52008DC0113

Съобщение на Комисията до Съвета и до Европейския Парламент относно иновационна и устойчива промишленост в областта на горското стопанство в ЕС - Принос към Стратегията на ЕС за растеж и заетост {SEC(2008) 262} /* COM/2008/0113 окончателен */


[pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

Брюксел, 27.2.2008

COM(2008) 113 окончателен

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно иновационна и устойчива промишленост в областта на горското стопанство в ЕС Принос към Стратегията на ЕС за растеж и заетост {SEC(2008) 262}

СЪДЪРЖАНИЕ

1. Въведение 3

2. Нови предизвикателства пред промишлеността в областта на горското стопанство в ЕС 3

3. Комплексен подход за повишаване на устойчивата конкурентоспособност на промишлеността в областта на горското стопанство в ЕС 7

3.1. Общи цели 7

3.2. Действия за подобряване на конкурентоспособността на промишлеността в областта на горското стопанство в ЕС 8

1. Въведение

Предприятията за производство на целулоза, хартия и хартиени опаковки, дървообработвателните предприятия , като дъскорезниците и производствата на плоскости от дървесни частици, имат основни суровини с общи характеристики: дървесина или отпадъци от хартия и дървесина. Поради това към тях се прилага понятието „промишленост в областта на горското стопанство“. Тази промишленост включва също и специализирани сектори като производството на изделия от корк и печатарството. Във веригата на стойността от гората до крайните продукти конкурентоспособността на междинните фази на производство подпомага другите етапи на производствения процес. Например, продукцията от конкурентоспособно горско стопанство увеличава конкурентоспособността на дървообработващата и на хартиената промишленост.

В промишлеността в областта на горското стопанство, където стойността на продукцията е 365 милиарда EUR, а добавената стойност - 120 милиарда EUR, има повече от 3 милиона работни места в 344 000 предприятия. Много елементи от промишлеността в областта на горското стопанство играят съществена роля за поддържането на устойчива заетост в селските райони.

Промишлеността в областта на горското стопанство на ЕС като цяло е конкурентоспособна и има много добри технически и търговски постижения. Секторите за целулоза и хартия, дървообработването и печатарството са световни лидери в много области. Независимо от това, секторът е изправен пред множество предизвикателства, по-специално по отношение на достъпа до суровини, на необходимостта от намаляване на емисиите на парникови газове, на иновациите, на търговията с продукти от горското стопанство и на информацията за тях. Освен това, за дървообработващия и за печатарския сектор особено голямо значение имат въпросите, свързани с малките и средните предприятия.

Настоящото съобщение относно конкурентоспособността, иновативността и устойчивостта на промишлеността в областта на горското стопанство е още една стъпка в прилагането на стратегията за индустриалната политика на ЕС, очертана в съобщението на Комисията от октомври 2005 г.[1], в която се оповестяват няколко секторни инициативи, включително съобщение за тази промишленост.

Предложените действия допълват Плана за действие за горите[2], приет от Комисията през юни 2006 г., и особено неговата цел за подобряване на конкурентоспособността на свързания с горското стопанство сектор в дългосрочен план. Те бяха предмет на обществено допитване и бяха разгледани от Консултативния комитет за политиката на Общността относно горското стопанство и промишлеността в областта на горското стопанство.

2. Нови предизвикателства пред промишлеността в областта на горското стопанство в ЕС

а) Достъп до суровини

Тъй като в промишлеността в областта на горското стопанство се използват големи количества дървесина, достъпността на тази суровина на конкурентна цена е определящ фактор за постиженията ѝ. Дървесината е най-големият разход за много от предприятията от този сектор. В производството на хартия повече от 30 % от общите разходи са за дървесина, в дъскорезниците тези разходи варират от 65 до 70 %. Следователно, изключително важно е да се насърчава снабдяването от източници от ЕС и да се избягват ограниченията за вноса на дървесина.

Дървесината - суровинната база на промишлеността в областта на горското стопанство - се възобновява чрез повторно засаждане и естествено възстановяване на горите. Налице е потенциал за увеличаване на снабдяването от източници от ЕС в рамките на устойчивото управление на горите[3]. Пазарите на дървесина трябва да работят ефективно и предлагането да се увеличава чрез активно участие, включително от страна на собствениците на гори. Същевременно, важно е да се улеснява търговията със суровини от дървесина, тъй като вносът на обла дървесина представлява около 10 % от общите доставки за промишлеността в областта на горското стопанство на ЕС.

