18.5.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 139/182


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/776 НА КОМИСИЯТА

от 13 април 2022 година

относно съгласуваността на целите за ефективност, включени в проектоплана за ефективност, представен от Испания съгласно Регламент (ЕО) № 549/2004 на Европейския парламент и на Съвета, с валидните за целия Европейски съюз цели за ефективност, отнасящи се за третия референтен период

(нотифицирано под номер C(2022) 2300)

(само текстът на испански език е автентичен)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 549/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 10 март 2004 г. за определяне на рамката за създаването на Единно европейско небе (рамков регламент) (1), и по-специално член 11, параграф 3, буква в), първа алинея от него,

като взе предвид Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317 на Комисията от 11 февруари 2019 г. за определяне на схема за ефективност и за таксуване в Единното европейско небе (2), и по-специално член 14, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

ОБЩИ СЪОБРАЖЕНИЯ

(1)

По силата на член 11 от Регламент (ЕО) № 549/2004 трябва да се създаде схема за ефективност на аеронавигационното обслужване и мрежовите функции. Освен това съгласно член 10 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317 държавите членки трябва да определят на национално равнище или на равнището на функционалните блокове въздушно пространство (ФБВП) обвързващи цели за ефективност за всеки референтен период от схемата за ефективност на аеронавигационното обслужване и мрежовите функции. Тези цели за ефективност трябва да бъдат съгласувани с валидните за целия Съюз цели, приети от Комисията за съответния референтен период. Комисията е натоварена да извършва оценка на това дали предложените цели за ефективност, включени в проектоплановете за ефективност, съставени от държавите членки, са съгласувани с целите, валидни за целия Съюз, като използва критериите за оценка, определени в приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317.

(2)

Тези цели за ефективност трябва да бъдат съгласувани с валидните за целия Съюз цели, приети от Комисията за съответния референтен период. Комисията е натоварена да извършва оценка на това дали предложените цели за ефективност, включени в проектоплановете за ефективност, са съгласувани с целите, валидни за целия Съюз, като използва критериите за оценка, определени в приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317.

(3)

Избухването на пандемията от COVID-19 имаше сериозно въздействие върху сектора на въздушния транспорт от първото тримесечие на календарната 2020 година насам и значително намали обема на въздушното движение в сравнение с равнищата отпреди пандемията поради мерките, предприети от държавите членки и от трети държави за ограничаване на пандемията.

(4)

Валидните за целия Европейски съюз цели за ефективност за третия референтен период (РП3) първоначално бяха определени с Решение за изпълнение (ЕС) 2019/903 на Комисията (3). Тъй като тези валидни за целия Европейски съюз цели за ефективност и проектоплановете за ефективност за РП3, представени впоследствие от държавите членки, бяха изготвени преди избухването на пандемията от COVID-19, в тях не бяха отразени произтичащите от нея значително променени обстоятелства за въздушния транспорт.

(5)

В отговор на въздействието на пандемията от COVID-19 върху предоставянето на аеронавигационно обслужване в Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1627 на Комисията (4) бяха предвидени извънредни мерки за РП3, които представляват дерогация от разпоредбите на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317. В съответствие с член 2, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1627 на 2 юни 2021 г. Комисията прие Решение за изпълнение (ЕС) 2021/891 (5), с което се определят валидни за целия Европейски съюз преразгледани цели за ефективност за РП3.

(6)

Комисията отбелязва, че базовата прогноза на Службата за статистически данни и прогнозиране на Евроконтрол (STATFOR) от октомври 2021 г. предвижда въздушното движение на равнището на Съюза да достигне равнищата си отпреди пандемията през 2023 г. и да надхвърли тези равнища през 2024 г. Степента на несигурност по отношение на развитието на въздушното движение обаче остава особено висока поради рисковете, свързани с промяната на епидемичната обстановка във връзка с COVID-19. Комисията също така отбелязва, че се очаква възстановяването на въздушното движение да бъде неравномерно в отделните държави членки.

