52007DC0649

Съобщение на Комисията до Европейския Парламент и до Съвета - Засилване на борбата срещу тероризма /* COM/2007/0649 окончателен */


[pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

Брюксел, 6.11.2007

COM(2007) 649 окончателен

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

Засилване на борбата срещу тероризма

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

Засилване на борбата срещу тероризма

I. Заплахата

Тероризмът днес е международен по своята същност. Въпреки че в световен мащаб и в ЕС е постигнат значителен напредък срещу терористичните заплахи , международният тероризъм продължава да бъде световна заплаха. Терористичните структури продължават да се адаптират към световните усилия за противодействие на тероризма. Терористичните групи могат да бъдат разположени в различни страни и да работят отвъд традиционните национални граници, като използват за своите злонамерени цели големия потенциал на такива комуникационни технологии като интернет и мобилната телефония. Терористите често използват Интернет за пропаганда, обучение, индоктриниране, вербуване и набиране на финансови средства. Някои терористични организации използват Интернет и за планиране на терористични действия, както и за даване на гласност на атаки, за които поемат отговорност.

Тази заплаха представлява значително предизвикателство пред Европейския съюз и неговите държави-членки. Европол и Евроюст могат и трябва да играят роля при справянето с тази заплаха, но сътрудничеството между държавите-членки и между техните национални служби е от ключово значение. В резултат на споделената обща заплаха, това сътрудничество се е засилило неимоверно през последните години.

Терористите могат да нанесат удар навсякъде, по всяко време и с всички средства, които според тях имат най-голямо въздействие. Днес съществуват химически, биологични, радиологични и ядрени оръжия. С изключение на ядрения материал, тези оръжия са сравнително евтини и традиционните военни средства са в голяма степен неспособни да им противодействат.

Не може да си позволим да бъдем безучастни. Пример за нас е поведението на нашите съграждани от градовете, в които терористите са нанесли удар през последните години. Отказвайки да се поддадат на страха, те продължават да се ползват и отстояват основните права, върху които се основават нашите общества, като в същото време знаят, че е възможно радикални елементи да подготвят атака. Трябва да намерим равновесие между това да осъзнаваме този риск, с вземането на адекватни и пропорционални мерки за предотвратяване на неговото материализиране, и в същото време да не позволим това да вземе превес във всекидневието ни. Една от основните цели на терористите е да предизвикат смут в обществото.

II. Контекстът на действията на ЕС: основни мерки

Европейският съюз подкрепя държавите-членки да се изправят пред глобалната заплаха. Единствено съвместните действия за решаване на този общ проблем ще донесат успех в защитата на нашите граждани. Не трябва да очакваме да се чувстваме сигурни без да сме поели част от отговорността за това.

По тази причина Европа е генератор на сигурност и има възможността и задължението да продължи да бъде такъв. Не може да приемаме нашите ценности и начин на живот за даденост ─ те са крехка постройка, която трябва непрекъснато да се опазва. Борбата с тероризма трябва да бъде осъществявана в пълно зачитане на основните права. Терористите заплашват нашите основни права. Комисията е поела изцяло ангажимента да защитава и насърчава основните права. В рамките на тези права трябва да разработим необходими и законни мерки за сигурност.

В Европейския съюз трябва да се обединим срещу тероризма. Трябва да работим солидарно. Тероризмът заплашва всички нас ─ нашата сигурност, начин на живот и идеали. Имаме нужда от общ отговор на едно споделено предизвикателство.

Терористичните заплахи би следвало да бъдат посрещани най-вече на национално равнище ─ дори когато знаем, че настоящата заплаха е преди всичко международна. Работата на равнище ЕС допълва тези усилия и се изгражда около предотвратяването, защитата, съдебното преследване и отговора в случай на атака. Тези четири елемента изграждат основата на Стратегията на ЕС за противодействие на тероризма, която бе първоначално приета през 2001 г. и последно актуализирана през декември 2005 г. Планът за действие за изпълнение на стратегията бе актуализиран за последен път през пролетта на 2007 г.

