30.8.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 224/115


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Решение № 1720/2006/ЕО за създаване на Програма за действие за обучение през целия живот“

COM(2008) 61 окончателен — 2008/0025 (COD)

(2008/C 224/26)

На 6 март 2008 г. Съветът реши, в съответствие с член 262 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

„Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Решение № 1720/2006/ЕО за създаване на Програма за действие за обучение през целия живот“.

Специализирана секция „Заетост, социални въпроси и гражданство“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 7 май 2008 г. (докладчик: г-жа LE NOUAIL-MARLIÈRE).

На 445-ата си пленарна сесия, проведена на 28 и 29 май 2008 г. (заседание от 29 май 2008 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище с 80 гласа „за“ и 1 глас „против“.

1.   Заключения

1.1

Комитетът подкрепя инициативата на Комисията, одобрява настоящото предложение и препоръчва на Комисията да поеме ангажимента незабавно да информира Комитета за програмата и Европейския парламент за решенията, които тя взима съгласно измененото решение 1720/2006/CE, 9.1.а).

2.   Опростяване на процедурните правила в областта на разпределянето на субсидии в рамките на различните многогодишни програми

2.1

Настоящото предложение е част от пакет от четири предложения, с които се цели въвеждане на по-голяма гъвкавост в правилата за отпускане на неголеми субсидии, определени в рамките на четири многогодишни програми за периода 2007-2013 г.:

програмата „Младежта в действие“;

програмата „Култура“;

програмата „Европа за гражданите“;

и настоящата „Програма за действие за обучение през целия живот“.

2.2

Съгласно правилата за комитология, предвидени в член 202 от ДЕО, Съветът предоставя на Комисията, подпомагана от комитет на програмата под председателството на Комисията, в който влизат само представители на държавите-членки, някои правомощия за изпълнение на актове, приети съвместно с Европейския парламент по реда на процедурата за съвместно взимане на решения, а с Европейския парламент се провеждат консултации относно прилагането на тези законодателни актове, приети по реда на процедурата за съвместно взимане на решения. Комисията обаче отбелязва, че по времето, когато са водени преговори по четирите програми, намерението на законодателя е било процедурата по комитология („управленска процедура за гласуване с квалифицирано мнозинство“) да се прилага само по отношение на решенията за предоставяне на субсидии в значителен размер (над 1 000 000 EUR за многостранните проекти и мрежи) или за решения, които налагат деликатен политически избор (сътрудничество и политическа иновация).

2.3

Комисията пое ангажимента незабавно да информира комитета на програмата и Европейския парламент за всички свързани с подбора решения, за които не се прилага управленската процедура. Това междуинституционално споразумение беше предмет на декларация на Комисията до Съвета и Европейския парламент.

2.4

Това намерение на законодателя не беше отразено правилно в Решение 1720/2006/ЕО: за всички решения за подбор и разпределението на неголемите субсидии се прилагаше процедурата по консултиране, предвидена в рамките на комитологията.

2.5

Консултацията с комитета на програмата и Европейския парламент включва представяне на решенията за подбор за разглеждане от комитета на програмата, отчитане на неговите становища и запознаване на Парламента с тях, който следва да уведомява Комисията за своето съгласие. Тази процедура по консултиране и обмен на писмени отговори води до значителни забавяния при разпределянето на субсидиите и може да застраши реализацията на множество проекти и да намали значително ефикасността на годишните програми.

2.6

Комисията, комитетът на програмата и Европейският парламент досега намираха временни решения, за да съкратят сроковете за разглеждане на решенията на Комисията за подбор в областта на разпределянето на субсидиите.

2.7

Комисията обаче смята, че тези временни решения не могат да се използват в бъдеще и предлага да се изменят правилата, установени по време на изготвянето на тези програми. Това означава да се премахне задължението за прилагане на процедурата по консултиране при взимането на решения относно отпускането на неголеми субсидии и да се даде възможност на Комисията да взима решения относно отпускането на субсидии без помощта на Комитет, като я замести с обикновена процедура на информиране.

3.   Общи забележки

3.1

Тези предложения би следвало да дадат възможност за подобряване на функционирането на четирите многогодишни програми в областта на образованието, младежта и културата.

3.2

В своите предходни становища Комитетът насърчаваше Комисията да облекчи достъпа на организациите, които представят проекти, до програмите и субсидиите и да работи в по-тясна близост с държавите-членки, за да ги насърчи да се консултират с организациите при изготвянето на годишните насоки, да намалят сроковете за разпределяне и да не затрудняват осъществяването на проектите, по-специално посредством твърде дългите срокове, които понякога водят до това, че изготвените много преди осъществяването на проектите проучвания остаряват.

4.   Специфична забележка

Предвид изложението на мотивите (9), (11), (15) и (17) от настоящото решение, Комитетът заявява, че с оглед на прозрачността, доброто управление и информирането на обществеността е желателно Комисията още веднъж да заяви своя ангажимент незабавно да информира комитета на програмата и Европейския парламент за решенията, които тя взима по силата на измененото Решение 1720/2006/CE, 9.1а).

Комитетът препоръчва новият член 9.1.а) да се измени както следва: „… тя приема тези решения без съдействието на комитет и незабавно информира комитета на програмата и Европейския парламент“.

Той отбелязва, че Комисията не предлага добавянето на този текст, тъй като счита, че това би изменило предложението по начин, който не съответства напълно на правилата за комитология, предвидени в член 202 от ДЕО, и че тя се ангажира достатъчно с изложението на мотивите на настоящото решение.

Брюксел, 29 май 2008 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS