24.2.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 59/3


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2023/410 НА КОМИСИЯТА

от 19 декември 2022 година

за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 по отношение на добавянето на Демократична република Конго, Гибралтар, Мозамбик, Танзания и Обединените арабски емирства в таблица I от приложението към Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 и заличаването на Никарагуа, Пакистан и Зимбабве от тази таблица

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 г. за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2005/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Директива 2006/70/ЕО на Комисията (1), и по-специално член 9, параграф 2 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Съюзът трябва да осигури ефективна защита на целостта и правилното функциониране на своята финансова система и на вътрешния пазар от изпирането на пари и финансирането на тероризма. Поради това в Директива (ЕС) 2015/849 се предвижда, че Комисията следва да идентифицира държавите, в чиито национални уредби за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма има стратегически слабости, представляващи съществена заплаха за финансовата система на Съюза.

(2)

Високорисковите трети държави със стратегически слабости са определени в Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 (2) на Комисията.

(3)

Следователно, като се вземат под внимание високата степен на интеграция на международната финансова система, тясната връзка между пазарните субекти, високият обем на трансграничните сделки от или към Съюза, както и степента на отвореност на пазара, то всяка заплаха за международната финансова система, свързана с изпирането на пари и финансирането на тероризма, представлява заплаха и за финансовата система на Съюза.

(4)

В съответствие с член 9, параграф 4 от Директива (ЕС) 2015/849 Комисията взема предвид най-новата налична информация, по-специално неотдавнашните публични изявления на Специалната група за финансови действия (FATF), списъка на FATF на „Юрисдикции под засилено наблюдение“ и докладите на групата на FATF за преглед на международното сътрудничество във връзка с рисковете, свързани с отделни трети държави.

(5)

След последните изменения на Регламент (ЕС) 2016/1675 FATF в значителна степен актуализира своя списък на „Юрисдикции под засилено наблюдение“ [„Jurisdictions under Increased Monitoring“]. На пленарното си заседание през март 2022 г. FATF добави към списъка Обединените арабски емирства (ОАЕ) и заличи от списъка Зимбабве. На пленарното си заседание през юни 2022 г. FATF добави Гибралтар към списъка. На пленарното си заседание през октомври 2022 г. FATF добави Демократична република Конго, Мозамбик и Танзания към списъка и заличи от него Никарагуа и Пакистан. Всички тези промени бяха оценени от Комисията в съответствие с член 9 от Директива (ЕС) 2015/849.

(6)

През февруари 2022 г. Обединените арабски емирства поеха политически ангажимент на високо равнище да работят с FATF и със специалната група за финансови мерки в Близкия изток и Северна Африка (Middle East and North Africa Financial Action Task Force) за засилване на ефективността на националната си уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Оттогава ОАЕ показаха положителен напредък, включително чрез предоставяне на допълнителни ресурси на звеното за финансово разузнаване (ЗФР) в подкрепа на анализа на ЗФР и чрез осигуряване на финансово разузнаване за правоприлагащите органи и прокурорите за борба с високорисковите заплахи от изпирането на пари. ОАЕ ще изпълнява плана си за действие с FATF посредством: 1) доказване чрез конкретни случаи и статистически данни на трайното увеличение на исканията за правна взаимопомощ, отправени към други държави, с цел улесняване на разследването на финансирането на тероризма, изпирането на пари и високорисковите предикатни престъпления; 2) подобряване и поддържане на споделено разбиране за рисковете от изпирането на пари и финансирането на тероризма между различните сектори и институции на определените нефинансови дружества и професии (ОНДП); 3) доказване на увеличението на количеството и качеството на данните за съмнителни сделки, подадени от финансови институции и определени нефинансови предприятия и професии (ОНДП); 4) осигуряване на по-задълбочено разбиране на риска от злоупотреба от страна на юридически лица и, когато е приложимо, с правните договорености относно изпирането на пари и финансирането на тероризма; 5) доказателства за по-широкото използване на финансово разузнаване за справяне с високорискови заплахи от изпиране на пари; и доказване на трайното увеличение на ефективните разследвания и наказателните преследвания при различни видове случаи на изпиране на пари в съответствие с рисковия профил на ОАЕ; и 6) проактивно идентифициране и борба със заобикалянето на санкции, включително чрез по-добро разбиране на заобикалянето на санкциите от страна на частния сектор. Въпреки поетия ангажимент и отбелязания напредък, опасенията, довели до включването на ОАЕ в списъка на FATF, все още не са намерили цялостно решение. Поради това съгласно член 9 от Директива (ЕС) 2015/849 ОАЕ следва да се счита за държава, в чиято национална уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма съществуват стратегически слабости.

