27.8.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 232/29


Становище на Комитета на регионите относно „Стратегия на Европейския съюз за региона на Балтийско море“

(2010/C 232/05)

I.   ОБЩИ БЕЛЕЖКИ

Предистория

1.   През 2008 г. Комитетът на регионите (1) отговори на Зелената книга на Европейската комисия „Към нова култура за градска мобилност“ (2). Като продължение на становището през април 2009 г. Комитетът прие „План за действие за градска мобилност“ (3) в отговор на доклада по собствена инициатива на Европейския парламент (4). В това второ становище Комитетът на регионите приветства многобройните инициативи за градска мобилност, появили се на равнище ЕС.

2.   Комитетът на регионите се застъпи за модел, при който плановете за градска мобилност се прилагат чрез устойчиви дългосрочни публично-публични/публично-частни споразумения или споразумения за мобилност, и помоли Комисията да изработи финансов инструмент в рамките на политиката за сближаване и да го предостави направо на регионите и градските зони, с оглед това да насърчи градските зони да изготвят планове за мобилност. Изготвянето и прилагането на плановете за градска мобилност ще бъде от компетентността на самите градове.

3.   Европейската комисия беше призована също така да придаде добавена стойност на този процес чрез финансиране на схеми за стимулиране, отличаване с награди и обмен на най-добри практики с аналога на схемата „Син флаг“ за образцови брегови зони в целия ЕС, по която, въз основа на специфични показатели, да се дава оценка на градски райони с ниска степен на замърсяване и задръстване.

4.   вижда необходимост от хармонизиране в Европа, особено на техническите изисквания за превозните средства (напр. оборудване на вече съществуващите дизелови автомобили с филтри за твърди частици), за инфраструктурните съоръжения и транспортните услуги, както и при маркировката (знаци и стикери) за достъп на превозни средства в зелените зони в съответствие с европейските стандарти за отработени газове и шум;

5.   Освен това Комитетът на регионите (5) изрази виждането, че следва да се отдели повече внимание на социалното измерение на градската мобилност, тъй като то е средството за насърчаване на социалното и териториалното сближаване в градските и периферните градски райони.

6.   Комисията прие План за действие за градска мобилност (6), в който предлага двадесет мерки за насърчаване и подпомагане на местните, регионалните и националните власти да постигат целите си по устойчивата градска мобилност. За пръв път се представя всеобхватен пакет за подкрепа в областта на устойчивата градска мобилност.

7.   Предложените от Комисията дейности трябва да започнат през четирите години след приемането на Плана за действие, но Европейската комисия ще направи преглед на прилагането на Плана за действие през 2012 г. и ще оцени необходимостта от по-нататъшни действия.

Бележки по „Плана за действие за градска мобилност“ на Европейската комисия

8.   Комитетът на регионите поздравява Европейската комисия за публикуването на „План за действие за градска мобилност“, в който са отразени основните въпроси за по-добра мобилност в нашите градове.

Икономически и екологични аргументи за план за действие

9.   Европейската комисия отбелязва, че 72 % (7) от населението на ЕС живее в градски райони. До 2050 г. този дял ще достигне 84 %. Градските райони са изправени пред предизвикателството да направят транспорта устойчив с оглед на конкурентоспособността (задръствания, транспортни разходи) и околната среда (замърсяване на въздуха, шум).

