52008DC0620

Доклад на комисията до Съвета и европейския парламент - Оценка на прилагането на Директива 98/8/ЕО относно пускането на пазара на биоциди (представена в съответствие с член 18, параграф 5 от директивата) и доклад за напредъка по работната програма, посочена в член 16, параграф 2 от същата директива /* COM/2008/0620 окончателен/2 */


[pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

Брюксел, 8.10.2008

COM(2008) 620 окончателен

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

Оценка на прилагането на Директива 98/8/ЕО относно пускането на пазара на биоциди (представена в съответствие с член 18, параграф 5 от директивата) и доклад за напредъка по работната програма, посочена в член 16, параграф 2 от същата директива

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

Оценка на прилагането на Директива 98/8/ЕО относно пускането на пазара на биоциди (представена в съответствие с член 18, параграф 5 от директивата) и доклад за напредъка по работната програма, посочена в член 16, параграф 2 от същата директива

1. Въведение

Директива 98/8/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, приета на 16 февруари 1998 г., регулира пускането на биоциди на пазара на ЕС. Тя установява хармонизираната система на Общността за разрешаване и пускане на биоциди на пазара, за взаимно признаване на разрешенията в Общността, както и за изготвяне на равнище Общност на списък на активните вещества, които могат да бъдат използвани в биоциди. Тя има за цел да осигури високо ниво на защита на здравето на човека и животните, както и на околната среда.

Наред с други мерки директивата прие 10-годишна работна програма за системна оценка на активните вещества, които се използват в биоцидите и които се предлагаха на пазара преди влизането ѝ в сила (14 май 2000 г.). През този 10 годишен период държавите-членки могат да продължат да прилагат своите структури за пускане на биоциди на пазара.

Преди влизането в сила на директивата много държави-членки не разполагаха с пълни законодателни режими за тези продукти. През последните осем години използваните активни вещества са описвани методично, като беше създадена програма за оценка на тези вещества. В резултат от прилагане на директивата бяха премахнати от употреба активни вещества, които се използват в незначителна степен, както и редица вещества, с вредно въздействие върху околната среда или здравето. Беше установен процес за оценка на активните вещества, със строга система за взаимен контрол. Значителният обем на работа постави основата за оценка през следващите години на оставащите активни вещества и за етапа на одобряване на продуктите през следващите десет години. Докладът набелязва редица разпоредби от директивата, на които трябва да бъде обърнато внимание при предстоящото преразглеждане на директивата.

2. Съдържание на доклада

Член 16, параграф 2 от директивата изисква от Комисията да представи пред Европейския парламент и Съвета доклад относно постигнатия напредък при програмата за преглед, най-късно две години преди нейното планирано приключване. Член 18, параграф 5 изисква от Комисията да изработи доклад за прилагането на директивата и по-специално за функционирането на опростените процедури, седем години след влизането ѝ в сила. В интерес на ефективността Комисията реши да представи своите констатации относно прилагането на директивата и за напредъка по програмата за преглед под формата на общ доклад.

За изготвянето на този доклад Комисията възложи извършването на проучване относно прилагането на директивата. Това проучване беше подготвено на базата на обширни консултации със заинтересованите страни. Освен това, предварително беше поръчано отделно изследване на специфични въпроси, свързани с продукти, обработвани с биоциди[1].

Заключенията на настоящия доклад се основават на факти и цифри от изисквания съгласно член 24 от директивата сборен доклад, изработен въз основа на предоставената от държавите-членки информация.

Целта на настоящия доклад е да информира другите институции на Общността, държавите-членки и обществеността относно прилагането на директивата и програмата за преглед по-специално за периода 14 май 2000 —1 март 2008 г. Следва да се отбележи обаче, че прилагането на значителна част от разпоредбите на директивата не е започнало. По-специално, към момента все още не са издадени разрешения за биоциди.

В доклада е включена информация за положението в десетте държави-членки, които се присъединиха към ЕС на 1 май 2004 г., но не е отразено положението в България и Румъния.

