14.6.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 149/6


Съобщение на Комисията относно резултатите от оценката на рисковете и стратегиите за тяхното ограничаване при веществата: кадмий и кадмиев окис

(текст от значение за ЕИП)

(2008/C 149/03)

Регламент (ЕИО) № 793/93 на Съвета от 23 март 1993 г. относно оценка и контрол на рисковете от съществуващите вещества (1) предвижда докладване на данни, определяне на приоритетите, оценка на рисковете и, при необходимост, разработване на стратегии за ограничаване на рисковете от съществуващите вещества.

В рамките на Регламент (ЕИО) № 793/93 следните вещества са определени като приоритетни вещества за оценка в съответствие с Регламент (ЕО) № 143/97 на Комисията (2) за третия списък на приоритетни вещества съгласно Регламент (ЕИО) № 793/93:

кадмий,

кадмиев окис.

Докладващата държава-членка, определена съгласно тези регламенти, извърши дейности по оценка на рисковете за хората и околната среда от тези вещества съгласно Регламент (ЕО) № 1488/94 на Комисията от 28 юни 1994 г. за установяване на принципите за оценка на рисковете за хората и околната среда от съществуващи вещества (3) и предложи стратегия за ограничаване на рисковете съгласно Регламент (ЕИО) № 793/93.

Бяха проведени консултации с Научния комитет по токсичност, екотоксичност и околна среда (SCTEE) и той даде становища по отношение на оценките на рисковете, извършени от докладчиците. Тези становища могат да бъдат намерени на интернет адреса на научните комитети.

Член 11, параграф 2 от Регламент (ЕИО) № 793/93 предвижда резултатите от оценката на рисковете и препоръчаната стратегия за тяхното ограничаване да бъдат приети на равнище на Общността и публикувани от Комисията. Настоящото Съобщение, заедно със съответната Препоръка 2008/446/EO на Комисията (4) (добавяне на препратка към препоръката), представят резултатите от оценките на рисковете (5) и стратегиите за тяхното ограничаване при гореспоменатите вещества.

Резултатите от оценката на рисковете и стратегиите за тяхното ограничаване, представени в настоящото съобщение, са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 15, параграф 1 от Регламент (ЕИО) № 793/93.


(1)  ОВ L 84, 5.4.1993 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 25, 28.1.1997 г., стр. 13.

(3)  ОВ L 161, 29.6.1994 г., стр. 3.

(4)  ОВ L 156, 14.6.2008 г.

(5)  Подробният доклад за оценката на рисковете, както и негово резюме, са поместени на интернет адреса на Европейското бюро за химически вещества:

http://ecb.jrc.it/existing-substances/


ПРИЛОЖЕНИЕ

ЧАСТ 1

CAS №: 7440-43-9

 

Еinecs №: 231-152-8

Наименование по Einecs:

Кадмий

Наименование по IUPAC:

Кадмий

Докладчик:

Белгия

Класификация (1):

Категория на канцерогенност 2; R45

Категория на мутагенност 3; R68

Категория на токсичност по отношение на възпроизводството 3; R62-63

T; R48/23/25

T+; R26

N; R50-53

Оценката на рисковете е основана на текущите практики, свързани с жизнения цикъл на веществото, произведено или внесено в Европейската общност, както е описано в оценката на рисковете, предадена на Комисията от докладващата държава-членка (2).

Въз основа на наличната информация, в оценката на рисковете е определено, че в Европейския съюз веществото се използва главно в производството на никел-кадмиеви батерии, но също и като изходен материал за широка гама от други кадмиеви съединения (основно багрила и стабилизатори). Използва се също в покрития и за обработване на повърхности (метализация), както и като компонент на сплави. Кадмият може също да присъства като примес и излагането може да се случи по време на различни дейности, свързани с използването на материали на (не)желязна основа (напр. процеси на леене и топене (претопяване)). В професионално обкръжение, където кадмият се произвежда или използва, е възможно работниците да бъдат изложени на кадмиеви метални прахови частици и/или на пари на кадмиевия окис, образувани при загряване на метала, главно чрез вдишване. Кожното излагане може да последва при работа с метален прах/прахови частици на кадмия или при дейности за поддръжка.

За населението, което не е заето в кадмиевата промишленост, излагането на кадмий (като цяло, а не специално на метала кадмий) се случва основно чрез храни, заразени с кадмий. Пушенето на тютюн е важен допълнителен източник на излагане на кадмий чрез вдишване.