10.   Комитетът на регионите признава ключовото значение на градската мобилност и градския транспорт за бъдещето на Европа, тъй като засягат трите основни стълба на устойчивото развитие:

икономически стълб – защото задръстванията са пречка за икономическата конкурентоспособност (забавяне на търговията, повишаване на разходите за транспорт на стоки и др.). Градските райони са икономическите двигатели на Европа, тъй като над 70 % от икономическото благосъстояние на ЕС се създава в тях. Но 7 % от това благосъстояние се губят във външни разходи, породени от произшествия, задръствания, здравни и екологични вреди;

екологичен стълб – защото замърсяването, породено от движението на леки автомобили и камиони и от задръстванията в градските и метрополните зони и при междуградски пътувания, е една от основните пречки за това ЕС да постигне целта „20-20-20“. Моторизираният транспорт в градовете генерира 40 % от емисиите на парникови газове, произведени от пътния транспорт като цяло, и до 70 % от другите замърсители. Очевидно е, че преходът към други видове градски транспорт (като общественият си остава основното решение) ще спомогне за устойчивостта на европейското развитие;

социален стълб – защото по-добрите системи за обществен транспорт и намаляване на задръстванията ще имат положителен ефект върху качеството на живота на гражданите и върху общественото здраве; освен това те ще дадат на кварталите и общините с лоши условия за живот по-добър достъп до градските центрове и по този начин ще осигурят по-добър достъп до работни места, услуги (здравеопазване, образование) и култура.

Функции и отговорности

11.   Комитетът на регионите приветства пълното разбиране на принципа на субсидиарността от страна на Комисията, тъй като в Плана за действие Европейската комисия признава, че политиките за градска мобилност са от компетентността основно на местните, регионалните и националните власти, въпреки че взетите на местно равнище решения често са свързани с рамка, определена от националната и европейската политика.

12.   Европейската комисия счита, че може да се извлече голяма полза от партньорски подход, който напълно зачита принципа на субсидиарност и различните правомощия и отговорности на всички равнища на управление.

13.   Двадесетте мерки, предложени в Плана за действие, засягат основно средствата, предназначени да подпомогнат градовете и регионите да изработят политика за устойчива мобилност, и отразяват повечето предишни препоръки на КР. Тези средства са:

обмен на информация и най-добри практики;

публикуване на информационни документи и насоки за изработване на планове за градска мобилност;

диалог с операторите на обществен транспорт, за да се определят доброволни ангажименти по отношение на правата на пътниците;

онлайн наръчник за екологично по-чисти превозни средства и обсъждания с държавите-членки на мерките за въвеждане на „енергоспестяващи“ техники на кормуване в шофьорските изпити;

обсерватория на градската мобилност;

редица проучвания в областта на градската мобилност, включително по въпроса за това как действат различните видове „зелени зони“ в ЕС.

14.   Планът за действие за градска мобилност на ЕК дава възможност да се създаде европейска рамка за подпомагане на местните, регионалните и националните власти да предприемат действия в градски райони, където трябва да се развият устойчиви транспортни мрежи и да се внедрят нови технологични решения, зачитащи правомощията и отговорностите, да се въведат мерки, които да предложат на гражданите на ЕС чисти видове транспорт в градските райони, и да се промени поведението по отношение на градската мобилност, за да се постигнат целите на ЕС в областта на екологичната и икономическата конкурентоспособност и социалното сближаване;

15.   В Плана за действие на Европейската комисия са изброени шест теми, възникнали след консултациите по Зелената книга, всяка от които заслужава по-нататъшен коментар.

Насърчаване на интегрирани политики

16.   Може би най-важното от трите действия, предложени в рамките на настоящата тема, е да се подкрепят местните власти в разработването на планове за устойчива градска мобилност, обхващащи превоза на товари и пътници в градските и периферните градски райони. Тази дейност беше основна препоръка на Комитета на регионите (8).

17.   Но има едно интересно допълнение, което заслужава подкрепа: предложението за въвеждане на измерението „градска мобилност“ в плановете за устойчива енергетика, които трябва да бъдат изготвени от градовете, участващи в Конвента на кметовете (9), за да се насърчи интегриран подход, свързващ енергетиката и изменението на климата с въпросите на устойчивия транспорт и мобилността.

18.   Европейската комисия възнамерява също така да предоставя информация за връзката между мерките за устойчива градска мобилност и целите на регионалната политика, включително и за връзката между градския транспорт и трансевропейската транспортна мрежа.