При нарастващия натиск по отношение на първичните суровини, използването на рециклирани суровини непрекъснато нараства. Понастоящем, около половината от производството на хартия в ЕС се базира на рециклирана хартия, което представлява нарастване с 25 % в сравнение с 1998 г. Събирането на хартиени отпадъци и рециклирането на хартия, съчетани с повишена ефективност при преработката, са дали възможност за значително увеличаване на производството без използване на новодобита дървесина. Сътрудничеството между производителите на хартия, преработващите и рециклиращите предприятия, издателствата, печатниците и производителите на мастила и лепила[4] цели увеличаване на дела на рециклираната хартия, подобряване на качеството на събраните хартиени отпадъци и повишаване на степента, в която те могат да се рециклират. По-ефективното събиране, насърчавано от публичните власти, също ще засили развитието на икономически по-ефективни и безвредни за околната среда дейности и ще допринесе за укрепване на конкурентоспособността на ЕС в тази област. Много дървени плоскости, по-специално плоскостите от дървесни частици и плоскостите от дървесни влакна със средна плътност, могат да се произвеждат от дървесни отпадъци. Въпреки това, не се събират толкова отпадъци от дървесина, колкото от хартия, поради по-дългия срок на използване и по-безразборното изхвърляне на дървесината.

Освен това, нарастващото конкурентно търсене на дървесина като суровина следва да се вземе предвид в контекста на различните политики, такива като използването на дървесината за възобновяема енергия, потребностите на биоразнообразието, дейностите, свързани с отдиха и други социални функции По-специално, нарастващото търсене на възобновяема енергия продължава да засилва конкуренцията за на дървесина, особено в секторите за производство на дървесни плоскости и на целулоза. На увеличеното търсене не винаги се отговаря със съответно увеличено предлагане, и това води до по-високи цени. В отговор на Европейския съвет от март 2007 г., Комисията разглежда този въпрос в предложението си от 23 януари 2008 г. за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници[5]. В него напълно се приема, че биомасата се използва не само за производството на възобновяема енергия, но и за други цели, и се отправя апел към държавите-членки и към Комисията в националните планове за действие и при мониторинга и изготвянето на общите доклади да се обърне внимание на различните начини на нейното използване.

Незаконната сеч и свързаните с нея обработка и търговия с продукти от дървесина, като създават екологични и социални проблеми, като подбиват цените и формират лошо мнение за сектора, подриват законните предприятия, както и законните начини за препитание в областта на горското стопанство. Планът за действие на ЕС „Правоприлагане, управление и търговия в горския сектор“ (ПУТГС) подхожда към тези проблеми чрез мерки във връзка с търсенето и предлагането.

б) Въздействие на политиките в областта на изменението на климата

Устойчивата и ефективна политика за горите увеличава приноса им за намаляване на парниковите газове. Освен това, продуктите от хартия и дървесина създават допълнителна възможност за складиране на поглъщания от горите въглерод, a увеличеното рециклиране на хартия и дървесина, вместо депонирането им, удължава капацитета за задържане на въглерод на дървесните продукти.

Същевременно, политиките на ЕС по отношение на изменението на климата имат съществено отражение върху производството на целулоза, хартия и на някои плоскости от дървесни частици, заради енергоемкия производствен процес на тези продукти. Горивото и електроенергията съставляват между 13 и 18 % от производствените разходи за производството на целулоза и хартия в ЕС. Хартиените фабрики са големи потребители на енергия, докато фабриките за целулоза, получена по химичен път, могат да бъдат нетни производители на енергия. Около половината от използваната първична енергия се произвежда от тези предприятия от дървесна биомаса. В дъскорезниците и при производството на дървени плоскости също има голяма степен на самоосигуряване с топлинна енергия, въпреки че електричеството често идва от външни доставчици. Обратно, механичното производство на целулоза и хартия до голяма степен зависи от външни доставчици на електричество и газ. Неотдавнашното повишаване на техните цени се отрази значително върху тези производства.

