13.7.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 186/1


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/1201 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 12 юли 2022 година

за предоставяне на извънредна макрофинансова помощ на Украйна

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 212 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

в съответствие с обикновената законодателна процедура (1),

като имат предвид, че:

(1)

На 1 септември 2017 г. влезе в сила Споразумение за асоцииране между Съюза и Украйна (2), включващо задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия. Като се има предвид, че на 23 юни 2022 г. Европейският съвет призна европейската перспектива на Украйна и реши да ѝ предостави статут на държава кандидатка, следва да се счита, че Украйна отговаря на условията за получаване на макрофинансова помощ от Съюза.

(2)

През пролетта на 2014 г. Украйна започна да изпълнява амбициозна програма за реформи с цел стабилизиране на своята икономика и подобряване на поминъка на гражданите. Едни от най-важните приоритети в програмата са борбата срещу корупцията и конституционната, изборната и съдебната реформа. Изпълнението на тези реформи беше подкрепено от шест последователни програми за макрофинансова помощ, по линия на които Украйна получи помощ под формата на заеми на обща стойност 6,2 милиарда евро. По линия на последната спешна макрофинансова помощ, която беше предоставена в контекста на нарастващото напрежение на границата с Русия, съгласно Решение (ЕС) 2022/313 на Европейския парламент и на Съвета (3) на Украйна бяха предоставени заеми в размер на 1,2 милиарда евро, изплатени на два транша от по 600 милиона евро през март и през май 2022 г.

(3)

Непровокираната и неоправдана агресивна война на Русия срещу Украйна от 24 февруари 2022 г. насам доведе Украйна до загуба на достъп до пазара и драстичен спад в публичните приходи, докато публичните разходи за справяне с хуманитарната ситуация и за поддържане на приемственост на държавните услуги се увеличиха значително. В тази много несигурна и нестабилна ситуация най-добрите оценки на нуждите на Украйна от финансиране от страна на Международния валутен фонд (МВФ) сочат извънреден недостиг на финансиране в размер от около 39 милиарда щатски долара през 2022 г., около половината от които биха могли да бъдат удовлетворени, ако обещаната до момента международна подкрепа бъде изцяло изплатена. При настоящите извънредни обстоятелства бързото предоставяне от Съюза на макрофинансова помощ за Украйна съгласно настоящото решение като първи етап от изпълнението на цялата извънредна макрофинансова помощ в размер до 9 милиарда евро се счита за подходящ краткосрочен отговор на незабавните, най-спешни нужди от финансиране на Украйна и на значителните рискове за макрофинансовата стабилност на държавата. Макрофинансовата помощ от Съюза подпомага макрофинансовата стабилизация на Украйна и би засилила устойчивостта на държавата, като по този начин ще допринесе за устойчивостта на държавния дълг на Украйна и способността ѝ в крайна сметка да бъде в състояние да изплати финансовите си задължения.

(4)

Определянето на размера на макрофинансовата помощ от Съюза по настоящото решение, като се взема предвид и планираната пълна извънредна макрофинансова помощ, се основава на количествена оценка на нуждите на Украйна от остатъчно външно финансиране, извършена в сътрудничество с МВФ и други международни финансови институции, като се взема предвид способността на Украйна да се финансира със собствени средства. При това определяне се отчитат също очакваният финансов принос от двустранни и многостранни донори, нуждата да се осигури справедливо разпределение на тежестта между Съюза и другите донори, както и предварително съществуващо разпределение на други инструменти на Съюза за външно финансиране в Украйна, и добавената стойност от цялостното участие на Съюза. Следва да бъдат признати и ангажиментът на украинските органи за тясно сътрудничество с МВФ при разработването и прилагането на краткосрочни спешни мерки и намерението им да работят с МВФ по подходяща икономическа програма, когато условията го позволяват. Макрофинансовата помощ от Съюза следва да има за цел поддържане на макрофинансовата стабилност и устойчивост при условията на война. Комисията следва да гарантира, че макрофинансовата помощ от Съюза съответства в правно и материално отношение на основните принципи и цели на мерките, предприети в различните области на външната дейност и другите съответни политики на Съюза.

