27.7.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 175/78


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегия на ЕС относно намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол

COM(2006) 625 окончателен

(2007/C 175/19)

На 24 октомври 2006 г. Комисията реши, съгласно член 262 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно предложение горе-поставено.

Специализирана секция „Заетост, социални грижи и гражданство“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие становището си на 2 май 2007 г. докладчик: г-жа van Turnhout и съдокладчик г-н Janson.

На 436-ата си пленарна сесия, проведена на 30 и 31 май 2007 г. (заседание на 30 май 2007 г.), Европейският икономически и социален комитет прие следното становище с 96 гласа „за“, 14 гласа „против“ и 6 гласа „въздържал се“.

1.   Резюме

1.1

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) приветства Съобщението на Комисията „Стратегия на ЕС относно намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол“. Но ЕИСК изразява съжаление, че Съобщението не може да се нарече „изчерпателна стратегия“, към каквато се приканваше в Заключенията на Съвета от 5 юни 2001 г.

1.2

Настоящото становище засяга въпроси, свързани с общественото здраве: намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол; вредната и рискова консумация на алкохол, както и консумацията на алкохол от деца и юноши.

1.3

ЕИСК очакваше Комисията да предостави по-изчерпателен и прозрачен анализ на всички, свързани с въпроса области на политиките на ЕС, посочени в оценката на въздействието, както и на трудностите, които някои държави-членки изпитват да провеждат качествени политики за обществено здраве по отношение на алкохола, поради правилата на пазара в ЕС.

1.4

ЕИСК призовава Комисията, в съответствие със задълженията й по договора, да прояви инициатива като активно подпомага държавите-членки в усилията им да осигурят качествена здравна защита чрез ограничаване на вредите, свързани с употребата на алкохол, за да се гарантира, че действията на Общността допълват националните политики.

1.5

ЕИСК признава, че културните навици в Европа се различават. Тези разлики би трябвало да бъдат взети предвид при предлагането на различни инициативи и дейности.

1.6

ЕИСК приветства създаването на обща база данни с научно потвърдени знания, включително стандартизирани определения за събирането на данни, която да придаде повече добавена стойност за ЕС. ЕИСК изразява съжаление, че за повечето идентифицирани приоритетни сфери не са зададени конкретни цели с ясни и измерими резултати, нито времеви рамки за тяхното постигане.

1.7

ЕИСК изразява съжаление, че никъде в съобщението на Комисията не се признава, че една от причините за голяма част от вредите, свързани с алкохола, е че той е психо-активно, а когато се използва прекомерно и токсично, а за някои хора и пристрастяващо вещество.

1.8

ЕИСК изцяло подкрепя правата на децата и смята, че децата, поради своята уязвимост и специфични нужди, изискват специална защита и грижи, включително и подходяща правна защита. ЕИСК препоръчва за целите на стратегията, под „дете“, в съответствие с Конвенцията на ООН за правата на детето, да се разбира всяко лице на възраст под осемнадесет години.

1.9

Като конкретна цел за осигуряване на по-добра защита на децата, ЕИСК призовава да се намали контактът на децата с продукти, съдържащи алкохол, както и с тяхната реклама и промоция.

1.10

ЕИСК насърчава Комисията да обърне внимание на икономическите последици от вредите, свързани с употребата на алкохол. Отрицателното въздействие подкопава целите на Лисабонската стратегия и има последици на работното място, за обществото и за икономиката.

1.11

ЕИСК приветства създаването на форума „Алкохол и здраве“, който би могъл да се превърне в полезна платформа между всички заинтересовани страни и да доведе до конкретно действие с цел намаляване на вредите от алкохола. ЕИСК би приветствал възможността да бъде наблюдател във форума „Алкохол и здраве“.

1.12

ЕИСК настроява инициативите за обучение и осведомяване да бъдат част от цялостната интегрирана стратегия за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол.