(7)

Всички държави членки са разработили и приели проектопланове за ефективност, съдържащи преразгледани местни цели за ефективност за РП3, които бяха представени на Комисията за оценка до 1 октомври 2021 г. След проверката на пълнотата на тези проектопланове за ефективност Комисията поиска от държавите членки да представят до 17 ноември 2021 г. актуализирани проектопланове за ефективност. Оценката на Комисията, съдържаща се в настоящото решение, се основава на актуализирания проектоплан за ефективност, представен от Испания.

(8)

Органът за преглед на ефективността, който подпомага Комисията при прилагането на схемата за ефективност съгласно член 11, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 549/2004, представи на Комисията доклад със своето становище относно оценката на проектоплановете за ефективност за РП3.

(9)

В съответствие с член 14, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317 Комисията е оценила съгласуваността на местните цели за ефективност, предложени от Испания, въз основа на критериите за оценка, определени в точка 1 от приложение IV към посочения регламент за изпълнение, и с оглед на местните обстоятелства. По отношение на всяка ключова за ефективността област и свързаните с нея цели за ефективност Комисията е допълнила оценката с преглед на проектоплана за ефективност по отношение на елементите, определени в точка 2 от приложение IV към посочения регламент за изпълнение.

ОЦЕНКА НА КОМИСИЯТА

Оценка на заложените в проектоплана цели за ефективност в ключовата за ефективността област „безопасност“

(10)

По отношение на ключовата за ефективността област „безопасност“ Комисията е извършила оценка на съгласуваността на представените от Испания цели относно ефективността на управлението на безопасността от страна на доставчиците на аеронавигационно обслужване въз основа на критерия, определен в точка 1.1 от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317. Тази оценка е извършена, като са взети предвид местните обстоятелства, и е допълнена от преглед на планираните мерки за постигане на целите във връзка с безопасността по отношение на елементите, определени в точка 2.1, буква а) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317.

(11)

Заложените в проектоплана цели за ефективност в ключовата за ефективността област „безопасност“, предложени от Испания по отношение на ефективността на управлението на безопасността, представени в разбивка според целите за управление на безопасността и изразени като равнище на изпълнение, са следните:

Испания

Цели относно ефективността на управлението на безопасността, изразени като ниво на изпълнение в диапазона от ниво А до ниво D на ЕААБ

Засегнати доставчици на аеронавигационно обслужване

Цел за управлението на безопасността

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

ENAIRE, FERRONATS

Политика и цели за безопасност

C

C

C

C

Управление на риска за безопасността

C

C

C

D

Осигуряване на безопасност

C

C

C

C

Насърчаване на безопасността

C

C

C

C

Култура на безопасност

C

C

C

C

(12)

По отношение на заложените в проектоплана цели във връзка с безопасността, предложени от Испания за доставчиците на аеронавигационно обслужване (ENAIRE и FERRONATS), Комисията установи, че по отношение на целта за „управление на риска за безопасността“ равнището на валидната за целия Европейски съюз цел за ефективност се планира да бъде постигнато през 2024 г., докато по отношение на останалите „цели за управление на безопасността“ местните цели за ефективност отговарят на равнището на валидните за целия Съюз цели за ефективност за всяка календарна година от 2021 г. до 2024 г.

(13)

Комисията отбелязва, че в проектоплана за ефективност, представен от Испания, се определят мерки по отношение на доставчиците на аеронавигационно обслужване за постигане на местните цели за безопасност, като например укрепването на културата на справедливост и изпълнението на стратегическия план „Цифрово небе“ за модернизиране на комуникационните, навигационните и обзорните услуги за ENAIRE, както и развитието на култура на безопасност и подобряването на процедурите за одит и преглед на системите за управление на безопасността за FERRONATS.

(14)

Въз основа на констатациите, изложени в съображения 12 и 13, и като се има предвид, че валидните за целия Съюз цели за ефективност по отношение на безопасността, определени в Решение за изпълнение (ЕС) 2021/891, трябва да бъдат постигнати до последната година от РП3, а именно 2024 г., включените в проектоплана за ефективност на Испания цели следва да бъдат оценени като съгласувани с валидните за целия Европейски съюз цели за ефективност в ключовата за ефективността област „безопасност“.