(5)

Макрофинансовата помощ от Съюза следва да подкрепя външната политика на Съюза по отношение на Украйна. Комисията и Европейската служба за външна дейност следва да работят в тясно сътрудничество през цялото времетраене на операцията за макрофинансова помощ, за да координират външната политика на Съюза и да гарантират нейната последователност.

(6)

Зачитането от страна на Украйна на ефективни демократични механизми, включително многопартийна парламентарна система, и на правовата държава, и осигуряването на гаранции за зачитането на правата на човека следва да са предварително условие за предоставянето на макрофинансовата помощ от Съюза. Продължаващата война, и по-специално сегашното военно положение, не следва да засяга тези принципи, въпреки концентрацията на власт в изпълнителните органи.

(7)

За да се осигури ефикасна защита на финансовите интереси на Съюза, свързани с извънредната макрофинансова помощ от Съюза, Украйна следва да предприеме подходящи мерки за предотвратяване на измамите, корупцията и всички други нередности, свързани с помощта, и за борба с тях. Освен това следва да се предвидят разпоредби в споразумението за заем, по силата на които Комисията да извършва проверки, Сметната палата да извършва одити и Европейската прокуратура да упражнява своите правомощия, в съответствие с членове 129 и 220 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (4) (наричан по-нататък „Финансовия регламент“).

(8)

Mакрофинансовата помощ от Съюза съгласно настоящото решение, като първи етап от изпълнението на планираната пълна извънредна макрофинансова помощ за Украйна, следва да бъде обвързана със строги изисквания за докладване, които ще бъдат определени в меморандум за разбирателство (МР). Целта на тези строги изисквания за докладване, при сегашните условия на война, следва да бъде да се гарантира ефикасност, прозрачност и отчетност на използването на средствата. Бъдещите операции на макрофинансовата помощ ще бъдат обвързани с условия на политиката, които следва да имат за цел да засилят непосредствената устойчивост на Украйна и дългосрочната устойчивост на дълга ѝ, като по този начин намалят рисковете, свързани с погасяването на непогасените и бъдещите ѝ финансови задължения.

(9)

За да се гарантират еднакви условия на изпълнение на настоящото решение, на Комисията следва да бъдат предоставени изпълнителни правомощия. Тези правомощия следва да бъдат упражнявани в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета (5).

(10)

Макрофинансовата помощ в размер до 1 милиард евро съгласно настоящото решение представлява финансов пасив за Съюза в рамките на общия обем на гаранцията за външна дейност съгласно Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета (6).

(11)

В съответствие с член 210, параграф 3 от Финансовия регламент условните пасиви, произтичащи от бюджетните гаранции или финансовата помощ, поети от бюджета, се смятат за устойчиви, ако прогнозираната им многогодишна еволюция е съвместима със сроковете, определени в Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета (7), и с тавана на годишните бюджетни кредити за плащания, предвиден в член 3, параграф 1 от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета (8). За да се даде възможност на Съюза да предостави значителна подкрепа за Украйна чрез макрофинансова помощ по сигурен от финансова гледна точка начин, като същевременно се запази високата кредитна репутация на Съюза и следователно способността му да предоставя ефективно финансиране в контекста както на вътрешни, така и на външни политики, е от съществено значение да се защити по подходящ начин бюджетът на Съюза от появата на тези условни пасиви и да се гарантира, че те са финансово устойчиви по смисъла на член 210, параграф 3 от Финансовия регламент.

(12)

В съответствие с принципа на добро финансово управление е необходимо, преди да се пристъпи към провизирането на допълнителни заеми в рамките на извънредната макрофинансова помощ за Украйна, да се укрепи устойчивостта на общия фонд „Провизии“ със средства, съобразени с рисковете, произтичащи от условните пасиви, свързани с макрофинансовата помощ на Съюза за Украйна съгласно настоящото решение. Без такова укрепване бюджетът на Съюза не би бил в състояние да осигури, въз основа на сигурни от финансова гледна точка основания, помощта, която изискват свързаните с войната нужди на Украйна. Въз основа на настоящата оценка с цел да се защити бюджетът на Съюза предвиденото покритие на пълните извънредни заеми за макрофинансова помощ от Съюза в размер до 8,8 милиарда евро за Украйна, включително този транш от 1 милиард евро, следва да бъде 70 % от стойността на заема.