(7)

През юни 2022 г. Гибралтар пое политически ангажимент на високо равнище да работи с FATF и MONEYVAL — Комитета на експертите за оценка на мерките за борба срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма към Съвета на Европа, за да повиши ефективността на своята национална уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. След приемането на доклада за взаимна оценка през декември 2019 г. Гибралтар постигна напредък по значителен брой от препоръчаните в него действия, като например приключване на нова национална оценка на риска, отстраняване на техническите слабости във връзка с воденето на регистри относно действителните собственици, въвеждане на изисквания за прозрачност за номиналните акционери и директори, укрепване на звеното за финансово разузнаване и усъвършенстване на неговата политика за разследване на изпирането на пари в съответствие с рисковете. Гибралтар следва да работи за изпълнението на своя план за действие, включително като 1) гарантира, че надзорните органи за небанковите финансови институции и ОНДП използват набор от ефективни, пропорционални и възпиращи санкции за нарушения в областта на борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма; и 2) демонстрира по-активно и успешно търсене на окончателни решения за конфискация чрез наказателни или граждански производства въз основа на финансови разследвания. Въпреки поетия ангажимент и отбелязания напредък, опасенията, довели до включването на Гибралтар в списъка на FATF, все още не са намерили цялостно решение. Въз основа на това съгласно член 9 от Директива (ЕС) 2015/849 Гибралтар следва да се счита за трета държава, в чиято национална уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма съществуват стратегически слабости.

(8)

През октомври 2022 г. Демократична република Конго пое политически ангажимент на високо равнище да работи с FATF и Специалната група за борба с изпирането на пари в Централна Африка (GABAC) — регионален орган от типа на FATF, за укрепване на ефективността на своята национална уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. След приемането на доклада за взаимна оценка през октомври 2020 г. Демократична република Конго постигна напредък по някои от препоръчаните в доклада действия, включително превръщането на конфискацията на облагите от престъпна дейност в приоритет на политиката. Демократична република Конго ще изпълнява плана си за действие с FATF посредством: 1) финализиране на националната оценка на риска от изпирането на пари и финансирането на тероризма и приемане на национална стратегия за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма; 2) определяне на надзорни органи за всички сектори на ОНДП и разработване и прилагане на план за надзор, основан на риска; 3) адекватно обезпечаване на ЗФР и изграждане на неговия капацитет за извършване на оперативен и стратегически анализ; 4) укрепване на капацитета на органите, участващи в разследването и наказателното преследване на изпирането на пари и финансирането на тероризма; и 5) демонстриране на ефективно прилагане на целевите финансови санкции, свързани с финансирането на тероризма и на разпространението на оръжия. Въпреки поетия ангажимент и отбелязания напредък, опасенията, довели до включването на Демократична република Конго в списъка на FATF, все още не са намерили цялостно решение. Въз основа на това съгласно член 9 от Директива (ЕС) 2015/849 Демократична република Конго следва да се счита за държава, в чиято национална уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма съществуват стратегически слабости.

