30.9.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 252/4


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/1671 НА КОМИСИЯТА

от 9 юни 2022 година

за удължаване на преходния период, предвиден в член 89, параграф 1, първа алинея от Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции (1), и по-специално член 85, параграф 2, трета алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

В член 89, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 648/2012 се предвижда, че до 18 юни 2021 г. задължението за клиринг по член 4 от същия регламент не се прилага за договорите за извънборсови деривати, за които обективно може да се измери, че водят до намаляване на инвестиционните рискове, пряко свързани с финансовата състоятелност на пенсионните планове, както и за образуванията, създадени с цел предоставяне на обезщетение на членове на пенсионни планове в случай на неизпълнение на пенсионните планове. Този преходен период беше въведен, за да се позволи разработването на ефективни технически решения за прехвърлянето от пенсионните планове на парични и непарични обезпечения като вариационен маржин, като по този начин се избегнат неблагоприятните последици за пенсионните обезщетения на бъдещите пенсионери, които биха били причинени от незабавното прилагане на задължението за клиринг за такива договори за извънборсови деривати.

(2)

С член 85, параграф 2, трета алинея от Регламент (ЕС) № 648/2012 на Комисията се предоставя правомощието да удължи два пъти преходния период, предвиден в член 89, параграф 1 от същия регламент, всеки път с една година, ако Комисията достигне до заключението, че не е било разработено ефективно техническо решение за прехвърлянето от пенсионните планове на парични и непарични обезпечения като вариационни маржини и че се запазва отрицателното въздействие, което централният клиринг на договорите за деривати оказва върху бъдещите пенсионни плащания. За целта, с член 85, параграф 2, първа алинея от Регламент (ЕС) № 648/2012 от Комисията се изисква да изготвя, до окончателното удължаване на преходния период, годишни доклади, в които се оценява дали са били разработени ефективни технически решения, както и необходимостта от мерки за улесняване на тези ефективни технически решения.

(3)

Комисията прие два годишни доклада съответно на 23 септември 2020 г. (2) и 6 май 2021 г. (3). В тях Комисията установява, че през годините участниците на пазара са положили усилия за разработване на подходящи технически решения, които включват преобразуване на обезпеченията от клиринговите членове или чрез пазарите на подлежащи на клиринг репо сделки. Комисията също така отбеляза, че някои пенсионни планове са започнали доброволно да извършват централен клиринг на част от портфейлите си от деривати. В доклада се стига до заключението, че основното предизвикателство за пенсионните планове остава достъпът при неблагоприятни пазарни условия до ликвидност с цел предоставяне на вариационен маржин, тъй като това изискване би увеличило бързо и значително риска от изчерпване на паричните средства на пенсионните планове.

(4)

С член 85, параграф 2, втора алинея, буква а) от Регламент (ЕС) № 648/2012 от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) се изисква да представя на Комисията, в сътрудничество с Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване, Европейския банков орган и Европейския съвет за системен риск, годишни доклади за оценка на това дали ЦК, клиринговите членове и пенсионните планове са направили необходимото и са разработили ефективни технически решения, улесняващи участието на тези пенсионни планове в централен клиринг посредством внасяне на парични и непарични обезпечения като променливи маржини, включително на последствията от тези решения върху пазарната ликвидност и процикличността, както и на техните потенциални правни или други последствия.

(5)

Комисията удължи еднократно до 18 юни 2022 г. преходния период, предвиден в член 89, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 648/2012, посредством Делегиран регламент (ЕС) 2021/962 на Комисията (4).

(6)

На 25 януари 2022 г. ЕОЦКП представи последния си доклад за това дали ЦК, клиринговите членове и пенсионните планове са направили необходимото и са разработили ефективни технически решения, улесняващи участието на пенсионните планове в централен клиринг посредством внасяне на парични и непарични обезпечения като променливи маржини. Въпреки че до голяма степен потвърди предходните си констатации, описани подробно в предишни доклади до Комисията, ЕОЦКП акцентира в този доклад върху оперативната готовност на пенсионните планове за клиринг на договорите за извънборсови деривати. Въпреки постоянно нарастващият брой на пенсионните планове, които доброволно извършват клиринг на договорите за извънборсови деривати, и трайното благоприятно развитие на условията по отношение на ликвидността, в доклада на ЕОЦКП се стига до заключението, че пенсионните планове и съответните участници на пазара се нуждаят от достатъчно време, за да завършат своите споразумения за клиринг и управление на обезпеченията. Поради това ЕОЦКП изрази становището, че е необходимо допълнително удължаване с една година на преходния период, предвиден в член 89, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 648/2012.

(7)

В последната си оценка на готовността на пенсионните планове да извършват централен клиринг на портфейлите си от деривати (5) Комисията стигна до заключение, което е подобно на това на ЕОЦКП. Според анализа на Комисията условията по отношение на ликвидността за пенсионните планове остават стабилни, дори и през последните периоди на неблагоприятни пазарни условия, като се очаква да продължат да се развиват благоприятно, тъй като фондовете възприемат алтернативни модели за достъп до пазара на репо сделки. Положителната перспектива по отношение на достъпа до ликвидност доведе до ситуация, при която все по-голям брой пенсионни планове започнаха да извършват доброволен клиринг на поне част от своите портфейли от деривати. Все пак, за да се развият, алтернативните модели за достъп до ликвидност чрез пазара на репо сделки се нуждаят от време, а пенсионните планове трябва да подобрят своите вътрешни практики по отношение на управлението на ликвидността и обезпеченията.

(8)

Поради това, като взе предвид доклада на ЕОЦКП, Комисията стигна до заключението, че действително е необходимо преходният период, предвиден в член 89, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 648/2012, да бъде удължен с още една година.

(9)

Поради това преходният период, предвиден в член 89, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 648/2012, следва да бъде удължен.

(10)

Настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност, така че преходният период да бъде удължен преди изтичането му,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Преходният период, предвиден в член 89, параграф 1, първа алинея от Регламент (ЕС) № 648/2012, се удължава до 18 юни 2023 г.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 9 юни 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 1.

(2)  COM (2020) 574 final

(3)  COM (2021) 224 final

(4)  Делегиран регламент (ЕС) 2021/962 на Комисията от 6 май 2021 година за удължаване на преходния период, предвиден в член 89, параграф 1, първа алинея от Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 213, 16.6.2021 г., стр. 1).

(5)  COM(2022) 254