Причините за по-високите ценови равнища включват по-високите първични разходи за гориво, необходимостта от участие в намаляването на емисиите на парникови газове и разработването на възобновяеми източници на енергия[6]. Високите разходи поставят предизвикателство пред конкурентоспособността на промишлеността и засилват необходимостта от по-нататъшна либерализация на пазара и от политики за енергийна ефективност, за да се превърне Европа в по-привлекателно място за инвестиране за сектора. Третият енергиен пакет[7] от септември 2007 г. за конкурентоспособен и ефикасен пазар на електричество и газ е важен принос за това.

Тъй като промишлеността в областта на горското стопанство е източник на значителни емисии на CO2, от нея ще се изисква да допринесе в голяма степен за ограничаването на изменението на климата. Промишлените предприятия в тази област трябва да постигнат високи екологични показатели и висока енергийна ефективност, без да намаляват конкурентоспособността си. Не е в интерес на Европейския съюз в бъдеще производството да се измести към страни с по-малко строги норми за емисиите („изместване на въглеродни емисии“), тъй като това ще има негативни екологични и икономически последици. Поради това, пакетът от мерки на Комисията за действия в областта на климата и възобновяемата енергия от 23 януари 2008 г.[8] признава особената ситуация на енергоемките производства и предлага подход към нея. В пакета се излагат ясни критерии за идентифициране на енергоемките производства, които са изложени на риска от изместване на емисиите. Комисията ще определи секторите или подсекторите, които попадат в тази категория; на тези сектори ще бъдат отпуснати безплатни квоти, чийто размер може да достигне до 100 % за най ефикасните техники. В този контекст, Комисията ще прецени дали промишлеността в областта на горското стопанство има право да бъде третирана по този начин. В светлината на международните преговори за глобално споразумение по отношение на изменението на климата за периода след 2012 г., Комисията ще оцени допълнително положението на енергоемките производства и може да предложи корекции, по-специално под формата на безплатни квоти или на включване на внесените продукти в схемата за търговия с емисии на Общността.

Секторни споразумения, базирани на специфични за дадено производство условия, могат да насърчат действията по намаляване на емисиите на международно ниво. Подобни секторни споразумения следва да водят до намаляване на емисиите в световен мащаб в необходимия за ефективна борба с изменението на климата размер и следва да могат да бъдат контролирани, проверявани, както и да бъдат предмет на задължаващи спогодби за прилагане.

Днес и още повече в бъдеще промишлеността в областта на горското стопанство ще играе важна роля като доставчик на топлинна енергия и на електричество, както и като производител на биогорива от дървесина, като допринася за по-ефективно използване на дървесината за производство както на енергия, така и на продукти на горското стопанство. Биогорива, както и химикали и други продукти на базата на дървесина, могат да се произвеждат в биорафинерии. Дейността на работната група по биорафинерии към технологичната платформа в сектора на горите е важна за определяне на ключовите проекти, от които има нужда в тази област. Промишлеността има необходимия опит, технологии и канали за доставка, така че да бъде част от решението за възобновяема енергия.

в) Иновации и научно-изследователска и развойна дейност

Увеличаването на инвестициите в научноизследователската и развойната дейност и новаторското използване на техническо и търговско ноу-хау са необходими елементи за по-нататъшното развитие на конкурентоспособността на промишлеността в областта на горското стопанство.

Технологичната платформа за сектора на горите (ТПСГ) е важен инструмент за съгласуване на усилията на индустрията, на Европейската комисия и на държавите-членки в областта на научните изследвания и следва да играе значителна роля в укрепването на иновационния капацитет на горския сектор. ТПСГ разработи План за стратегически научни изследвания, който има за цел да повиши конкурентоспособността на ЕС чрез разработване на иновационни продукти и услуги, както и чрез подобряване на ефективността на използване на суровините и енергията.

Целулозно-хартиената и дървообработващата промишленост са извлекли полза от техническите разработки в химическата промишленост. Подобно взаимодействие съществува и при машиностроителната промишленост и промишлеността за целулоза и хартия. Подобни изгодни клъстерни взаимоотношения трябва да бъдат запазени.

