONUS-169 от консорциума BONUS с помощта на двама независими експерта по договор, сключен за целта от Комисията.

Двете експертни групи анализираха широка гама от информационни материали относно общото състояние на околната среда и на екологичните научни изследвания в Балтийския регион, както и цялата документация, предоставена от консорциума на BONUS-169, и съветваха консорциума при изготвянето на „Кратко изложение на съвместната научноизследователска програма за екосистемата на Балтийско море BONUS-169“.

Допитване до заинтересованите страни, проведено от Комисията

Допитване в контекста на изработването, приемането и изпълнението на 7-та рамкова програма на ЕС за научни изследвания и технологично развитие

BONUS-169 бе неразделна част от специалната програма „Сътрудничество“, като бе предмет на много широк и ползотворен процес на консултации, организиран в контекста на РП7. Освен това, тъй като попада в сферата на тематичната област „Околна среда“ (включително изменение на климата), тя е предмет на редовни консултации със съответните програмен комитет и програмна консултативна група.

Допитване относно Европейската стратегия за мореплавателските и морските изследвания

BONUS-169 бе включена в Европейската стратегия за мореплавателските и морските изследвания като неразделна част от нея, като по този начин се възползва от процеса на консултации, осъществен в рамките на стратегията.

Консултация с министри на балтийските държави-членки на ЕС относно политическия ангажимент в бъдещата BONUS-169

В отговор на писмо от ноември 2008 г. на комисаря по научните изследвания Поточник, министрите по научните изследвания от участващите в BONUS държави препотвърдиха своя политически и финансов ангажимент към инициативата и подкрепиха необходимостта от преработване на първоначалната версия на BONUS-169 в съответствие с препоръките на експертната група IAEG.

Допитване до заинтересованите страни в рамките на стратегията на ЕС за Балтийския регион [6]

Стратегията на ЕС за Балтийския регион (EUSBR) с нейния много широк обхват изрично се позовава на инициативата BONUS-169 както при действията с политическа насоченост, така и в подробния план за действие. В този контекст тя бе силно облагодетелствана от допитването до обществеността и заинтересованите страни, осъществено в тази рамка през 2008—2009 г[7].

Становище на Комитета за преглед на оценките на въздействието

Проектодокладът за оценка на въздействието бе представен на 9 септември 2009 г. на Комитета за преглед на оценките на въздействието — орган, съставен от високопоставени служители на Комисията с мандат да проверява качеството на докладите за оценка на въздействието за най-важните инициативи на Комисията. След като Комитетът излезе със становище на 11 септември 2009 г., докладът за оценка на въздействието бе преработен, за да се отчетат в максималната възможна степен препоръките на Комитета. Тези препоръки доведоха главно до подобрения в мотивировката за допълнителната полза от действието на ЕС и в изясняването на целите на инициативата BONUS. Преработеният доклад за оценка на въздействието бе представен отново на Комитета на 21 септември 2009 г. Макар Комитетът да изрази положително становище относно тази последна версия, той направи някои препоръки за допълнително разглеждане. В окончателната версия на доклада за оценка на въздействието са положени усилия за отразяване в максималната възможна степен на някои от последните препоръки на Комитета и са обяснени причините — главно липса на налични данни, поради които не са изпълнени останалите.

Допитване до заинтересованите страни, осъществено от консорциума на BONUS

При разработването на първоначалния научен план и на стратегията за изпълнение консорциумът на BONUS установи контакти с множество групи от заинтересовани страни в периода между юни 2005 г. и ноември 2006 г. Процесът включваше разнообразни механизми за консултиране и процедури за обратна връзка във всички девет балтийски държави (т.е. 8 държави от ЕС и Руската федерация). Освен агенции за финансиране в състава на консорциума BONUS, съответни министерства и свързани с тях специализирани институти, междуправителствени и международни организации, както и лица, вземащи управленски и регулаторни решения, допитването обхвана широка гама учени от академични и правителствени институции по всички уместни дисциплини и сфери на морските науки.

Освен това консултативният съвет на BONUS, включващ широка гама от заинтересовани страни като HELCOM, ICES, генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ на Европейската комисия, WWF и Финландската асоциация на земеделските стопани, също изигра централна роля в подготовката на научния план и стратегията за изпълнение на BONUS-169.

Преработеното кратко изложение на плана на BONUS-169 за научни изследвания, представено на генерална дирекция „Изследвания“ през юни 2009 г., се основава главно на работата и консултациите, осъществени за първоначалната инициатива BONUS-169.

През стратегическия етап на програмата ще бъде осъществено обширно и стратегически насочено допитване до заинтересованите страни от други сектори с отношение към въпроса като земеделие, рибарство, аквакултури, транспорт и управление на водните ресурси.

2009/0169 (COD)

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

относно участието на Общността в съвместна научноизследователска и развойна програма за Балтийско море (BONUS-169), предприета от няколко държави-членки

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 169 и член 172, втори параграф от него,

като взеха предвид предложението на Комисията,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет[8],

в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора[9],

като имат предвид, че:

1. Решение № 1982/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007—2013 г.)[10] (наричана по-долу „Седмата рамкова програма“) предвижда участието на Общността в научноизследователски и развойни програми, предприети от няколко държави-членки, включително участие в структури, създадени за изпълнение на тези програми, по смисъла на член 169 от Договора.

2. Решение № 2006/971/EО на Съвета от 19 декември 2006 г. относно специалната програма „Сътрудничество“ за изпълнение на Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007—2013 г.)[11] насърчава прилагането на интердисциплинарен подход към научноизследователски теми, свързани с една или повече от темите на Седмата рамкова програма, и в този контекст определи инициативата по член 169 в областта на съвместните научни изследвания на Балтийско море като една от областите, които са подходящи за участие на Общността в съвместно изпълнявани национални научноизследователски програми.

3. Екосистемата на Балтийско море — полузатворено европейско вътрешно море, представлява един от най-големите в света басейни от бракична вода и понастоящем е сериозно засегната от множество природни, както и причинени от човешка дейност въздействия, като например замърсяване с тежки метали, устойчиви органични замърсители, радиоактивни материали, разливи от нефт, нефтопродукти и други вредни и опасни вещества, прекомерен приток на хранителни вещества и органични материали, водещи до напреднала еутрофизация, въвеждане на вредни екзотични видове, прекомерна експлоатация на рибните запаси, отрицателни последици от изменението на климата, обедняване на биоразнообразието и растящо навлизане на човешки дейности в крайбрежни райони и открити води, включително неприемлив от екологична гледна точка туризъм. Тези въздействия сериозно намалиха способността на Балтийско море устойчиво да предоставя благата и услугите, от които хората имат пряко и косвено нужда за получаване на социални, културни и икономически облаги.

4. Европейският съвет от 14 декември 2007 г. изтъкна загрижеността си за състоянието на околната среда в Балтийско море, както е отразено в съобщението на Комисията относно стратегията на Европейския съюз за Балтийския регион[12]. Освен това Съветът прикани Комисията да представи предложение за инициатива по член 169 за Балтийския регион.

5. Науката може да допринесе за справяне с тези предизвикателства и за намиране на решения за екологичните проблеми в Балтийско море. Сериозността на сегашното състояние обаче налага качествено и количествено повишаване на осъществяваните понастоящем научни изследвания в Балтийския регион чрез разработване и прилагане на подход за цялостна интеграция, посредством който съответните научноизследователски програми на всички граничещи държави могат да бъдат рационализирани и съсредоточени с цел решаване на сложните и належащи проблеми по координиран, ефикасен и ефективен начин.

6. Понастоящем множество научноизследователски и развойни програми или дейности, предприети поотделно от държави-членки на национално равнище в подкрепа на НИРД в Балтийския регион, не са достатъчно координирани на европейско равнище за постигане на критичната маса, изисквана в стратегически области на НИРД.

7. Освен това съществуващите отраслови структури за научноизследователска дейност, еволюирали през дългия период на самостоятелна национална политика, са дълбоко вкоренени в националните системи за управление и спъват развитието и финансирането на мултидисциплинарни, интердисциплинарни и трансдисциплинарни научни изследвания в областта на околната среда, необходими за справяне с проблемите на Балтийско море.

8. Макар да съществува дългогодишна традиция за сътрудничество в научните изследвания за Балтийско море с държави както в Балтийския регион, така и извън него, на съвместните начинания досега липсваха адекватни финансови ресурси за оптимално използване на научноизследователския потенциал поради неравномерното развитие и различното икономическо състояние на държавите, а също поради големите различия в националните планове, теми и приоритети за научни изследвания. Това състояние задържаше потенциала за постигане на научноизследователски резултати, които да са от значителна полза за определяне на политиката.

9. В своята работна програма за 2007—2008 г. от 11 юни 2007 г. за изпълнение на специалната програма „Сътрудничество“[13] Комисията предвиди финансова подкрепа за BONUS ERA-NET и ERA-NET PLUS в областта на екологичните изследвания относно Балтийско море с цел засилване на сътрудничеството между агенциите за финансиране на екологични изследвания в Балтийския регион и улесняване на прехода към съвместна научноизследователска и развойна програма за Балтийско море, която да бъде осъществена въз основа на член 169 от Договора.

