14.12.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 504/1


Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно резултатите от 8-ия цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта

(2021/C 504/01)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ НА ПРАВИТЕЛСТВАТА НА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ, ЗАСЕДАВАЩИ В РАМКИТЕ НА СЪВЕТА,

КАТО ПРИПОМНЯТ, ЧЕ:

1.

Настоящата резолюция се основава на резолюцията относно стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019 – 2027 г (1)., резолюцията за определяне на насоки относно управлението на диалога на ЕС по въпросите на младежта (2), заключенията относно насърчаване на демократичната осъзнатост и демократичната ангажираност сред младите хора в Европа (3), заключенията относно укрепване на многостепенното управление при насърчаване на участието на младите хора в процесите на вземане на решения (4), както и резултатите от предходните цикли на диалога на ЕС по въпросите на младежта.

2.

В резолюцията относно стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019 – 2027 г. се определят общите цели, ръководните принципи и основата за по-нататъшно сътрудничество по въпросите на младежта на равнището на ЕС. В нея се призовава за по-активно участие на младите хора в диалога с лицата, отговорни за вземането на решения, и за ангажирането им от различни среди и социални групи.

3.

Диалогът на ЕС по въпросите на младежта представлява механизъм за участие на младите хора в ЕС. Той служи като средище за непрекъснато съвместно обмисляне и консултиране по приоритетите, изпълнението и следващите стъпки в рамките на сътрудничеството на равнище ЕС по въпросите на младежта (5) между лицата, отговорни за вземането на решения, младите хора и техните представителни организации и дава възможност за трайно партньорство в управлението на тези процеси на местно, регионално, национално и европейско равнище.

4.

Държавите членки се насърчават да дадат възможност за участие на младите хора във всички етапи на осъществяването на диалога по въпросите на младежта в ЕС, като включат сектора на младежта и като предоставят по целесъобразност водеща роля на съответния национален младежки съвет (6) в рамките на националната работна група и в европейската ръководна група.

5.

Резултатите от 8-ия цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта се основават на трите конференции на ЕС по въпросите на младежта в рамките на цикъла, на обратната информация от националните и европейските качествени консултации и прояви от етапа на диалога, на количествените резултати от централното проучване на диалога на ЕС по въпросите на младежта, както и на резултатите от етапа на въздействието на национално и европейско равнище, и допринасят за интегрирането на многостепенното и междусекторното изпълнение на цел за младежта #9 „Пространство и участие за всички“. Цикълът беше координиран на европейско равнище от европейската ръководна група.

6.

Целта на настоящия документ е да се гарантира, че резултатите от 8-ия цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта се отчитат и проследяват от съответните заинтересовани страни в областта на националните и европейските политики за младежта и да се осигури качеството и приемствеността по отношение на изпълнението на процеса на диалога на ЕС по въпросите на младежта и резултатите от него.

КАТО ОТЧИТАТ, ЧЕ:

7.

8-ият цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта по време на германското, португалското и словенското председателство за периода от 1 юли 2020 г. до 31 декември 2021 г. под общ надслов „Европа за младежта – младежта за Европа: място за демокрация и участие“ се основава на европейските цели за младежта, а именно цел за младежта #9 „Пространство и участие за всички“ от стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019 – 2027 г.

8.

Въпреки че резолюцията относно стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019 – 2027 г. призовава за по-активно участие на младите хора в процеса на диалога на ЕС по въпросите на младежта, тя изисква достатъчен капацитет, по-специално финансови и човешки ресурси, за достигане до всички млади хора и комуникация с тях на местно, регионално, национално и европейско равнище.

9.

Приносът на националните работни групи е важен за ръководенето на процесите на диалога на ЕС по въпросите на младежта на национално равнище, включително на регионално и местно равнище, по-специално за достигане до различни групи млади хора и за свързване на различните национални, регионални и местни заинтересовани страни с процеса.

10.

Приносът на международните неправителствени младежки организации е важен за включването на различни гледни точки от цяла Европа в политическия диалог и за осигуряването на качествен принос към транснационалното измерение на процеса на диалога на ЕС по въпросите на младежта.

11.

Една от особеностите на 8-ия цикъл беше акцентът върху качеството на участието и преобладаващото използване на цифрови инструменти в контекста на здравната криза. 8-ият цикъл на процеса на диалога на ЕС по въпросите на младежта протече по време на пандемията от COVID-19, когато повечето държави от ЕС бяха въвели мерки за социално дистанциране, което ограничи възможността за провеждане на физически срещи. Поради пандемията и трите конференции на ЕС по въпросите на младежта бяха организирани в тясно сътрудничество със съответните национални младежки съвети във виртуален формат.

12.

Германското председателство се съсредоточи върху демократичната осъзнатост и демократичната ангажираност сред младите хора в Европа под мотото „Младежта и демокрацията“. Като основа за консултации и прояви на национално и европейско равнище беше предложен набор от качествени въпроси на националните работни групи в държавите членки и международните неправителствени младежки организации, насочени към седемте подцели на цел за младежта #9 „Пространство и участие за всички“.

13.

Португалското председателство се съсредоточи върху укрепването на многостепенното управление чрез насърчаване на участието на младите хора в процесите на вземане на решения и постави особен акцент върху тяхното участие чрез цифрови иновации. Беше отделено внимание и на основаните на правата на младите хора подходи към политиките за младежта и това беше темата на ориентационния дебат, проведен на заседанието на Съвета на министрите на младежта от 17 май 2021 г. Тъй като португалското председателство съвпадна с прехода от етапа на диалог към етапа на изпълнение, беше разработен инструментариум с конкретни действия за изпълнение на цел за младежта #9, като бяха взети предвид докладите относно качествените консултации и прояви, както и обсъжданията, проведени от делегатите на Португалия по време на конференцията на ЕС по въпросите на младежта. Освен това беше проведен 48-часовият хакатон „Запълване на пропуските“, който доведе до създаването на онлайн инструмент за насърчаване на участието на младите хора в демократичните процеси. Инструментът ще бъде достъпен на Европейския младежки портал.

14.

Словенското председателство проучи значението на гражданските пространства за младежко участие и начините за тяхната защита. То разгледа и количествените резултати от централното проучване на диалога на ЕС по въпросите на младежта и резултатите от набора от насочващи въпроси, представени по време на португалското председателство, като ги използва за проучване на добрите практики за изпълнението на цел за младежта #9 и нейните подцели и като превърна тези практики в действия за младежта. Бяха установени пречките пред тяхното прилагане и пътят напред.

СЧИТАТ, ЧЕ:

15.

Всеки цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта се основава на предишни цикли, на конференции на ЕС по въпросите на младежта и на работата на председателствата на Съвета на ЕС в областта на младежта. Той подчертава ролята и значението на единството на тройката председателства за постигане на целите на всеки цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта и за допринасяне за постигането на целите, определени в целите за младежта, чрез свързване на последователни цикли.

16.

Националните работни групи използваха различни методи, например визуални методи на участие и диалогово (интерактивно) проучване, кръгли маси и онлайн прояви за диалог с младежта. Международните неправителствени младежки организации улесниха провеждането на европейско равнище на кръгли маси с участието на създателите на политики и младите хора.

17.

Европейската ръководна група предложи централното проучване на диалога на ЕС по въпросите на младежта като начин за проучване на други сегменти на младежкото участие, за да се включат възможно най-широк кръг гласове, и като начин за насърчаване на националните работни групи и международните неправителствени младежки организации да се съсредоточат в по-голяма степен върху качествени и по-съдържателни формати за участие в процеса на диалог и така да се придаде добавена стойност на консултациите на равнище ЕС.

18.

Сред основните принципи, ръководещи изпълнението на 8-ия цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта, бяха пълноценното сътрудничество и съвместното създаване на нова стойност между трите участващи председателства на ЕС и съответните национални младежки съвети, европейския младежки форум и Европейската комисия.

19.

Ключов аспект за успеха на 8-ия цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта беше поставянето на младите хора и младежките организации в центъра на разработването, планирането, изпълнението, мониторинга, оценката и последващите действия във връзка с цикъла и всички негови дейности, например като се гарантира, че националните младежки съвети на председателството имат правото да съпредседателстват европейската ръководна група.

20.

Освен това е важно признаването в още по-голяма степен на участието и приноса на международните неправителствени младежки организации в процеса на диалога на ЕС по въпросите на младежта, за да се гарантира неговото силно европейско измерение; следва да се осигури устойчиво, структурно и достатъчно финансиране и политическа подкрепа на европейско и национално равнище, така че както националните работни групи, така и международните неправителствени младежки организации да могат да извършват своите дейности в рамките на официалния процес на диалога на ЕС по въпросите на младежта.

21.

Конференциите на ЕС по въпросите на младежта са значима част от процеса на диалог по въпросите на младежта, като създават безопасни пространства, в които участниците разполагат с необходимите знания и възможности, за да дадат своя принос, и следва да обединяват лицата, отговорни за вземането на решения, за да участват пълноценно в диалога, да обменят мнения с младите хора на равни начала, да формират съвместно с тях резултатите от конференциите и да интегрират резултатите, когато е възможно, в процеса на вземане на политически решения, за да се гарантира пълноценен процес на младежко участие.

22.

Организирането на всички събития, свързани с диалога по въпросите на младежта в ЕС, по възможно най-устойчив начин, и отчитането на екологичните, социалните и икономическите измерения на устойчивостта са важен елемент за повишаване на значението на процеса за младите хора и за лицата, отговорни за вземането на решения.

23.

Съсредоточаването върху изпълнението на цел за младежта #9, за да се превърнат нейните подцели в действия за младежта, внесе важно ново измерение в процеса на диалога на ЕС по въпросите на младежта, като доведе до промените, които са необходими за подобряване на живота на младите хора в Европа и биха могли да бъдат приети по време на бъдещите цикли на диалога на ЕС по въпросите на младежта като добра и вдъхновяваща практика.

ОТЧИТАТ, ЧЕ:

24.

Младите хора са настоящето и бъдещето на една устойчива, социална, неутрална по отношение на климата, просперираща и демократична Европа, подготвена за цифровата ера. Тяхното участие е от жизненоважно значение за оформянето на настоящето и бъдещето на Европа, като се гарантира, че всички нейни граждани се радват на личностна реализация и благосъстояние, и им се дава възможност да се ангажират с активно и отговорно гражданство.

25.

Пандемията от COVID-19 и извънредните мерки, предприети за нейното противодействие, оказаха сериозно въздействие върху участието на младите хора и върху гражданските пространства за младите хора, които продължават да се свиват и могат да бъдат защитени проактивно. Освен това пандемията от COVID-19 изведе на преден план значението на по-нататъшното проучване и разработване на нови форми на участие и гражданска ангажираност, особено в контекста на цифровото участие на младите хора, като същевременно се признават и преодоляват съществуващите цифрови разделения и ограниченията на цифровото участие (7).

ПРИВЕТСТВАТ:

26.

Активното участие на младите хора в националните и европейските качествени консултации, провеждани от националните работни групи и международните неправителствени младежки организации, и активното им ангажиране с централното проучване на диалога на ЕС по въпросите на младежта, инициирано от европейската ръководна група, както и активното им включване в етапа на изпълнение. Консултациите и етапът на изпълнение включваха диференцирано и иновативно използване на по-малки по мащаб проучвания, целеви групи, големи прояви, свързани с диалога по въпросите на младежта, работни срещи, диалогово (интерактивно) проучване, визуални методи на участие, кръгли маси и онлайн прояви за диалог с младежта.

27.

Дейностите и мерките, предложени и провеждани от националните работни групи и международните неправителствени младежки организации при затруднени поради пандемията обстоятелства, като част от процеса на превръщане на цел за младежта #9 в действия за младежта.

28.

Успешното сътрудничество и равноправното партньорство в рамките на европейската ръководна група по време на целия цикъл, въз основа на препоръките от предишните цикли на диалога на ЕС по въпросите на младежта за многостепенно и междусекторно осъществяване на този диалог.

ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И КОМИСИЯТА, В СЪОТВЕТСТВИЕ С ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ И В РАМКИТЕ НА СЪОТВЕТНИТЕ ИМ ОБЛАСТИ НА КОМПЕТЕНТНОСТ:

29.

Да вземат предвид резултатите от 8-ия цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта, включително препоръките на младите хора в приложение I, при разработването и прилагането на бъдещите политики за младежта, чрез осъществяване на полезни взаимодействия с всички засягащи младите хора политики, и да проучат допълнителни начини за изпълнение на европейските цели за младежта и набелязаните в тях подцели.

30.

Да укрепят и подобрят процеса на диалог на ЕС по въпросите на младежта чрез разглеждане и когато е възможно, прилагане на най-добрите практики от 8-ия цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта и на принципите, довели до успешното му осъществяване, по-специално като се поставят младите хора и младежките организации в центъра на процеса и се гарантира, че диалогът на ЕС по въпросите на младежта е движен от младежта процес, в чиито рамки младите хора и лицата, отговорни за вземането на решения, водят конструктивен диалог за намиране на решения с реално въздействие. Поради това националните младежки съвети, когато е приложимо, следва да продължат да бъдат водещите заинтересовани страни в националните работни групи и да получат необходимата политическа и финансова подкрепа за изпълнението на тази роля.