Оценка на заложените в проектоплана цели за ефективност в ключовата за ефективността област „околна среда“

(15)

По отношение на ключовата за ефективността област „околна среда“ съгласуваността на представените от Испания цели относно средната ефективност на хоризонтален полет по маршрута (т.е. при прелитане) за действителната траектория е оценена въз основа на критерия, определен в точка 1.2 от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317. Съответно предложените цели, съдържащи се в проектоплана за ефективност на Испания, бяха сравнени със съответните референтни стойности за ефективност на хоризонтален полет по маршрута, определени в плана за подобряване на европейската трасова мрежа (ERNIP), който е бил на разположение към момента на приемане на валидните за целия Съюз преразгледани цели за ефективност за РП3, т.е. на 2 юни 2021 г. Тази оценка е извършена, като са взети предвид местните обстоятелства, и се допълва от преглед на планираните мерки за постигане на целите във връзка с околната среда по точка 2.1, буква а) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317.

(16)

По отношение на календарната 2020 година валидната за целия Европейски съюз цел за ефективност за РП3 в ключовата за ефективността област „околна среда“, която първоначално беше определена с Решение за изпълнение (ЕС) 2019/903, не беше преразгледана с Решение за изпълнение (ЕС) 2021/891, като се има предвид, че срокът за прилагане на тази цел е изтекъл, поради което нейното изпълнение е станало окончателно и няма възможност за корекция с обратно действие. Съответно от държавите членки не беше поискано в проектоплановете за ефективност, представени до 1 октомври 2021 г., да преразгледат своите местни цели за ефективност за календарната 2020 година в ключовата за ефективността област „околна среда“. Поради това съгласуваността на местните цели за ефективност в областта на околната среда със съответните валидни за целия Европейски съюз цели за ефективност следва да се оценява по отношение на календарните 2021, 2022, 2023 и 2024 години.

(17)

Заложените в проектоплана цели за ефективност в ключовата за ефективността област „околна среда“, предложени от Испания, и съответните национални референтни стойности за РП3 от ERNIP, изразени като средна ефективност на хоризонтален полет по маршрута за действителната траектория, са следните:

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

Заложени в проектоплана цели на Испания във връзка с околната среда при прелитане, изразени като средна ефективност на хоризонтален полет по маршрута за действителната траектория

3,08  %

3,08  %

3,08  %

3,08  %

Референтни стойности за Испания

3,08  %

3,08  %

3,08  %

3,08  %

(18)

Комисията отбелязва, че заложените в проектоплана цели във връзка с околната среда, предложени от Испания, са равни на съответните национални референтни стойности за всяка календарна година от 2021 г. до 2024 г.

(19)

По отношение на точка 2.1, буква а) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317 Комисията отбелязва, че в проектоплана за ефективност Испания е представила мерки за постигане на местните цели във връзка с околната среда, които включват редица подобрения на маршрутната мрежа, промени на секторите в обхвата на районния контролен център на Канарските острови, реорганизация на летищната маневрена площ в Мадрид и Палма, както и мерки за увеличаване на трансграничното сътрудничество.

(20)

Освен това Комисията отбелязва, че Испания вече е въвела свободно трасово въздушно пространство (FRA) в секторите Сантяго и Астуриас в рамките на региона за полетна информация Мадрид (проект FRASAI) и е стартирала няколко проекта за осъществяване на FRA (напр. HISPAFRA).

(21)

Въз основа на констатациите, изложени в съображения 18—20, включените в проектоплана за ефективност на Испания цели следва да бъдат оценени като съгласувани с валидните за целия Съюз цели за ефективност в ключовата за ефективността област „околна среда“.

Оценка на заложените в проектоплана цели за ефективност в ключовата за ефективността област „капацитет“

(22)

По отношение на ключовата за ефективността област „капацитет“ съгласуваността на представените от Испания цели относно средното закъснение в управлението на потоците въздушно движение (УПВД) за полет по маршрута е оценена въз основа на критерия, определен в точка 1.3 от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317. Съответно предложените цели, съдържащи се в проектоплана за ефективност на Испания, бяха сравнени със съответните референтни стойности, определени в плана за управление на мрежата, който е наличен към момента на приемане на валидните за целия Съюз преразгледани цели за ефективност за РП3, т.е. на 2 юни 2021 г. Тази оценка е извършена, като са взети предвид местните обстоятелства, и се допълва от преглед на планираните мерки за постигане на целите във връзка с капацитета по точка 2.1, буква а) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317.

