13.7.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 161/23


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Съвета относно косвените данъци върху набирането на капитал“ (преработена версия)

COM(2006) 760 окончателен — 2006/0253 (CNS)

(2007/C 161/04)

На 16 януари 2007 г. Съветът на Европейския съюз реши да се консултира с Европейския икономически и социален комитет, в съответствие с член 262 от Договора за създаване на Европейската общност, относно предложение горе-поставено.

Специализирана секция „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 23 февруари 2007 г. Докладчик: г-н BURANI.

На 434-ата си пленарна сесия, проведена на 14 и 15 март 2007 г. (заседание на 14 март 2007 г.) Европейският икономически и социален комитет прие следното становище със 159 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 6 гласа „въздържал се“.

1.   Изложение на мотивите

1.1

Разглежданото предложение се отнася до преработката на няколкократно изменяната Директива 69/335/ЕИО на Съвета относно данъка върху капиталовите вноски в предприятията. Тази директива, чиято първоначална цел бе да хармонизира системите за данъчно облагане и да попречи на държавите-членки да създават или събират други аналогични данъци, бе изменяна на няколко пъти, докато през 1985 г. с Директива 85/303/ЕИО не бе признато, че е уместно да се премахне напълно данъкът върху капиталовите вноски, поради неблагоприятните му икономически последици за предприятията.

1.2

Някои държави-членки обаче сметнаха за неприемлива загубата на данъчни приходи, до която би довело премахването на този данък; затова директивата от 1985 г. трябваше да разреши дерогация, предоставяйки на държавите-членки възможността да освободят операциите от данъкa върху капиталовите вноски или да прилагат единна ставка, която не надвишава 1 %.

1.3

Принципът, разбира се, остава валиден в разглежданото предложение за директива, което представлява обикновена преработка на предходните текстове; Комитетът може само да отчете това и да даде своето съгласие. Все пак, обяснителният доклад на Комисията предоставя случай да се направят някои бележки, които биха могли да бъдат от полза на Съвета при бъдещи инициативи.

2.   Заключения и препоръки

2.1

Повечето от 25-те държави-членки приеха насоката на Съвета от 1985 г., като напълно отмениха данъка; понастоящем все още го прилагат само седем държави-членки: Полша и Португалия със ставка от 0,5 % или по-ниска, Кипър с 0,6 %, Гърция, Испания, Люксембург и Австрия с пълна ставка от 1 %. Това различие представлява пречка за създаване на равнопоставеност на европейските предприятия, което е едно от условията, за да се гарантира доброто функциониране на единния пазар. Макар и да е вярно, че в областта на данъчното облагане продължават да съществуват голям брой други различия, това не би трябвало да бъде претекст за да не се премахне напълно и окончателно този данък.

2.2

Би било от полза държавите-членки, които все още се възползват от дерогацията, да сравнят предимствата във връзка с данъчните приходи и вероятната (която в известна степен може да се пресметне) загуба на инвестиции, идващи от други държави в ЕС или от трети страни, обезсърчени поради данъчно облагане, което вече почти никъде не се прилага. ЕИСК счита, че отказът от дерогацията би представлявал предимство за заинтересованите страни и крачка напред за доброто функциониране на единния пазар като цяло.

2.3

ЕИСК желае освен това да привлече вниманието върху практика, която бе възприета в някои държави-членки: въвеждането на нови такси след премахването на данъка, който по този начин се заменя по неправомерен начин. В някои случаи Комисията се намеси и откри процедура за нарушение, но не може да се изключи съществуването на други подобни случаи, които не са били разкрити. Бдителността на социалните партньори би могла да спомогне за предотвратяването на подобни практики.

Брюксел, 14 март 2007 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS