18.6.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 152/11


Съобщение на Комисията относно резултатите от оценката на рисковете и стратегиите за тяхното ограничаване при веществата: натриев хромат, натриев дихромат и 2,2',6,6'-тетрабромо-4,4'-изопропилидендифенол (тетрабромобисфенол А)

(текст от значение за ЕИП)

(2008/C 152/02)

Регламент (ЕИО) № 793/93 на Съвета от 23 март 1993 г. относно оценката и контрола на рисковете от съществуващите вещества (1) предвижда докладване на данни, определяне на приоритетите, оценка на рисковете и, при необходимост, разработване на стратегии за ограничаване на рисковете от съществуващите вещества.

В рамките на Регламент (ЕИО) № 793/93, следните вещества са определени като приоритетни вещества за оценка в съответствие с Регламент (ЕО) № 143/97 (2) и (ЕО) № 2364/2000 (3) на Комисията, отнасящи се съответно до третия и четвъртия списък на приоритетни вещества, както е предвидено в Регламент (ЕИО) № 793/93:

натриев хромат,

натриев дихромат,

2,2',6,6'-тетрабромо-4,4'-изопропилидендифенол (тетрабромобисфенол А).

Докладващите държави-членки, определени съгласно тези регламенти, извършиха дейности по оценка на рисковете за хората и околната среда от тези вещества съгласно Регламент (ЕО) № 1488/94 на Комисията от 28 юни 1994 г., определящ принципите за оценка на рисковете за хората и околната среда от съществуващите вещества (4) и предложиха стратегия за ограничаване на рисковете съгласно Регламент (ЕИО) № 793/93.

Научният комитет по токсичност, екотоксичност и околна среда (SCTEE) и Научният комитет по здравеопазване и екологични рискове (SCHER) бяха консултирани и излязоха със становище по оценката на рисковете, извършена от докладчиците. Тези становища могат да бъдат намерени на интернет адреса на научните комитети.

Член 11, параграф 2 от Регламент (ЕИО) № 793/93 предвижда резултатите от оценката на рисковете и препоръчаната стратегия за тяхното ограничаване да бъдат приети на равнище на Общността и публикувани от Комисията. Настоящото Съобщение, заедно със съответната Препоръка 2008/454/ЕО на Комисията (5), представят резултатите от оценките на рисковете (6) и стратегиите за тяхното ограничаване при гореспоменатите вещества.

Резултатите от оценката на рисковете и стратегиите за тяхното ограничаване, представени в настоящото съобщение, са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 15, параграф 1 от Регламент (ЕИО) № 793/93.


(1)  ОВ L 84, 5.4.1993 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 25, 28.1.1997 г., стр. 13.

(3)  ОВ L 237, 25.10.2000 г., стр. 5.

(4)  ОВ L 161, 29.6.1994 г., стр. 3.

(5)  ОВ L 158, 18.6.2008 г.

(6)  Подробният доклад за оценката на рисковете, както и негово резюме, са поместени на интернет адреса на Европейското бюро за химически вещества:

http://ecb.jrc.it/existing-substances/


ПРИЛОЖЕНИЕ

ЧАСТ 1

CAS №: 7775-11-3

 

Einecs №: 231-889-5

Молекулна формула:

Na2CrO4

Наименование по Einecs:

Натриев хромат

Наименование по IUPAC:

Натриев хромат

Докладчик:

Обединено кралство

Класификация (1):

Категория на канцерогенност 2; R45

Категория на мутагенност 2; R46

Категория на токсичност по отношение на възпроизводството 2; R60-61

T+; R26

T; R25-48/23

C; R34

Xn; R21

R42/43

N; R50-53

Оценката на рисковете е основана на текущите практики, свързани с жизнения цикъл на петте сродни вещества, съдържащи хром (VI), произведени или внесени в Европейската общност, както е описано в оценката на рисковете, предадена на Комисията от докладващата държава-членка (2).

При оценката на рисковете бе определено, въз основа на наличната информация, че в Европейската общност петте съединения, съдържащи хром (VI), се използват главно като изходен материал за други съединения на хром (VI) и хром (III), в производството на антисептици за дървесина, продукти за обработка на метали, в производството на восъци и витамин К, на багрила и катализатори.