1.13

ЕИСК е обезпокоен от факта, че съществува съществена разлика между изследванията, основаващи се на базата данни с научно потвърдени знания за това кои са ефективните мерки за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол, и предложенията за действия от страна на Общността. На много места в Съобщението образованието и знанието често се посочват като планирани мерки. Въпреки това, научно потвърдените знания сочат, че такива мерки са много малко ефективни, когато става дума за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол.

2.   Предистория

2.1

Европейският съюз има компетентността и задължението да предприема мерки срещу проблемите на общественото здраве, свързани с вредната и рискова употреба на алкохол. Член 152, параграф 1 от Договора (1) гласи: При определянето и осъществяването на цялостната политика и дейност на Общността се гарантира високо равнище на опазването на здравето на хората. По-нататък се казва, че: Действията на Общността, които допълват националните политики, са насочени към подобряване на здравеопазването, предотвратяване на заболяванията и болестите при хората, както и премахване на източниците на опасност за здравето на хората.

2.2

През 2001 г. Съветът прие Препоръка относно консумацията на алкохол от млади хора, и по-специално деца и юноши (2), и покани Комисията да последва примера чрез оценка и мониторинг на мерките, които се прилагат и докладва относно необходимостта от допълнителни мерки.

2.3

В своите Заключения от 5 юни 2001 г., Съветът покани Комисията да представи предложение за изчерпателна стратегия за Общността за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол, която да допълва националните политики. През м. юни 2004 г. Съветът отново отправи своята покана (3).

3.   Общи бележки

3.1

Европейският икономически и социален комитет приветства съобщението на Комисията „Стратегия на ЕС за намаляване вредите, свързани с употребата на алкохол (4).

3.1.1

Наблюдават се значителни разлики по отношение на консумацията на алкохол и вредите между отделните страни, както в количествено измерение по отношение на формите на проявление на това явление, така и по отношение на опасностите за здравето и обществото. В тази връзка, ЕИСК счита, че „дейности на Общността“, които следва да се предприемат „при зачитане на правомощията на държавите-членки“, би трябвало да се разбират по-точно като „общи насоки“, продиктувани от споделяни представи за водене на борба с алкохолизма във всичките му форми. В рамките на тези общи насоки всяка държава-членка ще определи начините, техниките и интензивността на дейностите, които да предприеме.

3.2

Но все пак ЕИСК изразява съжаление, че Съобщението съвсем не може да се нарече „цялостна стратегия“, за каквато призовават Заключенията на Съвета, въпреки продължителното й разработване, доказателствата за различните проблеми свързани с консумацията на алкохол и тяхното влияние върху здравето, социалното благосъстояние и икономическия просперитет на европейските граждани.

3.3

Съветът покани Комисията да предостави поредица от дейности на Общността във всички свързани с политиката области, които да осигурят качествено опазване на здравето. Областите обхващат акцизите, транспорта, рекламата, маркетинга, спонсорирането, защитата на потребителите и научните изследвания, но същевременно зачитат на правомощията на държавите-членки.

3.4

ЕИСК приветства признанието, че вредната и рискова консумация на алкохол е основен здравословен проблем и е една от основните причини за влошаване на здравето и преждевременна смърт в ЕС. За много състояния, свързани с алкохола, не съществува „безопасен“ алкохолен лимит (5).

3.5

ЕИСК изразява съжаление, че никъде в Съобщението на Комисията не се признава, че една от причините за голяма част от вредите, свързани с алкохола, е, че той е психо-активно, а когато се използва прекомерно токсично, а за някои хора и пристрастяващо вещество. Това е разочароващо, като се има предвид че стратегията е създадена от Генерална дирекция „Здравеопазване и защита на потребителите“ на Комисията, която притежава задълбочен медицински опит и познания.

3.6

ЕИСК приветства признанието, че вредната и опасна консумация на алкохол влияе отрицателно не само на консумиращия, но и на хората в неговото обкръжение, особено при инциденти, травми и прояви на насилие. ЕИСК признава, че най-уязвимата застрашена група са децата и че другите уязвими групи включват хората с когнитивни увреждания, с проблеми с психическото здраве и пристрастените към алкохола и други наркотични вещества.

