23.11.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 280/20


Публикация на заявление за изменение по член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 509/2006 на Съвета относно селскостопански и хранителни продукти с традиционно специфичен характер

(2007/C 280/10)

Тази публикация предоставя право на възражение в съответствие с член 9 от Регламент (ЕО) № 509/2006 на Съвета. Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 509/2006 НА СЪВЕТА

Заявление за изменение по член 11 и член 19, параграф 3

„PANELLETS“

ЕО №: ES/TSG/107/0018/29.10.2003

1.   Група-заявител

Наименование:

Federació Catalana de Patisseria

Адрес:

Avda Gaudí 28, 1o 2a

Тел.

(34) 93 34 80 90 47

Факс

(34) 93 436 28 46

E-mail:

2.   Държава-членка или трети държави

Испания

3.   Реквизит на спецификацията, за която се отнася изменението

Image

Наименование на продукта

Image

Запазване на наименованието (член 13, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 509/2006)

Х

Описание и метод на производство

Х

Описание на продукта

Х

Други: Изменение на минималните изисквания и процедури за проверка на специфичните характеристики

4.   Вид на изменението/ята

Х

Изменение на спецификацията на регистрирания ХТСХ

Image

Временно изменение на спецификацията вследствие въвеждането на задължителни санитарни или фитосанитарни мерки от органите на публичната власт (член 11, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 509/2006) (въвеждането на мерките трябва да се докаже)

5.   Изменения

5.1.   Описание и метод на производство

Съществуват много повече разновидности на този типичен продукт, отколкото е описано в първоначално предоставената на Комисията спецификация, като многообразните местни методи на производство обогатяват продукта.

Panellets, произведени от обикновен марципан

Списъкът на описаните panellets не е изчерпателен: описанията на различните видове panellets са дадени с информативна цел: всеки сладкар придава на продукта своя собствен стил, като едновременно с това спазва основните определящи характеристики по отношение на съставките и вкуса на продукта.

Кокосови рanellets

Текстът „яйчени белтъци“ се заменя с „яйца“

Лешникови рanellets

Текстът „яйчени белтъци“ се заменя с „яйца“

Panellets, произведени от грубо смлян марципан

Текстът „яйчени белтъци“ се заменя с „яйца“

Замяната на яйчените белтъци с цели яйца, със или без добавяне на вода, се дължи на това, че след публикуването на регламента за panellets в Официален вестник на Европейския съюз много сладкари обявиха, че според техния опит използването на яйчени белтъци прави panellets изключително сухи.

Това не се случва при използването на цели яйца (белтъци и жълтъци), тъй като жълтъкът, освен че подобрява вкуса на продукта, запазва влажността; резултатът са panellets с по-правилна форма и с външен вид, който отговаря в по-висока степен на очакванията на клиентите за този вид продукти. Освен това олиото, което се съдържа в бадемите, използвани за производството на марципановата маса или за различните видове panellets, може да доведе до голямо омекване на масата (в зависимост от маслеността на бадемите, техния сорт, възраст, реколта и т.н.) Добавянето на цели яйца (белтъци и жълтъци) неутрализира този ефект, придавайки по-голяма твърдост на продукта.

5.2.   Описание на продукта

Физични и химични характеристики:

 

Забранява се единствено добавянето на изкуствени оцветители и следователно добавянето на естествени оцветители е разрешено. Касае се за грешка поради пропуск и считаме, че това изменение не представлява пречка, тъй като не се отразява нито на качеството, нито на традиционния характер на този ръчно изработен продукт. Различни проучвания показаха, че приемането на даден продукт от потребителите зависи до голяма степен от неговия външен вид и следователно и от цвета му. Това е основната причина за използването на оцветители в хранителните продукти. Оцветителите не подобряват качеството на продукта по отношение на годността или на хранителната стойност, а се добавят, за да подобрят външния му вид и да го направят по-привлекателен или за да възстановят загубата на цвят, която се наблюдава по време на процеса на производство. Понеже panellets са ръчно изработени продукти, при тях се наблюдават по-големи различия във външния вид отколкото при промишлено изработените продукти. Поради това, сладкарите считат за абсолютно необходимо добавянето на естествени оцветители, характерни за плодовете и зеленчуците, за да се възстанови загубеният или измененият по време на производствения процес цвят, но не и използването на изкуствени оцветители, които биха навредили на качеството на продукта.