Те се използват още като окислители при багренето на памук, във фотографията, като противокорозионни добавки за вода за охлаждане и в производството на активен въглен.

ОЦЕНКА НА РИСКОВЕТЕ:

А.   Опазване на здравето на хората

Заключението на оценката на рисковете за

РАБОТНИЦИТЕ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено за всички сценарии на излагане на влиянието на веществото, поради:

опасения за дразнене на сетивните окончания в дихателните пътища,

опасения за дразнене на очите и кожата,

опасения за остра токсичност като последица от краткотраен пик на излагане при вдишване,

опасения за кожна сенсибилизация,

опасения за астма като професионално заболяване,

опасения за токсичност по отношение на възпроизводството (плодовитостта и токсичността при бременност) като последствие от многократно вдишване,

опасения за мутагенност и канцерогенност.

Веществото не е било изпитвано достатъчно за въздействия върху дихателните пътища и бъбреците като последствие от многократно вдишване на съединения на хром (VI), за да се определят специално нивото, непредизвикващо вредно въздействие, и зависимостите „доза-ответна реакция“. Тъй като обаче веществото е определено като канцероген без експозиционен праг на въздействие, в общия случай то изисква мерки за контрол, независещи от допълнителни данни.

Заключението на оценката на рисковете за

ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения за мутагенност и канцерогенност, като последица от контакт с кожата в резултат от манипулации с дърво, обработвано с медно-хромов арсенат (ССА), както при възрастни, така и при деца, изложени чрез дървени конструкции за игра, тъй като за тези токсични ефекти не може да бъде определен праг, под който няма опасност за човешкото здраве. От друга страна, оценката на рисковете показва, че те вече са сведени до ниско ниво. Това следва да се вземе предвид при разглеждането на адекватността на съществуващите механизми за контрол и осъществимостта и изпълнимостта на допълнителните специфични мерки за намаляване на рисковете.

За излагането на потребители на въздействието на мокро дърво, обработено с медно-хромов арсенат, не е правена формална оценка. В Обединеното кралство доставянето на дърво, което не е напълно изсушено след обработката с медно-хромов арсенат, е забранено и е предмет на одобряване съгласно наредбите за контрол на пестицидите (1986 г.). Възможно е подобни механизми за контрол вече да съществуват във всички останали държави-членки. Ако обаче няма специфични механизми за контрол във всяка държава-членка, биха съществували опасения по отношение на всички съответни токсични ефекти върху човешкото здраве.

Заключението на оценката на рисковете за

ХОРА, ИЗЛОЖЕНИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ВЕЩЕСТВОТО ЧРЕЗ ОКОЛНАТА СРЕДА

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено, тъй като:

за токсичните ефекти мутагенност и канцерогенност не може да бъде определен праг, под който няма опасност за човешкото здраве. От друга страна, оценката на рисковете показва, че те вече са сведени до ниско ниво. Това следва да се вземе предвид при разглеждането на адекватността на съществуващите механизми за контрол и осъществимостта и изпълнимостта на допълнителните специфични мерки за намаляване на рисковете.

Заключението на оценката на рисковете за

ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ (физикохимични свойства)

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и/или изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като:

оценката на рисковете показва, че такива не се очакват. Смята се, че вече прилаганите мерки за намаляване на рисковете са достатъчни.

Б.   Околна среда

Заключението за оценката на рисковете за

АТМОСФЕРАТА

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и/или изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като:

оценката на рисковете показва, че такива не се очакват. Смята се, че вече прилаганите мерки за намаляване на рисковете са достатъчни.

Заключението за оценката на рисковете за околната среда, за

ВОДНАТА ЕКОСИСТЕМА И ЗЕМНАТА ЕКОСИСТЕМА

1.

е, че има нужда от допълнителна информация и/или изпитвания. Това заключение е направено поради:

опасения за въздействия върху утаечната среда, като последствие от въздействие, дължащо се на производство, производството на багрила, хромен окис, дъбилни соли, създаването на антисептици за дървесина, приложенията на антисептиците за дървесина, употребата на обработено дърво, създаването на химически продукти за обработване на метали и самото обработване на метали.

Изискванията за информация и/или изпитвания са:

изпитвания за токсичност върху организмите в утаечните среди.

