2.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 202/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/1343 НА КОМИСИЯТА

от 29 юли 2022 година

за изменение на приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от ацехиноцил, хлорантранилипрол и емамектин във или върху определени продукти

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 23 февруари 2005 г. относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни или фуражи от растителен или животински произход и за изменение на Директива 91/414/ЕИО на Съвета (1), и по-специално член 14, параграф 1, буква а) и член 49, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

Максимално допустимите граници на остатъчни вещества (МДГОВ) от ацехиноцил, хлорантранилипрол и емамектин са определени в част А от приложение III към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(2)

Европейският орган за безопасност на храните („Органът“) предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за ацехиноцил в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (2). За някои продукти Органът препоръча повишаване на съществуващите МДГОВ или запазване на нивата им. МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Органът стигна също така до заключението, че по отношение на МДГОВ за грейпфрути, портокали, лимони, сладки лимони, мандарини, лешници, ябълки, круши, дюли, мушмули, японско нефле/японски мушмули, трапезно и винено грозде, домати, патладжани, хмел, свине (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), говеда (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци, мляко) и еднокопитни (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци, мляко) част от информацията не е налична и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани, като при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент.

(3)

Органът предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за хлорантранилипрол в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (3). Той препоръча да бъдат намалени МДГОВ за бадеми, бразилски орехи, кашу, кестени, кокосови орехи, лешници, орехи макадамия, пеканови орехи, ядки от пиния, шамфъстък, орехи, ябълки, круши, дюли, мушмули, японско нефле/японски мушмули, сладка царевица, карфиол, целина, кафе на зърна и мускули (свине, говеда, овце, кози и еднокопитни). За други продукти той препоръча повишаване на съществуващите МДГОВ или запазване на нивата им. МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. За къдраво зеле Органът препоръча да се запазят съществуващите МДГОВ от 20 mg/kg. Държавите членки обаче поискаха повишаване на МДГОВ за къдраво зеле на 40 mg/kg, които са МДГОВ по Кодекс алиментариус (CXL) за листа от репички, тъй като листата от репички понастоящем са класифицирани в част Б от приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 в подгрупата „Къдраво зеле“. През 2015 г., когато CXL за листа от репички бяха въведени в законодателството на Съюза, листата от репички не бяха изрично посочени в това законодателство. Поради това беше счетено, че те принадлежат към подгрупата „Бейби култури (в т.ч. растения от вида Brassica)“, а не към подгрупата „Къдраво зеле“. Държавите членки поискаха да се следва настоящата класификация. Освен това Органът стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за сладки пиперки, пъпеши, дини, лозови листа и подобни видове, фъстъци, слънчогледово семе и семена от рапица част от информацията не е налична и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани, като при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент.

(4)

Органът предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за емамектин в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (4). Той предложи да се измени определението за остатъчното вещество на емамектин B1a и неговите соли, изразени като емамектин B1a (свободна основа). Той препоръча да бъдат намалени МДГОВ за сливи, картофи, краставици, корнишони, тиквички, пъпеши, дини, броколи, карфиол, брюкселско зеле, зеле, полска салата/кълнова салата, марули, кресон и други кълнове, земен кресон, рукола, червен синап, бейби култури (в т.ч. растения от рода Brassica), кервел, сибирски лук/лук резанец, листа от целина, магданоз, градински чай, розмарин, мащерка, босилек и ядливи цветя, дафинови листа, естрагон, грах (без шушулки) и артишок. За други продукти Органът препоръча повишаване на съществуващите МДГОВ или запазване на нивата им. МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Той стигна също така до заключението, че по отношение на МДГОВ за портокали, лимони, мандарини, трапезно и винено грозде, тикви, къдрава листна ендивия/широколистна ендивия, памуково семе, свине (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), говеда (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), овце (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), кози (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), еднокопитни (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), други отглеждани в стопанства сухоземни животни (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци) и мляко (от едър рогат добитък, овце, кози, коне) част от информацията не е налична и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани, като при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент. Органът също така стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за кайсии част от информацията не е налична. Подадено беше заявление в съответствие с член 6, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 за изменение на съществуващите МДГОВ за кайсии, наред с други продукти. В становището си (5) Органът стигна до заключението, че са изпълнени всички изисквания във връзка с пълнотата на подадените данни и че поисканото от заявителя изменение на МДГОВ за кайсии е приемливо. Това изменение е разгледано в Регламент (ЕС) 2022/476 на Комисията (6), поради което не е необходима допълнителна информация за кайсии.

