52007DC0458

Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския Парламент и Европейската сметна палата - Окончателни отчети за финансова година 2006 ЗА 6-и, 7-и, 8-и И 9-и Европейски фондове за развитие /* COM/2007/0458 окончателен */


[pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

Брюксел, 23.7.2007

COM(2007) 458 окончателен

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ЕВРОПЕЙСКАТА СМЕТНА ПАЛАТА

ОКОНЧАТЕЛНИ ОТЧЕТИ ЗА ФИНАНСОВА ГОДИНА 2006 ЗА 6-и, 7-и, 8-и И 9-и ЕВРОПЕЙСКИ ФОНДОВЕ ЗА РАЗВИТИЕ

СЪДЪРЖАНИЕ

1. ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ 3

1.1. СЧЕТОВОДНИ ПРИНЦИПИ И ПРАВИЛА ЗА ОЦЕНКА 3

1.2. КОНСОЛИДИРАНЕ 4

1.3. ВАЛУТА И БАЗА ЗА КОНВЕРТИРАНЕ 5

1.4. БАЛАНСОВИ СМЕТКИ 5

1.5. ОТЧЕТИ ЗА СТОПАНСКИЯ РЕЗУЛТАТ 6

1.6. ЗАПИСВАНЕ на операции 7

1.7. Използване на прогнози 7

1.8. ЗАКРИВАНЕ НА ШЕСТИ ЕФР 7

1.9. ФИНАНСОВи отчети 8

1.10. БЕЛЕЖКИ КЪМ ОТЧЕТИТЕ 24

1.11. ИЗЛАГАНЕ ПО НОВ НАЧИН НА НЯКОИ ЦИФРИ ЗА 2005 г. 39

1.12. ЗАДБАЛАНСОВИ ПОЗИЦИИ 41

2. ОТЧЕТ ЗА ФИНАНСОВОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ 42

2.1. БЮДЖЕТНИ КРЕДИТИ КЪМ 31.12.2006 г. 48

2.2. КонсолидиранИ ОТЧЕТИ 59

2.3. СИТУАЦИЯ ПО СТРАНИ И ПО ИНСТРУМЕНТИ 67

2.4. ДРУГИ ДАННИ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО 71

3. ФИНАНСОВА ИНФОРМАЦИЯ ЕИБ 80

3.1. ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ МЕХАНИЗЪМ 81

3.2. СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ МЕХАНИЗЪМ 82

3.3. ОТЧЕТ ЗА ПАРИЧНИЯ ПОТОК ЗА ИНВЕСТИЦИОННИЯ МЕХАНИЗЪМ 83

3.4. ОТЧЕТ ЗА ПРОМЕНИТЕ В СОБСТВЕНИЯ КАПИТАЛ НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ МЕХАНИЗЪМ 84

3.5. Бележки към финансовите отчети 85

4. ДОПЪЛНЕНИЕ – СЪСТОЯНИЕ ПО ДЪРЖАВИ И ПО ИНСТРУМЕНТИ 103

ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ

СЧЕТОВОДНИ ПРИНЦИПИ И ПРАВИЛА ЗА ОЦЕНКА

Финансови регламенти

Финансовите отчети се изготвят в съответствие с Финансовия регламент, приложим за деветия Европейския фонд за развитие[1] (ЕФР).

Съответните документи трябва да бъдат представени на Сметната палата съгласно членове 66, 67 и 68 от Финансовия регламент, приложим за шестия ЕФР[2], членове 69, 70 и 71 от Финансовия регламент, приложим за седмия ЕФР[3], членове 66, 67 и 68 от Финансовия регламент, приложим за осмия ЕФР[4], и членове 102 и 103 от Финансовия регламент, приложим за деветия ЕФР. Член 102 (9-и ЕФР) посочва, че Комисията изпраща предварителните отчети на Сметната палата до 31 март на следващата година. От своя страна Сметната палата съобщава на Комисията забележките си по отчетите до 15 юни (член 103). Въз основа на тези забележки Комисията одобрява окончателните отчети до 31 юли и ги изпраща на Европейския парламент, Съвета и Сметната палата. Отчетите се публикуват в Официален вестник до 31 октомври заедно със становище, гарантиращо точността на отчетите, както и законността и правомерността на свързаните с тях операции, дадено от Сметната палата по отношение на частта от ресурсите на ЕФР, за чието финансово управление Комисията носи отговорност.

Отчети на базата на текущо начисляване

В съответствие с разпоредбите на член 99 от Финансовия регламент за 9-ия ЕФР финансовите отчети се изготвят съобразно с принципа за счетоводна отчетност на основата на текущо начисляване.

Счетоводната информация, предоставена от настоящата компютърна счетоводна програма (OLAS), бе коригирана, където е необходимо, за да съдържа данни, които са в съответствие с принципа на текущо начисляване. Разпоредителят с бюджетни кредити предостави също така допълнителна информация по отношение на приходните и разходните позиции.

Тези финансови отчети са съставени в съответствие със счетоводните правила и методи за ЕФР, изготвени въз основа на международните счетоводни стандарти (IPSAS/IAS) и общоприетите счетоводни принципи (GAAPs). Формата на финансовите отчети бе променена след изменение на счетоводните правила за Комисията, одобрени от Комитета по счетоводни стандарти през юли 2006 г. Правилата за оценка и счетоводните методи, приети от разпоредителя с бюджетни кредити на Европейския фонд за развитие, бяха приложени по отношение на частта от ресурсите на ЕФР, за чието финансово управление Комисията носи отговорност.

Годишните отчети за 2006 г. са представени, както следва:

- Финансови отчети

- Отчети за финансовото изпълнение

- Финансови отчети и информация, предоставени от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ)

Счетоводни принципи

Целта на финансовите отчети е да се предостави информация относно финансовото състояние, резултатите и паричните потоци на даден субект, която е от полза за широк кръг от потребители. За субекти от публичния сектор целта е по-конкретно да се предостави информация, която е от полза за процеса на вземане на решения, както и да се покаже отчетността на субекта по отношение на поверените му средства.

За да дават вярна и точна представа, финансовите отчети трябва не само да предоставят съответната информация за естеството и кръга от дейности, да обясняват как те се финансират и да дават окончателни сведения за тяхното функциониране, но и да го правят по ясен и разбираем начин, който позволява да се прави съпоставка между финансовите години. Именно с оглед на това е съставен настоящият документ.

Счетоводната система на Европейския фонд за развитие обхваща общи сметки и финансови сметки. И двата вида сметки се водят в еуро на база календарна година. Общите сметки позволяват да се изготвят финансовите отчети, тъй като те показват всички разходи и приходи за финансовата година и са предназначени за установяване на финансовото състояние под формата на счетоводен баланс към 31 декември. Финансовите сметки дават подробна картина на усвояването на ресурсите за ЕФР. Те се основават на принципа за касова отчетност.

Член 98 от Финансовия регламент за 9-ия ЕФР определя счетоводните принципи, които се прилагат при съставяне на финансовите отчети, както следва:

- принцип на действащото предприятие;

- предпазливост;

- последователност на счетоводните методи;

- съпоставимост на информацията;

- същественост;

- компенсиране;

- предимство на съдържанието пред формата; и

- счетоводна отчетност на базата на текущо начисляване.

КОНСОЛИДИРАНЕ

Всеки ЕФР се урежда от свой собствен финансов регламент, който налага изготвяне на финансови отчети за всеки отделен ЕФР. Така финансовите отчети се изготвят поотделно за всеки ЕФР по отношение на частта, която се управлява от Европейската комисия. Тези финансови отчети се представят и в консолидиран вид, за да се даде обща представа за финансовото състояние на ресурсите, за които е отговорна Европейската комисия.

Предвид ясното разделение на отговорностите, посочено в член 1 от Финансовия регламент за 9-ия ЕФР, финансовите отчети на Комисията и на Европейската инвестиционна банка – субектите, натоварени с управлението на средствата за ЕФР, не са консолидирани.

ВАЛУТА И БАЗА ЗА КОНВЕРТИРАНЕ

Функционална валута и валута на представяне

Финансовите отчети се представят в милиони еуро, което е функционалната валута и валута на представяне на Европейските общности.

Операции и салда

Операциите в чужда валута се превръщат в еуро по валутните курсове, които са в сила към датата на съответните операции.

Салдото в края на годината на паричните активи и пасиви, изразени в чужда валута, се превръща в еуро по валутния курс, приложим на 31 декември 2006 г.:

Валутен курс на еурото към 31 декември 2006 г. |

GBP 0,6743 |

БАЛАНСОВИ СМЕТКИ

Размер на предварителното финансиране

Предварителното финансиране е плащане, което има за цел да предостави на бенефициера паричен аванс, т.е. налични средства. То може да се раздели на няколко плащания за период, определен в конкретното споразумение за предварително финансиране. Наличните средства или авансът се възстановяват или се използват за целта, за която са предоставени, през периода, определен в споразумението. Ако бенефициерът не направи достатъчно допустими разходи, той е задължен да върне целия или част от аванса на предварителното финансиране на Европейския фонд за развитие. Размерът на предварителното финансиране се намалява (изцяло или частично) с приемането на допустимите разходи и върнатите суми.

В края на годината неизплатените суми от предварителното финансиране се оценяват спрямо първоначалната(-ите) сума(-и), платена(-и) на бенефициера, намалена(-и) с: всички върнати суми, приключени допустими суми и изчислени допустими суми, които още не са приключени в края на годината.

Гаранциите за сумите по предварителното финансиране се смятат за „условни активи“ и като такива не фигурират във финансовите отчети (IPSAS 19). Все пак за информация в раздел 1.12 по-долу се предоставят подробни данни.

Длъжници

Вземанията се отчитат като първоначално заявени суми, намалени с провизиите за лоши дългове. Провизия за лош дълг се предвижда, когато има обективно доказателство, че Европейският фонд за развитие няма да бъде в състояние да събере пълния размер на сумата, която му дължат трети стани.

Кредитори

Задълженията се записват към допустимата сума, когато искането за плащане отговаря на предварително зададените критерии.

ЕФР има текущи задължения за суми, които вече се дължат на бенефициерите, за които не са били получени фактури към датата на отчета. Критериите за признаване предвиждат ЕФР да признае определен разход за сумата на очакваното плащане, дължима за периода, т.е. дела от направените допустими разходи, дължими на бенефициерите към датата на отчета. Значителните суми се признават като начислени разходи въз основа на приблизителни изчисления (напр. степента на изпълнение на договорите), направени от разпоредителя с бюджетни кредити.

Дължимите плащания трябва да бъдат предварително записани, когато бъдат получени декларации или справките за разходите, а не в момента на тяхното плащане. В тези случаи дължимите плащания се отчитат като първоначална стойност на съответната декларация или справка за разходи.

Пари и парични еквиваленти

Парите и паричните еквиваленти се водят в счетоводния баланс по себестойност. Те включват сметки във финансови институции в държавите от АКТБ и ОСТ, както и във финансови институции в държавите-членки.

ОТЧЕТИ ЗА СТОПАНСКИЯ РЕЗУЛТАТ

Приходи

При прилагане на принципите за счетоводна отчетност на базата на текущо начисляване единственият източник на приходи за фондовете са лихвите, платими върху касови наличности в търговски банки (виж бележките към сметките).

Разходи

Във финансовите отчети на ЕФР разходите се признават за периода, през който протичат събитията, които пораждат основание за плащане, при условие че:

- е подписан договор, който разрешава плащането;

- бенефициерът е изпълнил критериите за допустимост, ако има такива; както и

- може да се направи разумна прогноза за дължимата сума, например чрез изпратени от бенефициера фактури, степен на изпълнение на договорите и т.н.

Разходите, направени от делегациите на Комисията, не се вписват окончателно в отчетите на ЕФР, докато не бъдат одобрени от разпоредителя с бюджетни кредити и от счетоводителя. По тази причина, ако даден разход не отговаря на тези два критерия, в края на годината той се вписва в бюджетен ред „операции за приключване“.

Разходите на касова основа включват всички платежни нареждания, изпълнени от банките до 31 декември 2006 г.

За да се спазят принципите на текущо начисляване, разходите на касова основа, които се съдържат в настоящата компютърна счетоводна система (OLAS), са коригирани спрямо допълнителната информация, предоставена от разпоредителя с бюджетни кредити, относно предварителното финансиране и начислените разходи.

ЗАПИСВАНЕ на операции

Крайният срок за поемане на задължение за предоставяне на средства за 9-ия ЕФР бе определен да бъде 31 декември 2007 г. в съответствие с клаузата за край на валидността, приета с Решение 2005/446/ЕО[5] на Съвета от 30 май 2005 г.

Вземанията, дължими от държавите-членки (основно вноски, които още не са били поискани, или дължима лихва за забавени плащания на поискани средства), трябва да се впишат в отчетите. Тези позиции се излагат в счетоводния баланс за отделните ЕФР.

В съответствие с принципите за счетоводна отчетност на базата на текущо начисляване финансовите отчети показват финансовите разходи и приходи за финансовата година независимо от датата на плащане или на събиране.

Използване на прогнози

В съответствие с общоприетите счетоводни принципи финансовите отчети задължително включват суми, основани на прогнози и предположения, извършени от управителите. Без да се изчерпват с посочените видове, значимите прогнози включват провизии за бъдещи разходи, финансов риск за вземания, начислени приходи и разходи. Реалните резултати могат да се различават от тези прогнози. Промените в прогнозите се отразяват през периода, в който тяхното съществуване става известно.

ЗАКРИВАНЕ НА ШЕСТИ ЕФР

Предвид състоянието на напредък на 6-ия ЕФР разпоредителят с бюджетни кредити реши да закрие този фонд на 31 юли 2006 г. При липса на правно основание за закриването на европейските фондове за развитие остатъчното салдо беше прехвърлено към 9-и ЕФР съгласно разпоредбите на част 3 от Финансовия регламент, приложим за 9-ия ЕФР.

Тази операция бе свързана с трансфер към 9-и ЕФР на салдата по текущи проекти към тази дата в размер на 52 105 915,98 EUR.

ФИНАНСОВи отчети

КОНСОЛИДИРАН СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС ЗА 2006 г. ЗА 6-и, 7-и, 8-и И 9-и ЕФР (млн. EUR) |

Забележки | 31.12.2006 г. | 31.12.2005 г. |

ТЕКУЩИ АКТИВИ |

Вноски за получаване | 1 | 0,00 | 13,72 |

Длъжници | 2 | 216,74 | 138,77 |

Нетно предварителното финансиране | 3 | 2.808,96 | 2.304,20 |

Други текущи активи | 4 | 0,95 | 3,31 |

Свързващи сметки | 5 | 0,00 | 0,00 |

Пари и парични еквиваленти | 291,50 | 662,10 |

Гаранционни сметки на STABEX | 6 | 191,60 | 371,88 |

Специален фонд за ДР Конго | 7 | 3,42 | 19,67 |

Налични пари в банки | 8 | 96,48 | 270,55 |

ОБЩО АКТИВИ | 3.318,15 | 3.122,10 |

ТЕКУЩИ ПАСИВИ |

Платими сметки | 9 | 2.095,84 | 1.485,75 |

Свързващи сметки | 5 | 0,00 | 0,00 |

ОБЩО ПАСИВИ | 2.095,84 | 1.485,75 |

НЕТНИ АКТИВИ | 1.222,31 | 1.636,35 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ |

Поискан капитал на фонда | 10 | 29.900,00 | 27.390,00 |

Резултати, пренесени от предишни години | 11 | -26.787,49 | -24.261,09 |

Резултат за годината | -2.924,04 | -2.526,40 |

Резерви | 12 | 1.033,84 | 1.033,84 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ | 1.222,31 | 1.636,35 |

КОНСОЛИДИРАН ОТЧЕТ ЗА СТОПАНСКИЯ РЕЗУЛТАТ ЗА 2006 г. ЗА 6-и, 7-и, 8-и И 9-и ЕФР (млн. EUR) |

Забележки | Разходи на касова основа за 2006 г. | Увеличение на предварителното финансиране | Увеличение на начислените разходи | Разходи на базата на текущо начисляване за 2006 г. | Разходи на базата на текущо начисляване за 2005 г. |

Оперативна лихва | 2.1 | 0,06 | 0,06 | 0,35 |

ОПЕРАТИВЕН ПРИХОД (1) | 0,06 | 0,06 | 0,35 |

Програмирана помощ | 619,64 | -131,81 | -1,88 | 749,57 | 982,45 |

Макроикономическа подкрепа | 411,33 | 3,51 | 407,82 | 383,01 |

Секторна политика | 817,83 | 260,40 | 353,81 | 911,24 | 492,16 |

Проекти между държави от АКТБ | 423,34 | 423,08 | 339,10 | 339,36 | 198,91 |

Лихвени субсидии | 1,20 | 1,20 | 0,27 |

Спешна помощ | 116,33 | 17,05 | 30,84 | 130,12 | 134,92 |

Помощ за бежанци | 7,11 | -6,96 | -7,39 | 6,68 | 12,99 |

Фонд за борба със СПИН | -0,01 | 0,01 | 0,00 |

Рисков капитал | 63,11 | 63,11 | 60,80 |

STABEX | 189,52 | 189,52 | 66,40 |

Sysmin | 15,72 | -0,61 | 13,47 | 29,80 | 13,99 |

Трансфери от предишни ЕФР | 5,20 | 10,41 | 20,36 | 15,16 | 15,61 |

Структурно приспособяване | 1,07 | 0,18 | 0,89 | 15,89 |

Намаляване на дълга | 2,00 | 15,42 | 17,42 | 23,19 |

Подкрепа за институциите | 30,86 | 14,55 | 16,03 | 32,34 | 28,67 |

Постъпления от компенсации за износ | 35,36 | -23,11 | -5,65 | 52,82 | -3,32 |

Фонд за Конго | 15,73 | 51,53 | 22,41 | -13,39 | 89,80 |

Оперативни разходи | 2.755,35 | 618,20 | 796,53 | 2.933,67 | 2.515,74 |

Административни и финансови разходи | 13 | 6,58 | -36,74 | -19,53 | 23,79 | 28,60 |

Общо разходи (касова основа) | 14 | 2.761,93 |

Корекции за отчетност на базата на текущо начисляване | 15 | 195,39 | 581,46 | 777,00 | -0,14 | -0,19 |