3.7

В много страни домашното насилие е сериозен проблем (6). ЕИСК настоява да се отдели специално внимание на този въпрос, предвид силните връзки между домашното насилие и прекалената консумацията на алкохол (7). При все че се среща домашно насилие и там където не се употребява алкохол, прекалената консумацията допринася за насилническите прояви на някои хора в определени обстоятелства. Прекалената консумацията може да включва повече актове на насилие и на по-свирепо насилие. Демонстрирано е, че лечението на алкохолната зависимост намалява насилието над интимния партньор. Намаляването на прекалената консумацията е от полза не само за жертвите и извършителите на насилие, но и за децата, живеещи в такива семейства.

3.8

Съдбата на Европа зависи от здравето и продуктивността на нейното население. Поради тази причина доказателствата, че по-голяма част от тежестта на заболявания, причинени от вредна или рискова консумация на алкохол, се понася от млади хора, много тревожи ЕИСК (8).

3.9

Макар в Европа да има различни културни обичаи, свързани с употребата на алкохол, продължава да се наблюдава сближаване на тенденциите при консумацията на алкохол между млади хора и деца. ЕИСК е обезпокоен от покачването на вредната и рисковата консумация на алкохол сред младите и децата в много държави-членки през последните десет години, в частност епизодичната консумация на големи количества алкохол наведнъж, позната като „алкохолна ексцесия“. Приемането от страна на обществото на подобен начин на живот, в който присъствието на алкохола е постоянно, насърчава тези вредни навици за консумация на алкохол.

3.10

ЕИСК насърчава Комисията да признае, че лицата, редовно консумиращи в умерени количества алкохол, които обаче от време на време злоупотребяват, допринасят за остри вреди, свързани с употребата на алкохол, например случаи като: шофиране след употреба на алкохол, проява на насилие, провокирано от алкохол, на обществени места, прекалено пиене по повод спортни и други специални мероприятия. Такива случаи на спорадично вредно напиване сред мнозинството от умерените консуматори могат да доведат до значителни проблеми за общественото здраве и обществената безопасност (9).

3.11

Стратегията изрично подчертава правомощията на ЕС, съгласно Договора, да допълва националните политики, насочени към опазване на общественото здраве. В нея се отбелязва още, че Съдът на Европейските общности многократно е потвърждавал, че намаляването на вредите, свързани с употребата на алкохол, използвайки адекватни мерки съгласно принципа на субсидиарността, е важна и оправдана цел в сферата на общественото здраве.

3.12

Предвид това, ЕИСК очакваше Комисията да предостави по-изчерпателен и прозрачен анализ на всички свързани политики на ЕС.

3.13

Оценката на влиянието, направена от Комисията, посочва всички свързани политики и трудностите, които някои държави-членки изпитват при провеждането на качествена политика за опазване на обществено здраве по отношение на алкохола, поради трансгранични дейности като внос от частни лица и трансграничната реклама. Въпреки това стратегията по отношение на алкохола не предлага никакви мерки за разрешаване на този проблем.

4.   Преглед на вредните въздействия

4.1

В света Европейският съюз е мястото, където се консумира най-много алкохол — 11 л. чист алкохол годишно на човек (10). Макар и тенденцията да е като цяло към намаляване на консумацията, се наблюдава и тенденция за увеличаване на вредната консумация.

4.2

Като отбелязва, че по-голямата част от потребителите консумират отговорно в повечето от случаите, ЕИСК е обезпокоен от факта, че приблизително 55 милиона пълнолетни в ЕС (15 % от пълнолетното население) консумират редовно алкохол във вредни количества (11). Вредната консумация на алкохол се смята за причинител на приблизително 195 000 смъртни случаи на година в ЕС резултат на злополуки, чернодробни заболявания, рак и др. Вредната употреба на алкохол е третата по големина причина на ранна смърт и заболяване в ЕС (12).