(5)

В обоснованите становища на Органа са взети под внимание съществуващите CXL. При определянето на МДГОВ са взети предвид CXL, които са безопасни за потребителите в Съюза.

(6)

По отношение на продукти, върху които използването на въпросния продукт за растителна защита не е разрешено в Съюза, и за които не съществуват нива, при които е допустим вносът, или не съществуват МДГОВ по Кодекс алиментариус, МДГОВ следва да бъдат установени на конкретната граница на определяне или да се прилагат МДГОВ по подразбиране съгласно член 18, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕО) № 396/2005.

(7)

Комисията проведе консултации с референтните лаборатории на Европейския съюз за остатъци от пестициди относно нуждата да се адаптират някои от границите на определяне. За няколко вещества тези лаборатории стигнаха до заключението, че поради промените в техническо отношение за някои продукти се налага да бъдат установени специални граници на определяне.

(8)

Въз основа на обоснованите становища на Органа и като се вземат под внимание факторите, които са от значение за разглеждания въпрос, съответните изменения на МДГОВ отговарят на изискванията на член 14, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

(9)

В рамките на Световната търговска организация бяха проведени консултации относно новите МДГОВ с търговските партньори на Съюза и техните становища бяха взети под внимание.

(10)

Поради това Регламент (ЕО) № 396/2005 следва да бъде съответно изменен.

(11)

С цел да се позволи нормалното пускане на пазара, преработване и потребление на продуктите, в настоящия регламент следва да се предвидят преходни разпоредби за продуктите, които са били произведени преди изменението на МДГОВ и за които има информация, че се поддържа високо равнище на защита на потребителите.

(12)

Следва да се предвиди разумен срок преди прилагането на изменените МДГОВ, така че да се позволи на държавите членки, трети държави и стопанските субекти в областта на храните да се подготвят за спазването на новите изисквания вследствие на изменението на МДГОВ.

(13)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Регламент (ЕО) № 396/2005 във вида преди изменението му с настоящия регламент продължава да се прилага за продукти, които са били произведени в Съюза или внесени в Съюза преди 22 февруари 2023 г.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 22 февруари 2023 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 29 юли 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 70, 16.3.2005 г., стр. 1.

(2)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for acequinocyl according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Обосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от ацехиноцил в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2020; 18(1): 5983.

(3)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for chlorantraniliprole according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Обосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от хлорантранилипрол в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2020; 18(9): 6235.

(4)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for emamectin according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Обосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от емамектин в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). Бюлетин на ЕОБХ (EFSA Journal), 2019;17(8):5803.

(5)  Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for emamectin in various crops (Обосновано становище относно изменението на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от емамектин в различни култури). Бюлетин на ЕОБХ (EFSA Journal), 2021;19(8):6824.