ОБЩО РАЗХОДИ / Текущо начисляване (2) | 16 | 2.957,31 | 2.957,31 | 2.544,15 |

НЕТНИ РАЗХОДИ ЗА ОПЕРАТИВНИ ДЕЙНОСТИ (2-1) | 2.957,26 | 2.957,26 | 2.543,81 |

Финансови приходи | 17 | 31,61 | 31,61 | 23,95 |

Финансови разходи | 18 | -0,14 | -0,14 | -0,19 |

Провизии | 2.7 | 1,75 | 1,75 | -6,36 |

Излишък/(дефицит) от финансови дейности (3) | 33,22 | 33,22 | 17,41 |

НЕТЕН СТОПАНСКИ РЕЗУЛТАТ (1-2+3) | -2.924,04 | -2.924,04 | -2.526,40 |

ОТЧЕТ ЗА ПАРИЧНИТЕ ПОТОЦИ ЗА 2006 г. ЗА 6-и, 7-и, 8-и И 9-и ЕФР (млн. EUR) |

Забележки | 31.12.2006 г. | 31.12.2005 г. |

Нетен стопански резултат | -2.924,04 | -2.526,40 |

Увеличение на провизиите | 2.7 | -1,75 | 6,36 |

Корекция за финансовите приходи | 17 | 0,07 | -1,40 |

Корекция за оперативните приходи | 2.1 | 0,04 | 0,30 |

Корекции за отчетност на базата на текущо начисляване | 15 | 195,39 | 59,42 |

Финансови разходи | 18 | 0,14 | 0,19 |

Увеличение на провизията за банкови такси | 9.3 | -0,04 | -0,03 |

Намаление на операциите за приключване | 4 | 2,73 | 5,85 |

Парични потоци от оперативни дейности | -2.727,46 | -2.455,71 |

Вноски на държавите-членки | 1 | 2.525,82 | 2.199,70 |

Парични потоци от финансови дейности | 2.525,82 | 2.199,70 |

Нетно увеличение/намаление на парите и паричните еквиваленти | -201,64 | -256,01 |

Салдо на касата в началото на периода | 8 | 270,55 | 261,89 |

Гаранционни сметки на STABEX в началото на периода | 6 | 371,88 | 430,17 |

Сметка за Конго | 7 | 19,67 | 106,83 |

Сметка SWIFT | 9.2 | -119,23 | 0,00 |

Пари и парични еквиваленти в началото на периода | 542,87 | 798,88 |

Салдо на касата в края на периода | 8 | 96,48 | 270,55 |

Гаранционни сметки на STABEX в края на периода | 6 | 191,60 | 371,88 |

Сметка за Конго | 7 | 3,42 | 19,67 |

Сметка SWIFT | 9.2 | 49,73 | -119,23 |

Пари и парични еквиваленти в края на периода | 341,23 | 542,87 |

КОНСОЛИДИРАН отчет за промените в капитала ЗА 2006 г. ЗА 6-и, 7-и, 8-и И 9-и ЕФР (млн. EUR) |

Капитал на фонда | Непоискани средства | Поискан капитал | Натрупани резерви | Резерви | Общо собствен капитал |

a) | b) | (c)=(a)-(b) | e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

бележки | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Крайно салдо за 2004 г. | 42.250,15 | 17.210,15 | 25.040,00 | -24.261,09 | 1.033,84 | 1.812,75 |

Вноски | -2.350,00 | 2.350,00 | 2.350,00 |

Увеличение на капитала | 627,00 | 627,00 |

Трансфери от предишни ЕФР |

Нетен стопански резултат | -2.526,40 | -2.526,40 |

Други движения |

Крайно салдо за 2005 г. | 42.877,15 | 15.487,15 | 27.390,00 | -26.787,49 | 1.033,84 | 1.636,35 |

Вноски | -2.510,00 | 2.510,00 | 2.510,00 |

Увеличение на капитала | 122,00 | 122,00 |

Трансфери от предишни ЕФР |

Нетен стопански резултат | -2.924,04 | -2.924,04 |

Други движения |

Крайно салдо за 2006 г. | 42.999,15 | 13.099,15 | 29.900,00 | -29.711,53 | 1.033,84 | 1.222,31 |

СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС НА ШЕСТИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Забележки | 31.07.2006 г. | 31.12.2005 г. |

ТЕКУЩИ АКТИВИ |

Вноски за получаване | 1 | 0,00 | 0,00 |

Длъжници | 2 | 0,00 | 9,13 |

Нетно предварителното финансиране | 3 | 0,00 | 37,01 |

Други текущи активи | 4 | 0,00 | 2,85 |

Свързващи сметки | 5 | 2.279,31 | 2.355,51 |

Пари и парични еквиваленти |

Гаранционни сметки на STABEX | 6 | 0,00 | 0,00 |

Специален фонд за ДР Конго | 7 | 0,00 | 0,00 |

Налични пари в банки | 8 | 0,00 | 0,00 |

ОБЩО АКТИВИ | 2.279,31 | 2.404,50 |

ТЕКУЩИ ПАСИВИ |

Платими сметки | 9 | 0,00 | 38,77 |

Свързващи сметки | 5 | 2.279,31 | 2.279,31 |

ОБЩО ПАСИВИ | 2.279,31 | 2.318,07 |

НЕТНИ АКТИВИ | 0,00 | 86,43 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ |

Поискан капитал на фонда | 10 | 7.560,00 | 7.560,00 |

Резултати, пренесени от предишни години | 11 | -7.290,58 | -7.243,09 |

Резултат за годината | -10,36 | -47,49 |

Резерви | 12 | -259,06 | -182,99 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ | 0,00 | 86,43 |

ОТЧЕТ ЗА СТОПАНСКИЯ РЕЗУЛТАТ ЗА ШЕСТИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Забележки | Разходи на касова основа за 2006 г. | Увеличение на предварителното финансиране | Увеличение на начислените разходи | Разходи на базата на текущо начисляване за 2006 г. | Разходи на базата на текущо начисляване за 2005 г. |

Оперативна лихва | 2.1 |

ОПЕРАТИВЕН ПРИХОД (1) |

Програмирана помощ | 4,79 | -37,50 | -30,49 | 11,81 | 39,83 |

Макроикономическа подкрепа |

Секторна политика |

Проекти между държави от АКТБ | -10,00 | -8,27 | 1,73 | 1,91 |

Лихвени субсидии | -0,02 |

Спешна помощ |

Помощ за бежанци | -0,05 | 0,05 | 0,13 |

Фонд за борба със СПИН | -0,01 | 0,01 | 0,00 |

Рисков капитал | 1,22 |

STABEX |

Sysmin | 0,04 | 0,04 | 0,04 |

Трансфери от предишни ЕФР | 0,15 | -0,11 | -0,06 | 0,21 | 0,78 |

Структурно приспособяване |

Намаляване на дълга |

Подкрепа за институциите |

Постъпления от компенсации за износ |

Фонд за Конго |

Оперативни разходи | 4,95 | -47,67 | -38,77 | 13,85 | 43,89 |

Административни и финансови разходи | 13 | 0,00 | 0,00 | 0,11 |

Общо разходи (касова основа) | 14 | 4,95 |

Корекции за отчетност на базата на текущо начисляване | 15 | 8,90 | -47,67 | -38,77 | 0,00 | -0,09 |

ОБЩО РАЗХОДИ / Текущо начисляване (2) | 16 | 13,85 | 13,85 | 43,92 |

НЕТНИ РАЗХОДИ ЗА ОПЕРАТИВНИ ДЕЙНОСТИ (2-1) | 13,85 | 13,85 | 43,92 |

Финансови приходи | 17 |

Финансови разходи | 18 | 0,00 | 0,00 | -0,09 |

Провизии | 2.7 | 3,49 | 3,49 | -3,48 |

Излишък/(дефицит) от финансови дейности (3) | 3,49 | 3,49 | -3,57 |

НЕТЕН СТОПАНСКИ РЕЗУЛТАТ (1-2+3) | -10,36 | -10,36 | -47,49 |

ОТЧЕТ ЗА ПРОМЕНИТЕ В КАПИТАЛА ЗА ШЕСТИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Капитал на фонда | Непоискани средства | Поискан капитал | Натрупани резерви | Резерви | Общо собствен капитал |

a) | b) | (c)=(a)-(b) | e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

Забележки | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Крайно салдо за 2004 г. | 7.560,00 | 0,00 | 7.560,00 | -7.243,09 | -158,43 | 158,48 |

Вноски |

Увеличение на капитала |

Трансфери към 9-и ЕФР | -24,56 | -24,56 |

Нетен стопански резултат | -47,49 | -47,49 |

Други движения |

Крайно салдо за 2005 г. | 7.560,00 | 0,00 | 7.560,00 | -7.290,58 | -182,99 | 86,43 |

Вноски |

Увеличение на капитала |

Трансфери към 9-и ЕФР | -76,06 | -76,06 |

Нетен стопански резултат | -10,36 | -10,36 |

Други движения |

Крайно салдо за 2006 г. | 7.560,00 | 0,00 | 7.560,00 | -7.300,94 | -259,06 | 0,00 |

СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС НА СЕДМИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Забележки | 31.12.2006 г. | 31.12.2005 г. |

ТЕКУЩИ АКТИВИ |

Вноски за получаване | 1 | 0,00 | 0,00 |

Длъжници | 2 | 17,06 | 17,46 |

Нетно предварителното финансиране | 3 | 203,75 | 287,54 |

Други текущи активи | 4 | 0,00 | 0,00 |

Свързващи сметки | 5 | 2.279,31 | 2.279,31 |

Пари и парични еквиваленти |

Гаранционни сметки на STABEX | 6 | 0,00 | 0,00 |

Специален фонд за ДР Конго | 7 | 0,00 | 0,00 |

Налични пари в банки | 8 | 0,00 | 0,00 |

ОБЩО АКТИВИ | 2.500,12 | 2.584,30 |

ТЕКУЩИ ПАСИВИ |

Платими сметки | 9 | 92,62 | 148,21 |

Свързващи сметки | 5 | 1.868,50 | 1.582,59 |

ОБЩО ПАСИВИ | 1.961,12 | 1.730,80 |

НЕТНИ АКТИВИ | 539,00 | 853,50 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ |

Поискан капитал на фонда | 10 | 10.940,00 | 10.940,00 |

Резултати, пренесени от предишни години | 11 | -9.527,36 | -9.233,99 |

Резултат за годината | -187,83 | -293,37 |

Резерви | 12 | -685,81 | -559,14 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ | 539,00 | 853,50 |

ОТЧЕТ ЗА СТОПАНСКИЯ РЕЗУЛТАТ ЗА СЕДМИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Забележки | Разходи на касова основа за 2006 г. | Увеличение на предварителното финансиране | Увеличение на начислените разходи | Разходи на базата на текущо начисляване за 2006 г. | Разходи на базата на текущо начисляване за 2005 г. |

Оперативна лихва | 2.1 |

ОПЕРАТИВЕН ПРИХОД (1) |

Програмирана помощ | 88,71 | -27,43 | -10,60 | 105,55 | 194,78 |

Макроикономическа подкрепа |

Секторна политика |

Проекти между държави от АКТБ | -50,00 | -41,33 | 8,67 | 9,55 |

Лихвени субсидии | -0,01 | -0,01 | 0,02 |

Спешна помощ | -0,21 | -0,21 | 0,01 |

Помощ за бежанци | -0,18 | -0,18 | - 0,66 | -0,66 | 0,49 |

Фонд за борба със СПИН |

Рисков капитал | 5,46 | 5,46 | 12,23 |

STABEX | 51,71 | 51,71 | 50,40 |

Sysmin | 12,74 | 0,24 | 4,09 | 16,59 | 8,28 |

Трансфери от предишни ЕФР | 0,78 | -6,63 | -6,95 | 0,46 | 14,83 |

Структурно приспособяване | 0,03 | 0,03 | 0,03 |

Намаляване на дълга | 0,06 | 0,06 | 0,07 |

Подкрепа за институциите |

Постъпления от компенсации за износ |

Фонд за Конго |

Оперативни разходи | 159,24 | -84,01 | -55,59 | 187,66 | 290,69 |

Административни и финансови разходи | 13 |

Общо разходи (касова основа) | 14 | 159,24 |

Корекции за отчетност на базата на текущо начисляване | 15 | 28,42 | -84,01 | -55,59 |

ОБЩО РАЗХОДИ / Текущо начисляване (2) | 16 | 187,66 | 187,66 | 290,69 |

НЕТНИ РАЗХОДИ ЗА ОПЕРАТИВНИ ДЕЙНОСТИ (2-1) | 187,66 | 187,66 | 290,69 |

Финансови приходи | 17 |

Финансови разходи | 18 |

Провизии | 2.7 | -0,18 | -0,18 | -2,68 |

Излишък/(дефицит) от финансови дейности (3) | -0,18 | -0,18 | -2,68 |

НЕТЕН СТОПАНСКИ РЕЗУЛТАТ (1-2+3) | -187,83 | -187,83 | -293,37 |

ОТЧЕТ ЗА ПРОМЕНИТЕ В КАПИТАЛА ЗА СЕДМИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Капитал на фонда | Непоискани средства | Поискан капитал | Натрупани резерви | Резерви | Общо собствен капитал |

a) | b) | (c)=(a)-(b) | e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

Забележки | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Крайно салдо за 2004 г. | 10.940,00 | 0,00 | 10.940,00 | -9.233,99 | -473,06 | 1.232,96 |

Вноски |

Увеличение на капитала |

Трансфери към 9-и ЕФР | -86,09 | -86,09 |

Нетен стопански резултат | -293,37 | -293,37 |

Други движения |

Крайно салдо за 2005 г. | 10.940,00 | 0,00 | 10.940,00 | -9.527,36 | -559,14 | 853,50 |

Вноски |

Увеличение на капитала |

Трансфери към 9-и ЕФР | -126,67 | -126,67 |

Нетен стопански резултат | -187,83 | -187,83 |

Други движения |

Крайно салдо за 2006 г. | 10.940,00 | 0,00 | 10.940,00 | -9.715,19 | -685,81 | 539,00 |

СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС НА ОСМИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Забележки | 31.12.2006 г. | 31.12.2005 г. |

ТЕКУЩИ АКТИВИ |

Вноски за получаване | 1 | 0,00 | 13,72 |

Длъжници | 2 | 70,61 | 55,78 |

Нетно предварителното финансиране | 3 | 888,93 | 1.007,78 |

Други текущи активи | 4 | 0,00 | 0,00 |

Свързващи сметки | 5 | 2.450,58 | 928,96 |

Пари и парични еквиваленти |

Гаранционни сметки на STABEX | 6 | 0,00 | 0,00 |

Специален фонд за ДР Конго | 7 | 0,00 | 0,00 |

Налични пари в банки | 8 | 0,00 | 0,00 |

ОБЩО АКТИВИ | 3.410,12 | 2.006,24 |

ТЕКУЩИ ПАСИВИ |

Платими сметки | 9 | 651,73 | 611,17 |

Свързващи сметки | 5 | 2.065,45 | 2.065,45 |

ОБЩО ПАСИВИ | 2.717,19 | 2.676,62 |

НЕТНИ АКТИВИ | 692,93 | -670,38 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ |

Поискан капитал на фонда | 10 | 11.295,00 | 8.785,00 |

Резултати, пренесени от предишни години | 11 | -7.851,95 | -6.963,08 |

Резултат за годината | -872,26 | -888,87 |

Резерви | 12 | -1.877,85 | -1.603,43 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ | 692,93 | -670,38 |

ОТЧЕТ ЗА СТОПАНСКИЯ РЕЗУЛТАТ ЗА ОСМИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Забележки | Разходи на касова основа за 2006 г. | Увеличение на предварителното финансиране | Увеличение на начислените разходи | Разходи на базата на текущо начисляване за 2006 г. | Разходи на базата на текущо начисляване за 2005 г. |

Оперативна лихва | 2.1 |

ОПЕРАТИВЕН ПРИХОД (1) |

Програмирана помощ | 477,43 | -92,87 | 5,13 | 575,43 | 714,52 |

Макроикономическа подкрепа | 13,82 | 0,75 | 13,07 | 77,34 |

Секторна политика | 16,49 | -3,05 | 3,67 | 23,21 | 8,41 |

Проекти между държави от АКТБ |

Лихвени субсидии | 1,21 | 1,21 | 0,27 |

Спешна помощ | 0,22 | -0,96 | -0,20 | 0,98 | 1,04 |

Помощ за бежанци | 7,29 | -6,73 | -6,73 | 7,29 | 12,37 |

Фонд за борба със СПИН |

Рисков капитал | 57,65 | 57,65 | 47,35 |

STABEX | 137,80 | 137,80 | 16,00 |

Sysmin | 2,98 | -0,85 | 9,33 | 13,17 | 5,67 |

Трансфери от предишни ЕФР |

Структурно приспособяване | 1,04 | 0,18 | 0,86 | 15,86 |

Намаляване на дълга – инициатива HIPC (тежко задлъжнелите най-бедни страни) и Световната банка (СБ) | 15,36 | 15,36 | 15,52 |

Подкрепа за институциите |

Постъпления от компенсации за износ | 20,20 | -0,49 | 10,11 | 30,80 | -18,57 |

Фонд за ДР Конго |

Оперативни разходи | 736,15 | -104,01 | 36,66 | 876,83 | 895,78 |

Административни и финансови разходи | 13 | 0,66 | -0,08 | 3,90 | 4,64 | 1,74 |

Общо разходи (касова основа) | 14 | 736,81 |

Корекции за отчетност на базата на текущо начисляване | 15 | 144,65 | -104,09 | 40,56 |

ОБЩО РАЗХОДИ / Текущо начисляване (2) | 16 | 881,47 | 881,47 | 897,51 |

НЕТНИ РАЗХОДИ ЗА ОПЕРАТИВНИ ДЕЙНОСТИ (2-1) | 881,47 | 881,47 | 897,51 |

Финансови приходи | 17 | 9,13 | 9,13 | 8,84 |

Финансови разходи | 18 |

Провизии | 2.7 | 0,08 | 0,08 | -0,19 |

Излишък/(дефицит) от финансови дейности (3) | 9,20 | 9,20 | 8,65 |

НЕТЕН СТОПАНСКИ РЕЗУЛТАТ (1-2+3) | -872,26 | -872,26 | -888,87 |

ОТЧЕТ ЗА ПРОМЕНИТЕ В КАПИТАЛА ЗА ОСМИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Капитал на фонда | Непоискани средства | Поискан капитал | Натрупани резерви | Резерви | Общо собствен капитал |

a) | b) | (c)=(a)-(b) | e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

бележки | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Крайно салдо за 2004 г. | 12.840,00 | 6.405,00 | 6.435,00 | -6.963,08 | -1.319,54 | -1.847,63 |

Вноски | -2.350,00 | 2.350,00 | 2.350,00 |

Увеличение на капитала |

Трансфери към 9-и ЕФР | -283,89 | -283,89 |

Нетен стопански резултат | -888,87 | -888,87 |

Други движения |

Крайно салдо за 2005 г. | 12.840,00 | 4.055,00 | 8.785,00 | -7.851,95 | -1.603,43 | -670,38 |

Вноски | -2.510,00 | 2.510,00 | 2.510,00 |

Увеличение на капитала |

Трансфери към 9-и ЕФР | -274,42 | -274,42 |

Нетен стопански резултат | -872,26 | -872,26 |

Други движения |

Крайно салдо за 2006 г. | 12.840,00 | 1.545,00 | 11.295,00 | -8.724,21 | -1.877,85 | 692,93 |

СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС НА ДЕВЕТИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Забележки | 31.12.2006 г. | 31.12.2005 г. |