5.3.   Минимални изисквания и процедури за проверка на специфичните характеристики

Заличаване на прилагателното „ежедневно“ от производствената документация

Заличаването на прилагателното за време „ежедневно“ от производствената документация на panellets е оправдано, тъй като производството на panellets се извършва на два последователни и точно определени етапа. През първия етап се произвежда обикновения или финия марципан. Този етап може да продължи един или няколко дни, в зависимост от обема на продукцията на съответния сладкар. Впоследствие започва вторият етап, в който се произвеждат различните видове panellets. Следователно според сладкарите няма смисъл да се говори за ежедневно регистриране на производството на panellets, тъй като въпреки че крайният продукт са panellets, тяхното производство започва един или дори няколко дена преди това с добиването на обикновения марципан.

АКТУАЛИЗИРАНА СПЕЦИФИКАЦИЯ НА ПРОДУКТА

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 509/2006 НА СЪВЕТА

„PANELLETS“

ЕО №: ES/TSG/107/0018/29.10.2003

1.   Отговорен отдел в държавата-членка:

Наименование:

Subdirección General de Sistemas de Calidad Diferenciada. Dirección General de Alimentación. Secretaría General de Agricultura y Alimentación del Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación.

Адрес:

Paseo Infanta Isabel, 1

E-28071 Madrid

Тел.

(34) 913 47 53 97 — (34) 913 47 52 98

Факс

(34) 913 47 54 10 — (34) 913 47 51 70

E-mail:

sgcaproagro@mapya.es

2.   Група-заявител:

Наименование:

Federació Catalana de Pastisseria

Адрес:

Avda Gaudí 28, 1o, 2a

E-08025 Barcelone

Тел.

(34) 93 348 09 47

Факс

(34) 93 436 28 46

E-mail:

Състав:

Производители/преработватели ( X ) Други ( )

3.   Вид продукт:

Категория 2.3: Сладкарски изделия, хляб, пасти, кексове, бисквити и други тестени изделия.

4.   Описание на спецификацията на продукта:

4.1.   Наименование: „Panellets“

4.2.   Описание и метод на производство: Panellets са малки пастички с различни форми, направени основно от марципан и допълнителни съставки, които придават на продукта характерния за него вкус и аромат.

Съществува голямо разнообразие от рanellets, които се произвеждат от три различни вида марципан: обикновен марципан, грубо смлян марципан и фин марципан.

Във видовете рanellets с плодове към марципановата маса могат да се добавят плодови заготовки (захаросани плодове, конфитюри), като вкусът може да се подсили чрез прибавянето на ароматизиращи вещества. При всички случаи е забранено прибавянето на нишесте (от картофи или сладки картофи), ябълки, консерванти и изкуствени оцветители.

PANELLETS, ПРОИЗВЕДЕНИ ОТ ОБИКНОВЕН МАРЦИПАН

По-долу са описани най-често срещаните видове panellets, като този списък не е изчерпателен: описанията на различните видове panellets са дадени само с информативна цел: всеки сладкар придава на продукта своя собствен стил, като се придържа към основните определящи характеристики по отношение на съставките и вкуса.

Приготвя се марципанова маса, като към всеки килограм обелени и много фино смлени бадеми се прибавят 1 kg захар и цяло яйце, като при необходимост се добавя вода; омесва се добре и се оставя да престои около 24 часа, докато стане хомогенна маса. След това се оформя и се прибавят различните ароматизиращи вещества. Процентното съдържание на бадемите може да бъде над указаната стойност. Най-често срещаните видове panellets са:

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавят 10 g настъргана лимонова кора. Масата се разделя на порции от приблизително 20 g, които се овалват в овлажнени с яйце ядки от пиния и се оформят на топчета. След това отново се намазват с яйце. Пекат се на фурна при температура между 280 °C и 290 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

Златисто кафяв

Консистенция

Препечена коричка

Аромат

На ядки от пиния и лимон

Вкус

Ядки от пиния и марципан от бадеми

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавят 10 g настъргана лимонова кора. Масата се разделя на порции от приблизително 20 g, които се овалват в овлажнени с яйце смлени бадеми и се оформят в продълговата, леко заоблена форма. След това отново се намазват с яйце. Пекат се на фурна при температура между 260 °C и 270 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

Златисто кафяв

Консистенция

Мека вътрешност

Аромат

На ванилия

Вкус

Захаросани печени бадеми

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавят 150 g настърган кокосов орех, 150 g пудра захар и 100 g яйца. Приготвят се порции от приблизително 25 g във форма на малки неправилни островърхи скалички. Пекат се на фурна при температура между 260 °C и 270 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