(6)  Регламент (ЕС) 2022/476 на Комисията от за изменение на приложения II, III и IV към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от оцетна киселина, азоксистробин, бензовиндифлупир, циантранилипрол, цифлуфенамид, емамектин, флутоланил, калциев 24 март 2022 г. полисулфид, малтодекстрин и прохиназид във и върху определени продукти (OВ L 98, 25.3.2022 г., стр. 9).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят, както следва:

1)

в приложение II се добавят следните колони за ацехиноцил, хлорантранилипрол и емамектин:

„Остатъчни вещества от пестициди и максимално допустими граници на остатъчни вещества в mg/kg

Номер на код

Групи и примери за отделни продукти, за които се прилагат МДГОВ  (1)

Ацехиноцил (F)

Хлорантранилипрол (F)

Емамектин B1a и неговите соли, изразени като емамектин B1a (свободна основа) (R) (F)

0100000

ПЛОДОВЕ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ; ЧЕРУПКОВИ ПЛОДОВЕ

 

 

 

0110000

Цитрусови плодове

0,6 (+)

0,7

 

0110010

Грейпфрути

(+)

 

0,002  (*1)

0110020

Портокали

(+)

 

0,003 (+)

0110030

Лимони

(+)

 

0,003 (+)

0110040

Сладки лимони

(+)

 

0,002  (*1)

0110050

Мандарини

(+)

 

0,003 (+)

0110990

Други (2)

 

 

0,002  (*1)

0120000

Черупкови плодове

0,01  (*1)

0,03

0,005  (*1)

0120010

Бадеми

 

 

 

0120020

Бразилски орехи

 

 

 

0120030

Кашу

 

 

 

0120040

Кестени

 

 

 

0120050

Кокосови орехи

 

 

 

0120060

Лешници

(+)

 

 

0120070

Орехи макадамия

 

 

 

0120080

Пеканови орехи

 

 

 

0120090

Ядки от пиния

 

 

 

0120100

Шамфъстък

 

 

 

0120110

Орехи

 

 

(+)

0120990

Други (2)

 

 

 

0130000

Ябълкови плодове

0,4 (+)

0,4

0,02

0130010

Ябълки

(+)

 

 

0130020

Круши

(+)

 

 

0130030

Дюли

(+)

 

 

0130040

Мушмули

(+)

 

 

0130050

Японско нефле/японски мушмули

(+)

 

 

0130990

Други (2)

 

 

 

0140000

Костилкови плодове

 

1

 

0140010

Кайсии

0,01  (*1)

 

0,05

0140020

Череши (сладки)

0,1

 

0,04

0140030

Праскови

0,1

 

0,15

0140040

Сливи

0,03

 

0,015

0140990

Други (2)

0,01  (*1)

 

0,002  (*1)

0150000

Ягодоплодни култури

 

 

 

0151000

а)

грозде

0,8

1

0,04

0151010

Трапезно грозде

(+)

 

(+)

0151020

Винено грозде

(+)

 

(+)

0152000

б)

ягоди

0,01  (*1)

1

0,05

0153000

в)

храстови

0,01  (*1)

1,5

0,002  (*1)

0153010

Къпини

 

 

 

0153020

Полски къпини

 

 

 

0153030

Малини (червени и жълти)

 

 

 

0153990

Други (2)

 

 

 

0154000

г)

други малки плодове и ягодоплодни култури

0,01  (*1)

 

0,002  (*1)

0154010

Боровинки

 

1,5

 

0154020

Червени боровинки

 

1

 

0154030

Френско грозде (черно, червено и бяло)

 

1

 

0154040

Цариградско грозде (зелено, червено и жълто)

 

1

 

0154050

Шипки

 

1

 

0154060

Черници (черни и бели)

 

1

 

0154070

Азаролски глог/средиземноморски мушмули

 

1

 

0154080

Плодове от черен бъз

 

1

 

0154990

Други (2)

 

1

 

0160000

Смесени плодове

0,01  (*1)

 

 

0161000

а)

с ядлива кора

 

 

 

0161010

Фурми

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161020

Смокини

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161030

Трапезни маслини

 

0,01  (*1)

0,005  (*1)

0161040

Кумквати

 

0,7

0,002  (*1)

0161050

Карамболи

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161060

Райска ябълка

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161070

Ямболан/явайска слива

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0162000

б)

с неядлива кора, дребни

 

0,01  (*1)