3. Прилагане на директивата – програма за преглед на активните въщества

След приемането на директивата, Комисията и държавите-членки стартираха работна програма с цел методично изследване на рисковете, свързани с активните вещества, които може да са разрешени за използване в биоцидите.

Програмата е предвидена в регламент на Комисията[2], който установява правилата за първия етап от прегледа на активните вещества. По време на този етап участниците в сектора на биоцидите трябваше да определят активните съставки, които се използват в тези продукти, и ако желаят да продължат да ги използват за целите на биоцидите, да ги обявят за оценка, като първоначално представят ограничени досиета с информация за веществата.

В края на тази задача беше приет друг регламент на Комисията[3] относно втория етап от програмата за преглед, създаващ списък на идентифицираните съществуващи активни вещества, график за оценяване на обявените вещества, списък на определените държави-членки, докладващи за първите два приоритетни списъка и разпоредби относно процедурните аспекти на програмата за преглед.

Впоследствие вторият регламент на Комисията беше изменен[4], с цел да бъдат определени държавите-членки, докладващи за оставащите два приоритетни списъка, както и да се уточнят някои други въпроси, възникнали в хода на прилагането, като възможността за даване на временни дерогации за активните вещества, които не са предвидени за оценяване, но използването на които се смята за важно за една или повече държави-членки.

Успоредно с развитието на регулаторната рамка за преглед на активните вещества, Комисията изработи и съгласува с държавите-членки значителен брой обстойни указания, достъпни за обществеността[5], за да подпомогне държавите-членки и сектора на биоцидите при изпълнение на техните задачи.

3.1. Постигнат до момента напредък, по програмата за преглед

В края на първия етап от програмата за преглед участниците в сектора на биоцидите бяха идентифицирали 964 вещества, които са активни съставки в биоцидите и които бяха на пазара преди 14 май 2000 г. От тях 416 активни вещества бяха обявени за оценяване в един или повече видове продукти. 548 (около 60%) от идентифицираните вещества не бяха подкрепени от държавите-членки и впоследствие на това до 1 септември 2006 г. отпаднаха от програмата. Въз основа на резултатите от посоченото в глава 2 изследване, се оценява, че тези вещества са били използвани само в 13 %—33 % от биоцидите на пазара. Някои от тези активни вещества вече не се използват в биоцидите, докато други не бяха подкрепени от държавите-членки поради неблагоприятния им токсичен профил. В някои случаи тези вещества бяха предназначени за ограничен пазар, което нямаше да позволи да се покрият разходите за оценката. Подготвителната работа за настоящия доклад не установи случаи, в които загубата на тези активни вещества е лишила потребителите от заместител или е довела до разпространяване на визираните вредни организми, но подобни рискове не могат да бъдат изключени напълно. От друга страна, изтеглянето от пазара на някои вещества с доказана висока токсичност е безспорен положителен ефект от програмата за преглед.

До 1 март 2008 г. половината от първоначално обявените комбинации активни вещества/вид продукт бяха изтеглени от програмата за преглед (виж фигура 1).

Фигура 1: Комбинации активни вещества/вид продукт, първоначално обявени и подкрепени от сектора на биоцидите[6]

[pic]

Това може да бъде обяснено с факта, че някои активни вещества бяха обявени, без сериозно намерение пълните им досиета да бъдат представени за оценка; други бяха обявени за прекалено много видове продукти, а за други, в хода на подготовката на досиета или на оценката стана ясно, че разходите ще надхвърлят първоначалните очаквания.

Тъй като финализирането на оценката на активните вещества започна наскоро, понастоящем в приложение І към директивата се изброяват само малък брой активни вещества. Приложение ІА съдържа едно одобрено активно вещество.

3.2. Продължаваща работа по програмата за преглед

Първоначалният график на програмата за преглед беше основан на допускането, че двете години между предаването на досието от участника и приемането на решение относно включване на активното вещество в положителния списък са достатъчно дълъг срок за приключване на оценката. На практика обаче това се оказа невъзможно, имайки предвид набелязаните от директивата срокове и тези, наложени от процедурните изисквания за мерките за прилагане. Досега оценката на никое активно вещество не е продължила по-малко от три години, като средният период за оценка изглежда се доближава до около четири-пет години.