31.

Да признаят и приоритизират ролята на националните работни групи, незаменимия им ангажимент към процеса, и значението им по отношение на информационните дейности и разнообразието от гледни точки.

32.

Да приоритизират и популяризират диалога на ЕС по въпросите на младежта в прояви на национално равнище и на равнище ЕС и да насърчават участието на младежта в процесите на вземане на решения на всички равнища, както и да подкрепят и засилят сътрудничеството между различните заинтересовани страни, а именно европейската ръководна група, националните работни групи, Европейския младежки форум, националните младежки съвети, международните неправителствени младежки организации и други имащи отношение заинтересовани страни.

33.

Да предоставят необходимата подкрепа, включително подходящи финансови ресурси, и благоприятстващи участието на младите хора инструменти, необходими за достигане до повече млади хора от широк кръг среди и социални групи на всички равнища и осъществяване на комуникация с тях, за да се постигнат амбициозните цели, определени за процеса на диалог на ЕС по въпросите на младежта в стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019—2027 г.

34.

Да осигурят по-устойчив и стратегически подход към комуникацията и информационните дейности в рамките на диалога на ЕС по въпросите на младежта чрез прилагане на всеобхватна стратегия за вътрешна и външна комуникация на европейско равнище и при целесъобразност да предоставят допълнителна подкрепа на националните работни групи с цел подобряване на комуникацията им в рамките на диалога на ЕС по въпросите на младежта, осъществявана съвместно с младежки организации, в съответствие с европейската стратегия за комуникация, в чието създаване са участвали и младежки организации, включително общо лого на диалога на ЕС по въпросите на младежта, с което се обозначават всички действия в рамките на този диалог на европейско, национално, регионално и местно равнище.

35.

Европейската комисия и държавите членки следва да гарантират укрепването на дългосрочната институционална памет и приемствеността на работата между циклите на диалога на ЕС по въпросите на младежта. Следва да се организират движени от младежта редовен обмен на информация и координация, които се подпомагат по подходящ начин от тройката председателства, последното председателство от предходната тройка, първото председателство от следващата тройка, Комисията и Европейския младежки форум. Документацията на европейската ръководна група следва да бъде публикувана на Европейския младежки портал.

36.

Да предоставят постоянна обратна информация на младите хора и младежките организации, участващи във всички етапи на процеса на диалога на ЕС по въпросите на младежта, за да се гарантира съдържателен диалог и участие на младежта на всички равнища.

ОСВЕН ТОВА ОТБЕЛЯЗВАТ, ЧЕ:

Основният тематичен приоритет на следващата тройка председателства (Франция, Чешката република и Швеция) е „Да работим заедно за устойчива и приобщаваща Европа“.


(1)  Резолюция на Съвета на Европейския съюз и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта: стратегия на Европейския съюз за младежта за периода 2019 – 2027 г., (ОВ C 456, 18.12.2018 г., стр. 1).

(2)  Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, за определяне на насоки относно управлението на диалога на ЕС по въпросите на младежта — Стратегия на Европейския съюз за младежта, 2019—2027 г., (OВ C 189, 5.6.2019 г., стр. 1).

(3)  Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно насърчаване на демократичната осъзнатост и демократичната ангажираност сред младите хора в Европа (ОВ C 415, 1.12.2020 г., стр. 16).

(4)  Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно укрепване на многостепенното управление при насърчаване на участието на младите хора в процесите на вземане на решения (ОВ C 241, 21.6.2021 г., стр. 3).

(5)  Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на „Еразъм“: програма на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1288/2913, COM(2018) 367 final, 2018/0191 (COD).

(6)  Резолюция на Съвета на Европейския съюз и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта: стратегия на Европейския съюз за младежта за периода 2019 – 2027 г., (ОВ C 456, 18.12.2018 г., стр. 1).

(7)  Партньорство за младежта: Tomaž Deželan и Laden Yurttagüler, група на европейските млади научни изследователи, Shrinking democratic space for youth (Свиващото се демократично пространство за младежта), 2021 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

СЪВМЕСТНИ ПРЕПОРЪКИ ОТ 8-ИЯ ЦИКЪЛ НА ДИАЛОГА НА ЕС ПО ВЪПРОСИТЕ НА МЛАДЕЖТА

„Европа за младите хора – младите хора за Европа“ (Europe for YOUth - YOUth for Europe)

Идеите и мненията на младите хора, споделени по време на Конференцията на ЕС по въпросите на младежта през септември 2021 г., бяха съсредоточени върху цел за младежта #9 „Пространство и участие за всички“ и съдържат препоръки за начините на изпълнение на тази цел. Препоръките на младите хора се отнасят до всичките седем подцели на цел за младежта #9. Препоръките отразяват процеса, започнал при германското, продължил при португалското и приключил при словенското председателство.