 

0162010

Киви (зелено, червено, жълто)

 

 

0,15

0162020

Личи

 

 

0,002  (*1)

0162030

Пасионфрут/маракуя

 

 

0,002  (*1)

0162040

Бодливи круши/кактусови плодове

 

 

0,002  (*1)

0162050

Звездни ябълки

 

 

0,002  (*1)

0162060

Виржинска хурма

 

 

0,002  (*1)

0162990

Други (2)

 

 

0,002  (*1)

0163000

в)

с неядлива кора, едри

 

 

 

0163010

Авокадо

 

0,01  (*1)

0,005  (*1)

0163020

Банани

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163030

Манго

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163040

Папая

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163050

Нарове

 

0,4

0,002  (*1)

0163060

Черимоя

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163070

Гуава

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163080

Ананаси

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163090

Плодове от хлебно дърво

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163100

Дуриан

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163110

Бодлива анона

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0200000

ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ

 

 

 

0210000

Кореноплодни и грудкови

0,01  (*1)

 

0,002  (*1)

0211000

а)

картофи

 

0,03

 

0212000

б)

тропични кореноплодни и грудкови зеленчуци

 

0,02

 

0212010

Корени от маниока

 

 

 

0212020

Сладки картофи

 

 

 

0212030

Игнами/индийски картофи

 

 

 

0212040

Корени от арарут

 

 

 

0212990

Други (2)

 

 

 

0213000

в)

други кореноплодни и грудкови зеленчуци, без захарно цвекло

 

 

 

0213010

Червено цвекло

 

0,06

 

0213020

Моркови

 

0,08

 

0213030

Целина с едри глави

 

0,06

 

0213040

Хрян

 

0,06

 

0213050

Земна ябълка

 

0,06

 

0213060

Пащърнак

 

0,06

 

0213070

Магданоз на грудки

 

0,06

 

0213080

Репички

 

0,5

 

0213090

Козя брада

 

0,06

 

0213100

Жълта ряпа/брюква

 

0,06

 

0213110

Репи

 

0,06

 

0213990

Други (2)

 

0,06

 

0220000

Луковични зеленчуци

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0220010

Чесън

 

 

 

0220020

Лук

 

 

 

0220030

Шалот/дребен лук

 

 

 

0220040

Пресен/зелен лук и пясъчен/зимен лук (батун)

 

 

 

0220990

Други (2)

 

 

 

0230000

Плодни зеленчуци

 

 

 

0231000

а)

семейства Solanaceae и Malvaceae

 

 

0,02

0231010

Домати

0,3 (+)

0,6

 

0231020

Сладки пиперки

0,01  (*1)

1 (+)

 

0231030

Патладжани

0,3 (+)

0,6

 

0231040

Бамя

0,01  (*1)

0,6

 

0231990

Други (2)

0,01  (*1)

0,6

 

0232000

б)

тиквови с ядлива кора

 

0,3

0,007

0232010

Краставици

0,08

 

 

0232020

Корнишони

0,04

 

 

0232030

Тиквички

0,08

 

 

0232990

Други (2)

0,01  (*1)

 

 

0233000

в)

кратункови растения с неядлива кора

0,01  (*1)

0,3

0,008

0233010

Пъпеши

 

(+)

 

0233020

Тикви

 

 

(+)

0233030

Дини

 

(+)

 

0233990

Други (2)

 

 

 

0234000

г)

сладка царевица

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0239000

д)

други плодни зеленчуци

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0240000

Зеленчуци от род Brassica (с изключение на корени от тях и на бейби култури от същия род)

0,01  (*1)

 

 

0241000

а)

цветно зеле

 

 

0,003

0241010

Броколи

 

1,5

 

0241020

Карфиол

 

0,5

 

0241990

Други (2)

 

0,5

 

0242000

б)

растения от вида Brassica на глави

 

 

0,004

0242010

Брюкселско зеле

 

