8.4.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 87/8


Публикация на заявка за регистрация по член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

(2008/C 87/07)

Тази публикация предоставя право на възражение в съответствие с член 7 от Регламент (EО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на тази публикация.

РЕЗЮМЕ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

„AIL BLANC DE LOMAGNE“

ЕО №: FR/PGI/005/0470/15.06.2005

ЗНП ( ) ЗГУ ( X )

Това резюме представя с информационна цел основните елементи на спецификацията на продукта.

1.   Отговорен отдел в държавата-членка:

Наименование:

Institut National de l'Origine et de la Qualité (I.N.A.O.)

Адрес:

51, rue d'Anjou

F-75008 Paris

Тел.

(33) 153 89 80 00

Факс

(33) 142 25 57 97

Е-mail:

info@inao.gouv.fr

2.   Група:

Наименование:

Association de Défense de l'ail blanc de Lomagne

Адрес:

Comité BGSO/Agropôle

Bât. Alphagro

BP 206

F-47931 Agen cedex 9

Тел.

(33) 553 77 22 70

Факс

(33) 553 77 22 79

Е-mail:

ailblancdelomagne@valorhea.fr

Състав:

Производители/преработватели ( X ) Други ( Х )

3.   Вид продукт:

Клас 1.6: „Плодове, зеленчуци и зърнени храни, непреработени или преработени“

4.   Спецификация:

(резюме на изискванията по член 4, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

4.1.   Наименование: „Ail blanc de Lomagne“

4.2.   Описание: Луковици с цвят бял до слонова кост, понякога с виолетова ивица, съставени от многобройни скилидки или луковички (от 8 до 12 според размера). „Аil blanc de Lomagne“ се отличава с големината и равномерността на луковичките си, които са с бежов до кремав цвят, понякога с виолетови ивици. Всяка скилидка е обвита с обвивка, състояща се от една единствена люспа. Групата скилидки, образуваща една луковица, е покрита с множество фини люспи.

Луковиците на „аil blanc de Lomagne“ се продават като „екстра“ или „първа“ категория, с някои ограничения за последната, между които е и това, че минималният диаметър на луковиците трябва да бъде 45 mm.

„Аil blanc de Lomagne“ се продава в сухо състояние, с традиционно представяне на пазара под формата на сплитка или кошница, в чували или щайги, или потребителски разфасовки тип „мрежичка“.

4.3.   Географска област: Дейностите, свързани с отглеждане, сушене, белене, изработване на традиционните форми на представяне на пазара и одобряване, се извършват в границите на географската област. При определяне на границите на географската област за ЗГУ се взема предвид следното:

историята на производството в областта,

разпространението на производството, въз основа на преброяване на производителите на ниво организации на производителите,

почвено-климатичната характеристика на местата, където чесънът се отглежда от много десетилетия.

Географската област обхваща 200 общини, разпределени в два департамента, както следва:

4.4.   Доказателство за произход: С цел идентификация на парцелите, производителят регистрира следните данни в регистъра за отглеждане: име на общината, площ, кадастрален номер, сорт, предшестваща култура.

В стоковата разписка за всяка доставена в станцията партида се посочва идентификацията на парцелите. След като се провери дали партидите отговарят на характеристиките на „ail blanc de Lomagne“, партидите „ЗГУ“ се идентифицират по специален начин и се опаковат отделно от другите партиди. Всяка опаковка (щайга или потребителска разфасовка) има уникална идентификация, осигуряваща нейната проследимост.

4.5.   Метод на производство:

На етапа на производство:

Всички дейности, свързани с производството, сушенето и беленето, се извършват в рамките на обозначената област.

При избора на семена производителят ползва списък на сортовете, който се разпространява ежегодно от дружеството, и извършва сеитба само със сертифицирани семена.

Разрешените за засаждане сортове се избират с оглед на два контролни сорта, произхождащи от популации с произход „Blanc de Lomagne“. Определени са прагове на приемливост за новите сортове, за да могат да бъдат сравнявани характеристиките им с тези на контролните сортове.

В Lomagne подходящите за отглеждане на чесън терени са със съдържание на глина над 20 %. Изключват се като неподходящи киселите почви с рH под 7,5. Чрез физико-химичен анализ на парцела се проверява дали почвените условия са подходящи за засаждане на културата.

За засаждане на културата производителят избира парцел, намиращ се в границите на географската област, на който не е бил отглеждан чесън през последните три сезона. Забранено е засаждането на чесън при предшестващи култури сорго, царевица, люцерна, други култури от семейство Allium или след като земята е била използвана като ливада.

Засяването се извършва от 15 октомври до 15 декември.

Всички фитосанитарни мерки се предприемат въз основа на наблюдения на парцела и/или наблюдения, извършени от технически лица върху референтни парцели, и/или въз основа на технически бюлетин. За да се подпомогне редуването на активните вещества, производителят извършва справка в регистъра за отглеждане относно проведените предишни мерки, както и в списъка на одобрените продукти за тази култура. На всеки две години се извършва диагностична проверка на оборудването за пръскане.

