52009PC0198

Предложение за решение на Съвета за приемане на допълнителна изследователска програма за изпълнение от Съвместния изследователски център на Европейската общност за атомна енергия /* COM/2009/0198 окончателен */


[pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

Брюксел, 22.4.2009

COM(2009) 198 окончателен

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за приемане на допълнителна изследователска програма за изпълнение от Съвместния изследователски център на Европейската общност за атомна енергия

ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1. КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

На 19 февруари 2004 г. Съветът прие тригодишна допълнителна изследователска програма за изпълнение от Съвместния изследователски център на Европейската общност за атомна енергия (2004—2006 г.) относно експлоатацията на Общностния реактор с висока плътност на неутронния поток (HFR) в Петен (Нидерландия). На 26 ноември 2007 г. Съветът прие удължаване с една година (2007 г.) на тази допълнителна програма. Следователно, срокът на програмата е изтекъл на 31 декември 2007 г. Експлоатацията на реактора с висока плътност на неутронния поток продължи през 2008 г. без допълнителна изследователска програма, макар че бяха положени усилия неговата работа и експлоатация да бъдат поставени на основата на независим и по-дълготраен правен режим. Тъй като тези усилия се провалиха, сега ще бъде необходимо да се осигури продължаване на финансовата подкрепа по нова допълнителна изследователска програма.

Следователно, настоящото съобщение се отнася за нова тригодишна програма за експлоатацията на реактора с висока плътност на неутронния поток (2009—2011 г.).

Реакторът с висока плътност на неутронния поток се използва от Комисията по силата на споразумение между Евратом и Нидерландия от 25 юли 1961 г. По силата на това споразумение, Комисията, от името на Общността, се задължава да изгради необходимите съоръжения и да предостави допълнително оборудване за „оптимално използване” на тези съоръжения (включително HFR). Това споразумение бе подписано за срок от 99 години. За неговото изпълнение двете страни сключиха дългосрочен договор за наем за 99 години, с който се предоставя вещно право ( in rem ) („bail emphytéotique“) на 31 октомври 1962 г.

HFR играе важна роля в Европейския съюз за развитието на безопасни ядрени технологии, изследване на материали за термоядрен синтез, фундаментални изследвания и медицински приложения:

- Въпреки намаляването на ресурсите за научноизследователска и развойна дейност в областта на ядреното делене, HFR се използва активно за гарантиране на безопасността на съществуващите и бъдещите реактори. HFR допринася за следните програми: стареене на реакторите и управление на жизнения цикъл, повишаване на безопасността на ядреното гориво, трансмутация на ядрени отпадъци с цел осигуряване на по-добри условия за окончателното им погребване, проучвания относно безопасността на горива за ядрени реактори от ново поколение (Поколение IV).

- При фундаменталните изследвания се използват неутронни снопове за изучаване на структурата на материалите. Тази област се развива постоянно и спомага да се разберат по-добре механизмите на влошаването на характеристиките и начините за намаляването му във връзка с безопасността на съществуващите атомни електроцентрали. Проучваните методи включват техники за неразрушаващ контрол чрез използване на неутронни снопове и на свойствата на неутрона. Координирането на действията, разпространението на резултатите и съдействие за хармонизацията се осъществяват посредством европейска мрежа.

- Реакторът се използва и за промишлено производство на изотопи, необходими за над 60 % от 10-те милиона медицински диагнози, които ежегодно се правят в Европа. Неговите характеристики го правят важно съоръжение за европейските фармацевтични компании в тази област. Нещо повече – тъй като реакторът се намира в Европа, неговата продукция бързо достига до европейските медицински центрове. Това е от основно значение за най-широко използваните краткоживеещи изотопи.

- HFR е и съоръжение за обучение на докторанти и стипендианти след придобиване на докторска степен, провеждащи своите изследователски дейности по национални и европейски програми.

2. КОНСУЛТАЦИЯ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Сред държавите-членки, с които бяха извършени консултации с оглед на техните изследователски дейности в ядрената област, три държави-членки (Нидерландия, Франция и Белгия)се съгласиха да допринесат за финансирането на HFR.

3. ПРАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Предложението се основава на член 7 от Договора за Евратом.