(9)

През октомври 2022 г. Мозамбик пое политически ангажимент на високо равнище да работи с FATF и с Групата за борба с изпирането на пари в региона на Източна и Южна Африка (ESAAMLG) за засилване на ефективността на националната си уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. След приемането на доклада за взаимна оценка през април 2021 г. Мозамбик постигна напредък по някои от препоръчаните в доклада действия за подобряване на своята правна уредба, включително чрез приключване на националната си оценка на риска и повишаване на усилията за конфискация на активи. Мозамбик ще изпълнява плана си за действие с FATF посредством: 1) осигуряване на сътрудничество и координация между съответните органи за прилагане на основани на риска стратегии и политики за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма; 2) провеждане на обучение за всички правоприлагащи органи относно правната взаимопомощ с цел подобряване на събирането на доказателства или изземването/конфискацията на облаги от престъпна дейност; 3) предоставяне на подходящи финансови и човешки ресурси на надзорните органи, разработване и прилагане на основан на риска план за надзор; 4) предоставяне на подходящи ресурси на органите за започване на събирането на адекватна, точна и актуална информация за действителните собственици на юридически лица; 5) увеличаване на човешките ресурси на ЗФР, както и увеличаване на финансовите разузнавателни данни, изпращани на органите; 6) демонстриране на способността на правоприлагащите органи ефективно да разследват случаи на изпиране на пари и финансиране на тероризма, като използват финансово разузнаване; 7) извършване на цялостна оценка на риска в областта на финансирането на тероризма и започване на изпълнението на всеобхватна национална стратегия за борба с финансирането на тероризма; 8) повишаване на осведомеността относно финансовите санкции, свързани с финансирането на тероризма и разпространението на оръжия; и 9) извършване на оценка на риска в областта на финансирането на тероризма за организациите с нестопанска цел в съответствие със стандартите на FATF и използването ѝ като основа за разработване на информационен план. Въпреки поетия ангажимент и отбелязания напредък, опасенията, довели до включването на Мозамбик в списъка на FATF, все още не са намерили цялостно решение. Въз основа на това съгласно член 9 от Директива (ЕС) 2015/849 Мозамбик следва да се счита за държава, в чиято национална уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма съществуват стратегически слабости.

(10)

През октомври 2022 г. Танзания пое политически ангажимент на високо равнище да работи с FATF и ESAAMLG за засилване на ефективността на националната си уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. След приемането на доклада за взаимна оценка през април 2021 г. Танзания постигна напредък по някои от препоръчаните в доклада действия за подобряване на своята правна уредба, включително чрез разработване на правна уредба във връзка с финансирането на тероризма и целенасочените финансови санкции, и разпространение на анализа, извършен от звената за финансово разузнаване (ЗФР). Танзания ще изпълнява плана си за действие с FATF посредством: 1) подобряване на надзора, основан на риска, върху финансовите институции и ОНДП, включително чрез провеждане на проверки въз основа на отчитане на риска и прилагане на ефективни, пропорционални и възпиращи санкции за неспазване; 2) демонстриране на способността на органите ефективно да провеждат редица разследвания и наказателни преследвания в областта на изпирането на пари в съответствие с рисковия профил на държавата; 3) предоставяне на доказателства, че правоприлагащите органи предприемат мерки за идентифициране, проследяване, изземване и конфискация на облагите от престъпна дейност и на средствата, с които тя се извършва; 4) извършване на цялостна оценка на риска в областта на финансирането на тероризма и започване на прилагането на всеобхватна национална стратегия за борба с финансирането на тероризма, както и демонстриране на способност за провеждане на разследвания в областта на финансирането на тероризма и на наказателни преследвания в съответствие с рисковия профил на държавата; 5) повишаване на осведомеността на частния сектор и компетентните органи относно целенасочените финансови санкции, свързани с финансирането на тероризма и разпространението на оръжия; и 6) извършване на оценка на риска в областта на финансирането на тероризма за организациите с нестопанска цел в съответствие със стандартите на FATF и използването ѝ като основа за разработване на информационен план. Въпреки поетия ангажимент и отбелязания напредък, опасенията, довели до включването на Танзания в списъка на FATF, все още не са намерили цялостно решение. Въз основа на това съгласно член 9 от Директива (ЕС) 2015/849 Танзания следва да се счита за държава, в чиято национална уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма съществуват стратегически слабости.