Излагането на околната среда на кадмий се изчислява въз основа на всички известни настоящи антропогенни емисии на кадмий, т.е. кадмият който е изхвърлен от производителите и преработвателите на кадмий/кадмиев окис и кадмият от дифузни източници като торове, производство на стомана, изгаряне на нефт и каменни въглища, пътен трафик, изгаряне на отпадъци, депа за отпадъци и др. Оценката за местно излагане се основава на емисиите на производителите и преработвателите на кадмий/кадмиев окис и включва прогнозираната регионална концентрация в околната среда. Оценката на регионалното и континентално излагане се основава на всички антропогенни емисии на кадмий, включително дифузните емисии и отразява концентрацията, достигната след 60 години на дифузни емисии. Настоящите концентрации на кадмий в околната среда (концентрации в заобикалящата среда) включват също естествения фон на кадмия (с геоложки произход или в резултат на естествени процеси) и кадмия, добавен в околната среда от човека в миналото (историческо замърсяване).

ОЦЕНКА НА РИСКОВЕТЕ

А.   Опазване на здравето на хората

Веществото не е изпитвано достатъчно за възможни невротоксични ефекти, особено върху мозъка на плода. Ще бъдат нужни допълнителни епидемиологични данни и изследвания за по-точно идентифициране на естеството на тези ефекти, характеристиката на излагането и механизма на действие на невротоксичността. Все пак тъй като веществото е определено като канцероген без експозиционен праг на въздействие, в общия случай то изисква мерки за контрол, независещи от допълнителни данни за токсичните ефекти при бременност.

Заключението на оценката на рисковете за

РАБОТНИЦИТЕ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения за остра токсичност като следствие от излагането чрез вдишване, което може да произтече от производството на кадмий, при сплави и спояване и при запояване и заваряване,

опасения за ефектите върху органите за възпроизводство като следствие от излагането чрез вдишване, произтичащо от производството на метала кадмий, производството и рециклирането на батерии, производството на багрила, при сплави и спояване,

опасения за дразнене на дихателните пътища, за токсичност при многократни дози за бъбреците и костите, за генотоксичност и за канцерогенност като следствие на излагането чрез вдишване, произтичащо от всички промишлени употреби, тъй като веществото се счита за канцероген без експозиционен праг на въздействие.

Заключението на оценката на рисковете за

ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения за остри ефекти върху дихателните пътища като следствие на излагането чрез вдишване, което може да произтече от използването на пръти за запояване, съдържащи кадмий (като стоки от вида „направи си сам“),

опасения за генотоксичност и канцерогенност независимо от начина на излагане, тъй като веществото се счита за канцероген без експозиционен праг на въздействие, произтичащо от носенето на (внесени) бижута и/или от използването на пръти за запояване, съдържащи кадмий (като стоки от вида „направи си сам“).

Заключението на оценката на рисковете за

ХОРА, ИЗЛОЖЕНИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ВЕЩЕСТВОТО ЧРЕЗ ОКОЛНАТА СРЕДА

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения от токсичност за дихателните пътища като следствие от излагането (главно чрез вдишване), което може да се случи в близост до някои точкови източници,

опасения от токсичност при многократни дози за бъбреците и костите като следствие от излагане от околната среда, случващо се при пушещи възрастни или/и с изчерпани резерви на желязо в организма или/и живеещи в близост до точкови източници,

опасения от генотоксичност и канцерогенност като следствие от излагането чрез околната среда, произтичащо от всички сценарии на излагане, тъй като веществото се счита за канцероген без експозиционен праг на въздействие.

Заключението на оценката на рисковете за

ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ (физикохимични свойства)

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и/или изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като предвид равнището на контрол при производството и използването, рисковете от физикохимичните свойства са ниски.

Б.   Околна среда

Заключението за оценката на рисковете за

ВОДНАТА ЕКОСИСТЕМА ВКЛЮЧИТЕЛНО УТАЕЧНИТЕ СРЕДИ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения за местната водна екосистема при 5 обекта/сценарии за производство на кадмий (метала кадмий: един обект) или преработка на кадмий (два обекта за производство на багрила, при метализация и сплави),

опасения за местната водна екосистема при един обект за рециклиране,

опасения за депо за отпадъци, което изпуска директно в повърхностни води с концентрация на кадмий от 50 μg/L,

опасения за води в Обединеното кралство и региона Валон в Белгия въз основа на средните регионални стойности на 90-ия процентил на измерената концентрация на кадмий в реките и езерата,

опасения за организмите, обитаващи утаечни среди, за сектора на метализация и сплави на кадмия,

опасения за организмите, обитаващи утаечни среди, при четири обекта (един за производство на метала кадмий, два за производство на багрила на основата на кадмий и един за рециклиране на кадмий) и при четири сценария за отпадъци (1 изгаряне на твърди битови отпадъци, 3 депа на твърди битови отпадъци) ако най-ниската регионална стойност на 10-ия процентил за регионите на ЕС (данни от Германия за три речни системи) от базата данни за летливи киселинни сулфиди се използва за корекция по отношение на бионаличността.