Насочване на вниманието към гражданите

19.   В документа се признава, че правата на пътниците и наличието на информация за надеждността, безопасността и пр. са необходими за привличане на обществеността към ползването на автобусите, трамваите, метрото и другите видове обществен транспорт. Комисията възнамерява да определи най-добрите практики в ЕС и да въведе набор от доброволни ангажименти за укрепване на правата на пътниците в обществения транспорт – инициатива, която Комитетът на регионите вече подкрепи (8).

20.   Европейската комисия възнамерява да работи с операторите на обществения транспорт и други оператори за улесняване на осигуряването на пътническа информация с цел да предостави на потребителите Интернет-портал за обществен пътнически транспорт на равнище ЕС, насочен най-вече към основните възли в трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) и местните и регионалните места за връзка, както Комитетът на регионите вече предложи (8).

21.   Комисията предлага да започне проучване за оперативните правила на Зелените зони в целия ЕС, чиято цел е да доведе до обмен на добри практики. Това предложение стои в основата на идеята на Комитета на регионите (8) за учредяване на годишна европейска награда за поощряване на изключителни и общоприложими инициативи в областта на транспорта, като част от аналога на общоевропейската схема „Син флаг“, присъждана на райони с ниска степен на замърсяване на околната среда и задръствания (схема „Зелен флаг“). По отношение на Европейската седмица на мобилността Европейската комисия предлага да се оптимизира съществуващата схема за присъждане на награди и да се създаде специална награда за насърчаване на приемането на планове за градска мобилност.

22.   Тъй като енергоспестяващото шофиране е задължителна част от обучението и тестването на професионалните шофьори, Комисията ще обсъди с държавите-членки дали и как енергоспестяващото шофиране може да се включи в шофьорските изпити на частните шофьори.

Екологизиране на градския транспорт

23.   Европейската комисия смята, че дейностите на равнище ЕС могат да спомогнат за укрепване на пазарите с оглед на нови чисти технологии за превозни средства и алтернативни горива. Ето защо тя предлага непрекъсната подкрепа за изследователски и демонстрационни проекти, финансирани по Седмата рамкова програма, за да се улесни въвеждането на пазара на превозни средства с по-ниски или нулеви емисии и на алтернативни горива, като се обръща особено внимание на инициативата „Европейски екологични коли“ (10), насочена към електрическите превозни средства и свързаната с тях инфраструктура в градските райони.

24.   Ще бъде изготвено онлайн ръководство за екологично чисти и енергоспестяващи превозни средства в подкрепа на съвместното закупуване на превозни средства за обществените услуги.

25.   Щом се изгради европейската рамка за интернализация на външни разходи, Комисията ще започне проучване за урбанистичните аспекти на интернализацията, в което ще се отчете ефективността и ефикасността на решенията за ценообразуване, които карат потребителя да плаща външните разходи (за екология, задръствания и др.).

Укрепване на финансирането

26.   Една от специфичните препоръки на Комитета на регионите (8) беше да се подкрепи предложението финансиране и съфинансиране от ЕС на проекти в сектора на градския транспорт да се предоставя само при наличие на интегрирани планове за градска мобилност, което би представлявало допълнителен стимул от страна на ЕС за разработването на такива планове. Комитетът на регионите подкрепи въвеждането на европейски финансови инструменти, позволяващи съфинансиране на плановете за градска мобилност, при условие че съществуват публично-публични/публично-частни споразумения за градска мобилност, които да привличат средства от частния сектор, а също и от местните, регионалните и националните програми за финансиране.

27.   В своя План за действие Европейската комисия смята, че европейското финансиране, включително инструментите на ЕИБ, може да даде значителни стимули, да улесни набирането на частни средства и по този начин да помогне на местните власти да разработят новаторски схеми за публично-частно партньорство. Комисията би желала да подпомогне властите и заинтересованите страни да разгледат съществуващите възможности за финансиране и да развият иновативни схеми за публично-частни партньорства.