10. В съответствие с подхода на Седмата рамкова програма и както е установено при допитването до заинтересовани страни, осъществено в рамките на BONUS ERA-NET, съществува потребност от политически мотивирани научноизследователски програми в Балтийския регион.

11. Дания, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Литва, Полша и Швеция (наричани по-долу „участващите държави“) се договориха заедно да предприемат съвместната научноизследователска и развойна програма за Балтийско море BONUS-169 (наричана по-долу BONUS-169). BONUS-169 цели да подкрепи научното развитие и иновациите чрез предоставяне на необходимата правна и организационна рамка за сътрудничество между балтийските държави в научните изследвания на околната среда в Балтийския регион.

12. Макар инициативата BONUS-169 до голяма степен да е съсредоточена върху екологичните изследвания, тя има пресечни точки с множество свързани научноизследователски програми на Общността за широка гама от човешки дейности, оказващи акумулиращи се въздействия върху екосистемата — като например рибарство, аквакултури, земеделие, инфраструктура, транспорт, обучение и мобилност на изследователите, както и социално-икономически проблеми. Инициативата е от значение за редица политики и директиви на Общността, включително Директива 2008/56/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 юни 2008 г. за създаване на рамка за действие на Общността в областта на политиката за морска среда (Рамкова директива за морска стратегия)[14], стратегията на ЕС за Балтийския регион, общата политика в областта на рибарството, общата селскостопанска политика, Директива 2000/60/EО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2000 г. за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите[15] и международни ангажименти на ЕС като плана HELCOM за действие относно Балтийско море. В резултат на това много други области на политиката на Общността ще извлекат полза от BONUS-169.

13. С цел да се увеличи въздействието на BONUS-169, участващите държави се съгласиха Общността да се включи в нея.

14. BONUS-169 следва да включва стратегически етап, последван от етап на изпълнение, за да се предостави възможност да се осъществи широко допитване до заинтересованите страни относно стратегически насочен план за научни изследвания, който да е в състояние да отрази и нововъзникващи потребности от изследвания. През стратегическия етап на инициативата следва да се привлекат за участие допълнителни, отраслово ориентирани агенции за финансиране с оглед да се повиши още повече степента на интеграция на научните изследвания, насочени към задоволяване на междуотраслови нужди на крайните потребители, и се гарантира ефективното използване и внедряване на резултатите в политиката и в споразумения за управление на ресурси в широка гама от икономически сектори.

15. В края на стратегическия етап Комисията, подпомогната от независим експерт, следва да прецени зрелостта и готовността на инициативата за преминаване към етапа на изпълнение.

16. Участващите държави се споразумяха да предоставят 50 милиона EUR за BONUS-169. Следва да са позволени непарични вноски под формата на достъп до инфраструктура и нейното използване, при условие че те не представляват значителна част от цялото участие. Те следва да бъдат подложени на оценка на стойността им и на ползата от тях за осъществяването на проектите по BONUS-169.

17. Участието на Общността в BONUS-169 следва да бъде в размер до 50 милиона EUR за цялото времетраене на BONUS-169 и да е равно, в рамките на този лимит, на вноските на участващите държави, за да се повиши техният интерес за съвместно изпълнение на програмата. По-голямата част от вноската на Общността следва да бъде предоставена за етапа на изпълнение. За всеки етап следва да се определи горна граница. Горната граница за етапа на изпълнение следва да бъде увеличена със сумата, останала след изпълнението на стратегическия етап.

18. За съвместното изпълнение на BONUS-169 е необходима специална изпълнителна структура, както е предвидено в Решение № 971/2006/ЕО. Участващите държави се споразумяха за тази изпълнителна структура (мрежата от балтийски организации за финансиране на науката — BONUS EEIG, наричана по-долу BONUS EEIG), която да осъществи BONUS-169. BONUS EEIG следва да е получателят на вноските от Общността и от участващите държави. Тези вноски следва да бъдат администрирани от BONUS EEIG съгласно общи за програмата правила и процедури за финансиране. BONUS EEIG следва да гарантира също така, че изпълнението на BONUS-169 съответства на принципа на доброто финансово управление.

19. Участието на Общността следва да е обвързано с ангажименти на участващите държави за осигуряване на ресурси и с плащането на техните финансови вноски.

20. Плащането на вноската на Общността за стратегическия етап следва да е обвързано със сключването на споразумение за отпускане на безвъзмездни средства между Комисията от името на Общността и BONUS EEIG, което споразумение да е в съответствие с Регламент (ЕО) № 1906/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. за определяне на правила за участието на предприятия, научноизследователски центрове и университети в дейности по Седмата рамкова програма и за разпространение на резултатите от научните изследвания (2007—2013 г.)[16] с цел улесняване и опростяване на управлението.

21. Плащането на вноската на Общността за етапа на изпълнение следва да е обвързано със сключването на споразумение за изпълнение между Комисията от името на Общността и BONUS EEIG, което споразумение да съдържа подробни договорености за използването на вноската на Общността. Тази част от вноската на Общността следва да подлежи на непряко централизирано управление в съответствие с член 54, параграф 2, буква в) и член 56 от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности (наричан по-долу „Финансовия регламент“)[17], и член 35, член 38, параграф 2 и член 41 от Регламент (ЕО, Евратом) № 2342/2002 на Комисията от 23 декември 2002 г. за определяне на подробни правила за прилагането на Финансовия регламент[18].

22. Лихвите, начислени по изплатените на BONUS EEIG вноски, следва да бъдат считани за нейни приходи и да се предоставят за изпълнението на BONUS-169.

23. За защита на своите финансови интереси Общността следва да има право да намали, задържи или прекрати финансовото си участие, в случай че BONUS-169 се изпълнява неправилно, частично или не са спазени сроковете, или в случай че участващите държави не предоставят или предоставят частично или със закъснение финансовата си вноска за BONUS-169 според условията, предвидени в споразумението, което трябва да бъде сключено между Общността и BONUS EEIG.

24. С оглед ефикасното изпълнение на BONUS-169, по време на етапа на изпълнение следва да се предостави финансова подкрепа на участниците в проекти по BONUS-169, избрани на централно ниво под отговорността на BONUS EEIG след обявяване на покани за представяне на предложения.

25. Макар Съвместният научноизследователски център да е отдел на Комисията, все пак неговите институти притежават научноизследователски капацитет, който е от значение за BONUS-169 и би могъл да допринесе за нейното изпълнение. Поради това е уместно да се определи ролята на Съвместния научноизследователски център по отношение на условията за неговото финансиране.

26. С цел да се гарантира равнопоставеност, при оценяването следва да се спазват същите принципи както приложимите за предложения, представени по Седмата рамкова програма. Поради това оценяването на предложенията следва да се извършва централно от независими експерти под отговорността на BONUS EEIG. Класацията на предложенията и на приоритетите следва да бъде одобрявана от BONUS EEIG, като стриктно се съблюдава резултатът от независимото оценяване, който следва да е обвързващ.

27. Всяка държава-членка и всяка държава, асоциирана към Седмата рамкова програма, следва да има право да се присъедини към BONUS-169.

28. В съответствие с целите на Седмата рамкова програма участието в BONUS-169 на която и да е друга държава следва да е възможно, когато такова участие е предвидено в съответното международно споразумение и когато и Комисията и участващите държави са съгласни то да се осъществи. В съответствие със Седмата рамкова програма Комисията следва да има право да договаря условия, свързани с нейното финансово участие в BONUS-169, по отношение на участието в програмата на други държави съгласно правилата и условията, предвидени в настоящото решение.

29. Следва да се предприемат подходящи мерки за предотвратяване на евентуални злоупотреби и измами, а също и необходимите мерки за възстановяване на загубени, погрешно изплатени или неправилно използвани финансови средства в съответствие с Регламент (ЕО, Евратом) № 2988/95 на Съвета от 18 декември 1995 г. относно защитата на финансовите интереси на Европейските общности[19], Регламент (ЕО, Евратом) № 2185/96 от 11 ноември 1996 г. относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности[20], и Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета от 25 май 1999 г.относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF)[21].

30. От съществено значение е научноизследователската дейност, извършвана в рамките на BONUS-169, да отговаря на основните етични принципи, включително отразените в член 6 от Договора за Европейския съюз и в Хартата на основните права на Европейския съюз, и да следва принципите на равенство и равнопоставеност на половете.

31. Комисията следва да извърши междинни оценявания на качеството и ефикасността на изпълнението на BONUS-169 и на постигнатия напредък по отношение на поставените цели, а също и заключителна оценка.

32. BONUS EEIG следва да насърчава участниците в подбраните проекти на BONUS-169 да обменят и широко да разпространяват информация относно своите резултати и да осигурят достъп на обществеността до тази информация,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1 Участие на Общността

1. Финансовото участие на Общността в съвместната научноизследователска програма за Балтийско море BONUS-169 (наричана по-долу „BONUS-169“), предприета съвместно от Дания, Германия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Финландия и Швеция (наричани по-долу „участващите държави“), се предоставя при условията, посочени в настоящото решение.

