19.4.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 85/9


Публикация на заявление по член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета за защита на географските указания и наименования за произход на селскостопанските продукти и храни

(2007/C 85/03)

Тази публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета. Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на тази публикация.

РЕЗЮМЕ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

„PECORINO DI FILIANO“

ЕО №: IT/PDO/005/0279/25.02.2003

ЗНП (X) ЗГУ ( )

Това резюме представя с информационна цел основните елементи на спецификацията на продукта.

1.   Отговорен отдел в държавата-членка:

Име:

Ministero delle Politiche Agricole e Forestali

Адрес:

Via XX Settembre, 20

I-00187 Roma

Тел.:

(39) 06 481 99 68

Факс:

(39) 06 42 01 31 26

Е-mail:

qtc3@politicheagricole.it

2.   Група:

Наименование:

Consorzio per la tutela del Pecorino di Filiano

Адрес:

Via Giovanni XXIII

I-85020 Filiano (Potenza)

Тел.:

(39) 0971 83 60 10

Факс:

(39) 0971 83 60 09

Е-mail:

Състав:

Производители/преработватели (X) друго ( )

3.   Вид на продукта:

Клас 1.3 — Сирене

4.   Спецификация:

(резюме на изискванията по член 4, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

4.1.   Наименование: „Pecorino di Filiano“

4.2.   Описание: „Pecorino di Filiano “представлява твърдо сирене, направено изцяло от сурово овче мляко от едно или две издоявания, добито от стопанства за животни, отглеждани в района, описан в точка 4.3.

Сиренето от полуизпарена сиренина има цилиндрична форма с плоски страни, с права и леко изпъкнала долна част и има кора, носеща отпечатъците на характерната решетъчна обвивка с жълто-златист цвят, достигащ до тъмнокафяво при по-узрелите продукти, обработени повърхностно със студено пресован зехтин и винен оцет.

Цветът на сиренето варира от бял до сламеножълт, последният е типичен за по-узрелите продукти., то има компактна консистенция с мънички отворчета, разпределени неравномерно.

Вкусът, отначало мек и деликатен, става леко пикантен при достигане на минималния срок за узряване, като се засилва с удължаването му.

Процентът масленост в сухото вещество не може да е под 30 %.

Теглото варира от 2,5 до 5 кг, диаметърът — от 15 до 30 см, и височина на долната част — от 8 до 18 см.

Продуктът се предлага за консумация, след като е узрявал минимум 180 дни.

4.3.   Географска област: Производството на мляко, неговата преработка и узряването на добитото сирене се осъществяват на определената от спецификацията на продукта територия, съставена от тридесет общини в област Potenza (регион Basilicata), разположени в апенинската ивица, намираща се между планинския масив Monte Vulture до Montagna grande на Muro Lucano: тази територия се характеризира с вулканични терени и естествени пасища, богати на натурални ароматни есенции.

4.4.   Доказателство за произход: Този район открай време е специализиран в производството на сирене Pecorino; овцевъдството датира още от времето на римското владичество, особено като събирали овцете близо до Via Appia, която представлявала центъра на гъста мрежа от „tratturi“, пътеки, използвани от пастирите по време на пашата.

За сравнително по-ново време производството на сирене Pecorino придобива важно значение за икономиката на Кралство Неапол, чиято столица представлявала естественият пазарен излаз.

Родът Doria — феодали от 1530 г., след направено дарение от император Карл V на зоната около Monte Vulture, до голяма степен съвпадаща с териториалното описание на Pecorino di Filiano, организирал производствени структури и бази за преработката на мляко и вълна: регистрите на семейното производство показват, че общото стадо на Filiano, който през 1952 г. получава административна автономия от община Avilliano, към която е представлявал част, достига 10 000 глави, като овцете се преместват през лятото от равнината на река Ofanto към възвишенията на долината Vitalba.

Овцете се хранят върху отлични пасища, които в по-голямата си част се състоят от райграс, детелина, ливадина, власатка, див овес, сула, мащерка и див копър, и със свежестта на водата, богата на минерални соли от вулканичните склонове на Monte Vulture. Само млякото, което съответства на изискванията, се допуска до центровете за преработка.

Сирището, използвано за сгъстяването на млякото, се добива от стомаха на козленца и агънца по строго определен начин за добив, описан в спецификацията на продукта.