г) Търговия и сътрудничество с трети страни

Повечето сектори от промишлеността в областта на горското стопанство са изправени пред международна конкуренция. Постоянно нараства броят на производителите на целулоза, хартия и плоскости, на дървообработващите предприятия и на печатарските фирми, конкуриращи се на световния пазар. Предприятията по веригата на промишлеността в областта на горското стопанство се приспособяват към тази ситуация, като приемат стратегии за увеличаване на производителността и като инвестират в разработката на продукти, в иновации и в научни изследвания. Много дружества от ЕС са играчи на световните пазари.

Въпреки това, за продуктите от дървесина и хартия на ЕС все още липсва равнопоставеност при достъпа до пазари на трети страни като резултат от високи тарифни и нетарифни ограничения, налагани от някои търговски партньори.

д) Комуникации и информация

Търсенето на печатарска и на опаковъчна хартия непрекъснато расте в тясна връзка с нарастването на доходите на глава от населението. На много пазари производството на печатарска хартия и печатарството са изправени inter alia пред нарастващата конкуренция на електроните медии, което води до известен свръхкапацитет. Електронните и печатните продукти могат също да се допълват взаимно. Индустрията за хартиени опаковки се сблъсква с нарастваща конкуренция, предимно от страна на пластмасите.

Търсенето на продукти от дървесина на глава от населението в ЕС е много по-ниско, отколкото в Северна Америка или Япония, като основният фактор за това е, че жилищата с дървена конструкция са по-слабо разпространени в ЕС. Въпреки това съществува широко поле за растеж в тази област извън пределите на традиционните райони.

Съществува обща потребност да се подобри информацията за горите, за промишлеността в областта на горското стопанство и за качествата на продуктите на горското стопанство. Онези, които използват тези продукти в професионалната си дейност, както и обикновените потребители, трябва да бъдат информирани за икономическите, техническите и екологичните характеристики на дървесината - възобновяема, подлежаща на рециклиране суровина, която няма неблагоприятно въздействие върху климата.

3. Комплексен подход за повишаване на устойчивата конкурентоспособност на промишлеността в областта на горското стопанство в ЕС

3.1. Общи цели

В рамките на Индустриалната политика на ЕС и нейната Стратегия за устойчиво развитие, целящи създаването на по-добри рамкови условия за преработвателната промишленост, промишлеността в областта на горското стопанство е пример за сектор, който до голяма степен е в крак с развитието на политиките на ЕС. Тя постоянно се модернизира, като много добре прилага знанията и иновациите, за да затвърди своята жизнеспособност, като същевременно отвръща на предизвикателствата за конкурентоспособност.

Поради суровинната зависимост на промишлеността в областта на горите, поради ролята ѝ в ограничаването на изменението на климата и в снабдяването с енергия и поради високата ѝ енергоемкост, интегрираният пакет от мерки на Комисията за енергетиката и изменението на климата от 23 януари 2008 г. има пряко отношение към нея.

Така следните цели на политиката осигуряват съгласуван подход за укрепване на конкурентоспособността на промишлеността в областта на горите, като целите относно изменението на климата и енергетиката се включват в промишлената стратегия на сектора:

- Използване на компетентността в свързаните сектори и постоянно поддържане на високо ниво на иновации, научно-изследователска и развойна дейност.

- Допринасяне за устойчиво предлагане на енергия и насърчаване на устойчивото управление на горите.

- Насърчаване на устойчивото снабдяване със суровини при гарантиране на лоялна конкуренция.

- По-нататъшно подобряване на ефективността на използването на суровините.

- Улесняване на пълноценното участие на промишлеността в областта на горското стопанство на пазарите за възобновяеми източници на енергия, където тя да доставя топлинна енергия, електричество и произведени от дървесина биогорива.

3.2. Действия за подобряване на конкурентоспособността на промишлеността в областта на горското стопанство в ЕС

а) Достъп до суровини

- Необходимо е да се улесни устойчивото предлагане на дървесина за промишлеността в областта на горското стопанство, като се осигурява по-добро равновесие между търсене и предлагане. Предлагането на дървесина за промишлеността, както и за енергийния сектор, може да бъде повишено чрез активна политика за устойчиво управление на горите. За да се увеличи предлагането, трябва да се подобрят логистичните взаимоотношения между собственици на гори и промишлеността.

- Евентуалното несъответствие между търсене и предлагане би могло да се намали, ако общите горски площи и обемът на дървесината се увеличат още чрез залесяване, презалесяване и засилено мобилизиране.