Те не налагат никакви формални изисквания по отношение на националните политики за младежта. Препоръките обаче могат да послужат като източник на вдъхновение за държавите членки.

Подцел 1: „Гарантиране, че младите хора оказват въздействие върху процеса на вземане на решения“

а)

Отправяме искане към държавите членки и Европейската комисия да предоставят конкретна обратна информация на младите хора винаги когато ги включват в процеса си на вземане на решения и да провеждат процес на оценка, чрез който да се гарантира, че участието на младите хора е действително.

б)

Препоръчваме на държавите членки да приемат или доразвият законодателството, така че да се осигурят устойчиви системи за съвместно управление с участието на младите хора в процесите на вземане на решения и разработване на политики на национално и местно равнище, наред с другото, с цел защита и разширяване на младежките граждански пространства.

Подцел 2: „Осигуряване на равен достъп до участие“

а)

Препоръчваме на държавите членки и на Европейската комисия да увеличат разнообразието в структурите за участие и да преодолеят липсата на приобщаване, като предоставят лесно достъпна информация за малцинствените групи.

б)

Насърчаваме всички държави членки да подкрепят местните заинтересовани страни при осигуряването на извънкласни дейности за младите хора с по-малко възможности.

Подцел 3: „Участие в избори и представителство в изборни органи“

а)

Насърчаваме държавите членки да въведат в целия ЕС символичен процес на гласуване за изборите за Европейски парламент за възрастовите групи, на които все още не е разрешено да гласуват, в сътрудничество с местните младежки центрове и националните младежки съвети, за да се стимулират младите хора, които понастоящем все още не са на възраст за гласуване, да участват активно в процесите на вземане на политически решения и по този начин да се укрепи културата на признаване на мнението на младите хора в политиката.

б)

Препоръчваме на Европейската комисия и на държавите членки да разработят стратегии в подкрепа на младите хора, които желаят да се кандидатират за длъжност на местно, национално и европейско равнище, като разработят на европейско равнище съобразена с младежта обща платформа за младите хора, които планират да се кандидатират на избори, и като предоставят материали за по-нататъшното разработване на подобни структури за национални избори.

в)

Препоръчваме на държавите членки да предоставят качествено гражданско образование в училищата за всички млади хора във всяка държава членка и да приемат обща рамка на ЕС, за да възпитат увереност у младите хора в способността им за пълноценно и представително политическо участие.

г)

Препоръчваме на Европейската комисия и държавите членки да засилят доверието в политическите институции и ги насърчаваме да основават своите действия на научни факти с цел да се облагодетелства цялото общество, за да се избегне разочарованието на младите хора от вземането на решения и политиката.

Подцел 4: „Осигуряване на физически пространства за младежта“

а)

Препоръчваме на Европейската комисия и държавите членки да повишават осведомеността и да насърчават възможностите за финансиране, насочени към създаването и поддържането на физически пространства за младите хора.

б)

Приканваме държавите членки да променят образователните политики на национално равнище и да осигурят общоевропейски системи за наблюдение с цел насърчаване на подходящи за младите хора безопасни пространства и инициативи

в)

Препоръчваме на Европейската комисия и държавите членки да въведат наблюдение на опазването на физическите граждански пространства за младите хора, за да се гарантират правата на младежите да защитават физическите си пространства от различни заплахи, като например комерсиализация и увеличаване на наемите.

г)

Препоръчваме на Европейската комисия и държавите членки да направят физическите младежки пространства всеобхватни и достъпни чрез предоставяне на по-подходяща и достъпна информация за младите хора.

Подцел 5: „Осигуряване на цифровизирани младежки пространства“

а)

Насърчаваме държавите членки да гарантират минимален цифров стандарт в цяла Европа по отношение на инфраструктурата, коeто включва безплатен безжичен интернет/интернет и основни цифрови инструменти на разположение на младите хора.

б)

Насърчаваме Европейската комисия да отпусне специални средства за сектора на младежта с цел предоставяне на възможности и обучение на младите хора за развиване на цифрови умения, със специален акцент върху младежите с по-малко възможности.