ТЕКУЩИ АКТИВИ |

Вноски за получаване | 1 | 0,00 | 0,00 |

Длъжници | 2 | 129,07 | 56,41 |

Нетно предварителното финансиране | 3 | 1.716,28 | 971,88 |

Други текущи активи | 4 | 0,95 | 0,46 |

Свързващи сметки | 5 | 1.868,50 | 1.582,59 |

Пари и парични еквиваленти | 291,50 | 662,10 |

Гаранционни сметки на STABEX | 6 | 191,60 | 371,88 |

Специален фонд за ДР Конго | 7 | 3,42 | 19,67 |

Налични пари в банки | 8 | 96,48 | 270,55 |

ОБЩО АКТИВИ | 4.006,30 | 3.273,43 |

ТЕКУЩИ ПАСИВИ |

Платими сметки | 9 | 1.351,49 | 687,61 |

Свързващи сметки | 5 | 2.664,43 | 1.219,01 |

ОБЩО ПАСИВИ | 4.015,92 | 1.906,62 |

НЕТНИ АКТИВИ | -9,62 | 1.366,81 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ |

Поискан капитал на фонда | 10 | 105,00 | 105,00 |

Резултати, пренесени от предишни години | 11 | -2.117,60 | -820,93 |

Резултат за годината | -1.853,59 | -1.296,67 |

Резерви | 12 | 3.856,56 | 3.379,41 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ | -9,62 | 1.366,81 |

ОТЧЕТ ЗА СТОПАНСКИЯ РЕЗУЛТАТ ЗА ДЕВЕТИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Забележки | Разходи на касова основа за 2006 г. | Увеличение на предварителното финансиране | Увеличение на начислените разходи | Разходи на базата на текущо начисляване за 2006 г. | Разходи на базата на текущо начисляване за 2005 г. |

Оперативна лихва | 2.1 | 0,06 | 0,06 | 0,35 |

ОПЕРАТИВЕН ПРИХОД (1) | 0,06 | 0,06 | 0,35 |

Програмирана помощ | 48,70 | 25,99 | 34,07 | 56,78 | 33,32 |

Макроикономическа подкрепа | 397,51 | 2,76 | 394,75 | 305,66 |

Секторна политика | 801,34 | 263,45 | 350,14 | 888,03 | 483,75 |

Проекти между държави от АКТБ | 423,34 | 483,08 | 388,69 | 328,96 | 187,45 |

Лихвени субсидии |

Спешна помощ | 116,11 | 18,01 | 31,25 | 129,35 | 133,87 |

Помощ за бежанци |

Фонд за борба със СПИН |

Рисков капитал |

STABEX |

Sysmin |

Трансфери от предишни ЕФР | 4,27 | 17,15 | 27,37 | 14,49 |

Структурно приспособяване |

Намаляване на дълга – инициатива HIPC (тежко задлъжнелите най-бедни страни) и Световната банка (СБ) | 2,00 | 2,00 | 7,60 |

Подкрепа за институциите | 30,86 | 14,55 | 16,03 | 32,34 | 28,67 |

Постъпления от компенсации за износ | 15,16 | -22,62 | -15,76 | 22,02 | 15,25 |

Фонд за ДР Конго | 15,73 | 51,53 | 22,41 | -13,39 | 89,80 |

Оперативни разходи | 1.855,01 | 853,89 | 854,22 | 1.855,34 | 1.285,38 |

Административни и финансови разходи | 13 | 5,91 | -36,66 | -23,43 | 19,15 | 26,75 |

Общо разходи (касова основа) | 14 | 1.860,93 |

Корекции за отчетност на базата на текущо начисляване | 15 | 13,42 | 817,23 | 830,79 | -0,14 | -0,10 |

ОБЩО РАЗХОДИ / Текущо начисляване (2) | 16 | 1.874,34 | 1.874,34 | 1.312,03 |

НЕТНИ РАЗХОДИ ЗА ОПЕРАТИВНИ ДЕЙНОСТИ (2-1) | 1.874,29 | 1.874,29 | 1.311,69 |

Финансови приходи | 17 | 22,49 | 22,49 | 15,12 |

Финансови разходи | 18 | -0,14 | -0,14 | -0,10 |

Провизии | 2.7 | -1,65 | -1,65 |

Излишък/(дефицит) от финансови дейности (3) | 20,70 | 20,70 | 15,02 |

НЕТЕН СТОПАНСКИ РЕЗУЛТАТ (1-2+3) | -1.853,59 | -1.853,59 | -1.296,67 |

ОТЧЕТ ЗА ПРОМЕНИТЕ В КАПИТАЛА ЗА ДЕВЕТИ ЕФР ЗА 2006 г. (млн. EUR) |

Капитал на фонда | Непоискани средства | Поискан капитал | Натрупани резерви | Резерви | Общо собствен капитал |

a) | b) | (c)=(a)-(b) | e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

бележки | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Крайно салдо за 2004 г. | 10.910,15 | 10.805,15 | 105,00 | -820,93 | 2.984,87 | 2.268,94 |

Вноски |

Увеличение на капитала | 627,00 | 627,00 |

Трансфери от други ЕФР | 394,54 | 394,54 |

Нетен стопански резултат | -1.296,67 | -1.296,67 |

Други движения |

Крайно салдо за 2005 г. | 11.537,15 | 11.432,15 | 105,00 | -2.117,60 | 3.379,41 | 1.366,81 |

Вноски |

Увеличение на капитала | 122,00 | 122,00 |

Трансфери от други ЕФР | 477,15 | 477,15 |

Нетен стопански резултат | -1.853,59 | -1.853,59 |

Други движения |

Крайно салдо за 2006 г. | 11.659,15 | 11.554,15 | 105,00 | -3.971,18 | 3.856,56 | -9,62 |

БЕЛЕЖКИ КЪМ ОТЧЕТИТЕ

Бележки към счетоводния баланс

1. Вноски за получаване

В таблица 1 са показани подробни данни за вноските, поискани и получени през 2006 г. Вноската на ЕИБ е сумата от специалната вноска за Конго (виж бележка 10) и трансфер от 20 млн. EUR, посочен в бележка 10.

Таблица 1 | млн. EUR |

Вноски | % | Поискани през 2005 г. | Получени през 2005 г. | Вноски за получаване към 31.12.2005 г. | Поискани през 2006 г. | Получени през 2006 г. | Вноски за получаване към 31.12.2006 г. | Общо поискани |

Австрия | 2,65 | 61,75 | 61,75 | 66,52 | 66,52 | 248,44 |

Белгия | 3,92 | 91,34 | 91,34 | 98,39 | 98,39 | 367,50 |

Дания | 2,14 | 49,86 | 49,86 | 53,71 | 53,71 | 200,63 |

Финландия | 1,48 | 34,48 | 34,48 | 37,15 | 37,15 | 138,75 |

Франция | 24,30 | 566,19 | 594,85 | 13,72 | 609,93 | 623,65 | 2.278,13 |

Германия | 23,36 | 544,29 | 544,29 | 586,34 | 586,34 | 2.190,00 |

Гърция | 1,25 | 29,13 | 29,13 | 31,38 | 31,38 | 117,19 |

Ирландия | 0,62 | 14,45 | 14,45 | 15,56 | 15,56 | 58,13 |

Италия | 12,54 | 292,18 | 292,18 | 314,75 | 314,75 | 1.175,63 |

Люксембург | 0,29 | 6,76 | 6,76 | 7,28 | 7,28 | 27,19 |

Нидерландия | 5,22 | 121,63 | 121,63 | 131,02 | 131,02 | 489,38 |

Португалия | 0,97 | 22,60 | 22,60 | 24,35 | 24,35 | 90,94 |

Испания | 5,84 | 136,07 | 136,07 | 146,58 | 146,58 | 547,50 |

Швеция | 2,73 | 63,61 | 63,61 | 68,52 | 68,52 | 255,94 |

Обединеното кралство | 12,69 | 295,68 | 295,68 | 318,52 | 318,52 | 1.189,69 |

8-и ЕФР на ЕИБ | 20,00 | 20,00 | 120,00 |

STABEX | 1.800,00 |

ОБЩО 8-и ЕФР | 2.350,00 | 2.378,66 | 13,72 | 2.510,00 | 2.523,72 | 0,00 | 11.295,00 |

9-и ЕФР ЕИБ | 105,00 |

ОБЩО 9-и ЕФР | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 105,00 |

ОБЩО | 100,00 | 2.350,00 | 2.378,66 | 13,72 | 2.510,00 | 2.523,72 | 0,00 | 11.400,00 |

2. Длъжници

Данните за този бюджетен ред са показани в таблица 2:

Таблица 2 | млн. EUR |

Длъжници | Забележки | 6-и | 7-и | 8-и | 9-и | Общо към 31.12.2006 г. | Общо към 31.12.2005 г. |

Лихва за забавени вноски | 2.1 | 2,09 | 2,09 | 2,13 |

Лихва за забавени вноски - STABEX | 2.2 | 0,79 | 0,79 | 0,79 |

Лихва за получаване - европейски банки | 2.3 | 0,88 | 0,88 | 0,84 |

Лихва за получаване – гаранция за STABEX | 2.4 | 0,61 | 0,61 | 0,72 |

Нареждания за събиране, които следва да бъдат издадени | 2.5 | 14,54 | 62,38 | 119,67 | 196,58 | 122,15 |

Открити събирания | 2.6 | 5,38 | 8,35 | 6,68 | 20,40 | 18,52 |

- Трудно събираеми задължения | 2.7 | 2,87 | 0,11 | 1,65 | 4,63 | 6,37 |

ОБЩО | 0,00 | 17,06 | 70,61 | 129,07 | 216,74 | 138,77 |

В съответствие с разпоредбите на Споразумението от Котону в счетоводния баланс за 9-ия ЕФР са включени приходите от лихви. Единствено изключение е лихвата, натрупана от гаранционните сметки на STABEX, която е представена в 8-и ЕФР, тъй като този инструмент за помощ не участва в 9-ия ЕФР (вж. бележки 6 и 17).

(2.1) Лихви за забавени вноски

В съответствие с член 40, параграф 4 от Финансовия регламент за 9-ия ЕФР на държавите-членки се начислява лихва, ако закъснеят с плащането на поисканите вноски. Тези средства могат да се използват за финансиране на проекти. Лихвата води до ефективно увеличение на общите бюджетни кредити на фонда и представлява негов единствен източник на оперативни приходи (вж. отчет за стопанския резултат).

В таблица 2.1 са представени данни за начислените лихви, впоследствие заплатени от държавите-членки.

Таблица 2.1 | млн. EUR |

Лихва за забавени плащания 31.12.2006 г. | Салдо към 31.12.2005 г. | Дължима лихва 2006 г. | Платена лихва 2006 г. | Салдо към 31.12.2006 г. |

Австрия |

Белгия | 0,01 | 0,01 |

Дания |

Финландия |

Франция | 1,04 | 0,02 | 0,05 | 1,00 |

Германия |

Гърция | 0,01 | 0,01 |

Ирландия | 0,02 | 0,02 |

Италия |

Люксембург |

Нидерландия |

Португалия |

Испания | 0,06 | 0,06 |

Швеция | 0,00 | 0,00 |

Обединеното кралство | 1,02 | 1,02 |

ОБЩО | 2,13 | 0,06 | 0,09 | 2,09 |

(2.2) Лихви за забавени вноски STABEX

Всички вноски за STABEX са получени преди началото на финансова година 2006. Показаните суми за дължима лихва представляват пренесено отрицателно салдо и съответстват на лихвата, която дължи Франция.

(2.3) Лихва за получаване – европейски банки и основна сметка на STABEX

Тази сума представлява лихва, натрупана по сметки в европейски банки и по текущата сметка на STABEX през финансова година 2006, но които не са били внесени по банкова сметка преди 2007 г.

(2.4) Лихва за получаване – гаранционни сметки STABEX

Тази сума представлява лихва, натрупана по гаранционните сметки на STABEX през финансова година 2006, но които не са били внесени по банкова сметка преди 2007 г. Тази лихва принадлежи на съответните държави бенефициери.

(2.5) Нареждания за събиране, които следва да бъдат издадени

За прилагане на принципите на текущо начисляване разпоредителят с бюджетни кредити е изчислил размера на авансите за събиране, за които още не са издадени нареждания за събиране.

В таблица 2.2 са посочени подробни данни.

Таблица 2.2 | млн. EUR |

Нареждания за събиране, които следва да бъдат издадени | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | ОБЩО |

Общо към 31.12.2006 г. | 14,54 | 62,38 | 119,67 | 196,58 |

Общо към 31.12.2005 г. | 2,38 | 15,38 | 53,19 | 51,19 | 122,15 |

Увеличение | -2,38 | -0,85 | 9,19 | 68,48 | 74,44 |

(2.6) Събирания

Салдото при приключване на нарежданията за събиране представлява стойността на нарежданията за събиране, които са издадени, но не са платени в края на годината.

(2.7) Провизия за трудно събираеми задължения

В съответствие със стандарт IPSAS 19 счетоводителят е определил провизия за трудно събираеми задължения, която зависи от два фактора:

Възраст на задължението, като се прилага провизия от 20% от стойността в еуро за всяка година, през която задължението не е платено

Оценка на риска от несъбиране в сътрудничество с разпоредителя с бюджетни кредити.

Потенциалните загуби от валутния курс (при нареждания за събиране, които не са издадени в еуро) не са взети под внимание, тъй като те не се смятат за съществени.

Данните за тази провизия са показани в таблица 2.4:

Таблица 2.4 | млн. EUR |

Провизия за трудно събираеми задължения | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | ОБЩО |

Салдо към 31.12.2006 г. | 2,87 | 0,11 | 1,65 | 4,63 |

Салдо към 31.12.2005 г. | 3,49 | 2,69 | 0,19 | 6,37 |

Увеличение | -3,49 | 0,18 | -0,08 | 1,65 | -1,75 |

3. Нетно предварителното финансиране

Съгласно принципите на текущо начисляване авансовите плащания се определят като активи. Данните за откритото предварително финансиране са предоставени от разпоредителя с бюджетни кредити (вж. таблица 3.1) и са намалени с откритите събирания на авансите и с изчислените данни за нарежданията за събиране, които следва да бъдат издадени, както е показано в таблица 3.

Таблица 3 | млн. EUR |

Нетно предварителното финансиране | бележки | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | ОБЩО 31.12.2006 г. | ОБЩО 31.12.2005 г. |

Предварително финансиране | 3.1 | 223,67 | 959,66 | 1.841,04 | 3.024,37 | 2.442,90 |

Аванси за управление на стипендии за обучение | 3.2 | 1,58 | 1,58 | 1,96 |

-открити събирания | 2.3 | 5,38 | 8,35 | 6,68 | 20,40 | 18,52 |

-Нареждания за събиране, които следва да бъдат издадени | 2.5 | 14,54 | 62,38 | 119,67 | 196,58 | 122,15 |

ОБЩО | 0,00 | 203,75 | 888,93 | 1.716,28 | 2.808,96 | 2.304,20 |

(3.1) Предварително финансиране

Много договори предвиждат заплащането на аванс преди започване на строителни работи, доставка на стоки или предоставяне на услуги. Понякога графикът на плащане в договора предвижда плащане в предплата въз основа на докладите за напредъка. Авансите, които обикновено се плащат във валутата на страната или територията, където се осъществява проектът, се водят отделно по сметките на разпоредителя с бюджетни кредити, за да могат да бъдат приключени.

Таблицата по-долу обобщава дължимите аванси (без програмите за структурно приспособяване и програмата за пряко бюджетно подпомагане), записани в сметките на разпоредителя с бюджетни кредити в края на годината. Превръщането в EUR се прави по официалния валутен курс на 31 декември 2006 г.

Таблица 3.1 | млн. EUR |

Предварително финансиране | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | ОБЩО |

Общо към 31.12.2006 г. | 223,67 | 959,66 | 1.841,04 | 3.024,37 |

Общо към 31.12.2005 г. | 47,67 | 307,68 | 1.063,75 | 1.023,80 | 2.442,90 |

Увеличение | -47,67 | -84,01 | -104,09 | 817,23 | 581,46 |

(3.2) Аванси за управление на стипендии за обучение

Тази сума съответства на авансите, платени на външни органи за управлението на стипендии за обучение.

4. Други текущи активи

Тази сума обхваща всички плащания/постъпления, които трябва да бъдат окончателно разпределени по съответните проекти, както е показано в таблица 4.

Таблица 4 | млн. EUR |

Други текущи активи | 6-и ЕФР | 9-и ЕФР | Общо към 31.12.2006 г. | Общо към 31.12.2005 г. |

Разходи за приключване | 2,65 | 2,65 | 2,85 |

Обезценяване | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Приходи за регулиране | -2,12 | -2,12 | -0,06 |

Неизплатено салдо по нарежданията за събиране | 0,42 | 0,42 | 0,51 |

ОБЩО | 0,00 | 0,95 | 0,95 | 3,31 |

5. Свързващи сметки

За по-голяма ефективност има само една каса за всички ЕФР, които са в процес на изпълнение; в резултат на това се осъществяват операции между отделните ЕФР, които се компенсират чрез свързващите сметки между различните счетоводни баланси.

Салдата по свързващите сметки към 31.12.2006 г. са изложени в таблици 5 и 5.1.