Освен това следва да се отбележи, че регламентът за прегледа позволява друго лице да поеме ролята на участника, за подкрепа на активно вещество, за което лицата, извършили първоначалното обявяване, са оттеглили заявката си. В тези случаи на лицето, което поема ролята на участника, се дава нов срок, за да може да събере и представи пълно досие. Този процес дава втори шанс да се оцени и да се пусне на пазара активна съставка, но може да удължи времето, необходимо за прегледа до пет или повече години.

Редица фактори могат да бъдат отбелязани като причини за по-бавния от предвиденото темп на програмата за преглед: техническата сложност на работата; недостатъчните човешки ресурси; в някои случаи липса на опит с подготовката и оценката на досието; нуждата от разработване на подходящата методология за тестване и сценарии на експозиция, подходящи за широк спектър на прилагане; прекалено оптимистичния срок за прегледа, като се има предвид същественият брой на комбинации активни вещества/вид продукт, които бяха заявени впоследствие.

Като се отчита темпото на напредък по програмата за преглед досега, се смята, че последните решения относно оставащите активни вещества ще бъдат взети през 2014 г. В приложение 1 са изложен прогнозираните срокове за завършване на оставащата работа.

На последно място, трябва да се отбележи, че член 16, параграф 3 от директивата не уточнява конкретен времеви период за подготовката на досиетата на биоцидите след включването на активното вещество в приложение І или ІА, за подаване на заявлението за разрешение на продукта пред държавите-членки и за предоставяне, изменение или отказ на разрешения за продуктите въз основа на оценката на представените досиета. Този етап обаче е важен за хармонизиране и постигане на вътрешен пазар на биоциди и води до удължаване на времевите изисквания през преходния период.

4. Прилагане нA директиватA – опростени процедури

В допълнение към приложение І, обхващащо „стандартните“ активни вещества, положителният списък на директивата включва две допълнителни приложения —приложение ІА и ІБ. Приложение ІА е за активните вещества с нисък токсичен и екотоксичен профил, които следователно могат да бъдат използвани в биоциди с „нисък риск“. Приложение ІБ съдържа „основни вещества“ или „стоки“. Това са вещества, които по принцип не се предлагат като биоциди на пазара, но които въпреки това имат известно биоцидно действие.

4.1. Продукти с нисък риск

Възможността за въвеждане на облекчени изисквания за данните, съдържащи се в досиетата на биоцидите, и за по-кратки срокове за регистрация, както и за взаимно признаване предполага съществени ползи за дружествата, предлагащи биоциди на пазара.

За производителите на активни вещества обаче няма действителни предимства от включването на активно вещество в приложение ІА, вместо в приложение І. Това се дължи на факта, че за всички активни вещества първоначално се изисква едно и също количество информация. По-конкретно едни и същи изследвания трябва да бъдат извършени и представени за оценка на активни вещества, за които съществуват опасения, както и за тези, които по принцип се разглеждат като нискорискови. Едва след оценката се решава дали дадено активно вещество може да бъде включено в приложение ІА или в приложение І.

4.2. Основни вещества

Досега секторът на биоцидите или държавите-членки не са поискали включването на активно вещество в приложение ІБ. Изглежда, че съществуват много причини за това: въпреки че количеството данни, а следователно и разходите, необходими за събирането на досие за основно активно вещество, не се различават от тези, необходими за „редовно“ вещество, собствеността на тези данни не е защитена от директивата. Освен това, единственото предимство на тази опростена процедура, съгласно която не е необходимо разрешение или регистрация за пускането на пазара на продукти, съдържащи основни вещества, се неутрализира от забраната те да бъдат предлагани директно за целите на биоцидите.