Очаква се обаче прилагането на стратегията за ограничаване на рисковете за околната среда от Раздел II, заедно със съответната препоръка 2008/454/ЕО на Комисията (3), да премахне нуждата от изисквания за допълнителна информация.

опасения за въздействия, които не са специфични за точно определена част на околната среда, като последствие от непряко въздействие върху хищниците чрез трофичната верига на основата на миди (Митилус), дължащо се на производството на багрила, хромен окис, дъбилни соли, създаването на антисептици за дървесина, приложенията на антисептиците за дървесина, употребата на обработено дърво, създаването на химически продукти за обработване на метали и самото обработване на метали.

Изискванията за информация и/или изпитвания са:

допълнително изследване на проникването на хром в организми, различни от риби, оценка на естеството на хрома в организмите и разглеждане на токсичността на други форми на хрома за организмите, хранещи се с плячка, съдържаща хром.

Очаква се обаче прилагането на стратегията за ограничаване на рисковете за околната среда от Раздел II, заедно със съответната Препоръка 2008/454/ЕО на Комисията, да премахне нуждата от изисквания за допълнителна информация.

2.

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения за въздействия върху водната и земната среди, като последствие от въздействие, дължащо се на производството (само за водната среда, 1 обект) — производството на багрила, хромен окис, дъбилни соли, създаването на антисептици за дървесина, приложенията на антисептиците за дървесина, употребата на обработено дърво, създаването на химически продукти за обработване на метали и самото обработване на метали.

Заключението на оценката на рисковете за

МИКРООРГАНИЗМИТЕ В ПРЕЧИСТВАТЕЛНИТЕ СТАНЦИИ ЗА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради наличието на:

опасения за въздействия върху работата на пречиствателни станции за отпадъчни води, дължащи се на производството на багрила, хромен окис, дъбилни соли, създаването на антисептици за дървесина, приложенията на антисептиците за дървесина, употребата на обработено дърво, създаването на химически продукти за обработване на метали и самото обработване на метали.

СТРАТЕГИЯ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКОВЕТЕ

за РАБОТНИЦИТЕ

По принцип се смята, че законодателството за защита на работниците, което понастоящем е в сила на равнището на Общността, по-специално Директива 2004/37/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (4) (за канцерогенните и мутагенните вещества) дава адекватна рамка за ограничаване на рисковете от веществата до необходимата степен и това законодателство ще продължи да се прилага.

По смисъла на тази рамка се препоръчва:

за установяване на равнището на Общността на пределно допустими стойности на професионално излагане на въздействието на съединения на хром (VI) в съответствие, в зависимост от случая, с Директива 98/24/ЕО (5) или с Директива 2004/37/ЕО,

да се определи на равнището на Общността биологична пределно допустима стойност за съединения на хром (VI), в съответствие с Директива 98/24/ЕО.

за ПОТРЕБИТЕЛИТЕ и ХОРАТА, ИЗЛОЖЕНИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ВЕЩЕСТВОТО ЧРЕЗ ОКОЛНАТА СРЕДА

съществуващите законодателни мерки за защитата на потребителите и хората, изложени на въздействия чрез околната среда, по-специално разпоредбите на Директива 98/8/ЕО на Съвета (Директива за биоцидите) и разпоредбите на Директива 76/769/ЕИО на Съвета по отношение на токсичните за възпроизводството вещества (СМR), се считат за достатъчни за вземане на мерки срещу идентифицираните рискове за потребителите.

за ОКОЛНАТА СРЕДА

препоръчва се на Комисията да прецени дали е целесъобразно включването на съединения на хром в преразгледания списък на приоритетните вещества от Рамковата директива за водите (Приложение Х към Директива 2000/60/ЕО),

особено по отношение на редукцията на място на съединенията на хром (VI) до соли на хром (III) за дъбене от фабриките за дъбене на кожи, се препоръчва в следващото изменение на референтния НДНТ документ за фабриките за дъбене на кожи да бъдат включени подходящи препратки, за да се покаже, че редукцията на място на съединенията на хром (VI) до соли на хром (III) за дъбене не следва да се разглежда като НДНТ,

препоръчва се на Комисията да разгледа нуждата от включване в Директива 86/278/ЕИО за утайките от отпадъчни води на пределно допустими стойности за съдържанието на хром (VI) в утайките от отпадъчни води и в почвата, както и на пределно допустима стойност за годишното натоварване,

счита се, че законодателството, което понастоящем е в сила за биоцидите на равнище на Общността (Директива 98/8/ЕО) дава адекватна рамка за ограничаване на рисковете, свързани с използването на антисептици за дървесина, които съдържат съединения на хром (VI), и с рисковете, свързани с използването на дърво, обработвано в Общността с антисептици за дървесина, които съдържат съединения на хром (VI).