2. Общността участва финансово с до 50 милиона EUR за цялото времетраене на BONUS-169 в съответствие с Регламент (ЕО) № 1906/2006 през стратегическия етап и в съответствие с член 54, параграф 2, буква в) от Финансовия регламент през етапа на изпълнение. В рамките на тази горна граница участието на Общността се равнява на вноската на участващите държави.

3. Финансовата вноска на Общността се изплаща съвместно от бюджетните кредити, отпуснати по всички съответни теми от специалната програма „Сътрудничество“.

Член 2Изпълнение на BONUS-169

1. BONUS-169 се изпълнява от мрежата на балтийски организации за финансиране на науката — BONUS EEIG (наричана по-долу „BONUS EEIG“).

2. BONUS-169 се осъществява на два етапа в съответствие с приложение І: стратегически етап, последван от етап на изпълнение.

3. Стратегическият етап на програмата е с времетраене до две години. Той е подготвителен за етапа на изпълнение. През стратегическия етап BONUS EEIG изпълнява следните задачи:

а) подготовка на стратегическия план за научни изследвания — формулиране на частта относно научното съдържание на програмата, като се набляга върху поканите за представяне на предложения в съответствие с целите, поставени в Седмата рамкова програма;

б) изграждане на платформи за консултации със заинтересованите страни — с цел засилване и институционализиране на участието на заинтересованите страни от всички уместни сектори;

в) определяне на правилата и реда за изпълнение, включително правни и финансови правила и процедури, разпоредби относно правата върху интелектуалната собственост, породена от дейностите по BONUS-169, човешки ресурси и комуникационни аспекти.

4. Етапът на изпълнение е с времетраене минимум пет години. През етапа на изпълнение се публикуват поне три покани за представяне на предложения с оглед финансиране на проекти, които отговарят на целите на BONUS-169. Тези покани са насочени към транснационални проекти с множество партньори и включват дейности за научни изследвания, технологично развитие, обучение и разпространение на информация. Проектите се подбират съгласно принципите за равнопоставеност, прозрачност, независима оценка, съфинансиране, недопускане на печалба, ненатрупване на финансиране от други източници в Общността, както и да не се финансират вече започнали дейности.

Член 3Условия за участие на Общността

1. Финансовото участие на Общността през стратегическия етап е в размер до 1,25 милиона EUR и се равнява, в рамките на този лимит, на вноската на участващите държави. Ангажиментът на Общността да допринесе за стратегическия етап се обуславя от еквивалентен ангажимент на участващите държави.

2. Финансовото участие на Общността през етапа на изпълнение е в размер до 48,75 милиона EUR и се равнява, в рамките на този лимит, на вноската на участващите държави. Този лимит може да бъде увеличен със сумата, останала след изпълнението на стратегическия етап. През етапа на изпълнение до 25 % от вноската на участващите държави може да се състои в предоставяне на достъп до научноизследователски инфраструктури (наричано по-долу „участие в натура с инфраструктура“).

3. Финансовото участие на Общността за етапа на изпълнение се осъществява при следните условия:

а) положителна оценка на стратегическия етап, извършена от Комисията с помощта на независими експерти; тази оценка обхваща осъществения напредък в постигането на целите и резултатите, определени в член 2, параграф 3 и приложение І;

б) демонстриране от BONUS EEIG на нейната способност да осъществи BONUS-169 включително получаване, разпределяне и следене на финансовата вноска на Общността чрез непряко централизирано управление в съответствие с член 54, параграф 2, буква в) и член 56 от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 (наричан по-долу „Финансовия регламент“), и член 35, член 38, параграф 2 и член 41 от Регламент (ЕО, Евратом) № 2342/2002, както и съгласно принципа за добро финансово управление.

в) поддържане и прилагане на подходящ и ефикасен модел за управление на BONUS-169 в съответствие с приложение ІІ;

г) ефикасно осъществяване от BONUS EEIG на дейностите, отнасящи се до етапа на изпълнение на BONUS-169, определени в приложение І, което изисква пускане на покани за представяне на предложения с оглед предоставяне на безвъзмездни средства;

д) ангажимент на всички участващи държави да дадат своя принос за финансиране на BONUS-169 с парични плащания и ефективно участие в натура с инфраструктура при поискване; тези ангажименти се включват в план за финансиране, договорен от компетентните национални органи с цел принос към съвместното осъществяване на етапа на изпълнение на BONUS-169;

е) спазване на правилата на Общността, отнасящи се до държавните помощи, и по-специално на правилата, изложени в Общностната рамка за държавни помощи за научноизследователска и развойна дейност и иновации[22];

ж) осигуряване на високо ниво на научна компетентност и зачитане на етичните принципи в съответствие с общите принципи на Решение № 1982/2006/ЕО (наричано по-долу „Седма рамкова програма“) и придържане към принципите на равенство и равнопоставеност на половете, както и към принципа на устойчиво развитие.

Член 4Участие на Съвместния научноизследователски център

1. Съвместният научноизследователски център има право на финансиране по линия на BONUS-169 при същите условия както тези за правоимащите субекти в участващите държави.

2. Собствените ресурси на Съвместния научноизследователски център, които не са финансирани по BONUS-169, не се считат за част от участието на Общността по смисъла на член 1.

Член 5Споразумения между Общността и BONUS EEIG

1. Подробните договорености за управлението и контрола на средствата и за защита на финансовите интереси на Общността през стратегическия етап се уреждат със споразумение за отпускане на безвъзмездни средства, което се сключва между Комисията от името на Общността и BONUS EEIG в съответствие с правилата, изложени в настоящото решение и в Регламент (ЕО) № 1906/2006.

2. Подробните договорености за управлението и контрола на средствата и за защита на финансовите интереси на Общността през етапа на изпълнение се уреждат със споразумение относно изпълнението и годишни финансови споразумения, които се сключват между Комисията от името на Общността и BONUS EEIG.

Споразумението относно изпълнението включва по-специално следните разпоредби:

а) определяне на делегираните задачи;

б) разпоредба за защита на средствата на Общността;

в) условия и подробни договорености за изпълнение на задачите, включително правила и горни граници за финансиране, приложими към проекти на BONUS-169, подходящи разпоредби за разграничаване на отговорностите и осъществяване на контрол;

г) правила за отчитане на изпълнението на задачите пред Комисията;

д) условия за прекратяване на изпълнението на задачите;

е) подробни механизми за контрол от страна на Комисията;

ж) условия за използване на отделна банкова сметка и на начислените лихви;

з) разпоредби, които гарантират видимостта на действията на Общността по отношение на останалите дейности на BONUS EEIG;

и) ангажимент за въздържане от действия, които могат да доведат до конфликт на интереси по смисъла на член 52, параграф 2 от Финансовия регламент;

й) разпоредби, уреждащи правата върху интелектуалната собственост, породена от дейностите по BONUS-169, както е посочено в член 2;

к) критерии, които да се използват при междинните и заключителните оценки, включително посочените в член 13.

3. Комисията прави оценка ex-ante на BONUS EEIG с цел да се убеди в съществуването и правилното прилагане на процедурите и системите, посочени в член 56 от Финансовия регламент.

Член 6Лихви, получени по вноските

Лихвите, получени по направените за BONUS-169 финансови вноски, се считат за приходи на BONUS EEIG и се предоставят за BONUS-169.

Член 7Намаляване, задържане или прекратяване на финансовата вноска на Общността

В случай че BONUS-169 не се изпълнява или се изпълнява неправилно, частично или със закъснение, Общността може да намали, задържи или прекрати финансовата си вноска, като отчита напредъка в изпълнението на BONUS-169.

В случай че участващите държави не предоставят или предоставят частично или със закъснение финансовата си вноска за BONUS-169, Общността може да намали финансовото си участие, като отчита размера на публичното финансиране, отпуснато от участващите държави при условията в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства, посочено в член 5, параграф 1.

Член 8 Защита на финансовите интереси на Общността от участващите държави

В процеса на изпълнение на BONUS-169 участващите държави предприемат законодателни, регулаторни, административни или други мерки, необходими за защита на финансовите интереси на Общността. По-специално, участващите държави предприемат необходимите мерки в съответствие с Финансовия регламент и Регламент № 2342/2002, за да осигурят пълното възстановяване на всички суми, дължими на Общността.

Член 9Контрол от страна на Комисията и Сметната палата

Комисията и Сметната палата имат право да извършват всички необходими проверки и инспекции за осигуряване правилното управление на финансовите средства на Общността и за защита на финансовите интереси на Общността срещу всякакви измами или нередности. За тази цел участващите държави и BONUS EEIG своевременно предоставят на разположение на Комисията и на Сметната палата всички съответни документи.

Член 10 Взаимно информиране

Комисията съобщава цялата информация по въпроса на Европейския парламент, на Съвета и на Сметната палата. По искане на Европейския парламент, Съвета и Сметната палата участващите държави предоставят чрез BONUS EEIG на Комисията допълнителна информация относно финансовото управление на BONUS EEIG.

Член 11Участие на други държави-членки и асоциирани държави

Всяка държава-членка и всяка държава, асоциирана към Седмата рамкова програма, може да се присъедини към BONUS-169 в съответствие с критериите, изложени в член 3, параграф 1 и член 3, параграф 3, букви д) и е). Държавите-членки и държавите, присъединили се към BONUS-169, се разглеждат като участващи държави за целите на настоящото решение.