(23)

По отношение на календарната 2020 година валидната за целия Европейски съюз цел за ефективност за РП3 в ключовата за ефективността област „капацитет“, която първоначално беше определена с Решение за изпълнение (ЕС) 2019/903, не беше преразгледана с Решение за изпълнение (ЕС) 2021/891, като се има предвид, че срокът за прилагане на тази цел е изтекъл, поради което нейното изпълнение е станало окончателно и няма възможност за корекция с обратно действие. Съответно от държавите членки не беше поискано в проектоплановете за ефективност, представени до 1 октомври 2021 г., да преразгледат своите местни цели за ефективност за календарната 2020 година в ключовата за ефективността област „капацитет“. Поради това съгласуваността на местните цели за ефективност във връзка с капацитета със съответните валидни за целия Европейски съюз цели за ефективност следва да се оценява по отношение на календарните 2021, 2022, 2023 и 2024 години.

(24)

Заложените в проектоплана за ефективност цели във връзка с капацитета при прелитане, предложени от Испания за РП3, изразени в минути закъснение в УПВД за полет, както и съответните референтни стойности от плана за управление на мрежата, са следните:

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

Заложени в проектоплана на Испания цели във връзка с капацитета при прелитане, в минути закъснение в УПВД за полет

0,12

0,20

0,19

0,19

Референтни стойности за Испания

0,12

0,20

0,19

0,19

(25)

Комисията отбелязва, че заложените в проектоплана цели във връзка с капацитета, предложени от Испания, са равни на съответните национални референтни стойности за всяка календарна година от 2021 г. до 2024 г.

(26)

По отношение на точка 2.1, буква а) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317 Комисията отбелязва, че в проектоплана за ефективност Испания е представила набор от мерки за постигане на местните цели във връзка с капацитета при прелитане. Тези мерки включват цялостна модернизация на системата за управление на въздушното движение, увеличаване на секторния капацитет, оптимизиране на долитанията, набиране на ръководители на полети, които да заменят пенсиониращия се персонал, както и подобряване на ефективността на процеса на изготвяне на графици за дежурствата на ръководителите на полети.

(27)

Въз основа на констатациите, изложени в съображения 25 и 26, включените в проектоплана за ефективност на Испания цели следва да бъдат оценени като съгласувани с валидните за целия Съюз цели за ефективност в ключовата за ефективността област „капацитет“.

Преглед на заложените в проектоплана цели във връзка с капацитета за аеронавигационно обслужване в зоните на летищата

(28)

По отношение на летищата, които попадат в обхвата на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317 съгласно посоченото член 1, параграфи 3 и 4 от същия регламент, Комисията е допълнила своята оценка на заложените в проектоплана цели във връзка с капацитета при прелитане с преглед на заложените в проектоплана цели във връзка с капацитета за аеронавигационно обслужване в зоните на летищата в съответствие с точка 2.1, буква б) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317. Беше установено, че тези заложени в проектоплана цели не пораждат никакви опасения по отношение на Испания.

Оценка на заложените в проектоплана цели за ефективност в ключовата за ефективността област „ефективност на разходите“

(29)

По отношение на ключовата за ефективността област „ефективност на разходите“ съгласуваността на представените от Испания цели относно установените единични разходи (УЕР) за аеронавигационно обслужване при прелитане е оценена въз основа на критериите, определени в точка 1.4, букви а), б) и в) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317. Тези критерии се състоят от тенденцията на УЕР през РП3, дългосрочната тенденция на УЕР през втория референтен период (РП2) и РП3 (2015—2024 г.) и базовата стойност за УЕР на равнище зона за събиране на такси, сравнена със средната стойност на зоните за събиране на такси, където доставчиците на аеронавигационно обслужване имат сходна оперативна и икономическа среда.

(30)

Оценката на целите във връзка с ефективността на разходите при прелитане е извършена, като са взети предвид местните обстоятелства. Тя беше допълнена от преглед на ключовите фактори и параметри, залегнали в основата на тези цели, както е посочено в точка 2.1, буква г) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317.