в)

Препоръчваме на Европейската комисия да разработи рамка на европейско равнище за преценка на това доколко подходящи за младите хора са виртуалните пространства, за да се предоставят ясни и актуални насоки за съществуващите пространства и инструменти по отношение на използването на достъпен език и централизирането на информацията, с цел премахване на пречките пред активното участие на младите хора в социалните и политическите процеси.

г)

Препоръчваме на държавите членки да оправомощят преподавателите в сектора на формалното и неформалното учене, за да се гарантира, че младите хора разполагат с необходимите компетентности и инструменти, за да се защитят от невярна информация и подбуждащи към омраза изказвания във виртуалните пространства, като се стимулира способността им за формиране на преценка по обективен начин.

Подцел 6: „Осигуряване на устойчиво финансиране за младежко участие“

а)

Препоръчваме на държавите членки да осигурят по-голяма видимост на младежката работа чрез повишаване на достъпността (по-специално чрез стимули за мобилна младежка работа в селските и отдалечените райони и с по-малко достъпна младеж) и признаването ѝ (чрез официално признаване на професията, активни партньорства с формалното образование и местните участници).

б)

Препоръчваме на държавите членки да консолидират позицията и ролята на младежката работа по обществени въпроси (партньорства в местни инициативи, прояви, конкурси и проекти) и да гарантират общественото ѝ признание (валоризация на младежката работа).

в)

Препоръчваме на държавите членки и Европейската комисия да подкрепят и да се ангажират със създаването на общ план за възстановяване на младежта в ЕС, с конкретни действия, които да бъдат предприети на европейско, национално и местно равнище, насочени към младежката работа и младежкото участие, за да се преодолеят проблемите, изострени от пандемията.

Подцел 7: „Предоставяне на подходяща за младите хора информация“

а)

Препоръчваме на държавите членки да въведат редовни уроци по медийна и информационна грамотност в националните учебни програми от цикъла на основното и средното образование, които да бъдат изготвяни и внимателно наблюдавани в сътрудничество със съответните младежки организации на национално, регионално и местно равнище, както и с медийни специалисти, като същевременно се гарантира редовно обучение на национално равнище на учителите, съфинансирано от бюджета на ЕС.

б)

Приканваме държавите членки и Европейската комисия да включат предоставянето на качествена информация и консултации за младежта в съответствие с Европейската харта за информация за младежта в своите стратегии за младежта и да осигурят национален координационен орган за информация за младежта, така че младите хора да имат достъп до съответната информация на европейско, национално, регионално и местно равнище.

в)

Препоръчваме на Европейската комисия да изготви комуникационна стратегия на ЕС за младежта, която да предоставя насоки на държавите членки относно съвместното създаване на комуникационни продукти с младите хора във връзка с политиките и публикациите, свързани с младежта, като се гарантира, че тези продукти се публикуват на Европейския младежки портал, където могат да се провеждат дискусии и диалог с младежта.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Референтни документи:

Резолюция на Съвета на Европейския съюз и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта: Стратегия на Европейския съюз за младежта за периода 2019—2027 г. (OВ C 456, 18.12.2018 г., стр. 1)

Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно резултатите от 7-ия цикъл на диалога на ЕС по въпросите на младежта: Стратегия на Европейския съюз за младежта за периода 2019 – 2027 г. (OВ C 212 I, 26.6.2020 г., стр. 1)

Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, за определяне на насоки относно управлението на диалога на ЕС по въпросите на младежта — Стратегия на Европейския съюз за младежта, 2019—2027 г. (OВ C 189, 5.6.2019 г., стр. 1)

Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно укрепване на многостепенното управление при насърчаване на участието на младите хора в процесите на вземане на решения (OВ C 241, 21.6.2021 г., стр. 3)

Заключения на Съвета, Младите хора в областта на външната дейност, Генерален секретариат на Съвета, док. 8629/20 от 5 юни 2020 г.

Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно насърчаване на демократичната осъзнатост и демократичната ангажираност сред младите хора в Европа (ОВ C 415, 1.12.2020 г., стр. 16)

Резолюция на Съвета относно структурирания диалог и бъдещото изграждане на диалог с младите хора в контекста на политиките за европейско сътрудничество по въпросите на младежта в периода след 2018 г. (ОВ C 189, 15.6.2017 г., стр. 1)

CIVICUS, Доклади за състоянието на гражданското общество за 2016 г., Йоханесбург, SOCS2016 (civicus.org).