Таблица 5 | млн. EUR |

Свързващи сметки | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | Общо към 31.12.2006 г. | Общо към 31.12.2005 г. |

към/от 6-и ЕФР | 2.279,31 | -2.065,45 | -213,85 | -76,20 |

към/от 7-и ЕФР | -2.279,31 | 1.868,50 | -410,80 | -696,71 |

към/от 8-и ЕФР | 2.065,45 | -2.450,58 | -385,12 | 1.136,49 |

към/от 9-и ЕФР | 213,85 | -1.868,50 | 2.450,58 | 795,93 | -363,58 |

0,00 | 410,80 | 385,12 | -795,93 | 0,00 | 0,00 |

Таблица 5.1 | (млн. EUR) |

Свързващи сметки | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | ОБЩО |

2006 г. |

Активи | 2.279,31 | 2.279,31 | 2.450,58 | 1.868,50 | 8.877,69 |

Пасиви | 2.279,31 | 1.868,50 | 2.065,45 | 2.664,43 | 8.877,69 |

Общо за 2006 г. | 0,00 | 410,80 | 385,12 | -795,93 | 0,00 |

2005 г. |

Активи | 2.355,51 | 2.279,31 | 928,96 | 1.582,59 | 7.146,37 |

Пасиви | 2.279,31 | 1.582,59 | 2.065,45 | 1.219,01 | 7.146,37 |

Общо за 2005 г. | 76,20 | 696,71 | -1.136,49 | 363,58 | 0,00 |

Пари и парични еквиваленти

6. Гаранционни сметки на STABEX

Този бюджетен ред показва паричното салдо, оставащо по гаранционните сметки STABEX, открити на името на отделните държави бенефициери. В таблица 6 е показана разбивката по страни:

Таблица 6 | млн. EUR |

ЕФР | Салдо към 31.12.2005 г. | Лихва | Плащания | Салдо към 31.12.2006 г. |

БЕНИН | 8-и | 0,05 | 0,00 | 0,00 | 0,05 |

БУРКИНА ФАСО | 8-и | 0,76 | 0,02 | 0,00 | 0,78 |

БУРУНДИ | 7-и/8-и | 26,40 | 0,74 | 0,51 | 26,62 |

КАМЕРУН | 8-и | 5,37 | 0,15 | 0,00 | 5,52 |

КОМОРСКИ ОСТРОВИ | 8-и | 0,05 | 0,00 | 0,00 | 0,06 |

ДОМИНИКА | 8-и | 5,28 | 0,15 | 5,17 | 0,26 |

ЕТИОПИЯ | 8-и | 0,90 | 0,03 | 0,00 | 0,93 |

ГАМБИЯ | 8-и | 1,00 | 0,03 | 0,00 | 1,03 |

ГРЕНАДА | 8-и | 0,33 | 0,01 | 0,00 | 0,34 |

ГВИНЕЯ БИСАУ | 8-и | 0,33 | 0,01 | 0,00 | 0,34 |

КОТ Д’ИВОАР | 8-и | 42,83 | 1,05 | 28,03 | 15,85 |

ЯМАЙКА | 8-и | 0,58 | 0,02 | 0,00 | 0,60 |

МАДАГАСКАР | 8-и | 13,81 | 0,37 | 13,53 | 0,65 |

МАЛАВИ | 8-и | 0,91 | 0,03 | 0,00 | 0,94 |

МАВРИТАНИЯ | 8-и | 17,72 | 0,50 | 0,00 | 18,22 |

ПАПУА-НОВА ГВИНЕЯ | 8-и | 0,66 | 0,02 | 0,00 | 0,68 |

РУАНДА | 8-и | 5,73 | 0,16 | 0,00 | 5,89 |

СЕНЕГАЛ | 8-и | 10,05 | 0,28 | 0,00 | 10,33 |

СИЕРА ЛЕОНЕ | 8-и | 3,05 | 0,09 | 0,00 | 3,13 |

СЕЙНТ ЛУСИЯ | 8-и | 13,67 | 0,38 | 0,00 | 14,05 |

СОЛОМОНОВИ ОСТРОВИ | 8-и | 14,03 | 0,10 | 14,06 | 0,08 |

СУДАН | 7-и/8-и | 150,56 | 3,96 | 100,00 | 54,52 |

СЕЙНТ ВИНСЕНТ И ГРЕНАДИНИ | 8-и | 3,94 | 0,11 | 0,00 | 4,05 |

ТАНЗАНИЯ | 8-и | 30,86 | 0,50 | 17,36 | 14,00 |

ТОНГА | 8-и | 0,09 | 0,00 | 0,00 | 0,09 |

УГАНДА | 8-и | 20,12 | 0,47 | 10,87 | 9,72 |

ЗИМБАБВЕ | 8-и | 2,82 | 0,08 | 0,00 | 2,90 |

ОБЩО ЗА STABEX | 371,88 | 9,24 | 189,52 | 191,60 |

Салдото по гаранционните сметки на STABEX представлява общата сума на съществуващите средства по STABEX, които ще бъдат прехвърлени на по-късна дата на съответната държава бенефициер от АКТБ. Тази обща сума засяга 8-и ЕФР, с изключение на 8,23 млн. EUR, отпуснати на Бурунди, и 2,51 млн. EUR, отпуснати на Судан, които спадат към 7-и ЕФР.

Освен тези средства съществуват други средства по STABEX, държани от страните бенефициери от АКТБ. Щом Комисията и държавата бенефициер (от АКТБ) стигнат до споразумение относно начина на използване на средствата по STABEX, двете страни подписват конвенция за трансфер. В съответствие с разпоредбите на член 211 от Споразумението от Ломе IV[6] (ревизирано) средствата се прехвърлят по лихвоносна сметка, подписана от двете страни (длъжностно лице от Комисията и държавата бенефициер), открита на името на държавата от АКТБ. Длъжностното лице от Комисията има правото да се подписва срещу сметката, за да гарантира, че средствата се отпускат по предназначение. Средствата са собственост на държавата от АКТБ и като такива не се вписват като активи в годишния отчет на ЕФР. Данни за тези сметки все пак се предоставят в годишния отчет за финансовото управление на ЕФР.

7. Специална сметка за ДР Конго

Това салдо представлява наличните суми за ДР Конго в съответствие с разпоредбите на Решение 2003/583/ЕО на Съвета[7].

8. Налични пари в банки

В съответствие с член 129 от Финансовия регламент за 9-ия ЕФР в счетоводния баланс за 9-ия ЕФР са включени касовите наличности. Таблица 7 показва разбивката на общата сума на наличните пари в банки:

Таблица 7 | млн. EUR |

Пари и парични еквиваленти | бележки | Салдо към 31.12.2006 г. | Салдо към 31.12.2005 г. |

Касови сметки | 8.1 | 3,55 | 1,53 |

Посредници по плащанията ACP | 8.2 | 59,37 | 47,86 |

Посредници по плащанията EUR | 8.3 | 21,29 | 207,99 |

Текуща сметка STABEX | 8.4 | 12,17 | 12,17 |

Текущи средства | 8.5 | 0,10 | 1,00 |

ОБЩО | 96,48 | 270,55 |

(8.1) Касови сметки

Това са сметки в централните банки на държавите-членки, в които се плащат вноските за ЕФР. Счетоводителят прави трансфери от тези сметки към посредниците по плащанията EUR.

(8.2) Посредници по плащанията ACP

Това са суми по банкови сметки, намиращи се в държави от АКТБ, които се използват за извършване на плащания в местна валута в държавата бенефициер. Сметките обикновено са в еуро, но могат да бъдат и във валута на държава-членка от Общността.

(8.3) Посредници по плащанията EUR

Тези сметки са открити в търговски банки от държавите-членки (EUR 15) и в ЕИБ. Сметките са в еуро и се използват за плащания в полза на бенефициери в рамките на Съюза и извън него. Плащанията обикновено се правят в еуро, но може и в друга валута. Тези средства се използват също за внасяне по сметките на посредника по плащанията АКТБ и по свързаната с общия бюджет сметка.

(8.4) Текуща сметка STABEX

Тази сума представлява паричното салдо, оставащо по основната сметка на STABEX. Веднага след получаване на инструкции от разпоредителя с бюджетни кредити ще бъдат предоставени 8,47 млн. EUR на Того чрез трансфер към гаранционна сметка. През 2007 г. остатъчната сума от 3,69 млн. EUR ще бъде върната към общия дългосрочен резерв за развитие.

Натрупаната лихва по тази сметка периодично се прехвърля към основната сметка на ЕФР, за да се използва в съответствие с членове 1.3 и 9 от Вътрешното споразумение.

(8.5) Текущи средства

Някои вноски, изпратени преди края на годината, са регистрирани в банката на бенефициера едва през 2007 г.

Текущи пасиви

9. Платими сметки

Общото кредитно салдо е описано в таблица 8.

Таблица 8 | млн. EUR |

Платими сметки | бележки | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | Общо към 31.12.2006 г. | Общо към 31.12.2005 г. |

Авансово получени вноски | 9.1 | 3,49 | 3,49 | 1,40 |

Свързваща общия бюджет сметка | 9.2 | -49,73 | -49,73 | 119,23 |

Провизия за банкови разходи | 9.3 | -0,02 | -0,02 | 0,02 |

Начислени разходи | 92,62 | 651,73 | 1.397,75 | 2.142,10 | 1.365,10 |

Нефинализирани плащания | 9.4 | 4,02 | 26,58 | 79,69 | 110,29 | 22,81 |

Непотвърдена допустимост | 9.5 | 9,31 | 42,99 | 54,89 | 107,19 | 116,32 |

Фактури за получаване | 9.6 | 79,29 | 582,17 | 1.263,17 | 1.924,62 | 1.225,97 |

ОБЩО | 0,00 | 92,62 | 651,73 | 1.351,49 | 2.095,84 | 1.485,75 |

(9.1) Авансово получени вноски

Някои вноски са платени авансово от държавите-членки, както е показано в таблица 8.1:

Таблица 8.1 | млн. EUR |

Авансово получени вноски | Салдо към 31.12.2006 г. | Салдо към 31.12.2005 г. |

Ирландия | 3,49 | 1,40 |

ОБЩО | 3,49 | 1,40 |

(9.2) Свързваща общия бюджет сметка

От началото на финансова година 2005 плащанията в полза на бенефициери в рамките на Съюза в еуро или в друга валута се правят чрез SWIFT превод от общия бюджет на Европейската комисия. За тази цел е отворена текуща сметка. Тази сметка е представена в отчета за паричния поток като паричен еквивалент.

(9.3) Провизия за банкови разходи

Тази сума е съставена от операции, свързани с банкови разходи за годината до 31 декември 2006 г., които са дебитирани от съответните банкови сметки след края на годината.

Начислени разходи

Счетоводната информация, предоставена от настоящата компютърна счетоводна система (OLAS), бе коригирана, за да съдържа данни, които са в съответствие с принципа на текущо начисляване. Допълнителна информация бе предоставена от разпоредителя с бюджетни кредити. Тази позиция включва нефинализирани плащания, непотвърдена допустимост и приблизителна оценка на фактурите за получаване, основана на степента на напредък на проектите.

(9.4) Нефинализирани плащания

Това са плащания, разрешени преди 31 декември 2006 г., но направени от банката през 2007 г. Сумите, записани по сметките на разпоредителя с бюджетни кредити, са показани в таблица 8.2.

Таблица 8.2 | млн. EUR |

Нефинализирани плащания | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | ОБЩО |

Общо към 31.12.2006 г. | 4,02 | 26,58 | 79,69 | 110,29 |

Общо към 31.12.2005 г. | 1,17 | 2,67 | 13,42 | 5,54 | 22,81 |

Увеличение | -1,17 | 1,35 | 13,16 | 74,14 | 87,48 |

(9.5) Непотвърдена допустимост

Това са фактури, които са пристигнали преди края на финансовата година 2006, но които още не са били анализирани към 31.12.2006 г. Сумите, записани по сметките на разпоредителя с бюджетни кредити, са показани в таблица 8.3.

Таблица 8.3 | млн. EUR |

Непотвърдена допустимост | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | ОБЩО |

Общо към 31.12.2006 г. | 9,31 | 42,99 | 54,89 | 107,19 |

Общо към 31.12.2005 г. | 1,14 | 11,62 | 50,14 | 53,43 | 116,32 |

Увеличение | -1,14 | -2,31 | -7,15 | 1,46 | -9,13 |

(9.6) Фактури за получаване

Тези цифри отразяват разходите, които са извършени, но още не са фактурирани (напр. текуща работа по капиталови проекти). Сумите, изчислени от разпоредителя с бюджетни кредити, са показани в таблица 8.4.

Таблица 8.4 | млн. EUR |

Фактури за получаване | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | ОБЩО |

Общо към 31.12.2006 г. | 79,29 | 582,17 | 1.263,17 | 1.924,62 |

Общо към 31.12.2005 г. | 36,45 | 133,92 | 547,61 | 507,99 | 1.225,97 |

Увеличение | -36,45 | -54,64 | 34,56 | 755,18 | 698,65 |

Фондове и резерви

10. Поискан капитал на фонда

Данните за този бюджетен ред са показани в таблица 9:

Таблица 9 | млн. EUR |

Капитал за 2006 г. | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | Общо ЕФР |

Капитал на фонда (а) | 7.560,00 | 10.940,00 | 12.840,00 | 11.659,15 | 42.999,15 |

Непоискани средства (b) | 1.545,00 | 11.554,15 | 13.099,15 |

Поискан капитал на фонда (a)-(b) | 7.560,00 | 10.940,00 | 11.295,00 | 105,00 | 29.900,00 |

Капитал за 2005 г. |

Капитал на фонда (а) | 7.560,00 | 10.940,00 | 12.840,00 | 11.537,15 | 42.877,15 |

Непоискани средства (b) | 4.055,00 | 11.432,15 | 15.487,15 |

Поискан капитал на фонда (a)-(b) | 7.560,00 | 10.940,00 | 8.785,00 | 105,00 | 27.390,00 |

Капиталът на фонда представлява общият размер на вземанията от държавите-членки за съответния ЕФР, както е посочено във всяко вътрешно споразумение между държавите-членки и държавите бенефициери от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ) и отвъдморските страни и територии (ОСТ).

Първоначалните средства, предоставени за (настоящия) 9-и ЕФР, които се равняваха на 10 555,15 млн. EUR в началото, бяха увеличени със сумата от 105 млн. EUR през 2004 г., която бе отпусната от ЕИБ в съответствие с разпоредбите на Директива 2003/583/ЕО на Съвета. Допълнителните средства са за действия, които трябва да се предприемат в Демократична република Конго.

Член 2, параграф 2 от Вътрешното споразумение за 9-ия ЕФР определя 1 000 млн. EUR в резерв. През 2004 г. бяха отпуснати 250 млн. EUR след приемане на Решение 2004/289/ЕО на Съвета с цел установяване на финансов инструмент за водоснабдяване. Допълнителни 627 млн. EUR бяха отпуснати през 2005 г. след Решения № 6/2005[8] и 7/2005[9] от 22.11.2005 г. на Съвета на министрите от АКТБ и ЕС. През 2006 г. и след приемане на поправките в Решения № 6/2005[10] и 7/2005[11] на Съвета на министрите от АКТБ и ЕС бяха отпуснати 122 млн. EUR. Остатъчната сума ще бъде отпусната през 2007 г.

Непоисканите средства представляват първоначалните средства, които още не са получени от държавите-членки.

Поисканият капитал представлява сумата на първоначалните средства, за които държавите-членки са поискали да бъдат прехвърлени по касовите сметки в съответствие с процедурата по член 8 от Финансовия регламент, съгласно която всяка година Комисията трябва да изготви и представи на Съвета отчет на плащанията, които трябва да бъдат осъществени през следващата година, и график на поканите за вноски. Комисията трябва да оправдае исканата сума въз основа на своята способност ефективно да осигури предложеното равнище на ресурси.

Вноските все още са в процес на поискване от 8-и ЕФР с едно изключение от 105 млн. EUR в полза на Демократична република Конго, които са поискани от 9-и ЕФР. През 2005 г. държавите-членки решиха да бъдат прехвърлени 20 млн. EUR от касата на ЕИБ за фонда към касата на Комисията за фонда с последващо намаление на общата сума на вноските, дължими от държавите-членки. В таблица 1 са показани подробни данни за сумите, поискани и получени през годината (вж. бележка 1).

11. Натрупани резерви – Резултати, пренесени от предишни години

Натрупаните резерви обхващат резултатите, пренесени от предишни години, и нетния стопански резултат за годината (вж. отчет за стопанския резултат). Таблици 10 и 10.1 по-долу обобщават натрупаните резерви до 31.12.2004 г. (вж. също бележките към отчета за стопанския резултат).

Таблица 10 | млн. EUR |

Натрупани резерви към 31.12.2004 г. | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | Салдо към 31.12.2004 г. |

Натрупана лихва към 31.12.2004 г. | 37,78 | 400,74 | 72,04 | 9,02 | 519,58 |

- Натрупани плащания към 31.12.2004 г. | 7.312,25 | 9.849,57 | 7.531,11 | 1.225,49 | 25.918,42 |

- Провизии | 0,01 | 0,01 | 0,02 |

Корекции за отчетност на базата на текущо начисляване | 31,39 | 214,86 | 495,98 | 395,54 | 1.137,77 |

ОБЩО | -7.243,09 | -9.233,99 | -6.963,08 | -820,93 | -24.261,09 |

Таблица 10.1 | млн. EUR |

Натрупана лихва до 31.12.2004 г. | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | Общо към 31.12.2004 г. |

Капитализирана лихва | 13,70 | 49,00 | 35,45 | 1,80 | 99,95 |

Лихва по STABEX | 24,08 | 319,89 | 343,97 |

Лихва от ЕИБ | 3,41 | 0,12 | 3,53 |

Лихва от европейски банки | 22,47 | 4,45 | 26,92 |

Лихва за забавени вноски | 5,96 | 1,86 | 0,73 | 8,56 |

Приходи от лихви по гаранционни сметки на STABEX | 34,73 | 34,73 |

Приходи от лихви по специалната вноска за Конго | 1,92 | 1,92 |

ОБЩО | 37,78 | 400,74 | 72,04 | 9,02 | 519,58 |

12. Резерви

Този бюджетен ред обхваща захранването на ресурсите STABEX съгласно 6-и ЕФР и прехвърлените ресурси от други ЕФР, както е показано в таблица 11.

Таблица 11 | млн. EUR |

Резерви | 6-и | 7-и | 8-и | 9-и | Салдо към 31.12.2004 г. |

Трансфери към/от други ЕФР | -343,53 | -473,06 | -1.319,54 | 2.984,87 | 848,74 |

Захранване на ресурсите STABEX | 185,10 | 185,10 |

ОБЩО | -158,43 | -473,06 | -1.319,54 | 2.984,87 | 1.033,84 |

Захранването на ресурсите STABEX (185,10 млн. EUR) обхваща преки вноски от държавите от АКТБ (захранване на ресурси) и сумите, с които трансферните вземания са били намалени по искане на държавите от АКТБ. Задължението да се захранват ресурсите STABEX бе премахнато с решение на Съвета АКТБ-ЕС от 19 ноември 1991 г.

След влизане в сила на Споразумението от Котону всички неизползвани средства от предишни ЕФР се прехвърлят към 9-и ЕФР след отмяна. Ресурсите, прехвърлени от други ЕФР, увеличават бюджетния кредит на получаващия фонд и намаляват бюджетния кредит на фонда, от който се прехвърля. Общото салдо е показано в таблица 11.1 по-долу.

Таблица 11.1 | млн. EUR |

Трансфери между ЕФР | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | Консолидиран | Общо към 31.12.2006 г. |

към/от 4-ти ЕФР | 144,32 | 144,32 |

към/от 5-и ЕФР | 177,63 | 526,78 | 704,41 |

към/от 6-и ЕФР | 181,76 | 94,00 | 490,36 | 766,12 | 766,12 |

към/от 7-и ЕФР | -181,76 | 532,82 | 861,54 | 1.212,59 | 1.212,59 |

към/от 8-и ЕФР | -94,00 | -532,82 | 2.504,67 | 1.877,85 | 1.877,85 |

към/от 9-и ЕФР | -490,36 | -861,54 | -2.504,67 | -3.856,56 | -3.856,56 |

ОБЩО | -444,16 | -685,81 | -1.877,85 | 3.856,56 | 0,00 | 848,74 |

Бележки към отчета за стопанския резултат

13. Административни разходи

Този бюджетен ред включва административни и финансови разходи, финансирани от банкова лихва. В рамките на 8-и и 9-и ЕФР той включва разходи, свързани с процеса на децентрализация при прилагане на разпоредбите на членове 1.3, 4 и 9 от Вътрешното споразумение. Разбивката за тези разходи е показана в таблица 12.

В резултат на Решение 599 на Съвета от 21 юни 2005 г. бе преразпределена допълнителна сума от 90 млн. EUR от вътрешните средства за АКТБ за финансиране на децентрализацията. През 2006 г. разходите за персонал и инфраструктура по този бюджетен ред възлизаха на 62,9 млн. EUR.