Тъй като тероризмът е глобално явление, ЕС е в тясно сътрудничество с други страни партньори и международни организации в областта на законодателството за противодействие на тероризма, прилагането на законите и съдебното сътрудничество. Борбата срещу тероризма в различните ѝ аспекти е постоянна точка в дневния ред на срещите със стратегически партньори на министрите на правосъдието и вътрешните работи, както и в други форуми като ООН и Г8. Това сътрудничество доведе в частност до споразумения със САЩ и Канада относно трансфера на данни на пътниците, позволявайки по-бързо разкриване на терористични заплахи за сигурността, като в същото време се осигурява защита на личните данни. ЕС е важен източник на техническа помощ за трети страни по света, като по този начин им помага в изпълнението на Резолюция 1373 (2001) на Съвета за сигурност на ООН.

Стратегията на ЕС за противодействие на тероризма определя начина, по който ЕС може да допринесе за борбата срещу тероризма. Ключовите мерки, определени в стратегията, включват:

- Спиране на силната радикализация;

- Защита на критичната ни инфраструктура;

- Подобряване на обмена на информация между националните органи и сътрудничество между всички заинтересовани страни, когато това е уместно;

- Отговор на неконвенционални заплахи;

- Подобряване на разкриваемостта на заплахите;

- Лишаване на терористите от финансови средства

- Подпомагане на жертвите

- Научни изследвания и технологично развитие

През юни 2006 г. Комисията предложи рамка за начина, по който да се оценяват политиките в областта на свободата, сигурността и правосъдието[1]. Оценяването на политиките за противодействие на тероризма е особено решаващо, като се има предвид възможността за промяна на заплахата и въздействието на политиката върху основните права и функционирането на пазарите. Комисията систематично ще оценява приетите политики за противодействие на тероризма и мерките, залегнали в приетия днес пакет.

Силна радикализация

От ключово значение за предотвратяването на терористична дейност е разбирането на мотивацията за нея. Комисията е в процес на разработване на политика за определяне и отговор на факторите, допринасящи за силната радикализация[2]. Изследванията в тази сложна област са от важно значение и Комисията финансира проучвания, конференции и проекти за обмен на опит и по-добро разбиране на проблема. Например тази година бяха възложени изследвания върху факторите, водещи до бурна радикализация, върху идеологиите на екстремистите и методите за вербуване, използвани за мобилизиране на подкрепа за тероризма. Всички тези дейности се предприемат в контекста на стратегията и плана за действие на ЕС срещу радикализацията. В стратегията се припомня, че „Комисията подкрепя това чрез ефективно насочване на своите политики, включително и чрез инвестиране на средства в изследванията, организиране на конференции, подкрепа на обучението и за междукултурното ангажиране, както и чрез контрол на паневропейско равнище.

Защита на критичната инфраструктура (ЗКИ)

От изключително значение е защитата на нашата критична инфраструктура, като пътища, железопътни линии, мостове, информационни и съобщителни инфраструктури и енергийни централи. Тези инфраструктури са особено взаимосвързани в ЕС и в световен мащаб: степента на сигурност на всяка една държава зависи от сигурността, обезпечена от другите.

Допълнителният принос на ЕС се изразява в установяването на минимални стандарти за сигурност и отстраняването, доколкото е възможно, на слабостите и недостатъците[3]. Действията на равнище ЕС подпомагат държавите-членки, докато в същото време се спазва принципът на субсидиарност. Всяка държава-членка носи крайната отговорност за предприемането на мерки за защита на критичната инфраструктура в своите национални граници.

В Съвета се обсъжда предложение за обща рамка на политиката по отношение на защитата на критичната инфраструктура. Комисията се надява, че скоро ще бъдат постигнати резултати. Това ще ни позволи да се съсредоточим върху обектите и секторите, които изискват по-голямо внимание.

Сигурност на градския транспорт

В отговор на призива на държавните и правителствените ръководители на ЕС[4], Комисията направи оценка на това как Европейската общност може да допринесе най-добре за защитата на европейския градски транспорт[5] от терористични атаки.

Особено голямо предизвикателство е подобряването на сигурността на градските транспортни системи, докато в същото време се осигурява тяхната пълна и неограничена експлоатация. С много малки изключения оборудването и инфраструктурата, използвани от градския транспорт, първоначално не са били избирани или строени, взимайки под внимание аспектите на сигурността. За да се достигне по-високо ниво на сигурност на европейските градски транспортни системи, е необходимо тясно сътрудничество на европейско равнище между държавите-членки, всички заинтересовани национални органи и транспортни оператори. За да улесни такова сътрудничество, Комисията ще създаде отделна експертна работна група в областта на сигурността на градския транспорт. Тя ще работи в тясно сътрудничество с други отделни работни групи, създадени в общата рамка на Защита на критичната инфраструктура. Основната информация по отношение на това действие е описана в приложението към настоящото съобщение.