Заключението за оценката на рисковете за

ЗЕМНАТА ЕКОСИСТЕМА

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения от обектите за кадмиева метализация и производство на сплави,

опасения за един регион (Обединено кралство) въз основа на 90-ия процентил на измерените концентрации на кадмий в европейските почви.

Заключението за оценката на рисковете за

АТМОСФЕРАТА

Не е направено заключение, тъй като:

не е направена формална оценка на рисковете за атмосферата.

Заключението на оценката на рисковете за

МИКРООРГАНИЗМИТЕ В ПРЕЧИСТВАТЕЛНИТЕ СТАНЦИИ ЗА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения за пречиствателните станции на територията и извън обектите на промишлеността за метализация и сплави,

опасения за микроорганизмите в пречиствателната станция на един обект за рециклиране на никел-кадмиеви батерии, изхвърлящ своите отпадъчни води в пречиствателна станция извън територията на обекта.

Заключението за оценката на рисковете за

ВТОРИЧНО ОТРАВЯНЕ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради:

опасения за един регион (Обединено кралство) въз основа на 90-ия процентил на измерените концентрации на кадмий в европейските почви.

СТРАТЕГИЯ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКОВЕТЕ

за РАБОТНИЦИТЕ

По принцип се смята, че законодателството за защита на работниците, което понастоящем е в сила на равнището на Общността, по-специално Директива 2004/37/ЕО на Съвета (3) (за канцерогенните и мутагенните вещества), дава адекватна рамка за ограничаване на рисковете от веществата до необходимата степен и това законодателство ще продължи да се прилага.

По смисъла на тази рамка се препоръчва:

установяване на равнището на Общността на пределно допустими стойности на професионално излагане и пределно допустими биологични стойности за кадмий в съответствие, в зависимост от случая, с Директива 98/24/ЕО (4) или с Директива 2004/37/ЕО.

за ПОТРЕБИТЕЛИТЕ:

да се разгледат на равнище на Общността ограниченията за пускане на пазара и употреба в Директива 76/769/ЕО на Съвета (5) (Директива за ограниченията за пускане на пазара и употреба) за пръти за запояване и бижута, съдържащи кадмий и предназначени да влизат в досег с кожата.

за ХОРАТА, ИЗЛОЖЕНИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ВЕЩЕСТВОТО ЧРЕЗ ОКОЛНАТА СРЕДА

да се разгледа възможността за промяна на максимално допустимите количества на кадмий в хранителните продукти, определени в Регламент 1881/2006/ЕО за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните (6),

да се разгледа определянето на максимално допустимо количество на кадмий в смесите на тютюн/листата съгласно Директива 2001/37/ЕО на Съвета (7) (директивата за тютюневи изделия),

да се разгледа на равнище на Общността определянето на пределно допустими концентрации на кадмий в торовете, като се вземат предвид различните условия в цялата Общност.

ЧАСТ 2

CAS №: 1306-19-0

 

Einecs №: 215-146-2

Молекулна формула:

CdO

Наименование по Einecs:

Кадмиев окис

Наименование по IUPAC:

Кадмиев окис

Докладчик:

Белгия

Класификация (8):

Категория на канцерогенност 2; R45

Категория 3; R68

Категория 3; R62-63

T; R48/23/25

T+; R26

T+; R26

N; R50-53

Оценката на рисковете е основана на текущите практики, свързани със жизнения цикъл на веществото, произведено или внесено в Европейската общност, както е описано в оценката на рисковете, предадена на Комисията от докладващата държава-членка.

Въз основа на наличната информация, в оценката на рисковете е определено, че в Европейския съюз веществото се използва главно в производството на никел-кадмиеви батерии, но също и като изходен материал за широка гама от други кадмиеви съединения (основно багрила и стабилизатори). Кадмиевият окис може също да присъства като примес и излагането може да се случи по време на различни дейности, свързани с използването на материали на (не) желязна основа (напр. процеси на леене и топене (претопяване)). В професионално обкръжение, където кадмиевият окис се произвежда или използва, работниците могат да бъдат изложени на прахови частици или пари главно чрез вдишване. Кожното излагане може да последва при работа с метален прах/прахови частици на кадмиевия окис или при дейности за поддръжка. За населението, което не е заето в кадмиевата промишленост, излагането на кадмий (като цяло, а не специално на кадмиев окис) се случва основно чрез храни, заразени с кадмий. Пушенето на тютюн е важен допълнителен източник на излагане на кадмий (главно кадмиев окис) чрез вдишване.

