18.5.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 139/16


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/762 НА СЪВЕТА

от 12 май 2022 година

за позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол по Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол по отношение на членството на Руската федерация в Парижкия меморандум за разбирателство

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 100, параграф 2, във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

На 26 януари 1982 г. в Париж бе подписан Меморандумът за разбирателство за държавния пристанищен контрол (Парижкият МР), и той породи действие на 1 юли 1982 г. В Парижкия МР членуват 27 морски органи, а именно Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Канада, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Нидерландия, Норвегия, Обединеното кралство, Полша, Португалия, Румъния, Руската федерация, Словения, Финландия, Франция, Хърватия и Швеция. Съюзът не е член на Парижкия МР.

(2)

С Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (1) беше установен режимът на Съюза за държавен пристанищен контрол, като бяха преработени и затвърдени предишните правни актове на Съюза в тази област, които са с действие от 1995 г. Правният режим на Съюза за държавен пристанищен контрол се основава на Парижкия МР.

(3)

По отношение на държавите членки, с Директива 2009/16/ЕО процедурите, инструментите и дейностите по Парижкия МР на практика се включват в обхвата на правото на Съюза. По силата на посочената директива определени решения, взети от Комитета за държавен пристанищен контрол („КДПК“), създаден съгласно раздел 7.1 на Парижкия МР, станаха задължителни за държавите членки.

(4)

В заключенията си от 24 февруари 2022 г. Европейският съвет осъди по възможно най-категоричен начин непровокираната и неоправдана военна агресия на Руската федерация срещу Украйна. В заключенията си от 24—25 март 2022 г. Европейският съвет заяви, че военната агресия на Руската федераци срещу Украйна грубо нарушава международното право, и отправи искане Руската федерация незабавно да прекрати своята военна агресия на територията на Украйна.

(5)

В контекста на военната агресия на Руската федерация срещу Украйна, на 14 март 2022 г. Секретариатът на Парижкия МР получи писмо от украинския министър на инфраструктурата. В това писмо се отправя искане към Парижкия МР да не се задържат неоправдано плавателни съдове, плаващи под украински флаг, след инспекции за държавен пристанищен контрол, да се изключи Руската федерация от Парижкия МР и да не се признават свидетелства, издадени от името на морската администрация на Руската федерация.

(6)

Във връзка с първото искане — да не се задържат неоправдано украински съдове, на 2 март 2022 г. Парижкият МР издаде документа PSCircular 101 (Насоки за репатриране на морски лица поради ситуацията в Украйна), в който се разглежда този въпрос. С документа PSCircular 101 членуващите органи се информират, че е необходимо да се прилага гъвкавост при настоящите обстоятелства, включително по отношение на репатрирането на морски лица, по отношение на Морската трудова конвенция от 2006 г., свидетелствата, издадени съгласно Международната конвенция за вахтената служба и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците от 1978 г., както и по отношение на медицинските свидетелства. Ако развитието на ситуацията го налага, Парижкият МР може да разгледа допълнителни адаптации на документа PSCircular 101. Тази позиция следва да бъде съобщена на украинските власти.

(7)

Във връзка с искането относно членството на Руската федерация в Парижкия МР следва да се отбележи, че са преустановени достъпът и използването от Руската федерация на насочващия инструмент за държавен пристанищен контрол на THETIS и базата данни за проверките, посочена в член 24 от Директива 2009/16/ЕО. Това означава, че участието на Руската федерация в работата на Парижкия МР вече е силно ограничено и без достъп до тази база данни Руската федерация не може ефективно да изпълнява задълженията си по Парижкия МР.

(8)

Нито в Парижкия МР, нито в политическите указания се съдържат процедури или механизми за отстраняване на членове от Парижкия МР. Алтернатива на варианта за изключване от Парижкия МР е спирането на членството за неопределен срок. Непосредственото въздействие на този вариант би било подобно на изключването, но ефектът не е толкова окончателен. В Парижкия МР обаче не е включена разпоредба и за спиране на членството. Спирането дава възможност да се разгледа допълнително необходимостта от пълно изключване от Парижкия МР и би могло да бъде отменено, ако обстоятелствата се променят.

(9)

Съюзът, в качеството си на фактор от световно значение, е в центъра на усилията, полагани в рамките на ООН и други многостранни форуми и процеси, за търсене на отговорност от Руската федерация за нейната непровокирана и неоправдана военна агресия срещу Украйна, за спиране на военната агресия на територията на Украйна, и за гарантиране завръщането към пълно зачитане на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници. Непровокираната и неоправдана военна агресия от страна на Руската федерация срещу Украйна е сериозно нарушение на член 2, параграф 4 от Устава на ООН, който забранява заплашването със сила или употребата на сила срещу териториалната цялост или политическата независимост на която и да било държава.

(10)

С оглед на гореизложеното и предвид сериозността на положението, и докато Руската федерация не спазва принципите на Устава на ООН и международните си задължения, е целесъобразно да се спре членството на Руската федерация в Парижкия МР в съответствие с член 62, параграф 3 от Виенската конвенция за правото на договорите.

(11)

Сътрудничеството в рамките на КДПК с други трети държави, които са членове на Парижкия МР, а именно Канада, Исландия, Норвегия и Обединеното кралство, е от съществено значение за вземането на решение за спиране на членството на Руската федерация в Парижкия МР.

(12)

Във връзка с искането да не се признават свидетелства, издадени от Морската администрация на Руската федерация, такива свидетелства се издават в съответствие с международните конвенции. Тъй като Руската федерация остава член на Международната морска организация, Парижкият МР не е компетентен да отказва признаването на такива свидетелства. Тази позиция следва да бъде съобщена на украинските власти.

(13)

Целесъобразно е да се установи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на КДПК по отношение на членството на Руската федерация в Парижкия МР, тъй като решенията са в състояние да окажат въздействие върху правото на Съюза, а именно Директива 2009/16/ЕО.

(14)

Позицията на Съюза следва да бъде изразена от държавите — членки на Съюза, които са членки на Парижкия МР, като те действат съвместно в интерес на Съюза,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Комитета за държавен пристанищен контрол („КДПК“) по Парижкия меморандум за разбирателство за държавния пристанищен контрол („Парижкия МР“) относно членството на Руската федерация в Парижкия МР, е следната:

а)

да се изрази съгласие с подхода, изложен в точка 5 от документ PSCC55/11.1 на КДПК, относно задържането на съдове, плаващи под украински флаг, в пристанищата на Парижкия МР;

б)

да се подкрепи активно спирането на членството на Руската федерация в Парижкия МР;

в)

да се положат усилия за постигане на консенсус между членовете на Парижкия МР, различни от Руската федерация, за спиране на членството на Руската федерация в Парижкия МР за неопределен срок;

г)

да се изрази съгласие с подхода, изложен в точка 7 от документ PSCC55/11.1 на КДПК, относно отказа за признаване на задължителни свидетелства, издадени от Руската федерация.

Член 2

Позицията, посочена в член 1, се изразява от държавите — членки на Съюза, които са членове на Парижкия МР, като те действат съвместно в интерес на Съюза.

Член 3

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 12 май 2022 година.

За Съвета

Председател

J.-Y. LE DRIAN


(1)  Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. относно държавния пристанищен контрол (ОВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 57).