ЧАСТ 2

CAS №: 10588-01-9

 

Einecs №: 234-190-3

Молекулна формула:

Na2Cr2O7

Наименование по Einecs:

Натриев дихромат

Наименование по IUPAC:

Натриев дихромат

Докладчик:

Обединено кралство

Класификация (6):

O; R8

Категория на канцерогенност 2; R45

Категория на мутагенност 2; R46

Категория на токсичност по отношение на възпроизводството 2; R60-61

T+; R26

T; R25-48/23

C; R34

Xn; R21

R42/43

N; R50-53

Оценката на рисковете е основана на текущите практики, свързани с жизнения цикъл на петте сродни вещества, съдържащи хром (VI), произведени или внесени в Европейската общност, както е описано в оценката на рисковете, предадена на Комисията от докладващата държава-членка (2).

При оценката на рисковете бе определено, въз основа на наличната информация, че в Европейската общност петте съединения, съдържащи хром (VI), се използват главно като изходен материал за други съединения на хром (VI) и хром (III), в производството на антисептици за дървесина, продукти за обработка на метали, в производството на восъци и витамин К, на багрила и катализатори.

Те се използват още като окислители при багренето на памук, във фотографията, като противокорозионни добавки за вода за охлаждане и в производството на активен въглен.

ОЦЕНКА НА РИСКОВЕТЕ

А.   Опазване на здравето на хората

Заключението на оценката на рисковете за

РАБОТНИЦИТЕ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено за всички сценарии на излагане на влиянието на веществото, поради:

опасения за дразнене на сетивните окончания в дихателните пътища,

опасения за дразнене на очите и кожата,

опасения за остра токсичност като последица от краткотраен пик на излагане при вдишване,

опасения за кожна сенсибилизация,

опасения за астма като професионално заболяване,

опасения за токсичност по отношение на възпроизводството (плодовитостта и токсичността при бременност) като последствие от многократно вдишване,

опасения за мутагенност и канцерогенност.

Веществото не е било изпитвано достатъчно за въздействия върху дихателните пътища и бъбреците като последствие от многократно вдишване на съединения на хром (VI), за да се определят специално нивото, непредизвикващо вредно въздействие, и зависимостите „доза-ответна реакция“. Тъй като обаче веществото е определено като канцероген без експозиционен праг на въздействие, в общия случай то изисква мерки за контрол, независещи от допълнителни данни.

Заключението на оценката на рисковете за

ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради наличието на:

опасения за мутагенност и канцерогенност, като последица от контакт с кожата в резултат от манипулации с дърво, обработвано с медно-хромов арсенат (ССА), както при възрастни, така и при деца, изложени чрез дървени конструкции за игра, тъй като за тези токсични ефекти не може да бъде определен праг, под който няма опасност за човешкото здраве. От друга страна, оценката на рисковете показва, че те вече са сведени до ниско ниво. Това следва да се вземе предвид при разглеждането на адекватността на съществуващите механизми за контрол и осъществимостта и изпълнимостта на допълнителните специфични мерки за намаляване на рисковете.

За излагането на потребители на въздействието на мокро дърво, обработено с медно-хромов арсенат, не е правена формална оценка. В Обединеното кралство доставянето на дърво, което не е напълно изсушено след обработката с медно-хромов арсенат, е забранено и е предмет на одобряване съгласно наредбите за контрол на пестицидите (1986 г.). Възможно е подобни механизми за контрол вече да съществуват във всички останали държави-членки. Ако обаче няма специфични механизми за контрол във всяка държава-членка, биха съществували опасения по отношение на всички съответни токсични ефекти върху човешкото здраве.