(13)

Въз основа на това процентът на провизиране за заема в размер на 1 милиард евро следва да бъде определен на 70 %, вместо да се прилага общото правило, посочено в член 31, параграф 5, трета алинея от Регламент (ЕС) 2021/947. Съответната сума от 700 милиона евро следва да бъде финансирана от финансовия пакет за географски програми по Регламент (ЕС) 2021/947. За тази сума следва да бъде поето задължение и да бъде изплатена в специален раздел от общия фонд „Провизии“ в периода до 2027 г.

(14)

Предвид увеличения процент на провизиране за този транш от макрофинансовата помощ от Съюза, е целесъобразно финансовият пасив, свързан с макрофинансовата помощ по настоящото решение, да се управлява отделно от другите финансови пасиви по гаранцията за външна дейност. Освен това се предлага да се използва провизирането, заделено в общия фонд „Провизии“ по отношение на макрофинансовата помощ съгласно настоящото решение единствено за финансови пасиви съгласно настоящото решение, вместо в съответствие с общото правило, посочено в член 31, параграф 6 от Регламент (ЕС) 2021/947. Това следва да бъде последвано от изключването на провизирането, предвидено по отношение на макрофинансовата помощ съгласно настоящото решение, от прилагането на ефективния процент на провизиране, приложен в съответствие с член 213 от Финансовия регламент.

(15)

Доколкото целта на настоящото решение, а именно да се предостави макрофинансова помощ на Украйна от Съюза с цел да се подпомогнат по-специално нейната икономическа устойчивост и стабилност, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а поради обхвата и последиците си може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз (ДЕС). В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в посочения член, настоящото решение не надхвърля необходимото за постигане на тази цел.

(16)

Поради неотложността, предизвикана от извънредните обстоятелства вследствие на непровокираната и неоправдана агресивна война на Русия, е уместно да се прибегне до изключението от срока от осем седмици, предвидено в член 4 от Протокол № 1 относно ролята на националните парламенти в Европейския съюз, приложен към ДЕС, към Договора за функционирането на Европейския съюз и към Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия.

(17)

Предвид трудното положение на Украйна, причинено от агресивната война на Русия, и с цел да се предостави подкрепа на Украйна по пътя ѝ към дългосрочна стабилност, е уместно да се предвиди дерогация от член 220, параграф 5, буква д) от Финансовия регламент и да се даде възможност на Съюза да покрие свързаните със заема по настоящото решение разходи по лихвените проценти и да освободи Украйна от административни разходи, които тя иначе би понесла. Лихвената субсидия следва да се предоставя по изключение като инструмент, считан за подходящ за гарантиране на ефективността на подкрепата по смисъла на член 220, параграф 1 от Финансовия регламент, и следва да се поема от бюджета на Съюза. През периода на многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г. размерът на лихвената субсидия следва да се поема от финансовия пакет, посочен в член 6, параграф 2, буква а), първо тире от Регламент (ЕС) 2021/947. Всяка година до края на март Украйна може да поиска лихвената субсидия и освобождаването от административни разходи. За да се даде възможност за гъвкавост при изплащането на главницата, следва също така да е възможно подновяването на свързаните заеми, договорени от името на Съюза, чрез дерогация от член 220, параграф 2 от Финансовия регламент.

(18)

С оглед на ситуацията в Украйна настоящото решение следва да влезе в сила по спешност в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   Съюзът предоставя на Украйна извънредна макрофинансова помощ в максимален размер от 1 милиард евро (наричана по-нататък „макрофинансова помощ от Съюза“) с цел подпомагане на макрофинансовата стабилност на Украйна. Макрофинансовата помощ от Съюза се предоставя на Украйна под формата на заем.

2.   За финансирането на макрофинансовата помощ от Съюза на Комисията се предоставя правомощието да заема, от името на Съюза, необходимите средства на капиталовите пазари или от финансовите институции и да ги предоставя като заем на Украйна. Максималният средно претеглен матуритет на заема е 25 години.