(31)

Заложените в проектоплана цели за ефективност на разходите при прелитане, предложени от Испания за зоните за събиране на такси „Континентална Испания“ и „Канарски острови, Испания“ за РП3, са следните:

Зона за събиране на такси при прелитане на Испания

Базова стойност за 2014 г.

Базова стойност за 2019 г.

2020—2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

Заложени в проектоплана цели във връзка с ефективността на разходите при прелитане на зона „Континентална Испания“, изразени като установени единични разходи при прелитане (в реално изражение по цени от 2017 г.)

69,88 EUR

52,06 EUR

107,71 EUR

53,64 EUR

51,69 EUR

48,19 EUR

Заложени в проектоплана цели във връзка с ефективността на разходите при прелитане на зона „Канарски острови, Испания“, изразени като установени единични разходи при прелитане (в реално изражение по цени от 2017 г.)

70,11 EUR

52,39 EUR

104,97 EUR

66,92 EUR

58,97 EUR

53,93 EUR

(32)

По отношение на критерия, установен в точка 1.4, буква а) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317, Комисията отбелязва, че определените от Испания тенденции на УЕР за РП3 на равнище зона за събиране на такси при прелитане за зона „Континентална Испания“ (-1,9 %) и зона „Канарски острови, Испания“ (+ 0,7 %) изпреварват валидната за целия Съюз тенденция от +1,0 % за същия период.

(33)

По отношение на критерия, установен в точка 1.4, буква б) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317, Комисията отбелязва, че определените от Испания дългосрочни тенденции на УЕР за РП2 и РП3 на равнище зона за събиране на такси при прелитане за зона „Континентална Испания“ (-4,0 %) и зона „Канарски острови, Испания“ (-2,9 %) през РП2 и РП3 изпреварват валидната за целия Съюз дългосрочна тенденция от -1,3 % за същия период.

(34)

По отношение на критерия, установен в точка 1.4, буква в) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317, Комисията отбелязва, че определената от Испания за зони „Континентална Испания“ и „Канарски острови, Испания“ средна базова стойност на УЕР от 52,11 EUR в реално изражение по цени от 2017 г. (стойност на еврото от 2017 г.) e със 17,2 % по-ниска от средната базова стойност от 62,97 EUR по цени на еврото от 2017 г. за съответната група за сравнение. Комисията отбелязва, че определените от Испания установени единични разходи при прелитане остават под средните за групата за сравнение през целия РП3, като наблюдаваната разлика за 2024 г. е -16,8 %.

(35)

Въз основа на констатациите, изложени в съображения 32—34, включените в проектоплана за ефективност на Испания цели следва да бъдат оценени като съгласувани с валидните за целия Съюз цели за ефективност в ключовата за ефективността област „ефективност на разходите“.

Преглед на заложените в проектоплана цели във връзка с ефективността на разходите за аеронавигационно обслужване в зоните на летищата

(36)

По отношение на летищата, които попадат в обхвата на Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317 съгласно посоченото член 1, параграфи 3 и 4 от същия регламент, Комисията е допълнила своята оценка на заложените в проектоплана цели във връзка с ефективността на разходите при прелитане с преглед на заложените в проектоплана цели във връзка с ефективността на разходите за аеронавигационно обслужване в зоните на летищата в съответствие с точка 2.1, буква в) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317. Беше установено, че тези заложени в проектоплана цели не пораждат опасения по отношение на Испания.

Преглед на схемите за стимулиране, посочени в член 11 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317, допълващ оценката на Комисията на заложените в проектоплана цели във връзка с капацитета

(37)

В съответствие с точка 2.1, буква е) от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317, във връзка със заложените в проектоплановете цели за капацитет Комисията е допълнила своята оценка с преглед на заложените в проектоплановете схеми за стимулиране, посочени в член 11 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317. Във връзка с това Комисията е проучила дали заложените в проектоплановете схеми за стимулиране отговарят на съществените изисквания, установени в член 11, параграфи 1 и 3 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317. Беше установено, че проектосхемите за стимулиране, съдържащи се в проектоплана за ефективност на Испания, пораждат опасения.