Заключението на оценката на рисковете за

ХОРА, ИЗЛОЖЕНИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ВЕЩЕСТВОТО ЧРЕЗ ОКОЛНАТА СРЕДА

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено, тъй като:

за токсичните ефекти мутагенност и канцерогенност не може да бъде определен праг, под който няма опасност за човешкото здраве. От друга страна, оценката на рисковете показва, че те вече са сведени до ниско ниво. Това следва да се вземе предвид при разглеждането на адекватността на съществуващите механизми за контрол и осъществимостта и изпълнимостта на допълнителните специфични мерки за намаляване на рисковете.

Заключението на оценката на рисковете за

ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ (физикохимични свойства)

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и/или изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като:

оценката на рисковете показва, че такива не се очакват. Смята се, че вече прилаганите мерки за намаляване на рисковете са достатъчни.

Б.   Околна среда

Заключението за оценката на рисковете за

АТМОСФЕРАТА

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и/или изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като:

оценката на рисковете показва, че такива не се очакват. Смята се, че вече прилаганите мерки за намаляване на рисковете са достатъчни.

Заключението за оценката на рисковете за околната среда, за

ВОДНАТА ЕКОСИСТЕМА И ЗЕМНАТА ЕКОСИСТЕМА

1.

е, че има нужда от допълнителна информация и/или изпитвания. Това заключение е направено поради:

опасения за въздействия върху утаечната среда, като последствие от въздействие, дължащо се на производство, производството на багрила, хромен окис, дъбилни соли, създаването на антисептици за дървесина, приложенията на антисептиците за дървесина, употребата на обработено дърво, създаването на химически продукти за обработване на метали и самото обработване на метали.

Изискванията за информация и/или изпитвания са:

изпитвания за токсичност върху организмите в утаечните среди.

Очаква се обаче прилагането на стратегията за ограничаване на рисковете за околната среда от Раздел II, заедно със съответната Препоръка 2008/454/ЕО (3), да премахне нуждата от изисквания за допълнителна информация.

опасения за въздействия, които не са специфични за точно определена част на околната среда, като последствие от непряко въздействие върху хищниците чрез трофичната верига на основата на миди (Митилус), дължащо се на производството на багрила, хромен окис, дъбилни соли, създаването на антисептици за дървесина, приложенията на антисептиците за дървесина, употребата на обработено дърво, създаването на химически продукти за обработване на метали и самото обработване на метали.

Изискванията за информация и/или изпитвания са:

допълнително изследване на проникването на хром в организми, различни от риби, оценка на естеството на хрома в организмите и разглеждане на токсичността на други форми на хрома за организмите, хранещи се с плячка, съдържаща хром.

Очаква се обаче прилагането на стратегията за ограничаване на рисковете за околната среда от Раздел II, заедно със съответната Препоръка 2008/454/EO, да премахне нуждата от изисквания за допълнителна информация.

2.

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения за въздействия върху водната и земната среди, като последствие от въздействие, дължащо се на производството (само за водната среда, 1 обект) — производството на багрила, хромен окис, дъбилни соли, създаването на антисептици за дървесина, приложенията на антисептиците за дървесина, употребата на обработено дърво, създаването на химически продукти за обработване на метали и самото обработване на метали.

Заключението на оценката на рисковете за

МИКРООРГАНИЗМИТЕ В ПРЕЧИСТВАТЕЛНИТЕ СТАНЦИИ ЗА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено, тъй като:

опасения за въздействия върху работата на пречиствателни станции за отпадъчни води, дължащи се на производството на багрила, хромен окис, дъбилни соли, създаването на антисептици за дървесина, приложенията на антисептиците за дървесина, употребата на обработено дърво, създаването на химически продукти за обработване на метали и самото обработване на метали.

СТРАТЕГИЯ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКОВЕТЕ

за РАБОТНИЦИТЕ

По принцип се смята, че законодателството за защита на работниците, което понастоящем е в сила на равнището на Общността, по-специално Директива 2004/37/ЕО (4) (за канцерогенните и мутагенните вещества) дава адекватна рамка за ограничаване на рисковете от веществата до необходимата степен и това законодателство ще продължи да се прилага.

По смисъла на тази рамка се препоръчва:

за установяване на равнището на Общността на пределно допустими стойности на професионално излагане на въздействието на съединения на хром (VI) в съответствие, в зависимост от случая, с Директива 98/24/ЕО (5) или с Директива 2004/37/ЕО,

да се определи на равнището на Общността биологична пределно допустима стойност за съединения на хром (VI), в съответствие с Директива 98/24/ЕО.

за ПОТРЕБИТЕЛИТЕ и ХОРАТА, ИЗЛОЖЕНИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ВЕЩЕСТВОТО ЧРЕЗ ОКОЛНАТА СРЕДА

съществуващите законодателни мерки за защитата на потребителите и хората, изложени на въздействия чрез околната среда, по-специално разпоредбите на Директива 98/8/ЕО на Съвета (Директива за биоцидите) и разпоредбите на Директива 76/769/ЕИО на Съвета по отношение на токсичните за възпроизводството вещества (СМR), се считат за достатъчни за вземане на мерки срещу идентифицираните рискове за потребителите.

за ОКОЛНАТА СРЕДА

препоръчва се на Комисията да прецени дали е целесъобразно включването на съединения на хром в преразгледания списък на приоритетните вещества от Рамковата директива за водите (Приложение Х към Директива 2000/60/ЕО),

особено по отношение на редукцията на място на съединенията на хром (VI) до соли на хром (III) за дъбене от фабриките за дъбене на кожи, се препоръчва в следващото изменение на референтния НДНТ документ за фабриките за дъбене на кожи да бъдат включени подходящи препратки, за да се покаже, че редукцията на място на съединенията на хром (VI) до соли на хром (III) за дъбене не следва да се разглежда като НДНТ,

препоръчва се на Комисията да разгледа нуждата от включване в Директива 86/278/ЕИО за утайките от отпадъчни води на пределно допустими стойности за съдържанието на хром (VI) в утайките от отпадъчни води и в почвата, както и на пределно допустима стойност за годишното натоварване,

счита се, че законодателството, което понастоящем е в сила за биоцидите на равнище на Общността (Директива 98/8/ЕО) дава адекватна рамка за ограничаване на рисковете, свързани с използването на антисептици за дървесина, които съдържат съединения на хром (VI), и с рисковете, свързани с използването на дърво, обработвано в Общността с антисептици за дървесина, които съдържат съединения на хром (VI).

ЧАСТ 3

CAS №: 79-94-7

 

Einecs №: 201-236-9

Структурна формула:

Image

Наименование по Einecs:

2,2',6,6'-тетрабромо-4,4'-изопропилидендифенол (тетрабромобисфенол А)

Наименование по IUPAC:

2,2',6,6'-тетрабромо-4,4'-изопропилидендифенол

Докладчик:

Обединено кралство

Класификация (7):

Няма

Оценката на рисковете е основана на текущите практики, свързани с жизнения цикъл на веществото, произведено или внесено в Европейската общност, както е описано в оценката на рисковете, предадена на Комисията от докладващата държава-членка (2).

При оценката на риска бе определено, въз основа на наличната информация, че в Европейската общност веществото се използва главно като реактивен или адитивен забавител на горенето в пластмасите. Като реактивен забавител на горенето (химически свързан в полимерния материал) се използва главно в епоксидни и поликарбонатни смоли. Като адитивен забавител на горенето се използва главно в акрилонитрил-бутадиен-стиренови (ABS) смоли.

ОЦЕНКА НА РИСКОВЕТЕ

А.   Опазване на здравето на хората

Заключението на оценката на рисковете за

РАБОТНИЦИТЕ, ПОТРЕБИТЕЛИТЕ И ХОРАТА, ИЗЛОЖЕНИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ВЕЩЕСТВОТО ПОСРЕДСТВОМ ОКОЛНАТА СРЕДА,

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като:

оценката на рисковете показва, че такива не се очакват. Смята се, че вече прилаганите мерки за намаляване на рисковете са достатъчни.

Заключението на оценката на рисковете за

ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ (физикохимични свойства)

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като:

оценката на рисковете показва, че такива не се очакват. Смята се, че вече прилаганите мерки за намаляване на рисковете са достатъчни.

Б.   Околна среда

Заключението за оценката на рисковете за:

АТМОСФЕРАТА

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация или изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като:

оценката на рисковете показва, че такива не се очакват. Смята се, че вече прилаганите мерки за намаляване на рисковете са достатъчни.