4.3

Вредната консумация на алкохол има влияние и върху икономиката, което се дължи на повишени разходи за здравеопазване, социални разходи и намалена производителност. За икономиката на ЕС, разходите, свързани с вредите от употребата на алкохол, се изчисляват на приблизително EUR 125 милиарда за 2003 г., или равностойността на 1,3 % от БВП, което включва престъпления, пътнотранспортни произшествия, здравеопазване, преждевременна смърт, лечение и предотвратяване на болести (13).

5.   Приоритетни теми

5.1

ЕИСК изразява съжаление, че четири от петте приоритетни сфери в Съобщението не включват конкретни цели с ясни и измерими резултати, нито и времеви рамки за тяхното постигане.

Защита на децата

5.2

Децата са особено уязвими от вредите, причинени от употребата на алкохол. Смята се, че между 5 и 9 милиона деца, които живеят в семейства, търпят отрицателни последствия от консумацията на алкохол, това е и причина за 16 % от случаите на лошо и безотговорно отношение към деца, както и за изоставянето им, а също се смята, че е причината раждането с поднормено тегло на близо 60 000 деца, всяка година (14).

5.3

Комисията вече признава правата на децата и подкрепя необходимите дейности за осигуряване на техните основни нужди. Комисията определя правата на децата като приоритетни и посочва, че децата имат правото на ефективна защита срещу икономическа експлоатация и други видове злоупотреби (15).

5.4

ЕИСК изцяло подкрепя правата на децата и смята, че децата, поради своята уязвимост и специфични нужди, изискват специални гаранции и грижи, включително и ефективна правна защита. ЕИСК също признава важната роля на семейството и отговорността на държавите-членки за подпомагане на родителите при изпълняването на задълженията им по отглеждане на децата (16).

5.5

ЕИСК признава, че излагането на децата на вредите от алкохол може да има сериозни последствия за тях, в това число тяхното изоставяне, бедност, социална изолация, лошо отношение и насилие, които могат да повлияят на тяхното здраве, образование и благосъстояние както сега, така и в бъдеще.

5.6

ЕИСК призова защитата на децата от вредите, свързани с употребата на алкохол, да бъде включена в специалните цели на предложението за „Стратегия на ЕС за правата на детето“ по отношение на определянето на приоритети и в процеса на консултиране.

5.7

ЕИСК препоръчва в стратегията на ЕС относно алкохола да се включи определението на „дете“ като всяко лице на възраст под осемнадесет години, в съответствие с Конвенцията на ООН за правата на детето (UNCRC) и както това се признава в Съобщението „Към стратегия на ЕС за правата на детето“.

5.8

ЕИСК призовава Комисията да насърчава дейностите на местните общности, като се имат предвид положителните данни от научно потвърдени знания в подкрепа на ролята, която такива подходи играят за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол от непълнолетни лица. Ефективните дейности в общностите се изразяват в оформяне на местни политики и практики, в съответствие със знания и образование, и включват всички заинтересовани лица (17).

5.9

ЕИСК призовава Комисията да признае Европейската харта относно алкохола на СЗО (18), ратифицирана от всички държави-членки през 1995 г. и в частност етичния принцип, че „всички деца и подрастващи имат правото да живеят в среда, защитена от отрицателните последствия от консумацията на алкохол, и, доколкото това е възможно, от рекламата на алкохолни напитки“.

5.10

Препоръката на Съвета на ЕС призова държавите-членки да установят ефективни механизми в сферата на рекламата, маркетинга и търговията на дребно, за да гарантират, че продуктите, съдържащи алкохол, не се замислят или рекламират по начин, който да ги прави привлекателни за деца и подрастващи. В тази връзка ЕИСК обръща внимание към съществуващите в Европа тенденции сред подрастващите да употребяват т.н. „alcopops“ (19).

5.11

Нарастващата тенденция към „алкохолни ексцесии“ и ранното започване на консумацията на алкохол сред децата в много държави-членки предполага, че сегашните политики не постигат желания ефект. В своето Съобщение Комисията признава необходимостта да се разгледат допълнителни мерки за ограничаване на консумацията при непълнолетните и вредната консумация сред младежите.

5.12

ЕИСК призовава, като специална цел, да бъде включено намаляването на излагането на децата на алкохолни продукти, реклами и промоции като конкретна цел за осигуряване на по-добра защита за децата.