Член 12 Участие на други държави

Участващите държави и Комисията могат да одобрят участието на всяка друга държава при спазване на критериите, изложени в член 3, параграф 1 и член 3, параграф 3, букви д) и е), при условие че такова участие е предвидено в съответното международно споразумение.

Участващите държави и Комисията определят условията, при които юридическите лица, които са установени, и физическите лица, които пребивават в такава държава, получават право на финансиране по BONUS-169.

Член 13Годишно отчитане и оценяване

Комисията включва доклад за дейностите по BONUS-169 в годишния доклад за Седмата рамкова програма, представян на Европейския парламент и на Съвета съгласно член 173 от Договора.

Комисията извършва междинно оценяване на BONUS-169 не по-късно от 31 декември 2014 г. Това оценяване обхваща напредъка към постигане на целите, формулирани в член 2 и приложение I, и съдържа препоръки към BONUS-169 относно най-подходящите начини за по-нататъшно нарастване на интеграцията и на качеството и ефикасността на изпълнението, включително научна, управленска и финансова интеграция, както и преценка за целесъобразността на размера на финансовите вноски на участващите държави с оглед на потенциалните потребности на техните национални научноизследователски общности.

Комисията съобщава на Европейския парламент и на Съвета заключенията от това оценяване заедно със своите бележки по него.

При приключване на участието на Общността в BONUS-169, но не по-късно от 31 декември 2017 г., Комисията извършва заключително оценяване на BONUS-169. Комисията представя резултатите от това оценяване на Европейския парламент и на Съвета.

Член 14Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз .

Член 15

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на […] година

За Европейския парламент За Съвета

Председател Председател

ПРИЛОЖЕНИЕ I

Цели и изпълнение на BONUS-169

Цели на BONUS-169

BONUS-169 трябва да повиши научноизследователския капацитет на Балтийския регион, за да се подкрепи разработването и прилагането на „подходящи за целта“ регламенти, политики и управленски практики, да се отговори ефективно на основните екологични и обществени предизвикателства за региона понастоящем и през следващите години и да се подобри ефикасността и ефективността на разпокъсаните понастоящем научни изследвания в Балтийския регион по отношение на планирането и подхода чрез обединяване на научноизследователските дейности относно екосистемата на Балтийско море в дългосрочна, съвместна, интердисциплинарно добре интегрирана и целенасочена многонационална програма.

Инициативата трябва да допринесе и за изграждането и структурирането на ЕИП в Балтийския регион.

За постигане на тези цели е необходимо да се подобри ефикасността и ефективността на разпокъсаните научни изследвания в Балтийския регион по отношение на планирането чрез обединяване на научноизследователските дейности в дългосрочна, съвместна, интердисциплинарно добре интегрирана и насочена многонационална програма в подкрепа на устойчивото развитие на региона. За целта чрез инициативата BONUS-169:

а) се въвеждат политически мотивирани стратегически планове за научни изследвания;

б) се повишава устойчивата трансгранична и междуотраслова координация и интеграция на публичните научноизследователски програми;

в) се повишава равнището на научноизследователския капацитет в новите държави-членки на ЕС от Балтийския регион;

г) се изграждат подходящи форуми за консултации със заинтересованите страни, включително с представители на всички сектори с отношение към въпроса;

д) се мобилизират допълнителни финансови ресурси от повишеното сътрудничество в междуотрасловите научни изследвания относно екосистемата на Балтийско море;

е) се установяват подходящи правила и ред за изпълнение, позволяващи ефективно изпълнение на програмата чрез юридическо лице и управленска структура за съвместно управление;

ж) се пускат поне три интердисциплинарни, стратегически насочени съвместни покани за представяне на предложения с участието на няколко партньора.

2. Стратегически етап

2.1. Цел

На стратегическия етап се подготвя етапът на изпълнение. Той служи за стратегическото развитие на програмата, за да се гарантира постижимостта на оптимална интеграция на научните изследвания относно Балтийско море. На този етап се търси засилване на участието на заинтересованите страни и групите от потребители, за да се гарантира, че научните изследвания са от значение за политиката и управлението и че подреждането по приоритет на научноизследователските теми се определя от политическите потребности; активно се търси пълното участие на учени и техните съответни изследователски институции, както и на широкия кръг от общности на заинтересованите страни.

2.2. Резултати

BONUS EEIG представя на Комисията резултатите, посочени в следващите параграфи, не по късно от 18 месеца след началото на стратегическия етап.

По време на подготовката на тези резултати Комисията предоставя съвети и помощ при поискване от страна на BONUS EEIG. BONUS EEIG докладва за напредъка при поискване от страна на Комисията.

2.2.1. Стратегически план за научни изследвания

Стратегическият план за научни изследвания се разработва и договаря чрез консултации между участващите държави, широк кръг от заинтересовани страни и Комисията. Той представлява основата за политически мотивирана програма. В него ударението в научните изследвания се разширява, като в допълнение към морската екосистема се включва целият басейн, така че да се вземат под внимание основните проблеми, засягащи качеството и продуктивността на екосистемите в Балтийския регион.

Той включва описание на базата за сравнение и на съвременното състояние на научните изследвания относно Балтийско море, предоставя ясна стратегическа визия и пътна карта за постигане на заявените цели и посочва ориентировъчни, политически мотивирани теми за поканите, техния бюджет, график за публикуване и очаквано времетраене на проектите. Освен това той включва мерки за отговаряне на нововъзникващи потребности от научни изследвания и за напредък на панбалтийската интеграция на научноизследователската дейност, а също така съдържа съвместна пътна карта за колективно използване на регионални инфраструктурни мощности и възможно планиране на бъдещи инвестиции в тях.

2.2.2. Платформи за консултации със заинтересованите страни

Въз основа на обстоен анализ на заинтересованите от BONUS-169 страни на местно, национално, регионално и европейско равнище трябва да бъдат създадени платформи и механизми за консултации със заинтересованите страни с цел да се засили и институционализира участието на заинтересованите страни от всички засегнати сектори, за установяване на критични недостатъци, подреждане по приоритет на научноизследователските теми и за подобрено внедряване на резултатите от научните изследвания. Трябва да бъдат привлечени за участие учени, включително по други уместни природни науки освен морските, както и по дисциплини на обществените и икономическите науки, за да се гарантира изискваната мултидисциплинарност при разработването на стратегическия план за научни изследвания, на неговата стратегическа визия и на приоритетите за научни изследвания.

Трябва да се създаде форум за отраслови научни изследвания (орган от представители на министерства и други участници, занимаващи се с изследване и управление на екосистемата на Балтийско море) като постоянен орган в подкрепа на програмата, отговарящ за обсъждане на плановете за програмата, резултатите и нововъзникващи потребности от научни изследвания с оглед вземането на решения. Този форум трябва да улеснява и ускорява панбалтийската интеграция на научноизследователската дейност, включително съвместното използване на инфраструктурни мощности, да подпомага разкриването на потребности от научни изследвания, да ускорява внедряването на научноизследователските резултати и да съдейства за обединяване на финансирането на научни изследвания.

2.2.3. Правила и ред за изпълнение

Правилата и редът за изпълнение включват всички аспекти по осигуряване на успешното изпълнение на стратегическия план за научни изследвания. Когато е приложимо, те следват правилата на Седмата рамкова програма. Те се състоят inter alia от следните елементи:

а) приемане на мерки (относно изготвяне на документи, установяване на процедури, наемане и обучение на персонал), изисквани съгласно Финансовия регламент за непряко централизирано управление;

б) поемане на официални ангажименти от страна на участващите държави в размер на поне 48,75 милиона EUR, от които максимум 25 % са под формата на участие в натура с инфраструктура;

в) предоставяне на реалистична и основаваща се на факти оценка за стойността на приноса на участващите държави в натура с инфраструктура, състоящ се в използването на тяхната инфраструктура от бенефициентите по BONUS-169;

г) съставяне на изчерпателен списък на всички инфраструктури, включително с данни за контакт с техните притежатели, оператори или други компетентни органи, и неговото публикуване, както и актуализиране при необходимост;

д) осигуряване на договарянето и въвеждането на общи правила и ред за изпълнение относно споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства с бенефициентите по BONUS-169, които споразумения трябва да се сключват централно от BONUS EEIG, включително общи и договорени правила за участие, образец на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства, насоки за кандидатите, участниците и независимите оценители и правила за одит на бенефициентите, включително възможност тези одити да се извършват от Комисията и от Сметната палата;

е) разработване на подходяща структура за управление на програмата на всички етапи на жизнения цикъл на проектите;

ж) осигуряване на адекватно финансиране за укрепване на BONUS EEIG по отношение на човешки ресурси и мултидисциплинарни експертни знания, за да бъде тя в състояние да оказва подкрепа по стратегически аспекти, а също и по ефикасното изпълнение на програмата;

з) разработване на структура за финансиране на проектите по BONUS-169 въз основа на обединяване на средства, състоящи от парични вноски на участващите държави и на Комисията;

и) разработване на стратегия за информиране и разпространение, която да гарантира в максималната възможна степен, че резултатите и данните отговарят на изискванията на Европейската мрежа за наблюдение и данни за морската среда.