0,01  (*1)

 

0242020

Зеле

 

2

 

0242990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

0243000

в)

листни растения от вида Brassica

 

 

 

0243010

Китайско зеле

 

20

0,2

0243020

Къдраво зеле

 

40

0,03

0243990

Други (2)

 

20

0,03

0244000

г)

алабаш

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0250000

Листни зеленчуци, тревисти растения и ядливи цветя

 

 

 

0251000

а)

марули и салатни растения

0,01  (*1)

 

 

0251010

Полска салата/кълнова салата

 

20

0,6

0251020

Маруля

 

20

0,2

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

 

20

0,15 (+)

0251040

Кресон и други кълнове

 

20

0,6

0251050

Земен кресон

 

20

0,6

0251060

Рукола

 

20

0,6

0251070

Червен синап

 

20

0,6

0251080

Бейби култури (в т.ч. растения от рода Brassica)

 

40

0,6

0251990

Други (2)

 

20

0,6

0252000

б)

спанак и подобни листни зеленчуци

0,01  (*1)

20

0,2

0252010

Спанак

 

 

 

0252020

Тученица

 

 

 

0252030

Листно цвекло/салатно цвекло

 

 

 

0252990

Други (2)

 

 

 

0253000

в)

лозови листа и подобни видове

0,01  (*1)

20 (+)

0,002  (*1)

0254000

г)

воден кресон

0,01  (*1)

20

0,6

0255000

д)

дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория

0,01  (*1)

20

0,002  (*1)

0256000

е)

подправки и ядливи цветя

0,02  (*1)

20

 

0256010

Кервел

 

 

0,2

0256020

Сибирски лук/лук резанец/салатен лук

 

 

0,2

0256030

Листа от целина

 

 

0,2

0256040

Магданоз

 

 

0,2

0256050

Градински чай

 

 

0,6

0256060

Розмарин

 

 

0,2

0256070

Мащерка

 

 

0,2

0256080

Босилек и ядливи цветя

 

 

0,2

0256090

Дафинов лист

 

 

0,2

0256100

Градински пелин

 

 

0,2

0256990

Други (2)

 

 

0,2

0260000

Бобови

0,01  (*1)

 

 

0260010

Фасул (с шушулки)

 

0,8

0,03

0260020

Фасул (без шушулки)

 

0,01  (*1)

0,015

0260030

Грах (с шушулки)

 

2

0,03

0260040

Грах (без шушулки)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0260050

Леща

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0260990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270000

Стъблени зеленчуци

0,01  (*1)

 

 

0270010

Аспержи

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270020

Артишок

 

8

0,002  (*1)

0270030

Целина

 

8

0,002  (*1)

0270040

Резене

 

8

0,002  (*1)

0270050

Артишок/ангинарии/кардун

 

2

0,09

0270060

Праз

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270070

Ревен

 

8

0,002  (*1)

0270080

Бамбукови филизи

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270090

Сърцевини от палмово дърво

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0280000

Гъби, мъхове и лишеи

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0280010

Култивирани гъби

 

 

 

0280020

Диворастящи гъби

 

 

 

0280990

Мъхове и лишеи

 

 

 

0290000

Водорасли и прокариотни организми

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0300000

ВАРИВА

0,01  (*1)

0,3

0,005  (*1)

0300010

Фасул

 

 

 

0300020

Леща

 

 

 

0300030

Грах

 

 

 

0300040

Лупина

 

 

 

0300990

Други (2)

 

 

 

0400000

МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

0,01  (*1)

 

0,005  (*1)

0401000

Маслодайни семена

 

 

 

0401010

Ленено семе

 

2

 

0401020

Фъстъци

 

0,06 (+)

 

0401030

Маково семе

 

2

 

0401040

Сусамово семе

 

2

 

0401050

Слънчогледово семе

 

2 (+)

 

0401060

Семена от рапица

 

2 (+)

 

0401070

Соя

 