4.3. Рамкови формулировки

Дадена рамкова формулировка съдържа спецификации за група биоциди, за които са характерни незначителни разлики по отношение на референтния продукт. Тъй като не се очаква първите разрешения за биоциди да бъдат издадени преди 2009 г., на практика все още не са създадени рамкови формулировки. Изглежда обаче, че редица държави-членки вече прилагат принципа на тази опростена процедура в своите действащи национални системи, като намаляват административните изисквания, когато заявление за разрешение се отнася до един и същи продукт в спектър от различни цветове. Посоченото в раздел 2 проучване заключава, че концепцията в основата на тази опростена процедура има потенциал да създаде истинска полза, но е необходимо по-голямо разяснение какво се включва в нея и как ще функционира.

5. Прилагане нA директиватA – други проблеми

5.1. Обхват на директивата

По време на прилагането, бяха повдигнати редица въпроси във връзка с точния обхват на прилагане на директивата. Един такъв въпрос, който трябва да бъде разрешен, се отнася до обработени продукти. Към момента в обхвата на директивата не попадат продукти, които са обработени с биоциди с цел защита от влошаване на качеството, които нямат външни биоцидни ефекти и не се предлагат на пазара като биоциди. Не съществува особен проблем, когато обработването с биоциди се извършва в рамките на ЕС, защото доставянето на биоциди на оператора, който обработва продуктите, се счита за пускане на пазара и подлежи на регулиране. Различен е обаче случаят, когато продуктите се обработват в трети страни и след това се внасят в ЕС (напр. обработено дърво или текстил). Възможно е те да са били третирани с вещества, които се считат за неприемливи за здравето на човека или за околната среда и са забранени или употребата им е силно ограничена в ЕС. Тази ситуация създава риск за здравето на човека и за околната среда и може да представлява дискриминация за европейския сектор на биоцидите.

Други въпроси относно обхвата се отнасят до точното разграничаване на продукти, които могат да се предмет и на други директиви на Общността (т.е. продукти на ветеринарната медицина, козметични продукти) или до това дали някои вещества, създадени на място, попадат в приложното поле на директивата или не. Съществува принципно съгласие, че активни вещества, които едновременно с това са храна или фураж (напр. пипер, използван като отблъскващо вещество, захар или сок, използвани като примка за капани), следва да бъдат изключени от директивата.

5.2. Защита на данните и обменна данните

Докато член 13 от директивата и няколко други от нейните разпоредби ясно насърчават кандидатите да си сътрудничат при събиране на необходимата информация за оценка на активните вещества или биоциди, тя не предвижда задължителен обмен на информацията, изисквана за целите на директивата. Вместо това собственикът на информацията може да реши, но не е задължен, да позволи на последващ кандидат да се позовава на информацията, която той е предал на компетентен орган, като му предостави „писмо за достъп“. Ако собственикът на информацията и другият кандидат не могат да постигнат съгласие, може да се наложи последният да повтори изследванията (особено нежелателно, когато се отнася до тестове с животни) или да напусне пазара до изтичане на всички съответни срокове за защита на информацията.

Към настоящия етап от програмата за преглед е изчислено, че при общо 472 досиета, представени в подкрепа на включването на комбинация активно вещество/вид продукт, около 25 % от тези досиета са били представени или от консорциум или от работна група на няколко предприятия или поне от две предприятия, които са обединили усилията си. В 10 % от тези случаи е представено повече от едно досие за една и съща комбинация активно вещество/вид продукт, което означава, че заинтересованите страни не са успели да постигнат съгласие за обмен на данни и са представили колективно досие.