Обмен на информация

Обменът на информация ─ при спазване на основните права, включително защитата на данните ─ е крайно необходим. Предложението относно данните на пътниците, част от настоящия пакет, го доказва. Комисията предприе многобройни действия в тази област. В следствие на директивата за запазване на данни доставчиците на комуникационни и интернет услуги вече трябва да съхраняват своите данни. Принципът на наличността направи своята първа стъпка с Договора от Прюм: скоро базите данни на всички държави-членки за дактилоскопични отпечатъци, ДНК и регистрация на превозните средства ще бъдат достъпни за органите на другите държави-членки.

Комисията планира да финансира дейности, целящи да допринесат за прилагане на този принцип или за по-доброто му изпълнение. Постигнато бе споразумение да се даде достъп на правоприлагащите власти до Визовата информационна система (ВИС), след като тя започне да функционира. Достъпът до ВИС ще позволи на полицията и другите правоприлагащи органи, както и на Европол, да преглеждат данни от Визовата информационна система. Системата ще съхранява данни, свързани с визи за посещение или транзитно преминаване през Шенгенската зона на до 70 млн. лица. Данните ще включват снимка и десетте дактилоскопични отпечатъка на кандидатите. ВИС ще се превърне в най-голямата база данни за десетопръстни отпечатъци в света.

Всички тези стъпки трябва да бъдат съпроводени от солидна рамка за защита на личните данни. Очаква се до края на тази година Съветът да приключи успешно своето обсъждане на предложената в този смисъл рамкова директива на Комисията.

Химически, биологични, радиологични и ядрени („CBRN“) оръжия

Въпреки че най-често използваните от терористите оръжия са взривните вещества, от съществено значение е да не позволим достъп на терористите до химически, биологични, радиологични и ядрени оръжия. Някои от тези оръжия са в състояние да заразят хиляди хора, почвата, сгради и транспортни обекти, да унищожат земеделието и да заразят животинските популации, и да увредят хранителната верига. През юли 2007 г. бе приета Зелена книга за подготвеност за биологична атака.

Провеждат се семинари с участието на практикуващи специалисти в областта на прилагането на законите, здравето и науката, с цел разработването на ръководство с най-добри практики за подготовка и отвени действия. Предизвикателството е да се съберат заедно представители на органи, действащи в различни области: митнически служби, полиция, военни, био-индустрия, здравни служби, академични институции и институти за биологични изследвания. Комисията също така събира познания в ядрената и радиационната сфера. Страхът от “мръсни бомби” (представляващи смес на конвеционално взривно вещество и радиоактивни материали) и ядрен тероризъм продължава да тревожи нашето общество и натоварените със защитата му органи. Някои терористи и други престъпници вече са проявили интерес към тези средства. Днешните взаимосвързани икономики и общества са не само добра основа за световно развитие и сътрудничество, но и улесняват незаконния трафик на радиационни и ядрени материали. Комисията възнамерява да представи в началото на 2009 г. пакет от предложения в областта на политиката, свързани с химически, биологични, радиологични и ядрени оръжия.

Детекторни технологии

Крайно необходим елемент в дейността против тероризма е наличието на солидни, изпитани, достъпни, на разумна цена и взаимно признати детекторни технологии. Новите технологии не трябва бъдат достояние единствено на терористите. Детекторните устройства играят важна роля в работата на органите за сигурност. Съвместната работа с частния сектор е от ключово значение и Комисията работи за улесняване на това сътрудничество. През 2006 г. бе публикувана Зелена книга относно детекторните технологии и понастоящем се анализират получените отговори. Въпросите, свързани с детекцията, са важна част от Плана за действие на ЕС относно взривните вещества, приет като част от настоящия пакет.