По отношение на участието в натура с инфраструктура, през стратегическия етап се разработват специфичен подход и правила, по които участващите държави поемат ангажимент да предоставят безплатно на бенефициентите по BONUS-169 достъп до инфраструктура и нейното използване (особено изследователски кораби). Разходите по използване на тази инфраструктура не се считат за приемливи разходи по проекти. Във връзка с това BONUS EEIG сключва съответни споразумения с участващите държави или с притежателите на инфраструктура, които трябва да:

а) определят методиката за оценка на участието в натура с инфраструктура;

б) гарантират, че BONUS EEIG, Комисията и Сметната палата могат да извършват одит на достъпа до инфраструктурата и на нейното използване, както и на породените от това разходи;

в) постановяват, че договарящите страни докладват ежегодно относно направените разходи по предоставянето на достъп на бенефициенти по BONUS-169 до инфраструктура или по нейното използване от тях.

2.2.4. Финансиране от Общността на стратегическия етап

Приемливите разходи се възстановяват в размер до 50 %; като за приемливи се считат действителните разходи, направени от BONUS EEIG и записани в нейната счетоводна система, които са били необходими за постигане на посочената в точка 1 цел. Приемливи могат да бъдат само разходи, направени от 1 януари 2010 г. нататък, като те трябва да бъдат определени по-точно в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства за стратегическия етап.

3. Етап на изпълнение

При условие че резултатите от оценяването и от одита ex-ante на BONUS EEIG са положителни, Комисията и BONUS EEIG сключват споразумението за изпълнение.

3.1. Цели

През етапа на изпълнение се публикуват и осъществяват поне три съвместни покани за представяне на предложения с оглед финансиране на стратегически насочени проекти по BONUS-169, които отговарят на целите на инициативата. Темите трябва да се вземат от стратегическия план за научни изследвания по BONUS-169, като са съобразени в максималната възможна степен с установената пътна карта и обхващат научни изследвания, технологично развитие и дейности за обучение и/или разпространение на информация.

3.2. Изпълнение на проекти по BONUS-169

BONUS-169 се осъществява чрез транснационални проекти от множество партньори с участието на поне три независими правоимащи юридически лица от три различни държави-членки или асоциирани държави, от които поне две трябва да спадат към участващите държави в BONUS-169.

Юридически лица от държавите-членки и асоциираните държави могат да получат финансиране по BONUS-169. Консорциум, представящ предложение за проект по BONUS-169, може да включва участник от държава, която не членува в ЕС, при условие че може убедително да се гарантира, че той разполага с необходимите ресурси за пълно покриване на разходите по неговото участие. Финансирането по линия на BONUS на такъв участник би могло да се обоснове поотделно за всеки конкретен случай, ако неговият принос за проекта е абсолютно необходим за успешното приключване на проекта.

Във всяка покана за представяне на предложения ясно се посочват научните теми. Тези теми се установяват от BONUS EEIG в консултации с Комисията. При установяване на темите те вземат предвид нововъзникващи потребности, резултатите от предишни приключени покани и консултации с широк кръг заинтересовани страни, предприети през стратегическия етап и през цялото времетраене на програмата.

BONUS EEIG разгласява възможно най-широко поканата за представяне на предложения, като използва целесъобразни информационни средства и особено уебсайтовете на Седмата рамкова програма и прибягва към всички заинтересовани страни, специализираната преса и брошури. Поканата остава открита за срок от най-малко три месеца. Предложените проекти в отговор на поканите се представят от кандидатите централно на BONUS EEIG и се подлагат на едноетапна процедура за оценяване.

Предложените проекти се оценяват и подбират централно въз основа на независима рецензия по определени критерии за допустимост, подбор и възлагане. Основните критерии за оценяване са високото научно ниво, качеството на изпълнение и очакваното въздействие на проекта. В поканата за представяне на предложения се конкретизират основните критерии за оценяване. Може да бъдат включени допълнителни критерии при условие, че те са публикувани в поканата за представяне на предложения, не са дискриминационни и нямат предимство спрямо основните критерии за оценяване.

BONUS EEIG гарантира, че всяко получено предложение е оценено с помощта на поне трима независими експерти, определени от нея въз основа на критериите, посочени в Регламент (ЕО) № 1906/2006. Всяко предложение за проект получава числова оценка. Независимите експерти проучват проектите спрямо критериите за оценяване и им присъждат по всеки критерий числова оценка в скалата от 0 до 5 съгласно правилата за представяне на предложения и съответните процедури на Седмата рамкова програма за оценяване, подбор и възлагане.

BONUS EEIG изготвя списък за финансиране в строго съответствие с резултатите от независимото оценяване. Изготвеният от независимите експерти списък с класацията е обвързващ за разпределението на средствата по BONUS-169.

Административното управление на безвъзмездните средства, отпуснати на подбрани проекти по BONUS-169, се осъществява централно под отговорността на BONUS EEIG.

3.3. По-нататъшни дейности

Освен управлението на BONUS-169 съгласно точки 3.1 и 3.2, BONUS EEIG осъществява и следните дейности:

а) редовно актуализиране на стратегическия план за научни изследвания и подреждане по приоритет на научноизследователските теми за отчитане на нововъзникващи потребности и на резултатите от предишни приключени покани, както и въз основа на процедури за консултации с широк кръг заинтересовани страни, посочени в точка 2.2.2;

б) улесняване на достъпа на транснационални и мултидисциплинарни изследователски екипи по проекти, финансирани от BONUS-169, до уникални научноизследователски инфраструктури и съоръжения;

в) организиране на ефективно функционираща връзка между науката и политиката, за да се осигури оптимално внедряване на резултатите от научните изследвания;

г) осигуряване на финансиране от участващите държави, което би гарантирало устойчивост на инициативата без финансиране от страна на Общността в периода след завършване на BONUS-169;

д) засилено сътрудничество между регионалните програми за екологични изследвания със съответните научни общности в басейните на други европейски морета;

е) дейности по информиране и разпространение на информацията;

ж) BONUS EEIG трябва да проявява инициатива за споделяне на най-добрата практика с други европейски региони с морски басейни, както и за добра обратна връзка на паневропейско равнище, за да се осигури хармонизиране и рационализиране.

3.4. Вноски през етапа на изпълнение

Етапът на изпълнение на BONUS-169 се съфинансира от участващите държави и Общността за период от минимум пет години, докато се приключи пълният жизнен цикъл на всички финансирани по BONUS-169 проекти, при условие че Общността е поела ангажименти до 2013 г. и са изпълнени всички задължения за отчитане пред Комисията. Финансовото участие на Общността през етапа на изпълнение се равнява на това на участващите държави с парични вноски и в натура за ползване чрез BONUS EEIG на инфраструктура за нуждите на проекти по BONUS-169, като се вземат предвид и текущите разходи, направени от BONUS EEIG през етапа на изпълнение. Тези текущи разходи не могат да превишават 5 милиона EUR.

Вноската на Общността и паричните вноски на участващите държави в BONUS-169 се обединяват и администрират централно от BONUS EEIG.

Съгласно условията, договорени в годишните финансови споразумения, посочени в член 5, параграф 2, вноската на Общността се изплаща въз основа на доказателства, че участващите държави са платили своята парична вноска в BONUS EEIG и са предоставили в натура инфраструктура за нуждите на проекти по BONUS-169.

BONUS EEIG носи отговорност за надлежното използване на средства по BONUS-169, като то се установява чрез независим финансов одит на проектите, осъществявани от BONUS EEIG или от нейно име.

3.5. Финансиране на проекти по BONUS-169

При условието, формулирано в член 3, параграф 3, буква е), финансирането на проекти по BONUS-169 покрива до 100 % от приемливите разходи, които се изчисляват съгласно общите правила за финансиране и общите проценти за финансиране, както е определено от BONUS EEIG в правилата за изпълнение и одобрено от Комисията в споразумението за изпълнение.

ПРИЛОЖЕНИЕ II

Управление на BONUS-169

1. BONUS-169 се управлява от BONUS EEIG чрез нейния секретариат. BONUS EEIG изгражда следните структури за целите на BONUS-169: ръководен комитет, секретариат, консултативен съвет, форум за отраслови изследвания и форум на координаторите на проекти.

2. Ръководният комитет е върховният орган на BONUS EEIG, представляващ нейният орган за вземане на решения и за управление на секретариата. Ръководният комитет се състои от висши служители на институциите за финансиране и управление на научните изследвания, посочени от членовете на BONUS EEIG. Начело на комитета е председател — длъжност, която се заема за една година на ротационен принцип от член на BONUS EEIG. Предишният, сегашният и бъдещият председатели формират т.нар. стратегическа работна група, която подпомага секретариата по въпроси от стратегическо значение. Въз основа на предложения от секретариата ръководният комитет взема решения относно стратегическата насоченост на BONUS-169, включително решения за определяне и актуализиране на BONUS-169, за планиране на поканите за представяне на предложения, за бюджетния профил, за критериите за допустимост и подбор, за групата на оценителите, за одобряване на списъка с класацията на проектите по BONUS-169, които да бъдат финансирани, за наблюдението на напредъка по финансираните проекти по BONUS-169 и за надзора за адекватна и организирана работа на секретариата във връзка с BONUS-169.