0,05

 

0401080

Семена от синап

 

2

 

0401090

Семена от памук

 

0,3

(+)

0401100

Тиквено семе

 

2

 

0401110

Семена от картам/шафранка

 

2

 

0401120

Семена от пореч

 

2

 

0401130

Камелина

 

2

 

0401140

Конопено семе

 

2

 

0401150

Рициново семе

 

2

 

0401990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

0402000

Маслодайни плодове

 

 

 

0402010

Маслини за производство на масло

 

0,01  (*1)

 

0402020

Ядки от маслодайна палма

 

0,01  (*1)

 

0402030

Плодове от маслодайна палма

 

0,8

 

0402040

Капок (растителен пух)

 

0,01  (*1)

 

0402990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

0500000

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

0,01  (*1)

 

0,005  (*1)

0500010

Ечемик

 

0,02

 

0500020

Елда и други псевдозърнени култури

 

0,02

 

0500030

Царевица

 

0,02

 

0500040

Просо

 

0,02

 

0500050

Овес

 

0,02

 

0500060

Ориз

 

0,4

 

0500070

Ръж

 

0,02

 

0500080

Сорго

 

0,02

 

0500090

Пшеница

 

0,02

 

0500990

Други (2)

 

0,02

 

0600000

ЧАЙ, КАФЕ, БИЛКОВИ НАСТОЙКИ, КАКАО И РАСТЕНИЯ ОТ СЕМЕЙСТВО РОЖКОВИ

0,05  (*1)

 

 

0610000

Чай

 

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0620000

Кафе на зърна

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0630000

Билкови настойки от

 

0,05  (*1)

 

0631000

а)

цветове

 

 

0,01  (*1)

0631010

Лайка

 

 

 

0631020

Хибискус

 

 

 

0631030

Роза

 

 

 

0631040

Жасмин

 

 

 

0631050

Липа

 

 

 

0631990

Други (2)

 

 

 

0632000

б)

листа и стръкове

 

 

2

0632010

Ягодови листа

 

 

 

0632020

Ройбос

 

 

 

0632030

Мате

 

 

 

0632990

Други (2)

 

 

 

0633000

в)

корени

 

 

0,01  (*1)

0633010

Валериан

 

 

 

0633020

Женшен

 

 

 

0633990

Други (2)

 

 

 

0639000

г)

всички останали части на растението

 

 

0,01  (*1)

0640000

Какао на зърна

 

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0650000

Рожкови

 

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0700000

ХМЕЛ

20 (+)

40

0,01  (*1)

0800000

ПОДПРАВКИ

 

 

 

0810000

Подправки на семена

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0810010

Анасон

 

 

 

0810020

Черен кимион

 

 

 

0810030

Целина

 

 

 

0810040

Кориандър

 

 

 

0810050

Кимион

 

 

 

0810060

Копър

 

 

 

0810070

Резене

 

 

 

0810080

Сминдух

 

 

 

0810090

Индийско орехче

 

 

 

0810990

Други (2)

 

 

 

0820000

Подправки, които представляват плодове на растения

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0820010

Бахар/пимента

 

 

 

0820020

Съчуански/анасонов/японски пипер

 

 

 

0820030

Ким

 

 

 

0820040

Кардамон

 

 

 

0820050

Хвойна

 

 

 

0820060

Зърна от пипер (черен, зелен и бял)

 

 

 

0820070

Ванилия

 

 

 

0820080

Тамаринд

 

 

 

0820990

Други (2)

 

 

 

0830000

Подправки, които се получават от кората на растения

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0830010

Канела

 

 

 

0830990

Други (2)

 

 

 

0840000

Подправки, които представляват корени и коренища

 

 

 

0840010

Сладък корен/гол сладник

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0840020

Джинджифил (10)

 

 

 

0840030

Куркума

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0840040

Хрян (11)

 

 

 