4. ОТРАЖЕНИЕ ВУРХУ БЮДЖЕТА

Във финансовия отчет на тази нова допълнителна програма се споменава, че финансирането се осигурява от три участващи в програмата държави-членки – Нидерландия, Франция и Белгия. Вноските от тези три държави-членки възлизат на около 35 милиона евро. Тази сума включва отчисления за извеждане на реактора от експлоатация. Част от вноските по настоящата допълнителна програма ще покрият разходите (включително отчисленията за извеждане от експлоатация) за експлоатацията на HFR през 2008 г. т.е. за периода, през който не е съществувала допълнителна програма или друг действащ механизъм за неговото финансиране.

Комисията потвърждава декларацията, вписана в протокола от заседанието на Съвета от 27 юни 1996 г., с която заяви, че „на основата на адекватно финансиране, реакторът с висока плътност на неутронния поток може да допринесе за изпълнението на програми на Общността, независимо дали те се реализират в контекста на рамковите програми или не. Това участие може да се осъществи или на конкурентен принцип, или чрез услуги за облъчване, които се предоставят на институти от Съвместния изследователски център при провеждане на съответните им дейности. Това означава, че Комисията няма да прави вноски, във връзка с разходите по експлоатацията на HFR, с финансови средства от нейния институционален бюджет, включително и във връзка с всякакви разходи по поддръжката или ремонта на реактора.

5. ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Не се прилага

Предложение за

РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

за приемане на допълнителна изследователска програма за изпълнение от Съвместния изследователски център на Европейската общност за атомна енергия

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 7 от него,

като взе предвид предложението на Комисията,

след консултиране с Научния и технически комитет[1],

като има предвид, че:

(1) В рамките на Европейското изследователско пространство, реакторът с висока плътност на неутронния поток в Петен (наричан по-долу „HFR“), бе и ще продължи да бъде за определен период от време важно средство, на разположение на Общността, което допринася за материалознанието и изпитванията, за ядрената медицина и за изследванията в областта на безопасността на ядрената енергетика.

(2) Експлоатацията на HFR бе поддържана с поредица от допълнителни изследователски програми, последната от които, Решение № 2007/773/Евратом на Съвета от 26 ноември 2007 г. относно удължаване с една година на допълнителната изследователска програма, изпълнявана от Съвместния изследователски център на Европейската общност за атомна енергия, изтече на 31 декември 2007 г[2]..

(3) Експлоатацията на реактора с висока плътност на неутронния поток продължи през 2008 г. без допълнителна изследователска програма, макар че бяха положени усилия неговата работа и експлоатация да бъдат поставени на основата на независим и по-дълготраен правен режим. Тъй като тези усилия завършиха с неуспех, необходимо е да се осигури продължаване на финансовата подкрепа по нова допълнителна изследователска програма.

(4) С настоящата си лицензия за експлоатация, HFR може да работи поне до 2015 г.

(5) Предвид постоянната необходимост от HFR като незаменима инфраструктура за общностни изследвания в областта на повишаването на безопасността на съществуващите ядрени реактори, здравеопазването, включително разработването на медицински изотопи за нуждите на медицинските изследвания, термоядрения синтез, фундаменталните изследвания и обучение, както и за управлението на отпадъците, включително възможността за проучване на условията за безопасност на ядрените горива за новото поколение реакторни системи, неговата експлоатация следва да продължи по настоящата допълнителна изследователска програма до 2011 г.

(6) Поради техния особен интерес от продължаване на експлоатацията на HFR, Нидерландия, Франция и Белгия следва, както посочиха, да финансират настоящата програма чрез финансови вноски, извършвани към общия бюджет на Европейските общности под формата на целеви приходи.

(7) Вноските по настоящата допълнителна програма следва също така да покрият разходите, направени през 2008 г.

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Допълнителната изследователска програма за експлоатация на реактора с висока плътност на неутронния поток в Петен (HFR), (наричана по-долу „програмата“), чиито цели са изложени в Приложение 1, се приема за срок от три години, считано от 1 януари 2009 г.

Член 2

Финансовият принос, оценяван като необходим за изпълнение на програмата, възлиза на 34,992 милиона евро. Разбивката на тази сума е дадена в Приложение II. Тази сума се счита за целеви приход в съответствие с член 18, параграф 2 от Регламент № 1605/2002 на Съвета[3].