(38)

Комисията отбелязва, че както схемата за стимулиране на капацитета при прелитане, така и схемата за стимулиране на капацитета в зоните на летищата, предложени в проектоплана за ефективност на Испания, включват максимална финансова загуба в размер на 0,50 % от установените разходи и максимално финансово предимство в размер на 0,00 % от установените разходи.

(39)

По отношение на тези схеми за стимулиране, въз основа на експертните съвети на органа за преглед на ефективността, Комисията изразява дълбоки съмнения относно това дали предложените максимални финансови загуби, възлизащи съответно на 0,50 % от установените разходи, биха оказали съществено въздействие върху изложените на риск приходи, както се изисква съгласно член 11, параграф 3, буква а) от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317.

(40)

Поради това във връзка с приемането на окончателния си план за ефективност в съответствие с член 16, буква а) от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317 Испания следва да преразгледа своите схеми за стимулиране за постигане на целите във връзка с капацитета при прелитане и капацитета в зоните на летищата, така че максималните финансови загуби, произтичащи от тези схеми за стимулиране, да бъдат определени на равнище, което оказва съществено въздействие върху изложените на риск приходи, както се изисква съгласно член 11, параграф 3, буква а) от Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317, което според Комисията следва да доведе до максимална финансова загуба, по-голяма или равна на 1 % от установените разходи.

ЗАКЛЮЧЕНИЯ

(41)

Въз основа на оценката, изложена в съображения 10—40, Комисията установи, че целите за ефективност, включени в проектоплановете за ефективност, представени от Испания, са съгласувани с валидните за целия Съюз цели за ефективност.

(42)

Комисията отбелязва, че някои държави членки са заявили намерението си да включат разходни елементи, свързани със засичане на дронове в зоните на летищата, в своите ценови бази за РП3. Въз основа на елементите, съдържащи се в проектоплановете за ефективност, не беше възможно да се установи точно до каква степен държавите членки са включвали такива установени разходи в своите ценови бази за РП3 и, когато такива разходи са били включени, до каква степен те са били извършени във връзка с предоставянето на аеронавигационно обслужване и следователно могат да се считат за допустими по схемата за ефективност и за таксуване. Службите на Комисията изпратиха ad hoc искане за информация до всички държави членки, с цел да съберат съответната информация, и ще проучат допълнително докладваните разходи, свързани със засичане на дронове в зоните на летищата, в контекста на проверката на съответствието на таксовите единици. Настоящото решение не засяга констатациите и заключенията на Комисията по въпроса за разходите, свързани със засичане на дронове.

(43)

В отговор на военната агресия на Русия срещу Украйна, започнала на 24 февруари 2022 г., Съюзът прие ограничителни мерки, с които се забранява на руските въздушни превозвачи, на регистрираните в Русия въздухоплавателни средства и на всички въздухоплавателни средства, които не са регистрирани в Русия, но са притежавани или наети, или контролирани по друг начин от руски физически или юридически лица, образувания или органи, да кацат, излитат или прелитат над територията на Съюза. Тези мерки водят до намаляване на въздушното движение във въздушното пространство над територията на Съюза. Въздействието на равнището на Съюза обаче не би трябвало да е сравнимо с намаляването на въздушното движение в резултат на избухването на пандемията от COVID-19 през март 2020 г. Поради това е целесъобразно да се запазят съществуващите мерки и процеси за прилагането на схемата за ефективност и за таксуване през РП3,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Целите за ефективност, включени в проектоплана за ефективност, представен от Испания съгласно Регламент (ЕО) № 549/2004, и посочени в приложението към настоящото решение, са съгласувани с валидните за целия Съюз цели за ефективност, отнасящи се за третия референтен период и определени с Решение за изпълнение (ЕС) 2021/891.

Член 2

Адресат на настоящото решение е Кралство Испания.

Съставено в Брюксел на 13 април 2022 година.

За Комисията

Adina VĂLEAN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 96, 31.3.2004 г., стр. 1.