- Необходимо е да се насърчава по-нататъшното развитие на пазара на рециклирана хартия и дървесина, включително допълнителното разширяване на участието на индустрията с цел увеличаване на употребата на рециклирана хартия и дървесина.

- Държавите-членки и промишлеността трябва да стимулират икономически ефективни решения за отделни системи за събиране на използвани продукти от хартия и дървесина.

- Важно е да се насърчава по-пълното ангажиране на промишлеността в намаляването на незаконната сеч и на свързаната с нея търговия с незаконни продукти от дървен материал[9]. Трябва да продължи насърчаването на устойчивото управление на горите, например като се използва сертифициране на управлението на горите или еквивалентни схеми и интегрирани процедури за контрол, които дават възможност на потребителите да избират с предимство продукти на горското стопанство с произход от устойчиво управлявани гори и от законни източници.

- Използването на горските ресурси за различни цели следва да бъде балансирано. В предложението на Комисията за насърчаване на възобновяемата енергия[10]напълно се признава, че биомасата се използва не само за производството на възобновяема енергия, но и за други цели, и затова се отправя апел към държавите-членки и към Комисията в националните планове за действие и при мониторинга и изготвянето на общите доклади да се обърне внимание на различните начини на нейното използване.

Действия 1. Държавите-членки, индустрията и собствениците на гори се насърчават, в рамките на националните програми за горите и подобни мерки, и в съответствие с Плана за действие за горите, да улесняват и стимулират залесяването, повторното залесяване и активното устойчиво управление на горите, за да допринесат за ограничаване на изменението на климата и за възстановяване на биоразнообразието, като същевременно увеличават предлагането на дървесина. 2. Консултативният комитет по горско стопанство и промишленост в областта на горското стопанство, като съгласува работата си с работната ad-hoc група за мобилизиране към Постоянния комитет по горите, ще проучи какви са допълнителните по отношение на мобилизирането решения за евентуалното несъответствие между търсенето и предлагането на дървесина. 3. Консултативният комитет за политиката на Общността относно горското стопанство и промишлеността в областта на горското стопанство ще следи развитието на пазарите и на системите за събиране на хартиени отпадъци, за да предостави съвет за по-нататъшно насърчаване и развитие на икономически ефикасни и качествени системи за събиране. 4. За да се увеличи равнището на събиране на отпадъци от дървесина, Комисията ще започне проучване, с което да определи възможните варианти за подобряване на процедурите за събиране и да стимулира последното сред потребители и производители. 5. Под егидата на Консултативния комитет по горско стопанство и промишленост в областта на горското стопанство ще бъде организирана кръгла маса с участието на представители на промишлеността, на вносители на дървен материал, на дистрибутори на продукти на горското стопанство и на други заинтересовани страни, за да се разработят в частния сектор допълнителни мерки в съответствие с плана за действие ПУГТС, такива като етични кодекси за прекратяване на търговията и използването на незаконно добит дървен материал и на продукти от такъв материал. 6. Промишлеността и собствениците на гори се насърчават да предприемат инициативи, които подпомагат предотвратяването на незаконната сеч и стимулират устойчивото управление на горите. Поощряват се техните инициативи в сферата на сертифицирането и в сходни схеми, както и в етикетирането. 7. Комисията и държавите-членки ще направят по-ясно прилагането на директивите за обществени поръчки за продукти от дървесина и хартия чрез обмен на идеи и опит във връзка с националните критерии за обществени поръчки за добит по законен и устойчив начин дървен материал. 8. Държавите-членки и Комисията се призовават да обърнат внимание на различните начини на използване на биомасата при разработването на националните планове за действие, както и в контекста на общия мониторинг и докладване по отношение на възобновяемата енергия. |

б) Политиките по отношение на изменението на климата и законодателството в областта на околната среда

- Горите и промишлеността в областта на горското стопанство имат стратегическа роля, която трябва да се засили, в ограничаването на промяната на климата

- Складирането на въглерода в продукти от добита дървесина може да разшири създавания от горите полезен ефект от улавянето на въглерода и следователно е необходимо да се развие ролята им в ограничаването на изменението на климата.