Корекции за текущо начисляване, годишно увеличение за 2006 г. | Забележки | 6-и ЕФР | 7-и ЕФР | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | Увеличение за 2006 г. |

- Предварително финансиране | 3 | -47,67 | -84,01 | -104,09 | 817,23 | 581,46 |

- Финансови разходи | 18 | 0,00 | -0,14 | -0,14 |

Начислени разходи | -38,77 | -55,59 | 40,56 | 830,79 | 777,00 |

Нефинализирани плащания | 9.4 | -1,17 | 1,35 | 13,16 | 74,14 | 87,48 |

Непотвърдена допустимост | 9.5 | -1,14 | -2,31 | -7,15 | 1,46 | -9,13 |

Фактури за получаване | 9.6 | -36,45 | -54,64 | 34,56 | 755,18 | 698,65 |

Общо начисления | 8,90 | 28,42 | 144,65 | 13,42 | 195,39 |

16. Общи разходи на базата на текущо начисляване

Разходите за проекти на фонда за 2006 г. са изложени по друг начин в съответствие със съответните международни счетоводни стандарти. Разходите за всеки инструмент за помощ ще бъдат представяни на базата на текущо начисляване, считано от 2008 финансова година, след като сметките преминат към новата информационна система (ABAC).

17. Финансови приходи

Приходите от лихви са представени в счетоводния баланс на 9-ия ЕФР. Единствено лихвата по гаранционната сметка на STABEX е представена в 8-и ЕФР поради липсата на този инструмент за помощ в 9-и ЕФР.

Финансовият приход за годината е показан в таблица 14 по-долу:

Таблица 14 | млн. EUR |

Лихва, натрупана през 2006 г. | Забележки | 8-и ЕФР | 9-и ЕФР | Общо към 31.12.2006 г. | Общо към 31.12.2005 г. |

Лихва от ЕИБ | 17.1 | 10,56 | 10,56 | 0,23 |

Лихва от европейски банки | 17.1 | 11,44 | 11,44 | 13,70 |

Лихва по нареждания за събиране | 17.2 | 0,00 | 0,00 | 0,12 |

Приходи от лихви по гаранционните сметки на STABEX | 17.3 | 9,13 | 9,13 | 8,84 |

Приходи от лихви от специалната вноска за ДР Конго | 17.3 | 0,49 | 0,49 | 1,07 |

ОБЩО ЛИХВИ | 9,13 | 22,49 | 31,61 | 23,95 |

(17.1) Лихва от ЕИБ и европейски банки

Лихвите, натрупани по сметки в европейски посредници по плащанията (включително основната сметка на STABEX), могат да се използват за финансиране на проекти в съответствие с членове 1.3 и 9 от Вътрешното споразумение.

Този бюджетен ред представлява сумата на лихвите по депозирани средства, които могат да се отделят за финансиране на такива проекти. Тези лихви водят до ефективно увеличаване на общите бюджетни кредити на фонда.

(17.2) Лихви за забавени плащания на нареждания за събиране

Това са лихви, дължими за забавени плащания на нареждания за събиране. Тези средства могат да се използват за финансиране на проекти. Тези лихви водят до ефективно увеличаване на общите бюджетни кредити на фонда.

(17.3) Приходи от лихви, гаранционни сметки на STABEX и специална сметка за ДР Конго

Това представлява натрупан приход от гаранционните сметки на STABEX и специалната сметка за ДР Конго. Тези приходи увеличават общата сума на фонда, но трябва да се има предвид, че всеки приход, генериран от тези сметки, е предназначен за конкретна цел и за определена държава бенефициер.

18. Финансови разходи

До финансова година 2004 тази категория разходи се представяше като част от административните разходи. За повече прозрачност тези разходи сега се представят в отделен бюджетен ред. Вижте данните в таблица 12.

ИЗЛАГАНЕ ПО НОВ НАЧИН НА НЯКОИ ЦИФРИ ЗА 2005 г.

Някои цифри за 2005 г. бяха изложени по друг начин, за да се спази общоприетият счетоводен принцип „съпоставимост на информацията“ и за да бъде изпълнен международният счетоводен стандарт IPSAS № 3.

През 2003 г. бе прието изменение в счетоводната политика по отношение на разходите за Stabex. През предходните години сумите, прехвърлени към гаранционните сметки на Stabex, се записваха като плащания и се отразяваха като разход в отчета за приходите и разходите.

Въпреки това, предвид факта, че гаранционните сметки на Stabex са банкови сметки под пълния контрол на счетоводителя, бе сметнато за по-подходящо тези трансфери да не се класифицират като разходи в отчетите и предишните операции да се изменят съответно.

Считано от 2003 г. и през периода на новото класифициране отложените разходи по STABEX представляваха общият размер на средствата по STABEX, прехвърлени към гаранционните сметки, които в бъдеще следва да се прехвърлят на съответната държава бенефициер от АКТБ. Това задължение към държавата бенефициер от АКТБ бе включено в счетоводния баланс като платима сметка.

Новото класифициране на тези операции приключи през 2005 г. Така отложените разходи и тяхното съответствие под формата на платими сметки не трябва да са включени в счетоводния баланс за финансова година 2005.

Излагането по нов начин не засяга нетните активи, както е посочено в таблицата по-долу:

Таблица 15 | млн. EUR |

Забележки | Ново крайно салдо за 2005 г. | корекция | Салдо според първоначалните отчети за 2005 г. |

ТЕКУЩИ АКТИВИ |

Вноски за получаване | 1 | 13,72 | 0,00 | 13,72 |

Длъжници | 2 | 138,77 | 0,00 | 138,77 |

Нетно предварителното финансиране | 3 | 2.304,20 | 0,00 | 2.304,20 |

Други текущи активи | 4 | 3,31 | 0,00 | 3,31 |

Отложени разходи | 0,00 | -393,19 | 393,19 |

Свързващи сметки | 5 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Пари и парични еквиваленти | 662,10 | 0,00 | 662,10 |

Гаранционни сметки на STABEX | 6 | 371,88 | 0,00 | 371,88 |

Специален фонд за ДР Конго | 7 | 19,67 | 0,00 | 19,67 |

Налични пари в банки | 8 | 270,55 | 0,00 | 270,55 |

ОБЩО АКТИВИ | 3.122,10 | -393,19 | 3.515,29 |

ТЕКУЩИ ПАСИВИ |

Платими сметки | 9 | 1.485,75 | -393,19 | 1.878,94 |

Свързващи сметки | 5 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ОБЩО ПАСИВИ | 1.485,75 | -393,19 | 1.878,94 |

НЕТНИ АКТИВИ | 1.636,35 | 0,00 | 1.636,35 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ |

Поискан капитал на фонда | 10 | 27.390,00 | 0,00 | 27.390,00 |

Резултати, пренесени от предишни години | 11 | -24.261,09 | 0,00 | -24.261,09 |

Резултат за годината | -2.526,40 | 0,00 | -2.526,40 |

Резерви | 12 | 1.033,84 | 0,00 | 1.033,84 |

ФОНДОВЕ И РЕЗЕРВИ | 1.636,35 | 0,00 | 1.636,35 |

ЗАДБАЛАНСОВИ ПОЗИЦИИ

За предварителното финансиране се предвиждат гаранции, които се освобождават, когато се извърши и последното плащане. В съответствие с концепцията за „предпазливост“ и съгласно разпоредбите на стандарт IPSAS 19 условните активи не фигурират във финансовите отчети. С цел прозрачност те се представят тук под формата на забележка.

Тъй като бяха открити някои грешки в данните, записани за 2005 г., таблица 16 показва ревизираните данни за гаранциите в края на 2005 финансова година. Общата сума, записана от разпоредителя с бюджетни кредити към края на 2006 г., е показана в таблица 17.

Таблица 16 |

Гаранции | за предварително финансиране | за задържане на гаранцията | за постигнати резултати | ОБЩО 31.12.2005 г. |

6-и ЕФР | 4,63 | 0,05 | 1,34 | 6,01 |

7-и ЕФР | 66,34 | 24,47 | 39,49 | 130,30 |

8-и ЕФР | 211,14 | 49,36 | 100,36 | 360,86 |

9-и ЕФР | 117,00 | 31,19 | 31,74 | 179,93 |

ОБЩО | 399,10 | 105,07 | 172,93 | 677,10 |

Таблица 17 |

Гаранции | за предварително финансиране | за задържане на гаранцията | за постигнати резултати | ОБЩО 31.12.2006 г. |

6-и ЕФР |

7-и ЕФР | 58,51 | 21,78 | 31,41 | 111,70 |

8-и ЕФР | 195,82 | 39,79 | 73,09 | 308,71 |

9-и ЕФР | 195,83 | 43,82 | 62,97 | 302,62 |

ОБЩО | 450,16 | 105,38 | 167,48 | 723,02 |

ОТЧЕТ ЗА ФИНАНСОВОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ

Уводна бележка

Предишни ЕФР

Решение № 1/2000 на Съвета АКТБ-ЕО от 27.7.2000 г. относно преходните мерки предвижда една част от неразпределените ресурси на предишните ЕФР да бъдат използвани съгласно съответните разпоредби на Споразумението от Котону, приложими предварително съгласно преходните мерки.

Решение № 410/2001 на Комисията от 16.03.2001 г., което определя средствата за индикативните програми за страните от АКТБ в рамките на споразумението за партньорство между ЕО и страните от АКТБ, предвижда неразпределените ресурси на предишните ЕФР в размер до 1 200 млн. EUR да се използват за изпълнение съгласно правилата и процедурите на съответните ЕФР. Това трябва да стане преди влизане в сила на финансовия протокол за 9-ия ЕФР.

Решение № 1033/2001 на Комисията от 15.06.2001 г. определя средствата за регионални програми и за сътрудничество между държавите от АКТБ съгласно финансовия протокол към споразумението за партньорство между ЕО и страните от АКТБ.

Решение № 1252/2002 на Комисията от 11.07.2002 г. от една страна увеличава пакета от средства, предназначени за сътрудничество между държави от АКТБ с 60 млн. EUR от общите резерви от 6-и и 7-и ЕФР, а от друга страна предвижда тези допълнителни средства да бъдат използвани през периода преди влизане в сила на финансовия протокол на 9-ия ЕФР в съответствие с правилата и процедурите, приложими към първоначалните ЕФР.

И накрая, Решение № 3/2002 на Съвета АКТБ-ЕО от 23.12.2002 г. отнема сумата от 25 млн. EUR от неразпределените ресурси за 8-ия ЕФР (общ резерв), за да ги предостави за регионално сътрудничество в рамките на споразумението за партньорство между ЕО и страните от АКТБ.

Както бе направено миналата година, за да се гарантира прозрачност при представянето на сметките за 2006 г., различните таблици по-долу показват поотделно в рамките на всеки ЕФР (6-и, 7-и и 8-и ЕФР) частта, която се използва въз основа на програмата, предвидена в конвенциите от Ломе, и частта, която се използва въз основа на програмата, предвидена в Споразумението от Котону. По отношение на последната част записването и представянето на сметките е направено на основание на член 3.2 от приложение IV към споразумението за партньорство АКТБ-ЕО във връзка със страните. Този член предвижда за страните от АКТБ пакет от средства А, предназначен за покриване на макроикономическата подкрепа и помощта за програми и проекти, както и пакет B, предназначен за покриване на непредвидените нужди като спешна помощ, инициативи за намаляване на дълга и подкрепа за намаляване на негативните отражения от нестабилността на приходите от износ[12].

По отношение на регионите представянето на сметките се прави въз основа на регионалната програма, посочена в глава 2 от споразумението за партньорство АКТБ-ЕО (индикативни регионални програми и сътрудничество между страните от АКТБ).

6-и ЕФР

Предвид степента на напредък на 6-и ЕФР Комисията реши да пристъпи към закриване на 6-и ЕФР на 31 юли 2006 г. (Решение ЕП/2006/1669 от 31.8.2006 г.).

Откритото салдо на общите (за проекти) и индивидуалните (за договори) поети задължения бе прехвърлено към 9-и ЕФР по специална номенклатура, която позволява да се установи какви са прехвърлените суми и за какво се употребяват.

Крайният размер на 6-ия ЕФР достигна 7 338 721 709,34 EUR спрямо предвидените средства, актуализирани преди приключване, които възлизат на 7 390 827 625,32 EUR. Към 31.07.2006 г. тези средства са отпуснати за решения за финансиране (проекти), индивидуални ангажименти (договори) и плащания в размер на съответно 7 390 827 625,32 EUR (100%), 7 364 906 152,14 EUR (99,64%) и 7 338 721 709,34 EUR (99,29%).

Салдото, което трябва да бъде разпределено към момента на приключване, прехвърлено към 9-и ЕФР, възлиза на 52,105 млн. EUR, като е съставено от 26,184 млн. EUR остатък за плащане и 25,921 млн. EUR остатък за договаряне и се отнася за портфейл от 86 проекта и 193 индивидуални ангажимента, които са прехвърлени към 9-и ЕФР. По отношение на средствата сумата от 52 105 915,98 е разпределена, както следва:

- Индикативни програми (безвъзмездни средства + специални заеми) 48 099 835,28 EUR

- Непрограмирана помощ (помощи за бежанци и рискови капитали) 3 662 617,80 EUR

- Остатък 4-ти ЕФР 343 462,90 EUR

Годишните данни относно 6-и ЕФР са представени в годишните отчети за 2006 г. за 6-и ЕФР за периода от 1 януари до 31 юли 2006 г. и за 9-и ЕФР за периода от 1 август до 31 декември 2006 г.

9-и ЕФР

Споразумението за партньорство ЕО-АКТБ, подписано на 23 юни 2000 г. в Котону от държавите-членки на Европейската общност и държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ), влезе в сила на 1 април 2003 г.

Решението за асоцииране на отвъдморските страни и територии (ОСТ) към Европейската общност (2001/822/ЕО), прието на 27 ноември 2001 г. от Съвета на Европейския съюз, влезе в сила на 2 декември 2001 г.

поразумението от Котону е сключено за срок от двадесет години с клауза за преразглеждане, както и финансов протокол за всеки пет години, като първият финансов протокол (финансиран от 9-ия ЕФР), след отчитане на остатъка от предишните ЕФР[13], обхваща периода до края на 2007 г.[14], а вторият финансов протокол (който ще бъде финансиран от 10-ти ЕФР) ще подлежи на изменение (и всъщност ще обхваща 6 години[15]).

Сумата, определена за 9-и ЕФР, е 13 800 млн. EUR, от които 13 500 млн. EUR са отделени за държавите от АКТБ съгласно първия финансов протокол, включен в Споразумението от Котону, 175 млн. EUR са разпределени за ОСТ (предвидени с решение на Съвета на ЕС относно асоциирането на ОСТ) и 125 млн. EUR, отделени за Европейската комисия за покриване на разходите, свързани с използването на ресурсите от 9-и ЕФР (предвидени от Вътрешното споразумение за 9-и ЕФР).

Пакетът от средства за дългосрочно развитие в полза на държавите от АКТБ е съставен от два компонента:

Пакет А , предназначен за макроикономическа подкрепа, секторни политики, програми и проекти в рамките на помощите на Общността, който съответства на предвидените средства за националните индикативни програми и за структурно приспособяване в предишните ЕФР.

Пакет B , предназначен за покриване на непредвидени нужди като спешна помощ, инициативи за намаляване на дълга, както и подкрепа за намаляване на негативните ефекти от нестабилността на приходите от износ, и като цяло съответства на предвидените средства за Stabex, Sysmin и спешна помощ в предишните ЕФР.

От общата сума на 9-и ЕФР, предвидена за държавите от АКТБ, е освободена сума от 1 000 млн. EUR през 2004 г. и 2005 г. след разглеждане от Съвета на ЕС и по предложение на Европейската комисия:

- свързани с основните продукти (25 млн. EUR), адаптирането към новите хигиенни и фитосанитарни правила на Общността по отношение на храната за животни и хора (30 млн. EUR), укрепването на Африканския съюз (50 млн. EUR), помощ за ускорената 250 млн. EUR са освободени с решение на Съвета (2004/289 от 22 март 2004 г.) и са разпределени за фонда между държавите от АКТБ (природни ресурси) за финансиране на действия, свързани с механизма за водоснабдяване.

- 18 млн. EUR са освободени с решение на Съвета (10752/05 от 19 юли 2005 г.) и са разпределени за подпомагане на дългосрочното развитие за финансиране на националната индикативна програма на Източен Тимор за периода 2006-2007 г.

- 482 млн. EUR са освободени с решение на Съвета (6/2005 от 22 ноември 2006 г.) и са разпределени за пакета от средства за подпомагане на дългосрочното развитие (352 млн. EUR), за сътрудничество и регионална интеграция (48 млн. EUR) и за инвестиционния механизъм (82 млн. EUR). Тези ресурси са предвидени за финансиране на европейската инициатива в областта на енергетиката (220 млн. EUR), помощите за международния финансов инструмент за управление на рисковете, инициатива „Обучение за всички“ (63 млн. EUR), борбата със СПИН, маларията, туберкулозата (62 млн. EUR) и оперативни разходи за CDE/CTA (32 млн. EUR).

- 250 млн. EUR са освободени с решение на Съвета на министрите (7/2005 от 22 ноември 2005 г. и поправка от 1 февруари 2006 г.) и са разпределени за пакета от средства за подпомагане на дългосрочното развитие (185 млн. EUR), за сътрудничество и регионална интеграция (24 млн. EUR) и за инвестиционния механизъм (41 млн. EUR). Тези ресурси са предназначени също за финансиране на действия, свързани с механизма за водоснабдяване.

Следователно средствата от 9-и ЕФР в полза на държавите от АКТБ, предвид освобождаването на условната сума от един милиард и средствата, управлявани пряко от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), могат да бъдат обобщени по следния начин:

EUR | Средства 9-и ЕФР | Намаление / условен милиард | Неоткрити средства (управление от ЕИБ) | Открити средства OLAS (управление от ЕО) |

Пакет „Дългосрочно развитие“ | 10.000.000.000 | (1.000.000) (1) | (186.850.000) (Лихвени премии) | 9.812.150.000 |

Регионален пакет | 1.300.000.000 | 1.300.000.000 |

Инвестиционен механизъм | 2.200.000.000 | (2.037.000.000) | 163.000.000 |

Общо | 13.500.000.000 | (1000.000) | (2.223.850.000) | 11.275.150.000 |

(1) Решение 7/2005 на Съвета от 22 ноември 2005 г. съдържа грешка при закръглянето. В очакване на поправката на това решение на Съвета АКТБ-ЕО сумата от 1 млн. от условния милиард не беше открита.

Решението на Съвета (2005/599/ЕО) от 21 юни 2005 г. предоставя пакет от 90 млн. EUR в рамките на пакета от средства между държавите АКТБ за финансиране на децентрализацията.

Откриването на средства за ОСТ към 9-ия ЕФР в полза на отвъдморските страни и територии, предвид средствата, пряко управлявани от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), бе осъществено по следния начин:

EUR | Средства 9-и ЕФР | Неоткрити средства (управление от ЕИБ) | Открити средства OLAS |

Пакет „Дългосрочно развитие“ | 127.100.000 | 127.100.000 |

Резерв C | 17.900.000 | (1.000.000) (Лихвени премии) | 16.900.000 |

Регионален пакет | 8.000.000 | 8.000.000 |

Пакет за изследвания и техническа помощ | 2.000.000 | 2.000.000 |

Инвестиционен механизъм | 20.000.000 | (20.000.000) | 0 |

ОБЩО | 175.000.000 | (21.000.000) | 154.000.000 |

Резерв C от неразпределени средства за ОСТ е определен за финансиране на хуманитарна помощ, спешна помощ, помощи за бежанци и за колебанията в приходите от износ, като съответства на пакет B за страните от АКТБ.