0840990

Други (2)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0850000

Подправки, които представляват пъпки

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0850010

Карамфил

 

 

 

0850020

Каперси

 

 

 

0850990

Други (2)

 

 

 

0860000

Подправки, които представляват плодници на растителни цветове

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0860010

Жълт минзухар

 

 

 

0860990

Други (2)

 

 

 

0870000

Подправки, които представляват обвивки

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0870010

Обвивка на индийско орехче

 

 

 

0870990

Други (2)

 

 

 

0900000

ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

0,01  (*1)

 

0,002  (*1)

0900010

Захарно цвекло (корени)

 

0,01  (*1)

 

0900020

Захарна тръстика

 

0,5

 

0900030

Корени от цикория

 

0,01  (*1)

 

0900990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

1000000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

 

 

 

1010000

Тъкани от

0,01  (*1)

 

 

1011000

а)

свине

 

 

 

1011010

Мускули

(+)

0,03

0,004 (+)

1011020

Мастна тъкан

(+)

0,2

0,02 (+)

1011030

Черен дроб

(+)

0,2

0,08 (+)

1011040

Бъбреци

(+)

0,2

0,08 (+)

1011050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1011990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1012000

б)

говеда

 

 

 

1012010

Мускули

(+)

0,03

0,004 (+)

1012020

Мастна тъкан

(+)

0,2

0,02 (+)

1012030

Черен дроб

(+)

0,2

0,08 (+)

1012040

Бъбреци

(+)

0,2

0,08 (+)

1012050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1012990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1013000

в)

овце

 

 

 

1013010

Мускули

 

0,03

0,004 (+)

1013020

Мастна тъкан

 

0,2

0,02 (+)

1013030

Черен дроб

 

0,2

0,08 (+)

1013040

Бъбреци

 

0,2

0,08 (+)

1013050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1013990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1014000

г)

кози

 

 

 

1014010

Мускули

 

0,03

0,004 (+)

1014020

Мастна тъкан

 

0,2

0,02 (+)

1014030

Черен дроб

 

0,2

0,08 (+)

1014040

Бъбреци

 

0,2

0,08 (+)

1014050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1014990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1015000

д)

еднокопитни

 

 

 

1015010

Мускули

(+)

0,03

0,004 (+)

1015020

Мастна тъкан

(+)

0,2

0,02 (+)

1015030

Черен дроб

(+)

0,2

0,08 (+)

1015040

Бъбреци

(+)

0,2

0,08 (+)

1015050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1015990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1016000

е)

домашни птици

 

 

0,01  (*1)

1016010

Мускули

 

0,02

 

1016020

Мастна тъкан

 

0,08

 

1016030

Черен дроб

 

0,07

 

1016040

Бъбреци

 

0,01  (*1)

 

1016050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,08

 

1016990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

1017000

ж)

други отглеждани в стопанства сухоземни животни

 

 

 

1017010

Мускули

 

0,03

0,004 (+)

1017020

Мастна тъкан

 

0,2

0,02 (+)

1017030

Черен дроб

 

0,2

0,08 (+)

1017040

Бъбреци

 

0,2

0,08 (+)

1017050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1017990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1020000

Мляко

0,01  (*1)

0,05

0,002  (*1)

1020010

Едър рогат добитък

(+)

 

(+)

1020020

Овце

 

 

(+)

1020030

Кози

 

 

(+)

1020040

Коне

(+)

 

(+)

1020990

Други (2)

 

 

 

1030000

Птичи яйца

0,01  (*1)

0,2

0,01  (*1)

1030010

Кокоши

 

 

 

1030020

Пачи

 

 

 

1030030

Гъши

 

 

 

1030040

Пъдпъдъчи

 

 

 

1030990

Други (2)

 

 

 

1040000

Мед и други пчелни продукти (7)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