Излагането на околната среда на кадмий се изчислява въз основа на всички известни настоящи антропогенни емисии на кадмий, т.е. кадмият който е изхвърлен от производителите и преработвателите на кадмий/кадмиев окис и кадмият от дифузни източници като торове, производство на стомана, изгаряне на нефт и каменни въглища, пътен трафик, изгаряне на отпадъци, депа за отпадъци и др. Оценката за местно излагане се основава на емисиите на производителите и преработвателите на кадмий/кадмиев окис и включва прогнозираната регионална концентрация в околната среда. Оценката на регионалното и континентално излагане се основава на всички антропогенни емисии на кадмий, включително дифузните емисии и отразява концентрацията, достигната след 60 години на дифузни емисии. Настоящите концентрации на кадмий в околната среда (концентрации в заобикалящата среда) включват също естествения фон на кадмия (с геоложки произход или в резултат на естествени процеси) и кадмия, добавен в околната среда от човека в миналото (историческо замърсяване).

ОЦЕНКА НА РИСКОВЕТЕ

А.   Опазване на здравето на хората

Веществото не е изпитвано достатъчно за възможни невротоксични ефекти, особено върху мозъка на плода. Ще бъдат нужни допълнителни епидемиологични данни и изследвания за по-точно идентифициране на естеството на тези ефекти, характеристиката на излагането и механизма на действие на невротоксичността. Все пак тъй като веществото е определено като канцероген без експозиционен праг на въздействие, в общия случай то изисква мерки за контрол, независещи от допълнителни данни за токсичните ефекти при бременност.

Заключението на оценката на рисковете за

РАБОТНИЦИТЕ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено, поради:

опасения за остра токсичност като следствие от излагането чрез вдишване, което може да произтече от производството на кадмиев окис,

опасения за ефектите върху органите за възпроизводство като следствие от излагането чрез вдишване, произтичащо от производството на кадмиев окис, производството и рециклирането на батерии и производството на багрила,

опасения за дразнене на дихателните пътища, за токсичност при многократни дози за бъбреците и костите, за генотоксичност и за канцерогенност в следствие на излагането чрез вдишване, произтичащо от всички промишлени употреби, тъй като веществото се счита за канцероген без експозиционен праг на въздействие.

Заключението на оценката на рисковете за

ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и/или изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат. Това заключение е направено, тъй като:

сред разгледаните сценарии в оценката на рисковете кадмиевият окис е използван единствено в производството на никел-кадмиеви батерии и в този случай излагането на потребителя се счита за несъществуващо или пренебрежимо малко.

Заключенията на оценката на рисковете за

ХОРА, ИЗЛОЖЕНИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ВЕЩЕСТВОТО ЧРЕЗ ОКОЛНАТА СРЕДА

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради наличието на:

опасения от токсичност за дихателните пътища като следствие от излагането (главно чрез вдишване), което може да се случи в близост до някои точкови източници,

опасения от токсичност при многократни дози за бъбреците и костите като следствие от излагане от околната среда, случващо се при пушещи възрастни или/и с изчерпани резерви на желязо в организма или/и живеещи в близост до точкови източници,

опасения от генотоксичност и канцерогенност като следствие от излагането чрез околната среда, произтичащо от всички сценарии, тъй като веществото се счита за канцероген без експозиционен праг на въздействие.

Заключението на оценката на рисковете за

ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ (физикохимични свойства)

е, че понастоящем няма нужда от допълнителна информация и/или изпитвания или от мерки за намаляване на рисковете извън онези, които се прилагат.

Това заключение е направено, тъй като:

предвид равнището на контрол при производството и използването, рисковете от физикохимичните свойства са ниски.

Б.   Околна среда

Заключението за оценката на рисковете за

ВОДНАТА ЕКОСИСТЕМА ВКЛЮЧИТЕЛНО УТАЕЧНИТЕ СРЕДИ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено поради наличието на:

опасения за местната водна екосистема при 5 обекта/сценарии за производство на кадмий (метала кадмий: един обект) или преработка на кадмий (два обекта за производство на багрила, при метализация и сплави),

опасения за местната водна екосистема при един обект за рециклиране,

опасения за депо за отпадъци, което изпуска директно в повърхностни води с концентрация на кадмий от 50 μg/L,

опасения за води в Обединеното кралство и региона Валон в Белгия въз основа на средните регионални стойности на 90-ия процентил на измерената концентрация на кадмий в реките и езерата,

опасения за организмите, обитаващи утаечни среди, за сектора на метализация и сплави на кадмия,

опасения за организмите, обитаващи утаечни среди, при четири обекта (един за производство на метала кадмий, два за производство на багрила на основата на кадмий и един за рециклиране на кадмий) и при четири сценария за отпадъци (1 изгаряне на твърди битови отпадъци, 3 депа на твърди битови отпадъци) ако най-ниската регионална стойност на 10-ия процентил за регионите на ЕС (данни от Германия за три речни системи) от базата данни за летливи киселинни сулфиди се използва за корекция по отношение на бионаличността.