5.13

ЕИСК приветства декларацията на участниците в производствената и дистрибуторска верига на алкохолните напитки, приложена в съобщението, да станат по-активни в прилагането на регулиращи и саморегулиращи мерки. Индустриалните производители на алкохолни напитки имат важна роля, която се изразява в това да гарантират, че продуктите им се произвеждат, разпространяват и рекламират само по отговорен начин, и по този начин могат да спомогнат за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол.

5.14

ЕИСК призовава, с цел защита на младите хора, държавите-членки да продължат да прибягват до налагане на определени данъци, с цел предотвратяване на проблеми, които могат да възникнат при специфични алкохолни напитки, които са особено атрактивни за младите, като например „alcopops“.

Предотвратяване на пътнотранспортни произшествия, свързани с употреба на алкохол

5.15

ЕИСК приветства конкретните цели за намаляване на пътнотранспортните произшествия — намаляване на наполовина на броя на смъртните случаи по европейските пътища от 50 000 на 25 000 за период от десет години (2000 г. — 2010 г.) (20). Пътнотранспортните произшествия, свързани с употребата на алкохол, могат да доведат и до дълготрайна инвалидност.

5.16

ЕИСК е съгласен, че честото и систематично провеждането на проверки за алкохол, върху случайно избрани шофьори е ефективно за намаляване на пътнотранспортните произшествия, свързани с употреба на алкохол, и че образователните и разяснителни кампании представляват мерки, допълващи стратегията, но не са доказали своята ефективност за намаляване на смъртните случаи в пътнотранспортни произшествия, свързани с употреба на алкохол (21). ЕИСК препоръчва максимално ниво на съдържание на алкохол в кръвта 0,5 mg/ml или по-малко и по-ниско ниво за начинаещите и професионалните шофьори в съответствие с Препоръката на ЕС за пътна безопасност (22). По-стриктно законодателство по отношение на съдържанието на алкохол в кръвта следва да бъде придружено от ефективно прилагане и мониторинг.

Предотвратяване на вреди, свързани с употребата на алкохол, сред пълнолетните и на работното място

5.17

ЕИСК призовава Комисията да обърне внимание на икономически последствия от вредите, свързани с употребата на алкохол. Отрицателните въздействия са в противоречие с целите на Лисабонската стратегия и имат последствия на работното място, за обществото и за икономиката.

5.18

ЕИСК признава, че съществува необходимост от ефективно регулиране на наличността, разпространението и рекламата на алкохол, като например по отношение на следното: работното време на местата, където се продава алкохол, предложенията „две питиета на цената на едно“ и възрастовите ограничения. ЕИСК вярва, че саморегулирането в тази област не е добро разрешение.

5.19

Работното място е среда, в която алкохолът може да причини вреди не само на конкретно лице, но и на трети лица. Също трябва да се обърне внимание на вредите, свързани с употребата на алкохол, на работното място чрез правилници за здравословна и безопасна работа, която е първостепенна отговорност на работодателя. Политики относно алкохола на работното място биха могли да помогнат за намаляване на свързаните с употребата на алкохол произшествия, отсъствия от работа, и да повиши работния капацитет (23).

5.20

ЕИСК призовава работодателите, синдикалните организации, органите на местна власт и други свързани организации да се отнасят към тази тема по-сериозно и да работят за намаляването на вредите, свързани с употребата на алкохол на работното място. В държавите-членки има примери за тясно и дълготрайно сътрудничество между социалните партньори с цел да се създадат работни места, свободни от влиянието на алкохол (24).

Информация, образование и повишаване на осведомеността

5.21

ЕИСК приветства признаването от страна на Комисията, че една от основните роли на образованието и информацията е да мобилизират обществената подкрепа за прилагането на ефективни намеси. Втора важна роля, призната в Съобщението, е осигуряването на стабилна и практически полезна информация относно опасностите за здравето от вредната и рискова консумация на алкохол.

