11.9.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 218/107


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1083/2006 за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд по отношение на някои разпоредби относно финансовото управление“

COM(2008) 803 окончателен — 2008/0233 (AVC)

„Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1080/2006 относно Европейския фонд за регионално развитие по отношение на допустимостта на инвестиране в енергийна ефективност и енергия от възобновяеми източници в жилищното строителство“

COM(2008) 838 окончателен — 2008/0245 (COD)

„Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1081/2006 относно Европейския социален фонд с оглед разширяване кръга на видовете разходи, допустими за финансиране от ЕСФ“

COM(2008) 813 окончателен — 2008/0232 (COD)

2009/C 218/21

На 9 и 15 декември 2008 г. Съветът реши, в съответствие с член 262 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно следните предложения:

Предложение за регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1083/2006 за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд по отношение на някои разпоредби относно финансовото управление

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1080/2006 относно Европейския фонд за регионално развитие по отношение на допустимостта на инвестиране в енергийна ефективност и енергия от възобновяеми източници в жилищното строителство

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1081/2006 относно Европейския социален фонд с оглед разширяване кръга на видовете разходи, допустими за финансиране от ЕСФ

Специализирана секция „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 2 февруари 2009 г. (докладчик: г-н CEDRONE)

На 451-ата си пленарна сесия, проведена на 25 и 26 февруари 2009 г. (заседание от 25 февруари 2009 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 164 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 14 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки:

1.1

ЕИСК се запозна с трите горепосочени предложения, направени от Комисията в условията на настоящата финансова криза и имащи за цел да стимулират реалната икономика в сегашния период на икономически спад, посредством адаптиране и опростяване на някои разпоредби относно структурните фондове.

1.2

ЕИСК подкрепя тези предложения, формулирайки долупосочените забележки.

2.   Обосновка

2.1

От много години насам ЕИСК призовава настоятелно за административно опростяване на законодателството на Общността и за неговото приспособяване към нуждите по места. Във връзка с това, ЕИСК приветства предложенията на Комисията, които ще позволят на Европейския съюз чрез структурните фондове да отговори по по-подходящ начин на предизвикателствата, породени от настоящата финансова и икономическа криза.

2.2

ЕИСК припомня, че съществуват и други административни и финансови проблеми, свързани с управлението на структурните фондове. Комитетът насърчава Комисията да изготви предложения за разрешаване на тези проблеми, свързани с предварителното финансиране на проектите; с прекалено дългите срокове на плащанията; с устойчивостта на предложените проекти и с правилата de minimis.

2.3

ЕИСК подчертава необходимостта търсеното административно опростяване действително да доведе до бързо освобождаване на наличните средства, за да се получи положителен и незабавен ефект за възстановяването на реална икономика.

2.4

ЕИСК изразява също така пожеланието от освободените чрез тези мерки средства да могат да се възползват, в рамките на възможното, (приоритетно) МСП (например МСП от строителния сектор, що се отнася до предложението за енергийната ефективност на жилищата), както и организациите от сферата на социалната икономика.

2.5

Накрая, ЕИСК отправя искане Комисията бързо да допълни своите обсъждания относно опростяването в областта на структурните фондове, за да може да се активизира политиката на сближаване с оглед на настоящата икономическа криза и дори отвъд нея.

Брюксел, 25 февруари 2009 година.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Mario SEPI