3. Начело на секретариата е изпълнителният директор, който осъществява решенията на ръководния комитет и действа като главен представител на BONUS-169 както пред Комисията, така и пред различните национални агенции за финансиране. Секретариатът отговаря за цялостното координиране и наблюдение на дейностите по BONUS-169, за публикуването, оценяването и осъществяването на поканите, а също и за наблюдението на финансираните проекти както от договорна, така и от научна гледна точка, и за отчитане на постигнатия напредък пред ръководния комитет. Той отговаря също така за планирането и организирането на консултации със заинтересованите страни и консултативния съвет и за последващото им отразяване в стратегическия план за научни изследвания, както и за организиране на ефективно функциониращи връзки между науката и политиката.

4. Консултативният съвет подпомага ръководния комитет и секретариата. Той се състои от учени с голяма международна известност, представители на съответните заинтересовани страни, включително например туризъм, възобновяеми енергийни източници, рибарство и аквакултури, морски транспорт, биотехнологии, доставчици на технологии, индустриални и обществени организации с интереси в тези сектори, други обединени балтийски научноизследователски програми, както и представители на други европейски морски региони. Той предоставя независими съвети, насоки и препоръки по научни и политически въпроси във връзка с BONUS-169. Това включва съвети относно целите, приоритетите и направлението на BONUS-169, начини за подобряване на научноизследователските резултати от BONUS-169, включително по отношение на тяхното представяне и качество, изграждане на мощности, свързване в мрежа и значение на извършваната работа за постигане на целите на BONUS-169. Той ще съдейства също така за използването и разпространението на резултатите от BONUS-169.

5. Форумът за отраслови изследвания се състои от представители на министерства и други участници, занимаващи се с научни изследвания и управление на екосистемата на Балтийско море. Той се свиква веднъж годишно под формата на консултативна среща, на която се обсъждат резултатите от BONUS-169 и нововъзникващи потребности от научни изследвания с оглед вземането на решения. Той служи като форум за ускоряване на панбалтийската интеграция на научноизследователската дейност, включително съответните отраслово финансирани изследвания, както и използването и планирането на съвместни инфраструктури.

6. Форумът на координаторите на проекти се състои от координатори на проекти, финансирани по линия на BONUS-169. Той подпомага секретариата по въпроси относно научното координиране на BONUS-169, обединяването и обобщаването на резултатите от научните изследвания.

ПРАВЕН ФИНАНСОВ РАЗЧЕТ

1. НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО:

Предложение за Решение на Европейския парламент и на Съвета относно участието на Общността в съвместна научноизследователска програма за Балтийско море BONUS-169, предприета от няколко държави-членки.

2. РАМКА УД/БД (Управление по дейности / Бюджет по дейности)

Съответна(и) област(и) на политика и свързана(и) с нея(тях) дейност(и): Научни изследвания и технологично развитие: Седма рамкова програма, член 169 от Договора за създаване на Европейската общност.

3. БЮДЖЕТНИ РЕДОВЕ

3.1. Бюджетни редове (оперативни редове и свързани с тях редове за техническа и административна помощ (предишни В..А редове), включително съответните им наименования:

Вноска за 2010 г. от ГД „Изследвания“ за стратегическия етап, както следва: Наименование

Наименования | Бюджетен ред | 2010 г. (%) | 2010 г. (EUR) |

RTD | Сътрудничество — Околна среда (включително изменение на климата) | 08 06 01 | 100 % | 1 250 000,00 EUR |

RTD | Сътрудничество — Храни, селско и рибно стопанство, и биотехнологии | 08 03 01 | 0 % | 0,00 EUR |

RTD | Сътрудничество — Енергетика | 08 05 01 | 0 % | 0,00 EUR |

RTD | Сътрудничество — Транспорт (включително въздухоплаване) | 08 07 01 | 0 % | 0,00 EUR |

RTD | Сътрудничество — Социално-икономически и хуманитарни науки | 08 08 01 | 0 % | 0,00 EUR |

ОБЩО | 100 % | 1 250 000,00 EUR |

Вноска за 2012 г. от ГД „Изследвания“ pro rata за етапа на изпълнение, както следва:

Наименования | Бюджетен ред | 2012— 2013 г. % |

RTD | Сътрудничество — Околна среда (включително изменение на климата) | 08 06 01 | 35 % |

RTD | Сътрудничество — Храни, селско и рибно стопанство, и биотехнологии | 08 03 01 | 20 % |

RTD | Сътрудничество — Енергетика | 08 05 01 | 15 % |

RTD | Сътрудничество — Транспорт (включително въздухоплаване) | 08 07 01 | 15 % |

RTD | Сътрудничество — Социално-икономически и хуманитарни науки | 08 08 01 | 15 % |

ОБЩО | 100 % |

Бюджетен ред | 2012— 2013 г. % | 2012 г. (EUR) | 2013 г. (EUR) | Общо 2012—2013 г. (EUR) |

RTD | 08 06 01 | 35 % | 5 862 500,00 | 11 200 000,00 | 17 062 500,00 |

RTD | 08 03 01 | 20 % | 3 350 000,00 | 6 400 000,00 | 9 750 000,00 |

RTD | 08 05 01 | 15 % | 2 512 500,00 | 4 800 000,00 | 7 312 500,00 |

RTD | 08 07 01 | 15 % | 2 512 500,00 | 4 800 000,00 | 7 312 500,00 |

RTD | 08 08 01 | 15 % | 2 512 500,00 | 4 800 000,00 | 7 312 500,00 |

ОБЩО | 100 % | 16 750 000,00 | 32 000 000,00 | 48 750 000,00 |

3.2. Продължителност на дейността и на финансовото въздействие:

Очаква се вноската на Общността за съвместната програма BONUS-169 да бъде определена чрез съвместно решение на Съвета и на Европейския парламент през 2010 г. за начален период до 31 декември 2016 г.

3.3. Бюджетни характеристики:

Задължения, обхващащи много редове, по следващите бюджетни редове за 2010 г.:

Бюджетен ред | Вид разходи | Нов | Вноска от ЕАСТ | Вноски от страни кандидатки | Наименование във финансовата перспектива |

08 06 01 | Незадължителни | Многогодишни | НЕ | ДА | ДА | N° [1A] |

08 03 01 | Незадължителни | Многогодишни | НЕ | ДА | ДА | N° [1A] |

08 05 01 | Незадължителни | Многогодишни | НЕ | ДА | ДА | N° [1A] |

08 07 01 | Незадължителни | Многогодишни | НЕ | ДА | ДА | N° [1A] |

08 08 01 | Незадължителни | Многогодишни | НЕ | ДА | ДА | N° [1A] |

4. ОБОБЩЕНИЕ НА РЕСУРСИТЕ

4.1. Финансови ресурси

Всички данни в тази обосновка са ориентировъчни и представени като постоянни стойности.

4.1.1. Обобщение на бюджетните кредити за поети задължения (БКПЗ) и бюджетните кредити за плащания (БКП)

в млн. EUR (до 3-ия знак след десетичната запетая)

Вид разходи | Раздел № | 2010 г. | 2011 г. | 2012 г. | 2013 г. | 2014 г. и след това | Общо |

Оперативни разходи |

Бюджетни кредити за поети задължения (БКПЗ) | 8.1. | а | 1,250 | 0,000 | 16,750 | 32,000 | 0,000 | 50,000 |

Бюджетни кредити за плащания (БКП) | б | 1,000 | 0,250 | 5,584 | 12,874 | 30,292 | 50,000 |

Административни разходи в рамките на референтната сума |

Техническа и административна помощ (ЕБК) | 8.2.4. | в | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |

ОБЩА РЕФЕРЕНТНА СУМА |

Бюджетни кредити за поети задължения (БКПЗ) | а+в | 1,250 | 0,000 | 16,750 | 32,000 | 0,000 | 50,000 |

Бюджетни кредити за плащания | б+в | 1,000 | 0,250 | 5,584 | 12,874 | 30,292 | 50,000 |

Административни разходи, които не са включени в референтната сума[23] |

Човешки ресурси и свързани с тях разходи (EБК) | 8.2.5. | г | 0,122 | 0,183 | 0,183 | 0,183 | 0,000 | 0,671 |

Административни разходи, без разходите за човешки ресурси и свързаните с тях разходи, които не са включени в референтната сума (ЕБК) | 8.2.6. | д | 0,008 | 0,040 | 0,015 | 0,045 | 0,000 | 0,108 |

Общо индикативна стойност на интервенцията |

ОБЩО БКПЗ, включително разходи за човешки ресурси | а+в+г+д | 1,380 | 0,223 | 16,948 | 32,228 | 0,000 | 50,779 |

ОБЩО БКП, включително разходи за човешки ресурси | б+в+г+д | 1,130 | 0,473 | 5,782 | 13,102 | 30,292 | 50,779 |

Подробности за съфинансирането

i) Ниво програма

Съгласно настоящото решение BONUS-169 ще бъде осъществена на два ясно обособени етапа: първоначален стратегически етап с времетраене две години; етап на изпълнение с времетраене минимум 5 години. Започването на етапа на изпълнение следва да е обвързано с решение на Комисията, последващо положителен одит ex ante и оценяване на зрелостта и готовността за осъществяване на инициативата след стратегическия етап.