За определяне на наторяването производителят ползва почвен анализ на парцела, извършен преди не повече от три години. Внасянето на торове става на части и в ограничено количество, като се взема предвид вегетационната фаза на растенията.

За определяне на началото на прибиране на реколтата производителят взема предвид външните критерии за зрялост (пожълтяване на листата, омекване на кореновата шийка) и съотношението между теглото на луковицата и теглото на листата.

Сушенето на чесъна става по традиционния начин на пръчки или чрез динамична вентилация. Достигнатият етап на сушене се определя чрез проверка на загубата на тегло на чесъна: продължителността на сушене отговаря на 20 % до 30 % загуба на тегло спрямо първоначалното тегло на прибраните луковици.

След сушенето чесънът задължително се бели ръчно, за да се постигне задоволително ниво на белота на луковиците. Това включва премахване на потъмнелите, обезцветени или разкъсани външни люспи, като се запазва непокътната най-долната люспа. По време на беленето корените се отрязват ръчно до самото дъно на луковицата, като се внимава то да не бъде повредено.

След това чесънът може да бъде сортиран и одобрен в границите на обозначената област или в станцията, или в стопанството, както това е ставало и в миналото. Локализирането на тези дейности дава възможност да се гарантира и проследяването на продукта.

След като бъде одобрен, прибраният със стъблата чесън може да послужи за изработване на традиционни форми на представяне на „ail blanc de Lomagne“, например на снопчета, кошници или сплитки.

4.6.   Връзка:

Минала и настояща репутация:

По отношение на историята на производството, в сборник от 1868 г., съдържащ земеделски статистически данни за околностите на Castelsarrasin, се споменава икономическото значение на отглеждането на чесън за департамента Tarn-et-Garonne. От 1902 г. в община Beaumont-de-Lomagne има 80 хектара, засадени с чесън. Както сочат ежегодните земеделски статистически данни, отглеждането на чесън в Lomagne се е разраствало непрекъснато в течение на ХХ в.: 500 хектара през 1929 г., 2 810 хектара през 1980 г.

Още през 1936 г. създаването на фирма DURAN, както и появата на традиционни пазари, на които селяните са продавали излишната си продукция, говори за дългата история на търговията с чесън в Lomagne.

От началото на 60-те години на ХХ век започват да се организират многобройни прояви, свързани с чесъна: първият конкурс за най-хубавото снопче чесън е проведен през 1961 г. в Beaumont-de-Lomagne.

От 1994 г. в Beaumont-de-Lomagne по един ден в годината се посвещава на празника на чесъна.

От 1960 г. се провеждат и проучвания с цел подобряване на методите на производство. Резултатите от тези проучвания са представени по време на националните дни на чесъна, провеждани в Beaumont-de-Lomagne между 1966 г. и 1974 г.

Различните прояви, посветени на „ail blanc de Lomagne“, включително провежданите конкурси за традиционни форми на представяне, придават на отглеждането на чесън празничен и жизнерадостен характер и повишават репутацията на продукта.

Друга характеристика: запазване на традиционните умения

Производството на „ail blanc de Lomagne“ се характеризира с това, че запазва традиционните семейни умения, като например сушене на чесъна на пръчки, ръчно белене на чесъна и изработване на традиционни форми на представяне (сплитки, кошници или снопчета).

Традиционното сушене на пръчка се състои в това, че прибраният заедно с листата чесън се окачва върху пръчки на сухо, но проветриво място. Вятърът „Autan“ играе важна роля за естественото сушене на чесъна. Този топъл и сух вятър духа от Средиземно море. В Lomagne той е много силен, с което допринася да се съхрани традиционното сушене на пръчка.

Задължителното белене на ръка дава възможност да се получи продукт с безупречния външен вид, характерен за „ail blanc de Lomagne“: хомогенна, неразкъсана, бяла луковица с равномерно подрязани корени.

Липсата на твърда цветна дръжка позволява да се изработват типични за „ail blanc de Lomagne“ форми, като сплитки и снопчета. Тези традиционни форми се представят много често по време на проявите, посветени на „ail blanc de Lomagne“.

4.7.   Инспекционен орган:

Наименование:

Qualisud

Адрес:

BP 102 Agropole

F-47000 Agen

Тел.

(33) 558 06 15 21

Факс

(33) 558 75 13 36

Е-mail:

Qualisud@wanadoo.fr

Qualisud е сертифициращ орган, който е одобрен и акредитиран в съответствие със стандарт EN 45011.

4.8.   Етикетиране: Без да се засягат разпоредбите на други френски, общностни или международни законодателни актове, етикетите трябва да съдържат следната специфична за ЗГУ информация:

наименованието на продукта: „Ail blanc de Lomagne“,

логото „ЗГУ“ на Общността,

идентификационния номер на партидата.


(1)  OВ L 93, 31.3.2006 г., стp. 12.