Член 3

1. За управлението на програмата отговаря Комисията. За тази цел тя разчита на услугите на Съвместния изследователски център.

2. Управителният съвет на Съвместния изследователски център трябва текущо да бъде информиран за изпълнението на програмата.

Член 4

Всяка година, преди 15 септември, Комисията представя пред Европейския парламент и Съвета доклад за прилагането на настоящото решение.

Член 5

Настоящото решение влиза в сила от деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз .

То се прилага от 1 януари 2009 година.

Член 6

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел,

За Съвета

Председател

ПРИЛОЖЕНИЕ І

НАУЧНИ И ТЕХНИЧЕСКИ ЦЕЛИ

Основните цели на програмата са следните:

1. Да осигури безопасната и надеждна експлоатация на реактора с висока плътност на неутронния поток (HFR), за да се гарантира разполагаемостта с неутронния поток за експериментални цели.

2. Да позволи ефективно използване на HFR от изследователските институти в широк спектър от дисциплини: подобряване на безопасността на съществуващите ядрени реактори, здравеопазване, включително разработване на медицински изотопи за нуждите на медицинските изследвания, термоядрен синтез, фундаментални изследвания и обучение, както и управление на отпадъците, включително възможност за проучване на условията за безопасност на ядрени горива за новото поколение реакторни системи.

___________________________________________________________________________

ПРИЛОЖЕНИЕ ІІ

РАЗБИВКА НА ПРЕДОСТАВЕНИТЕ ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА

Вноските за програмата се осигуряват от Нидерландия, Франция и Белгия.

Тези средства се разпределят по следния начин:

Нидерландия: 32,892 млн. EUR;

Франция: 0,9 млн. EUR

Белгия: 1,2 млн. EUR

Общо: 34,992 млн. EUR.

Тези вноски се правят в общия бюджет на Европейските общности и са предназначени за настоящата програма. Вноските по настоящата допълнителна програма могат също така да покриват разходи, направени по експлоатацията на HFR през 2008 година.

ПРАВЕН ФИНАНСОВ РАЗЧЕТ

1. ИМЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО:

Допълнителна изследователска програма за изпълнение от Съвместния изследователски център на Европейската общност за атомна енергия

2. РАМКА ЗА УД/БД (управление, основано на дейности/бюджетиране, основано на дейности)

Засегнати политически области и свързани с тях дейности:

Засегната област на политиката: Дял 10 — Преки изследвания

Дейност: 10 04 Завършване на съществуващи рамкови програми и други дейности

3. БЮДЖЕТНИ РЕДОВЕ

3.1. Бюджетни редове (оперативни редове и редове, свързани с техническа и административна помощ (предишни Б..А редове), които включват позиции:

10 04 04 Експлоатация на реактора с висока плътност на неутронния поток (HFR)

Позиция 10 04 04 02 [4] – Допълнителна програма за HFR (2009 до 2011 г.)

Позиция 6 2 2 1 – Приходи от експлоатацията на реактора HFR, които следва да се използват за осигуряване на допълнителни бюджетни кредити – Целеви приходи

3.2. Продължителност на дейността и на финансовото въздействие:

1.1.2009 г. — 31.12.2011 г. (вноските по настоящата допълнителна програма могат също така да покриват разходи, направени през 2008 г.)

3.3. Бюджетни характеристики:

Бюджетен ред | Вид разходи | Нов | Вноска на ЕАСТ | Вноски на държавите кандидатки | Позиция във финансовата перспектива |

Незадължителни | ЕБК (едногодишни)[5] | ДА | НЕ | НЕ | № 1a |

4. ОБОБЩЕНИЕ НА СРЕДСТВАТА

4.1. Финансови ресурси

4.1.1. Обобщение на бюджетните кредити за поети задължения (БКПЗ) и бюджетните кредити за плащания (БКП)

милиона EUR (до 3 знака след десетичната запетая)