5.22

ЕИСК призовава инициативите за подобряване на образованието и информацията да бъдат част от цялостна интегрирана стратегия. Образователните дейности не бива да бъдат насочени единствено към младите хора, а също така трябва да се основават на признаването, че вредната консумация на алкохол се наблюдава при хора от всички възрасти. Подобни инициативи би следвало да насърчават младите да избират здравословен начин на живот и да намаляват привлекателността на алкохола и представянето на прекалената консумация за нормална, както често се прави в медиите.

Обща база от научно потвърдени знания

5.23

ЕИСК приветства създаването и подкрепата на Комисията за обща база от научно потвърдени знания за създаването на стандартизирани определения за данни относно употребата на алкохол и вредите, свързани с консумацията на алкохол, като се отчитат разликите по пол, възраст и социална група. ЕИСК подкрепя оценяването на въздействието от политиката относно алкохола и на инициативите, посочени в Съобщението. ЕИСК би насърчил изработването на група измерими показатели, с цел да се проследи напредъкът в намаляването на вредите, свързани с употреба на алкохол в Европа. Предложените мерки в тази сфера добавят много стойност на ЕС.

6.   Планиране на дейности от страна на държавите-членки

6.1

Като се има предвид, че при изготвянето на тази стратегията на ЕС, Комисията е възложила изработването на изчерпателен, използващ най-съвременните технологии доклад, включващ научно потвърдени знания относно кои мерки са ефективни за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол, впечатляващо е, че в стратегията са пренебрегнати научно потвърдени данни (25).

6.2

ЕИСК е обезпокоен от факта, че се наблюдава значителна разлика между изследванията, основаващи се на научно потвърдени знания относно ефективните мерки за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол, и предложенията за действие от страна на Общността. На много места в Съобщението често се споменават образованието и информираността като мерки за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол. Но резултатите от изследванията сочат, че образованието и информираността имат слаб ефект за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол.

6.3

ЕИСК отбелязва, че при планирането на дейностите за прилагане от страна на държавите-членки, Комисията е пропуснала две от ефективните стратегии, в частност политика на ценообразуване чрез високи данъци върху алкохола и регулиране на рекламата на алкохол по законодателен път, използвани успешно от някои от държавите-членки за справяне с вредите, свързани с употребата на алкохол.

7.   Координиране на дейностите на ниво ЕС

7.1

ЕИСК призовава Комисията да изпълни задълженията, отредени й с договора и твърдо да поеме водещо място като активно подпомага държавите-членки в действията им по осигуряване на качествена здравна защита чрез ограничаване на вредите, свързани с употребата на алкохол, както и да гарантира, че дейността на Общността допълва националните политики.

7.2

ЕИСК приветства ролята на Комисията за осигуряване на ефективен обмен на добри практики между държавите-членки и ангажираността й за подобряване на съвместимостта между политиките на ЕС, които имат въздействие върху вредите, свързани с употребата на алкохол.

7.3

ЕИСК посреща със задоволство създаването на форума „Алкохол и здраве“ и при положение че изпълнява отредената му в съобщението на Комисията роля, форумът може да се превърне в полезна форма за диалог между всички заинтересованите лица и да доведе до конкретни действия, целящи намаляването на вредите от употребите ЕИСК би приветствал възможността да бъде наблюдател във форума „Алкохол и здраве“.

7.4

С изключение на създаването на европейска база данни от научно потвърдени знания, стратегията на ЕС относно алкохола разчита на държавите-членки да продължат да имат водеща роля по отношение на мерките в политиките за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол. Въпреки това, правилата на вътрешния пазар на ЕС ще продължават да създават проблеми за някои държави-членки и потенциално могат ще забавят хода на намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол. ЕИСК изразява съжаление, че в стратегията на ЕС относно алкохола не се препоръчват действия за справяне с този проблем.

7.5

ЕИСК приканва Комисията да се ангажира с провеждането на оценки на въздействието върху здравето като добра практика, за да осигури висока степен на защита в други области от политиката на Общността, които ще допринесат за изпълняване на задължението съгласно член 152 от Договора.