Друг въпрос, които беше повдигнат многократно от участници в сектора на биоцидите, е относно дружества, които продължават да пускат на пазара активни вещества, които са в процес на оценяване по програмата за преглед, без те самите да са обявили тези вещества или да са допринесли за разходите, свързани с оценката (т.нар „паразити“)

5.3. Такси, наложени от държавите-членки

Член 25 от директивата предвижда, че държавите-членки отговарят за определянето на такси, които трябва да бъдат платени от лицата, които пускат или искат да пускат биоциди на пазара, с цел да се възстановят произтичащите от директивата административни разходи. В резултат на това системите и установените такси се различават значително в рамките на ЕС. Например таксата за оценка на активно вещество по отношение на един вид продукт (т.е. вид употреба) може да варира между 50 000 и 300 000 EUR. Методът на плащане също е възможно да се различава между държавите членки. Това създава неравнопоставеност между участниците в сектора на биоцидите, особено за участниците в програмата за преглед, които не могат да избират държавата-членка, която ще изследва тяхното досие на активно вещество.

5.4. Изисквания за данните

Съществените изисквания на директивата по отношение на изследванията на токсичността и екотоксичността гарантират високо ниво на защита на здравето на човека и животните, както и на околната среда. Тъй като обаче директивата не прави разграничение между активните вещества по отношение на изискванията за представените данни, се смята, че тези изисквания са прекалено високи за някои вещества, които по принцип се разглеждат като ниско рискови. Въпреки че директивата предвижда възможността за освобождаване от изисквания за предоставените данни, изглежда че този принцип не се прилага еднакво от държавите-членки. Това води до различни подходи и следователно до риск от неравнопоставено третиране.

5.5. Издаване на разрешение за продукт и взаимно признаване

Издаването на разрешение за продукт в държавите-членки, след включване на дадено активно вещество в приложение І или ІА, и процесът на взаимното признаване все още са в начален стадий. Въпреки това е създадена група за улесняване на взаимното признаване, в която участват държави-членки и заинтересовани лица, с цел улесняване на работата, свързана с етапа на разрешаване на продуктите, и предварителна подготовка за проблемите с взаимното признаване и по-специално с регистрацията.

6. Въздействие на директивата върху пазара и по-специално МСП

Въпреки че е рано да се оценява пълното въздействие на директивата върху пазара за биоциди, наблюдават се известни тенденции, които позволяват да се направят някои първоначални заключения.

Въз основа на представените в приложенията към Регламент (ЕО) № 2032/2003 на Комисията резултати от работата по идентифициране и обявяване на активните вещества, изглежда, че 60 % от активните вещества, използвани в биоциди преди 2000 г., не бяха подкрепени за оценка и трябваше да бъдат изтеглени от пазара считано от 1 септември 2006 г. Процентът на активни вещества, които ще изчезнат от пазара до края на програмата за преглед, ще бъде вероятно дори по-висок, като се има предвид, че за почти 50 % от първоначално обявените комбинации на активни вещества/вид продукт не беше представено досие. Част от тези вещества, които не бяха подкрепени от сектора на биоцидите (още от самото начало или на по-късен етап), явно вече не се използват или съществува малка вероятност да бъдат включени в положителния списък на директивата поради техния неблагоприятен токсичен профил.

Въпреки това, за редица вещества очевидно съществува финансова причина, поради която не бяха подкрепени за включване в списъка — очакваният профил не би покрил разходите за досието. В този контекст големите дружества са в по-добро положение от МСП.

Досега пред държавите-членки са подадени за оценка осем досиета в подкрепа на включването в списъка на нови активни вещества. От тях пет бяха приети като пълни. Смята се, че високите разходи и ресурсите, свързани с оценката на веществото съгласно директивата за биоцидите, могат да направят непривлекателни инвестициите в биоциди с нови активни вещества, с евентуално по-добри профили за здравето на човека или за околната среда, особено когато тези биоциди са предназначени за пазарни ниши. Понастоящем директивата предвижда, като единствен стимул за развитие на нови активни вещества, допълнителни пет години за защита на данните и възможността за временно разрешение на продуктите.