Вид разходи | Раздел № | 2009 г. | 2010 г. | 2011 г. | Общо |

Оперативни разходи[6] |

Бюджетни кредити за поети задължения (БКПЗ) | 8.1. | а | pm | pm | pm | pm |

Бюджетни кредити за плащания (БКП) | б | pm | pm | pm | pm | pm | pm |

Административни разходи в рамките на референтната сума[7] |

Техническа и административна помощ (НБК) | 8.2.4. | в | pm | pm | pm |

ОБЩО РЕФЕРЕНТНА СУМА |

Бюджетни кредити за поети задължения | a+в | pm | pm | pm |

Бюджетни кредити за плащания | б+в | pm | pm | pm | pm | pm | pm |

Административни разходи, които не са включени в референтната сума[8] |

Човешки ресурси и свързаните с тях разходи (НБК) | 8.2.5. | г | pm | pm | pm |

Административни разходи, без човешките ресурси и свързани с тях разходи, изключени от референтната сума (НБК) | 8.2.6. | д | pm | pm | pm |

Обща разчетна стойност на интервенцията |

ОБЩО БКПЗ, включително разноски за човешки ресурси | а + в + г + д | pm | pm | pm |

ОБЩО БКП, включително разходи за човешки ресурси | б + в + г + д | pm | pm | pm | pm | pm | pm |

Подробности за съфинансирането

милиона EUR (до 3 знака след десетичната запетая)

Орган за съфинансиране | 2009 г. | 2010 г. | 2011 г. | Общо |

Нидерландия | е | 16,446 | 8,223 | 8,223 | 32,892 |

Франция | 0,300 | 0,300 | 0,300 | 0,900 |

Белгия | ж | 0,600 | 0,300 | 0,300 | 1,200 |

ОБЩО БКЗП включително съфинансиране | а+в+г+д+е | 17,346 | 8,823 | 8823 | 34,992 |

* разходите за 2008 г. ще бъдат покрити от вноските през 2009 г. Вноските са целеви приходи.

Сумата е изчислена от засегнатите държави-членки с цел да покрие прогнозираните разходи по реактора за периода 2008—2011 г., като е взето предвид очакваното ниво на приходи от търговска дейност. Комисията няма да покрива в никакъв случай дефицит от работата на съоръжението, включително възможни разходи за поддръжка и ремонт.

4.1.2. Съвместимост с финансовото планиране

x Предложението е съвместимо със съществуващото финансово планиране.

( Предложението налага преразглеждане на съответната функция във финансовата перспектива.

( Във връзка с предложението може да бъде необходимо прилагане на разпоредбите на Междуинституционалното споразумение[9] (т.е. инструмент за гъвкавост или преразглеждане на финансовата перспектива).

4.1.3. Финансово отражение върху приходите

( Предложението няма финансово отражение върху приходите

x (Предложението има финансово отражение – ефектът върху приходите е, както следва:

Трите държави-членки (Нидерландия, Франция и Белгия) ще финансират тази допълнителна програма.

милиона EUR (до един знак след десетичната запетая)

Преди действието [Година n-1] | Състояние след действието |

Общ брой на човешките ресурси | p.m. | p.m. | p.m. | p.m. | p.m. | p.m. |

5. ХАРАКТЕРИСТИКИ И ЦЕЛИ

5.1. Необходимост в краткосрочен и дългосрочен план

HFR играе важна роля в Европейския съюз за развитието на безопасни ядрени технологии, в областта на изследванията на стареенето на атомните електроцентрали и удължаването на срока им на служба, трансмутацията на дългоживеещите актиноиди с оглед на по-висока безопасност на хранилищата за отпадъци, повишаването на безопасността на горивото, проучванията на безопасността на горивата за ядрените реактори от ново поколение (поколение IV). Освен това за фундаменталните изследвания се използват неутронни снопове за изучаване на структурата на материалите. Тази дейност се развива постоянно и спомага за разбирането на механизмите на влошаването на характеристиките и начините за ограничаването им във връзка с безопасността на съществуващите централи. По отношение на термоядрения синтез се изпълняват няколко проекта с цел да се изпитат конструктивни материали и материали за зоната на възпроизводство за бъдещи термоядрени реактори.

5.2. Допълнителна полза от участието на Общността и съгласуваност на предложението с други финансови инструменти и евентуални полезни взаимодействия

Комисията е собственик на реактора с висока плътност на неутронния поток (HFR). Тази допълнителна програма е необходимо да продължи действието си, като се има предвид, че учредяване на предвиденото съвместно предприятие не бе възможно поради липса на подкрепа от потенциални партньори за такова юридическо формирование. Следва да се отбележи, че освен за научни цели, реакторът е много важен и за медицинския сектор (производство на медицински радиоизотопи).

5.3. Цели, очаквани резултати и свързани с тях показатели на предложението в контекста на УД рамката

Основните цели на допълнителната програма за HFR са следните:

1. Безопасна и надеждна експлоатация на реактора с висока плътност на неутронния поток (HFR) в Петен; тази дейност включва нормално използване на инсталацията в продължение на максимален експлоатационен период и осигуряване на неутронен поток за опитите;.

2. Рационалното използване на този реактор ще бъде развивано в широк диапазон от области; основните теми на научноизследователската и развойната дейност, които включват използването на HFR, могат да бъдат илюстрирани със следните примери: подобряване на безопасността на съществуващите ядрени реактори и на тези от ново поколение, здравеопазване, включително разработването на медицински изотопи за нуждите на медицинските изследвания, изследвания на материали за реактори за термоядрен синтез, фундаментални изследвания и обучение, както и управление на отпадъците, включително възможност за проучване на условията за безопасност на ядрени горива за новото поколение реактори.

5.4. Метод за изпълнение (указателен)

x Централизирано управление

( пряко от Комисията

( непряко чрез делегиране до:

( изпълнителни агенции

( органи, създадени от Общностите, според посоченото в член 185 от Финансовия регламент

( национални органи от публичния сектор/органи с мисия за обществени услуги

( Споделено или децентрализирано управление

( с държави-членки

( с трети държави

( Съвместно управление с международни организации (моля, уточнете)

Коментари по темата:

6. НАБЛЮДЕНИЕ И ОЦЕНКА

6.1. Система за наблюдение

Задълженията на Комисията се състоят в управление на допълнителната програма и съответно докладване относно: i) техническото състояние на експлоатацията на реактора, ii) неговото използване за научни цели, iii) неговата бюджетна ситуация, що се отнася до финансовите приходи от държавите-членки, и iv) направените плащания.

Програмата е включена в цикъла на планиране на СИЦ във връзка с рамката за управление по дейности, както и в Годишния план за управление. В резултат на това, наблюдението на обявените цели ще бъде включено в Годишния доклад за дейността на СИЦ.

Освен това ще бъде подготвен годишен доклад от СИЦ (Институт по енергията). Той ще бъде посветен на управлението на допълнителната програма и ще обхваща следните теми:

- технически доклади, предоставящи експлоатационни данни за HFR;

- обобщено описание на основните научни постижения;

- състояние на дейностите по ремонт и поддръжка;

- бюджетно състояние, що се отнася до приходите от държавите-членки и използването на бюджета на допълнителната програма (включително отчисления за извеждане от експлоатация, такси за управление, плащания към оператора и т.н.).

- Докладът се адресира до Европейския парламент, Съвета и Съвета на управителите на СИЦ.

6.2. Оценка

6.2.1. Оценка еx-ante

Става дума за подновяване на предишни допълнителни програми. Подготовката за тази нова допълнителна програма бе предмет на вътрешна оценка от страна на участващите държави-членки.

6.2.2. Предприети мерки след междинната/ex-post оценка (поуки от подобен опит в миналото)

Качеството на съдържанието на докладите ще бъде повишено, както е посочено по-горе, в съответствие с обявените в решението на Съвета задължения.

6.2.3. Условия и честота на бъдещи оценки

При завършване на допълнителната програма, участващите държави-членки провеждат вътрешна оценка.

7. Мерки за борба с измамите

Вътрешният контрол и одитът на гореспоменатия процес на докладване се извършват от служители на Съвместния изследователски център, като включват както техническите, така и бюджетните аспекти. На Сметната палата се предоставя достъп до всички одити и вътрешни контроли.

Контролът върху циркулирането на делящи се материали се осъществява от Евратом и МААЕ.

8. ИНФОРМАЦИЯ ЗА РЕСУРСИТЕ

8.1. Цели на предложението, изразени като финансови разходи

Бюджетни кредити за поети задължения в милиони ЕUR (до 3 знака след десетичната запетая)

Година n | Година n+1 | Година n+2 | Година n+3 | Година n+4 | Година n+5 |

Длъжностни лица или временен персонал[11] (ХХ 01 01) | A*/AD |

B*, C*/AST |

Персонал, финансиран[12] по статия XX 01 02 |

Друг персонал[13], финансиран по статия ХХ 01 04/05 |

ОБЩО |

8.2.2. Описание на задачите, произтичащи от дейността

Единствената задача, изпълнявана от Съвместния изследователски център, е управлението на допълнителната програма. Този персонал на Съвместния изследователски център (1 AD и 1 AST) се финансира изцяло от допълнителната програма.