Фламбе

Консистенция

Фина препечена коричка и мека вътрешност

Аромат

На кокосов орех

Вкус

Кокосов орех и бадеми

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавят 150 g фино смлени, печени лешници, 150 g пудра захар и 100 g яйца. Масата се разделя на порции от приблизително 22 g във формата на топчета, които се овалват в кристална захар. В средата на всяко топче се поставя един лешник. Пекат се на фурна при температура между 240 °C и 250 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

Кафяв

Консистенция

Поръсена със захар повърхност

Аромат

На лешници

Вкус

Лешници и марципан от бадеми

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавят 200 g фино настъргана, захаросана портокалова кора. Масата се разделя на порции от приблизително 26 g с удължена форма, които се овалват в кристална захар. Пекат се на фурна при температура между 240 °C и 250 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

Оранжев

Консистенция

Захаросана коричка и мека вътрешност

Аромат

На портокал

Вкус

Портокал и бадеми

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавят 10 g настъргана лимонова кора и два жълтъка. Масата се разделя на порции от приблизително 26 g и се оформят топчета, които се овалват в кристална захар. Пекат се при температура между 240 °C и 250 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

Светло жълт

Консистенция

Хрупкава повърхност заради захарта, в която са оваляни и мека вътрешност с малки парченца лимон

Аромат

На лимон

Вкус

Лимон и бадеми

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавят 150 g светъл жълтъчен крем и 1 g ванилия. Масата се разделя на порции от приблизително 26 g и се оформят топчета, които обилно се овалват в пудра захар. Пекат се на фурна при температура между 220 °C и 230 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

Светло жълт

Консистенция

Мека

Аромат

На яйца и бадеми

Вкус

Яйца и бадеми

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавят 8 g смляно кафе и карамелизирана захар, за да получи желания цвят. Масата се разделя на порции от приблизително 26 g с удължена форма, които се овалват в пудра захар. Пекат се на фурна при температура между 220 °C и 230 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

Тъмно кафяв

Консистенция

Препечена коричка и мека вътрешност

Аромат

На кафе

Вкус

Кафе и бадеми

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавя подходящо количество конфитюр от ягоди и едно яйце. Масата се разделя на порции от приблизително 26 g и се оформят топчета, които се овалват в пудра захар. Пекат се на фурна при температура между 220 °C и 230 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

На ягода

Консистенция

Мека

Аромат

На ягода

Вкус

Ягоди и бадеми

Към всеки килограм обикновен марципан се прибавя 300 g конфитюр от захаросани кестени. Масата се разделя на порции от приблизително 22 g и се оформят топчета, които се овалват в пудра захар. Пекат се на фурна при температура между 220 °C и 230 °C.

Органолептични характеристики

Цвят

Светло кафяв

Консистенция

Мека

Аромат

На кестени и бадеми

Вкус

Кестени и бадеми

PANELLETS, ПРОИЗВЕДЕНИ ОТ ГРУБО СМЛЯН МАРЦИПАН

Към всеки килограм обикновен марципан (произведен както е описано по-горе) се прибавят 150 g фино смлени бадеми и яйца до постигане на желаната консистенция. Приготвят се порции от по 26 g, които могат да имат различна форма. Традиционни форми са: кестен, гъба, дървена обувка и ленти, пълнени със захаросани плодове и дюли.

PANELLETS, ПРОИЗВЕДЕНИ ОТ ФИН МАРЦИПАН

1 300 g захар се загрява с 400 g вода и 6 g тригия до точката на кипене (118 °C). Прибавят се 1 kg фино смлени бадеми и 200 g гликоза. Масата се оставя да престои 24 часа. След това се рафинира и е готова за използване.

Масата фин марципан се разделя на порции от приблизително 18 g и се оформят кестени, които се потапят в шоколадова глазура.

Органолептични характеристики

Цвят

Кафяв

Консистенция

Коричка отвън и мека вътрешност

Аромат

На шоколад

Вкус

Шоколад и бадеми

Масата фин марципан се разточва с набраздена точилка. Пълни се с жълтъчен крем, навива се и се разрязва на парчета от приблизително 30 g. Парчетата се желират, поливат се със сироп и се покриват с глазура.

Органолептични характеристики

Цвят

Бяла захарна глазура

Консистенция

Мека

Аромат

На яйчен жълтък

Вкус

Яйчен жълтък и марципан

4.3.   Традиционен характер: Каталонската литература от XVIII век свидетелства, че вече по това време по улиците на стария град на Барселона всяка година се е чествал празникът на кестените и на panellets, които са се консумирали, а и до днес продължават да се консумират, на празника на Вси светии, заедно с кестени и сладко вино. На този празник са се излагали големи подноси, на които panellets с различна форма и от различни видове са били подредени като картини и живописни фигури. На празника през 1796 г. вече е имало двеста щанда, на които заедно с други продукти са се излагали panellets, които са се разигравали на лотария между хората. Този поддържан предимно от сладкарите обичай да се разиграват на лотария panellets, се е разпространил в различни по-големи населени места.