Лишаване на терористите от финансови средства

Усилията за лишаване на терористите от финансови средства трябва да бъдат продължени и засилени. ЕС вече е разработил законодателни мерки в тази област, но все повече е необходимо да се предприемат по-общи, незаконодателни действия, като мерки за прозрачност, за да се осигурят на държавите-членки необходимите средства за борба срещу финансирането на терористична дейност. Комисията продължава да работи съвместно с държавите-членки за подобряване на начините за замразяване и конфискуване на терористични авоари и на придобити по престъпен начин средства, както и за установяването на общи минимални стандарти за обучение на финансови следователи. Комисията също така насърчава ефективното сътрудничество на равнище ЕС между звената за финансово разузнаване.

Жертвите на тероризма

Комисията поема ангажимента да насърчава солидарността и помощта за жертвите на тероризма.

Комисията предоставя финансова помощ[6] на организации, които представляват интересите на жертвите. Комисията финансира новаторски и трансгранични проекти, целящи да помогнат на жертвите да заживеят отново по начина, по който са живели преди терористичната атака ─ доколкото това е възможно.

Научни изследвания и технологично развитие

През 2004 г. Комисията започна тригодишно „Подготвително действие за научни изследвания в областта на сигурността“. С три годишни бюджета от по 15 млн. EUR Подготвителното действие бе първа стъпка към новата тема „Сигурност“ в Седмата рамкова програма за изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности.

Трийсет и девет проекта[7] са финансирани по Подготвителното действие. Основавайки се на Подготвителното действие, бюджетът за изследвания в областта на сигурността значително е нараснал до 1,4 млрд. EUR в Седмата рамкова програма (2007─2013 г.), включително и за такива теми като детекция на взривни вещества, защита срещу химически, биологичен, радиологичен и ядрен тероризъм, управление на кризи и защита на критичната инфраструктура.

Заедно с това бе създаден Европейски форум за изследвания и иновации в областта на сигурността[8]. Форумът ще се основава на вече извършената работа от „Групата от личности“[9] и от Европейския консултативен съвет за изследвания в областта на сигурността[10].

Целта на форума е да подкрепя разработването на политика в областта на гражданската сигурност със съответните технологии и база от знания, като състави средно- и дългосрочен План за съвместни изследвания в областта на сигурността, който да включва всички европейски заинтересовани участници, както от страна на предлагането, така и от страна на търсенето. Този план трябва да съдържа пътна карта, основана на бъдещите потребности на публични и частни крайни потребители и на най-новите технологии за сигурност.

Целта на Плана е да се превърне през идните години в отправен документ по отношение на подготовката на програми за изследвания в областта на сигурността на национално, регионално и промишлено равнище, като се отчита изследователската дейност, която ще се осъществява на европейско ниво съгласно Седмата рамкова програма за изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности. Комисията ще осигури създаването на необходимите връзки между различните дейности за противодействие на тероризма и съответните работни групи на форума.

III. Нов пакет от предложения: засилване на борбата срещу тероризма

Всеки един от различните елементи на пакета отговаря на ясни призиви към Комисията за действие ─ най-вече от страна на Европейския съвет или от Съвета в състав „Правосъдие и вътрешни работи“. Предложените мерки са резултат от внимателно подготвена работа, включваща обширни консултации със заинтересованите страни, включително представители на държавите-членки, неправителствени организации и други публични и части органи. Осуетените неотдавна атаки в Германия, Дания и Австрия ни напомнят, че за съжаление терористичната заплаха е все още реална и че са необходими допълнителни мерки. Освен към прилагането на Стратегията на ЕС за противодействие на тероризма, предвидените мерки също допринасят за прилагането на Глобалната стратегия на ООН за противодействие на тероризма, приета от Генералната асамблея през септември 2006 г.

Настоящият пакет в сферата на сигурността цели укрепването на сигурността в Европа и посрещането на терористичната заплаха чрез:

- Мерки срещу лица, поддържащи тероризма. Разпространението на терористична пропаганда, обучението на терористи, финансирането на тероризма, разпространението на информация относно изработването на бомби и относно взривни вещества, публичните провокации за извършване на терористични актове трябва да бъдат признати за престъпления и да подлежат на съответните наказателни санкции в целия Европейски съюз. Предложеното изменение на рамковата директива от 2002 г. ще осигури определянето на тези дейности като престъпление във всички държави-членки, както и прилагането на наказателни санкции, включително затвор, на техните извършители. Европейската заповед за арест и европейската заповед за доказателства също трябва да бъдат използвани за тази цел в своя пълен потенциал.