28.   Освен това Комисията призна, че би трябвало да продължи да подкрепя инициативата CIVITAS и след третото поколение проекти, стартирани през 2008 г., както по-рано настояваше Комитетът на регионите (8).

Обмяна на опит и знания

29.   Европейската комисия възнамерява да стартира проучване за това как се да подобри събирането на данни за градския транспорт и мобилността и да изготви виртуална платформа за обмен на информация, данни и статистика, за наблюдение на развитията и за улесняване на обмена на най-добри практики, въз основа на съществуващите инициативи (11). Комитетът на регионите вече приветства тази дейност.

Оптимизиране на градската мобилност

30.   Европейската комисия се стреми да улесни прехода към по-екологосъобразни видове транспорт и ефективна логистика на товарните превози, като за тази цел възнамерява да организира през 2010 г. конференция за градския товарен транспорт. Комитетът на регионите приветства тази инициатива.

31.   Комисията също така предвижда да окаже съдействие за прилагането на интелигентни транспортни системи, като се надява те да бъдат със съвместими протоколи за връзка и трансфер на данни, за да се подобри градската мобилност, например във връзка с електронните билети и плащания, управлението на трафика, пътната информация и др.

II.   ПОЛИТИЧЕСКИ ПРЕПОРЪКИ

КОМИТЕТЪТ НА РЕГИОНИТЕ

32.   приветства „Плана за действие за градска мобилност“ на Европейската комисия и подкрепя представените мерки, тъй като те не накърняват принципа на субсидиарност и първостепенната отговорност на местните, регионалните и националните власти, с убеждението, че предизвикателствата пред градската мобилност са също толкова важни, колкото и регионалната транспортна инфраструктура и транспортната инфраструктура за превози на дълги разстояния, и във всички случаи са допълващи действия в различни териториални и функционални области на дейност;

Финансиране на прехода към други видове обществен транспорт

33.   смята, че само технологично ориентираните дейности (нови технологии за двигателите, по-добри горива и други подобрения), подкрепяни от Седмата рамкова програма, няма да бъдат достатъчни за постигане на високо качество, сигурни и евтини системи за обществен транспорт, а оттам и радикален преход от един вид транспорт към друг и по-малко задръствания в градските райони; трябва да се насърчи преходът към всички форми на обществен транспорт, придвижването с велосипеди и пеша;

34.   в съответствие с това, настоятелно приканва Комисията да отдели подобаващо внимание на градската мобилност с ясни критерии за устойчивост в градските и периферните градски райони на ЕС чрез структурните фондове и политиката на сближаване, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР);

35.   освен това, в предстоящия преглед на финансовите перспективи на ЕС настоява да се вземат предвид нуждите на градския транспорт, най-вече поради значителния принос, който финансираните планове за градска мобилност могат да дадат във връзка с икономическите, екологични и социални стълбове на устойчивото развитие в метрополните райони;

36.   подкрепя предложението на Европейския парламент в рамките на финансовите перспективи за 2014-2020 г. да се разгледа възможността за създаване на европейски финансов инструмент, който би позволил съфинансирането на:

планове за градска мобилност и

инвестиции в градската и метрополната мобилност, които отговарят на екологичните и социално-икономическите цели на ЕС.

37.   смята, че тези мерки са оправдани, тъй като осигуряването на висококачествени, безопасни, достъпни и екстензивни системи за обществен транспорт в европейските градове и в крайградските зони ще позволи:

укрепване на икономическия растеж и конкурентоспособността чрез намаляване на задръстванията и транспортните разходи, по-доброто управление на превоза на хора и стоки, създаването на работни места в подкрепа на системите за обществен транспорт и силното въздействие на такава инвестиция (12);

подобряване на качеството на околната среда чрез намаляване на емисиите на парникови газове и други замърсители, чрез намаляване на движението по пътищата и енергоспестяване (13), подобряване на качеството на въздуха и намаляване на броя на дихателните и сърдечносъдовите заболявания;

укрепване на общественото и териториалното сближаване (14) чрез повишаване на мобилността на жителите, особено от маргинализираните общности, живеещи в бедни предградия, и едновременно с това в центровете на градовете да се подобри средата на жилищните зони и туристическите атракции.