Хората носели кошници с panellets в църквата, за да ги благословят свещениците. След това заедно ги изяждали на място под формата на общ литургичен акт.

За да се получи представа за броя на консумираните panellets в Барселона, е достатъчно да се каже, че през 1920 г. Forn de Sant Jaume (една от най-престижните сладкарници в Барселона) е закупила 1 000 kg обелени ядки от пиния само за производството на panellets с ядки от пиния. Според сведенията на Gremio provincial de Pastelería y Confitería de Barcelona (Местното сдружение на хлебарите и сладкарите в Барселона) през есента на 1999 г. в Барселона и региона са били консумирани приблизително 600 000 kg panellets, като най-предпочитани са били panellets с ядки от пиния (50 % от консумацията), следвани от бадемовите panellets (15 %).

Освен това, от етнографска гледна точка, panellets, както и другите сладкарски изделия, които по традиция се консумират на определени празници, имат сакрален характер.

4.4.   Описание на продукта: Органолептични характеристики: тъй като различните видове panellets имат различни органолептични характеристики (цвят, вкус, аромат и консистенция), тези характеристики са описани поотделно във всеки от предходните параграфи.

Физични и химични характеристики: различните panellets съдържат различни съставки, в зависимост от вида на използвания марципан (обикновен, грубо смлян или фин) и от техния вид. При всички случаи обаче е забранено използването на картофи, сладки картофи, ябълки, консерванти и изкуствени оцветители.

Микробиологични характеристики: микробиологичните критерии, които трябва да се спазват, са установени в съответните санитарни разпоредби за продукти от този вид (Директива 93/43/ЕИО на Съвета от 14 юни 1993 година относно хигиената на храните).

Представяне: рanellets се продават основно на дребно, в насипно състояние, в сладкарници и други магазини. Когато panellets се продават опаковани, кутиите, в които са опаковани, трябва да са етикетирани в съответствие с действащото законодателство.

4.5.   Минимални изисквания и процедура за проверка на специфичните характеристики: Panellets, регистрирани като „храна с традиционно специфичен характер“, притежават определени характеристики, които ги отличават от останалите panellets. Така при производството на обикновен марципан се използват само изсушени, обелени бадеми, захар и яйца и прибавянето на нишесте (от картофи или сладки картофи), ябълки, консерванти и изкуствени оцветители е забранено.

Трябва да се извършват следните проверки: проверка на органолептичните характеристики; отсъствие на нишесте (чрез тест с разтвор от I2), на консерванти (сорбинова киселина/сорбат, бензоена киселина/бензоат) и на изкуствени оцветители (чрез високоефективна течна хроматография), и отсъствие на ябълки (чрез определяне на разтворимите растителни влакна по химичен начин). При видовете panellets, които не съдържат плодове, тези проверки се извършват върху крайния продукт, докато при видовете, които съдържат плодове, проверките се извършват върху марципановата маса.

Посочените проверки трябва да се извършват от органите за сертификация „Mesa Veritas Español“, както и от други органи, които осигуряват спазването на стандарта EN-45011. Органите за сертификация проверяват системата за контрол на производителя и характеристиките на продукта. Тези органи освен това периодично извършват последващи инспекции.

Органите за сертификация проверяват условията на производство и характеристиките на крайния продукт. Те издават първоначален сертификат на заинтересованите предприятия — производители на panellets, които за тази цел трябва да подадат писмено заявление до един от оправомощените органи за сертификация, задължавайки се да спазват съдържащите се в спецификацията на продукта изисквания и да извършват проверките, които гарантират тяхното спазване.

Сладкарите/производителите трябва да съхраняват писмени документи, в които са описани условията на производство и характеристиките на крайния продукт. Освен това те трябва да документират производството на panellets.

След като бъде издаден сертификатът за съответствие, органите за сертификация периодично извършват последващи проверки и проверки за потвърждаване, в съответствие със сезонния характер на продукта и с обема на продукцията на всяко производствено предприятие. Спазването на спецификацията на продукта се контролира чрез инспектиране на системата за контрол на производителя, проверка на представените от предприятието документи и чрез проверки на случаен принцип по време на производствения процес.

5.   Заявление за регистрация в съответствие с член 13, параграф 2: Не