Брюксел, 30 май 2007 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Договор за създаване на Европейската общност:

http://europa.eu.int/eur-lex/en/treaties/selected/livre235.html

(2)  Препоръка на Съвета от 5 юни 2001 г. (2001/458/EО). Пълен доклад е публикуван на интернет адрес:

http://ec.europa.eu/comm/health

(3)  Заключения на Съвета от 2001 г. и 2004 г.

http://ue.eu.int/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/lsa/80729.pdf

(4)  Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — „Европейска стратегия за намаляване вредите, свързани с употребата на алкохол“ (COM(2006) 625 окончателен). Към Съобщението са приложени два изчерпателни доклада, поръчани от Европейската комисия: P. Anderson and A. Baumberg, Alcohol in Europe: A Public Health Perspective. [Питър Андерсън и Бен Баумберг, Алкохолът в Европа: Обществено-здравен подход], St. Ives: Cambridgeshire: Institute of Alcohol Studies, 2006 (http://ec.europa.eu/health-eu/news_alcoholineurope_en.htm) [Бел. прев. на български: http://ec.europa.eu/health-eu/doc/alcoholineu_sum_bg_en.pdf], и подробен икономически анализ на въздействието на алкохола върху икономическото развитие на ЕС като част от процедурата за оценка на въздействието (http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/alcohol/documents/alcohol_com_625_a1_en.pdf).- „RAND Report“.

(5)  Alcohol in Europe: A Public Health Perspective. [Алкохолът в Европа: Обществено-здравен подход]

(6)  Становище на ЕИСК от 16.3.2006 г. относно Домашното насилие срещу жените (ОВ № С 110 от 9.5.2006 г.) и Становище на ЕИСК от 14.12.2006 г. относно Децата като косвени жертви на насилие (ОВ № C 325 от 30.12.2006 г.). докладчик: г-жа Heinisch

(7)  Alcohol in Europe: A Public Health Perspective. [Алкохолът в Европа: Обществено-здравен подход]

(8)  Alcohol-related harm in Europe — Key data October 2006, Brussels, [Вреди, свързани с употребата на алкохол в Европа — основни данни, м. октомври 2006 г., Брюксел] MEMO/06/397, 24.10.2006 г. Източник: Global Burden of Disease Project (Rehm et at 2004).

(9)  Alcohol in Europe: A Public Health Perspective. [Алкохолът в Европа: Обществено-здравен подход]

(10)  Пак там.

(11)  Над 40 мг. алкохол, или 4 дози на ден за мъжете, и над 20 мг. или над 2 дози на ден за жените.

(12)  Alcohol-related harm in Europe — Key data October 2006, Brussels, [Вреди, свързани с употребата на алкохол в Европа — основни данни, октомври 2006 г., Брюксел] MEMO/06/397, 24.10.2006 г. Източник: Global Burden of Disease Project (Rehm et at 2004).

(13)  Пак там.

(14)  Alcohol in Europe: A Public Health Perspective. [Алкохолът в Европа: Обществено-здравен подход]

(15)  Съобщение на Комисията — „Към стратегия на ЕС за правата на детето“ COM(2006) 367 окончателен;

(16)  Становище на ЕИСК от 13.12.2006 г. относно „Към стратегия на ЕС за правата на децата“. Докладчик: г-н Van Turnhout

(17)  Alcohol in Europe: A Public Health Perspective. [Алкохолът в Европа: Обществено-здравен подход]

(18)  Световна здравна организация Европейска харта относно алкохола. Копенхаген: Световна здравна организация, Регионален офис за Европа, 1995 г.

(19)  „Alcopops“ е термин, използван в популярни реклами и обозначава бутилирани алкохолни напитки с различни вкусове, които приличат на безалкохолни газирани и негазирани напитки.

(http://en.wikipedia.org/wiki/Alcopop.)

(20)  Становище на ЕИСК относно Европейската политика в областта на безопасността по пътищата и професионалните водачи, (TEN/290). докладчик: г-н Etty

(21)  Alcohol in Europe: A Public Health Perspective. [Алкохолът в Европа: Обществено-здравен подход]

(22)  Препоръка 2004/345/ЕО на Комисията от 6 април 2004 г. относно прилагането на разпоредбите в областта на сигурността по пътищата, OВ L 111, 17.4.2004 г.