- Политиките в областта на изменението на климата и на системата за търговия с емисии оказват значително въздействие върху някои части на целулозно-хартиената промишленост. Подобни политики имат потенциал да стимулират иновациите и да отправят необходимите икономически сигнали за изграждане на нисковъглеродна и устойчива икономика по икономически възможно най-ефикасен начин, като същевременно осигуряват стимули за други големи страни – източници на емисии да разработят амбициозни мерки за намаляване на емисиите след 2012 г. Предложението на Комисията от 23 януари за преразглеждане на схемата на ЕС за търговия с емисии предвижда необходимите мерки, които понастоящем трябва да бъдат изготвени.

- Законодателството на Общността в областта на околната среда, което се прилага в промишлеността в областта на горското стопанство, трябва да се основава на принципа за устойчиво активно използване на горските ресурси и производствените процеси, основано на най-добрите налични техники, като същевременно оставя възможности за гъвкави решения.

- Директивата относно комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването (КПКЗ) и свързаните справочни документи са изиграли важна роля в разработването на мерки за предотвратяване и контрол на емисиите в промишлеността в областта на горското стопанство. Последователното прилагане на тази директива от държавите-членки е важен елемент за устойчиво производство в ЕС. В предложението на Комисията за директива за промишлените емисии, което обединява КПКЗ и свързаните с него секторни директиви, се обръща особено внимание на „най-добрите налични техники“ и на „най-новите техники“, които са от огромно значение за примиряването на устойчивостта и конкурентоспособността.

Действия 9. Ще бъдат разгледани предимствата и предизвикателствата, породени от предложението улавянето на въглерода в продукти от добита дървесина да се включи като допълнителен елемент в международните преговори по политиките за изменението на климата след 2012 г. 10. Комисията ще проучи, заедно със заинтересовани страни и с трети държави ролята на секторните споразумения, които следва да водят до намаляване на емисиите в световен мащаб в необходимия за ефективна борба с изменението на климата размер и които следва да могат да се контролират, проверяват и да са предмет на задължаващи спогодби за прилагане. Това ще включва най-добрите практики по отношение на методологиите за събиране на данни и ключови показатели за оценка на резултатите. 11. Комисията ще подготви мерките, изложени в нейния пакет за действие в областта на климата и възобновяемата енергия от 23 януари 2008 г. по отношение на енергоемките производства, по-специално определянето на секторите и подсекторите, засегнати от изместването на емисиите, както и съответните квоти. В този контекст, Комисията ще прецени дали промишлеността в областта на горското стопанство подлежи на такова третиране. В светлината на международните преговори за глобално споразумение по отношение на изменението на климата за периода след 2012 г., Комисията ще оценява допълнително положението на енергоемките промишлености и може да предложи корекции, по-специално под формата на безплатни квоти или на включване на вносните продукти в схемата за търговия с емисии на Общността. 12. При прегледа от страна на Комисията на справочните документи за целулоза и хартия, промишлеността ще бъде приканена да сътрудничи в обмена на информация. Необходимо е да се обърне внимание да се намерят гъвкави технически решения и да се улесни последователното им прилагане от държавите-членки. |

в) Иновации и научно-изследователска и развойна дейност

- Равнището на знанието, на иновациите и научно-изследователската и развойната дейност в промишлеността в областта на горското стопанство следва да бъде подобрено, също както и информацията за характеристиките на продуктите от дървесина.

- Планът за стратегически научни изследвания на Технологичната платформа за сектора на горите включва съгласуван подход за приоритети в научните изследвания, които обхващат цялата верига за формиране на стойност – от дървесината и вторичните суровини до производството в целулозно-хартиената промишленост и дървообработването.

- За сектора биха били от полза клъстерните подходи, които да улесняват тясното сътрудничество между бизнеса, научноизследователските общности и крайните потребители, да предлагат платформа за преодоляване на ресурсните ограничения, които се дължат на разпокъсаната структура на промишлеността и да допринасят за подобряване на потенциала на МСП за иновации и растеж.

- Потенциалът за растеж и заетост на тези промишлености предоставя специални възможности за развитие на по-слабо развитите, селските и отдалечените райони на ЕС, където често са съсредоточени много хора с подходящи специализирани умения.