Вноската на Европейската общност в бюджета на инициативата ще се равнява на тази на правоимащите участващи държави в размер на максимум 50 милиона евро, като то този начин общият предвиждан бюджет ще достигне 100 милиона евро. Паричните вноски на участващите държави и на Комисията ще бъдат управлявани като реален общ бюджет.

Стратегическият етап ще бъде осъществен чрез безвъзмездни средства съгласно правилата, формулирани в настоящото решение. Финансовото участие на Общността през стратегическия етап се равнява на вноската на участващите държави и е в размер до 1,25 милиона EUR.

Етапът на изпълнение ще бъде осъществен чрез непряко централизирано управление съгласно разпоредбите на член 54, параграф 2, буква в) от Финансовия регламент и съгласно правилата, формулирани в настоящото решение. Финансовото участие на Общността през етапа на изпълнение се равнява на вноската на участващите държави в размер до 48,75 милиона EUR. Този таван може да бъде увеличен с останалата от вноската сума след изпълнението на стратегическия етап. През етапа на изпълнение до 25 % от вноската на участващите държави може да се състои в предоставяне на достъп до научноизследователски инфраструктури (наричано по-долу „участие в натура с инфраструктура“). За участието на ЕО ще бъде поето задължение от 2010 г. до 2013 г. включително. Комисията няма да поема ново задължение след 2013 г. Текущите разходи на специалната изпълнителна структура (СИС) през етапа на изпълнение, както и докато е необходимо нейното функциониране за надлежното наблюдение и осъществяване на всички финансирани по BONUS-169 проекти и изпълнение на всички договорни задължения за отчитане пред Комисията, са приемливи разходи в размер на максимум 5 милиона EUR.

ii) Ниво проект

Паричното финансиране на BONUS-169 включва задължение за участващите държави да правят вноски в „ реален общ бюджет “ за финансиране на участниците в подбрани проекти по BONUS-169.

Финансовите вноски за участниците в проекти по BONUS-169 ще покриват до 100 % от общите приемливи разходи, които се изчисляват в съответствие с правилата на Общността за държавните помощи и съгласно общите правила за финансиране и общите проценти за финансиране, както е определено от СИС в правилата за изпълнение, разработени и оценени чрез одит ex-ante през стратегическия етап, а също и съгласно правилата, които трябва да бъдат формулирани в споразумението за изпълнение в съответствие с принципите на Седмата рамкова програма. Средствата от централно управлявания общ бюджет се разпределят по подбрани проекти на BONUS-169 по реда от списъка с класацията.

в млн. EUR (до 3-ия знак след десетичната запетая)

Съфинансираща институция | 2010 г. | 2011 г. | 2012 г. | 2013 г. | 2014 г. и след това | Общо |

Участващи държави-членки[24] | е | 1,250 | 0,000 | 16,750 | 32,000 | 0,000 | 50,000 |

Участие на Общността | а+в | 1,250 | 0,000 | 16,750 | 32,000 | 0,000 | 50,000 |

Административни разходи | г+д | 0,130 | 0,223 | 0,198 | 0,228 | 0,000 | 0,779 |

ОБЩО БКЗП, включително съфинансирането | а+в+г+д+е | 2,630 | 0,223 | 33,698 | 64,228 | 0,000 | 100,779 |

Предвидено е Комисията да участва с парична сума на обща стойност 50 милиона EUR. Участващите държави-членки поемат задължението да предоставят общо 50 милиона EUR, включително максимум 25 % под формата на „участие в натура с инфраструктура“.

4.1.2. Съвместимост с финансовото програмиране

( Предложението е съвместимо със съществуващото финансово програмиране.

( Предложението налага ново програмиране на съответната функция във финансовата перспектива.

( Предложението може да наложи прилагане на разпоредбите на Междуинституционалното споразумение[25] (т. е. инструмента за гъвкавост или преразглеждане на финансовата перспектива).

4.1.3. Финансово въздействие върху приходите

( Предложението няма финансово отражение върху приходите

( Предложението има отражение върху приходите – отражението върху приходите е следното:

в млн. EUR (до първия знак след десетичната запетая)

Преди дейността [година n-1] | Situation following action |

Общо човешки ресурси |

5. ХАРАКТЕРИСТИКИ И ЦЕЛИ

5.1. Нужда, която трябва да бъде удовлетворена в краткосрочен или дългосрочен план

Вноската на Общността е необходима за по-нататъшното развитие, установяването и изпълнението на BONUS-169, за да се създаде възможност за съфинансиране на дейностите с участващите държави.

5.2. Допълнителни предимства от участието на Общността, съгласуване на предложението с други финансови инструменти и възможно полезно взаимодействие

Сегашната система за научни изследвания в Балтийския регион все още е твърде разпокъсана, за да може да се справи със сложните и належащи екологични предизвикателства, пред които е изправена. Сегашното състояние налага разработване и прилагане на подход за цялостна интеграция, посредством който съответните научноизследователски програми на всички граничещи държави могат да бъдат рационализирани и съсредоточени с цел решаване на съществуващите сложни и належащи проблеми по координиран, ефикасен и ефективен начин.

5.3. Цели, очаквани резултати и свързани с тях показатели на предложението в контекста на рамката за управление по дейности (УД)

BONUS-169 ще обедини националните програми на осемте участващи държави в една-единствена съвместна научноизследователска програма за Балтийско море и ще служи по-специално на целите на Европейското научноизследователско пространство, стратегията за Балтийско море, Рамковата директива за водите и стратегията за мореплавателските и морските изследвания.

5.4. Метод на изпълнение (индикативен)

( Централизирано управление

( пряко от Комисията

( непряко, чрез делегиране на:

( изпълнителни агенции

( създадени от Общностите органи, посочени в член 185 от Финансовия регламент

( национални или международни публични органи/частноправни организации, осъществяващи публични услуги и гарантирани от държавите-членки, Исландия, Израел, Норвегия, Швейцария и Турция.

6. МОНИТОРИНГ И ОЦЕНЯВАНЕ

6.1. Система за мониторинг

След създаването ѝ BONUS-169 ще бъде наблюдавана посредством годишни доклади, предоставяни от СИС.

6.2. Оценяване

6.2.1. Оценяване ex-ante

Службите на Комисията ще осъществят одит ex-ante , за да дадат оценка на готовността за изпълнение на програмата в съответствие с Финансовия регламент и по-конкретно с неговите разпоредби относно непрякото централизирано управление. Впоследствие СИС формулира план за действие, който трябва да отразява адекватно препоръките от одита ex-ante .

6.2.2. Предприети мерки след междинна/последваща оценка (изводи от подобен опит в миналото)

Предложеният модел на управление се основава на придобития опит от предприетата по член 169 инициатива EDCTP по време на Шестата рамкова програма, както и от инициативите AAL, Eurostars и EMRP по Седмата рамкова програма.

6.2.3. Условия и честота на бъдещи оценки

Съгласно настоящото решение Комисията с помощта на независими експерти извършва основаваща се на факти оценка на стратегическия етап.

Европейската комисия извършва междинен преглед на етапа на изпълнение след осъществяването на втората покана и преди публикуването на третата покана, както и оценка ex-post .

7. Мерки за борба с измамите

Член 8 от Решението за създаване на BONUS-169 гласи, че в процеса на изпълнение на съвместната програма участващите държави предприемат законодателни, регулаторни, административни или други мерки, необходими за защитата на финансовите интереси на Общността. По-специално, участващите държави предприемат необходимите мерки, за да осигурят пълното възстановяване от СИС на всякакви суми, дължими на Общността.

Член 9 от Решението за създаване на BONUS-169 гласи, че Комисията и Сметната палата могат, чрез свои длъжностни лица или други служители, да извършват всички необходими проверки и инспекции за осигуряване правилното управление на финансовите средства на Общността и защитата на финансовите интереси на Общността срещу всякакви измами или нередности. За тази цел участващите държави и/или специалната изпълнителна структура своевременно предоставят на разположение на Комисията и на Сметната палата всички необходими документи.

По-нататъшни мерки за борба с измамите ще бъдат предприети като част от подробното споразумение между Комисията и специалната изпълнителна структура.