(2)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/317 на Комисията от 11 февруари 2019 г. за определяне на схема за ефективност и за таксуване в Единното европейско небе и за отмяна на регламенти за изпълнение (ЕС) № 390/2013 и (ЕС) № 391/2013 (ОВ L 56, 25.2.2019 г., стр. 1).

(3)  Решение за изпълнение (ЕС) 2019/903 на Комисията от 29 май 2019 г. за определяне на валидни за целия Европейски съюз цели за ефективност на мрежата за управление на въздушното движение за третия референтен период, започващ на 1 януари 2020 г. и приключващ на 31 декември 2024 г. (ОВ L 144, 3.6.2019 г., стр. 49).

(4)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1627 на Комисията от 3 ноември 2020 г. за определяне на извънредни мерки за третия референтен период (2020—2024 г.) на схемата за ефективност и за таксуване в Единното европейско небе поради пандемията от COVID-19 (ОВ L 366, 4.11.2020 г., стр. 7).

(5)  Решение за изпълнение (ЕС) 2021/891 на Комисията от 2 юни 2021 г. за определяне на валидни за целия Европейски съюз преразгледани цели за ефективност на мрежата за управление на въздушното движение за третия референтен период (2020—2024 г.) и за отмяна на Решение за изпълнение (ЕС) 2019/903 (ОВ L 195, 3.6.2021 г., стр. 3).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Цели за ефективност, включени в проектоплана за ефективност, представен от Испания съгласно Регламент (ЕО) № 549/2004, за които е установено, че са съгласувани с валидните за целия Европейски съюз цели за ефективност за третия референтен период

КЛЮЧОВА ЗА ЕФЕКТИВНОСТТА ОБЛАСТ „БЕЗОПАСНОСТ“

Ефективност на управлението на безопасността

Испания

Цели относно ефективността на управлението на безопасността, изразени като ниво на изпълнение в диапазона от ниво А до ниво D на ЕААБ

Засегнати доставчици на аеронавигационно обслужване

Цел за управлението на безопасността

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

ENAIRE, FERRONATS

Политика и цели за безопасност

C

C

C

C

Управление на риска за безопасността

C

C

C

D

Осигуряване на безопасност

C

C

C

C

Насърчаване на безопасността

C

C

C

C

Култура на безопасност

C

C

C

C

КЛЮЧОВА ЗА ЕФЕКТИВНОСТТА ОБЛАСТ „ОКОЛНА СРЕДА“

Средна ефективност на хоризонтален полет по маршрута за действителната траектория

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

Заложени в проектоплана цели на Испания във връзка с околната среда при прелитане, изразени като средна ефективност на хоризонтален полет по маршрута за действителната траектория

3,08  %

3,08  %

3,08  %

3,08  %

Референтни стойности за Испания

3,08  %

3,08  %

3,08  %

3,08  %

КЛЮЧОВА ЗА ЕФЕКТИВНОСТТА ОБЛАСТ „КАПАЦИТЕТ“

Средно закъснение, изразено в минути закъснение в УПВД за полет по маршрута

 

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

Заложени в проектоплана на Испания цели във връзка с капацитета при прелитане, в минути закъснение в УПВД за полет

0,12

0,20

0,19

0,19

Референтни стойности за Испания

0,12

0,20

0,19

0,19

КЛЮЧОВА ЗА ЕФЕКТИВНОСТТА ОБЛАСТ „ЕФЕКТИВНОСТ НА РАЗХОДИТЕ“

Установени единични разходи за аеронавигационно обслужване при прелитане

Зона за събиране на такси при прелитане на Испания

Базова стойност за 2014 г.

Базова стойност за 2019 г.

2020—2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

Заложени в проектоплана цели във връзка с ефективността на разходите при прелитане на зона „Континентална Испания“, изразени като установени единични разходи при прелитане (в реално изражение по цени от 2017 г.)

69,88 EUR

52,06 EUR

107,71 EUR

53,64 EUR

51,69 EUR

48,19 EUR

Заложени в проектоплана цели във връзка с ефективността на разходите при прелитане на зона „Канарски острови, Испания“, изразени като установени единични разходи при прелитане (в реално изражение по цени от 2017 г.)

70,11 EUR

52,39 EUR

104,97 EUR

66,92 EUR

58,97 EUR

53,93 EUR