3.   Посоченият в член 6, параграф 2, буква а), първо тире от Регламент (ЕС) 2021/947 финансов пакет се използва за покриване на разходите за лихвени плащания, свързани с макрофинансовата помощ по време на многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г., като лихвена субсидия, посочена в член 5, параграф 2 от настоящото решение.

4.   Отпускането на макрофинансовата помощ от Съюза се управлява от Комисията в съответствие със споразуменията или договореностите, постигнати между Комисията и Украйна в меморандума за разбирателство, посочен в член 3, параграф 1.

5.   Комисията осведомява редовно Европейския парламент и Съвета за развитията във връзка с макрофинансовата помощ от Съюза, включително за изплащането на помощта, и им предоставя своевременно съответните документи.

6.   Макрофинансовата помощ от Съюза се предоставя за период от 12 месеца, считано от първия ден след влизането в сила на посочения в член 3, параграф 1 МР.

7.   Ако финансовите нужди на Украйна намалеят съществено през периода на изплащане на макрофинансовата помощ от Съюза в сравнение с първоначалните прогнози, Комисията намалява размера на помощта, я спира или я отменя.

Член 2

1.   Зачитането от страна на Украйна на ефективни демократични механизми, включително многопартийна парламентарна система, и на правовата държава и осигуряването на гаранции за зачитането на правата на човека са предварително условие за предоставянето на макрофинансовата помощ от Съюза.

2.   Комисията и Европейската служба за външна дейност ще следят за изпълнението на определеното в параграф 1 предварително условие през целия цикъл на макрофинансовата помощ от Съюза, по-специално преди нейното изплащане, като се вземат предвид и обстоятелствата в Украйна и последиците от въвеждането на военно положение там.

3.   Параграфи 1 и 2 от настоящия член се прилагат в съответствие с Решение 2010/427/ЕС на Съвета (9).

Член 3

1.   Комисията договаря с Украйна ясно определени изисквания за докладване, с които е свързана макрофинансовата помощ от Съюза. Изискванията за докладване се определят в меморандум за разбирателство (МР) и се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 8, параграф 2.

2.   Изискванията за докладване гарантират по-специално ефикасността, прозрачността и отчетността на използването на макрофинансовата помощ от Съюза. Комисията редовно следи за спазването на тези изисквания за докладване.

3.   Подробните финансови условия във връзка с макрофинансовата помощ от Съюза се определят в споразумение за заем, което трябва да бъде сключено между Комисията и Украйна.

4.   Комисията проверява периодично за изпълнението на макрофинансовата помощ от Съюза и по-специално на изискванията за докладване, определени в МР. Комисията уведомява Европейския парламент и Съвета за резултатите от тази проверка.

Член 4

1.   Ако бъдат спазени посочените в параграф 2 изисквания, Комисията предоставя макрофинансовата помощ от Съюза на един транш под формата на заем. Комисията взема решение относно графика за изплащането на транша. Траншът може да бъде изплатен наведнъж или на няколко пъти.

2.   Комисията взема решение за отпускането на транша в зависимост от оценката си на следните изисквания:

а)

зачитане на предварителното условие, посочено в член 2, параграф 1;

б)

влизане в сила на МР, в който се предвижда създаването на система за докладване, приложима за целия период на заема.

3.   Когато изискванията, посочени в параграф 2, не са изпълнени, Комисията спира или отменя изплащането на макрофинансовата помощ от Съюза, или приема подходящи мерки съгласно споразумението за заем. В такъв случай тя информира Европейския парламент и Съвета за причините за спирането или отмяната.

4.   Макрофинансовата помощ от Съюза се изплаща по принцип на Националната банка на Украйна. В зависимост от разпоредбите, които следва да бъдат договорени в МР, включително потвърждение на остатъчните нужди от бюджетно финансиране, финансовите средства от Съюза могат да бъдат изплатени на Министерството на финансите на Украйна като краен бенефициер.

Член 5

1.   Операциите по получаване и отпускане на заеми ще се извършат в съответствие с член 220 от Финансовия регламент.

2.   Чрез дерогация от член 220, параграф 5, буква д) от Финансовия регламент, на Съюза може да се начисляват лихви чрез отпускане на лихвена субсидия и административни разходи, свързани с получаването и отпускането на заеми, с изключение на разходите, свързани с предсрочното погасяване на заема, по отношение на заема по настоящото решение.