Освен това, съгласно Решение E/982/2003 на Комисията от 16 юни 2003 г. всички остатъци от предишни ЕФР към датата на влизане в сила на Споразумението от Котону, както и всички отменени суми след тази дата за проекти в процес на изпълнение в рамките на тези фондове, са прехвърлени към 9-и ЕФР . Всички ресурси, прехвърлени към 9-и ЕФР, като преди това са били предназначени за индикативната програма на дадена държава от АКТБ или на даден регион, са разпределени за тази държава или да този регион. От друга страна, неразпределените ресурси са прехвърлени към резерви, за които ще бъде направена нова програма в рамките на 9-ия ЕФР.

Приложените таблици относно сумите, които са решени, договорени и платени, посочват нетни данни . Единствено таблица 2.7 посочва поотделно поетите задължения и отменените суми, както и платените и събрани суми.

БЮДЖЕТНИ КРЕДИТИ КЪМ 31.12.2006 г.

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

КонсолидиранИ ОТЧЕТИ

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

СИТУАЦИЯ ПО СТРАНИ И ПО ИНСТРУМЕНТИ

6-и ЕФР

Бележките към отчетите за управлението са посочени в допълнението:

а) В таблици 3.1.1 до 3.1.8 стойността „0.0“ означава, че съответната сума е между –4999 EUR и 4999 EUR.Ако не е посочена стойност, сумата е равна на нула.Страните с нулево салдо във всички колони не са включени в таблиците.

б) Във всички таблици заглавието „Всички страни от АКТБ“ означава проекти, които обхващат определен брой страни, но не са финансирани от регионално сътрудничество.

в) Във всички таблици заглавието „Финансови и административни разходи“ представя проекти, финансирани от лихви за ЕФР, които са били прехвърлени към финансов инструмент (безвъзмездни средства, фонд за структурно приспособяване), с изключение на една сума от 1 млн. EUR, финансирана от бюджетните кредити за безвъзмездни средства и използвана за вписване на банкови разходи и разлики във валутния курс.

г) В първата колона на таблици 3.1.1 и 3.1.2 средствата за „Регионално сътрудничество“ (856,41 млн. EUR) съответстват само на целта на регионалното сътрудничество на Комисията за държавите от АКТБ (912,23 млн. EUR) минус сумата, прехвърлена през 2000 г., 2001 г. и 2002 г. към общия резерв съгласно преходните мерки (т.е. 1 млн. EUR, 1,36 млн. EUR и 0,16 млн. EUR), и 28,9 млн. EUR, прехвърлени към 9-ия ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону през 2003 г., 6,9 млн. EUR през 2004 г., 2,18 млн. EUR през 2005 г. и 15,2 млн. EUR през 2006 г.

д) Всички суми на бюджетните кредити са същите като тези от решенията, тъй като неразпределените суми са прехвърлени към 9-ия ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (Решение на Комисията от 16 април 2003 г.)

7-и ЕФР

Бележките към отчетите за управлението са посочени в допълнението:

- В таблици 3.2.1 до 3.2.8 стойността „0.0“ означава, че съответната сума е между –4999 EUR и 4999 EUR.Ако не е посочена стойност, сумата е равна на нула.Страните с нулево салдо във всички колони не са включени в таблиците.

- Във всички таблици заглавието „Всички страни от АКТБ“ означава проекти, които обхващат определен брой страни, но не са финансирани от регионално сътрудничество.

- Във всички таблици заглавието „Финансови и административни разходи“ представя проекти, финансирани от лихви за ЕФР, които са били прехвърлени към финансов инструмент (безвъзмездни средства, фонд за структурно приспособяване).

- В първата колона на таблици 3.2.1 и 3.2.2 средствата за „Регионално сътрудничество“ (1 128,16 млн. EUR) са съставени, както следва:

Цел на регионалното сътрудничество на Комисията(само държавите от АКТБ) 1,125.00изпълнение на целта 67,90 Трансфери от неразпределени ресурси с цел финансиране на програма за подпомагане на страните от АКРБ за интеграция в СТО 10,00 Суми, прехвърлени през 2000 г. към общия резерв съгласно преходните мерки (8.50) Суми, прехвърлени през 2001 г. към общия резерв съгласно преходните мерки (2,20) Суми, прехвърлени през 2002 г. към общия резерв съгласно преходните мерки (0,70) Суми, прехвърлени през 2003 г. към 9-и ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (49,10) Суми, прехвърлени през 2004 г. към 9-и ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (5.92)

Суми, прехвърлени през 2005 г. към 9-и ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (8.26)

Суми, прехвърлени през 2006 г. към 9-и ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (34.41)

Общо към 31.12.2006 г. 1093,75

д) Всички суми на бюджетните кредити са същите като тези от решенията, тъй като неразпределените суми са прехвърлени към 9-ия ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (Решение на Комисията от 16 април 2003 г.).

8-и ЕФР

Бележките към отчетите за управлението са посочени в допълнението:

а) В таблици 3.3.1 до 3.3.8 стойността „0.0“ означава, че съответната сума е между –4999 EUR и 4999 EUR.Ако не е посочена стойност, сумата е равна на нула.Страните с нулево салдо във всички колони не са включени в таблиците.

б) Във всички таблици заглавието „Всички страни от АКТБ“ означава проекти, които обхващат определен брой страни, но не са финансирани от регионално сътрудничество.

в) Във всички таблици заглавието „Финансови и административни разходи“ представя проекти, финансирани от лихви за ЕФР, които са били прехвърлени към финансов инструмент (безвъзмездни средства, фонд за структурно приспособяване).

г) В третата колона на таблици 1 и 2 средствата за „Регионално сътрудничество“ (1 398,12 млн. EUR) са съставени, както следва:

Цел на регионалното сътрудничество на Комисията само държавите от АКТБ) 1,300.00

Решение 3/2000 на Съвета за гарантиране на последователност на няколко дейности в очакване на влизането в сила на 9-и ЕФР 306.00

Решение 10/2001 на Съвета от 20.12.2001 г. относно използването на неразпределени ресурси от 8-и ЕФР 180.70

Суми, прехвърлени през 2000 г. към общия резерв съгласно преходните мерки (68.00)

Решение 3/2002 на Съвета от 23.12.2002 г. относно използването на неразпределени ресурси от 8-и ЕФР 54.20

Суми, прехвърлени през 2003 г. към 9-ти ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (317.33)

Суми, прехвърлени през 2004 г. към 9-и ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (5.01)

Суми, прехвърлени през 2005 г. към 9-и ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (31.62)

Суми, прехвърлени през 2006 г. към 9-и ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (20.83)

Общо към 31.12.2006 г. 1,398.12

д) Всички суми на бюджетните кредити са същите като тези от решенията, тъй като неразпределените суми са прехвърлени към 9-ия ЕФР след влизане в сила на Споразумението от Котону (Решение на Комисията от 16 април 2003 г.).

9-и ЕФР

Бележките към отчетите за управлението са посочени в допълнението:

a) В таблици 3.4.1 до 3.4.8 стойността „0.0“ означава, че съответната сума е между –4999 EUR и 4999 EUR.

Ако не е посочена стойност, сумата е равна на нула.

Страните с нулево салдо във всички колони не са включени в таблиците.

б) Във всички таблици представянето е направено, като се вземат предвид използваните финансовите ресурси (пакет А, пакет B и разходи за изпълнение) и характерът на проекта (макроикономическа подкрепа, секторни политики, спешна помощ и т.н.)

Всички ЕФР

Съответните таблици са добавени в приложение 2.

ДРУГИ ДАННИ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО

[pic]

ТАБЛИЦА 4.1.2

КЛАСИФИКАЦИЯ НА ПРОЕКТИТЕ В ЗАСТОЙ „Да останат открити“

Проект Stabex (млн. EUR)

Страна | Проекти | Неизразходена сума |

8-и ЕФР | Мавритания | Stabex 98 – калмари, октоподи и сепии | 14.75 |

Руанда | Намаление по член 195, буква а) - кафе | 0.43 |

Сeнeгaл | Намаление по член 195, буква а) - олио | 2.45 |

Судан | Stabex 98 - памук | 4.83 |

Танзания | Намаление по член 195, буква а) – зелено кафе | 1.01 |

Того | Намаление по член 195, буква а) - какао | 0.08 |

Того | Намаление по член 195, буква а) - кафе | 0.33 |

Того | Намаление по член 195, буква а) - памук | 0.66 |

Общо | 24.55 |

Проекти ЕИБ (млн. EUR)

Страна | Проекти | Неизразходена сума |

7-и ЕФР | Ямайка | Port Antonio water and sewerage | 15.00 |

Тувалу | DBT II global loan | 0.20 |

8-и ЕФР | Ботсуана | Francistown water supply | 2.10 |

Барбадос | Barbados airport development | 1.54 |

Камерун | Chad Cameroun oil export system | 9.35 |

Чад | Chad Cameroun oil export system | 6.25 |

Чад | Prêt global secteur financier | 0.50 |

Доминиканска република | Financial secor GL II A | 4.51 |

Доминиканска република | Finanial setor GL II B | 3.44 |

Етиопия | Development bank of Ethiopia | 25.00 |

Гвинея | Port autonome de Conakry | 12.00 |

Гаяна | Power project | 20.00 |

Гаяна | Iped II | 0.46 |

Малави | Kangankunde mining project | 0.30 |

Мавриций | Plaines Wilhems sewerage project | 7.46 |

Мозамбик | Motraco II | 0.58 |

Сейнт Лусия | Bank of St. Lucia GL | 3.00 |

Сейнт Лусия | Bank of St. Lucia GL | 0.84 |

Суазиленд | Motraco II | 1.75 |

Суазиленд | SEB III maguga | 7.00 |

Тринидад и Тобаго | Caribbean microfinance Ltd | 4.00 |

9-и ЕФР (предишен 6-и) | Мозамбик | Motraco II | 1.17 |

Общо | 126.80 |

[pic]

[pic]

Таблица 4.2.3

Съфинансиране с Италия

През 1985 г. Европейската комисия подписа с италианското правителство споразумение, което предвижда съфинансиране на проекти за развитие, управлявани от Комисията.

Впоследствие споразумението беше удължено чрез размяна на писма между италианското правителство и комисаря за развитието до 31 декември 2004 г.

По-късно посредством писмена процедура E/1588/2004 Комисията прие решение относно създаването на рамково споразумение за съфинансиране. Решението има за цел да установи бюджетната и регулаторна рамка на задълженията, поети по силата на споразумението. В този смисъл решението на Комисията предвижда съфинансирането да се осъществява от Комисията съгласно правилата, установени във Финансовия регламент на ЕФР, и същите оправомощени или вторично оправомощени разпоредители с бюджетни кредити на ЕФР да имат правото по силата на това решение да управляват частта на Италия от съфинансирането. Оправомощеният разпоредител с бюджетни кредити има правото също да определя съответния краен срок за осъществяване на съфинансирането в съответствие с приложимите правила.

През 2006 г. ситуацията на италианските средства, управлявани от Комисията, за проекти в страните от АКТБ е следната (в EUR):

Проект № | Държава | Проект | Салдо | Вноска | Плащания | Салдо |

31.12.2005 г. | 31.12.2006 г. |

ITA COF | 1 | БУРУНДИ | REG. - Ruzizi II | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 2 | КАБО ВЕРДЕ | Airport | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 3 | АКТБ | ACP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 4 | АКТБ | ACP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 5 | ТОГО | CIMAO | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 6 | ГВИНЕЯ-БИСАУ | M'Pack road | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 7 | АКТБ | ACP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 8 | ЗАИР | A.T. Ofida | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 9 | ЗАМБИЯ | Sismin II | 438.254,02 | 0,00 | 0,00 | 438.254,02 |

ITA COF | 10 | ТАНЗАНИЯ | Musoma road | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 11 | ЗАИР | Parco Virunga | 155.561,80 | 0,00 | 0,00 | 155.561,80 |

ITA COF | 12 | ГВИНЕЯ-БИСАУ | Farim bridge | 3.034,20 | 0,00 | 0,00 | 3.034,20 |

ITA COF | 13 | СУДАН | Sugar | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 14 | СУДАН | Steel supply | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 15 | ЗАИР | A.T. Kivu | 202.332,84 | 0,00 | 0,00 | 202.332,84 |

ITA COF | 16 | ЗАИР | Eau potable | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 17 | ТАНЗАНИЯ | Railway | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 18 | ДОМИНИКА | Dryer | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 19 | АКТБ | ACP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 20 | БУРКИНА ФАСО | DIAPER II | 35.326,10 | 0,00 | 0,00 | 35.326,10 |

ITA COF | 21 | МАВРИЦИЙ | Footwear | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 22 | БОТСУАНА | K. airport | 160.586,01 | 0,00 | 0,00 | 160.586,01 |

ITA COF | 23 | СОМАЛИЯ | Somalia - P. bovine | 1.694.318,41 | 0,00 | 0,00 | 1.694.318,41 |

ITA COF | 24 | ГВИНЕЯ-БИСАУ | Внос на нефт | 194.860,96 | 0,00 | 0,00 | 194.860,96 |

ITA COF | 25 | МАЛИ | Nioro | 169.812,57 | 0,00 | 0,00 | 169.812,57 |

ITA COF | 26 | АНГОЛА | Boavida hosp. | 161.422,54 | 0,00 | 0,00 | 161.422,54 |

ITA COF | 27 | ТАНЗАНИЯ | Hospital P. | 9.592,49 | 0,00 | 0,00 | 9.592,49 |

ITA COF | 28 | ДЖИБУТИ | IGADD food project | 3.031,61 | 0,00 | 0,00 | 3.031,61 |

ITA COF | 29 | СЕЙШЕЛСКИ ОСТРОВИ | Assistance technique | 51.073,21 | 0,00 | 0,00 | 51.073,21 |

ITA COF | 30 | АКТБ | ACP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 31 | БУРУНДИ | Rutana Kankuzo | 154.846,04 | 0,00 | 0,00 | 154.846,04 |

ITA COF | 32 | КОНГО | Kinkala B. road | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 33 | ГАЯНА КОНАКРИ | Fouta Djalon | 305.162,33 | 0,00 | 0,00 | 305.162,33 |

ITA COF | 34 | СЕНЕГАЛ | National Road n°2 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 35 | ЗАИР | Film Kivu | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 36 | БУРКИНА ФАСО | Assistance technique | 89.763,43 | 0,00 | 0,00 | 89.763,43 |

ITA COF | 37 | intérêt du co-financement | 13.871.143 | 6.732.041,00 | 10.895.830,00 | 9.707.353 |

ITA COF | 38 | ТАНЗАНИЯ | Pemba ports | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 39 | АНГОЛА | Lubango road | 200.500,00 | 0,00 | 0,00 | 200.500,00 |

ITA COF | 40 | dépenses administratives | 408.419,64 | 609.749,31 | 533.617,23 | 484.551,70 |

ITA COF | 41 | МОЗАМБИК | Assistance technique | 78.963,69 | 0,00 | 0,00 | 78.963,69 |

ITA COF | 42 | МОЗАМБИК | Maputo | 14.387,00 | 0,00 | 0,00 | 14.387,00 |

ITA COF | 43 | МОЗАМБИК | Refugees | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 44 | МАДАГАСКАР | Manambery bridge | 65.250,91 | 0,00 | 0,00 | 65.250,91 |

ITA COF | 45 | МОЗАМБИК | Children assistance | 11.295,81 | 0,00 | 0,00 | 11.295,81 |

ITA COF | 46 | АНГОЛА | Minars assistance | 497,94 | 0,00 | 0,00 | 497,94 |

ITA COF | 47 | АКТБ | ACP-Conf. after Lome IV | 2.708,00 | 0,00 | 0,00 | 2.708,00 |

ITA COF | 48 | АНГОЛА | PME | 27.750,00 | 0,00 | 0,00 | 27.750,00 |

ITA COF | 49 | Южноафриканска общност за развитие (ЮАОР/SADC) | PME- Workshop | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ITA COF | 50 | СОМАЛИЯ | Rehabilitation | 13.966.188,24 | 4.981.063,00 | 1.675.657,20 | 17.271.594,04 |

ITA COF | 51 | ТАНЗАНИЯ | Bogamoyo road | 1.636.461,45 | 0,00 | 250.156,92 | 1.386.304,54 |

ITA COF | 52 | СОМАЛИЯ | PACE | 478.535,75 | 0,00 | 0,00 | 478.535,75 |

ОБЩО | 34.591.079,99 | 12.322.853,31 | 13.355.261,35 | 33.558.671,95 |

Общо 52 проекта, осъществени в страните от АКТБ, са съфинансирани от Италия от подписването на посоченото по-горе споразумение, от които един проект „Танзания“ е приключен през годината, а друг „Възстановяване Сомалия“ е все още в процес на изпълнение.

В рамките на програмата за възстановяване на Сомалия не е подписан нов договор, нито изменение. Въпреки това, се подготвят няколко предложения за безвъзмездни средства в резултат от покана за предоставяне на предложения, отправена през 2006 г., които трябва да бъдат осъществени през 2007 г.

ФИНАНСОВА ИНФОРМАЦИЯ ЕИБ

ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ МЕХАНИЗЪМ

(хил. EUR)

Забележки | Година до 31.12.2006 г. | Година до 31.12.2005 г. |

Лихви и други подобни приходи | 23 816 | 12 376 |

От заеми | 21 556 | 12 117 |

От лихвени субсидии | 162 |

От касови наличности | 2 098 | 259 |

Разходи за лихви и други подобни разходи | (2 493) | (1 103) |

От деривати | (2 483) | (1 103) |

От други | (10) |

Нетни приходи от лихви | 21 323 | 11 273 |

Нетни приходи от такси и комисионни | 5 | 4 366 | 708 |

Финансови операции |

Нетен резултат от финансови операции | 6 | (153) | 1 008 |

Загуби от обезценка на заеми и капиталови инвестиции | 9 | (1 823) | (1 918) |

Специална вноска на държавите-членки към общите административни разходи | 7 | 33 913 | 32 455 |

Общи административни разходи | 7 | (33 913) | (32 455) |

Нетна печалба за годината | 23 713 | 11 071 |

Бележките отпращат към бележките към финансовите отчети.

СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ МЕХАНИЗЪМ

(хил. EUR)

Забележки | 31.12.2006 г. | 31.12.2005 г. |

АКТИВИ |

Пари и парични еквиваленти | 8 | 190 780 | 194 916 |

Дериватни финансови инструменти | 12 | 8 473 |

Заеми и капиталови инвестиции | 9 |

Заеми | 338 997 | 196 731 |

от които начислена лихва | 3 784 | 2 722 |

Капиталови инвестиции | 66 449 | 30 886 |

Вземания от вносителите | 10 | 103 913 | 92 455 |

Други активи | 11 | 1 365 | 351 |

Общо активи | 709 977 | 515 339 |

ПАСИВИ |

Дериватни финансови инструменти | 12 | 5 584 |

Дължими суми на трети страни | 13 | 134 425 | 115 655 |

Отложени приходи | 14 | 7 908 | 186 |

Други пасиви | 15 | 1 463 |

Общо пасиви | 143 796 | 121 425 |

КАПИТАЛ ОТ ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ |

Поискана вноска от държавите-членки | 16 | 515 000 | 370 000 |

Неразпределени печалби | 41 184 | 17 471 |

Резерв със справедлива стойност | 9 997 | 6 443 |

Общо собствен капитал | 566 181 | 393 914 |

Общо пасиви и ресурси на държавите-членки | 709 977 | 515 339 |

Бележките отпращат към бележките към финансовите отчети.