Заключението за оценката на рисковете за

ВОДНАТА И ЗЕМНАТА ЕКОСИСТЕМИ

1.

е, че има нужда от допълнителна информация и изпитвания.

Това заключение е направено, тъй като:

е възможно тетрабромобисфенол А да се разгради до бисфенол А в анаеробни сладководни и морски утайки. Тези заключения следва да бъдат преразгледани след събиране на информацията относно бъдещите въздействия върху водната среда и определяне на съответните предвидени концентрации без въздействие за бисфенол А,

друг възможен метаболитен продукт (резултат от разграждането) — тетрабромобисфенол А бис (метилов етер) — вероятно отговаря на критериите за устойчиво, биоакумулиращо и токсично (УБТ) вещество. Независимо че резултатите от представените изследвания не са окончателни, се предполага, че въпросният продукт се отделя в минимални количества при разграждането. Предвид на това, че вече беше идентифицирана необходимост от мерки за ограничаване на рисковете при някои употреби (които следва да намалят тежестта на изходното съединение върху околната среда), понастоящем не се препоръчва допълнителна специфична работа за разрешаване на този проблем,

коефициентите, характеризиращи риска, за морската среда показват възможен риск от някои приложения. Следва да се оцени нуждата от по-нататъшни данни за токсичността по отношение на морските организми след като са известни последствията от всички действия за ограничаване на рисковете, произтичащи от оценката за сладководната среда и сладководните утайки.

Очаква се обаче прилагането на стратегията за ограничаване на рисковете за околната среда от Раздел II, заедно със съответната Препоръка 2008/454/ЕО (3), да намали достатъчно концентрациите във водната и земната екосистеми и да премахне нуждата от изисквания за допълнителна информация.

2.

че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено, тъй като:

съотношението PEC/PNEC е по-голямо от 1 за повърхностните води и утайките за производствените обекти, където тетрабромобисфенол А се използва като адитивен забавител на горенето в ABS (акрилонитрил-бутадиен-стиренови смоли),

съотношението PEC/PNEC е по-голямо от 1 за земната среда, където тетрабромобисфенол А се използва като адитивен забавител на горенето в ABS в обекти за производство и преобразуване. Заключението за обектите, където се извършва преобразуване, зависи от това дали отпадъчните води от обекта влизат в контакт със земеделски земи (не е идентифициран риск в случай, че отпадъчните води не влизат в контакт със земеделски земи). За обектите за производство на ABS е идентифициран риск, който не зависи от предположенията за разпространението на отпадъчните води.

Заключението на оценката на рисковете за

МИКРООРГАНИЗМИТЕ В ПРЕЧИСТВАТЕЛНИТЕ СТАНЦИИ ЗА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и/или изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като:

оценката на рисковете показва, че такива не се очакват. Смята се, че вече прилаганите мерки за намаляване на рисковете са достатъчни.

СТРАТЕГИЯ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКОВЕТЕ

Резултатите от стратегията за ограничаване на рисковете са посочени в съответната Препоръка 2008/454/ЕО.


(1)  Класификацията на веществото е установена с Директива 2004/73/ЕО на Комисията от 29 април 2004 г. относно двадесет и девето адаптиране към техническия прогрес на Директива 67/548/ЕИО на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно класификацията, опаковането и етикетирането на опасни вещества (OB L 152, 30.4.2004 г., стр. 1 изменен с OB L 216, 16.6.2004 г., стр. 125).

(2)  Подробният доклад за оценката на рисковете, както и негово резюме, са поместени на интернет адреса на Европейското бюро за химически вещества:

http://ecb.jrc.it/existing-substances/

(3)  ОВ L 158, 18.6.2008 г.

(4)  ОВ L 158, 30.4.2004 г., стр. 50.

(5)  ОВ L 131, 5.5.1998 г., стр. 11.

(6)  Класификацията на веществото е установена с Директива 2004/73/ЕО на Комисията от 29 април 2004 г. относно двадесет и девето адаптиране към техническия прогрес на Директива 67/548/ЕИО на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно класификацията, опаковането и етикетирането на опасни вещества (OB L 152, 30.4.2004 г., стр. 1 изменен с OB L 216, 16.6.2004 г., стр. 125).

(7)  Това химическо вещество понастоящем не е включено в Приложение I към Директива 67/548/ЕИО.