8.2.3. Източници на човешки ресурси (задължителни)

x Длъжности, понастоящем разпределени за управлението на програмата, които трябва да бъдат заменени или чийто срок трябва да се удължи

( Длъжности, предварително разпределени в рамките на ГПС/ППБ за година n

( Длъжности, които трябва да бъдат заявени в следващата процедура в рамките на ГПС/ППБ

( Длъжности, които трябва да бъдат преразпределени, като се използват съществуващите ресурси в управляващата служба/отдел (вътрешно преназначаване)

( Длъжности, необходими за година n, които не са предвидени в ГПС/ППБ за съответната година

8.2.4. Други административни разходи, включени в референтната сума (XX 01 04/05 – Разходи за административно управление) - отпада

милиона EUR (до 3 знака след десетичната запетая)

Бюджетен ред (номер и позиция) | Година n | Година n+1 | Година n+2 | Година n+3 | Година n+4 | Година n+5 и следващи | ОБЩО |

Друга техническа и административна помощ |

- intra muros |

- extra muros |

Общо техническа и административна помощ |

8.2.5. Разходи за човешки ресурси и свързани с тях разходи, които не са включени в референтната сума

милиона EUR (до 3 знака след десетичната запетая)

Вид човешки ресурси | Година n | Година n+1 | Година n+2 | Година n+3 | Година n+4 | Година n+5 и следващи |

Длъжностни лица и временен персонал (ХХ 01 01) |

Персонал, финансиран по статия ХХ 01 02 (служители от помощния персонал, външни национални експерти, договорно нает персонал и т.н.) (да се посочи бюджетният ред) |

Общо разходи за човешки ресурси и свързаните с тях разходи (които НЕ са включени в референтната сума) |

Изчисление – Длъжностни лица и временно наети лица |

1 AD и 1 AST се финансират от целеви приходи, постъпващи пряко от настоящата допълнителна програма. |

Изчисление – Персонал, финансиран по статия ХХ 01 02 |

p.m. |

8.2.6. Други административни разходи, които не са включени в референтната сума милиона EUR (до 3 знака след десетичната запетая) |

Година n | Година n+1 | Година n+2 | Година n+3 | Година n+4 | Година n+5 и следващи | ОБЩО |

XX 01 02 11 01 — Командировки |

XX 01 02 11 02 – Срещи и конференции |

XX 01 02 11 03 – Комитети[15] |

XX 01 02 11 04 — Проучвания и консултации |

XX 01 02 11 05 – Информационни системи |

2 Общо други разходи за управление (XX 01 02 11) |

3 Други разходи от административен характер (уточнете, като включите и препратка към бюджетния ред) |

Общо административни разходи, различни от човешки ресурси и свързани с тях разходи (които НЕ СА включени в референтната сума) |

Изчисление - Други административни разходи, които не са включени в референтната сума |

p.m. |

[1] Становище от 1 април 2009 г.

[2] OВ L 312, 30.11.2007 г., стр 29.

[3] Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности, OВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1)

[4] Трябва да бъде създаден нов бюджетен ред

[5] Едногодишни бюджетни кредити, наричани по-нататък ЕБК

[6] Разходи, които не спадат към глава xx 01 от съответния дял xx.

[7] Expenditure within article xx 01 04 of Title xx.

[8] Expenditure within chapter xx 01 other than articles xx 01 04 or xx 01 05.

[9] Вж. точки 19 и 24 от Междуинституционалното споразумение.

[10] Както е описана в точка 5.3.

[11] Разходите за който НЕ са покрити от референтната сума

[12] Разходите за който НЕ са покрити от референтната сума

[13] Разходите за които са покрити от референтната сума

[14] Трябва да се направи позоваване на специфичния правен финансов разчет за засегнатата/-тите изпълнителна/-ни агенция/-ии.

[15] Посочете вида на комитета и групата, към която принадлежи той.