8. ДАННИ ЗА РЕСУРСИТЕ

8.1. Цели на предложението, изразени като финансов разход

Бюджетни кредити за поети задължения в млн. EUR (до 3-ия знак след десетичната запетая)

Година n | Година n + 1 | Година n + 2 | Година n + 3 | Година n + 4 | Година n + 5 |

Длъжностни лица или временно нает персонал[29] (XX 01 01) | A*/AD |

B*, C*/AST |

Персонал[30], финансиран по статия XX 01 02 |

Друг персонал[31], финансиран по статия ХХ 01 04/05 |

ОБЩО |

- 8.2.2. Описание на задачите, произтичащи от дейността

8.2.3. Източници на човешки ресурси (правно установени)

( Длъжности, понастоящем разпределени за управлението на програмата, които трябва да бъдат заменени или продължени

( Длъжности, предварително разпределени в рамките на ГПС/ППБ за година n

( Длъжности, които ще бъдат поискани в рамките на следващата процедура за ГПС/ППБ

( Длъжности, които трябва да бъдат преразпределени чрез използване на наличните ресурси в рамките на службата по управлението (вътрешно преразпределяне)

( Длъжности, необходими за година n, които не са предвидени в ГПС/ППБ за въпросната година

8.2.4. Други административни разходи, включени в референтната сума (XX 01 04/05 – Разходи за административно управление)

в млн. EUR (до 3-ия знак след десетичната запетая)

Година 2010 | Година 2011 | Година 2012 | Година 2013 | Година 2014 и следващи | ОБЩО |

Друго техническо и административно съдействие |

- intra muros |

- extra muros |

Общо за техническа и административна помощ | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |

Разчет – Разчетни разходи на специалната изпълнителна структура |

Разчетните разходи се основават на прогнозни данни, предоставени от BONUS EEIG въз основа на опита от BONUS ERA-NET и BONUS Plus. Общите разходи за периода 2010—2016 г. включват: - управление на BONUS: ръководител на програмата и секретариат/офиси; - разходи за разпространение на информация и комуникации: мероприятия, материали, преса и печат, уебсайт; - помощ по използването на информационни технологии, техническа поддръжка и лицензии; - пътувания; - оценяване на предложения от независими експерти: възнаграждения и пътни разходи на експертите. |

8.2.5. Разходи за човешки ресурси и свързани с тях разходи, които не са включени в референтната сума

Данните, свързани с човешките ресурси и административните разходи, които не са включени в референтната сума, трябва да се считат за вътрешно преразпределение в рамките на бюджетните кредити за административни разходи по РП7.

в млн. EUR (до 3-ия знак след десетичната запетая)

Вид на човешките ресурси[33] | 2010 г. | 2011 г. | 2012 г. | 2013 г. | Общо |

Длъжностни лица и временно нает персонал Бюджетен ред 08 01 05 | 0,122 | 0,183 | 0,183 | 0,183 | 0,671 |

Персонал, финансиран по статия XXXXX (служители от помощния персонал, външни национални експерти, договорно нает персонал и т.н.) (посочете бюджетния ред) |

Общо разходи за човешки ресурси и свързани с тях разходи (които НЕ СА включени в референтната сума) | 0,122 | 0,183 | 0,183 | 0,183 | 0,671 |

Разчет — Длъжностни лица и временно наети лица |

Среден разход от 122 000 EUR за длъжност на ПРВ. За 2010 г. за етапа на преговори за договор е предвидена 1 длъжност на ПРВ, а за 2011 г. — 1,5 ПРВ. За 2012 г. до 2013 г. са предвидени 1,5 длъжности на ПРВ. |

Разчет — Персонал, финансиран по статия 08 01 02 |

Службите на Комисията предвиждат 1,5 длъжности на ПРВ годишно за свързаните с тази инициатива последващи действия от 2012 г. нататък. Основните задачи ще включват:

- участие в заседания на комитета на BONUS-169 и в заседания на консултативния съвет на BONUS-169 в качеството на член — по +/- 3—4 двудневни заседания годишно (ниво директор/началник на отдел);

- наблюдател на процедурите по оценка на предложенията по BONUS-169 — по 2—3 дни годишно (ниво ръководител на проект);

- участие в семинари и мероприятия за разпространение на информация — по 2—3 пъти годишно (ниво ръководител на проект);

- договаряне и изготвяне на споразумение със специалната изпълнителна структура (ниво ръководител на проект + ниво асистент);

- наблюдение на изпълнението въз основа на годишните доклади и координация на междинните и заключителните процедури на оценяване (ниво ръководител на проект);

- Финансовоправен одит на изпълнението на BONUS-169 (на ниво одитор, отговорно длъжностно лице).

2010 г. | 2011 г. | 2012 г. | 2013 г. | ОБЩО |

08 01 02 11 01 — Командировки | 0,008 | 0,015 | 0,015 | 0,015 | 0,053 |

08 01 02 11 02 — Заседания и конференции |

08 01 02 11 03 – Комитети[34] |

08 01 02 11 04 – Проучвания и консултации |

08 01 02 11 05 — Информационни системи |

2 Общо други разходи за управление (08 01 02 11) | 0,008 | 0,015 | 0,015 | 0,015 | 0,053 |

3 Други административни разходи Независими експерти за оценка на стратегическия етап, междинен и заключителен преглед. | 0,025 | 0,030 | 0,055 |

Общо административни разходи, различни от човешки ресурси и свързаните с тях разходи (които НЕ са включени в референтната сума)[35] | 0,008 | 0,040 | 0,015 | 0,045 | 0,108 |

Данните, свързани с човешките ресурси и административните разходи, които не са включени в референтната сума, трябва да се считат за вътрешно преразпределение в рамките на бюджетните кредити за административни разходи по РП7.

Разчет — Други административни разходи, които не са включени в референтната сума |

Командировки: Като се има предвид, че освен в Брюксел повечето заседания с участието на персонал на Европейската комисия следва да се провеждат във Финландия, разходите се преценяват въз основа на средни пътни разходи в размер на 700 EUR за командировка плюс 104 EUR дневни разходи и горна граница от 140 EUR на ден за разходите по настаняването (както е уточнено в насоките на Европейската комисия за командировки); средната продължителност на една командировка е 1,5 дни; брой и естество на командировките: 4 командировки годишно за 2 длъжностни лица за участие в заседания по BONUS-169; 3 командировки годишно за едно длъжностно лице за участие в семинари и други мероприятия; 4 командировки годишно за едно длъжностно лице за участие в заседания на комитета на BONUS-169 (когато не се провеждат в Брюксел). За 2010 г. се приемат половината от годишните разходи. Външна помощ: разчетните разходи за външна помощ за стратегическия етап и междинните оценки с участието на 3 външни експерта; разходите по оценяването на стратегическия етап се определят на около 25 000 EUR, а за междинния преглед — на 30 000 EUR (включително възнаграждения на експертите, дневни и пътни разходи). |

[1] Решение 2006/971/EО на Съвета от 19 декември 2006 г. относно специалната програма „Сътрудничество“ за изпълнение на Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007–2013 г.);

Решение 2006/974/EО на Съвета от 19 декември 2006 г. относно специалната програма „Капацитети“ за изпълнение на Седмата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (2007–2013 г.).

[2] ОВ L 391/1, 30.12.2006 г.

[3] Решение № 1982/2006/ЕО, ОВ L 412, 30.12.2006 г., стр. 1.

[4] Решение № 971/2006/ЕО, ОВ L 400, 30.12.2006 г., стр. 86.

[5] 17 юли, 8—10 септември, 6—7 и 20—21 ноември 2008 г., 26—27 февруари 2009 г., 15 април, 3—4 юни и 11—12 юни 2009 г.

[6] COM(2009) 248/3

[7] http://ec.europa.eu/regional_policy/consultation/baltic/consultation_en.htm.

[8] OВ C […], […], стр.[…]

[9] OВ C […], […], стр.[…]

[10] OВ L 412, 30.12.2006 г., стр. 1.

[11] ОВ L 400, 30.12.2006 г., стр. 86.

[12] COM(2009) 248 окончателен, 10 юни 2009 г.

[13] COM (2007) 2460 от 11 юни 2007 г.

[14] OВ L 164, 25.6.2008 г., стр. 19.

[15] ОВ L 327, 22.12.2000 г., стр. 1.

[16] OВ L 391, 30.12.2006 г., стр. 1.

[17] OВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1.

[18] OВ L 357, 31.12.2002 г., стр. 1.

[19] OВ L 312, 23.12.1995 г., стр. 1.

[20] OВ L 292, 15.11.1996 г., стр. 2.

[21] OВ L 136, 31.5.1999 г., стр. 1.

[22] OВ L 323, 30.12.2006 г., стр. 1.

[23] Референтната сума е вноската на Общността за BONUS-169.

[24] Очаквана ориентировъчна годишна вноска от участващите държави, подлежаща на потвърждение от BONUS EEIG.

[25] Вж. точки 19 и 24 от Междуинституционалното споразумение.

[26] При необходимост следва да се добавят допълнителни колони, ако времетраенето на дейността надвишава 6 години.

[27] Както е описана в Раздел 5.3.

[28] В специалната изпълнителна структура няма длъжностни лица на Комисията, които ще работят по BONUS-169.

[29] Разходите за който НЕ СА включени в референтната сума.

[30] Разходите за който НЕ СА включени в референтната сума.

[31] Разходите за който са включени от референтната сума

[32] Трябва да се направи позоваване на специфичния правен финансов разчет за засегнатата/-тите изпълнителна/-ни агенция/-ии.

[33] Очакват се допълнителни разходи, оценявани на 0,528 милиона EUR, за човешки ресурси за свързани с тази инициатива последващи действия през периода 2014—2016 г., но те няма да бъдат покрити от 7-та рамкова програма.

[34] Да се конкретизират видът на комитета и групата, към която той принадлежи.

[35] Очакват се допълнителни разходи след 2013 г., оценявани на 0,045 милиона EUR за командировки и 0,050 милиона EUR за заключителен преглед (т.е. общо 0,095 милиона EUR), но те няма да бъдат покрити от 7-та рамкова програма.