Възприемане на интегриран подход към градските политики

38.   смята, че е необходима по-голяма свързаност между европейските политики и инициативи, и в частност – интегриран подход към градските политики и устройството на територията, за да може инициативите за борба със задръстванията и замърсяването на околната среда посредством разработване на интегрирани, устойчиви планове за градска мобилност в метрополните райони да не се обезсмислят например от политиките в областта на градското планиране и осигуряването на жилища;

39.   отново потвърждава подкрепата си за развитието на плановете за устойчива градска мобилност поне за по-големите градове, градските и периферните градски райони, които ще се изправят пред предизвикателства като достъпността за всички жители и нуждите на тези райони от товарен транспорт, както и задръстванията и въздействията върху околната среда и здравето;

40.   препоръчва въвеждането на поощрителни мерки на равнище ЕС: например в подходящи градски и крайградски райони европейското финансиране и съфинансиране на транспортни проекти в градовете и градските агломерации би трябвало да зависи от съществуването на планове за устойчива градска мобилност и от приемането на споразумения за мобилност, които чрез публично-частни споразумения за партньорство да привличат средства от частния сектор, както и от местните, регионалните и националните програми за финансиране;

41.   приема, че редица градове вече са изготвили планове за мобилност, но смята, че ако този подход бъде възприет във всички основни градски райони с активно участие на заинтересованите лица, градовете ще бъдат все така свободни да приемат планове за мобилност, пригодени към техните реалности, а Комисията ще може да покаже добавената стойност от дейността на равнище ЕС;

42.   отбелязва, че тъй като Европейската комисия и по-рано е призовавала местните власти да развиват и прилагат планове за устойчив градски транспорт (15), тя следва да насърчава държавите-членки да налагат това задължение на всички големи градски или крайградски райони и да създават подходящи стимули за градовете и регионите, за да насърчават местните власти да изработват такива планове;

43.   настоява да се увеличи финансирането за инициативата CIVITAS, но само за да ѝ се позволи да надхвърли стадия на демонстрационните проекти и обмена на добри практики, за да помага за насърчаване и прилагане на плановете за градска мобилност;

44.   настоява Комисията да поощрява развитието и прилагането на плановете за градска мобилност чрез учредяване на годишна европейска награда за поощряване на изключителни и общоприложими инициативи в областта на транспорта, като част от общоевропейската схема „Зелен флаг“, присъждана например на градски райони, приели плановете за градска мобилност и постигнали ниска степен на замърсяване на околната среда и задръствания или постигнали особен успех в правилното разпределение на различните видове транспорт;

45.   препоръчва Комисията да приеме набор от показатели, въз основа на които да се присъжда градски „Зелен флаг“, но признава, че постигането на ниски стойности на замърсяване (въздух и шум) и на задръстване (бързина и надеждност на пътуванията) ще бъде променливо предизвикателство за градовете, предвид големите различия между характеристиките на градовете и на градския транспорт;

46.   препоръчва при отличаването на градове със „Зелен флаг“ да се взема предвид също и насърчаването на зелено и/или екологично мислене в градските зони, например насърчаването на ползването на алтернативни начини на придвижване (чрез разширяване на мрежата от пешеходни и велосипедни алеи или популяризиране на други алтернативни превозни средства и т.н.);

