16.2.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 44/120


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно някои временни разпоредби, свързани със ставките по данъка върху добавената стойност“

COM(2007) 381 окончателен — SEC(2007)910

(2008/C 44/26)

На 27 юли 2007 г. Съветът реши, в съответствие с член 95 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно предложение горе-поставено.

Специализирана секция „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 8 октомври 2007 г. (единствен докладчик: г-н BURANI).

На 439-ата си пленарна сесия, проведена на 24 и 25 октомври 2007 г. (заседание от 24 октомври 2007 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 154 гласа „за“ и 4 гласа „въздържал се“.

Заключения и препоръки

Основание

1.   Основно съдържание на предложението за директива

1.1

С публикуването на съобщението си до Съвета и до Европейския парламент (1), Комисията сложи началото на широк дебат относно използването на намалени ставки по ДДС. Главната цел е да се създаде основа за нова директива като се потърсят приемливи и трайни глобални решения относно намалените ставки. Под „намалени ставки“ се имат предвид онези, които са по-ниски от нормалния размер на ДДС (15 %).

1.2

В съобщението, публикувано в същия ден като предложението за директива, Комисията заявява, че „определянето на подходящия подход ще отнеме много време“. Междувременно възниква проблемът с временните дерогации, предоставени на новоприсъединилите се държави-членки, за които различните срокове ще изтекат между м. юни 2007 г. и 1-ви януари 2010 г. (членове 128-130 от „директивата за ДДС“ (2)). В своето предложение за директива Комисията предлага едно по-просто решение, което се състои в това да се предложи удължаване до 2010 г. Става дума обаче не за общо, а за удължаване, ограничено до някои услуги или стоки. По този начин краят на тези дерогации ще съвпадне с изтичането на срока на минималната ставка на ДДС от 15 % и с приключването на опита от прилагане на намалена ставка на ДДС за услуги, които интензивно използват работна ръка.

1.3

Удължаване се разрешава за предоставянето на някои стоки или услуги, които интензивно използват работна ръка (строителство, ресторантьорство и др.), а за определени страни — за стоки с особено социално значение (хранителни продукти, книги и специализирани списания, фармацевтични продукти и т.н.). Този избор е оправдан поради факта, че по всяка вероятност намалената ставка по ДДС ще остане в сила за всички страни, дори след като бъдат определени нови правила. Дерогации, които пречат на доброто функциониране на свободния пазар, няма да бъдат удължени (продукти за селското стопанство).

1.4

Продуктите, изключени от удължаването, са по-специално въглищата и енергията за отопление, за които изключенията, предвидени в различните актове за присъединяване, изтичат (през 2007 г. или 2008 г.) и в тях не се предвижда удължаване. Освен това данъчното облагане на енергийните източници е включено в отделна глава, която е в процес на разглеждане. След като бъдат намерени решения, те ще се прилагат във всички държави-членки.

2.   Съображения от общ характер

2.1

Директива 2006/112/ЕО предвиждаше за държавите, присъединили се преди 2001 г., редица дерогации (3). Тези дерогации са валидни без ограничения във времето или по-точно до влизането в сила на „ окончателния режим, приложим за операциите в рамките на Общността“. При сегашното състояние на нещата и в светлината на придобития опит няма изгледи окончателният режим да бъде въведен в краткосрочен или в средносрочен план, така че освобождаването, предоставено на „старите“ държави-членки, на практика може да бъде продължено за неограничено време, докато „новите“ държави-членки биха били ощетени, когато изтекат сроковете, договорени при преговорите за присъединяване. При това, на някои държави-членки е разрешено да прилагат намалени ставки за услуги, предоставяни на местно ниво, до края на 2010 г. (4), докато за други тази възможност не съществува. Такава ситуация не е оправдана.

2.2

Предложението за директива представлява преходно разрешение, което позволява на наскоро присъединилите се държави-членки да оперират при условия, като цяло еднакви с тези за другите държави-членки, поне до 31 декември 2010 г. Комисията се надява, че до тази дата Съветът ще е приел новата директива, която ще регулира всички категории на освобождаване, като изразява това желание и в съобщението.

3.   Специфични бележки

3.1

ЕИСК изразява задоволство от извършената от Комисията работа, както по отношение на предложението за директива, което той одобрява безрезервно, така и по отношение публикуването на съобщение, в което се обявява определянето на структура за „освобождаванията“, която е в съответствие с принципите на единния пазар и с Лисабонската стратегия. В отделно становище Комитетът ще разгледа отново съобщението с цел да даде по конструктивен начин своя принос към дебата.

3.2

Въпреки това, в светлината на натрупания опит са основателни опасенията, че общият интерес за бързо достигане до споразумение относно предложението за директива, би могъл да бъде подчинен на защитата на специфични интереси и политики. ЕИСК се надява, че тези опасения ще се окажат неоснователни. От техническа гледна точка предложението е безупречно: единствено политическите аспекти ще играят роля в хода на процеса на вземане на решения. ЕИСК би желал да насочи вниманието на вземащите решения върху факта, че пазарът и гражданите се нуждаят от прозрачни и справедливи закони, които да бъдат приети бързо.

Брюксел, 24 октомври 2007 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  COM(2007) 380 окончателен от 5.7.2007 г.

(2)  Директива на Съвета 2006/112/EО от 28.11.2006 г.

(3)  Членове от 109 до 122 от Директивата относно ДДС.

(4)  Вж. Приложение IV от Директивата относно ДДС.