Заключението за оценката на рисковете за

ЗЕМНАТА ЕКОСИСТЕМА

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено, поради:

опасения от обектите за кадмиева метализация и производство на сплави,

опасения за един регион (Обединено кралство) въз основа на 90-ия процентил на измерените концентрации на кадмий в европейските почви.

Заключението за оценката на рисковете за

АТМОСФЕРАТА

Не е направено заключение, тъй като: не е направена формална оценка на рисковете за атмосферата.

Заключението на оценката на рисковете за

МИКРООРГАНИЗМИТЕ В ПРЕЧИСТВАТЕЛНИТЕ СТАНЦИИ ЗА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено, поради:

опасения за пречиствателните станции на територията и извън обектите на промишлеността за метализация и сплави,

опасения за микроорганизмите в пречиствателната станция на един обект за рециклиране на никел-кадмиеви батерии, изхвърлящ своите отпадъчни води в пречиствателна станция извън територията на обекта.

Заключението за оценката на рисковете за

ВТОРИЧНО ОТРАВЯНЕ

е, че има нужда от специфични мерки за ограничаване на рисковете. Това заключение е направено, поради:

опасения за един регион (Обединено кралство) въз основа на 90-ия процентил на измерените концентрации на кадмий в европейските почви.

СТРАТЕГИЯ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКОВЕТЕ

за РАБОТНИЦИТЕ

По принцип се смята, че законодателството за защита на работниците, което понастоящем е в сила на равнището на Общността, по-специално Директива 2004/37/ЕО (3) (за канцерогенните и мутагенните вещества), дава адекватна рамка за ограничаване на рисковете от веществата до необходимата степен и това законодателство ще продължи да се прилага.

По смисъла на тази рамка се препоръчва:

установяване на равнището на Общността на пределно допустими стойности на професионално излагане и пределно допустими биологични стойности за кадмиевия окис в съответствие, в зависимост от случая, с Директива 98/24/ЕО (4) или с Директива 2004/37/ЕО.

за ХОРАТА, ИЗЛОЖЕНИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ВЕЩЕСТВОТО ЧРЕЗ ОКОЛНАТА СРЕДА

да се разгледа възможността за промяна на максимално допустимите количества на кадмиев окис в хранителните продукти, определени в Регламент 1881/2006/ЕО за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните (6),

да се разгледа определянето на максимално допустимо количество на кадмий в смесите на тютюн/листата съгласно Директива 2001/37/ЕО (7) (директивата за тютюневи изделия),

да се разгледа на равнище на Общността определянето на пределно допустими концентрации на кадмиев окис в торовете, като се вземат предвид различните условия в цялата Общност.


(1)  Класификацията на веществото е установена с Директива 2004/73/ЕО на Комисията от 29 април 2004 г. относно двадесет и девето адаптиране към техническия прогрес на Директива 67/548/ЕИО на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно класификацията, опаковането и етикетирането на опасни вещества (ОВ L 152, 30.4.2004 г., стр. 1 и поправки в ОВ L 216, 16.6.2004 г., стр. 3).

(2)  Подробният доклад за оценката на рисковете, както и резюме от него, може да бъде намерен на интернет адреса на Европейското бюро за химически вещества:

http://ecb.jrc.it/existing-substances/

(3)  ОВ L 158, 30.4.2004 г.

(4)  ОВ L 131, 5.5.1998 г., стр. 11.

(5)  ОВ L 262, 27.9.1976 г., стр. 201.

(6)  ОВ L 394, 20.12.2006 г., стр. 5.

(7)  ОВ L 194, 18.7.2001 г.

(8)  Класификацията на веществото е установена с Директива 2004/73/ЕО на Комисията от 29 април 2004 г. относно двадесет и девето адаптиране към техническия прогрес на Директива 67/548/ЕИО на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно класификацията, опаковането и етикетирането на опасни вещества (ОВ L 152, 30.4.2004 г., стр. 1 и поправки в ОВ L 216, 16.6.2004 г., стр. 3).