Насърчаване на прехода към други видове транспорт

47.   приема, че гражданите на ЕС, които ясно съзнават проблемите с изменението на климата, могат да проявят повече разбиране към приемането на мерки, които ще накарат потребителя да плаща външните разходи по транспортните системи (разходи за околната среда, задръствания и др.) там, където публичните власти не инвестират в обществения транспорт – принципът „замърсителят плаща“;

48.   настоява Комисията бързо да започне предложеното проучване относно градските аспекти на интернализацията на външните разходи за видовете транспорт, така че да се вземат мерки за улесняване на преразпределението на разходите за различните видове транспорт (16)  (17) и за постигане на по-устойчива транспортна система в градските райони;

49.   смята, че насоките на Европейската комисия относно различните варианти за отразяване на външните разходи за мобилност в цените на транспорта ще насърчат публичната подкрепа за екологично чисти видове транспорт, ще помогнат за прехода към други видове транспорт и ще помогнат да се разясни на гражданите, че индивидуалният транспорт „изглежда“ по-икономичен, единствено защото външните разходи не се отразяват в икономическите сметки на транспорта;

50.   приветства подкрепата на Комисията за изследвания в областта на екологично чистите, енергоефективни превозни средства и алтернативните горива, но отбелязва, че технологичният напредък ще помогне за решаването на проблемите, свързани с околната среда, но са необходими и мерки за справяне с екологичните проблеми и задръстванията в градските райони;

Подобряване на правата на пътниците

51.   приветства предложенията на Европейската комисия относно правата на пътниците и наличността на информация за безопасността и надеждността, но тъй като те ще се разширяват само до доброволни ангажименти, основани върху най-добрите практики в целия ЕС, настоява Комисията да подсили вероятния ефект от тези предложения чрез подкрепа за комуникационни и информационни кампании във всички държави-членки съвместно с националните, регионалните и местните власти;

52.   призовава в тези информационни кампании да се включат сведения за въздействието на мерките за градска мобилност и избора за мобилност на европейските граждани върху околната среда и икономическата конкурентоспособност на Европа и нейните региони.

Брюксел, 15 април 2010 г.

Първи заместник-председател на Комитета на регионите

Ramón Luis VALCÁRCEL SISO


(1)  Становище относно „Зелената книга за градския транспорт“ (докладчик: Albert Bore) – CdR 236/2007 fin.

(2)  COM (2007) 551.

(3)  Становище относно „План за действие за градска мобилност“ (докладчик: Albert Bore) – CdR 417/2008 fin.

(4)  Доклад относно „План за действие за градска мобилност“ (докладчик: Gilles Savary) – 2008/2217(INI).

(5)  Становище относно „Зелена книга за териториално сближаване“ (докладчик: Jean-Yves Le Drian) – CdR 274/2008 fin.

(6)  COM (2009) 490.

(7)  ООН, World Urbanisation Prospects („Перспективи за урбанизацията на света“), преработено издание от 2007 г.

(8)  Вж. бележка под линия 3.

(9)  www.eumayors.eu

(10)  http://ec.europa.eu/research/trnasport/info/green_cars_initiative_en.html

(11)  Например www.eltis.org.

(12)  Инвестициите в обществения транспорт имат мултиплициращ ефект от 2 до 2,5 в местните и регионалните икономики - Пета рамкова програма на ЕК (2005 г.): проучване Transecon.

(13)  Спестяване на енергия от около 400-500 кг гориво годишно на глава от населението е възможно в градове с висок дял на обществения транспорт – UITP (Международен съюз на обществения транспорт).

(14)  Вж. бележка под линия 5.

(15)  „Тематична стратегия за урбанизираната среда“ – COM(2005) 718.

(16)  Цените за железопътен и автобусен транспорт нарастват по-бързо от цената на личния автомобилен транспорт – Европейска агенция за околната среда, Доклад 3/2004 г.

(17)  „Устойчиво бъдеще за транспорта: интегрирана, основана на технологии и лесна за ползване система“ (докладчик: Väino Hallikmägi) – CdR 146/2009 fin.