(11)

Поради това в оценката си Комисията стига до заключението, че Демократична република Конго, Гибралтар, Мозамбик, Танзания и ОАЕ следва да бъдат разглеждани като трети държави, в чиято национална уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма са налице стратегически слабости, които представляват съществена заплаха за финансовата система на Съюза, в съответствие с критериите, определени в член 9 от Директива (ЕС) 2015/849.

(12)

Комисията направи преглед на напредъка в преодоляването на стратегическите слабости на държавите, включени в списъка в Регламент (ЕС) 2016/1675, но заличени от FATF през март, юни и октомври 2022 г. С цел да актуализира приложението към Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 в съответствие с изискванията по член 9 от Директива (ЕС) 2015/849, Комисията направи преглед на напредъка, постигнат от Никарагуа, Пакистан и Зимбабве.

(13)

FATF приветства значителния напредък, постигнат от Никарагуа, Пакистан и Зимбабве в подобряването на техните национални уредби за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Беше отбелязано, че Никарагуа, Пакистан и Зимбабве са създали правни и регулаторни уредби, за да изпълнят ангажиментите, поети в плановете им за действие, по отношение на установените от FATF стратегически слабости. Следователно FATF вече не осъществява мониторинг по отношение на Никарагуа, Пакистан и Зимбабве като част от текущото наблюдение в световен план на съблюдаването на международните стандарти за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Никарагуа следва да продължи да работи със Специалната група за финансови действия относно изпирането на пари в Латинска Америка (GAFILAT) — регионален орган от типа на FATF, за да подобри допълнително националната си уредба за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма, включително като гарантира, че надзорът върху организациите с нестопанска цел се основава на риска и е в съответствие със стандартите на FATF. Пакистан ще продължи да работи със Специалната група за борба с изпирането на пари в региона на Азия и Тихия океан — регионален орган от типа на FATF, за допълнително подобряване на своята система за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Зимбабве следва да продължи да работи с ESAAMLG за допълнително подобряване на своята система за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма, включително като гарантира, че надзорът върху организациите с нестопанска цел се основава на риска и е в съответствие със стандартите на FATF.

(14)

Оценката на Комисията на наличната информация води до заключението, че Никарагуа, Пакистан и Зимбабве вече нямат стратегически слабости в своите национални уредби за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. Никарагуа, Пакистан и Зимбабве подобриха ефективността на уредбите си за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма и преодоляха съответните технически слабости, за да изпълнят поетите в плановете си за действие ангажименти във връзка с установените от FATF стратегически слабости.

(15)

Поради това Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 следва да бъде съответно изменен,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Таблицата в точка I от приложението към Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 се заменя с таблицата в приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 19 декември 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 141, 5.6.2015 г., стр. 73.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2016/1675 на Комисията от 14 юли 2016 г. за допълване на Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета чрез идентифициране на високорискови трети държави със стратегически слабости (ОВ L 254, 20.9.2016 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

„№

Високорискова трета държава (1)

1

Афганистан

2

Барбадос

3

Буркина Фасо

4

Камбоджа

5

Кайманови острови

6

Демократична република Конго

7

Гибралтар

8

Хаити

9

Ямайка

10

Йордания

11

Мали

12

Мароко

13

Мозамбик

14

Мианмар

15

Панама

16

Филипини

17

Сенегал

18

Южен Судан

19

Сирия

20

Танзания

21

Тринидад и Тобаго

22

Уганда

23

Обединени арабски емирства

24

Вануату

25

Йемен


(1)  Без да се засяга правната позиция на Кралство Испания във връзка със суверенитета и юрисдикцията по отношение на територията на Гибралтар.“