ОТЧЕТ ЗА ПАРИЧНИЯ ПОТОК ЗА ИНВЕСТИЦИОННИЯ МЕХАНИЗЪМ

(хил. EUR)

Година до 31.12.2006 г. | Година до 31.12.2005 г. |

Парични потоци от оперативни дейности |

Печалба за финансовата година | 23 713 | 11 071 |

Корекции |

Обезценка на капиталови инвестиции | 130 | 1 918 |

Обезценка на заеми | 1 693 |

Капитализирана лихва | (4 303) | (1 978) |

Увеличение на начисленията и отложените приходи | 8 038 | 468 |

Печалба от оперативни дейности | 29 271 | 11 479 |

Нетни отпускания на заеми | (157 004) | (107 817) |

Възстановявания | 3 585 | 863 |

Движения на деривати по справедлива стойност | (14 057) | 5 441 |

Увеличение на предварителните плащания и начислените приходи от заеми | (1 062) | (2 404) |

Увеличение на капиталовите инвестиции | (31 965) | (5 854) |

Приходи от капиталови инвестиции | 25 |

Увеличение на други активи | (1 014) | (351) |

Увеличение на други пасиви | 1 463 |

Нетни парични наличности от оперативни дейности | (170 758) | (98 643) |

Парични потоци от финансови дейности |

Изплатени от държавите-членки на инвестиционния механизъм | 145 000 | 210 000 |

(Увеличение) / намаление на вземанията от вносители | (11 458) | (32 455) |

Нетно увеличение на сумите от лихвени субсидии | 17 312 | 78 200 |

Увеличение на платимата сума от трети страни | 1 458 | 32 455 |

Нетни парични наличности от финансови дейности | 152 312 | 288 200 |

Влияние на промените във валутния курс върху заемите и капиталовите инвестиции | 14 310 | (6 431) |

Обобщен отчет на паричните потоци |

Пари и парични еквиваленти в началото на финансовата година | 194 916 | 11 790 |

Нетни парични наличности от оперативни дейности | (170 758) | (98 643) |

Нетни парични наличности от финансови дейности | 152 312 | 288 200 |

Влияние на промените във валутния курс върху заемите и капиталовите инвестиции | 14 310 | (6 431) |

Пари и парични еквиваленти в края на финансовата година | 190 780 | 194 916 |

ОТЧЕТ ЗА ПРОМЕНИТЕ В СОБСТВЕНИЯ КАПИТАЛ НА ИНВЕСТИЦИОННИЯ МЕХАНИЗЪМ

(хил. EUR)

За годината, приключила на 31 декември 2006 г. | Вноска от държавите-членки | Неразпределени печалби | Резерв със справедлива стойност за инвестиция AFS | Общо собствен капитал |

Към 31 декември 2004 г. | 160 000 | 6 400 | (899) | 165 501 |

Вноска на държавите-членки, поискана през годината | 230 000 | 230 000 |

Вноска на държавите-членки, отменена през годината | (20 000) | (20 000) |

Нетна печалба за годината | 11 071 | 11 071 |

Промяна в справедливата стойност през годината | 7 342 | 7 342 |

Към 31 декември 2005 г. | 370 000 | 17 471 | 6 443 | 393 914 |

Вноска на държавите-членки, поискана през годината | 145 000 | 145 000 |

Нетна печалба за годината | 23 713 | 23 713 |

Промяна в справедливата стойност през годината | 3 554 | 3 554 |

Към 31 декември 2006 г. | 515 000 | 41 184 | 9 997 | 566 181 |

Бележки към финансовите отчети

Обща информация

Инвестиционният механизъм („механизмът“) е създаден в рамките на Споразумението от Котону („Споразумението“) за сътрудничество и помощ за развитие, сключено между групата от държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн („държавите от АКТБ“) и Европейския съюз и неговите държави-членки на 23 юни 2000 г. и ревизирано на 25 юни 2005 г.

Механизмът се управлява от Европейската инвестиционна банка („ЕИБ“ или „Банката“). По силата на Споразумението за финансиране на механизма могат да бъдат определени до 2 200 млн. EUR за АКТБ и 20 млн. EUR за ОСТ (съгласно Решение на Съвета от 27 ноември 2001 г. относно асоциирането на отвъдморските страни и територии към Европейската общност). В рамките на Споразумението ЕИБ управлява също заемите, отпуснати от нейните собствени ресурси. Всички други финансови ресурси и инструменти по Споразумението се управляват от Европейската комисия.

Важни счетоводни политики

- Основа за подготовка

Финансовите отчети на механизма са подготвят в съответствие с международните стандарти за финансова отчетност (IFRS), както е прието от Европейския съюз.

Приложимите счетоводни политики са в съответствие с IFRS и с общите принципи от Директива 86/635/ЕИО на Съвета на Европейските общности от 8 декември 1986 г. относно годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети на банки и други финансови институции, изменена с Директива 2001/65/ЕО от 27 септември 2001 г. и с Директива 2003/51/ЕО от 18 юни 2003 г. относно годишните и консолидираните счетоводни отчети на някои видове дружества, банки и други финансови институции и застрахователни предприятия („директивите“).

- Важни счетоводни оценки и прогнози

Изготвянето на финансовите отчети в съответствие с IFRS налага използването на някои изключително важни счетоводни прогнози. Необходимо е още управителните органи да дадат своята оценка в процеса на прилагане на счетоводната политика на механизма. Посочва се областта, която предполага прогнозиране и голяма сложност, или областите, при които допусканията и приблизителните оценки са значителна част от финансовите отчети.

Най-много се използват прогнози и приблизителни оценки в следните случаи:

Справедлива стойност на финансовите инструменти

Когато справедливата стойност на финансовите активи и пасиви, вписани в счетоводния баланс, не може да бъде установена от действащите пазари, тя се определя с помощта на редица техники за оценка, в това число чрез използване на математически модели. При възможност данните за тези модели се вземат от наблюдаваните пазари, но ако това не е осъществимо, се налага определена степен на преценяване при установяване на справедливите стойности. Оценката включва ликвидността и данните, използвани в модела, като корелация и изменчивост на по-дългосрочните деривати.

Загуби от обезценка на заеми и аванси

Механизмът прави преглед на проблема със заемите и авансите на всяка отчетна дата, за да се прецени дали в отчета за приходите трябва да се впишат средства за обезценка. По-специално управленският орган трябва да направи оценка на размера и графика на бъдещите парични потоци при определяне на равнището на необходимите предоставени средства. Тези оценки се основават на допускания относно редица фактори, като реалните резултати може да се различават, което води до по-нататъшни промени в предоставените средства. Освен специалните средства за отделни значителни заеми и аванси, механизмът предоставя колективни средства за обезценка за финансови рискове, за които макар и да не е установено, че се налагат специални средства, предполагат по-голяма вероятност за несъбиране, отколкото в момента на отпускането им. Колективните средства се основават на влошаването на вътрешната оценка на заема или инвестицията от момента на тяхното отпускане или придобиване. Тези вътрешни оценки вземат под внимание фактори като влошаване на риска в страната, индустриално и технологично амортизиране, както и структурни недостатъци или влошаване на паричните потоци.

Оценка на капиталови инвестиции, които не се котират на борсата

Оценката на капиталови инвестиции, които не се котират на борсата, обикновено се основава на следното:

- скорошни пазарни операции в условия пазарна конкуренция;

- текуща справедлива стойност на друг инструмент, който в основата си е същият;

- очаквани парични потоци, сконтирани при текущи ставки, приложими за нструменти със същите условия и рискове; или

- други модели за оценка.

Определянето на паричните потоци и дисконтовите фактори за извънборсовите капиталови инвестиции налага значително използване на приблизителни оценки. Механизмът редовно коригира техниките за оценка и ги изпитва за валидност с цени от наблюдавани текущи пазарни операции на същия инструмент или с други съществуващи наблюдавани пазарни данни.

Обезценка на капиталови инвестиции

Механизмът приема предназначените за продажба капиталови инвестиции за обезценени, когато е налице голям или продължителен спад на справедливата стойност под тяхната себестойност или когато съществуват други обективни доказателства за обезценка. Определянето на спада като голям или продължителен се основава на свободна преценка.

- Промяна в счетоводната политика

Приетата счетоводна политика съответства на политиката, използвана през предходната финансова година, с изключение на следното:

Механизмът прие изменение на стандарт IAS 39 „ Финансови инструменти “: „Признаване и оценяване “ на договорите за финансова гаранция (издадени през август 2005 г.), което изисква договорите за финансова гаранция, които не се смятат за договори за застраховка, да бъдат първоначално записани по справедлива стойност и да бъдат отново измерени при по-високия размер, определен в съответствие със стандарт IAS 37 „ Провизии, условни задължения и условни активи “ , и първоначално записания размер минус, ако се налага, кумулативното амортизиране, записано в съответствие със стандарт IAS 18 „ Приходи “.

Публикувани са някои нови стандарти, изменения и тълкувания на съществуващи стандарти, които са задължителни за счетоводните периоди на механизма, които започват на 1 март 2006 г. или след тази дата, или за по-късни периоди, но които механизмът още не е приел предварително, както следва:

IFRS 7 — Финансови инструменти: Оповестяване (за годишни периоди, започващи на 1 януари 2007 г. или след тази дата): стандартът изисква механизмът да обявява информация, която позволява на потребителите да направят оценка на значимостта на финансовите инструменти на механизма и на естеството и равнището на риска, породен от тях.

Изменение на стандарт IAS 1 „Представяне на финансови отчети“ (за годишни периоди, започващи на 1 януари 2007 г. или след тази дата): това изменение изисква механизмът да обявява нови данни, които позволяват на потребителите на финансовите отчети да направят оценка на целите, политиките и процесите на капиталово управление на механизма.

IFRIC 9 (за годишни периоди, започващи на 1 юни 2006 г. или след тази дата): това тълкуване определя, че датата за оценка на наличието на интегриран дериват е датата, на която даден субект става част от договора, като нова оценка се прави, само ако има съществено изменение на договора, което променя паричните потоци. Механизмът все още прави оценка на въздействието от това тълкуване и очаква, че приемането му няма да окаже влияние върху финансовите отчети на механизма, когато бъде приложено през 2007 г.

- Обобщение на важните счетоводни политики

Счетоводният баланс представлява активи и пасиви по ред на намаляваща ликвидност и не прави разлика между текущи и нетекущи позиции.

19. Конвертиране на чужда валута

Механизмът използва еуро (EUR) за представяне на своите финансови отчети, което е също така функционална валута и валута на представяне.

Операциите в чужда валута се изразяват в еуро в съответствие с IAS 21 по валутния курс за деня на операцията.

Паричните активи и пасиви, изразени във валута, различна от еуро, се превръщат в еуро по валутния курс за деня към датата на съставяне на счетоводния баланс. Печалбата или загубата от такова превръщане се записва в отчета за приходите.

Непаричните позиции, които са изразени в историческа стойност в чужда валута, се превръщат по валутния курс към датата на първоначалните операции. Непаричните позиции, изразени в справедлива стойност в чужда валута се превръщат по валутния курс към датата на определяне на справедливата стойност.

Разликите при конвертиране, които се получават при извършване на операции по курсове, различни от курса в деня на операцията, и нереализираните валутни разлики за неизплатени парични активи и пасиви в чужда валута се записват в отчета за приходите.

Елементите от отчета за приходите се превръщат в еуро по валутния курс в края на всеки месец.

20. Пари и парични еквиваленти

Механизмът определя паричните еквиваленти като текущи сметки или краткосрочни депозити с първоначален падеж от три месеца или по-малко.

21. Финансови активи, различни от деривати

Финансовите активи се отчитат въз основа на датата на плащане.

- Заеми

Заемите от Механизма се признават за активи, когато се предоставят парични средства на заемополучателите. Първоначално те се вписват по себестойност (нетни предоставени суми), което е справедливата стойност на парите, предоставени в заем, включително всички разходи по операцията, и впоследствие се оценяват по амортизирана стойност с помощта на метода за ефективния доход без провизии за обезценка или несъбиране.

- Капиталови инвестиции

След първоначално измерване тези преки и косвени капиталови инвестиции, класифицирани като предназначени за продажба финансови инвестиции, впоследствие се отчитат по справедлива стойност.

а) Фондове за рисков капитал

Справедливата стойност на всеки фонд за рисков капитал се основава на нетната стойност на активите (НСА), отчетена от фонда, ако е изчислена въз основа на международен стандарт за оценка, признат за съвместим с IFRS. Механизмът може все пак да реши да коригира отчетената от фонда НСА, ако са налице проблеми, които могат да повлияят на оценката.

Ако не се прилага международно признат стандарт за оценка, оценката се извършва въз основа на съответното портфолио.

б) Преки капиталови инвестиции

Справедливата стойност на инвестицията се основава на последните съществуващи финансови отчети, като при необходимост се използва отново същият модел като модела, използван при придобиване на участието.

Нереализираните печалби или загуби от капиталови инвестиции се записват в собствения капитал, докато инвестициите не бъдат продадени, събрани или ликвидирани или докато не бъдат приети за обезценени. Ако дадена инвестиция, предназначена за продажба, е приета за обезценена, натрупаната нереализирана печалба или загуба, предварително приета като собствен капитал, се включва в отчета за приходите.

За извънборсови инвестиции справедливата стойност се определя чрез прилагане на призната техника за оценка. Тези инвестиции се отчитат по себестойност, когато справедливата стойност не може да бъде измерена по надежден начин.

- Гаранции

Финансовите гаранции се записват първоначално по справедлива стойност в счетоводния баланс в позиция „Други пасиви“. След първоначалното записване пасивите на механизма за всяка гаранция се оценяват по по-високата от амортизирана премия и най-добрата прогноза за разходите, необходими за изплащане на финансовите задължения, възникнали в резултат на гаранцията.

Всяко увеличение на пасивите, свързани с финансови гаранции, се вписва в отчета за приходите в позиция „Разходи за загуби от кредити“. Получената премия се вписва в отчета за приходите в позиция „Нетни приходи от такси и комисиони“ по прекия линеен метод за срока на гаранцията.

22. Обезценка на финансови активи

На датата на всеки счетоводен баланс механизмът оценява дали има обективни доказателства, че финансовият актив е обезценен. Финансовият актив се смята за обезценен, единствено ако има обективно доказателство на обезценка в резултат от едно или повече събития, които са се случили след първоначалното отчитане на актива (събитие, довело до загуба), или ако събитието, довело до загуба, оказва влияние върху прогнозните бъдещи парични потоци на финансовия актив или група от финансови активи, което може да бъде преценено по надежден начин. Доказателствата за обезценка могат да включват признаци, че заемополучателят или група заемополучатели изпитват значителни финансови трудности, просрочване или невръщане на лихви или главници, вероятност за фалит или друга финансова реорганизация, както и наблюдавани данни, според които е налице измерим спад на очакваните бъдещи парични потоци, като промени в неплатените дългове или икономически условия, обуславящи неизпълнение на задължения.

За неизплатени дългове в края на финансовата година, отчетени по амортизирана стойност, обезценките се правят при предоставяне на обективно доказателство за риск от несъбиране на цялата или част от техния размер съгласно първоначалните договорни условия или еквивалентна стойност. Ако е налице обективно доказателство, че има загуба от обезценка, размерът на загубата се измерва като разлика между балансовата стойност на активите и настоящата стойност на прогнозираните бъдещи парични потоци. Балансовата стойност на активите се намалява посредством сметка за коригиране на стойността и размерът на загубата се вписва в отчета за приходите. Приходите от лихви продължават да се начисляват върху намалената балансова стойност въз основа на ефективния лихвен процент на актива. Заемите и свързаните с тях предоставени средства се отчисляват, когато няма реалистична перспектива за бъдещото им събиране. Ако през следваща година размерът на прогнозираната загуба от обезценка се увеличи или намали поради събитие, което настъпва след осчетоводяване на обезценката, предварително вписаната загуба от обезценка се увеличава или намалява чрез адаптиране на сметката за коригиране на стойността.

Тъй като механизмът прави оценка на кредитния риск за всеки отделен заем, не е необходимо да се отделя колективна провизия за обезценка.

За капиталови инвестиции, предназначени за продажба, на датата на всеки счетоводен баланс механизмът прави оценка дали има обективни доказателства за обезценката на дадена инвестиция. Обективните доказателства включват наличие на голям или продължителен спад на справедливата стойност на инвестицията под нейната себестойност. Ако има доказателство за обезценка, натрупаната загуба (измерена като разлика между стойността на придобиване и настоящата справедлива стойност, без други загуби от обезценка на тази инвестиция, предварително вписани в отчета за приходите) се изважда от собствения капитал и се вписва в отчета за приходите. Загубите от обезценка на капиталови инвестиции не се възстановяват чрез отчета за приходите; увеличенията на тяхната справедлива стойност след отчитане на обезценката се вписват директно в собствения капитал.

Управлението на рискове на Европейската инвестиционна банка проверява за обезценка на финансовите активи поне веднъж в годината. Корекциите в резултат на това включват развивка на дисконта в отчета за приходите за цялата продължителност на живота на актива и евентуална корекция, наложена поради ревизията на първоначалната обезценка.

23. Дериватни финансови инструменти

Дериватите включват кръстосан валутен суап и кръстосан валутно-лихвен суап.

В обичайния ход на своята дейност механизмът може да сключи договори за суап с цел да хеджира определени заемни операции, изразени в активно търгувани валути, различни от еуро, за компенсиране на печалби или загуби, причинени от колебанията на валутния курс.

Въпреки това, към 31 декември 2006 г. и 2005 г. механизмът не е пристъпил към счетоводни операции по хеджиране съгласно правилата на IFRS. Затова всички деривати се измерват по справедлива стойност чрез отчета за приходите. Справедливата стойност се изчислява на първо място въз основа на сконтираните модели за паричния поток, моделите за ценообразуване на опциите и котировките на трети страни.

Дериватите се записват по справедлива стойност и се отчитат като активи, ако тяхната справедлива стойност е положителна, и като пасиви, ако е отрицателна. Промените в справедливата стойност на дериватите за търговия са включени в „Нетен резултат от финансови операции“.

24. Вноски

Вноските от държавите-членки се отчитат в счетоводния баланс като вземания на датата на решението на Съвета, определящо финансовата вноска, която държавата-членка трябва да плати на механизма.