- Практически действия за възпиране на употребата на взривни вещества Ще бъдат предприети голям брой различни действия, целящи да затруднят достъпа на терористи до взривни вещества или съставки за изработването на взривни вещества и да заздравят средствата, с които разполагат правоприлагащите органи за предотвратяване на терористични атаки, извършвани с готови или самоделни взривни вещества. Това включва системи за ранно предупреждение в случай на изгубени или откраднати взривни вещества и подозрителни транзакции, мрежа от експерти по обезвреждане и деактивиране на бомби, и преглед на служителите, заети в индустрията на взривни вещества. Сътрудничеството между публичния и частния сектор е от ключово значение.

- Създаване на европейска система за обмен на данните на пътниците Държавите-членки трябва да събират тези данни, да ги обработват и, там където това е целесъобразно, да ги обменят с други страни. Данните на пътниците се асоциира най-вече с преговори извън ЕС, в частност със САЩ. Европейският съюз представлява най-малкото също толкова потенциална цел, колкото и САЩ. Системата за данни на пътниците е от важно значение, защото опитът от миналото показва, че много терористични заговори включват на определен етап пътуване между ЕС и трета страна.

- Комисията също приема своя доклад относно прилагането на сегашното рамково решение относно тероризма . Държавите-членки трябва да действат по-решително за прилагане в своите национални законодателства на приетия през 2002 г. режим, за да подкрепят работата на своите полицейски служби, прокурори и съдии.

Заключение

На равнище ЕС трябва да продължим да работим за противодействие на терористичната заплаха, докато в същото време разгръщаме външното измерение на тази политика. Това е единственият начин на действие, поради международния и трансграничния характер на заплахата и поради общите интереси в целия ЕС, като резултат от успешното развитие на ЕС. Допълнителният принос на ЕС се изразява в подкрепа за държавите-членки и работа по трансгранични въпроси. Държавите-членки в крайна сметка носят отговорността за защита на своите граждани. Политиката в областта на сигурността трябва едновременно да защитава гражданите на ЕС и да спазва основните права. Тероризмът е многообразно и сложно предизвикателство. Ето защо работата на равнище ЕС се опитва да включи всички аспекти на това предизвикателство ─ предотвратяване, защита, съдебно преследване и отговор в случай на атака. Настоящият пакет показва поетия от Комисията ангажимент да продължи да работи върху тези предизвикателства и представлява още един градивен елемент за увеличаване на способността ни за защита срещу тероризма.

ПРИЛОЖЕНИЕ: Осигуряване на сигурността на градския транспорт

Градският транспорт е особено сложен и включва многобройни доставчици на транспортни услуги, местни доставчици на услуги и милиони пътници на ден. Той е лесно достъпен, с множество спирки и пунктове за връзка с други видове транспорт. По отношение на сигурността, по принцип няма проверки на пътниците и рядко има (ако въобще съществува) контрол на достъпа. Освен това съществуват големи разлики по отношение на оценката на заплаха и уязвимостта на различните транспортни видове. В резултат на това не е възможно във всяка ситуация използването на един и същи подход към сигурността.

Понастоящем сигурността на градския транспорт се осигурява от транспортните оператори и от местните и националните власти. Докато съществуват европейски мерки за авиацията, морския транспорт и международния превоз на стоки, няма подобни мерки за градския транспорт. Освен това, докато мерките за авиацията и морския транспорт се градят върху правила, установени в рамките на международни организации, в областта на градския пътнически транспорт не съществуват нито международни организации, нито правила.

Както е отбелязано в точка 3 от настоящото съобщение, Комисията ще създаде експертна работна група в областта на сигурността на градския транспорт, която да се занимае с тези въпроси. Това ще даде възможност за обмен на най-добри практики и поуки ─ положителни и отрицателни ─ в четири ключови области: организационни мерки ; наблюдение и детекция ; по-стабилно оборудване и инсталации ; и управление на инцидентите . В дългосрочен план това би могло да доведе до общосъгласувани критерии и бази за сравнение в сферата на сигурността, позволяващи на властите и операторите да правят самооценки и да разработват планове за сигурност.