1050000

Земноводни и влечуги

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1060000

Сухоземни безгръбначни животни

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1070000

Диви сухоземни гръбначни животни

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1100000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — РИБА, РИБНИ ПРОДУКТИ И ВСИЧКИ ДРУГИ МОРСКИ И СЛАДКОВОДНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ (8)

 

 

 

1200000

КУЛТУРИ ИЛИ ЧАСТИ ОТ ТЯХ, ИЗПОЛЗВАНИ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ФУРАЖИ ЗА ЖИВОТНИ (8)

 

 

 

1300000

ПРЕРАБОТЕНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ (9)

 

 

 

Ацехиноцил (F)

(F) = Мастноразтворим

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за методите за анализ и за устойчивостта при съхранение не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0120060 Лешници

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информация за методите на анализ не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

1011010 Мускули

1011020 Мастна тъкан

1011030 Черен дроб

1011040 Бъбреци

1012010 Мускули

1012020 Мастна тъкан

1012030 Черен дроб

1012040 Бъбреци

1015010 Мускули

1015020 Мастна тъкан

1015030 Черен дроб

1015040 Бъбреци

1020010 Едър рогат добитък

1020040 Коне

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за изследванията на хидролизата, при които се симулира пастьоризация, варене и стерилизация, не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0110000 Цитрусови плодове

0110010 Грейпфрути

0110020 Портокали

0110030 Лимони

0110040 Сладки лимони

0110050 Мандарини

0130000 Ябълкови плодове

0130010 Ябълки

0130020 Круши

0130030 Дюли

0130040 Мушмули

0130050 Японско нефле/японски мушмули

0151010 Трапезно грозде

0151020 Винено грозде

0231010 Домати

0231030 Патладжани

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за устойчивостта при съхранение и за изследванията на хидролизата, при които се симулира пастьоризация, варене и стерилизация, не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0700000 ХМЕЛ

Хлорантранилипрол (F)

(F) = Мастноразтворим

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за изпитванията за наличие на остатъчни вещества не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0231020 Сладки пиперки

0233010 Пъпеши

0233030 Дини

0401020 Фъстъци

0401050 Слънчогледово семе

0401060 Семена от рапица

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за условията на съхранение, използвани при изпитванията за наличие на остатъчни вещества, не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0253000в) лозови листа и подобни видове

Емамектин B1a и неговите соли, изразени като емамектин B1a (свободна основа) (R) (F)

(R) = определението за пестицидния остатък се различава за следните комбинации пестицид — номер на код: Емамектин B1a и неговите соли, изразени като емамектин B1a (свободна основа) — код 1000000: Емамектин В1а

(F) = Мастноразтворим

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информация за методите на анализ не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0110020 Портокали

0110030 Лимони

0110050 Мандарини

0151010 Трапезно грозде

0151020 Винено грозде

1011010 Мускули

1011020 Мастна тъкан

1011030 Черен дроб

1011040 Бъбреци

1012010 Мускули

1012020 Мастна тъкан

1012030 Черен дроб

1012040 Бъбреци

1013010 Мускули

1013020 Мастна тъкан

1013030 Черен дроб

1013040 Бъбреци

1014010 Мускули

1014020 Мастна тъкан

1014030 Черен дроб

1014040 Бъбреци

1015010 Мускули

1015020 Мастна тъкан

1015030 Черен дроб

1015040 Бъбреци

1017010 Мускули

1017020 Мастна тъкан

1017030 Черен дроб

1017040 Бъбреци

1020010 Едър рогат добитък

1020020 Овце

1020030 Кози

1020040 Коне

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за изпитванията за наличие на остатъчни вещества не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0233020 Тикви

0251030 Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

0401090 Семена от памук

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за устойчивостта при съхранение не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0120110 Орехи“

2)

в част А от приложение III се заличават колоните за ацеквиноцил, хлорантранилипрол и емамектин.


(*1)  Показва долната граница на аналитично определяне.

(1)  За пълния списък продукти от растителен и животински произход, за които се прилагат МДГОВ, вж. приложение I.