25. Приходи от лихви върху заеми

Лихвата върху заеми, предоставени от механизма, се вписват в отчета за приходите и разходите (лихви и други подобни приходи) и в счетоводния баланс (заеми и аванси) на базата на текущо начисляване чрез ефективния лихвен процент, който е процентът, който точно сконтира прогнозираните бъдещи парични плащания или постъпления за очаквания срок на заема до неговата чиста отчетна стойност. След като записаната стойност на заема е намалена поради загубата от обезценка, приходите от лихви продължават да се отчитат чрез първоначалния ефективен лихвен процент, приложим към новата отчетна стойност.

26. Лихвени субсидии

Като част от своите дейности механизмът управлява лихвените субсидии от името на държавите-членки.

Частта от вноските на държавите-членки, предоставена за изплащане на лихвени субсидии, не се отчита в собствения капитал на механизма, а се класифицира като дължима сума на трети страни.

27. Приходи от лихви върху касови наличности

Съгласно условията на механизма и в съответствие с Финансовия регламент, приложим за 9-ия Европейски фонд за развитие, средствата, получени от ЕИБ от името на механизма, се завеждат по сметка на името на Комисията. Лихвите по тези депозити, вложени от механизма в ЕИБ, не се отчитат от механизма, тъй като се изплащат директно на Европейската комисия.

Обратните постъпления, които представляват изплащане на главница, лихва или комисиони за финансови операции, и лихвите, изчислени за тези обратни постъпления, се осчетоводяват в рамките на механизма.

28. Такси, комисиони и дивиденти

Получените такси за услуги, предоставени за определен период от време, се осчетоводяват като приход, тъй като услугите са предоставени. Таксите за поети задължения, се отлагат и осчетоводяват като приход по метода на ефективната лихва за срока от отпускането на съответния заем до неговото изплащане.

Дивидентите, свързани с капиталовите инвестиции, се осчетоводяват при тяхното получаване.

29. Данъчно облагане

Протоколът за привилегиите и имунитетите на Европейските общности, добавен към Договора от 8 април 1965 г. за създаване на единен Съвет и единна Комисия на Европейските общности, посочва, че имуществото, приходите и друга собственост на институциите на Европейските общности са освободени от всички преки данъци.

30. Ново класифициране на данни от предходни години

При необходимост някои данни от предходни години са класифицирани наново, за да се съобразят с промените в представянето на данните от текущата година с цел съпоставимост на информацията.

Управление на риска

1) Кредитен риск

Този раздел представя финансова информация за направените от механизма инвестиции.

Таблицата по-долу прави анализ на отпуснатото от механизма финансиране по вид заемополучатели.

Отпуснато финансиране (хил. EUR) |

2006 г. | 2005 г. |

Частни заемополучатели | 378 428 | 225 174 |

Държавни и публични заемополучатели | 23 234 | - |

Общо | 401 662 | 225 174 |

Таблицата по-долу прави анализ на отпуснатото от механизма финансиране по вид използвани инвестиционни инструменти.

Отпуснато финансиране (хил. EUR) |

2006 г. | 2005 г. |

Главни заеми (отпуснато финансиране) | 226 392 | 111 671 |

от които общи заеми | 96 841 | 50 314 |

Подчинени заеми и почти собствен капитал | 108 821 | 82 617 |

Собствен капитал | 66 449 | 30 886 |

Общо | 401 662 | 225 174 |

Таблицата по-долу прави анализ на отпуснатото от механизма финансиране по сектори.

Отпуснато финансиране (хил. EUR) |

2006 г. | 2005 г. |

Инфраструктура | 1 693 | 3 683 |

Промишленост | 182 783 | 140 597 |

Енергетика | 38 291 | - |

Услуги | 33 618 | 11 548 |

Селско стопанство | 9 349 | 6 500 |

Услуги (финансови дейности) | 39 087 | 12 532 |

Общи заеми | 96 841 | 50 314 |

Общо | 401 662 | 225 174 |

2) Лихвен риск

Таблицата по-долу обобщава лихвения риск за механизма във връзка с неговите инвестиции.

Отпуснато финансиране (хил. EUR) |

2006 г. | 2005 г. |

Фиксиран лихвен процент | 170 790 | 92 150 |

Плаващ лихвен процент | 164 423 | 102 138 |

Нелихвоносни инвестиции | 66 449 | 30 886 |

Общо | 401 662 | 225 174 |

3) Ликвиден риск

Таблицата по-долу показва активите и пасивите на механизма по периоди на падеж, като се основава на оставащия срок до договорната дата на падеж.

Ликвиден риск (хил. EUR) | До 3 месеца | 3-12 месеца | 1-5 години | Над 5 години | Общо |

АКТИВИ |

Пари и парични еквиваленти | 190 780 | - | - | - | 190 780 |

Дериватни финансови инструменти | - | - | 1 558 | 6 915 | 8 473 |

Заеми и капиталови инвестиции |

Заеми | 1 945 | 1 518 | 15 714 | 319 820 | 338 997 |

Капиталови инвестиции | - | - | - | 66 449 | 66 449 |

Вземания от вносителите | 103 913 | - | - | - | 103 913 |

Други активи | 1 365 | - | - | - | 1 365 |

Общо активи | 298 003 | 1 518 | 17 272 | 393 184 | 709 977 |

ПАСИВИ |

Дължими суми на държавите-членки | (134 425) | - | - | - | (134 425) |

Отложени приходи | - | - | - | (7 908) | (7 908) |

Други пасиви | (1 463) | - | - | - | (1 463) |

Общо пасиви | (135 888) | - | - | (7 908) | (143 796) |

Нетно ликвидно състояние към 31 декември 2006 г. | 162 115 | 1 518 | 17 272 | 385 276 | 566 181 |

Нетно ликвидно състояние към 31 декември 2005 г. | 174 110 | 397 | 2 192 | 217 215 | 393 914 |

4) Валутен риск

Таблицата по-долу прави анализ на активите и пасивите на механизма по валути.

Валутен риск (хил. EUR) | EUR | USD | CAD | Валути на страните от АКТБ/ОСТ | Общо |

АКТИВИ |

Пари и парични еквиваленти | 190 549 | 231 | - | - | 190 780 |

Дериватен финансов инструмент | 8 473 | - | - | - | 8 473 |

Заеми и капиталови инвестиции |

Заеми | 141 075 | 176 214 | - | 21 708 | 338 997 |

Капиталови инвестиции | 18 541 | 32 427 | 3 356 | 12 125 | 66 449 |

Вземания от вносителите | 103 913 | - | - | - | 103 913 |

Други активи | - | 965 | - | 400 | 1 365 |

Общо активи | 462 551 | 209 837 | 3 356 | 34 233 | 709 977 |

ПАСИВИ |

Дължими суми на трети страни | (134 425) | - | - | - | (134 425) |

Отложени приходи | (7 908) | - | - | - | (7 908) |

Други пасиви | (1 463) | - | - | - | (1 463) |

Общо пасиви | (143 796) | - | - | - | (143 796) |

Валутно състояние към 31 декември 2006 г. | 318 755 | 209 837 | 3 356 | 34 233 | 566 181 |

Валутно състояние към 31 декември 2005 г. | 273 874 | 100 367 | - | 19 673 | 393 914 |

ПОЕТИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ |

Непредоставени заеми и капиталови инвестиции | 717 974 | 149 820 | - | - | 867 794 |

Изтеглени гаранции | - | - | - | 7 925 | 7 925 |

Неизтеглени гаранции | 63 875 | - | - | - | 63 875 |

781 849 | 149 820 | - | 7 925 | 939 594 |

В съответствие със Споразумението от Котону механизмът може да осъществява финансови операции във валути, различни от еуро, и да поема валутния риск. Въпреки това, когато съществува адекватен пазар на суапови операции, механизмът може да сключва суап споразумения, за да се предпази от евентуални колебания на валутния курс.

Информация за сегментите

В съответствие със стандарт IAS 14 основният сегмент на механизма е бизнес операцията, а второстепенният сегмент е географски.

Дейността на механизма обхваща основни банкови и касови операции.

Банковите операции представляват инвестиции в проекти, които се правят с цел подпомагане на инвестиции на частни субекти и публични субекти с търговска насоченост. Основните инвестиционни продукти са заеми, капиталови инвестиции и гаранции.

Касовите дейности включват инвестиране на излишните ликвидни средства и управление на валутния риск на механизма.

За целите на вътрешното управление дейностите на механизма са разделени на пет региона.

Формат на първично отчитане – бизнес сегмент (хил. EUR):

Към 31 декември 2006 г. | Касови операции | Банкови операции | Общо |

Приходи от сегменти | 2 098 | 26 084 | 28 182 |

Разходи и такси от сегменти | (2 646) | (1 823) | (4 469) |

Печалба за годината | 23 713 |

Активи на сегмента | 200 067 | 405 997 | 606 064 |

Неразпределени активи | 103 913 |

Общо активи | 709 977 |

Пасиви на сегмента | 1 128 | 8 243 | 9 371 |

Неразпределени пасиви | 134 425 |

Общо пасиви | 143 796 |

Поети задължения | 939 594 | 939 594 |

Формат на вторично отчитане – географски сегмент (хил. EUR):

Към 31 декември 2006 г. | Приходи (*) | Общо активи | Общо пасиви | Поети задължения |

Кариби и Тихоокеански басейн | 4 217 | 42 558 | - | 69 801 |

Централна и Източна Африка | 2 216 | 56 713 | 7 707 | 296 819 |

Регионална Африка и държави от АКТБ | 2 536 | 54 944 | - | 192 882 |

Южна Африка и Индийски океан | 12 990 | 161 006 | 51 | 124 241 |

Западна Африка и Сахел | 2 502 | 75 509 | 150 | 255 851 |

Други (**) | - | 319 247 | 135 888 | - |

Общо | 24 461 | 709 977 | 143 796 | 939 594 |

(*) Приходите представляват нетната печалба от операциите на механизма (т.е. лихви и подобни приходи от заеми и лихвени субсидии, чисти приходи от такси и комисиони, като се добави или извади реализираната печалба или загуба от обезценка на заеми и капиталови инвестиции).

(**) В географски сегмент „Други“ се включват сумата, платима или за получаване от държавите-членки или Европейската инвестиционна банка, и парите и паричните еквиваленти на механизма.

Нетни приходи от такси и комисиони (хил. EUR)

Основните компоненти на нетните приходи от такси и комисиони са, както следва:

2006 г. | 2005 г. |

Такси и комисиони от заеми и капиталови инвестиции | 4 168 | 684 |

Гаранционна такса | 198 | 24 |

4 366 | 708 |

Нетен резултат от финансовите операции (хил. EUR)

Основните компоненти на нетната печалба от търговски дейности и валутни операции са, както следва:

2006 г. | 2005 г. |

Нетен резултат от колебанията на валутния курс | (14 210) | 6 449 |

Движения на деривати по справедлива стойност | 14 057 | (5 441) |

(153) | 1 008 |

Общи административни разходи (хил. EUR)

Общите административни разходи представляват реалните разходи, направени от Европейската инвестиционна банка („Банката“) за управление на механизма, намалени с приходите, получени от такси за оценка, пряко начислявани от Банката на клиентите на механизма.

2006 г. | 2005 г. |

Реални разходи, направени от Европейската инвестиционна банка | 35 413 | 33 364 |

Приходи от такси за оценка, начислявани на клиентите на механизма | (1 500) | ( 909) |

Нетни общи административни разходи | 33 913 | 32 455 |

Съгласно Решение на Съвета от 8 април 2003 г. държавите-членки се договориха да покрият пълния размер на разходите, направени от Банката за управление на механизма през първите 5 години от 9-ия Европейски фонд за развитие.

Пари и парични еквиваленти (хил. EUR)

За целите на отчета за паричния поток парите и паричните еквиваленти обхващат следните салда с падеж по-кратък от три месеца от датата на придобиване.

Парите и паричните еквиваленти могат да се разпределят между средствата, получени от държавите-членки и още непредоставени, и средствата от оперативните и финансови дейности на механизма.

2006 г. | 2005 г. |

Вноски на държавите-членки, получени и още непредоставени | 69 720 | 155 523 |

Средства от оперативните и финансови дейности на механизма | 121 060 | 39 393 |

190 780 | 194 916 |

Заеми и капиталови инвестиции (хил. EUR)

Заеми | Капиталови инвестиции | Общо |

Към 1 януари 2006 г. | 194 009 | 30 886 | 224 895 |

Движение на преоценка по справедлива стойност | - | 3 554 | 3 554 |

Обезценка | (1 693) | (130) | (1 823) |

Промяна в амортизираната стойност | (316) | - | (316) |

Отпускания на суми | 157 004 | 31 965 | 188 969 |

Капитализирана лихва | 4 303 | - | 4 303 |

Възстановявания | (3 585) | (25) | (3 610) |

Движение на валутния курс | (14 509) | 199 | (14 310) |

Към 31 декември 2006 г. | 335 213 | 66 449 | 401 662 |

Към 31 декември 2006 г. са обезценени две операции на обща стойност 1,8 млн. EUR. Една от тези операции се отнася за заем в Мавритания с размер на обезценката от 1,7 млн. EUR.

Инвестициите в котирани компании представляват 15,2 млн. EUR от общите капиталови инвестиции.

Вземания от вносителите (хил. EUR)

Основните компоненти на вземанията от вносителите са следните:

2006 г. | 2005 г. |

Поискани, но неизплатени вноски | 70 000 | 60 000 |

Специални вноски за общите административни разходи | 33 913 | 32 455 |

103 913 | 92 455 |

Други активи

Основните компоненти на другите активи са следните:

2006 г. | 2005 г. |

Лихви от заеми, все още несъбрани | 551 | 351 |

Вземания от ЕИБ | 814 | - |

1 365 | 351 |

Дериватни финансови инструменти (хил. EUR)

Към 31 декември 2006 г. | Договорна фиктивна сума | Положителна справедлива стойност |

Кръстосани валутни суапове | 114 597 | 6 046 |

Кръстосани валутно-лихвени суапове | 86 963 | 2 427 |

8 473 |

Към 31 декември 2005 г. | Договорна фиктивна сума | Отрицателна справедлива стойност |

Кръстосани валутни суапове | 59 176 | 3 979 |

Кръстосани валутно-лихвени суапове | 21 089 | 1 605 |

5 584 |

Дължими суми на трети страни (хил. EUR)

Основните компоненти на дължимите суми на трети страни са следните:

2006 г. | 2005 г. |

Нетни общи административни разходи, платими на ЕИБ | 33 913 | 32 455 |

Лихвени субсидии, които още не са предоставени | 100 512 | 83 200 |

134 425 | 115 655 |

Отложени приходи

Основните компоненти на отложените активи са следните:

2006 г. | 2005 г. |

Отложени лихвени субсидии | 7 687 | - |

Отложени комисиони за заеми и капиталови инвестиции | 221 | 186 |

7 908 | 186 |

Други пасиви

Основните компоненти на другите пасиви са следните:

2006 г. | 2005 г. |

Възнаграждения, които трябва да бъдат възстановени на Комисията по сметката за вноски | 696 | - |

Суми за възстановяване на ЕИБ | 767 | - |

1 463 | - |

Вноска от държавите-членки за механизма (хил. EUR)

По отношение на вноската на държавите-членки за механизма е поискана сума от 625 млн. EUR, от които 555 млн. EUR са изплатени. От тази вноска е разпределена сума от 515 млн. EUR за финансиране на самия механизъм, докато 110 млн. EUR са предназначени са финансиране на лихвените субсидии.

Отчетът за вноските от държавите-членки за механизма към 31 декември 2006 г. е, както следва:

Държави-членки | Вноска за механизма | Вноска за лихвени субсидии | Общо вноски | Поискани и неизплатени (*) |

Австрия | 13 648 | 2 914 | 16 562 | 1 855 |

Белгия | 20 188 | 4 312 | 24 500 | 2 744 |

Дания | 11 021 | 2 354 | 13 375 | 1 498 |

Финландия | 7 622 | 1 628 | 9 250 | 1 036 |

Франция | 125 145 | 26 730 | 151 875 | 17 010 |

Германия | 120 304 | 25 696 | 146 000 | 16 352 |

Гърция | 6 437 | 1 376 | 7 813 | 875 |

Ирландия | 3 193 | 682 | 3 875 | 434 |

Италия | 64 581 | 13 794 | 78 375 | 8 778 |

Люксембург | 1 494 | 319 | 1 813 | 203 |

Нидерландия | 26 883 | 5 742 | 32 625 | 3 654 |

Португалия | 4 995 | 1 068 | 6 063 | 679 |

Испания | 30 076 | 6 424 | 36 500 | 4 088 |

Швеция | 14 060 | 3 002 | 17 062 | 1 911 |

Обединеното кралство | 65 353 | 13 959 | 79 312 | 8 883 |

ОБЩО | 515 000 | 110 000 | 625 000 | 70 000 |

(*) На 18 декември 2006 г. Съветът определи размера на финансовите вноски, които всяка държава-членка трябва да плати до 19 януари 2007 г.

Поети задължения (хил. EUR)

Поетите задължения на механизма са следните:

2006 г. | 2005 г. |

Непредоставени заеми | 779 241 | 489 310 |

Непредоставени задължения, поети по отношение на капиталови инвестиции | 88 552 | 81 572 |

Изтеглени гаранции | 7 925 | 5 347 |

Неизтеглени гаранции | 63 876 | 36 453 |

939 594 | 612 682 |

Следващи събития

Не са налице съществени събития след съставяне на счетоводния баланс, които налагат обявяване или коригиране на финансовите отчети към 31 декември 2006 г.

По предложение на Управителния комитет на 13 март 2007 г. Съветът на директорите преразгледа тези финансови отчети и реши да ги представи за одобрение на Съвета на гуверньорите на тяхното заседание, което ще се проведе на 5 юни 2007 г.

ДОПЪЛНЕНИЕ – СЪСТОЯНИЕ ПО ДЪРЖАВИ И ПО ИНСТРУМЕНТИ

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[1] OВ L 83, 1.4.2003 г., стр. 1—31

[2] ОВ L 325, 20.11.1986 г., стр. 42—55

[3] OВ L 266, 21.9.1991 г., стр. 1.

[4] OВ L 191, 7.7.1998 г., стр. 53—70.

[5] OВ L 156, 18.6.2005 г., стр. 19—20

[6] OВ L 156, 29.5.1998 г., стр. 3—20

[7] ОВ L 198, 6.8.2003 г., стр. 8

[8] OВ L 48, 18.2.2006 г., стр. 19—20

[9] ОВ L 48, 18.2.2006 г., стр. 21

[10] ОВ L 48, 18.2.2006 г., стр. 20

[11] ОВ L 48, 18.2.2006 г., стр. 21

[12] Неразпределените ресурси на предишните ЕФР включват остатъка от фондовете SYSMIN, който бе определен на 410,926 млн. EUR с Решение 3/2000 на Съвета на министрите АКТБ-ЕО. Решение PE410/2001 на Комисията включва тези ресурси в програмата за индикативните национални пакети (част B) съгласно финансовия протокол към споразумението за партньорство АКТБ-ЕО.

[13] Приложение I, параграф 5 от Споразумението от Котону

[14] Решение 2005/446/ЕО на Съвета от 30.5.2005 г. (ОВ L 156, 18.6.2005 г., стр. 19)

[15] Приложение 1a, параграф 1 и приложение 1б (2-ри финансов протокол, сега наричан многогодишна финансова рамка) към Споразумението от Котону.