3.   Украйна може да поиска лихвена субсидия и покриване на административните разходи от Съюза в края на месец март всяка година.

4.   Когато е необходимо чрез дерогация от член 220, параграф 2 от Финансовия регламент Комисията може да поднови съответните заеми, които са договорени от името на Съюза.

5.   Комисията информира Европейския парламент и Съвета за развитията при операциите, посочени в параграфи 2 и 3.

Член 6

По време на усвояването на макрофинансовата помощ от Съюза Комисията преценява отново в рамките на оперативна оценка надеждността на финансовата уредба на Украйна, административните процедури и механизмите за вътрешен и външен контрол, които са от значение за помощта.

Член 7

1.   За макрофинансовата помощ от Съюза, предоставена под формата на заем по настоящото решение, се прилага процент на провизиране в размер на 70 % вместо общото правило, посочено в член 31, параграф 5, трета алинея от Регламент (ЕС) 2021/947.

2.   Вместо общото правило, посочено в член 31, параграф 6 от Регламент (ЕС) 2021/947, финансовите пасиви от макрофинансовата помощ от Съюза, предоставена под формата на заем съгласно настоящото решение, се покриват отделно от другите финансови пасиви по гаранцията за външна дейност, а провизиите, заделени в общия фонд „Провизии“ във връзка с макрофинансовата помощ от Съюза, предоставена под формата на заем съгласно настоящото решение, се използват единствено за произтичащите от него финансови пасиви.

3.   Чрез дерогация от член 213 от Финансовия регламент ефективният процент на провизиране не се прилага за провизирането, заделено в общия фонд „Провизии“ по отношение на макрофинансовата помощ от Съюза, предоставена под формата на заем по настоящото решение.

Член 8

1.   Комисията се подпомага от комитет. Този комитет е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011.

2.   При позоваване на настоящия параграф се прилага член 5 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

Член 9

1.   До 30 юни всяка година Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета, като част от годишния си доклад, оценка на изпълнението на настоящото решение през предходната година, включващ оценка на изпълнението. В този доклад:

а)

се разглежда напредъкът при усвояването на макрофинансовата помощ от Съюза;

б)

се прави оценка на икономическото състояние и на перспективите пред Украйна, както и на изпълнението на изискванията, посочени в член 3, параграф 1;

в)

се посочва връзката между изискванията и условията, определени в МР, текущото макрофинансово положение на Украйна и решението на Комисията за изплащане на транша по макрофинансовата помощ от Съюза.

2.   Не по-късно от две години след края на срока за предоставяне на помощта, Комисията представя на Европейския парламент и на Съвета доклад за последваща оценка на резултатите и ефикасността на предоставената макрофинансова помощ от Съюза и на степента, до която тя е допринесла за постигане на целите на помощта.

Член 10

Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 12 юли 2022 година.

За Европейския парламент

Председател

R. METSOLA

За Съвета

Председател

Z. STANJURA


(1)  Позиция на Европейския парламент от 7 юли 2022 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 12 юли 2022 г.

(2)  Споразумение за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Украйна, от друга страна (ОВ L 161, 29.5.2014 г., стр. 3).

(3)  Решение (ЕС) 2022/313 на Европейския парламент и на Съвета от 24 февруари 2022 г. за предоставяне на макрофинансова помощ на Украйна (ОВ L 55, 28.2.2022 г., стр. 4).

(4)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (OB L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).

(5)  Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13).

(6)  Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юни 2021 г. за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа, за изменение и отмяна на Решение № 466/2014/ЕС на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) 2017/1601 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО, Евратом) № 480/2009 на Съвета (ОВ L 209, 14.6.2021 г., стр. 1).

(7)  Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 на Съвета от 17 декември 2020 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 (ОВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 11).

(8)  Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом (OВ L 424, 15.12.2020 г., стр. 1).

(9)  Решение 2010/427/ЕС на Съвета от 26 юли 2010 г. за определяне на организацията и функционирането на Европейската служба за външна дейност (ОВ L 201, 3.8.2010 г., стр. 30).