Комисията приканва всяка държава-членка да определи национален координационен център, който да подпомага работата на експертната работна група в областта на сигурността на градския транспорт, като осигурява яснота на нейните цели и съгласуваност на приноса от държавите-членки, както и да наблюдава напредъка. Координационният център трябва да бъде представител на съответния орган на държавата-членка, отговарящ за сигурността на транспорта.

Държавите-членки, органите и операторите са приканени да въвеждат и изпробват нови идеи, технологии, и хардуерните и софтуерни решения в областта на сигурността. Всички поуки биха били от голяма полза за Общността, ако са споделени посредством експертната работна група в областта на сигурността на градския транспорт и европейски технологичен регистър или чрез инициативи за обучение в процеса на работа, в резултат на сътрудничество между оператори. Освен това, Комисията ще установи постоянен списък на действащи изследователски и развойни проекти в тази област, финансирани от публичния сектор, като насърчава акцента върху човешкия фактор и новите технологии. Представителите ще бъдат насърчавани да участват и да определят, ако това е уместно, нови нужди за изследователска дейност в областта на сигурността.

Най-сетне, Комисията ще предприеме подходящи стъпки, за да поощри включването там, където това е уместно, на адекватен аспект на сигурност във финансираните от ЕС проекти за градски транспорт.

[1] Съобщение относно оценка на политиките на ЕС в областта на Свобода, Сигурност и Правосъдие (COM (2006)332) от 28 юни 2006 г.

[2] Виж например Съобщение COM(2005)313 от септември 2005 г.

[3] На 12 декември 2006 г. Комисията прие Съобщение относно Европейска програма за защита на критичната инфраструктура (EPCIP), COM(2006) 786 окончателен и предложение за директива относно определянето и обозначаването на европейска критична инфраструктура и оценката на необходимостта от подобряване на нейната защита, COM(2006) 787 окончателен.

[4] Съвет на Европейския съюз, Декларация за борба с тероризма, 29 Март 2004, Документ 07906/04

[5] Определян като колективен пътнически сухопътен превоз, извършван от автобуси, наземни и подземни влакове и трамваи („лек релсов транспорт“ (LRT)).

[6] Решение на Съвета от 12 февруари 2007 г. за създаване за периода 2007—2013 г., като част от Общата програма за основни права и правосъдие, на специална програма „Наказателно правосъдие“

[7] Описание на 39-те изследователски проекта по Подготвителното действие, включително и окончателни и междинни резултати, могат да бъдат намерени на: http://ec.europa.eu/enterprise/security/articles/article_2007-02-23_en.htm

[8] Създаването на Европейския форум за изследвания и иновации в областта на сигурността бе оповестено в Съобщение на Комисията относно публично-частния диалог в областта на европейските изследвания и иновации в сферата на сигурността (COM(2007)511, окончателен) от 11.9.2007 г.

[9] „Групата от личности“ беше създадена през 2003 г. В окончателния ѝ доклад (Изследвания за сигурна Европа: Доклад на „Групата от личности“ в полето на изследванията в областта на сигурността, 15 март 2004, http://ec.europa.eu/enterprise/security/doc/gop_en.pdf.), Групата препоръча включването в Седмата рамкова програма (FP7) на изследователска тема в областта на сигурността с минимален праг от 1 млрд. EUR годишно, както и създаването на „Европейски консултативен съвет за изследвания в областта на сигурността” (ЕКСИС).

[10] Европейският консултативен съвет за изследвания в областта на сигурността беше създаден с решение на Комисията 2005/516/ЕО от 22 април 2005 г. и публикува окончателния си доклад на 22 септември 2006 г. Той препоръчва предприемането на мултидисциплинарни и целеви изследвания, които да обединят крайните потребители и доставчиците в определянето и изпълнението на проектите. Докладът определя редица сфери, сред които сигурността на инфраструктурите, за стимулиране на иновациите и по-добро използване на изследванията при закупуваните продукти и услуги. Най-сетне, докладът също така предлага „създаването на Европейски съвет за сигурност (по-късно станал Европейски консултативен съвет за изследвания в областта на сигурността), който да насърчи по-обширен диалог и споделен възглед върху европейските потребности в областта на сигурността. Съветът трябва да събере заедно по небюрократичен начин авторитетни висши представители на публичните и частни общности, които заедно да разработят стратегически план в областта на сигурността и да действат като евентуален орган за позоваване при изпълнението на съществуващи програми и инициативи“.