Узряването, а често и самото производство на сирене, когато става въпрос за малки производствени единици, се осъществява в естествени пещери от туф или в подземни помещения, които придават на продукта високоценената свежест и органолептични характеристики.

Доказателството за произход е допълнително потвърдено и от специалните изисквания, налагани на животновъдите — производители на мляко, производителите на сирене, наблюдаващите узряването и разфасоването, при условия че са различни субекти от наблюдаващите узряването: по този начин във всеки един момент се гарантира следенето на продукта чрез документални проби и контролни проверки от страна на упълномощения орган за контрол.

4.5.   Метод на производство: Използваното за производство на Pecorino di Filiano мляко се добива от овце от породите Gentile от Puglia и от Lucania, Leccese, Comisana, Sarda и техни кръстоски.

Суровото мляко, надлежно филтрирано, се затопля по традиция в казани до достигане на максимална температура от 40 °C и когато температурата на масата е между 36 и 40 °C, се добавя непромишлено сирище, според предписанията, съдържащи се в спецификацията на продукта.

Сирището се раздробява енергично с помощта на дървена бъркалка с изпъкнала част при върха до получаването на малки парченца с размер на оризово зърно.

След кратък престой под суроватка сирището се вади и се слага в съдове от тръстика или друг материал, подходящ за хранителни продукти, с тръстиковидна форма.

След това се пристъпва към леко пресоване с ръце, за да се улесни излизането на суроватката. След това сиренето се потапя за петнадесет минути в течността на суроватката при температура, не по-висока от 90 °C.

Посоляването на формата се извършва на сухо или чрез потапянето й в наситена саламура.

Сиренето, което се оставя да узрее в характерните пещери с туф или в подходящи подземни помещения с постоянна температура 12-14 °C и с относителна влажност 70-85 % за не по-малко от сто и осемдесет дни, може да бъде обработено повърхностно студено пресован зехтин и винен оцет след двадесетия ден от зреенето.

Сиренето Pecorino di Filiano се произвежда през цялата година.

4.6.   Връзка: Овчето сирене получава името си от община Filiano, разположена в област Potenza в регион Basilicata, в миналото — Lucania.

Производството достига своя връх през пролетта и началото на лятото, било за да позволи на овцете да се хранят от отличните пролетни планински пасища, било за да отговори на по-голямото търсене на агнета в периода около Великден, а също и като резултат от програмираните раждания. По този начин се позволява на добитъка да добива по-голямо количество мляко именно в периода на максимален запас от фуражи, добивани от естественото пасище, като райграс, детелина, ливадина, власатка, главица, фий, див овес, сула, мащерка, слез, див копър.

Млякото обикновено се преработва в малки мандри, всяка от които осигурява прякото приготвяне на сирището според традиционния метод, посочен в спецификацията на продукта, който също подлежи на проверка за съответствие. Методът за добиване запазва качествата на суровината, като позволява на продукта да достигне оптималните органолептични характеристики. Забележителни са използването на сурово мляко, максималният срок от 24 часа от извършването на първото издояване при обработката на млякото и начинът на подготовка на сирището за сгъстяване на млякото.

Още един елемент, който доказва връзката с околната среда, е отлежаването на сиренето в естествени пещери с туф или при липса на такива — в помещения, които възпроизвеждат характерните климатични условия за температура и влажност. Животновъдите и производителите на „Pecorino di Filiano“, използват тези специални помещения, които имат способността да придадат на продукта характерните свежест и органолептични свойства, с които той е известен.

И накрая, репутацията на сиренето през миналия век е доказана от успеха на фестивала на Pecorino di Filiano, който се провежда непрекъснато от тридесетина години с широко участие на продукти, специалисти и потребители.

4.7.   Инспекционен орган:

Наименование:

AGROQUALITA

Адрес:

Via Montebello, 8

I-00185 Roma

Тел.:

(39) 06 47 82 24 63

Факс:

Е-mail:

agroqualita@agroqualita.it

4.8.   Етикетиране: При пускането му за консумация сиренето Pecorino di Filiano трябва да носи характерния знак, поставен термично, с овална форма, който включва и буквата „F “заедно със звезда, съдържаща се в наименованието „PECORINO di FILIANO“, и израза „denominazione di origine protetta “или по-скоро съкратения му вариант „D.O.P.“.

Продуктът може да бъде пуснат за консумация и в разфасовки, равняващи се на половината или една четвърт от сертифицираната форма.