(23)  Alcohol in Europe: A Public Health Perspective. [Алкохолът в Европа: Обществено-здравен подход]

(24)  Виж например www.alna.se

(25)  Alcohol in Europe: A Public Health Perspective. [Алкохолът в Европа: Обществено-здравен подход]


ПРИЛОЖЕНИЕ

към становището на Европейския икономически и социален комитет

Следните изменения са отхвърлени, но са били подкрепени от най-малко една четвърт от подадените гласове, (член 54, параграф 3) от Правилника за дейността):

Параграф 1.1

Се изменя както следва:

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) приветства Съобщението на Комисията „Стратегия на ЕС за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол“, и подкрепя предложението на Комисията за разработване на обща и последователна стратегия за намаляване на вредите, причинени от злоупотреба с алкохол в цяла Европа. Но ЕИСК изразява съжаление, че Съобщението не може да се нарече изчерпателна стратегия , към каквато се приканваше в Заключенията на Съвета от 5 юни 2001 г.

Резултат от гласуването

За: 31 гласа

Против: 67 гласа

Въздържал се: 6 гласа

Параграф 1.5

Се заличава:

ЕИСК изразява съжаление, че никъде в Съобщението на Комисията не се признава, че една от причините за голяма част от вредите, свързани с алкохола, е че той е психо-активна, а когато се използва прекомерно токсична, а за някои хора и пристрастяваща субстанция.

Резултат от гласуването

За: 29 гласа

Против: 74 гласа

Въздържал се: 5 гласа

Параграф 1.11:

Се заличава:

ЕИСК е обезпокоен от факта, че съществува съществена разлика между изследванията, основаващи се на базата данни с научно потвърдени знания за това кои са ефективните мерки за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол, и предложенията за действия от страна на Общността. На много места в Съобщението образованието и знанието често се посочват като планирани мерки. Въпреки това, научно потвърдените знания сочат, че такива мерки са много малко ефективни, когато става дума за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол.

Резултат от гласуването

За: 27 гласа

Против: 80 гласа

Въздържал се: 2 гласа

Параграф 3.5

Се заличава:

ЕИСК изразява съжаление, че никъде в Съобщението на Комисията не се признава, че една от причините за голяма част от вредите, свързани с алкохола е, че той е психо-активна, а когато се използва прекомерно токсична, а за някои хора и пристрастяваща субстанция. Това е разочароващо, като се има предвид че стратегията е създадена от Генерална дирекция Здравеопазване и защита на потребителите на Комисията, която има много големи медицински опит и познания.

Резултат от гласуването

За: 30 гласа

Против: 82 гласа

Въздържал се: 4 гласа

Параграф 6.2:

Се заличава:

ЕИСК е обезпокоен от факта, че съществува съществена разлика между изследванията, основаващи се на научно потвърдени знания относно ефективните мерки за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол, и предложенията за действие от страна на Общността. На много места в Съобщението често се споменават образованието и информираността като мерки за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол. Но резултатите от изследванията сочат, че образованието и информираността са малко ефективни за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол.

Резултат от гласуването

За: 31 гласа

Против: 81 гласа

Въздържал се: 3 гласа

Параграф 7.4

Се изменя както следва:

С изключение на създаването на по-силна европейска база данни от научно потвърдени знания, стратегията относно алкохола разчита на държавите-членки да продължат да водят по отношение на мерките в политиките за намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол. Но правилата на вътрешния пазар на ЕС ще продължават да създават проблеми за някои държави-членки и следователно потенциално ще забавят темпа на намаляване на вредите, свързани с употребата на алкохол. ЕИСК изразява съжаление, че в стратегията на ЕС относно алкохола не са препоръчвани действия за справяне с този проблем.

Резултат от гласуването

За: 28 гласа

Против: 83 гласа

Въздържал се: 4 гласа