Действия 13. Държавите-членки и промишлеността следва да вземат под внимание стратегическия план за научни изследвания в своите програми за научно-изследователска и развойна дейност и да включат разпоредби за образование и обучение в сектора на горското стопанство. 14. Пред промишлеността в областта на горското стопанство ще се разкрият възможности във връзка със Седмата рамкова програма на ЕС. По-конкретно, ще се насърчават методите за производство на биогорива и на химикали на биологична основа от дървесина, повишаването на ефективността чрез използване на нови и отпадъчни дървесни влакна и на масивна дървесина, както и разработването на продукти и процеси за пакетирането, за печатарството и за строителството. 15. Държавите-членки и регионите се насърчават да възприемат и разработват клъстерната идея, за да стимулират съществуващите и да създадат нови конкурентни взаимодействия в свързаната с горското стопанство верига за формиране на стойност, особено за МСП. Програмата за конкурентоспособност и иновации за транснационално клъстерно сътрудничество и развитие на клъстерни стратегии на секторно ниво може да подпомогне този процес. 16. Подкрепата чрез политиката за сближаване в периода 2007-2013 г. ще подпомогне подобряването на конкурентоспособността и устойчивостта на сектора, особено в най-слабо развитите райони на ЕС. Подкрепяните дейности ще включват например инвестиции в разработването на технологии за възобновяема енергия или подобряване на капацитета за научни изследвания и технологично развитие и за иновации. |

г) Търговия и сътрудничество с трети страни

- Достъпът до суровини и равнопоставеността във външната търговия са съществени елементи за осигуряване на подходящи рамка и условия, даващи възможност на дружествата в ЕС да бъдат конкурентноспособни в цял свят.

- Напредъкът по отношение на минималните международни изисквания в области като опазване на околната среда, здраве и безопасност би допринесъл за по-балансирана световна рамка за европейските участници.

- Стандартизацията улеснява търговията с продукти от дървесина и хартия. Съгласно директивата за строителните продукти[11], хармонизираните европейски стандарти за продукти дават възможност за справедливо оценяване в целия ЕС на техническите данни на строителните продукти, включително на тези от местна и вносна дървесина.

- Сътрудничеството с трети страни относно стандартите за строителни продукти от дървесина също е важно, особено с тези страни, в които нараства търсенето на висококачествени продукти от дървесина. Така тези трети страни също могат да признаят европейските стандарти.

Действия 17. Комисията ще продължи своите усилия за изработване и прилагане на стратегия за достъп до пазара, съгласувана с нейните цели за растеж и заетост и устойчиво развитие, за осигуряване на достъп до суровини в международен мащаб и за премахването на тарифните и нетарифните бариери. 18. Комисията ще започне диалог със заинтересувани трети страни, за да бъдат засегнати технически, регулативни и свързани с тях въпроси. |

д) Комуникации и информация

- Комуникацията и имиджът са важни фактори, които имат принос за конкурентоспособността на промишлеността в областта на горското стопанство. Равнището на познание за горските продукти и за промишлеността в областта на горското стопанство следва да бъде подобрено.

- Мерките за комуникация, подкрепяни и прилагани от промишления сектор, са от съществено значение за изтъкване на характеристиките на сектора на горското стопанство.

- Институциите от обществения сектор, университетите и промишлеността могат да допринесат за анализа и за изграждането на познания за тази промишленост.

Действия 19. Държавите-членки, регионалните органи, академичните и образователните институции ще бъдат приканени да сътрудничат в многонационални мрежи с цел проучване и проследяване на дългосрочните промени в промишлеността в областта на горското стопанство. |

[1] COM(2005) 474 окончателен

[2] COM(2006) 302 окончателен

[3] Както е формулирано на министерската конференция за опазване на горите в Европа, Резолюции от Лисабон и Виена относно устойчивото управление на горите.

[4] Европейска декларация относно рециклирането на хартия

[5] COM(2008) 19 окончателен

[6] COM(2006)841 окончателен

[7] COM(2007)528, COM(2007)529, COM(2007)530, COM(2007)531, COM(2007)532

[8] По-специално COM (2008) 16 окончателен

[9] .През юли 2007 г. производителите на картонени опаковки за напитки приеха Ангажимент от страна на цялата индустрия за постигане на 100 % пълна проследимост на дървесината, използвана в тяхното производство в цял свят.

[10] COM(2008)19 окончателен

[11] Директива 89/106/ЕИО