7. Въздействие на директивата върху околната среда и здравето на човека

За първи път директивата поставя рамка, позволяваща задълбочена оценка на активните вещества и биоцидите. Наличното знание и контрол върху биоцидите са значително подобрени в целия ЕС и по-специално в тези държави—членки, които нямаха съществуващи системи или където системите покриваха само част от всички биоциди. Като пряк резултат от идентифициране на веществата и започване на оценката на биоцидите, които бяха на пазара на ЕС, редица остарели продукти бяха премахнати, като по този начин се подобри нивото на знания за използваните химически елементи. Освен това някои активни вещества със силно вредни профили (стрихнин, съединения на арсеника, съединения на трибутилкалай или някои вещества, нарушаващи озоновия слой например) бяха изтеглени от пазара на биоциди на ЕС, което е безспорна полза за здравето и околната среда.

8. Заключения и предложения за преразглеждане на директивата

Директивата поставя основите на подобряване на равнището на предлаганата на гражданите на ЕС защита на околната среда и на общественото здраве по отношение на биоцидите. По време на петгодишните усилия преди действителното начало на прегледа на активните вещества през 2004 г., Комисията в сътрудничество с държавите-членки и сектора на биоцидите, извършиха опис на европейския пазар на биоциди и приеха структурирана процедура за оценка на съществуващите активни вещества. Въпреки че не е възможно да бъдат спазени първоначално набелязаните срокове за преглед на съществуващите активни вещества, отбелязаният напредък е подобен, ако не и по-голям, на други сходни регулаторни системи, като продуктите за растителна защита (Директива 91/414/ЕИО) или съществуващите химически вещества (Регламент (ЕО) № 793/93).

8.1. Бъдещето на програмата за преглед до 2010 г. и след това

Както се посочва в раздел 2.2, ясно е, че програмата за преглед няма да може да бъде финализирана до първоначално набелязаната дата, т.е. 14 май 2010 г., която също е датата, на която националните правила за пускане на пазара на биоциди престават да се прилагат. Да се позволи преходният период да изтече, преди да е приключила програмата по прегледа на активни вещества, би означавало хармонизираните правила на директивата за издаване на разрешения за продуктите да не могат да се прилагат за всички биоциди, които вече са на пазара. Ако нито хармонизираните, нито националните правила могат да бъдат прилагани, това ще създаде законова празнота по отношение на пускането на пазара на биоциди. Това може да има неблагоприятни последствия за общественото здраве (важни биоциди ще бъдат изтеглени от пазара) и ще има силно отрицателни ефекти върху всички дружества от сектора на биоцидите.

Поради тази причина настоящото съобщение е придружено от предложение за преразглеждане на директивата, с цел удължаване на програмата за преглед, на преходния период и на някои разпоредби относно защитата на данни, които са свързани с този допълнителен период от три години.

Това ще даде време за извършването на съществено преразглеждане на директивата и за определяне на подход за оставащите елементи от програмата за преглед, което ще гарантира навременното и ефективно приключване на работата.

8.2. Съществено преразглеждане на директивата

Предложение за съществено преразглеждане на директивата се очаква по-късно през 2008 г. То ще разглежда въпросите, повдигнати в раздели 4—6 от настоящия доклад.

Понастоящем Комисията разглежда спектър от мерки за справяне с констатираните проблеми, като:

- опростяване и адаптиране на обхвата на директивата;

- стъпаловиден подход към изискванията за данни, който ще вземе предвид пропорционалността;

- опростяване на правилата за защита на данните, включително въвеждането донякъде на задължителен обмен на данни;

- по-голяма хармонизация или координация на структурата на таксите;

- подобряване на опростените процедури;

- мерки за улесняване спазването на директивата от страна на МСП и мерки за насърчаване на иновациите;

- мерки за подобряване на вътрешния пазар за биоциди, включително засилване на взаимното признаване.

Приложение 1

Вид продукт | | Обявени | Все още налични | | Досието да се представи до | Първото решение се очаква до | Последното решение се очаква до | | Приложение I | | | | | | | | | | | | |2006 |2007 |2008 |2009 |2010 |2011 |2012 |2013 |2014 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Консерванти за дърво | |80 |40 | |28/03/2004 |12/01/2007 |29/08/2009 | |1 |2 |30 |7 | | | | | | |40 | |Отрови против гризачи (родентициди) | |17 |14 | | | | | | |2 |10 |2 | | | | | | |14 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Молускициди | |13 |0 | |30/04/2006 |13/02/2009 |1/10/2011 | | | | | | | | | | | |0 | |Инсектициди | |104 |61 | | | | | | | |5 |30 |20 |6 | | | | |61 | |Отблъскващи и привличащи препарати | |41 |19 | | | | | | | |3 |6 |5 |5 | | | | |19 | |Продукти против замърсяване | |46 |10 | | | | | | | |2 |5 |3 | | | | | |10 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Дезинфектанти | |87 |35 | |31/07/2007 |16/05/2010 |31/12/2012 | | | | | |5 |25 |5 | | | |35 | | | |163 |82 | | | | | | | | | |5 |25 |25 |27 | | |82 | | | |108 |50 | | | | | | | | | |5 |25 |20 | | | |50 | | | |105 |55 | | | | | | | | | |5 |25 |25 | | | |55 | | | |52 |21 | | | | | | | | | |5 |15 |1 | | | |21 | |Консерванти (течности за обработване вътрешността на контейнери и металообработващи течности) | |143 |47 | | | | | | | | | |5 |25 |17 | | | |47 | | | |104 |30 | | | | | | | | | |5 |25 | | | | |30 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Консерванти (за филми, тъкани, зидарство, течности, използвани в охлаждащи и обработващи системи) | |89 |45 | |31/10/2008 |17/08/2011 |3/04/2014 | | | | | | |4 |25 |16 | | |45 | | | |138 |69 | | | | | | | | | | |4 |25 |25 |15 | |69 | | | |94 |47 | | | | | | | | | | |4 |25 |18 | | |47 | | | |127 |64 | | | | | | | | | | |4 |25 |25 |10 | |64 | | | |118 |59 | | | | | | | | | | |4 |25 |25 |5 | |59 | |За унищожаване на птици | |2 |1 | | | | | | | | | | | |1 | | | |1 | |За унищожаване на риби | |3 |2 | | | | | | | | | | | |1 | | | |1 | |Консерванти за храни/фуражи | |25 |13 | | | | | | | | | | | |4 |9 | | |13 | |Балсамиращи течности | |24 |12 | | | | | | | | | | | |4 |8 | | |12 | |Контрол на други гръбначни | |4 |2 | | | | | | | | | | | |2 | | | |2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Общо | |1687 |777 | | | | | |1 |4 |50 |50 |63 |196 |230 |153 |30 | |777 | |

[1] Двете изследвания са достъпни на: http://ec.europa.eu/environment/biocides/study.htm

[2] Регламент (EО) № 1896/2000 на Комисията oт 7 септември 2000 година oтносно първата фаза на програмата, посочена в член 16, параграф 2 oт Директива 98/8/EО на Европейския парламент и на Съвета относно биоцидите (ОВ L 228, 8.9.2000 г., стр. 6)

[3] Регламент (EО) № 2032/2003 на Комисията от 4 ноември 2003 година относно втората фаза на 10-годишната работна програма, посочена в член 16, параграф 2 от Директива 98/8/EО на Европейския парламент и на Съвета относно пускането на пазара на биоциди, и за изменение на Регламент (EО) № 1896/2000

[4] С Регламенти (ЕО) № 1048/2005 и № 1849/2006 на Комисията Регламент № 2032/2003 беше отменен и заменен с Регламент (ЕО) № 1451/2007 на Комисията (главно с цел опростяване и консолидация).

[5] На разположение на: http://ec.europa.eu/environment/biocides/index.htm и http://ecb.jrc.it/biocides/

[6] Подреждането на видовете продукти във фигура 1 следва реда на оценяване. За веществата от 4-ти приоритетен списък (т.е. за вид продукти 7, 9, 10 — 12, 15, 17, 20, 22 и 23) се допуска, че 50 % от продуктите ще отпаднат, въз основа на опита от заявките, оценени като част от предишните приоритетни списъци.